Ook vorig jaar Rus uitgewezen KATWIJK AAN ZEE DIJKSMAN, LEIDERDORP OUDSHOORN, China: band met Moskou beïnvloedt relaties niet Sluisweg 29-31, tel. 01718-72344. Hecht u aan onafhankelijkheid, apprecieert u de onkonventionele gedachte, dan bent u het type mens waarvoor de Mitsubishi Space Wagon wordt gemaakt. Want de Space Wagon is anders dan alles, maakt zich los van hetgeaksepteerde autokonsept. Hij is op een ongewone manier luxueus, op een onverwachte manier komfortabel, op een ongedachte manier spor tief, op een ongebruikelijke manier veelzijdig. U schaft zich er geen bekend imago of een status-uit-het-boekje mee aan, in de Space Wagon bent u uzelf en niemand anders. De Space Wagon vervoert 7 personen plus bagage of 2 personen plus een indrukwekkende hoeveelheid vracht, of alles daar tussenin. Verandert in een paar handgrepen van een komfortabele reisauto in een ruime slaapauto. Is representatief voor zaken en ideaal voor weekend en vakantie. Leverbaar als 1.8 liter GLX benzine, 1.8 liter GLX Turbo Diesel, 2.0 liter GLXi met multi-point injektie en katalysator en 2.0 liter GLXi met vierwielaandrijving. Vanaf f 37.845,- inklusief BTW, exklusief afleveringskos- ten en anti-korrosiebehandeling. Prijs- en modelwijzigingen voorbehouden, "motors" MITSUBISHI/DE GESTAALDE PERFEKTIE Touwbaan 5, tel. 071410141. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Voor omkoping ambtenaar DEN HAAG (ANP) - De uitgewezen Russische spion Karpechenk- ov is niet de eerste Sovjet-spion die door Nederland de deur is ge wezen wegens omkoping van een ambtenaar. Vorig jaar is een Sovjet-diplomaat om dezelfde reden het land uitgezet. Daar is toen echter geen publiciteit aan gegeven. De woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken heeft dit gisteren gezegd. Over de toe dracht en de naam van de betrokke ne doet het ministerie verder geen mededelingen. Vorige week zette Nederland de Sovjet-functionaris Karpechenkov het land uit wegens spionage, zo werd gisteren bekend. De man zou hebben getracht een Nederlandse ambtenaar om te kopen. Bovendien zou hij zich met andere spionage-ac- tiviteiten hebben beziggehouden, aldus binnenlandse zaken. Kar pechenkov was sinds 1985 in Neder land. De spion, die door de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) al geruime tijd in de gaten werd ge houden, behartigde de belangen van de Russische scheepvaart op het handelskantoor Sovfrakt in Rotterdam. Het lijstje van Russische staats burgers die in Nederland in ver band met spionage-activiteiten tot 'ongewenst persoon' zijn verklaard komt sinds 1975 voor zover bekend hiermee op elf. Maar dat zou het GEEN FUSIE - De fusieplannen van Elsevier/Nederlandse Dagblad Unie (NDU) en de Perscombinatie z(jn definitief van de baan. De ad viesaanvraag bij de SER-fusie- commmissie is door beide partijen ingetrokken. Dat heeft de Raad van Commissarissen en de hoofddirec tie van de Perscombinatie gisteren meegedeeld. ROTTERDAM (GPD) - Het Alge meen Dagblad is vandaag met een nood-editie verschenen. Dat was het gevolg van de langdurige de monstratieve vergadering van de redactie gisteravond, om haar eis voor een structurele loonsverbete ring kracht bij te zetten. Directeur B.Q. Voors van de uit gever van het AD, de Nederlandse Dagbladunie (NDU), heeft toege zegd met de redactie te zullen pra ten. De journalisten willen een loonsverhoging van twee percent over 1988 en drie percent over 1989. Een commissie uit de redactie poogt al geruime tijd met de directie Redactie van AD voert actie van de Nederlandse Dagbladunie tot afspraken te komen over het ver hogen van de lonen van de journa listen. Daarbij wordt gedacht aan een bedrijfseigen, nog nader te be palen, vaste toeslag. Het is dus een eis die boven de cao voor dagblad journalisten uitgaat. De journalisten van het AD me nen recht te hebben op een loons verbetering op grond van de grote winsten die het ochtendblad zijn uitgever NDU bezorgt. Daarbij wordt tevens met een schuin oog gekeken naar de andere krant bin nen de NDU, het NRC Handelsblad, dat veel minder winst inbrengt, maar waar journalisten in de belo ningssfeer beter af zouden zijn. Ook baseert de AD-redactie haar looneis op toezeggingen in het ver leden. Hoofdredacteur R. Abram constateerde in een toespraak, een jaar geleden voor het Genootschap van Hoofdredacteuren, dat journa listen in Nederland te laag gesalari eerd zijn. topje van de ijsberg kunnen zijn want het Engelse conservatieve blad „Daily Telegraph" meldde in augustus 1978 „uit goed ingelichte kringen in Nederland" te hebben vernomen dat in ons land op dat moment 45 agenten van de KGB (Sovjet inlichtingendienst) en de GRU (Sovjet militaire inlichtingen dienst) werkzaam waren. Zij zou den opereren als diplomaten, han delsvertegenwoordigers en journa listen in Amsterdam en Den Haag. Eerder, in 1977, meldde de over gelopen Sovjet-KGB-kapitein Myagkov voor de NCRV-televisie dat in Nederland zelfs enkele hon derden KGB-agenten opereren. Twee- tot driehonderd man zou ac tief voor de KGB werken en 100 tot 120 man zouden in geval van oorlog actief worden. Generaal b.d. Van El zen, toenmalig lid van de Vaste ka mercommissie voor defensie ver klaarde toen Myagkovs uitlatingen „zeker geen indianenverhaal te vin den". Men is er in Nederland van op de hoogte en er worden maatrege len tegen getroffen, zo zei hij. Het jaar daarvoor, in april 1976, onstond beroering in de Tweede Kamer over mogelijke KGB-spio- nage in Nederland. PvdA-fractie voorzitter Van Thijn wilde spoed overleg tussen de minister van bin nenlandse zaken, de BVD en de Tweede Kamer. Aanleiding was een publikatie in Elseviers Magazine over Russische KGB-spionnen in Nederland. ATHENE (GPD) - In de na sleep van het Griekse bank- schandaal-Koskotas is gisteren weer een prominente figuur in voorarrest geplaatst. Dit over kwam de ondernemer George Louvaris, door premier Andreas Papandreou nog kortgeleden „mijn vriend" genoemd. In een verhoor van acht uur moest hij onder meer verantwoording af leggen over de befaamde „luier- doos", die een centraal bestand deel van de bizarre affaire is ge worden. Vier lijfwachten van de in middels naar de Verenigde Sta ten uitgeweken en daar in hech tenis genomen bankier Kosko- tas, hebben voor de parlemen taire commissie die het schan daal onderzoekt een verklaring afgelegd. Zij zouden afgelopen zomer een grote doos bestemd voor luiers maar geheel gevuld met biljetten van 5000 drachme, van de woning van Koskotas naar de auto van Louvaris heb ben vervoerd. Er zou in totaal een bedrag van 90 miljoen drachme, 1.2 miljoen gulden mee zijn gemoeid. Koskotas zelfheeft op een ge luidsband die inmiddels in Grie kenland circuleert, gezegd dat Louvaris ook de overbrenger is geweest van 200.000 Duitse mar ken naar premier Papandreou, toen deze in het najaar in Lon den voor een hartaandoening werd verpleegd. De oppositie pers publiceert gretig foto's waarop men Louvaris, Papan- Weer arrestatie in Grieks bankschandaal dreou en diens vriendin Dimitra Liani ziet, zich op een boot of aan de kust overgevend aan va kantiegenoegens. Louvaris heeft als bemiddelaar een be langrijke rol gespeeld bij vele transacties van de laatste jaren, inclusief wapenaankopen. Het aantal personen uit het openbare leven dat in de gevan genis Korydallos bij Athene is opgesloten in verband met schandalen, tijdens het bewind van de socialistische partij be gaan, is nu opgelopen tot twaalf. Dat is meer dan het aantal kop stukken van de kolonelsjunta, dat in een aparte vleugel van de ze gevangenis straffen uitzit. De meesten worden ervan be schuldigd eind vorig jaar als lei ders van openbare bedrijven, zoals post en telefoon, enorme bedragen op de Bank van Kreta te hebben gestort, toen reeds duidelijk was dat zij in grote moeilijkheden verkeerden. De directeur van Olympic Airways, Akrivakis, moet hierover ook verantwoording afleggen, maar hy ontsnapte tot nu toe aan voorarrest. Wel is het hem ver boden het land te verlaten, het geen voor een directeur van een vliegmaatschappij een onge bruikelijke situatie is. Het net sluit zich ook steeds strakker om de onlangs afgetre den Agamemnon Koutsoyor- gas, tot voor kort de machtigste minister onder Papandreou. Hij wordt ervan beschuldigd ruim twee miljoen dollar te hebben willen opstrijken als tegenpres tatie voor een wet die hij afgelo pen zomer liet aannemen om het onderzoek inzake de Bank van Kreta te dwarsbomen. Zijn ad vocaat, Mantzouranis, die reeds vastzit,' heeft dit bevestigd. De pers publiceert inmiddels af schriften van de betreffende re kening, op naam van de minis ter en zijn echtgenote Aliki, op de Zwitserse Citicorp Investe ringsbank. Koutsoyorgas zegt dat een en ander buiten zijn me deweten is gebeurd. Hij en Mantzouarnis zullen wellicht te- samen eerdaags opnieuw door de parlementaire commissie worden verhoord. Een strafrechterlijke vervol ging van Koutsoyorgas vereist, volgens een wet uit de kolonels dictatuur, voorafgaande toe stemming van de meerderheid van het parlement. Koutsoyor gas, wiens echtgenote en zoon reeds naar het buitenland zijn gegaan, heeft erop aangedron gen dat deze procedure nu in gang wordt gezet. Premier Pa pandreou beperkt zich in zijn commentaren tot nu toe tot uit latingen als „ik ben geen rech ter". TOKYO (GPD) - China zal on danks de groeiende banden met de Sovjetunie een onafhankelijke bui tenlandse politiek blijven voeren. De Chinese premier Li Peng heeft dit gisteren gezegd tijdens een on derhoud met zijn Japanse ambtge noot Takeshita. De Chinese premier betuigde zijn steun aan Japans aan- sprEiken op de Kurillen, vier eilan den ten noorden van Japan die na de Tweede Wereldoorlog door de Russen zijn geannexeerd. Li Peng kwam gisteren in Tokyo aan voor een vijfdaags officieel bezoek. Premier Takeshita gaf te kennen dat de Japanse regering hoopte dat "de verbetering van de betrekkin gen tussen Peking en Moskou geen averechts effect zullen hebben op de goede Chinees-Japanse relaties". Hij zei verder dat de nauwe relaties met Peking een "belangrijke pilaar vormen in de Japanse buitenlandse politiek". De Japanse verontrusting is ge baseerd op de komende topontmoe ting tussen president Gorbat'sjov en de Chinese leider Deng Xiaoping in Peking van 15 tot 18 mei. Het wordt de eerste topontmoeting tussen de leiders van de twee communisti sche supermachten in 30 jaar. De twee landen raakten in 1960 met el-1 kaar in een bitter conflict over ideo logische en strategische geschil punten. Li Peng heeft in zijn onderhoud met Takeshita zijdelings kritiek ge oefend op de rechtse krachten bin nen de regering die niet willen toe geven dat de Japanse oorlog tegen China en andere Aziatische landen een agressieve daad is geweest. De besprekingen stonden voorname-! lijk in het teken van de economi sche betrekkingen tussen de twee landen. Li Peng drong er bij de Ja panse leiders op aan meer in zijn land te investeren. Direct na de be sprekingen tussen de Japanse mi-! nister Uno en zijn Chinese collega. Qian Qichien, maakte de Japanse regering vanochtend bekend, dat! voor het fiscale jaar 1989 Japan de Chinese Volksrepubliek een lening zal verstrekken van 730 miljoen dol lar. Het grootste deel van de lening is bestemd voor de uitbreiding van de twee grootste havens van China, Tianjin en Sjanghai. De Japanse lei ders verzekerden hun Chinese gas ten tenslotte dat Tokyo de econpmi- sche hervormingen van Peking zou den blijven steunen. Verkoop Eastern van de baan NEW YORK (AP) - De geruchtma kende overname van het Ameri kaanse luchtvaartbedrijf Eastern Arlines door Peter Ueberroth is van de baan. Ueberroth, die 464 mihoen dollar had willen betalen voor de door stakingen geplaagde luchtlijn, heeft gisteren gezegd dat de over eenkomst niet doorgaat in verband met de stakingen en de impasse in de onderhandelingen met de vak bonden en eigenaar van Eastern Airlines, de Texas Air Corp. Ueberroth, de voormalige leider van de Amerikaanse honkbalcom petitie, zei gisteren: „We zijn zeer te leurgesteld dat deze transactie gis teravond is afgeketst. Ons akkoord met Texas Air is van de baan, het is afgelopen, het is over". Het belangrijkste struikelblok bij de onderhandelingen over de over name van Eastern Airlines was de; eis van de vakbonden dat er een in-! terim-directeur zou worden be noemd zolang de koop nog niet rond was. Texas Air directeur Frank Lorenzo wilde daar niets van weten omdat hij dan de controle over de dochteronderneming kwijt zou raken nog voor die verkocht zou zijn. Bovendien zou Lorenzo niets meer te zeggen hebben indien de deal met Ueberroth zou stuklopen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11