Stoppen met nieuwbouw of de polder in' Weer vochtoverlast huizen omgeving van Oranjegracht Wethouder Van der Molen morrelt aan veto over Oostvlietpolder Hotel aan het Levendaal nu definitief van de baan Proefproces over weigeren leerling Bewoners eisen afdoende maatregelen van WBL Boerhaave in gesprek met andere scholen over samengaan DONDERDAG 13 APRIL 1989 LEIDEN - Wethouder Van der Molen (ruimtelijke orde ning) gaf enkele weken geleden een schot voor de boeg. De Oostvlietpolder - ingeklemd tussen Vliet en rijksweg A4, het polderpark Cronestein en het recreatiegebied Vlietlan- den - moet worden bebouwd om de woningnood te lenigen. De wethouder gaf hiermee de aanzet tot een discussie waarvan het resultaat in de loop van dit jaar zichtbaar wordt in de verkiezingsprogramma's van de verschillende politie ke partijen. Vermoedelijk wordt bebouwing van de Oost vlietpolder één van de belangrijkste items in de verkie zingsstrijd. Het volbouwen van de Oostvlietpol der was in de Leidse politiek jaren lang (door toedoen van de PvdA) onbespreekbaar. Bij de totstandko ming van het huidige college werd er nog een keiharde afspraak over gemaakt: de Oostvlietpolder blijft nen, wil je voldoende draagvlak hebben voor winkels en scholen. Dat is denk ik het grootste pro bleem van de Oostvlietpolder". meest geschik te agglomoratie daar voor zijn. Ik zie voor de Leidse regio meer in een koppeling van hoog waardige bio-tech en kantoren en Wanneer er al gebouwd gaat wor- die kunnen beter elders dan in de Oostvlietpolder ondergebracht worden". den, vindt de wethouder het voorwaarde dat het volkstuincom plex in de polder - de volkstuinders hebben hun zorgen reeds wereld kundig gemaakt - blijft gehand- Tegelijkertijd met haar suggestie de haafd. Bovendien is Van der Molen Oostvlietpolder te bebouwen, riep bereid de suggestie van de Kamer Van der Molen ook op Prikkelend door Gert Visser vrije sectorwoningen in Leiden te bouwen. Dat lijkt in strijd met het bouwbeleid van PvdA-wethouder Tesselaar die 'zo goed LEIDEN Er komt definitief geen hotel aan het Levendaal in het voor malige Van Wijkcomplex. Project ontwikkelaar Erica heeft het plan voor het binnenstadshotel ingetrok ken. De gemeente wil geen mede werking verlenen aan het plan. Eri ca was al een beroepsprocedure te gen dit besluit begonnen, maar heeft die stopgezet. Het gemeente bestuur heeft Erica financiële steun toegezegd bij de bouw van nog tien appartementen aan de achterzijde van het Van Wijkcomplex. Directeur Swaak van Erica vindt het overigens jammer dat het hotel niet doorgaat. "Er is volgens ons be hoefte aan een dergelijke accommo datie. Wij hebben echter geen zin in een mogelijk lang juridisch gevecht met de gemeente". Wethouder van der Molen (ruim telijke ordening) heeft Swaak overi gens toegezegd een aantal mogelij ke lokaties voor een binnenstadsho tel te bekijken. Welke plaatsen on der de loep worden genomen, wilde Swaak niet zeggen. Kaarten en sjoelen Muziekvereniging Concordia houdt za terdag 15 april een kaart- en sjoelavond in haar onderkomen aan de Lange- gracht 61Daarnaast wordt ook een ver loting gehouden. Aanvang 20.00 uur. Snuffelmarkt In verpleeghuis Sint Elisabeth Gasthuis hof aan de Caeciliastraat 16 wordt zater dag 15 april een kleding- en snuffelmarkt gehouden van 1Q.00 tot 16.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan de bewo ners. groen. Van der Molen is zich bewust van het risico dat zij neemt door te morrelen aan dit veto. De wethouder: "De kans is dat ie dereen er op springt. Dat zie je nu ook. De Kamer van Koophandel wil er een bedrijfsterrein, de provincie een baggerslib-lokatie annex recre atiegebied. Maar ik ben er nog niet aan toe een keuze te maken. Ik wil dat de toekomst van de Oostvliet polder onder bepaalde voorwaar den bespreekbaar wordt. Ik ver wacht dat we in het begin van de ja ren negentig een keuze kunnen en moeten maken". Begonnen is het allemaal met een speurtocht naar een nieuwe wo- ningbouwlokatie in de regio. Lei den staat sedert enkele jaren niet meer alleen in zijn huisvestingspro blemen. Een commissie van be stuurders uit Leiden en de regioge meenten tracht de problemen te genwoordig-gezamenlijk op te los sen. Zo is het vinden van een nieu we bouwlokatie niet alleen een Leids maar ook een regionaal pro bleem. Van der Molen: "We zijn nu bezig met de opzet van een regionale volkshuisvestingsnota. De progno ses laten zien dat er nog steeds be hoefte is aan nieuwe woningen. We hebben nog een aantal bouwloka- ties in de Leidse regio maar in de tweede helft van de jaren negentig komen we in de problemen. Dan is de keus: stoppen we met nieuwe huizen bouwen of gaan we een pol der bebouwen?" Juichen De wethouder pakt de kaart van de regio: "Kijk maar eens naar de af stand van de polders die in aanmer king komen tot de centrumvoorzie ningen. Dan is er slechts een be perkt aantal mogelijkheden. Ga je bouwen in de Broek- en Simontjes- polder, dan staan Warmond en Oegstgeest niet te juichen. Voor Leiderdorp geldt hetzelfde wanneer je de Boterhuispolder uitkiest. Dan hebben we nog de Oostvlietpolder en wat polders in Zoeterwoude". "Je ziet dat de Oostvlietpolder he melsbreed gemeten heel goed ligt ten opzicht van het Leidse stads centrum. Niet verder weg dan de Stevenshof of de Merenwijk. Het probleem is dat de polder door het water en de wegen er omheen vrij geïsoleerd ligt. Dus je moet daar be hoorlijk wat woningen kwijt kun- Koophandel rond de nieuwe woonwijk een schil van bedrijven aan te leggen als bar rière tegen de geluidshinder van Europaweg en A4. Dat betekent dat koop mogelijk bouwen' tot zijn er minder grond overblijft voor hui- do heeft gemaakt, zenbouw. De eerste berekeningen van ambtenaren daarover zijn wei nig hoopgevend "Daar ben ik het op zich mee eens", zegt Van der Molen: "Het na deel van dit rigoureuse beleid i Van der Molen: "Ik neem alle be- Leiden valt het nog wel mee - datje heel serieus. Stel je je er maar 1500 tot 2000 woningen kan bouwen. Dan wordt de ontwik- ningen keling van de polder veel te duur en blind zijn ongedifferentieerde milieus krijgt nieuwbouwwijken met alle span- dien. Je moet ook niet het feit dat een groot wordt het echt een blinde darm, deel van de draagkrachtige bevol- zoals de Werkgroep Milieubeheer king elders is gehuisvest. Dat is uit zegt. Ik aarzel vanuit dat oogpunt het oogpunt van mobiliteit ongun- dan dat de_ polder groen zou stig. Ik heb ook liever dat die r moeten blijven. De Oostvlietpolder is niet zo verschrikk sant als natuurgebied" Zonde hier komen wonen en hier hun verschrikkelijk interes- geld gaan besteden". Die woningen kunnen bijvoor beeld gebouwd worden in de eerste autoloze wijk in Leiden die Van der De wethouder heeft inmiddels het Molen in de Broek- en Simontjes- provinciaal bestuur op haar weg ge- polder gedacht heeft. "De suggestie vonden. De verantwoordelijke ge deputeerden willen van de Oost prikkelend bedoeld", legt "Ik ben benieuwd hoe daarop vlietpolder een (bagger)sliblokatie wordt gereageerd. Nog annex recreatiegebied maken. In de de bestuurlijke problematiek want ogen van de provincie blijft de pol- de Broek- en Simontjespolder is ei- der dan groen. Maar volgens de wet- gendom van de gemeente Oegst- houder is de regio al redelijk wend met een groot aantal groene lokaties en recreatieve gen op fietsafstand i Warmond". Fietskar Onmiddellijk nadat 2 teerde Van der Vlist vroeg mij laatst autoloze wijk in de gemeente Veg- met een brede grijns of het niet juist hel die landelijke publiciteit haalde de gemeente Leiden was die de omdat de verpaupering had toege- PvdA-wethouder Van der Molen: "Eigenlijk bouw ik liever niet Oostvlietpolder groen wilde hou- slagen. Veel den. Ik kon dat niet ontkennen, weinig gelukkig met het experi- laten". Maar ook de provincie heeft belang ment. bij bebouwing van de polder. De Het mislukken van het Veghelse "Het is toch raar dat mensen vo< ook op uit de project, wijdt de wethouder mede hun dagelijkse levensbehoeften toonden zich Oostvlietpolder. Maar je moet je woningen mobiliteit te beperken door i de eenvormigheid van de be- afhankelijk zijn van hun auto. Dat ijken dichtbij de steden te bou- bouwing in die wijk en de snelle kan anders r doorstroming. Daardoor ontstond in het denken opeenhoping van problemen. dat het idee wordt opgepakt, dat er door zo'n uitspraak studies naar de mogelijkheden van een autoloze "Ik wil die strijd met de provincie wel aan. Ik heb Van der Vlist gesug- Vandaar ook hilar aandacht gereerdde baggerslib-lokatie aan te bouw van ook wat duurdere huizen leggen bij het Valkenburgse meer. Daar kan in verband met het vlieg veld toch geen woningbouw ko- op ideologische grondslagen geba- men". seerd. De Broek- en Simontjespol- Wanneer woningbouw in de Oost- der, tussen water en spoorlijn gele- vlietpolder - om welke reden dan gen, is moeilijk en slechts via dure ook - niet mogelijk is, voelt de wet- tunnels of bruggen te ontsluiten. daar is een omslag wijk op gang komen. Ik wil gewoon nodig. Ik hoop eens kijken hoever ik ermee kom". LEIDEN - "Om puur financiële redenen kan een groot aantal kinderen niet het onderwijs krij gen waarop ze recht hebben". Dat betoogden de ouders van de Leidse jongen Bert Kemper vanmorgen tijdens het 'proef proces' dat de gemeente Leiden heeft uitgelokt tegen een bezui niging in het speciaal onderwijs. Bij deze bezuiniging is be paald dat scholen niet meer leer krachten mogen hebben dan ze op 1 januari 1987 hadden. De toevloed van kinderen naar deze scholen gaat echter nog altijd door. Inmiddels zijn de scholen overvol geraakt, en wordt het steeds moeilijker om verant woord les te geven. De gemeente Leiden heeft nu, in overleg met de ouders, een kind de toegang geweigerd tot de Dr. Van Voorthuijsenschool, een school voor moeilijk leren de kinderen. Met steun hebben van de gemeente zijn de ouders tegen het besluit in beroep ge gaan bij de Raad van State. De gemeente Leiden hoopt nu dat de Raad van State de gemeente Leiden ongelijk geeft, waardoor ze van het rijk kan eisen de be zuinigingsmaatregel te herzien. P. Peters, hoofd van de direc tie onderwijs van de gemeente Leiden betoogde vanmorgen voor staatsraad P. Kapteijn dat de gemeente geen andere keus had dan de jongen te weigeren. "We hebben in de wijde omtrek gezocht naar een andere school voor hem, maar alle scholen za ten vol. We hebben zelfs een plek voor hem gezocht in een bijzondere speciale school, hoe wel de ouders hun kind daar niet naar toe willen, maar ook daar konden we niet terecht". De raadsman van de ouders, mr. B.K. Olivier, verklaarde dat het rijk er in beginsel voor moet zorgen dat er voldoende open baar speciaal onderwijs. Door de bezuinigingsmaatregel wordt dat onmogelijk gemaakt. Staatsraad Kapteijn doet dinsdag uitspraak. houder niets de Kamer van dan helemaal i te maken. "Nee, liever het voorstel van Van der Molen stelt zich voor dat de Koophandel om er bewoners hun auto parkeren op het bedrijfsterrein parkeerterrein bij het toekomstige groe- station Merenwijk en via een tunnel nen in mijn ogen ook niet te hand haven zijn. Ik vind het zonde wan neer de groene strook van Crones- teinpark en Vlietlanden in tweeën wordt geknipt doör een groot be drijfsterrein". "Ik geloof dat er best behoefte is aan een terrein voor bijvoorbeeld distributiebedrijven die op Schip hol zijn gericht. De vraag is of wij de "Ik denk bij zo'n wijk aan loop straten waardoor je in een grotere dichtheid kan bouwen. Met veel groen in de onmiddellijke omge ving. En iedereen krijgt bij de aan schaf van een huis een fietskar ca deau. Natuurlijk moet je autovoor zieningen hebben voor alarmver- keer en al was het maar om te ver huizen". LEIDEN - Bewoners van Oos terkerkstraat, Waardgracht en Oranjegracht eisen van de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) dat defintief een einde worden gemaakt aan de vocht- problemen. Lapmiddelen zoals het voor de derde keer impreg- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 BoerenkoolI Een hapje eten voor het goede doel, om iets gedaan te krijgen of gewoon om een beetje krediet te kweken. We kunnen er niet meer om heen. Nog maar drie weken geleden organiseerde het Aids- fonds in Amsterdam het aids-din- ner waarvan de opbréngst be stemd is voor onderzoek naar de ziekte aids. Afgelopen weekeinde prikte zakenlieden een vorkje met prominente kabinetsleden, vooraf aan The Ultimate Event met Frank Sinatra. U moet maar denken dat juist in die kringen 'niets voor niets' een lijfspreuk is. Reken maar dat vanaf nu het hek van de dam is. Er zal voortaan heel wat in het openbaar gegeten en gedronken worden voor het goede doel of in het algemeen be lang. Uiteraard kan Leiden niet achter blijven, dus vertrekt vol gende week de Leidse wethouder Jos Fase voor tien dagen naar het land van Van Agt en de rijzende zon om samen met haar plaatsver vangend hoofd van de directie economische zaken, Saskia Groe- newegen, als gastvrouwen aan te zitten bij een zogeheten trade- dinner. De achterliggende bedoeling ,van het diner is Japanse bedrij ven te interesseren voor het Leid se sciencepark. Denkt u nu niet te snel dat al dat getafel helemaal geen vruchten afwerpt. Kijk, me ten kun je zoiets niet. Maar er zijn aanwijzingen dat belangrijke be slissingen wel degelijk worden genomen omdat de kreeft zo goed smaakt. Het universitair weekblad Mare leverde deze week het be wijs. De Leidse universiteit zal namelijk voor het eerst een on derzoek naar aids instellen, onder leiding van de hoogleraar infec tieziekten R. Van Furth. Dat on derzoek wordt deels betaald uit de opbrengst van het aids-dinner. Maar die opbrengst van een ton is niet genoeg. In Mare doet Van Furth verslag van hoe hij nog een ton binnenhaalde. U rëadt het al: tussen het voor- en hoofdgerecht. "Mijn vrouw en ik zaten bij Deetman aan tafel", aldus Van Fürth. "En al tijdens de eerste gang raakten we aan de praat over het onderzoek naar aids. Ik vertel de wat het project precies inhield, waarom ik het belangrijk vond en hoeveel we tekort kwamen". Deetman verzonk in gepeins, al weer volgens de overlevering. En, jawel hoor, nog voor het dessert kondigde de minister aan dat hij de opbrengst van de benefiet avond zou verdubbelen, uiter aard een zeer tevreden Leidse hoogleraar infectieziekten tegen over zich aan tafel vindend. Zo ziet u maar, hoe men in een mum van tijd de buik rond kan eten en tegelijkertijd een ton bin nenhalen om het aidsonderzoek te stimuleren. De tweehonderd duizend gulden die het aidsdiner heeft opgebracht vullen de subsi dies aan die Van Furth al had aan gevraagd bij het ministerie 'van WVC. Voor de onbrekende 35.000 gulden zoekt Van Furth nog een oplossing. Wij durven te wedden dat hij die pegels ook nog wel in één of ander petit-restaurant bij elkaar snaait. Boerenkool (2) Enfin, als wethouder Jos Fase en Saskia Groenewegen straks vet gemest en met honderden ar beidsplaatsen uit Japan terugke ren, weten de Leidse burgers en instellingen definitief wat ze, met het oog op de volgende bezuini gingsronde, te doen staat. Nodig wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) uit bij een maaltje boerenkool met worst en het zit wel goed met uw huursub sidie: trek wethouder De la Mar (sociale zaken) een automatiek in, werp een paar ballen gehakt in zijn muil en u bent verzekerd van een uitkering; druk wethouder Bordewijk van financiën als u hem tegen het lijf loopt een Viet namese loempia in de handen en de onroerend-goedbelastirrg wordt u kwijtgescholden; trak teer wethouder Kuijers (groen voorzieningen) op een borrelhap je en liij maait hoogstpersoonlijk uw gazonnetje; troon ten slotte wethouder Fase (economische za ken), zodra ze weer op haar oude gewicht is, mee naar een trade- dinner bij de Febo en zij bezorgt ook u een arbeidsplaats. En vergeet u vooral de fractie- Aidsdinner, trade-dinner... De Leidse minima weten wat hen te doen staat: trakteer de politici op een maal tje boerenkool met worsteen loempia of een bal gehakt en uw kostje is gekocht. (archieffoto) voorzitters van het CDA en de WD in de Leidse gemeenteraad niet te fêteren. Verwacht u niet te veel van hen, maar geef ze in elk geval een prakje mee voor hun collega's in Den Haag. Misschien dat zij dan toch genegen zijn de laagst betaalden er volgende ja ren een procentje op vooruit te la ten gaan. Kortom, minima van Leiden, volg het voorbeeld van de hoge dames en heren: eet u klem met iedereen die een potje te ver delen heeft en uw kostje is ge kocht. Rembrandt De Rembrandt-scholengemeen- schap krijgt van het gemeentebe stuur een emancipatie-subsidie van maximaal 9250 gulden. Dat is geen weggegooid geld zult u zeg gen, de jongste ontwikkelingen indachtig. De vrouwelijke sollici tant naar het conrectorschap, die na een onverkwikkelijke actie van het docentenkorps, het veld ruimde toont aan dat zo'n subsi die wel op z'n plaats is. Heel alert gereageerd dus door het college van B en W. Meteen lik op stuk, al le docenten naar een emancipa tiecursus. Alleen vroegen wij ons nog even af: zou die ruim 9000 piek wel voldoende zijn om het lera renkorps een beetje bij te spijke ren? Wij vroegen het rector Geerts van het Rembrandt. En wat blijkt: de emancipatie-subsi die is helemaal niet bedoeld om het docentencorps in het gareel te krijgen. "De Rembrandt-scholenge- meenschap bestaat dit jaar 125 jaar en dat wordt eind juni groots gevierd", aldus B. Geerts. "Ter gelegenheid van de lustrumvie ring wordt een boekje uitgegeven over de rol van meisjes in het on derwijs, in het verleden en wat daaraan nu gebeurt". De emanci patie-subsidie van de gemeente is bedoeld om deze uitgave moge lijk te maken. Nou ja, het is niet wat wij er van dachten. Maar: ook van de ge schiedenis kunnen we leren. neren van de muren, worden niet meer geaccepteerd. Begin jaren tachtig kwamen ernstige bouwgebreken van de huizen aan het licht. Ondanks oplap- beurten zeggen de bewoners nog steeds met grote vochtpro- blemen te kampen te hebben. Directeur Mulder van de WBL kwam vanmorgen met eigen ogen kijken in welke staat bepaalde hui zen van de Oranjegracht en omge ving verkeren. Mulder weigerde dat echter te doen in aanwezigheid van de krant. "Ik wil eerst eens met de bewoners praten". Volgens woord voerster Mary Schaap van de bewo nerscommissie was het waarschu wen van de pers de enige manier om de ernst van de zaak aan de orde te stellen. Met name de bewoners van het huizenblok aan de Oosterkerk- straat/Waardgracht hebben last van natte muren en beslagen ramen. Muren onder kozijnen zijn zwart uitgeslagen door schimmelvor ming. Hetzelfde geldt voor plafonds op verschillende plaatsen in huizen, zoals in keuken en badkamer. Ook is de muffe lucht die in de kamers hangt volgens de bewoners niet te harden. Het grote mankement van de hui zen is de ventilatie die onvoldoende is. Volgens Schaap zit de ventilator in veel huizen op de verkeerde plaats. In plaats van boven het gas stel zit die aan de andere kant van het huis. Een ander probleem is dat veel kanalen verstopt zitten met bouwgruis en daardoor onvoldoen de werken. Schimmel "Het is onbegrijpelijk dat mensen nog in die huizen willen wonen", zegt Schaap. Zijzelf woont in een van de drogere en daardoor betere huizen van de buurt. "Wel moet ik natuurlijk altijd het bovenraam.in de keuken openhouden. Deson danks is het plafond na een verf- beurt van een jaar geleden alweer zwart uitgeslagen". In de andere huizen is het echter volgens haar bar en boos. "Het is toch niet normaal dat daar schoe nen in de kast staan te beschimme len? Als je bij die mensen een urn- op visite bent geweest, voel je je he lemaal klam en ben je blij dat je weer weg kunt. De lucht is daar ook vaak niet te harden. Als je nog geen reuma hebt, dan krijg je dat daar wel", aldus Schaap. Het aanbod om de muren weer te impregneren zodat vocht niet meer naar binnen kan, is voor de bewo ners onacceptabel. "Dat helpt hele maal niets. De muren en de isolatie in de spouw zijn drijfnat. Als je dat gaat afsluiten kan het vocht het huis niet meer in maar ook niet meer uit, zodat je met het probleem blijft zit ten". Een van de bewoners zegt dan ook: "Als die lui hier komen om die rotzooi tegen de gevel te spuiten, duw ik zo dat laddertje om. Ik lazer ze zo de Waardgracht in". Hoewel Schaap denkt dat het met de wonin gen wel nooit echt voor 100 procen zal goedkomen, moeten er toch zo danige verbeteringen komen dat er op een normale manier gewoond kan worden. "Dat is'toch niet onre delijk als je huren betaalt van 450 gulden voor eenkamerwoningen tot 750 gulden voor grotere woningen", zo stelt Schaap. Het is niet de eerste keer dat de 230 in 1977 gebouwde woningen aan de Waardgracht en omgeving in opspraak komen. Al begin jaren tachtig kwam aan het licht dat er sprake was van enkele grote fouten in de bouw en dat er minstens voor twee miljoen diende te worden ver spijkerd. Zo bleek dat de cv-instal- laties al na een paar jaar aan vervan ging toe waren. Constructiefouten zorgden voor warmtelekken en dus hoge energierekeningen. De huizen kampten ook toen al met vochtpro- blemen. LEIDEN - Boerhaave, dag- en avondonderwijs voor volwassenen in Leiden, blijft praten met het Goudse Gouwe College en de Aletta Jacobsmavo in Lisse over een vorm van samenwerking in 1990. Het Gouwe College en de Aletta Ja cobsmavo zijn het inmiddels in gro te trekken eens over die samenwer king. Ze hebben Boerhaave hiervan vanmorgen op de hoogte gebracht. Een woordvoerder van de Leidse school vertelde dat hij het samen werken puur zakelijk ziet. "We we-, gen de voor- en nadelen tegen el kaar af. Boerhaave heeft ook nog overleg met andere scholen. Je kunt wel hard vooruitlopen op de wet, maar het is best mogelijk dat die over de verkiezingen wordt getild en er helemaal niets gebeurt. Wel licht denken beide andere scholen er anders over en hebben ze een combinatie gevonden die hen aan spreekt". Vooruitlopen op de zogenaamde Vavo-wet: voortgezet algemeen vol wassen onderwijs. In 1990 wordt de ze wet van kracht. Ze houdt in dat zelfstandige scholen minstens elf honderd leerlingen moeten hebben. Zo niet, dan verliest de school haar bestaansrecht. Het Gouwe College voldoet krap aan die norm, de Alet ta Jacobsmavo heeft minder leerlin gen. Boerhaave, aldus de- woord voerder, zit net boven die grens.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19