'Afschuwelijk idee naast moordenaars te hebben gewerkt' Weglopen oliemodder vergelijkbaar met tankerongeluk Reportage Crisis in Weense Lainz-ziekenhuis Staphorster Dorpskerk moet uitbreiden tot 2400 zitplaatsen PAGINA 2 WOENSDAG 12 APRIL 1989 WENEN In de warme Weense voorjaarszon lijkt het Lainz-ziekenhuis aan de rand van de stad niet direct een plaats waar vier ver pleegsters zo'n zes jaar lang in koelen bloede ten minste 49 moorden konden begaan en daarmee de grootste naoorlogse massamoord in Europa op hun geweten heb ben. Het in 1913 gebouwde ziekenhuis met zijn vele pa viljoens rondom een grote tuin oogt vriendelijk. In de met bloemen omzoomde gr asperken dutten talloze pa tiënten in de zon. Een jonge vrouw zit op een bankje een boek te lezen, terwijl een in fuus langzaam in haar ader druppelt. In een op het ziekenhuisterrein ge legen café-restaurant zitten bezoe kers, patiënten en verplegend per soneel gezamenlijk achter hun kof fie, hun pilsje en hun Wiener schnit zel. Ze praten, lachen en kloppen opa in z'n invalidekarretje op z'n hand. Ook bij paviljoen 5, waar de vier „engelen des doods" zoals ze in de krant worden genoemd, hun werk deden en waar twee getroffen afdelingen inmiddels wegens per soneelsgebrek 2ijn gesloten, lopen de mensen rustig in en uit. door Runa Hellinga Een echtpaar dat op weg is naar een opgenomen familielid, reageert gelaten: „Nee hoor, we maken ons geen zorgen. Weet u, zoiets kan overal gebeuren. Het mag niet, maar het kan. Daar moet je de rest van het personeel niet op aankij ken". En zo reageren ook andere be zoekers, al wil er wel eentje kwijt: „Beesten zijn het, beesten. Ik kan er niets anders over zeggen". Het leven in het Lainz-ziekenhuis lijkt z'n gewone gang te hebben her vat na de schokkende arrestaties af gelopen weekeinde en de berichten dat mogelijk zelfs 70 en volgens de boulevardbladen zelfs 100 patiën ten door de vier verpleegsters om het leven zijn gebracht. Maar schijn bedriegt. Het verplegend personeel van paviljoen 5 staat op de rand van de overspannenheid. Verzoeken om een interview met de maandag kers vers benoemde geneesheer-direc teur dr. Friedrich Gschnait worden door een hysterisch klinkende se cretaresse afgehouden: „We hebben hier zondag en maandag zoveel pers gehad, dat patiënten en personeel er gek van werden. De afdeling stort ineen. De zusters zijn compleet ge broken door het nieuws. Voor ons is het nu het belangrijkste dat ze het werk weer op poten krijgen". Daarom is gisteren op last van de burgemeester van Wenen een toe gangsverbod voor het ziekenhuis afgekondigd. Fotografen en film ploegen, die uit heel de wereld wa ren aangereisd, worden het terrein afgestuurd. Maar een eenzame ver slaggeefster valt niet op, tenzij ze probeert paviljoen 5 binnen te ko men. Daar is wat meer controle op wie er in en uit gaat. Erfenis En overigens: de benoeming van Gschnait heeft niets met de zaak van doen. Hy volgt eenvoudig de vorige directeur op, die drie maan den geleden met pensioen ging. Gschnait ziet zijn benoeming op dit moment wel als een ongelukkig toe val: „Ik zit met een erg vervelende erfenis". Een zuster op het ziekenhuister rein reageert geschokt op de hele zaak: „Het is een afschuwelijk idee dat we jaren zij aan zij met moorde naars hebben gewerkt". Ze maakt zich, net als de verantwoordelijke autoriteiten van de gezondheids zorg in Wenen, grote zorgen over de gevolgen die de gebeurtenis voor de vertrouwensrelatie tussen patiën ten en personeel zullen hebben. Uit een enquête die vorig jaar werd ge houden bleek dat 97 procent van de patiënten in de Weense ziekenhui zen tevreden was over de behande ling. „Dat zullen er nu wel minder zijn", verzucht ziekenhuiswoord voerder Zimo. Om artsen en verplegers bij te staan, heeft de wethouder voor ge zondheidszorg, de arts Alois Sta- cher, gisteren een team van psycho logen de ziekenhuizen ingestuurd. Ze moeten verpleegsters en artsen bijstaan als patiënten moeilijk doen over een behandeling of als zij zelf Franz Pesendorfer (rechts), de chef-arts van paviljoen 5, waarschuwde de politie; Alois Stacker (links), de wethouder van gezondheidszorg, heeft er kend dat er grote personeelsproblemen in het ziekenhuis zijn. (foto ap> de spanningen niet meer aankun- „We kunnen alleen maar probe ren de zusters met alle middelen te helpen deze zware tijd te door staan", aldus Charlotte Staudingen, hoogste baas van alle Weense ver pleegsters. Wie wil, kan overplaat sing krijgen. Verder moet een goed gesprek het personeel helpen deze moeilijke tijden te doorstaan. De meeste aandacht gaat uit naar de di recte collega's van de vier gearres teerden. Maar ook elders krijgt het personeel steun. Bovendien hebben alle artsen, verpleegsters en patiën ten in de Weense ziekenhuizen een brief gekregen in een poging de ge broken vertrouwensrelatie weer te helen. Mild Door de patiënten wordt overigens verrassend mild op de gebeurtenis sen gereageerd. Weliswaar heeft een aantal patiënten direct na de ar restaties van de vier verdachten me dicijnen en injecties geweigerd. En ook zijn direct na de arrestaties op het ziekenhuisterrein autobanden doorgesneden en is het ziekenhuis tweemaal met een bommelding be dreigd. Maar over het algemeen hebben de meeste patiënten vooral medelijden met de dokters en zus ters, die zichtbaar lijden onder de gebeurtenissen. Woordvoerder Zi mo omschrijft de reacties over het algemeen zelfs als „lief en zeer mee gaand". Er is ook een zeker onge loof. „Die vrouwen hebben me ge wassen, gezalfd en mijn verbanden vernieuwd", zegt een man die met een levercirrose in paviljoen 5 ver blijft. „Ik kan haast niet geloven dat ze tot zoiets in staat waren". De afgelopen dagen is wel druk gebeld naar de Weense ziekenhuis ombudsman. Daar kunnen familie leden van overledenen terecht met hun twijfels over de dood van hun dierbaren. In het totaal hebben tot nu toe zo'n 350 mensen gebeld. Honderd van die tips zullen binnen kort uitvoeriger worden nagetrok ken. Ondertussen vragen ziekenhuis 'Vissen in buurt Noordzee-platform zullen het wel moeilijk krijgen' ROTTERDAM - Het weglopen van 225 kubieke meter oliemodder (225.000 liter) bij een produktieplat- form van Shell bij de Shetland-ei- landen, is vergelijkbaar met het on geluk met de Roemeense tanker Borcea vorig jaar januari. Dat schip verloor 160 kubieke meter olie die grote delen van de Zeeuwse kust besmeurde. door Theo Haerkens Tot die conclusie komt ir. L. Hen- riquez, hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de Mijnen in Den Haag. Het ongeluk op het olieplat form North Cormoranth, 160 kilo meter ten noordoosten van de Shet- land-eilanden, is de zoveelste aan slag op het milieu in de Noordzee. Shell maakt zich veel minder zor gen en houdt het erop dat de wegge lopen oliemodder slechts licht gif tig is. Schade aan het milieu zou er pas zijn „als het spul was blijven drijven en ergens aan land ge spoeld. Nu is het naar de bodem ge zakt en daar wordt het vanzelf afge broken". De oliemodder liep maandag weg door een lek in een boorleiding ruim honderd meter onder de zee spiegel, maar nog boven de zeebo dem. De lekkage werd ontdekt, toen bij het vullen van het reservoir op het produktieplatform bleek dat de hoeveelheid in de tank niet toe nam. De woordvoerder sluit uit dat het lek er al langer zat en dat er veel meer dan de opgegeven hoeveel heid is weggelopen. „Wij houden heel nauwkeurig bij hoeveel we ge bruiken. Dat gaat allemaal met computers". Glijmiddel Oliemaatschappijen gebruiken de oliemodder als glijmiddel om het boren in keiharde bodemlagen te vergemakkelijken. De substantie wordt gebruikt om het weggehakte gruis bij de boorkop, vele honder den meters onder de zeebodem, weg te zuigen. Daarnaast zorgt de oliemodder dat de pijp over de hele lengte kan blijven draaien. Anders zou de zaak vastlopen. De boorvloeistof die in de Noord zee wordt gebruikt, bestaat meestal voor vijftig tot zestig procent uit olie en verder uit water, chemicaliën en vaste stoffen. De chemische toevoe gingen zijn onder meer nodig om de olie, die lichter is dan water, en het water te vermengen. Juist deze stof fen zijn erg schadelijk voor het milieu. „Ze zijn wel honderd keer giftiger dan olie", aldus Henriquez. Daarom ook is het gebruik van boorvloeistof gebonden aan strenge voorwaarden. Het is onder meer niet toegestaan oliemodder te ge bruiken voor de eerste honderden meters van een nieuwe boring. De kans dat het dan in het water te recht komt, is te groot. De boor- spoeling voor deze gedeelten bevat geen olie, maar bestaat uit een mengsel van water, zouten en kalk, wat aanzienlijk minder schadelijk is. Vooral voor het boren door kleila gen wordt de oliemodder gebruikt. Water is dan geen geschikt spoel- middel omdat de losgeboorde klei- deeltjes onder invloed van water opzwellen. De kleimassa die vervol gens in het boorgat ontstaat, komt zo strak te zitten dat er van boren geen sprake meer kan zijn. „Dan kan zelfs de boor er niet meer uit", illustreert een woordvoerder van de Nederlandse Aardoliemaatschappij NAM. Streng Om ongelukken met oliemodder te voorkomen, mogen olieplatforms op het Nederlands Continentaal Plat het spul niet zelf opslaan. Iede re keer dat een maatschappij het wil gebruiken, moet het apart worden aangevoerd. Het losgeboorde gruis - dat immers met olie is vervuild - wordt aan land gebracht om daar te worden gereinigd. Alleen het gruis dat naar boven is gebracht met boormiddel dat geen olie bevat, mag in zee worden gedumpt. Op het Nederlandse deel van de Noordzee, met veertien platforms, wordt streng gecontroleerd of de oliemaatschappijen zich aan die re gels houden. „We controleren dat voortdurend in samenwerking met de Kustwacht en Rijkswaterstaat", aldus Henriquez. „Er mag geen druppel over boord". De landen die brandstof winnen op de Noordzee, proberen al jaren tot eenduidige re gelgeving te komen om vervuiling te voorkomen. Dat is aardig gelukt, alleen Engeland - met zo'n veertig boortorens - hanteert soepeler re gels. Henriquez is ervan overtuigd dat het bij het verlies van de oliemod der bij de Shetland-eilanden om een ongeluk gaat. „Dat spul kost dui zend gulden per kubieke meter en niemand gooit 200.000 gulden weg". De gevolgen kan hij echter nog niet precies overzien, maar dat het milieu ernstige schade oploopt, staat voor hem als een paal boven water. „De platvissen in de buurt van het platform zullen het wel moeilijk krijgen". Deskundigen zijn naar het olie platform in de Noordzee gereisd om de milieuschade in ogenschouw te nemen. (Kaartje ANP) "Terugloop in het kerkbezoek? Daar is bij ons niets van te mer ken. De kerk zit nog steeds stamp vol". De kerkvoogd van de her vormde gemeente in Staphorst kan met recht spreken van 'over stelpende belangstelling' voor de diensten. Een zondagse dienst in het Overijsselse dorp trekt al gauw zo'n 2000 bezoekers. Maar de Dorpskerk die al eens is uit gebreid - heeft 'slechts' 1400 zit plaatsen. De kerkvoogdij heeft dan ook een plan gemaakt om het gebouw fors te vergrotenEr moe ten ongeveer 1000 zitplaatsen bij. Daarmee wordt de Staphonter kerk de grootste dorpskerk van het land. "Om alle belangstellenden bij de dienst te kunnen betrekken hebben we vijfjaar geleden de be schikking gekregen over het plaatselijk dienstgebouw", ver telde de kerkvoogd, die zijn naam liever niet in de krant wilde. "Dit gebouw biedt plaats aan 350 kerk gangers. Zij kunnen de preek via een geluidsinstallatie horen. Maar de mensen in het dienstge bouw voelen zich toch minder bij de preek betrokken dan degenen die een plaats in de kerk hebben gevonden. Bovendien is het niet langer verantwoord 1400 mensen in de kerk toe te laten. Ze zitten haast bij elkaar op schoot". Om de kerk te kunnen uitbrei den kocht de kerkvoogdij on langs een naastgelegen boerderij. "Zodra wij toestemming hebben deze woning te slopen kunnen we aan de slag". B. en W. van Stap horst en de commissie algemene zaken, ruimtelijke ordening en re creatie van de gemeente staan achter de plannen. Met de ver bouwing zal een bedrag van ruim f. 4 miljoen zijn gemoeid. De kerkvoogdij kan het geld zonder problemen op tafel leggen. Gevoelens Tv-programma's kunnen predi kanten attenderen op het belang van gevoelens. Theologen moe ten hieraan een positieve plaats geven. Ze zijn op dat terrein nog steeds zeer behoedzaam uit vrees 'natuurlijke theologie' te bedrij ven. Dat zei ds. W. J. Koole, direc teur televisie van de IKON, giste ren in Utrecht op de jaarvergade ring van de Bond van Nederland se Predikanten in Utrecht. Hij wees op de overdreven angst in kerken voor het uiten van gevoelens. "Er blijkt weinig aandacht voor de wegen die men sen afleggen om tot een overtui ging te komen. Het wantrouwen tegen de menselijke natuur is zo diepgeworteld dat het de onbe vangenheid van de contacten be moeilijkt". In het kerkewerk zal meer ge bruik kunnen worden gemaakt van tv-uitzendingen waarin ge voelens de boventoon voeren. Tot dusver worden vooral informatie ve programma's gebruikt. De ver beelding moet een grotere rol krijgen, vindt Koole. "Dat heeft ook maatschappelijke betekenis: in een harder wordende samenle ving zijn prikkeling van de ver beelding en relativeren van be lang". Het verloren gaan van verbeel dingskracht en het verdwijnen van belangwekkende gods dienstig geïnspireerde literatuur in de huidige cultuur schrijft Koole toe aan de overheersende plaats van het dogma in het gods dienstig denken. "Het dogma ver bande de verbeelding". Tekort IKV weg. Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) is voorlopig uit .de financiële pro blemen. Het tekort van 200.000 gulden over 1988 is de afgelopen weken bijna geheel weggewerkt. Sinds begin maart, toen het IKV een brandbrief stuurde aan alle donateurs, is 188.000 gulden bin nengekomen. "Het structurele financiële pro bleem blijft bestaan", zei de woordvoerder. "We zijn nu uit de grootste zorgen, maar kunnen na tuurlijk niet elk jaar een actie 'Redt het IKV' houden". De lei ding van het IKV schrijft de da ling van inkomsten mede toe aan de ontspanning tussen Oost en West. De vacaturestop blijft voor lopig van kracht. 'Racisme' De Europese Gemeenschap is bezig van Europa een fort te ma ken dat onneembaar is voor asiel zoekers en anderen die recht op toegang hebben. De twaalf lan den van de EG bedrijven daarmee 'institutioneel racisme'. Deze waarschuwing liet P. Muller, scheidend secretaris van de ker kelijke commissie voor migran ten in Europa te Brussel, gisteren horen op een bijeenkomst van de werkgroep buitenlandse werkne mers van de Raad van Kerken. De kerken moeten zich volgens hem bewust worden van dergelij ke ontwikkelingen binnen de Ge meenschap. Door het wegvallen van de binnengrenzen in 1992 zal er weinig verbeteren voor de 15 miljoen buitenlandse werkne mers en hun gezinsleden die al ja ren in West-Europa wonen. Zij hebben wel vrij verkeer binnen Europa, maar geen gelijk recht op werk en verblijf in een ander Eu ropees land. Volgens Muller is de Europese Gemeenschap ten onrechte bang voor een grote trek van migranten naar EG-landen die uitzicht bie den op goed loon en sociale zeker heid. Ook nu is er immers geen massale stroom van werkloze Ita lianen of Grieken op gang geko men. De angst voor 'sociale dum ping' vindt Muller 'sterk overdre ven' en eerder een argument om gelijke rechtsbedeling voor niet- EG-burgers tegen te houden. Bisschoppen. De rooms-ka- tholieke bisschoppen gaan met het bestuur van de Raad van Ker ken praten over het functioneren van de raad. Dit hebben zij beslo ten op hun tweemaandelijkse ver gadering van de afgelopen dagen. In dit gesprek moeten de verhou dingen tussen de lid-kerken, die in grootte zeer verschillen, aan de orde komen. Dit betekent niet dat de RJC Kerk al op voorhand meer verte- genwordigers in de raad claimt, zei een woordvoerder van de bis schoppenconferentie. Wel zal worden bekeken wat het verschil in grootte betekent. De kleinste lid-kerken tellen niet meer dan 10.000 leden, de RK Kerk in Ne derland omvat 4 miljoen gelovi gen. Euthanasie. Met het oog op de behandeling van het wetsvoor stel euthanasie op 27 april door de Tweede Kamer hebben de rk bis schoppen zich opnieuw uitge sproken tegen het onder voor waarden toestaan van actieve eu thanasie. "Er zijn de mens, ook door de ontwikkeling in de medische we tenschap, veel mogelijkheden ge geven om lichamelijk en geeste lijk lijden te verzachten. Dat is een zegen". Maar zich onttrekken aan het leven door het zelf te be ëindigen of te laten beëindigen vinden de bisschoppen "ingaan tegen de Schepper, die het leven heeft gegeven". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zwolle E. van Rooyen Beu- sichem en Zoelmond, die be dankte voor Coevorden; aange nomen naar Barneveld P. de Ja ger Schoonhoven. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Goes A. J. van Zuijlekom Franeker-Sexbie- rum in combinatie met Arum; be dankt voor Enschede-Oost H. J. Room Alphen aan den Rijn. Moker. In de uitzending van Moker (Media-overleg van ker ken in Rijnland en de Bollen streek), morgenavond 7 uur tot half 8 op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1, naast actualitei ten aandacht voor: het 40-jarig priesterjubileum van pater Buil uit Zoeterwoude, de samenwer king tussen rooms-katholiek en protestants jongerenwerk in Lei den en de oud-papier-dienst van de kerken in Leiden-Zuidwest. Brazilië. De rk bisschoppen in dit land hebben hun ongerust heid uitgesproken over de snelle vermindering van het aantal ker kleden. Belangrijkste oorzaken: de vergrijzing en het sterk terug lopen van de geboortencijfers, dit laatste ook als gevolg van de drie miljoen abortussen per jaar. Journalisten uit alle delen van de wereld zijn naar Wenen gereisd om verslag te doen van de gebeurtenissen in het Lainz-ziekenhuis. Verder dan de toegangspoort van het ziekenhuisterrein komen de meesten niet. (foto ap> en stadsautoriteiten zich verbijs terd af hoe dergelijke gebeurtenis sen zolang plaats konden vinden, zonder dat iemand het merkte. Hoe konden vier vrouwen die niet eens bevoegd waren, medicijnen ver strekken (het ging om ongediplo meerde ziekenverzorgsters), tal van mensen doden met het slaapmiddel rohypnol en met insuline-injecties, zonder dat iemand ervan geweten heeft? Hoe kon de belangrijkste verdach te, de 30-jarige Waltraud Wagner, 39 mensen om het leven brengen en volgens eigen bekentenis 22 slacht offers zoveel water in hun keel giet en dat zij er uiteindelijk in stikten. Hoe konden de moorden doorgaan, terwijl een andere zieken verzorg ster al een jaar geleden meldde dat ze had gehoord dat een patiënt was overleden na een overdosis slaap middelen. Stilzwijgen Vooral dat laatste heeft voor op schudding gezorgd. Volgens de po litie is het onderzoek indertijd stuk gelopen „op een muur van stilzwy- gen in het ziekenhuis". De Chileen se verpleegster die het voorval toen meldde, is nu een welkome kroon getuige in de moordzaak, die voor lopig alleen maar bewezen kan wor den aan de hand van de bekentenis sen van de verdachten zelf. Inmiddels heeft zich ook een tweede getuige gemeld, een patiënt die gezien heeft hoe verpleegster Wagner iemand een slaapmiddel toediende. De 86-jarige man over leed dezelfde nacht, nadat hij door Wagner en een arts van de afdeling was gehaald. De naam van de pa tiënt schijnt voor te komen op de dodenlijst die Wagner zelf aan de politie heeft gegeven. In dat geval zouden er ook artsen bij de hele kwestie betrokken zijn. Dat is een idee dat nieuwe onrust wekt, maar of het waar is, zal pas blijken als de politie openheid van zaken geeft. Voorlopig bewaart po litiechef Bögl, die persoonlijk de perscontacten op zich heeft geno men, zoveel mogelijk het stilzwij gen. In het belang van het onder zoek, zo zegt hij zelf, al voelen zie kenhuisautoriteiten zich door deze houding ernstig buitenspel gezet. De aard van de afdeling heeft er zeker aan meegewerkt dat de moor den zolang verborgen konden blij ven. De patiënten in paviljoen 5 zou den in Nederland nooit in een ge woon ziekenhuis liggen. Het gaat om langdurig zieken, vaak demente en gemiddeld zeer oude mensen. Daardoor sterven ook veel patiën ten in paviljoen 5. Jaarlijks passe ren er zo'n 2000 patiënten de 95 bed den en daarvan overlijden er gemid deld 400 tot 450. Een paar doden ex tra zijn simpelweg niet opgevallen. Bovendien zijn de verpleegsters slim geweest. Water in de longen is een hele natuurlijke zaak bij oude mensen die aan een hartstilstand overlijden. Insuline is na een paar uur al niet meer in het lichaam terug te vinden. Dat de verpleegsters zijn gesnapt, is in feite stom toeval. Vori ge week werd een patiënte die met insuline was ingespoten, net op tijd gered. In haar bloed werden sporen van de stof gevonden. Voor de chef- arts van paviljoen 5, dr. Franz Pe sendorfer, was dat de reden de poli tie te waarschuwen. De vier ver pleegsters sloegen, eenmaal door de politie ondervraagd, zeer snel door en gaven hun daden toe. Ondertus sen is dezelfde Pesendorfer bloot komen te staan aan forse kritiek, omdat hij degene zou zijn die bij het eerste geval een jaar geleden zijn mond dichthield. Wreed Dat de vier verpleegsters brute moord op hun geweten hebben, staat voor iedereen vast. De wrede methode van verdrinking sluit eu thanasie uit medeleven met de pa tiënten uit. Bovendien hebben ze zelf toegégeven dat ze patiënten om het leven hebben gebracht, omdat ze te lastig waren of gewoon, omdat ze teveel verzorging nodig hadden. De discussie over euthanasie die ook in Oostenrijk speelt, wordt dan ook door niemand opgerakeld. Maar behoudende politici zien in de moorden wel een reden een pleidooi te houden voor een sterker gezinsleven, waarbij de familie de zorg voor ouderen niet afschuift naar bejaardentehuizen of zieken huizen. De vakbond ÖGB dringt er daarentegen op aan meer en beter opgeleide verpleegsters in de zie kenhuizen in te zetten, omdat de be geleiding van het personeel volgens de organisatie tekort schiet. Wethouder Stacher ontkent de personeelsproblemen niet. Maar hij betwijfelt of meer toezicht op de medicamentenkast de moorden had kunnen voorkomen: „Als de artsen iedere spuit zouden moeten voorbereiden en zelf zouden moe ten toedienen, dan hebben ze voor de patiënten helemaal geen tijd Bovendien zijn in lang niet alle gevallen medicijnen gebruikt. En een moord met water is volgens Sta cher alleen te voorkomen door naast ieder bed een andere ver pleegster te zetten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2