Rechter verbiedt kartel luchtvaart Nederland is Elsevier te klein ABN: Duisenberg zit ernaast Moeizame fusie Postbank en NMB 'Naderende wereldcrisis vereist snel ingrijpen' De Vries: nieuwe afspraken nodig over loonmatiging WOENSDAG 12 APRIL 1989 Europees hof: prijsafspraken ongeldig LUXEMBURG (DPA/AFP/Rtr) Het Europese Gerechtshof in Luxemburg heeft prijsaf spraken tussen luchtvaartondernemingen verboden. Het hof beschouwt voortaan prijsaf spraken bij internationale vluchten als kartelvorming en in strijd met het Europese recht op het gebied van vrije concurrentie, zo luidde gisteren een uitspraak van het hof. Deze af spraken zijn nietig krachtens het EG-verdrag, behalve wanneer een vrijstelling is ver leend. Volgens het hof zal er echter slechts in enkele gevallen een uitzondering kunnen worden gemaakt. De regeringen van de EG-landen besloten eind 1987 tot het beëindi gen van de prijsafspraken in de commerciële luchtvaart. De uit spraak van het Gerechtshof is een verdere stap in de richting van de voortgaande liberalisering van het luchtverkeer binnen de gemeen schap. Verwacht wordt dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, er bij de twaalf lidstaten en de nationale luchtvaartmaat schappijen gaat aandringen op een verdergaande liberalisering van het luchtverkeer. Tot nu toe zijn natio nale luchtvaartmaatschappijen ge neigd de tarieven op internationale lijnen onnodig hoog te houden door middel van prijsafspraken. In de ogen van de Europese Com missie dient het luchtverkeer te worden behandeld als elke andere vorm van handel of dienstverlening in de EG, met als belangrijkste ken merk vrije concurrentie. Maar tot. aan de uitspraak van het Europese Hof van Justitie was onduidelijk hoe het beleid van vrije concurren tie op het luchtverkeer toegepast diende te worden. De lidstaten van de Europese Ge meenschap zijn het in 1987 eens ge worden over een beperkte liberali sering van het luchtverkeer. Waar nemers verwachten dat de Europe se Commissie nog vóór de zomer met voorstellen zal komen om ruim te te scheppen voor meer lucht vaartmaatschappijen en om tot een scherpere prijsstelling te komen. De kwestie was aan het Europese Hof van Justitie voorgelegd door een Westduitse rechtbank, die eeri uitspraak moest doen in een verge lijkbare kwestie waarbij het West duitse reisbureau Ahmed Saeed Flugreisen betrokken is. Dit bureau werd van oneerlijke concurrentie beschuldigd omdat het vliegtickets tegen bodemprijzen in het buitenland kocht en die in de Bondsrepubliek tegen lagere tarie ven doorverkocht dan zijn West duitse concurrenten. Een recht bank in.de Bondsrepubliek moet een definitieve uitspraak doen in de kwestie-Saeed. ROTTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse regering heeft weinig tijd meer om het eigen begrotingstekort zodanig aan te pakken dat een eco nomische recesaje op wereldschaal wordt voorkomen. Anders gaan we een 'erg onplezierige tijd' tegemoet. Er zal weer een periode van stagfla- tie aanbreken (hoge inflatie, grote werkloosheid), vergelijkbaar met die van de jaren zeventig. Dat is de opvatting van C. Fred Bergsten, di recteur van het gezaghebbende lm stituut voor Internationale Econo mie (IIE) in Washington. Bergsten, die door de New York Times 'één van de 150 meest in vloedrijke personen in de Verenig de Staten' wordt genoemd, was gis teren te gast bij de Economische Fa culteitsvereniging Rotterdam van de Erasmus Universiteit. Hij sprak samen met prof. dr. Arie van der Zwan (Vendex) en dr. Jeelof (raad van bestuur Philips) ter gelegen heid van het door de studenten ge organiseerde congres 'Business Week'. Terugdringing van het Ame rikaanse begrotingstekort van 150 miljard dollar is het hoofdthema in Bergstens verhaal. Hij vindt dat de Amerikaanse regering het pro bleem niet serieus genoeg neemt. Er zijn volgens Bërgsten twee grote directe gevaren. Allereerst voorziet hij problemen op finan cieel terrein. Het handelstekort van de VS bedraagt momenteel onge veer 125 miljard dollar. Het negatie ve saldo is vorig jaar behoorlijk ver minderd, maar deze ontwikkeling valt de laatste maanden weer stil. De VS lenen 10 miljard dollar per maand en dat zal volgens Bergsten weer toenemen. Dit alles kan leiden tot een ver trouwenscrisis bij de landen met grote dollarvoorraden, met als ge volg een plotselinge koersdaling van de dollar met 20 tot 25 procent. Daardoor zal de inflatie toenemen en zal er in de VS een economische recessie ontstaan, die ook gaat door werken in de wereldeconomie. De Amerikanen moeten voorts zelf minder gaan uitgeven aan eigen consumptie (Bergsten: "Bijvoor beeld via btw op benzine, alcohol, rookartikelen en lagere defensie uitgaven") en meer investeren in export, tot nu toe nooit een priori teit in het Amerikaanse beleid om dat de eigen thuismarkt (ruim 200 miljoen mensen) zo groot is. De gro tere eenwording van de Europese markt vormt daarbij een extra con- currentie-prikkel. Van der Zwan richtte zich op de vraag of we er een 'mondialisering' van ondernemingen, een groei naar wereldconcerns, ontstaat. Hij voer de tal van argumenten aan om die ontwikkeling onwaarschijnlijk te noemen. Als doorslaggevend ment noemde hij: hoe groter een on derneming, des te meer 'interne communicatieproblemen'. Van der Zwan (die opstapt bij Vendex van wege interne meningsverschillen) schroomde niet om daarbij 'een wa renhuis' als een van de voorbeelden te noemen. Volgens Van der Zwan zullen in ternationale bedrijven er verstandig aan doen om zich op specifieke 'thuismarkten' te richten; dus om zich per land of markt zo goed mo gelijk te organiseren en in plaatselij ke omstandigheden te verdiepen. Later op de dag, in een ander gezel schap sprekend, bleek Philips-top- man Jeelof het met die visie van Van der Zwan eens. Jeelof wees ook op een moreel ge vaar achter het feit dat het Ameri kaanse begrotingstekort in feite voor een belangrijk deel wordt ger dekt door toestromend Japans ka pitaal. "Je voelt je immers nooit vrij om, als dat ooit nodig is, op te tre den tegen degene van wie je finan cieel afhankelijk bent". Ook waar schuwde Jeelof dat als Japan er in slaagt de Amerikaanse markt vast in handen te krijgen, dat dan Euro pa vervolgens een erg gemakkelijk doelwit zal blijken. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil dat kabinet, werkgevers en vakbon den opnieuw met elkaar rond de ta fel gaan zitten om afspraken te ma ken over loonmatiging. CDA-frac- tieleider De Vries heeft daartoe gis teren een oproep gericht aan alleïe- trokkenen. Aanleiding tot de actie van De Vries vormde het Centraal Econo misch Plan 1989 en een vooruitblik naar 1990 die het Centraal Planbu reau (CPB) gisteren publiceerde. Het planbureau waarschuwde daar- - bij. voor een te sterke ontwikkeling van de loonkosten. Dit zou verder gaand economisch herstel in gevaar brengen. Ook zouden er minder ba nen ontstaan. De WD concludeert dat loonma tiging hard nodig is. De PvdA ziet in de stukken van het CPB weliswaar een bewijs van het grote belang dat loonmatiging wordt voorgezet, maar wijst er tevens op dat er spra ke is van een druppelsgewijze da ling van de werkloosheid en een on evenwichtige inkomensontwikke ling. Zowel de verbonden van werkge vers als die van werknemers zien in de nieuwe cijfers van het CPB een onderstreping van de eigen wensen. De grootste vakcentrale, de FNV, legt vooral de nadruk op de teleur stellende ontwikkelingen op het ge bied van de werkloosheidscijfers. Het CNV constateert dat het met de economie voorspoedig gaat, maar de groei alleen bedrijven en hun werknemers ten geode komt. De christelijke werkgevers (NCW) wij zen juist op de dringende noodzaak de overheidsfinanciën verder te sa neren en minimumlonen en uitke ringen 'minimaal bevroren' te hou den. Bundeling milieu en economie kost miljarden DEN HAAG (GPD) - Een duur zame ontwikkeling van de eco nomie waarbij veel rekening wordt gehouden met milieube langen gaat tientallen miljarden guldens per jaar kosten. De ef fecten van een dergelijke ont wikkeling op werkgelegenheid en produktie zijn negatief. Al leen als het buitenland dezelfde maatregelen neemt, zijnde plannen per saldo positief. Het Centraal planbureau (CPB) zegt dit in een studie over drie 'milieuscenario's' voor de jaren 1985-2010. De rekenmees ters van het kabinet hebben het werk gedaan op verzoek van mi nister Nijpels (milieu). Volgens de CPB-berekeningen kost het scenario voor duurzame ontwik keling 18 miljard gulden per jaar. Daarnaast zijn er investe ringen nodig van ruim 14 mil jard gulden per jaar over een pe riode van 25 jaar. Dit gemeten in prijzen van 1985 zonder inflatie. Door de doorwerking van de milieukosten betekent het mik ken op een duurzame ontwikke ling per saldo een verlies van 40.000 arbeidsplaatsen in 2010. Eigenlijk kosten de milieumaat regelen op zich 180.000 arbeids plaatsen. Van de andere kant ontstaat er weer werk doordat investeringen nodig zijn voor de bescherming van het milieu. n passende omgeving. Achter de tafel P.J. AMSTERDAM (GPD) - Het beleid van uitgever Elsevier blijft gericht op groei. Een groei die in Nederland overigens niet meer is te verwezen lijken. "We moeten", aldus topman P. Vinken, "rendabele omzet kopen om die groei te realiseren. Daarom zal Elsevier door gaan met bedrij ven in het buitenland te kopen met name in het Engelstalig gebied, waarbij de Verenigde Staten boven aan staan. Maar niet tegen iedere prijs". Het afgelopen jaar verwierf Else vier vijftien grote en kleinere onder nemingen en kocht een belang in de Engelse uitgeverij Pearson, waar mee in totaal een bedrag van zo'n Crédit Lyonnais maakt 'echt' winst Economie kort Frankeerautomaat De PTT gaat de komende zomer in enkele postkantoren een proef ne men met frankeerautomaten. Na betaling komt uit de automaat een frankeerstrook in iedere gewenste frankeerwaarde. De strook krijgt dezelfde functie als een postzegel en kan ook als zodanig worden ge bruikt. Samenwerking Op initiatief van de Unie BLHP hebben de ambtenarenorganisaties uit de Euregio Maas-Rijn, gevormd door zuid-Limburg en de aangren zende gebieden in de Bondsrepu bliek Duitsland (BRD) en België, besloten nauwer te gaan samenwer ken, met het oog op Europa 1992. Haagse Post De Staatsuitgeverij (SDU) en de huisdrukker van de Haagse Post, het Nederlands Drukkers Bedrijf (NDB), zijn bereid 1,75 miljoen gul den in het weekblad Haagse Post te steken. In totaal vergt het investe ringsplan twee miljoen, met als doel verhoging van het abonneebestand van 25.000 naar 30.000 en meer ad vertenties. Haven Er komt een werkgelegenheidsga- rantie tot en met 1995 voor alle 2400 werknemers in de nieuwe ECT (containeroverslag) in de Rotter damse haven. Dat is inclusief de achthonderd werknemers van de arbeidspool SHB. Verder heeft het ECT-fusieteam afgesproken alles te doen wat in zijn vermogen ligt om dit te bereiken voor alle SHB-ers (totaal 2000). Zwarte vis Belgische douane en de zeevisserij- inspectie in België hebben in Zee- brugge beslag gelegd op 5700 kilo 'zwarte' vis', vis die buiten elke ad ministratie wordt gehouden. Een aantal Belgische handelaren en vis sers is bij de actie gearresteerd. Zij hebben bekend. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De ABN-bank is het niet eens met pre sident Duisenberg van de Neder- landsche Bank, dat een beperking moet worden gesteld aan de kre dietverlening. ABN-topman mr. R. Hazelhoff liet dat gisteren duidélijk blijken bij de presentatie van het jaarverslag van zijn bank. Zelf was de ABN vorig jaar goed voor een to taal aan verleende kredieten van 105 miljard gulden, een stijging met 18,5 procent. Er is volgens de ABN geen reden om het lenen van geld te beperken. Hazelhoff: "In het algemeen ge sproken zijn er twee redenen om tot een kredietbeperking over te gaan. De ene is een dreigende inflatie, de andere een bovenmatige kapitaal- uitvoer. Geen van beide doet zich echter voor". Duisenberg uitte zijn zorg over de kredietverlening enke le weken geleden. Tot echte maatre gelen is hij echter nog niet overge gaan. In het belang van 'het kas plantje' dat de Nederlandse econo mie is, zou hij dat volgens Hazelhoff ook niet moeten doen. Winstsprong De ABN-bank heeft vorig jaar van de gunstige economische omstan digheden flink geprofiteerd. De net Crédit Lyonnais stort het bruto resultaat over 1988 (na belastingen) van ruim 114 miljoen gulden dit jaar geheel in de var. De brutowinst over 1987 bedroeg 98 miljoen. De twee winstcijfers zijn eigenlijk niet goed te vergelijken, want het resultaat over 1988 is sterk beïnvloed door de overneming van de Nederlandse Credietbank (NCB). Het brutoresul- taat van de twee gefuseerde banken is voor het eerst samengevoegd. Het aantal kantoren van CLBN en NCB in Nederland is teruggebracht van 120 tot 91. De tevoren met de vakbonden afgesproken wijze van personeelsinkrimping is geheel zonder ontslagen verlopen. Het aan tal banen bij de CLBN/NCB-combi- natie daalde in 1988 van 3953 tot 3535. miljard gulden gemoeid was. "Een mooi jaar", zo karakteriseerde Vin ken, de gang van zaken bij het uitge versconcern in het afgelopen jaar. De omzet steeg met 11 procent tot 1625 miljoen gulden en de winst met 44 procent tot 235,5 miljoen gul den. Vinken, die al eerder duidelijk maakte dat Elsevier op zich te klein is om op de wereldmarkt een rol te spelen en onder meer daarom toenadering zocht tot Pearson, zei nu verbluft te zijn over de snelheid Waarmee de ontwikkelingen zich voltrekken. "Elsevier samen met Pearson leek tot voor kort één van de groten, nu lijkt die combinatie al weer te klein". In Nederland ziet Vinken niet veel groeimogelijkheden meer, ze ker nu de fusie tussen Elsevier- dochter Nederlandse Dagblad Unie (NDU) en de Perscombinatie niet door lijkt te gaan. "Een partner met een landelijke krant is er niet meer denk ik. Trouwens ik vraag me af of Nederland groot genoeg is voor vijf landelijke kranten. Er zijn nog wel enkele kleine regionale kranten, maar die wil iedereen hebben". Na het besluit van de Perscombi- op het gebied van 'investment ban- natie vindt Vinken dat het samen- king'; vooral het verzorgen van uit- werkingsplan nu volledig van tafel giften van aandelen en obligaties is. "Als de Perscombinatie na intern voor andere bedrijven. De NCB had beraad terug komt naar Elsevier, ook een fors aandeel in de krediet- dan zullen zij welkom zijn", zo zei verlening aan instellingen in de ge- hij. Overigens gelooft hij niet dat PC zondheidszorg. met een nieuw en beter fusieplan te- CLBN is van alle Nederlandse rug zal komen. "Als zij met een plan banken het verst met de 'smart komt dat afwijkt van het bestaande, card'. Samen met Philips wordt de- dan moet het bijna een geniaal plam ze 'tot op het hoogste niveau bevei- zijn". ligde' giromaatpas voor groot-on- Misset Uitgeverij, onderdeel van dernemers ontwikkeld. Deze zomer Elsevier, heeft het oog laten vallen kunnen bedrijven dan met de op Audet Tijdschriften. Audet Tijd- smart-card naar believen via de schriften is een dochteronderne- bank elektronisch met miljoenen ming van de VNU Dagbladengroep schuiven, zonder dat er ingewikkel- in Nijmegen. Die onderhandelt met de schriftelijke procedures aan te Misset in Doetinchem over de mo- pas komen. gelijke overneming, zo hebben de twee uitgeverijen gisteren bekend gemaakt. Audet Tijdschriften geeft met 70 werknemers dertien vakbladen uit op het gebied van voeding, tech niek, mode en geluid. Het in vakbla den gespecialieerde Misset geeft in totaal 60 bladen uit en heeft ruim 400 man personeel. Schadepost door winkeldiefstal bijna een miljard DEN HAAG (ANP) - Het pro- bleem van diefstal uit winkels en warenhuizen neemt nog steeds toe. De schadepost voor de detailhandel is in 1988 opge lopen tot bijna een miljard gul den. Dat is vrijwel evenveel als de winst die het winkelbedrijf in zijn boeken kan bijschrijven. A. Heijn van Ahold zal dit pro bleem morgen aansnijden op de jaarlijkse 'lenteborrel' van de Raad voor het Filiaal- en Groot winkelbedrijf, waarvan hij voor zitter is. Om de winkelcriminali- teit werkelijk effectief te kun nen bestrijden, is het nodig dat de overheid met veel hardere hand gaat optreden, meent Heijn. Al met al is 1988 voor de de tailhandel een redelijk goed jaar geweest, vindt Heijn. Het pu bliek heeft 0,7 procent meer uit gegeven in winkels, warenhui zen en supermarkten. De totale omzet bedroeg op een fractie na 100 miljard gulden. Daarvan is 41 procent besteed aan voeding en genotsmiddelen. De rest is opgegaan aan meubelen, kle ding, apparaten en dergelijke. ZOETERMEER (GPD/ANP) - "Wij vertrouwen erop dit jaar onze ondertrouw te kunnen omzetten in een huwelijk". Aldus Postbank-be stuursvoorzitter G.J.A. van der to-winst steeg met ruim 18 procent Lugt over de voorgenomen fusie tot 611 miljoen gulden. In het spoor tussen zijn bank en de NMB Bank. de NMB-bank zal ook de ABN Net als zijn collega Scherpenhuij- ven, wat inhoudt dat er geen ontsla- zal nemen. "Het Nederlandse pu- bank kennelijk niet aantrekkelijk gen mogen vaüen. De raad van be- bliek stelt kennelijk veel vertrou- geacht. wen in het elektronisch betalings verkeer. Drie van de vier klanten zich in de toekomst gaan bewegen op de markt van de handel schuldpapieren van landen die betalingsmoeilijkheden zijn raakt. Hoewel deze problemen voorals nog niet uit de wereld zijn, is de ABN er toch op uit haar positie in Zuid-Amerika (waar veel van derge lijke schulden zitten) aanzienlijk te versterken. Spanje en Portugal be schouwt de bank daarvoor als aan trekkelijke springplanken. Vandaar dat de ABN er veel werk van maakt om in Portugal vergunning te krij gen voor het openen van vestigin gen. Crédit Lyonnais Crédit Lyonnais maakt in 1989 voor het eerst sinds vele jaren weer echt winst. Na de overname door de Franse staatsbank van de in ops praak geraakte Slavenburgs Bank, 1984, waren de resultaten Rom van de NMB-Bank geeft Van der Lugt grif toe dat de fusiebe sprekingen uiterst complex en be- ge- slist niet gemakkelijk zijn, "maar ik ben van nature optimist". Een groot struikelblok voor de fu sie vormen de verschillende ar beidsvoorwaarden van beide ban ken. AbvaKabo-bestuurder S. Raaijmakers daarover: "Ik stuur van de Postbank heeft al te kennen gegeven die garantie n£ fusie met de NMB niet te zullen tinueren. Maar door de toenemende giromaatpas geschikt maken automatisering staat nu al vast dat het elektronisch betalen" de werkgelegenheid bij de Post bank en de andere banken onder druk zal komen te staan. Succes Door de rente-ontwikkeling (het de Postbank laten hun nieuwe geringere verschil tussen de geld marktrente en de kapitaalmarktren te) zijn de opbrengsten van de Post- Nu kunnen ruim 3 miljoen van de bank in de eerste maanden van 1989 in totaal 4 miljoen giromaatpashou- achtergebleven bij de verwachting, ders met hun pas ook elektronisch De Postbank is voor 90 procent af betalen en of geld opnemen. Het hankelijk van rentebaten, terwijl elektronisch betalingsverkeer dat bij de meeste andere banken De pas ingevoerde spaarhypotheek van de Postbank is een ongekend succes. In maart is een recordaantal winkels van 4300 hypotheken aangevraagd, waarvan kreeg vorig jaar een nieuwe impuls de richting van 70 procent gaat. De doordat werd begonnen met het rest bestaat uit provisie-inkomsten. grote moeilijkheden". Het pro- ken. Normaal verstrekt de Post- bleem is dat de Postbank, door haar bank 2500 nieuwe hypotheeklenin- verleden, niet onder de banken-c, valt. De werknemers van de oude combineert de voordelen' van een Postcheque- en Girodienst en de hypotheek1 op levensverzekerings- Rijkspostspaarbank, waaruit Postbank is voortgekomen, wa PTT-ambtenaren. betaalautomaten in Voor de Postbank is het niet ge- Albert Heijn. Sinds makkelijk de provisiepost uit te 1986 zijn ruim 600 Shell-benzinesta- breiden. Volgens de statuten mag procent spaarhypothe- tions met betaalautomaten uitge- zij zich immers niet bewegen op bij- rust. Het aantal geldautomaten bij voorbeeld effecten- en assurantie- postkantoren bedraagt nu ongeveer gebied. Daar komt volgens Van der gen per maand. De spaarhypotheek 100. Daarvoor staan zeer regelmatig Lugt verandering lange rijen wachtenden. De Post- de NMB bank hoopt dan ook dat tussen de 150 Het bedrag Inmiddels werkt de Postbank met een soort overgangsregime. In de voorbereidende fusie-overeen- heeft ongeveer komst staat echter dat de nieuwe holding NMB-Postbank de banken- zal 'invaren'. De AbvaKabo wil de annuïteitenhypotheek, In bepaalde gevallen kan dat een besparing opleveren van enkele tienduizenden guldens. Van de 120.000 al lopende als de fusie met Het eerste wat dit jaar de Postbank dan gaat doen is een 200 bijkomen. 'huisfonds' in effecten oprichten, i spaargelden bij de Via de giro krijgen rekeninghou- Postbank steeg in de afgelopen drie ders de mogelijkheid daarin te be- jaar met 4,4 miljard gulden of 20 leggen, procent tot 26,6 miljard. Dat is op- nghypotheken bij de Postbank merkelijk omdat het aan de han- kwart van de delsbanken toevertrouwde bedrag rig jaar van 249 miljoen gulden tot klanten te kennen gegeven belang stelling te hebben voor omzetting in zogenaamde spaarhypotheek. spaargelden in dezelfde periode 285 miljoen. Het balanstotaal ging zoveel mogelijk bij de Postbank be- Voor dat werk zijn 50 steeg met slechts i Alleen de Postbank heeft dus 28 jard. 155 miljard gulden naar 60,6 mil- maal. Crédit Lyonnais Bank Neder- staande verworvenheden bewaren. land voegde de relatief lage bruto winsten de afgelopen jaren steeds toe aan de reservepot, de voor ban ken wettelijk verplichte 'voorzie ning algemene bedrijfsrisico's' (var). Die is nu goed gevuld. Daarbij gaat het om arbeidsvoor waarden die het personeel van de NMB niet of in geringere mate in dienst genomen, aldus Postbank- bestuurder drs. H. K. Verkoren Bij de presentatie van het jaarver- de Postbank zei bestuurs- procent van de stijging voor haar kening genomen. Dit zou er mee sa- i kunnen hangen dat de Post- De Eerste Kamer heeft gisteren het groene licht gegeven voor de fu- l de Postbank en de NMB. heeft. Zo wijst Raaijmakers erop voorzitter G.J.A. van der Lugt dat dat de Postbank tot 1992 een werk- het elektronisch betalingsverkeer gelegenheidsgarantie heeft afgege- de komende jaren een hoge vlucht bank weinig te maken heeft met Woordvoerders van de drie grote ontsparingen als gevolg van het feit partijen maakten slechts op detail dat de banken rente-inkomsten de fiscus moeten opgeven. Voor het voorstel stallen van zwart geld werd de Post- nanciën), punten bezwaren tegen het wets- minister Ruding (fi- Acties voortgezet in crematoria GRONINGEN (ANP) - De acties in de crematoria gaan door. De zestien werknemers van het crematorium in Groningen zijn gisteren opnieuw in staking gegaan. Ze zijn van plan ook morgen niet te werken. Van daag wordt er volgens districtsbè- stuurder N. Meijer van de FNV wel gecremeerd om nabestaanden van overledenen niet te duperen. Om de werkgevers onder druk te zetten zijn de bonden op zoek naar scherpere actiemiddelen. Meijer sluit niet uit dat de acties minder publieksvriendelijke vormen aan zullen nemen. Tot nu toe werden crematies uitgesteld, of werd er uit geweken naar crematoria waar wel wordt gewerkt. Er is volgens Meijer weer naar het stakingsmiddel gegrepen omdat het conflict tussen werknemers en de Crematorium Vereniging Neder land nog steeds muurvast zit. De werkgevers houden bij de cao-on derhandelingen onverkort vast aah hun eis dat het personeel ook op za terdag moet gaan werken. De werk nemers zijn hier tegen en volgens Meijer in hoge mate bereid door te gaan met actievoeren. De door de Dienstenbond FNV ge organiseerde stakingsacties in cre matorium Velsen mogen doorgaan. Dit heeft de president van de Haar lemse rechtbank, mr. H.F. van den Haak, vanmorgen bepaald in het kort geding dat door de Coöperatie ve Vereniging Uitvaartverzorging IJmond was aangespannen. TJmond' eiste een verbod op deze en verdere acties, omdat crematies zouden worden afgeraffeld. De Koning gaat jeugdwerkplan later invoeren DEN HAAG (GPD) Minister De Koning (sociale zaken) heeft beslo ten het jeugdwerkgarantieplan (jwg) later in te voeren. Het plan treedt nu pas op 1 oktober van dit jaar in werking. Doel is jongeren tussen 16 en 21 jaar die een halfjaar nadat zij van school zijn nog geen werk hebben gevonden, een tijdelij ke baan te geven bij de overheid (vooral gemeenten). Tijdens een bezoek aan Smallim gerland om daar de 10.000ste tijde lijke jwg-baan te vieren maakte De Koning het uitstel van de formele invoering van de wet bekend. Hij doet dit om de Kamer de nodigp tijd te geven de wet zorgvuldig te be handelen. Het stuk ligt nu nog ter advies bij de Raad van State. Oor spronkelijk moest het jwg officieel op 1 juli ingaan. In Smallingerland betoogde De Koning nog eens niet van zins te zijn af te zien van het jwg en de hui dige tijdelijke regeling te laten voortbestaan. Ook een verzoek daartoe van 240 gemeenten heeft hem niet van mening kunnen doen veranderen. De bewindsman zéi verder niets te zien in een vrijwillig karakter van het jwg. Om een slui tende aanpak te krijgen en de jonge ren met de zwakste positie op de ar beidsmarkt te bereiken is dwang nodig, zo meende hij. Senaat kritisch over plan-Oort DEN HAAG (GPD) - De Eerste Ka mer heeft kritisch gereageerd op voorsteller? van het kabinet om tal rijke aftrekposten bij de belastin gen aan te pakken. Het gaat dan om de aftrek van kosten die deels zake lijk deels privé worden gemaakt, de zogenaamde 'gemengde' kosten. Dat bleek gisteren bij de start van de debatten-Oort, over een vergaan de belastingvereenvoudiging en - verlaging die met ingang van 1990. tot stand moet komen. Het plan Oort bevat twee wetsvoorstellen die gemengde kosten voor werknemers en ondernemers regelen. Namens de hele Senaat diende Christiaanse (CDA) een motie in waarbij wordt gevraagd om ook in de toekomst belastingen en sociale premies afzonderlijk op de loom strook van werknemers te laten ver melden. Volgens dfe voorstellen- Oort worden beiden in één nieuw tarief gebundeld. Verschillende partijen willen ver der dat mensen die door 'Oort' erop achteruit gaan worden ontzien. Dat gaat om zelfstandige ondernemers met een laag inkomen, vrouwen ou der dan 65 jaar met een aanvullend pensioen, alleenstaanden en men sen met lage inkomens.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7