Engelsen welkom ssm Weinig stuntwerk in derde ronde LD-Cup SpoOrPtTV Foreholte te onderdanig Kuijf leidt bij NK Zege brengt Katwijk op drempel van eerste klasse Noordwijk makkelijk voorbij buurman: 3-0 UEFA heft verbanning clubs op Kickers enige afdelingsclub in kwartfinale De smaak van Menken heeft de toekomst. Europarlement wil vrij verkeer van voetballers Spelers PEC weigeren werk WOENSDAG 12 APRIL 1989 PAGINA 17 PIJNACKER Nog steeds heeft Arie Lagendijk moeite met lachen. Toch kan hem dat bijna niet meer vergaan, nu Kat wijk de laatste grote hobbel op weg naar titel in de tweede klas se B glansrijk heeft genomen. Het doorgaans lastige, maar gis teravond op eigen terrein tame lijk makke DSVP legde de lijst aanvoerder geen strobreed in de weg (0-1), zodat de Katwij- kers het merk champagne voor het kampioensfeest alvast kun nen uitkiezen. Immers, als Kat wijk aanstaande zaterdag in Zwijndrecht tegen het gedegra deerde WGZ één punt aan zijn totaal toevoegt mag het zich al eersteklasser noemen. In de toekomst zou Lagendijk liever pas later blikken, maar met de titel zo goed als in de knip ontkwam hij daar in Pijnacker niet helemaal aan. „Zoals vanavond weer te zien was is de groep gegroeid, hecht gewor den", vond de Leidenaar. „Een klas se hoger moet Katwijk het in princi pe ook aankunnen, al zal de vereni ging qua organisatie nog wel een flinke stap vooruit moeten maken. Daarover zal ik op een rustiger ogenblik mijn mening nog wel eens geven. We moeten eerst die titel pakken. Vooral dank zij een aantal overwinningen op rij vlak voor de winterstop hebben we de bal nu voor het inkoppen". Met die open deur riep de Kat wijk-coach tevens het enige doel punt van de avond in herinnering. Op de soppige grasmat bediende de solide Spelende Henk Langemaat na een kwartier Marco van der Plas over 50 meter op maat. De linker spits zond de bal meteen door naar Piet van Duyn, die met een venijni ge kopstoot doelman Gert Jan Du- pon kansloos liet (0-1). Tot grote vreugde van de omvangrijke Kat- wijkse supportersschare, die het doelpunt begroette als een kam pioenschap. Lijdzaam Dat dat in feite terecht was, wisten de Katwijkers toen nog niet. Moge lijk had de gevreesde thuisclub, nummer drie op de ranglijst, nog één en ander in petto. In de eerste helft bleek daar echter niets van. DSVP moest lijdzaam toezien hoe Katwijk samenspande met de ele menten. In tegenstelling tot de drie keer dat het duel niet doorging,, re gende het nu ironisch genoeg pij- pestelen. Het zwakke centrale ver dedigingsduo Leendert Hoogendij- k/Eric Mulder had totaal geen vat op de natte bal die doelman Teun van Duijvenbode herhaaldelijk met de wind mee naar de overzijde van het veld trapte, waar Piet van Duyn en Wim Guyt klaarstonden om zich er over te ontfermen. Laatstgenoemde kreeg vlak voor rust een uitgelezen mogelijkheid om de voorsprong van Katwijk uit te breiden, maar de aanvoerder schoof de bal met links te zacht in om Dupon te verschal ken. Met Jaap Guyt als invaller voor de lange André de Best, die op het drassige veld moeilijk uit de voeten kon, liep het ook in het begin van de tweede helft nog voortreffelijk bij de oranje-hemden. De nieuwkomer bracht Marco van der Plas in stel ling, maar weer was Dupon een sta- in-de-weg. DSVP, dat Arno Mulder en later Hilbert Keizer voor Jan van Doorn respectievelijk Hans van Reenen in de ploeg bracht, had ook voor de wind de grootste moeite met de opbouw. En kwam er eens een DSVP-er over de middenlijn, dan stond hij al gauw oog-in-oog met de oppermachtige Kees Guyt. Onbesuisd Toen het voetballend niet bleek te lukken, greep de thuisclub naar an dere middelen om in elk geval de gasten de doorgang te beletten. Doelman Dupon ging daarbij vóór in de strijd: hij torpedeerde de op hem afstormende Marco van der Plas ten koste van een boeking. Ook de namen van Arno Mulder en Step- han Post kwamen in het boekje van scheidsrechter De Jong terecht voor even onbesuisde acties. Daardoor kreeg Katwijk het on verwacht nog moeilijk. Want de hin kende Langemaat had zijn plaats nog niet afgestaan aan Jaap van Duyn of ook Kees Guyt kon zich niet meer normaal voortbewegen. Voor de toch al met zijn rug tobben de libero was echter geen vervanger meer voorradig, dus beet de ex-prof nog maar een kwartier langer op zijn tanden. In die laatste periode kwam DSVP in de persoon van Joop Willem van Diepen één keer dicht bij een doelpunt, maar via vreemde carambolages belandde de bal bij de geconcentreerd keepende Van Duyvenbode. Tot opluchting van Lagendijk, die weliswaar voor één punt was ge komen, maar nu met nog minder zorgen de wedstrijden tegen WGZ en. Monster tegemoet kan zien. Één punt voor Katwijk maakt de enig overgebleven concurrent, Capelle, op slag kansloos. „Dat was van avond ook onze voornaamste be doeling, Capelle geen nieuwe hoop meer geven". Lagendijk zei het bij na met een glimlach. TIM BROUWER DE KONING Timo Gerlof (rechts)van Noordwijk in duel met een speler van Foreholte. NOORDWIJK - Noordwijk mag dan in de competitie wekelijks om des keizers baard spelen, de LD- Cup betekent blijkbaar nog wel iets voor de eersteklasser. In de derby tegen de kleine buurman uit Voor hout liet de ploeg van John Eelman er in elk geval weinig gras over groeien. Op Duinwetering werd Fo reholte aan alle kanten afgetroefd. De score werd door de thuisclub be schaafd gehouden: 3-0. Hoewel zondagvierdeklasser Fo reholte in de tweede ronde van het bekertoernooi opzien baarde door tweedeklasser Lugdunum uit de Cup te stoten, zat er gisteravond een vervolg in de verste verte niet in. De Voorhouters bleken te veel respect te hebben voor de grote broer uit de badplaats. Die onderdanigheid nam alleen maar toe toen de eersteklas ser al vroeg in de wedstrijd een 2-0 voorsprong nam via Piet Hazenoot en Jos Smits. Hazenoot had de bal al na vier minuten achter keeper Rob van Dijk liggen. Zo'n twintig minuten later bracht Smits de vroegtijdige beslissing aan. De linksbenige middenvelder haalde vanaf twintig meter uit. Omdat het schot door het rechterbeen van Fo- reholte-libero Ronald Verhart een andere wending kreeg, was Van Dijk kansloos.Een ongelukkige start voor de Voorhoutse doelwach ter, die de spionerende ogen van de Ajax-scouts Louis van Gaal en- Frans Hoek op zich wist gericht. Nerveus De keeper groeide na de openings fase beter in de wedstrijd. Zo hield hij twee keer de vrij voor hem op duikende Leonard van Utrecht van scoren af. Na een nerveus begin, wierp de vierdeklasser de schroom van zich af. In de tweede helft pres teerde het team van trainer Hans Blom het zelfs om te domineren. Het rendement was echter beperkt. De beste kans voor de bezoekers was voor middenvelder Pascal Rof- felsen. Zijn schuiver werd met de benen gestopt door de Noord wij kse keeper Edwin van der Sar. De ballenvanger was één van de vele invallers aan Noordwijksë zij de. Om afwisselende redenen als studie, werk en blessures moesten Andries Wendt, Cees Marbus, Geert Jan Bakker, Rob Vermeer, Yvan Hermans en Dick Dortmundt ver stek laten gaan. De tweede-elftal spelers René van der Meer, Piet Welling, Toon Houtekamer en Er- LONDEN (GPD) Het unanieme besluit van de UEFA om Engelse voetbalclubs vanaf het seizoen 1990-1991 weer tot de Europese bekertoernooien toe te laten, is in Groot-Brit- tannië met gejuich ontvangen. De Fransman Jacques Georges, voorzitter van de Europese voetbalbond, maakte het besluit gisteren bekend na een speciale vergadering in Palmela, Portugal. In Engeland beseft men echter terdege dat de deur nog slechts op een kier staat. De UEFA heeft namelijk nadrukkelijk bepaald dat de felbegeerde deelname aan de lucra tieve Europa Cup-toernooien alleen dan in de praktijk doorgevoerd kan worden, wanneer de regering-Thatcher haar toestemming geeft. Thatcher c.s. houden wat dat betreft vooralsnog een slag om de arm. Eerst moet blijken of de Engelse voetbalfans zich weten te gedragen. Bovendien dienen de clubs tijdig de omstreden pasjesregeling in te voe ren. En dat is een prijs waarmee ve len grote moeite hebben. Tal van clubs vinden de pasjesre geling niet alleen onpraktisch, maar ook schadelijk voor hun inkomsten. De totstandkoming van de wettelij ke voorziening daarvan heeft al dui delijk aangetoond dat zij ook in po litieke kringen steun hebben in hun verzet tegen de regeling. Maar met name premier Margareth Thatcher, zeer geschrokken van het massale wangedrag van Engelse voetbalfans tijdens de slotronde van het Eu ropese landenkampioenschap in Westduitsland, is vast van plan de regeling door te voeren. Op een haastig belegde persconferentie liet haar minister voor sportzaken, Co lin Moynihan, ook direct weten dat de invoering van de pasjes een zwa re rol zal spelen in de uiteindelijke beslissing om de Engelse clubs weer aan dé Europese bekercompe tities te laten deelnemen. Volgend jaar april heeft Moynihan een per soonlijk onderhoud met UEFA- voorzitter Georges over de vooruit gang die hiermee is geboekt. Daarmee heeft de sportminister een belangrijke troefkaart in handen als •het gaat om het doordrukken van de pasjesregeling, die van de clubs ho ge investeringen vraagt en bij grote toeloop van toeschouwers gemak kelijk tot chaos en wanorde bij de toegangshekken kan leiden. In deze zin heeft ook de politie bezwaren geuit. Maar de regering is vastbeslo ten om paal en perk te stellen aan het wangedrag van voetbalsuppor ters. De clubs van hun kant wijzen erop dat het vandalisme sinds het optreden van de Engelse fans in Westduitsland al aardig aan banden is gelegd. Bovendien brengt men bij herhaling onder de aandacht dat er in de loop van dit seizoen grote vor deringen zijn gemaakt in ordebewa king bij en rond Engelse voetbal wedstrijden. Het leidt ook geen twijfel dat deze verandering ten goede een belang rijke rol heeft gespeeld in het posi tieve besluit van de UEFA, dat gis teren uiteindelijk toch nog als een HILVERSUM (ANP) - Leidenaar I Rini Kuijf, Albert Blees en Peter Gelpke hebben de leiding geno men in de nationale titelstrijd schaken. Het laag ingeschaalde duo Blees en Gelpke kreeg giste ren in Hilversum in de tweede ronde vrij baan van hun tegen standers. Kuijf voegde zich bij het tweetal door winst in zijn afgebro- j ken partij tegen Nijboer. Blees schotelde Langeweg een dubieus stukoffer voor, waarmee I de veteraan in tijdnood geen réad wist. Gelpke stond tegen Douven met de rug tegen de muur, toen de kampioen een blunder beging, die op slag een einde maakte aan de partij. Door de overwinningen i kwamen Blees en Gelpke op an derhalf uit twee. De favorieten volgen op afstand. Van der Wiel, remise tegen Brenninkmeijer, en Douven hebben al een vol punt achterstand, Piket na de puntde- ling tegen Kuijf een halfje. Blees en Gelpke kwamen via de achter deur de eindronde van het natio- i naai kampioenschap binnen. Het tweetal moest met Van Gaaien een driekamp spelen om twee plaatsen. Gelpke won in de barra ge beide partijen, Blees versloeg i Van Gaaien. Van de tandem heeft debutant Blees met 2345 de laag ste ELO-rating van het dozijn deelnemers. LEIDEN - De derde ronde van de Leidsch Dagblad-cup leverde geen enkele verrassende uitslag op. De hoogst spelende ploeg trok in alle zes wedstrijden aan het langste eind. Alleen in de twee uitge stelde wedstrijden kunnen Roodenburg en FC Lisse (zo) tegen respectievelijk Katwijk en ARC hun sterker geachte tegenstander nog beentje lichten. Hoofdklasser UVS kende gisteravond weinig me delijden met Koudekerk (5-1). Ook eersteklasser Alphense Boys deed wat het aan zijn stand ver plicht was door Hazerswoudse Boys met 3-1 te verslaan. Vierdeklasser Oegsteest had meer moeite met LSW dan de 4-2 eindstand doet vermoeden. In de overige twee partijen was het verschil mini maal: Ter Leede - Randstad Sport 2-1 en Kickers - Oranje-Groen 1-0. UVS - Koudekerk 5-1 De Leidse hoofdklasser meende zich tegen zaterdagvierdeklasser Koudekerk te kunnen permitteren met het tweede elftal te spelen. Ach teraf bleek die inschatting helemaal juist te zijn. Met mooi verzorgd, technisch voetbal wisten de reser ves hun opponent van de natte mat te spelen. Het tweede is nog in de ra ce voor het kampioenschap in de re serve eerste klasse en etaleerde een uitstekende vorm. Bovendien maakten twee spelers uit de hoofd macht hun opwachting bij de reser ves. Marcel Tolsma scoorde twee keer, Marcel Valk een keer. Voor de pauze kwam UVS met de wind in de rug op een 2-0 voor sprong, na de pauze volgde direct de enige tegentreffer. Een uittrap van de Koudekerkse doelman werd door de hele UVS-defensie gemist, zodat spits Peter van As de bal over de de uitgelopen UVS-goalie heen kon tikken. Daarna velde UVS ech ter snel het vonnis: Frank Maaskant en Cock van Weerlee vonden bin nen een minuut beiden het net, een kwartier voor tijd maakte Tolsma er 5-1 van. Hazerswoudse Boys - Alphense Boys 1-3 Alphense Boys profiteerde twee maal van een in slaap gesukkelde Hazerswoudse defensie en trok daardoor op simpele wijze de 3-1 winst naar zich toe. Binnen de mi nuut keken de gastheren (kam- __r pioen in de zaterdag-afdeling) tegen dat Rick Abma en Joris van Benten achterstand aan. Ostar Toonen beiden de kans kregen t LSW - Oegstgeest 2-4 De studenten van LSW (afdeling zat.) speelden een slimme eerste helft, waarin vierde klasser Oegst geest nauwelijks aan de bak kwam. Na vijftien minuten bracht Edwin Heesperling zijn ploeg op een ver diende voorprong. Na de pauze riep LSW vervolgens het noodlot over zichzelf af. De scheidsrechter rea geerde niet op het appeleren van Oegstgeest en gaf terecht geen straf schop cadeau. Toch had de LSW- doelman, Marcel Visser, had het zo druk met reageren dat hij een terug speelbal van Mark van Berkel in het geheel niet opmerkte en pas in het eigen doel weer terugzag. Na de 1-1 liep Oegstgeest door naar 3-1, door win Timan maakten van de moge lijkheid gebruik om zich te bewij zen in het vaandelteam van de rood- witten. Geen van de nieuwelingen viel door de mand. Van der Meer maakte de beste indruk als foutloze verdediger. Foreholte drong duidelijk aan in de tweede rondgang. Blom bracht Joost Deutekom en Edward van der Kruyk voor respectievelijk Rob van Tol en Pascal Roffelsen in de ploeg. Op de inzet van de gasten was wei nig aan te merken, maar de techniek liet bij de meeste spelers te wensen over. Aanvoerder Ton Arroyo pro beerde vergeefs wat lijn te brengen in het gehol van zijn ploeggenoten. Maar Foreholte was gewoon een paar maten te klein voor Noord wijk. In de slotfase onderstreepte gele- genheidsspits Cees Smit nog eens het klasseverschil. De stevig ge bouwde aanvaller was voortdurend een aanspeelpunt in de Noordwijk së gelederen en zorgde ook meestal voor een goede voortzetting. Na een voortreffelijke staaltje voetbal van de technisch begaafde Van Utrecht aan de rechterkant, scoorde Smit met het hoofd 3-0. ROB VAN DER ZANDEN verrassing is gekomen. Gehoopt wordt dat volgend jaar ook de lan gere verbanning van de FC Liver pool kan worden opgeheven. Vier jaar geleden was de Engelse titel houder in Brussel tegenstander van Juventus in de volkomen uit de hand gelopen Europacup 1-finale, die aan 39 mensen, voor het meren deel Italianen, het leven kostte. Vooral, aanhangers van Liverpool kregen de schuld van de calamitei ten in het Heizelstadion. Een aantal van hen wacht nog steeds op de uit spraak van een Belgische recht bank. Gezien het enthousiasme van Graham Kelly, de secretaris van de Engelse voetbalbond en Jack Dun- nett van de Engelse League over het besluit van de UEFA, mag worden aangenomen dat zij van hun kant al les zullen doen om de regering- Thatcher terwille te zijn. Ook waar het de gehate pasjes betreft. Want voorop staat dat de Engelsen zo snel mogelijk terug willen keren op Eu ropees niveau. Die zijn voor de En gelse' clubs niet alleen' lucratief, maar ook uiterst leerzaam. Herhaal delijk is gesteld dat het Engelse voetbal achterop is geraakt in de ontwikkeling van de moderne spel opvattingen. En dat intensieve con tacten met clubs uit het buitenland, dringend noodzakelijk is. Het heeft enige tijd geduurd alvo rens de oude meesters van weleer zich bij die mening wensten neer te leggen. Maar het optreden van de nationale voetbaltrots op het Eu ropese kampioenschap heeft duide lijk aangetoond hoezeer het Engel se spelpeil ongunstig afsteekt bij dat van andere landen. Het is niet voor niets dat de sportpers voortdu rend jubelend schrijft over de tech niek, taktiek en vooral de toepas sing daarvan, elders. Met name Gul- lit, Van Basten en Rijkaard worden onderhand even gretig gevolgd als in Nederland. Het trio wordt om schreven als de grote vaandeldra gers van het nieuwe moderne voet bal. Een zekere jaloezie op de „Hol landse meesters" is daarbij onmis kenbaar. profiteerde dankbaar verdedigingsfout. In helft met wisselende kansen wist de nog sterk aan, Ronald Pilmeijer thuisploeg er toch nog een gelijk- zorgde een aanluitingstreffer maker uit te persen. Sjaak van Dorp Nanno Benninga scheerde lat trof met een afstandsschot de goede paal. Een counter-doelpunt kant van de paal. Leon Laros had zijn ploeg daarna zelfs op sprong kunnen brengen, ma de lat in de weg liggen. Na de thee herhaalde het recept grove te spelen en te scoren. Van de schrik eerste bekomen drongen de studenten Ab- besliste de strijd: een zwaarbe vochten 4-2 overwinning voor zag Oegstgeest. Ter Leede - Randstad Sport 2-1 Ter Leede (4e klasse) besliste de van Capel beiden dankbaar weggegeven kans binnentikken. wege trof Bou Westerbeek de roos i paar minuten later produ- ADVERTENTIE MENKEN LANDBOUW co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. i voorsprong van twee doelpun- ceerde ook Leon van Leeuwen een ten gaven de Alphenaren in de spor- treffer. Hennis Zoet zag zijn poging om de score verder op te voeren op de doellijn gekeerd. Na de rust de den de Sassenheimse gastheren het rustiger aan. De tegenwind maakte het spelen moeilijker en Randstad Sport trok het initiatief naar zich toe zonder echt gevaarlijk te worden. Pas tien minuten voor tijd trof Voorschotenaar Gert van der Luit het doel met een afstandschot: 2-1. Kickers - Oranje Groen 1-0 Lijstaanvoerder van de zondag afdeling, Kickers uit Leimuiden, kreeg afdelingsgenoot Oranje Groen op bezoek. Ook hier wist de thuisploeg met de wind in de rug te scoren. Peter van der Hoek zag zijn schot van twintig meter, gedragen door de wind, in het kruis verdwij- Loting Jimmy Janssen van Raay tijdens de vergadering van het Europees Parlement dat zich gisteren uitsprak voor afschaffing van het transfer systeem. (foto AP) STRAATSBURG (GPD) - Het Europees Parlement heeft zich gisteren met een grote meerder heid van stemmen uitgesproken voor afschaffing van het huidige transfersysteem in het betaalde voetbal en voor vrij verkeer van spelers op de internationale voet- balmarkt. Beide ingrijpende wij zigingen, die de UEFA, de Eu ropese voetbalunie, alsook de na tionale voetbalbonden fel bestrij den, hebben in Brussel een voor bereidingstijd nodig van zeker anderhalf jaar. Pas daarna kan met de geleidelijke afbouw wor den begonnen, die waarschijnlijk een jaar of vier vergt. De betreffende resolutie, die door de Europese Commissie ge steund wordt, is afkomstig van de Nederlandse Europarlementariër Jimmy Janssen van Raay, in een andere hoedanigheid voorzitter van de FIFPRO. de internationale federatie van beroepsvoetballers. Het transfersysteem, waarbij gro te sommen geld zijn gemoeid en dat de spélers verplichtingen op legt welke hun vrijheid van han delen beperken, noemt de chris ten-democraat een moderne vorm van slavernij. De Europarlementariër, lid van de commissie juridische zaken en rechten van de burger, is al jaren doende de kat de bel aan te bin den. Hij hanteert het EG-recht en gaat ervan uit dat beperking van het maximum aantal buitenland se spelers per team twee of drie moet worden gezien als discri minatie op grond van nationali teit en in strijd met het vrije ver keer van personen. Voetbalclubs beschouwt de rapporteur als on dernemingen en de nationale of internationale sportbonden als ondernemersorganisaties. LEIDERDORP - De laatst overge bleven afdelingsclub, Kickers uit Leimuiden, bindt in de kwartfinale om de LD-cup de strijd aan tegen Noordwijk. De rest van de loting die vanmorgen op het bondsbureau in Leiderdorp plaatsvond luidt: Ter Leede-winnaar Roodenburg-Kat- wijk; winnaar FC Lisse (zo)-ARC- Alphense Boys; UVS-Oegstgeest. Deze wedstrijden staan gepland voor dinsdag 25 april. Wanneer Roodenburg-Katwijk en FC Lisse- ARC worden gespeeld was vanmor gen nog niet bekend. Voor cie districtsbeker West II ontvangt UVS morgenavond ARC. ZWOLLE (ANP) - De spelersgroep van PEC Zwolle heeft trainer Laseroms met de rug tegen de muur gezet. De 20 leden tellende selectie heeft de oefenmeester laten weten - niet langer onder hem te willen trai nen. De beslissing van de spelers groep was unaniem. Gistermiddag heeft de groep on der assistent-trainer Ype Hamming geoefend, nadat 's ochtends op nieuw werd geweigerd onder Laseroms te werken. Het bestuur had gisteren al de zijde van de trai ner gekozen en de spelers gesom meerd op de training te verschijnen. Niettemin hielden de 20 voetbal lers van de A-selectie voet bij stuk. Laseroms op zijn beurt verbood de groep voor zich zelf op het oefenter rein te trainen. Het béstuur heeft de spelers tot donderdag de tijd gege ven om alsnog onder Laseroms te gaan werken. „Zo niet dan beschou wen we dat als werkweigering", al dus voorzitter De Groot. WOENSDAG 19.00-20.00 SKY: Eye on Sport. 20.00-21.00 SKY: Wielrennen: De Waalse Pijl. 20.00-22.00 BRT 2: Sportavond: met boksspecial, voetbal (kwartfinales Beker van België) en wielrennen (Waalse Pijl). 21.00-22.00 SKY: Motorsport: Grand Prix van Japan. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.00 SKY: Paardesport: Gothen burg Horse Show. 23.00-23.55 BBC 1Sportsnight: met o.a. hazewindhonden-rennen. 23.00-01.00 SKY: Voetbal: WK-kwalifica- tieronde (Hongarije-Malta en DDR-Tur- kije). 23.02-23.28 Ned 3: Studio Sport. DONDERDAG 14.40-15.00 BBC 2: Under Sail: zeilmaga- zine (Lorne Leader). 16.20-16.55 Did 2: Pliff: sportprogramma

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17