LEIDSCH DAGBLAD WAT ER OOK GEBEURT. Miljardenfraude in zuivel 59,- Watertarief van EWR naar f 1,55 'Overheid kan veel goedkoper werken' Proefproces tegen valse bommelders Premies voor 'veiligheid' Michels weg bij Leverkusen EG krijgt Amerikaanse norm voor uitlaatgassen LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Verdeeldheid binnen FNV over verdere atv Europarlementariër Dankert: Braks wist van oplichting EG Leidse stationsrestauraties stoppen verkoop van bier DONDERDAG 13 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38907 Prijs fl. 1,25 WATERTARIEVEN Op dit niveau de enige in de regio. AMSTERDAM (GPD) - De Indus triebond FNV en de vakcentrale FNV zijn Het niet eens over het be lang van verdere arbeidstijdverkor ting. FNV-voorzitter Stekelenburg houdt onverkort vast aan cao-af spraken over verdere arbeidstijd verkorting naar een gemiddeld 36- of 35-urige werkweek. Door de groeiende economie en forse winst- en in het bedrijfsleven zal atv nog Slechts per maand (exkl. BTW) voor een echte Canon-fax 210. (op basis van 60 mnd. lease) Zolang de voorraad strekt. Bel nu 01718-76036 Kqvos, exklusief Canondealer K O V O S Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige wind uit uiteenlo pende richtingen. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: af en toe zon maar vooral na zaterdag ook een enkele bui. Middagtemperatuur rond 12 graden. Vrijdag 14 april zon op: 06.45 uur. zon onder: 20.35 uur; maan op: 13.24 uur, maan onder: 04.47 Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.07 en 23.58 uur; laag wa ter: 06.01 en 19.05 uur. IER GAAT EEN I WERELD VOOR ul OPEN 4 Specialistische keukens: O Shanghai keuken O Kantonese keuken O Peking keuken O SzeChun keuken Een volmaakt avondje uit in luxueuze sfeer Bel voor informatie en reserveringen: 071-131851 taian Palace STEENSTRAAT 55 LEIDEN DEN HAAG/REGIO - Een groot aantal gemeenten heeft van het mi nisterie van verkeer en waterstaat een premie gekregen omdat er vorig jaar minder slachtoffers in het ver keer zijn gevallen. Het grootste be drag gaat naar Wassenaar dat 250.000 gulden krijgt. De premies worden uitgekeerd in het kader van een actie waarmee minister Smit-Kroes het aantal ver keersslachtoffers wil laten dalen. Om over 1988 een premie te krijgen moest het aantal slachtoffers 10 pro cent lager liggen dan het gemiddel de over de jaren '84, '85 en '86. Voor ieder slachtoffer minder ontvangt een gemeente 5000 gulden. In totaal krijgen 200 gemeenten zo'n 7,5 mil joen gulden. Gemeenten die behalve Wasse naar in aanmerking komen voor een premie zijn Alphen aan den Rijn (165.000 gulden), Bodegraven (55.000 gulden), Hazerswoude (55.000 gulden), Katwijk (75.000 gul den), Leiderdorp (40.000 gulden) en Voorhout (50.000 gulden). Haarlem mermeer, Leiden, Lisse, Nieuw koop, Noordwijk, Oegstgeest en Voorschoten krijgen niets. In Leiden 24 cent duurder DEN HAAG (GPD) - Overheids diensten kunnen aanzienlijk goed koper en toch doelmatiger werken. Als er in bejaardenoorden, bij de po litie, in openbare bibliotheken en bij het algemeen voortgezet onder wijs meer op de produktiviteit wordt gelet, kan jaarlijks een be drag van 2,9 miljard gulden worden bespaard. Dit staat in een vandaag gepubliceerde studie 'Doelmatig dienstverlenen' van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Uit het onderzoek blijkt bijvoor beeld dat de grootte van de instel ling van grote invloed is op de ver- houding tussen opbrengsten en Ook de middelgrote bejaarden- kosten. Middelgrote politiekorpsen oorden blijken produktiever dan de verzetten procentueel meer werk kleine en grotere tehuizen. In het dan de kleine. Kleine openbare bi- voortgezet onderwijs werken de bibliotheken doen het beter dan grootste scholen het meest doelma- grote. tig. De produktiviteit is door het SCP 'gemeten' aan de hand van criteria als: het aantal opgeloste delicten bij de politie, de aantallen boeken die de balie van de bibliotheek passe ren, het aantal verzorgden in de be jaardenoorden, lesuitval op scho len. Als de structuur en organisatie van de vier onderzochte voorzienin gen op de juiste 'maat' worden ge bracht, kan dit volgens het SCP tot een besparing van 1,5 miljard gul den per jaar leiden. Een beter mana gement van deze overheidsdiensten zou 1,4 miljard kunnen 'opleveren'. LEVERKUSEN/DEN HAAG (GPD) Rinus Michels (61) houdt het voor gezien bij Bayer Leverkusen. De ex- bondscoach van het Neder lands elftal besloot zijn con tract bij de bundesligaclub dat tot 1990 liep niet te zullen af maken. Kritiek vanuit de spe lersgroep en een hetze in de Weètduitse media is de aanlei ding. Nog vandaag zou Michels manager Meier en de spelers groep van zijn vertrek op de hoogte stellen. Al vele weken is Michels middelpunt van kri tiek. Vooral de nederlaag afge lopen zaterdag tegen het laag geklasseerde Sankt Pauli ver zwakte zijn positie ernstig. Rinus Michels vanochtend; „Doorgaan met elkaar had geen enkele zin meer. Het werkklimaat was er niet meer naar. Dan moet je een beslis sing nemen. Of ik naar Ajax ga? Daarover laat ik me op dit moment niet uit. Eerst deze zaak eens rustig verwerken". Leverkusen-manager Mei er: „Michels is min of meer het slachtoffer geworden van rod del en achterklap zowel intern als extern. Al met al beschouw ik Michels als een van de beste coaches die ik in mijn carrière als manager heb meege maakt". De ex-gymnastiekleraar uit Amsterdam maakte in 1964 naam nadat hij door voorzitter Van Praag naar Ajax was ge haald. Samen met een zeer sterke spelersgroep grossierde Michels in landstitels en won hij in 1971 met Ajax de Euro pacup. STRAATSBURG (GPD/AP) - Het Europees Parlement en de Europese Commissie hebben gisteren overeenstemming be reikt over de vaststelling van strenge normen voor uitlaatgas- sen van kleine auto's. De Eu ropese normen worden gelijk aan de al lang in de Verenigde Staten geldende normen voor auto's met een cilinderinhoud tot 1,4 liter. De Amerikaanse normen zijn de strengste ter we reld. Het akkoord betekent dat de invoe ring nu alleen nog de goedkeuring behoeft van de 12 ministers voor milieuzaken in de EG. Zij zullen daarover op 8 juni moeten stem men. De normen worden dan met ingang van 1 januari 1993 verplicht. Per 1 oktober 1993 moeten alle au to's in de EG zo schoon zijn als tech nisch mogelijk is. In de praktijk be tekent dit dat strenge Europese emissieniveaus (vermindering van koolmonoxyde, waterstoffen en stiksto foxy den) per 1 oktober 1991 gaan gelden voor motoren met een cilinderinhoud van meer dan 2 liter. Per 1 oktober 1992 zou dat voor mo toren tot 1,4 liter moeten ingaan en per 1 oktober 1993 voor motoren van 1,4 tot 2 liter. Het voor de eerste maal in het ver keer brengen van voertuigen die niet aan de nieuwe normen vol doen, zal bij nationale wetgeving worden verboden. Het Europarle ment sprak zich echter nog niet uit over het lot van de zeer vele oudere auto's in de EG, die niet aan de nieu we voorwaarden voldoen. Een amendement om regelingen te treffen om gebruikers van auto's met motoren, die luchtverontreini gend blijven, op de een of andere wijze te compenseren, werd van de hand gewezen. De commissie milieubeheer, volksgezondheid en consumentenbescherming was zeer ingenomen met de uitspraak van het Europarlement. De uitspraak van het Europarlement is een suc ces voor minister Nijpels. Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden RIJSWIJK (ANP) - Rond 250 ver plegers en verpleegsters hebben van ochtend tussen acht en twaalf uur de ingangen van het ministerie van WVC in Rijswijk geblokkeerd. Slechts enkele ambtenaren konden hun werkplek bereiken. Een vlieg tuigje strooide pamfletten uit met daarin de eisen van het ziekenhuis personeel. Het beeld van de acties in het zieken huiswezen wordt bepaald door werkonderbrekingen van enkele uren. Hier en daar heeft het zieken huispersoneel gekozen voor het draaien van zondagsdiensten of het weigeren van medisch voorbehou den handelingen. Personeel van drie bejaardenoor den in Coevorden grijpt vandaag de koopavond aan om de schijnwer per te richten op de eigen cao, die volgens een woordvoerder "zo moge lijk nog belabberder is dan die in de ziekenhuizen". Enkele honderden bejaardenverzorgsters zullen door de winkelstraten trekken, (foto anp> De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m bezorging) LEIDEN Het regionale energie- en waterbedrijf Rijnland (EWR) gaat één waterprijs hanteren voor het hele verzorginggebied: 1,55 gul den per kubieke meter. Voor de meeste afnemers betekent dat een stijging van een kwartje. Inwoners van gemeenten in de bollenstreek gaan echter een kwartje minder be talen. Voor Alphen aan den Rijn houdt de nieuwe waterprijs eën stij ging van eèiL dubbeltje in. Het nieuwe tarief gaat op 1 juli van dit jaar gelden. De EWR gaat uit van een waterverbruik van 40 ku bieke meter per persoon. Dat bete kent dat de nieuwe waterprijs jaar lijks maximaal circa een tientje per persoon voor- of nadeel oplevert. Het vaststellen van een nieuw ta rief is noodzakelijk na de fusie tus sen de nutsbedrijven die dit jaar ge stalte heeft gekregen. De EWR wil komen tot één tarief voor het gehele gebied. "Een kwestie' vah eerlijk-' heid", aldus de directeur van het be drijf, J. Haijkens. ■Daarnaast is er een stijging van de waterprijs van 17 cent nodig om nieuwe investeringen in de water winning en voorzieningen om het milieu te beschermen, te betalen. Om te grote sprongen in het tarief te voorkomen heeft de EWR bepaald dat de daling of stijging dit jaar niet meer dan een kwartje mag bedra gen. Volgend jaar worden er nieuwe stappen gezet om de tarieven bin nen het gebied op elkaar af te stem men. Dat betekent op 1 juli 1990 nóg eens een forse stijging voor inwo ners van Wassenaar (plus 15 cent) en Noordwijk, Voorhout en Noordwij- kerhout (plus 20 cent). Een aantal gemeenten zoals Lei derdorp en Zoeterwoude en ge meenten rond Alphen hebben niets met de tariefswijziging te maken. Zij nemen water af van andere wa terleidingbedrijven. (pagina Leiden: Watertarieven voor bedrijven ook op de helling) Aarlanderveen 1.45 1.55 Alphen a/d Rijn 1.45 1.55 Hillegom 1.80 1.55 Katwijk 1.55 1.55 Leiden 1.31 1.55 Lisse 1.80 1.55 Noordwijk 1.10 1.35 Noordwijkerhout 1.10 1.35 Oegstgeest 1.31 1.55 Rijnsburg 1.45 1.55 Sassenheim 1.80 1.55 Valkenburg 1.31 1.55 Voorhout 1.10 1.35 Voorschoten 1.40 1.55 Warmond 1.31 1.55 Wassenaar 1.15 1.40 Zwamtnerdam 1.45 -1.55 NOORDWIJKERHOUT - Het Leeuwenhorst Congrescentrum in Georgiërs lopen weg van overleg MOSKOU (AP) - Georgische natio nalisten zijn gisteren na drie uur weggelopen van een bijeenkomst met Sovjet-minister van buiten landse zaken Sjevardnadze, omdat zij een verder gesprek met hem zin loos achtten. Dit heeft een politiek aótivist in Moskou vandaag gezegd. In de door bloedige onlusten ge plaagde Sovjet-republiek Georgië blijft een gespannen rust heersen. Tijdens de bijeenkomst eisten twee sprekers een speciale zitting van de Georgische Opperste Sovjet over het uittreden van de republiek uit' de Sovjetunie, zo zei Podrabi- nek. (pagina 5: Gorbatsjov maant Georgiërs tot kalmte) Noordwijkerhout, Shell-Nederland en mogelijk ook de Rijkspolitie zul len via een proefproces proberen de schade die is ontstaan na een vals bomalarm bij het congrescentrum te verhalen op de vijf vermoedelijke daders. Dat wordt bevestigd door een woordvoerder van het congres centrum en de politie. Onderzoek heeft uitgewezen dat vijf leerlingen van het ernaast gele gen Leeuwenhorst College op 14 maart telefonisch vanuit de school meldden dat een bom bij het con grescentrum zou liggen. De leerlin gen komen uit Noordwijk en Noordwijkerhout en zijn 16 en 17 jaar. Het centrum werd. na de mel ding ontruimd. Het congrescen trum heeft zo zeker 10.000 gulden schade geleden. Ook een trainings cursus van Shell kwam te vervallen: schade ruim 50.000 gulden. Voor het eerst in de geschiedenis zal de politie mogelijk proberen de eigen personeelskosten op de verdachten te verhalen. STRAATSBURG/BRUSSEL (GPD) - De Nederlandse zui- velcoöperaties hebben met medewerking van het ministe rie van landbouw en visserij de Europese Gemeenschap ja renlang voor miljarden guldens opgelicht. Daarbij liet men honderdduizenden tonnen boter door de EG opkopen, ter wijl dat niet was toegestaan. Uit deze malversaties streken deze Nederlandse coöperaties tussen 1983 en 1987 ruim 400 miljoen gulden op. Dat zegt de Nederlandse socialisti sche Europarlementariër Dankert in een rapport, dat vandaag in het Europees Parlement is besproken. Dezelfde handelwijze werd ook toe gepast in Frankrijk, België en West- duitsland. In die landen waren volgens Dan kert miljarden guldens gemoeid met deze zuivelfraude, waaraan in 1988 een einde kwam. In de hele EG wordt volgens hem jaarlijks voor meer dan 10 miljard gulden met EG- geld gefraudeerd. Zuivelproducenten mógen al sinds jaar en dag hun (teveel) gepro duceerde boter in de Europese voorraden stoppen. Van 'Brussel' krijgt men dan een gegarandeerde prijs van 7000 gulden per ton en een vergoeding voor de kosten van de opslag in koelhuizen. Om daarvoor in aanmerking te komen moet de boter aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. De Neder landse boter deed dat niet, maar werd toch in de interventie-voorra den gestopt. Omdat de opkoop en de controle daarop door de EG is opgedragen aan de lidstaten zelf, ligt de verant woordelijkheid voor deze fraude volgens Dankert mede bij het mi nisterie van landbouw. Hij stelt dat minister Braks van de fraude op de hoogte moet zijn geweest. De Europese Rekenkamer lever de al eerder kritiek op het feit dat de controles zijn toevertrouwd aan de lidstaten zelf en niet aan onafhanke lijke instanties. (zie verder pagina 9) LEIDEN De twee restauraties op Volgens assistent-bedrijfsleider centrum. maar dat mag ook niet", de perrons van het Leidse station Jaap Teeuwen zoeken zo'n 25 over- Het loopt vaak uit de hand, er De overlast dateert niet van van hebben de verkoop van bier voorlo- matige drinkers geregeld hun heil wordt geschreeuwd en geblèrd en daag of gisteren. "Ik werk hier an- pig gestaakt in verband met de in de restauraties. "Wij zijn vanaf 7 daar hebben de andere mensen last derhalfjaar, maar het is al jaren aan overlast van alcoholisten. Nadat uur geopend en dus één van de eer- van. De boel verloedert zo ook een de gang", aldus Teeuwen. Hij vindt zich gisteren opnieuw problemen ste zaken waar mensen 's morgens beetje. De laatste tijd liep het zo uit het jammer dat andere klanten de voordeden, is besloten geen bier voor alcohol terecht kunnen. Het de hand, gisteren ook weer, dat we dupe van de maatregel worden, meer te verkopen. In de versnape- komt voor dat ze om 9 uur binnen- besloten hebben geen bier meer te ringenkiosk beneden blijft bier wel komen en tot 9 uur's avonds blijven verkopen. Sommigen nemen zelf "Maar je kunt niet de één wel en de verkrijgbaar. zitten. Je wordt een soort opvang- flessen mee naar de restauratie, ander geen bier verkopen". meer nieuwe banen kunnen opleve ren, aldus Stekelenburg vanoch tend op het congres van de Indus triebond FNV in Amsterdam. Stekelenburg pleitte ervoor atv weer tot een belangrijk vakbonds instrument te maken. "Het zou wei eens zo kunnen zijn dat atv de hef boom is om af datgene wat we wil len (loon, hogere uitkeringen, terug dringen werkloosheid) met elkaar te verbinden", aldus Stekelenburg. In de laatste ronde cao-onderhande lingen heeft atv nauwelijks een rol gespeeld voor de vakcentrale. De industriebond, na de AbvaKa bo de grootste FNV-bond, voelt niets voor algemene invoering van een 35-urige werkweek in 1990. Vol gens voorzitter Van der Weg blijft herverdeling van werk weliswaar een hoofdpunt op de agenda, maar zijn andere vormen van herverde ling van arbeid, zoals vervroegde uittreding en volledige vijfploegen dienst even belangrijk. Het door Stekelenburg bepleite atv-offensief in de komende cao-onderhandelin gen is wat de industriebond betreft dan ook niet aan de orde. Van der Weg: "Herverdeling van arbeid moet, atv kan". GRAND RAPIDS - Op de Dutton Christian school in het Amerikaanse Grand Rapids wordt deze maand een lees- project gehouden. De studenten krijgen daarbij de opdracht een figuur uit een boek tot leven te brengen. Erica Dykhouse is helemaal gek van de verhalen over Pipi Langkous en dus heeft ze haar haar precies zoals de kinder held in twee stoere staarten gevlochten. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1