TAD LEIDEN JSmosb 'Kwestie rond conrectiix geen actie tegen emancipatiebeleid' De Zijl Bedrijven gaat uitbreiden Laatste verdachte dodelijke schietpartij Nieuwe Rijn vrij En wie geeft u alle informatie over sociale verzekeringen? Vier Japanse bedrijven mogelijk naar Leiden tempo-team uitzendbureau s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 APRIL 1989 Hoger beroep over Zijlpoort ingetrokken LEIDEN - Het hoger beroep van een kort geding tegen Zijlpoort-ei genaar Melkert is ingetrokken. Om nog onduidelijke redenen heeft mr. Linskens, die het faillissement Van Nieman Holding afwikkelt, het ho ger beroep dat vanmorgen voor het Haagse Gerechtshof op de valreep ingetrokken. Via juridische procedures poogt Linkens te bewerkstelligen dat Melkert meewerkt aan de verkoop van de Zijlpoort aan de gemeente Leiden. De curator meent dat de poort eigendom van de failliete Nie man Holding is, waarvan Melkert directeur was. De heer Melkert meent échter dat de Zijlpoort zijn privébezit is. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben inmiddels een be sluit genomen de poort aan te ko pen. Dat was een van de voorwaar den voor de rechter om uitspraak te doen in het geschil. Desondanks is het beroep nu ingetrokken. Mr. Linskens was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. LEIDEN - Er is een grote kans dat onderhandelingen met vier Ja panse bedrijven succesvol wor den afgesloten en dat zij zich in Leiden vestigen. Dat zegt wet houder Fase van economische aangelegenheden, die 17 aïpril met een Leidse delegatie naar Ja pan afreist. Het bezoek aan Japan heeft als voornaamste doel bedrij ven te interesseren voor vestiging in Leiden. De namen van de on dernemingen kon zij echter nog niet prijsgeven om de onderhan delingen niet te doorkruisen. Voor een deel is met de betrok ken bedrijven al eerder contact geweest in voorgaande bezoeken aan Japan. De Japanse onderne mingen komen met name uit de bio-farmaceutische industrie en moeten zich gaan vestigen bioscience-park. Naast de v drijven waarmee wie onderhandeld gaat worden, zijn er nog ongeveer 20 andere waar mee gesprekken worden ge voerd. Voorts zal op de reis ook ge tracht worden om extra financië le steun te verwerven voor de Von Siebold Memorial Garden, de Ja panse tuin die thans wordt aange legd in de Hortus Botanicus. De wethouder gaat deze keer verge zeld van leden van het college van bestuur van de universiteit, verte genwoordigers van de medische faculteit en Stichting Eurotrans plant. Het bezoek aan Japan wordt afgelegd in het kader van 380 jaar handelsbetrekkingen Ne derland-Japan. Wethouder De la Mar verwacht meer werlmemers LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van mishan deling door een plaatsgenoot van onbekende leeftijd. Het tweetal kreeg gisteravond in café 't Groene Woud aan het Havenplein ruzie, waarbij de 29-jarige man een vuist slag op het hoofd kreeg. Inzet was dat het slachtoffer niet aan het ver zoek van de man had voldaan om fietsen voor hem te stelen. De dader zal nog worden gehoord. LEIDEN De Leidse wethou der De la Mar hoopt de capaci teit van de gemeentelijke socia le werkvoorziening tegen woordig De Zijl Bedrijven ge naamd uit te breiden. Door een beter rendement denkt de wethouder sociale zaken dat er geld beschikbaar komt om meer mensen aan werk te hel pen. De Zijl Bedrijven krijgen sinds 1 ja nuari van dit jaar jaarlijks een vast budget van het Rijk van ruim 35 miljoen. Daarmee kan het bedrijf de personeelskosten van 32 miljoen betalen; er werken in totaal 868 mensen. De wethouder is blij dat het Rijk tot deze 'budgetfinancie ring' is overgegaan. "Het bedrijf heeft nu meer vrij heid van handelen. Vroeger moest het geld dat over was of worden te ruggestort, of binnen dezelfde afde ling worden besteed. Nu kan een sterke afdeling geld verdienen dat bijvoorbeeld wordt besteed aan ma chines voor zwakkere afdelingen", zegt de wethouder. De budgetfinanciering betekent overigens wel dat bij slechte resul taten de gemeente een fikse schade oploopt. Het bedrijfsmatige hande len van De Zijl Bedrijven betekent dat commerciële risico's niet zijn uitgesloten. Wethouder De la Mar is niet bang voor een finacieel deba cle. Hij verwacht dat het bedrijf sterk genoeg is om de komende ja ren een steeds beter resultaat te ha len. Die rendementsverbetering moet er volgens De la Mar komen door het afstoten van orders 'die geen moer opbrengen' en het aantrekken van ingewikkelder opdrachten. De wethouder denkt overigens dat de markt voor de 'simpele' orders steeds kleiner wordt. "Die worden vedrongen door thuiswerk en de au tomatisering". Vandaar dat het be drijf zoekt naar opdrachten zoals bijvoorbeeld het uitvoeren van drukwerk dat zowel ingewikkelder werk zoals het maken van een lay-out als eenvoudig werk (het inpakken) met zich mee brengt. Volgens De la Mar kan het bedrijf die moeilijkere opdrachten ook aan: "Bij De Zijl Bedrijven wordt langzamer gewerkt, het is wel de be doeling dat dezelfde kwaliteit wordt geleverd als bij het normale bedrijfsleven". Ondanks het streven naar een be ter rendement, staat het bedrijfsre sultaat niet centraal bij De Zijl Be drijven. De la Mar: "De doelstelling is in de eerste plaats om zoveel mo gelijk mensen te plaatsen. Aan die mensen moet volwaardig werk wor den geboden. Er dient geen sprake te zijn van bezigheidstherapie". Een en ander betekent wel dat de werknemers bij de voormalige soci ale werkplaats een minimum ar beidscapaciteit moeten hebben. Mensen die niet aan een arbeids- norm voldoen, kunnen terecht in een zogenaamd activiteitencen- Rector Geerts van Rembrandt-scholengemeenschap: LEIDEN - "De kwestie rond mevrouw Boland heeft niet te maken gehad met het emancipatiebeleid van de gemeente. Ik kan natuurlijk niet nagaan wat ieder van de docenten heeft bewogen, maar ik denk niet dat het een rol heeft gespeeld. Het zou ook geen zin hebben voor het personeel om zich daar tegen te verzetten. Het be leid is vastgesteld, en ik neem niet aan dat de wet houder het zal veranderen". door Wim Wegman J.B.L. Geerts, de vertrekkende rec tor van de Rembrandt-scholenge meenschap, betreurt de gang van zaken rond de benoeming van de conrectrix bij deze school. "Het be tekent opnieuw uitstel in een zaak die al. bijna een jaar duurt". Kwaad op zijn personeel is hij echter niet. "Ik hecht aan zorgvuldige procedu res. Het personeel heeft daarvan nu afgeweken. Dat vind ik jammer, maar aan de andere kant kan ik be grijpen waarom ze het hebben ge daan, al deel ik hun standpunt niet. Per slot van rekening heb ik positief geoordeeld over de benoeming van r Boland". Geerts daarover: "Dat is niet het geval geweest. De personeelsleden maakten bezwaar tegen mevrouw Boland omdat ze meenden dat zij contactueel niet sterk genoeg was om conrectrix te worden. Nog maals, ik ben het daar niet mee eens". Hij heeft echter geen 'harde woorden' gesproken tegen zijn me dewerkers. "Ik kan me hun zorg voorstellen. En als ik in hun positie had ver keerd, had ik me misschien hij" hen aangesloten. Als het voor mevrouw Boland niet zo vervelend was afge lopen, zou ik het trouwens een heel interessante zaak hebben gevon den. Het personeel heeft zich duide lijk als eenheid opgesteld, en ik hoop dat dit ook bij andere zaken naar voren komt". Geerts zegt overigens dat hij zich eveeens de verontwaardiging van de politiek kan voorstellen, maar wil daaraan verder geen oordeel verbinden. "Als rector heb je een wat tweeslachtige positie. Je moet opkomen voor je personeel, maar tegelijkertijd wordt er van je ver wacht dat je politieke besluiten uit voert". Ontslag Mevrouw Boland is de tweede ge weest die zich op de valreep terug trok als kandidaat voor het conrec- trixschap van. Rembrandt. "Vorig jaar is er een eerste ronde geweest, waaruit uiteindelijk een heel goede kandidate naar voren kwam. Zij be sloot af te zien van de benoeming, omdat ze het heel problematisch vond dat er, om haar te kunnen aan stellen, een goede docent moest worden ontslagen. Het punt is na melijk dat een conrector niet alleen de rèctpr vervangt, maar ook les moet geven. Als je iemand van bui ten haalt, moet er dus een arbeids plaats verdwijnen. Dat kon op dat moment alleen maar door een leer kracht te ontslaan". "Tijdens die procedure", verdui delijkt Geerts, "is er overigens geen sprake van geweest dat het perso neel druk op haar heeft uitgeoe fend. Die eerste kandidate heeft het besluit volledig zelfstandig geno- De rector zegt desgevraagd dat er geen maatregelen zijn genomen om herhaling van incidenten zoals met mevrouw Boland te voorkomen. "Ik weet wel dat er oriënterende ge sprekken worden gevoerd over de procedure. Wat daar precies uit zal komen, is nog niet te zeggen". Geerts gelooft niet dat de affaire het imago van de school heeft aan getast. "Ik heb tot dusver niet ge merkt dat het een negatief effect heeft gehad. De school draait nog al tijd goed". Hij betreurt het wel dat de school opnieuw een sollicitatie- ronde moet beginnen. "Het is niet zo dat de school nu in een sport vacuüm is terecht geko men. De waarnemend conrector doet zijn werk goed. Het punt is echter dat in zo'n sollicitatieronde ontzettend veel energie moet wor den gestoken. Dat zal straks op nieuw moeten gebeuren, en dat gaat ten koste van andere zaken. Ik hoop daarom dat de zaak vrij snel kan worden afgerond". De komende tijd zal er ook een op volger moeten worden gezocht voor Geerts, want hij vertrekt per 1 au gustus als rector. "Dat heeft, voor alle duidelijkheid, niets te maken met de zaak rond mevrouw Boland. Ik loop al langer rond met het idee meer aandacht te schenken aan het kunstschilderen. Bovendien ben ik nu in gesprek voor een nieuwe baan die aansluit op mijn belangstelling voor cultuur". "Ik vond het de laatste tijd steeds moeilijker om mijn werk als kunst schilder te combineren met het rec torschap. Het schilderen moest ik er een beetje bij doen op de schaarse vrije avonden, in de weekeinde en tijdens de vakanties. Mijn eventuele nieuwe baan biedt me meer moge lijkheden". Welke baan hij op het oog heeft, wil hij op dit moment niet kwijt. Geerts is zes jaar rector geweest van Rembrandt-scholengemeen schap. Eèn van de belangrijkste dingen die onder zijn 'bewind' zijn bewerkstelligd, vindt hij de grotere aandacht voor kunst en cultuur. "Dat zal niemand verbazen, denk ik, gezien mijn belangstelling daar voor. Maar ik vind het heel leuk dat we de leerlingen daarvoor meer in teresse hebben bijgebracht. Niet door te zeggen wat ze mooi moeten vinden, maar door in zekere zin een voorbeeld te geven. We hebben hier, om maar wat te noemen, voor een half miljoen gulden aan kunst hangen. En als je doet alsof kunst iets vanzelfsprekends is, blijken kinderen het na verloop van tijd ook vanzelfsprekend te vinden". 'Rembrandt' kwam twee weken geleden in het nieuws nadat het per soneel de kandidaat voor het con- rectrixschap een brief had gestuurd waarin haar werd gevraagd zich te rug te trekken. Afzonderlijke mede werkers van de school hadden haar bovendien, buiten alle procedures om, met hetzelfde verzoek telefo nisch benaderd. De brieven en de telefoontjes waren voor mevrouw Boland, de kandidate, uiteindelijk reden zich terug te trekken. Onfatsoenlijk De Leidse politiek reageerde woe dend op de gang van zaken. Raads leden noemden de acties van de per soneelsleden onfatsoenlijk, en eis ten maatregelen tegen herhaling van dit soort 'praktijken'. Politici waren vooral boos omdat ze de in druk hadden dat de school in op stand was gekomen tegen het emancipatie-beleid van de gemeen te, dat onder meer tot doel heeft meer vrouwen in leidinggevende functies te benoemen. Bewoners Noordeinde HOOGSTE PUNT RESEARCH EN BELEID boos weer LEIDEN - Het Actiecomité Noordeinde is boos nemen van B en W om het tweerich tingsverkeer op het Noordeinde te herstellen. Wel wil de buurt praten over andere alternatieven zoals het omkeren van het «eenrichtingsver keer. Het comité wil hierover op korte termijn overleg voeren met wethouder Van der Molen. Rector Geerts van de Rembrandt-scholengemeenschap: "Ik begrijp i 'om het personeel zo heeft gehandeld, al deel ik hun standpunt niet". trum. "Het doel van het centrum is om de mensen op te leiden om wel bij De Zijl Bedrijven aan de slag te gaan. Er wordt in het centrum ech ter geen druk gelegd op het leveren van een bepaalde prestatie", stelt de wethouder. Het activiteitencen trum moet overigens door De Zijl Bedrijven zelf worden gefinancierd. Binnen het bedrijf streeft de ge meente naar gelijke behandeling van het personeel van de sociale werkplaats (WSW'ers) en de ambte naren. Het is de bedoeling dat WS W'ers doorstromen naar een lei dinggevende functie en de ambte- narenstatus krijgen. Watertarieven voor bedrijven ook op de helling (vervolg van voorpagina) LEIDEN - Niet alleen voor parti culieren ook voor bedrijven die veel water verbuiken gaan de waterta rieven in de toekomst aanzienlijk veranderen. Binnen het verzor gingsgebied van de EWR bestaan grote verschillen tussen de prijzen die grootverbuikers betalen. Bedrijven die jaarlijks meer dan 50.000 kubieke meter afnemen beta len in Leiden 0,88 gulden, in Wasse naar echter 2.50 gulden. Overigens kennen lang niet alle gemeenten de ze indeling in tariefklassen, waarbij grotere verbruikers minder betalen. Of deze indeling in tariefsklassen overeind blijft, kon de directeur van de EWR, J. Haijkens, vanochtend tijdens een persconferentie nog niet zeggen. "Om bedrijfseconomische redenen is er voor lagere tarieven voor grootverbruikers wel iets te zeggen. Wil je echter bevorderen dat er zuinig met water wordt omge sprongen, dan kan dat voordeel voor grootverbruikers betere ver dwijnen". De EWR maakt hierover volgend jaar een definitieve keuze. Het is daarbij wel de bedoeling dat alle be drijven binnen de EWR in de toe komst hetzelfde tarief gaan betalen. Psychiatrie In het Inloophuis Psychiatrie aan het Ra penburg 48 in Leiden wordt dinsdag 2 mei een informatieve bijeenkomst ge houden over een gespreks- en ontmoe tingsgroep voor familie en vrienden van psychiatrische patiënten. Wie interesse heeft, kan contact opnemen met de Stichting Labyrint, Postbus 13302, 3507 LH in Utrecht, tel. 030-712610 (tussen 10.00 en 15.00 uur). De bijeenkomst in Leiden begint om 19.30 uur. LEIDEN - De laatste verdachte die nog vast zat in verband met de in januari van dit jaar op de Nieuwe Rijn gepleegde moord op de 29-jarige M. Qakiroglu is weer op vrije voeten. De 33-jari- ge man, die onmiddellijk na de dodelijke schietpartij werd op gepakt, is op last van de Raad kamer van de Haagse recht bank onlangs op vrije voeten gesteld. Er zijn volgens de Ka mer onvoldoende bewijzen de man langer in hechtenis te hou den. Het is overigens de tweede keer in deze zaak dat verdachten op last de Raadkamer worden vrijgela ten. Dat gebeurde eerder met. een 16-jarige en een 24-jarige Turk. Hoe wel de politie nog steeds sterke ver moedens heeft dat een van de twee de daders is, werden de beide man nen half februari vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs. Omdat zij illegaal in ons land verbleven, wer den zij onmiddellijk door de vreem delingendienst op het vliegtuig naar Turkije gezet. De Leidse politie heeft het onder zoek; inmiddels op een lager pitje gezet. Het aantal rechercheurs dat zich met de zaak bezighoudt is on langs van zes naar vier terugge bracht. Volgens politie-woordvoer der Graveland is er echter nog geen reden te veronderstellen dat het on- derzoek vast zit. "Er worden nog steeds mensen over de zaak ge hoord. Ook worden er nog steeds aanwijzingen en andere sporen uit gezocht. We zijn nu bezig met de laatste stukjes van de puzzel", aldus Graveland. r zijn. geen aanknopingspunten r Wel erkent Graveland dat de laatste tijd het onderzoek steeds moeiza mer verloopt. Al het gehele onder zoek kampt de politie met een taal probleem. De verhoren moeten met een tolk worden afgenomen. Qakiroglu werd in de nacht van vrijdag 6 op zaterdag 7 januari voor het Turks restaurant Het Paleis aan de Nieuwe Rijn doodgeschoten. Di rect daarna hield de politie acht mensen aan die zich op het moment van de schietpartij in het restaurant bevonden. Alleen de 33-jarige Lei denaar bleef sindsdien in hechtenis, omdat de politie hem van mede plichtigheid verdacht. Tien dagen daarna werden nog twee Turkse mannen van 16 en 24 jaar aangehouden. Hoewel de Leid se politie nog steeds vermoedt dat een van hen de dader is, zijn zij be gin februari op vrije voeten gesteld en op het vliegtuig naar Turkije ge zet. ADVERTENTIE. Bij Tempo-Team ligt een (gratis) boekje voor u klaar. Daarin informeren wij u helder en bondig over alle sociale voorzieningen (bij ziekte, werk loosheid etc.) waarop u recht hebt als uitzendkracht. Bent u in de buurt vandaag of morgen? LEIDEN De bouw van het nieuwe kantoor van Research voor Beleid op het Schuttersveldterrein aan de Schip- holweg bereikte gisteren het hoogste punt. Het zes lagen tellende gebouw heeft een oppervlakte van 5000 vierkante meter en is ontworpen door architectenbureau Van Oerle en Schrama Loomans uit Leiden. Bouwer is projectont- iBëleid, een particulier onderzoeksbureau op het gebied van beleidszaken, betrekt (foto Wim Dijkman) wikkelaar Erica bv. Research e het gebouw half juli. P.S. Zoekt u trouwens werk? Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertentie. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17