LEIDSCH DAGBLAD Verontreiniging lucht wordt teruggedrongen VAN GPD TOT REUTER... Opnieuw afvalbedrijf verdacht van fraude Diplomaten dagen Van den Broek voor rechter Akkoord Nijpels en industrie over koolwaterstoffen FATAAL 9SPELLETJE9 Terrorisme brak vorig jaar records File door wilde actie vah da*# Hotel Singer verkocht voor ruim drie miljoen Documenten prins Hendrik bij Duitse inval verbrand v ASTRON 01713-19106 WOENSDAG 12 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38906 Prijs fl. 1,25 DEN HAAG (GPD) - Nederlandse diplomaten in de buitenlandse dienst spannen een kort geding aan tegen minister Van den Broek. De 312 diplomaten verwijten hun baas vergoedingen te verlagen zonder overleg. Van den Broek paste de vergoe dingen aan op aandringen van de Algemene Rekenkamer, die vorig jaar kritiek uitte op de ondoorzich tigheid van het systeem. De nieuwe regeling is deze maand ingegaan, nadat Van den Broek de diploma tieke posten in oktober 1988 op de hoogte stelde van het nieuwe ver- regeling is nu afgeschaft. Ook de goedingensysteem. vergoeding voor kinderen is in de Vooral gehuwde diplomaten gaan nieuwe regeling verdwenen, in inkomen achteruit. Kregen zij De ontevreden diplomaten vin- vroeger 40 procent van hun salaris den het nieuwe systeem weliswaar extra, omdat zij getrouwd zijn. Die redelijk, maar verwijten Van den Broek geen rekening te houden met het bestaande uitgavenpatroon. De plotse achteruitgang in inkomen betekent dat diplomaten in de pro blemen komen bij het betalen van hun vaste lasten. Het nieuwe systeem is al enkele maanden onderwerp van gesprek op het ministerie. De ambtenaren vakbond AbvaKabo en de Vereni ging van de Dienst Buitenlandse Zaken stemden uiteindelijk in met de invoering van het nieuwe sys teem. Het geding dient volgende week dinsdag in Den Haag. DEN HAAG (GPD/ANP) - De ministeries van milieubeheer en economische zaken hebben samen met het bedrijfsle ven, de provincies en gemeenten volledig overeenstem ming bereikt over de uitstoot van (verzurende) koolwater stoffen. Deze moet tot het jaar 2000 met maximaal 60 pro cent en ten minste 25 procent zijn teruggedrongen. Dit heeft minister Nijpels de Tweede Kamer vandaag laten we ten. Koolwaterstoffen komen vooral voor in oplos- en verdunningsmid delen in verf- en reinigingsproduk- ten. Eenmaal vrijgekomen in de lucht veroorzaken ze een toename van ozon in de lagere luchtlagen. Deze ozon draagt weer bij aan de verzuring van het milieu en veroor zaakt in de zomermaanden soms ademhalingsklachten. Het Rijksinstituut voor de Milieu hygiëne schreef in zijn rapport 'Zorgen voor Morgen' dat de uit worp van koolwaterstoffen met 70 tot 90 procent moet worden vermin derd. Dat is volgens Nijpels echter niet haalbaar. Ook het effect van een reductie van de uitworp van koolwaterstoffen met 60 procent is beperkt, omdat slechts 10 procent van de ozonvorming in de lagere luchtlagen een Nederlandse oor sprong heeft. De chemische industrie is (op het verkeer na) de grootste vervuiler, als het gaat om koolwaterstoffen. De op twee na grootste vervuiler wordt gevormd door kleine bedrijf jes. Het aanbrengen van filters in schoorsteenpijpen en de ontwikke ling van nieuwe produktieproces- sen maken een totale vermindering van de uitworp mogelijk met 60 pro cent. De nu voorgestelde strategie ga randeert echter slechts een reductie van 25 procent, omdat de prakti sche en technische haalbaarheid van tal van maatregelen onduidelijk is. Maar Nijpels is optimistisch ge stemd, omdat zijn voornemen op brede ondersteuning kan rekenen. De strategie is ontwikkeld door het ministerie van Milieubeheer, het ministerie van Economische Zaken, vertegenwoordigers van la gere overheden en het bedrijfsle ven. Niet alleen van de chemische ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Spionerende Rus het land uitgezet DEN HAAG (GPD) - Een Russi sche vertegenwoordiger is gisteren wegens spionage-activiteiten Ne derland uitgezet. De man was al ruim 3 jaar in Nederland en zou heb ben geprobeerd een Nederlandse ambtenaar om te kopen. Volgens het ministerie van binnenlandse za ken werd de Rus al enige tijd in de gaten gehouden door de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD). De man, Karpechenkov, was ver bonden aan het handelskantoor Sovfrakt in Amsterdam. Hij woon de in Den Haag en vertegenwoor digde Russische rederijen. Kar pechenkov, vermoedelijk een KGB- officier, werkte vanuit een Rotter dams pand, waar ook het carga- doorsbedrijf Trans world is gehuis vest. Bij de poging tot omkopen zou het volgens een ingewijde gaan om een ambtenaar 'op redelijk hoog ni- Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen- De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: half tot zwaar bcwolki en vooral vrijdag af en toe regen. Mid dagtemperatuur rond 12 graden. Donderdag 13 april zon op: 06.47 uur, zon onder: 20.34 uur; maan op: 12.07 uur, maan onder: 04.25 ter: 05.07 en 17.511 industrie maar ook van onder meer benzinestations, de metaal- en grafi sche industrie, chemische wasserij en en op- en overslagbedrijven wor den nauw omschreven inspannin gen vereist. Volgens de werkgeversorganisa tie VNO kosten de maatregelen het bedrijfsleven jaarlijks circa 565 mil joen. Deze kosten zullen deels wor den doorberekend aan de consu ment. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) schat de jaarlijks terugkerende kosten voor het be drijfsleven veel lager in, namelijk op 287 miljoen. Deze zullen niet in alle gevallen worden doorberekend aan de con sument. Als een bedrijf een tege moetkoming in de kosten heeft ont vangen in de vorm van een subsidie, mag dat niet. In een aantal gevallen zullen de investeringen zichzelf te rugverdienen. Aanslagen RAF- sympathisanten op AEG en beurs MÜNSTER/FRANKFURT (AFP/DPA) - Sympathisanten van de Westduitse stadsguerrilla-orga- nisatie Rote Armee Fraktion (RAF) hebben vannacht een aanslag ge pleegd op een instelling van het elektrotechnisch concern AEG in Münster. De brand richtte een schade aan WUHAN - De volksrepubliek China kampt met een enorm bevolkings van meer dan twee miljoen gulden, probleem. Alleen al het afgelopen jaar nam de bevolking toe met 15 miljoen Niemand liep verwondingen op. De zielen. Dat zijn elke dag 4000 nieuwe baby's. Op de foto een overbevolkte ba- daders, die wisten te ontkomen, lie ten een verklaring achter waarin zij steun betuigden met. de 37 gevan gen zittende RAF-leden die in hon gerstaking zijn. De effectenbeurs in Frankfurt vandaag eveneens doelwit van aanslag. Zes gemaskerde perso- 4 mannen en 2 vrouwen, het ge bouw binnen en gooiden molotov cocktails. Ze konden later worden gearresteerd. Niemand raakte ge wond, De reden voor de aanslag is nog niet bekend. De voorbeurshan-- del moest tijdelijk worden gestaakt. by kamer in het Tongji-ziekenhuis in Wuhan met r VERHUUR .luxe auto's ,v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104, Leiderdorp, tel/071-89.40,40 NOORDWIJK - Het pand tel Singer aan de Zeereep in Noord- wijk aan Zee is vanmorgen bij cutoriale verkoop verkocht BEESD -Spelendevrachtwa- waarna hij in botsing kwam genchavffeurs hebben vanoch- met de andere vrachtwagen. De tend op de A2 (Utrecht-Den beide wagens schoten over de Bosch) ter hoogte van Beesd een middenberm en kwamen op de ongeval veroorzaakt waarbij andere rijbaan in botsing met een dode en drie zwaargewon- tegemoetkomende auto's, den vielen. Van een van de vrachtwagens viel een zware rol karton op een De chauffeurs speelde'n een kat- personenauto. De bestuurde en muisspel waarbij ze elkaar kwam daardoor om het leven van de weg probeerden te druk- De beide vrachtwagenchauf ken. Een van de vrachtauto's feurs zijn aangehouden en raakte daarbij van de weg ben békend. (foto WASHINGTON (GPD) - Terroris me heeft volgens een rapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vorig jaar voor een record aantal incidenten en do den gezorgd. In 1988 waren er 856 terroristische incidenten, 3 procent meer dan in 1987. Daarbij vielen 658 doden. Dat grote aantal komt vooral door de ramp met het Pan Am-toestel dat vorig jaar december boven Schot land ontplofte en dat het ministerie als een terroristische daad ziet. De VS waren ook vorig jaar een belangrijk doelwit voor internatio naal terrorisme. Er was sprake van 185 aanslagen tegen Amerikaanse belangen, waarbij 192 Amerikanen om het leven kwamen. Volgens het rapport is de directe betrokkenheid bij terrorisme van Syrië en Iraq duidelijk afgenomen. De meeste terroristische incidenten speelden zich af in Israël, gevolgd door Pakistan, Colombia, Spanje, Libanon, West-Duitsland, Zimbab we, Zuid-Korea, Peru en Frankrijk. Vos eet in dierenpark RHENEN (ANP) - Vossen hebben zich de afgelopen weken in Ouwe hands Dierenpark in Rhenen te goed gedaan aan loslopende vogels. Een aantal kippen, jonge zwarte zwanen en een broedende nijlgans zijn het slachtoffer geworden. Het dierenpark heeft direct besloten om de flamingo's en andere vrij lopen de dieren 's nachts in kooien op te sluiten. De vossen zijn afkomstig uit de bossen op de Grebbeberg. DEN HAAG (GPD/ANP) Ongeveer 100 verpleegkundi gen hebben met een tiental au to's tijdens de ochtendspits op de rijksweg Utrecht-Den Haag (A 12) een file veroor zaakt van bijna 20 kilometer. Ze reden uiterst langzaam op de overvolle rijksweg. De verpleegkundigen begon nen om 7.00 uur met de actie, die niet werd gesteund door de bonden. Ze reden met eigen auto's waarvan de nummer borden veelal waren afge plakt. Aanvankelijk met een snelheid van 5 kilometer per uur. Op aandrang van de poli tie werd dat later 25 kilometer per uur. De automobilisten werd verder niets meege deeld, wat veel ergernis te weeg bracht. V""26 26 PAGINA'S Meer dan twee uur later be reikten de actievoerders, on der wie personeel van de Ur- sula-kliniek in Wassenaar, het ministerie van sociale zaken in Den Haag waar ze een petitie aanboden. De acties voor 5 procent loonsverhoging hebben zich gisteren duidelijk verhard. In zeker 16 instellingen was spra ke van zondagdienst, werkon derbreking of weigeren van taken. Vandaag werd in een Rotter dams ziekenhuis zondagdienst gedraaid en waren er werkon derbrekingen in zieken- en verpleeghuizen in Amster dam, Rotterdam, Amersfoort, Veghel, Drachten en Heerlen. Het weigeren van medische handelingen (geven injecties, aanbrengen infusen) is aan de orde in ziekenhuizen in Apel doorn en Oss. Uitzicht op een oplossing voor het conflict, dat morgen in de Tweede Kamer aan de orde komt is er niet. (zie ook regio-pagina) ho- tel op de markt wordt gebracht, kon H.A. Lemkert van de maatschappij vanmorgen niet zeggen. De maatschappij koopt vaker op Amsterdamse beheersmaatschap- executoriale veilingen panden op, PijB°de en Boot. Het pand bracht omdat de prijs bij gedwongen ver- 3.051.000 gulden op. De beheers- koop over het algemeen lager ligt maatschappij verkoopt het pand dan bij vrijwillige verkoop. Lem- weer door. Op welke termijn het ho- kert wilde vanmorgen niet zeggen of de Amsterdamse maatschappij nog meer panden in Noordwijk in eigendom heeft. De verkoop, waarvoor ruim 100 belangstellenden naar hotel Hof van Holland waren gekomen, werd uitgevoerd in opdracht van de Ra bobank. Op het pand rust een hypo theek en de debiteuren hebben niet aan hun verplichtingen voldaan. De huidige eigenaren hebben gisteren tevergeefs getracht via een kort ge ding de verkoop te voorkomen. Lemkert verklaarde vanmorgen op zeer korte termijn tot ontruiming te willen overgaan. In eerste instan tie probeert de vertegenwoordiger van de beheermaatschappij dit in overleg met de huidige gebruikers te regelen. Zaak Toetanchamon mogelijk op televisie DEN HAAG (GPD) - De lokale Haagse tv-zender Lokatel wil de rechtszaak tegen de directeur van het voormalige beveiligingsbedrijf Toetanchamon rechtstreeks uitzen den. Lokatel heeft justitie om toe stemming daarvoor gevraagd; de verdachte heeft er geen bezwaar te gen dat er opnamen worden ge maakt. De zitting wordt op donderdag 27 april geleid door rechtbank-presi dent mr. P. Koningsveld. Geeft ook hij toestemming voor uitzending, dan is het voor de eerste keer in de geschiedenis van de Nederlandse strafrechtspraak dat een proces live op tv te volgen is. ZWOLLE (ANP) - Een bedrijf in chemisch afval, met vestigingen in Hasselt en Hoogeveen, wordt ver dacht van verduistering, fraude en valsheid in geschrifte. De onderne ming zou zich bij het verwerken van chemisch afval schuldig hebben ge maakt aan illegale praktijken. Tijdens huiszoekingen zijn mon sters van chemisch afval genomen. Ook is de administratie in beslag ge nomen. Aanhoudingen zijn niet ver richt. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door het Landelijk Milieu Bijstandsteam van het mi nisterie van milieubeheer. Op aard eh omvang van het milieudelict wil justitie pas nader ingaan zodra het onderzoek is afgerond. Justitie wei gerde ook de naam van het bedrijf te noemen. Het afvalbedrijf Zegwaard in Delft, waar justitie gisteren inval deed, heeft inmiddels een deel van de inbeslaggenomen administratie teruggekregen. Er zijn afspraken gemaakt over de teruggave van za ken die Zegwaard direct nodig heeft voor de bedrijfsvoering. In dien deze spullen niet nodig wor den geacht voor het verdere onder zoek, wordt het orgineel teruggege ven. Anders worden er kopieën van .gemaakt. Het bedrijf zit te popelen om een deel van de administratie. „Het is een chaos. Alles is weg, zelfs agen da's en telefoonlijsten. En dat zijn nog zaken die je meteen mist, maar net als bij een inbraak, zie je eerst wat is blijven liggen en pas later rea liseer je je allemaal wat weg is", al- Recordprijzen voor diamanten NEW YORK (RTR) - Bij het Ameri kaanse veilinghuis Christie's zijn recordprijzen betaald voor diaman ten. Een blauwe diamant bracht 2,09 miljoen dollar op en voor een roze diamant werd 1,26 miljoen dol lar op tafel gelegd. Beide stenen werden gekocht door Laurence Graff van de Britse Graff Diamonds. Voor de peervormige blauwe steen komt de prijs neer op 296.454 dollar per karaat en voor de roze op 408.064 dollar per karaat. Dit zijn de hoogste prijzen die ooit per karaat zijn betaald. Het record voor een roze diamant stond op 278.270 dollar per karaat en werd gevestigd in mei 1988. De steen, die nu is geveild, is afkomstig uit de Argyle-mijn in het westen van Australië, de grootste diamantmijn ter wereld. dus directeur W. Zegwaard. Twintig mensen van het onder zoeksteam zijn bezig met het inven tariseren van de in beslag genomen spullen. Justitie verwacht dat dit enkele weken in beslag zal nemen. Totaal is voor het onderzoek ander half jaar uitgetrokken. Minister Korthals Altes heeft naar aanleiding van de inval bij Zeg waard voor de VARA-radio gezegd dat hij in de toekomst meer geld wil vrijmaken voor de handhaving van de milieuwetgeving. De affaire rond Zegwaard onderstreept volgens de bewindsman de noodzaak van een betere controle en het strenger be straffen van overtreders. Bijna de helft (46 procent) van de chemische afvalstoffen van Drentse bedrijven, die binnen Nederland worden afgevoerd, verdwijnt ille gaal. Dat constateert het provinci aal bestuur van Drenthe na een on derzoek onder 560 Drentse bedrij ven. Van de 3700 ton chemisch afval is 1600 ton op een of andere niet-le- gale manier verwijderd; het gaat hoofdzakelijk om het mengen van chemisch afval met afgewerkte olie, het verbranden van afgewerkte olie en de afvoer van olie-watermeng sels naar bedrijven zonder vergun ning. (zie ook pagina 3) HAARLEM (GPD) - Koningin Wil- helmina heeft in mei 1940, bij de Duitse inval in ons land, archiefma teriaal verbrand waarmee de Duit sers een smet hadden kunnen wer pen op het Nederlandse konings huis. De stukken gingen over 'parti culiere zaken' van prins Hendrik, de echtgenoot van Wilhelmina. Dit blijkt uit het 'Geheim Archief van het Kabinet der Koningin over de periode 1928-1936, dat zich be vindt in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Bij een onderzoek naar de overdracht van deze ar chiefstukken bleek dat in de inven taris van het 'Geheim Archief is aangetekend, dat Wilhelmina des tijds bij nadering van de vijand een aantal documenten heeft laten ver branden. Het gaat om stukken van prins Hendrik uit 1934 en om aante keningen over de zaak Van Vreden- burch-Van 't Sant,uit 1935. Francois van 't Sant was particu lier secretaris en vertrouwensman van koningin Wilhelmina. Hij regel de de gevolgen van buitenechtelij ke escapades van prins Hendrik. Onder meer kocht hij mensen af die de prins chanteerden wegens zijn levenswandel. De stukken in het 'Geheim Ar chief van het Kabinet der Koningin die in mei 1940 werden verbrand, hadden betrekking op deze affaire en vermoedelijk ook op financiële knoeierijen van prins Hendrik. In de jaren twintig en dertig maakte de prins veel schulden. Om aan geld te komen voerde hij een aantal du bieuze financiële transacties uit. SYSTEEMGEBOUWEN De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1