Veel vrouwen willen burgemeester Warmond worden Bedrijven beveiligen zich slecht S\H KABELKRANT ONTBIJT Opvolger Hendrickx-Vlaar niet voor september aan de slag Schilderschool uit ruimtenood PRESIDENT MALI IN VOORSCHOTEN Harde kritiek bureau Voorkoming Misdrijven Nieuwe stichting wil fondsen werven voor restauratie kasteel Endegeest PAGINA 18 REGIO LEIDEN - DONDERDAG 13 APRIL 1989 WARMOND - Voor het bur gemeesterschap in War- Een plakje cake bij de koffie e koffiejuffrouw met een extra mooi strikje om haar hals. Druk discus- mond hebben zich 77 kandi- sierend wisselden de raadsleden daten aangemeld, maar de hun ideeën uit over de gedachten- gemeente hoeft voor sep- lil2?,".™1?"',,1!3 JSr zei de Commissaris van de beide heren toegekeerd. Koningin in Zuid-Holland, Waarnemend burgemeester S. Patijn, gisteravond tij- af met het voorlezen C.E. Dalhuisen beet het spits |de profiel- dens een openbare vergade- schets. Vervolgens lichtten de frac- ring met de raad in het ge- tievoorzitters ieder een van de pun- meentehuis van Warmond. Van de kandidaten zijn er 41 lid de schets toe. De eerste spreker, mevrouw G.E. den Ouden vcui (CDA), gaf aan dat het de gemeente- de PvdA, 15 van het CDA, 11 van de bijzonder goed was gelukt om WD, 8 van D66 en 2 van de PPR. tot een eensluidend oordeel te ko- de profielschets. Een punt a* uccu tt.ttittict ^at ZÜ graag onder de aandacht van n hoog percentage vrouwelijke Patijn bracht was het feit dat ook Een derde van de kandidaten vrouw en Patijn heeft nog g percentage vr< kandidaten meegemaakt. gehandicapte mensen naar de func- "De bij^ênkömst had gisteravond tie kunnen solliciteren. In verband •en beetje een feestelijk karakter, met eventuele aanpassingen binnen het gemeentehuis, wil de vertrou wenscommissie een dergelijke kan didaat wél kunnen raadplegen. De Commissaris van de Koningin wist niet of minder-validen naar de functie hebben gesolliciteerd. "Maar het lijkt me geen probleem om gehandicapten in de procedure mee te laten lopen", zei hij. "Wan neer een gehandicapte burgemees- worden benoemd is enig OEGSTGEEST - Aan tien jaar 'dislocaties' is gisteren voor de Oegstgeester Dr. K. Schilderschool einde gekomen. De groepen i acht konden al die tijd niet gebouw aan de Voscuyl terecht i te gast bij de, eveneens, pro het overleg met de gemeente inderdaad noodzakelijk" ThuisVOelGIl De Warmondse gemeenteraad rond de tafel met de Commissaris van de Koningin, S. Patijn (midden voor), en testants-christelijke Joris de Witte- yVD-fractievoorzitter CAM Saris z^n chef kabinet G. Blauw. Waarnemend burgemeester mevrouw C.E. Dalhuisen zit rechts van Patijn. (foto weet zeker dat een burgemeester Holvast) Warmond zal thuisvoelen. plan er een aan te schaffen, omdat van een woning ligt moeilijk, bo- Warmond moet wonen. "Dat is be- het niet zeker is dat de burgemees- vendien zijn er niet veel goedkope langrijk voor het functioneren van a ocmiuer- ter er daadwerkelijk wü wonen en koopwoningen". Desondanks deel- de burgemeester en lijkt ons beter volwaardie mond heeft geen ambtswoning zo n woning hoge lasten voor de ge- de ze mee dat de raad eensgezind is voor hem of haar zelf'. e moor on de gemeente is niet van meente met zich meebrengt. Huren in zijn eis dat de eerste burger in Patijn zette enkele kanttekenin- enoollnlraal akmoHo Zltn ,n vvarmona zaï U1U1SVC «er er daadwerk wü gen bij dit verhaal. Het uitgangs punt van de raad kon hij billijken, maar hij vindt dat er dan wel huis vestingsmogelijkheden in de ge meente moeten zijn. "Het maxi mumsalaris van een burgemeester in een gemeente met de grootte van Warmond is 7.000 gulden bruto. Er is een norm dat een dienstwoning 12 procent van het salaris mag kos ten. Een woning van 850 gulden blijft daar dus nog binnen", schets te Patijn de grenzen. Hij hoopt dat de raad behulpzaam kan zijn bij het toewijzen van een woning en vindt dat de vertrou wenscommissie deze moeilijke kwestie met de kandidaten moet bespreken, zodat niet alleen vermo gende kandidaten voor de vacature in aanmerking komen. "De ge sprekken moeten niet gaan onder het mom van geld, daar praatje niet over, dat heb je", aldus een lachen de Patijn. Terughoudend Th. W.M. Duijnhoven, fractievoor- avond nog niet aangeven. De com- geen slechte leeftijd is", aldus de toch nog niet zo oude Duijnhoven. Patijn gaf aan dat er mensen van 32 tot 55 jaar hebben gesolliciteerd, on der wie twee (waarnemend) burge meesters en 25 wethouders. De Commissaris van de Koningin had zelf nog enkele opmerkingen bij andere punten van de profiel schets. Hij plaatste vooral kantteke ningen bij het feit dat de vertrou wenscommissie zal bestaan uit zes personen: een fractievoorzitter en wethouder van elke partij. "Wan neer er een kandidaat voor de com missie verschijnt, moet u bedenken dat het zes tegen één is", waar schuwde hij. "De commissie zal met grote terughoudendheid een ge sprek moeten voeren, anders valt de discussie dood. Ook moet u ervoor waken dat er geen overwoekering van de kandidaat plaatsheeft". Patijn zei dat hij tussen de vijf en tien kandidaten naar de commissie zal sturen. In hoeverre hij hierbij re kening houdt met de politieke kleur de kandidaten kon hij zitter van Progressief Warmond, dat de vertrouwenscommissie zal streven naar een gezamenlijk die onder strikte gehein houding zal functioneren, moet straks twee personen voordragen. deel over de meest geschikte kandi-' Om de sollicanten te beschermen daat. Ook ging hij in op het feit dat gaf de commissaris de raad geen leeftijd^ steïd aan de kandidaten. "Warmond staat bekend als startgemeente, solliciteren dan ook vaak jonge worden ge- verband met de grootte van War mond de sollicitatiegesprekken bujten'de gemeente te houden. "Hiermee kan worden voorkomen r deze functie. We kun- dat plotseling allerlei personen met nen ons echter ook voorstellen dat een kaart in de hand door Warmond een ouder iemand burgemeester wil ronddwalen", aldus Patijn. worden in zo'n mooie gemeente als Warmond. Ik denk bijvoorbeeld aan burgemeesters die de laatste ja- i bij gemeentelijke herindelingen Hoewel Warmonders en ambte naren gisteravond welkom waren en hun zegje mochten doen, was de publieke tribune gisteravond leeg. hun baan zijn kwijtgeraakt. Zulke In de wandelgangen werd gemom- personen kunnen van middelbare peld dat de avond slecht was aange- leeftijd zijn. Ik weet zelf dat dat kondigd. VOORSCHOTEN - De president van het Afrikaanse Mali, Moussa Traoré (midden voor), heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de Voorschotense boerderij van J.J. van Santen (links op de foto). De staatsman arriveerde om half tien en vertrok om kwart over tien. Moussa Traoré brengt een tweedaags bezoek aan ons land en bezoekt, als voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, ook andere EEG-landen. Zijn bezoek wordt vanuit Den Haag gedirigeerd, maar Voorscho ten gelooft dat de president de gemeente aandoet vanwege haar jumelage met Kring Kita in Mali. Voorschoten kent verschillende soorten agrarische bedrijven, waaronder een hofboerderij en modelboerderij. De president koos echter voor de normale boerderij van Van Santen, tussen de gemeentegrens met Leidschendam en kasteel Duivenvoorde. OEGSTGEEST Het vormen van een fonds en het bedenken van een andere manier om de restauratie van kasteel Endegeest te bekostigen. Dat zijn voorlo pig de voornaamste doelstellingen van de gisteren op gerichte Stichting Behoud Buitenplaatsen Endegeest, Rhijngeest en omgeving. "Uit de vele kranteberichten, acties en vooral uit het herhaaldelijk uitstel van het besluit in de gemeente raad is al duidelijk geworden dat voor het behoud van kasteel Endegeest een andere oplossing nodig is dan deze zaak in handen te geven van IBB Kondor", laat hèt stichtingsbestuur weten. Om geld bij elkaar te krijgen voor de restauratie van kasteel Endegeest, wil de eigenaar van het landgoed van het psychiatrische ziekenhuis, de gemeente Lei den, villabouw plegen in het weiland tussen het bos van Rhijngeest bij de Jelgersmakliniek en de rijks weg. Omdat Leiden voor de uitvoering van dit project, waarvoor IBB Kondor is ingeschakeld, planologische medewerking van Oegstgeest nodig heeft, is deze ge meente er zeer nauw bij betrokken. Omwonenden, een inderhaast opgericht buurtcomi- té en enkele fracties in de gemeenteraad verzetten zich tegen de villabouw in het als kwetsbaar beschouwde gebied dat uit uniek strandwalbos zou bestaan. Al eerder was bekend dat enige Oegstgeestenaren een stichting met een 'brede' doelstelling wilden op richten. Die doelstelling is "het bevorderen, bescher men en beheren volgens cultuur-historisch en natuur historisch verantwoorde beginselen" van de buiten plaatsen Endegeest en Rhijngeest. Sinds gisteren is de identiteit van de bestuursleden bekend. Voorzitter is mr. D.E. Krantz, vice-voorzitter mevrouw dr. M.C. van der Plas, secretaris mr. C. Schaap, vice-secretaris de Warmondse prof. dr. C. Sevenster en penningmeester O.J. Tront. vrouw van der Plas en professor Sevenster van zich la ten horen. De laatste sprak tijdens een manifestatie, enkele weken geleden, tegen villabouw. Mevrouw van der Plas trok onder meer in deze krant fel van leer te gen het project. Zij zag en ziet meer mogelijkheden om fondsen te werven voor de restauratie wanneer het kasteel een andere bestemming krijgt dan het nu heeft (kantoorgebouw). De Oegstgeester PvdA-wethouder T. Kohlbeck ziet de oprichting van de stichting als een ondersteuning voor zijn eigen inspanningen. Hij voegt er aan toe dat hij zelf al tien jaar probeert fondsen te verwerven om het kasteel en de Jelgersmakliniek, beide in staat van verval, te redden. De wethouder kan moelijk geloven dat de stichting klaarspeelt wat hem al die jaren niet is gelukt: "Het gaat om hoge bedragen". Kohlbeck hoopt vurig dat wanneer de gemeente raad van Oegstgeest binnenkort het finale besluit neemt, "de stichting dan niet de blik van Endegeest af wendt". Hij ziet mogelijkheden in een samenwerking met een op te richten Leidse stichting die na de restau ratie van het kasteel het onderhoudsfonds zou kunnen beheren. Wellicht ook kan de Oegstgeester stichting vrijwilligers inschakelen bij de restauratie. Wat minder optimistisch is de wethouder over de kansen die de stichting heeft om het kasteel aan een andere functie te helpen. Hij wijst er op dat het huidi ge eigendom "niet in Oegstgeester handen is" en dat alleen het westelijke deel van het landgoed "openbaar en Oegstgeester eigendom wordt": "Het oostelijk deel is en blijft voor gebruik van het ziekenhuis". Ook zijn volgens Kohlbeck de kansen om het kas teel met restauratieplicht te verkopen niet zo groot als vaak wordt verondersteld. "Het kasteel is niet een- twee-drie over te doen, het is bouwval die je over doet, bouwval op een ziekenhuisterrein". ZOETERWOUDE/REGIO - "Er wordt alleen maar een hele hoop uitgegeven aan beveiligingsappara tuur. Bedrijven beveiligen zich bij de vleet tegen inbraak, maar de in brekers halen gewoon wat ze nodig hebben". G.A. Stolwijk, adviseur tech- nopreventie van het regionaal bu reau voorkoming misdrijven in de regio Zuid-Holland Midden, windt er weinig doekjes om: bedrijven, winkels, juweliers, kantoren, maga zijnen en werkketen zijn ondanks alle rolluiken, alarmsystemen en het vele gepantserde glas voor een beetje inbreker een fluitje van een cent. De rolluiken die, pakweg, de Leidse Haarlemmerstraatwinkels beveiligen zijn in Stolwijks ogen ge- financieerd met "weggegooid geld". door Wim Koevoet Hij verklaart: "Die straat is na zes sen een stalen corridor maar daar mee voor de snelkrakers onder de inbrekers zeker niet onneembaar. Die rolluiken horen namelijk niet aan de buitenkant, dus voor de win kelruiten te zitten, maar juist erach ter, met het alarm op de winkelruit. De inbreker moet dan eerst de ruit inslaan waarop direct het alarm af gaat. Hij heeft dan nog maar heel weinig tijd - de politie is al onder weg - om de grootste hindernis, het rolluik, te nemen. Bovendien zit een rolluik achter de pui steviger op zijn plaats dan aan de buitenkant". Om dit ondernemers aan het ver stand te brengen, heeft het bureau, dat rijks- en gemeentepolitie "on- dersteunt en adviseert" een diase- UI1UCII1„. SS* fiSSS-SLSSK deur heb ik niet, dit is niet G.A. Stolwijk, adviseur technopreventie en C.B. Jongh, regionaal coördi nator voorkoming misdrijven: "Rolluiken zitten aan verkeerde kant. (toto C.B. Jongh, regionaal coördinator voorkoming misdrijven, vooral als "aanzetje tot" is bedoeld. Onderne mers weten na afloop van de voor stelling weliswaar niet direct wat er aan hun beveiliging mankeert maar XiU(Jlu zij worden wel aan het denken gezet 00k is onder meer een reclamebureau geraadpleegd. Dat adviseerde een "getekende serie" te maken. Jongh: "Dat lijkt vreemd maar is het niet. Als je een dia toont van een echte deur, dan zegt de ondernemer: zo'n toe passing op mijn bedrijf. Een gete kende deur staat echter voor alle deuren. De ondernemer denkt: ik heb ook zo'n deur, opletten!" Hoofdrolspeler in de diaserie is cartoon-ondernemertje en zullen grote behoefte voelen om geworden dat slachtoffer wordt met de politie te praten De diaserie een inbraak met zo veel schade nog geen week oud. Het hele de produktie stil komt te liggen. De land krijgt 'm, deze regio als eerste' vertelt Jongh enthousiast. Getekend Voor de zo'n 80 dia's tellende serie diaserie is nu eenmaal bedoeld kleine en middelgrote bedrijven. "Voor een diender op straat is het wat moeilijk om DSM te vertellen hoe die zich moet beveiligen". Volgens Stolwijk dient er op de Insluiper krijgt 21 maanden cel DEN HAAG/V OORSCHOTEN/KATWIJK - Een zwervende insluiper die alleen al in hotelkamers van de Voorschotense Gouden Leeuw dertig keer dan dat hij twee keer per jaar zijn hotelgasten van hun geld beroofde, heeft vanmorgen van de Haagse recht bank 21 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd gekregen. Deze straf is conform de eis van de officier van justitie. Behalve in Voorschoten drong de 41-jarige man zonder vaste woon- of gen en zijn veel goedkoper. Na de verblijfplaats ook hotelkamers in Katwijk binnen. Doordat de kamers niet voorruit is de dader reeds gedetec- op slot waren, hoefde hij daar nooit veel moeite voor te doen. Geldnood teerd en dan moet hij nog beginnen was het voornaamste motief van de man. Sinds 1965 is hij al vele malen ver- aan de vitrines van pantserglas", oordeeld voor diefstallen. Tweemaal werd hij ter beschikking gesteld van In het beveiligingsplan dat de on- de regering. Volgens zijn advocate zit er geen greintje kwaad aan de man dernemer zou moeten maken, en is hij volstrekt ongevaarlijk. Zij ziet hem als een soort Swiebertje. speelt de buitenzijde van zijn be- inbraakbebeiliging van woonhui zen "een heel andere filosofie te worden losgelaten" dan op die van bedrijfspanden. Bij woningen staat het buiten de deur houden van de dader voorop. Met goed hang- en sluitwerk en beglazing die niet uit- neembaar is, lukt dat in een groot aantal gevallen, Bij bedrijfspanden moet er bij voorbaat van uit worden gegaan dat de dader "vrijwel onmogelijk" bui ten kan worden gehouden. Hoe hoogstaand de kwaliteit van al het hang- en sluitwerk en de beglazing veel schade dat ook is, bij bedrijfspanden gaat het erom een inbreker te "detecteren" voordat hij de aanval kan inzetten op de "bouwkundige barrière". De inbreker kan zo nooit snel zijn slag slaan en zal geneigd zijn, zijn heil el ders te zoeken. Stolwijk: "Dus geen kostbaar pantserglas aan de buitenkant van een juwelierszaak. De inbreker heeft dan immers meer tijd om dat te doorbreken. En neem van mij aan dat een juwelier liever heeft dat ze handje sieraden weggraaien iat hij twee keer per jaar zijn pantserglas moet vervangen. Ge- voorruit is beter. Die kun- per dag worden drijfspand geen rol. "Een uitzonde ring is die met televisietoestellen volgestouwde loods", merkt Stol wijk op. De inbreker die zich hier toegang via het dak verschaft, moet het pand ook alleen maar via dat dak kunnen verlaten. Het meene men van de buit wordt hem zo heel moeilijk gemaakt. "Uitbraakpre- ventie", noemt Stolwijk dat. Humor Hoewel de voorstelling van zo'n kwartier niet van humor is ge speend, gaat het op het projectie scherm om een serieuze problema tiek waarvan de omvang danig wordt onderschat. Bijna niemand is zich er volgens De Jongh en Stol wijk van bewust dat relatief gezien utiliteitsgebouwen veel vaker doel wit van inbraken zijn dan woonhui zen en auto's. Volgens Stolwijk dringen inbrekers in 106.000 van de 5,6 miljoen woonhuizen binnen. Van niet-woningen, utiliteitsgebou wen genoemd, zijn er maar een mil joen. Toch slaan inbrekers er in maar liefst 100.000 hun slag. Hoe miskend het probleem is, ook door de overheid, moet Stol wijks voorbeeld van de gemeente huizen aantonen. Een jaar voordat deze de afgifte van paspoorten en rijbewijzen van de provinciehuizen overnamen, waarschuwde de poli tie al. "Paspoorten en rijbewijzen vormen een goudmijntje". De ge meentebesturen sloegen die waar schuwing echter in de wind. Ook nadat inbrekers hun slag haden ge slagen in enkele gemeentehuizen werd er niet gereageerd. Pas nadat de politie de directie van de Vereni ging Nederlahdse Gemeenten de waarschuwing nogmaals had laten verspreiden, kwamen de gemeente huizen in actie. "Het maakt niet uit welk liedje wordt gezongen maar wie het zingt", concludeert Stol wijk. De adviseur techno-preventie hoopt maar dat de ondernemers van kleine en middelgrote bedrijven naar zijn lied zullen luisteren en niet naar dat van de "rolluikenboeren", zoals hij de bedrijven in beveili gingsapparatuur aanduidt. De Jongh en Stolwijk weten nu al dat de diaserie "vanuit een dooie hoek onder een spervuur van kritiek zal komen te liggen". Jongh: "We heb ben al eerder aanvaringen gehad en we zijn er nu ook weer helemaal klaar voor. De rolluikenboeren heb ben helemaal geen verstand van be veiligen, ze zitten ook veel te weinig met elkaar en de ondernemers aan tafel. Wij houden ons verhaal ge woon vol". "Ons verhaal is objectief, dat van de rolluikenboeren niet. Die heb ben helemaal geen zin om de rollui ken van binnen te monteren. Dat is veel meer werk, want je zit met het plafond. Voor meer werk kunnen ze weliswaar meer arbeidsloon reke nen maar de echte winst maken ze natuurlijk op de rolluiken zelf. Hun omzet is belangrijker dan de bevei liging". De Kabelkrant Ontbijtshow op de Leidsch Dagblad Kabelkrant is er morgen weer tussen 8.00-12.00 uur. Welke stuntaanbieding kunt u.dan verwachten? Dat verklappen we natuurlijk niet. De verrassing moet compleet blijven. U weet het nog? Om in het bezit te komen van de aanbieding, morgen t.w.v. maar liefst 270,- wordt een kleine tegenprestatie van u verwacht. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt, dus haast u! Kijk morgen, van 8.00-12.00 uur, naar de Kabelkrant Ontbijtshow op uw t.v.. Gratis te ontvangen door ruim 107.000 kabelnetabonnees in de regio Leiden en Bollenstreek!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18