Strandexploitanten steunen strandjutters Alsof er een bombardement 9 Alphen wil meer geld van het Rijk TULPEN EERDER GEKOPT 'Perspectief fusie Rijnoord/EZL' PAGINA 16 WOENSDAG 12 APRIL 1989 ALPHEN AAN DEN RIJN - Voorzitter A. Berntsen van het bestuur van het Alphense ziekenhuis Rijnoord heeft goede hoop dat het fusieplan met het Sint Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL) binnenkort rond komt. Berntsen ziet 'perspectief nu het bestuur van het EZL heeft verklaard dat net behoud van de acute zorg in Alphen niet langer onbespreekbaar is. De fusie-onderhandelingen werden twee weken ge leden afgebroken omdat de Leiderdorpse instelling van mening was dat de acute zorg na de fusie uit Al phen moest verdwijnen. "Nu het punt van acute zorg bespreekbaar is, hopen we dat we de fusie alsnog op korte termijn rond krijgen", aldus Berntsen. Volgens de voorzitter wordt dezer dagen intensief onderhan deld tussen besturen en directies van beide instellin gen. De medische staf van Rijnoord staat enigszins scep tisch tegenover de nieuwe ontwikkelingen: "Het is de vraag of dit resultaat heeft. De besturen denken er wel vaker makkelijker over dan de medische staven. Het woord is aan het EZL", aldus Hornstra-Limburg. L1SSE Ruim veertien dagen eerder dan verleden jaar zijn de bollente- lers begonnen met het koppen van de tulpen. De familie Hulsebosch uit Lis- ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen komt er zeer bekaaid van af bij de verdeling van de fi nanciën over de gemeenten. Vergeleken bij andere plaatsen tussen de 50.000 en 100.000 in woners scoort Alphen zeer slecht: per inwoner wordt een totaalbedrag ontvangen dat heel laag is. Voor deze gemeen ten is bovendien de Financiële Verhoudingswet die in 1984 is vastgesteld en op grond waar van de algemene uitkering wordt vastgesteld, een 'regel rechte flop' geworden. Deze mening heeft het Alphense college van B en W gistermiddag uitgesproken tegenover het bestuur van de provincie Zuid-Holland, dat op werkbezoek was. "Wij hebben dit probleem onder de aandacht ge bracht omdat de provincie de belan gen van gemeenten behartigt, ter wijl de wet binnenkort wordt geëva lueerd", verklaart gemeentesecreta ris G. de Graaff. Volgens hem voe ren de middelgrote gemeenten al lange tijd overleg omdat ze vinden dat zij tekort worden gedaan verge leken bij de grote steden. In dit ka der laat de gemeente Deventer een studie verrichten naar de gevolgen van de Financiële Verhoudingswet. "De middelgrote gemeenten ko men tekort als groep, maar Alphen zit bovendien altijd aan de onder kant van de schaal. Uitkeringen worden berekend op basis van een aantal voorwaarden, zoals bijvoor beeld de grootte van een plaats, maar op de één of andere manier is het altijd zo dat Alphen onderin de schaal zit. Daar kun je vergif op in nemen", aldus De Graaff. Als voor beeld noemt hij de algemene uitke- Noordwijker breekt been door harde wind NOORDWIJKERHOUT - Een 16- jarige Noordwijker heeft gisteren een been gebroken nadat hij door de wind de macht over het stuur van zijn bromfiets verloor. De jongeman reed over de Leids- evaart ter hoogte van de Fagelbrug in Noordwijkerhout. Door de wind vlaag reed hij eerst tegen een klein paaltje en vervolgens tegen een lan taarnpaal. Zijn brommer schoot door en kwam in de sloot terecht. INBREKER - De waarnemend korpschef van de Alphense politie heeft gisteravond een inbreker in de kraag gegrepen in een tuin van een woning aan de Loenhorst. Een 20- jarige Alphenaar probeerde de ach terdeur van een woning open te bre ken. ring die voor Alphen veertig mil joen bedraagt. De gemeente Rijs wijk die minder dan 50.000 inwo ners heeft, krijgt evenveel geld ter wijl Gouda, een gemeente met iets meer inwoners dan Alphen, een be drag van vijftig miljoen krijgt uitge keerd. "En dat is 25 procent méér", benadrukt De Graaff het verschil. De gemeentesecretaris is van me ning dat de criteria voor verdeling van het geld moeten worden veran derd. Tijdens het gesprek met commis saris S. Patijn en vijf van de acht ge deputeerden kwam ook de werkge legenheid in Alphen aan de orde. Gewezen werd op het feit dat het aantal Alphenaren dat elders werkt drie maal zo groot is als het aantal niet-Alphenaren dat in Alphen een baan heeft. Omdat de beroepsbe volking in het jaar 2000 met 4.300 mensen is toegenomen, is het van belang dat Alphen zorgt voor vol doende werkgelegenheid. "Dat moet ook de aandacht van de pro vincie hebben, want voor je het weet ben je door de beschikbare be- drijfsgrond heen. En de provincie geeft aan wat de kaders zijn voor de ontwikkeling van de werkgelegen heid", verklaart Paats. Drie maanden voorwaardelijk voor ontucht DEN HAAG/NIEUWKOOP - Een 46-jarige Nieuwkoper is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden en een boete van 2000 gulden. De rechtbank achtte bewezen dat de man een 15- jarig meisje onzedelijk heeft betast. Het vonnis was conform de eis. De Nieuwkoper was samen met zijn zoon en dochter, en het slacht offer, de dochter van een bevriende familie, naar een volleybalkamp ge gaan. Daar zou hij het meisje over een borst hebben gestreeld. De man heeft echter altijd ontkend haar on zedelijk te hebben betast. Het meis je kwam evenwel met een tegen overgestelde verklaring. Haar moeder, had overigens een aanklacht ingediend tegen de Nieuwkoper wegens verkrachting. Dat zou een tijdje voor het volley balkamp moeten zijn gebeurd. Ook dat ontkende de man, er zou slechts sprake zijn geweest van een vrijwil lige seksuele verhouding. De raads man van de Nieuwkoper had die le zing onderschreven. Wanneer je zelf verkracht bent, stuur je je dochter niet mee met de dader naar een kamp, zo luidde de redenering. De rechtbank kon zich hier in vinden. Historici hekelen stedebouwkundig beleid Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen mist een stedebouwkundige visie. Dat stelde althans de Historische Vereniging Alphen enkele weken geleden in een brief aan de gemeente Alphen. De brief werd geschreven naar aanleiding van de sloop van de panden Julianastraat 34 en 36. "Maar er is veel meer aan de hand", aldus A. de Kok en J. Pijpers, res pectievelijk voorzitter en secretaris van de vereniging. "Het lijkt wel als of er een bombardement is ge weest", aldus Pijpers, die daarmee doelt op het ontbreken van een oud stadscentrum. De afbraak van ou de, historische panden is al begon nen in de jaren vijftig. Het beleid van de gemeente is echter nog niet veel veranderd. "De gemeente Al phen heeft geen duidelijke visie. Er zit geen eenheid in het beleid en dat komt tot uitdrukking in de gebou- door Emmy Voltman Alphen heeft een typische lintbe bouwing, de Oude Rijn door het midden van de gemeente, met aan weerszijden een parallelweg. Met die parallelwegen kon de gemeente destijds niet overweg. Dat pro bleem werd opgelost door twee gro te doorgaande wegen om het stads centrum te leggen, de Prins Bern- hardlaan en de Oranje Nassausin- gel. Door nauwe straatjes werd het verkeer naar het centrum gevoerd, wat veel opstoppingen veroorzaak te. Het verkeer moest toch door de binnenstad, dus werd het hart van Alphen gaandeweg afgebroken tot dat vrijwel niets meer van het oude centrum overbleef. D. van der Veen, adjunct-direc teur openbare werken, geeft toe dat er in het verleden veel te drastisch te werk is gegaan. "Maar als je het centrum van Alphen vergelijkt met een willekeurige andere ionge stad, dan vind ik het centrum toch leef baar, het heeft wel een bepaalde structuur". Structuur of niet, de historische vereniging vindt het 'een ratjetoe'. Er werd en wordt niet gekeken naar het geheel. "Het beleid van de ge meente is te grootschalig. Alphen pakt het te rigoureus aan. In het ver leden ging Alphen er prat op om zo veel mogelijk mensen te trekken", aldus De Kok. "Natuurlijk moet een gemeente ook groeien. Wij willen niet het oude Alphen in ere herstel len. We willen de aandacht vestigen op de historische panden die we nog hebben en we vragen de ge meente erop te letten dat bij nieuw bouw wordt gekeken naar het ge heel. Geef een gevelopbouw die past bij de rest. Dat vergt een goede coördinatie. En daar ontbreekt het in deze gemeente nog steeds aan". Inventiviteit Toen De Kok en Pijpers hier des tijds met de betrokken wethouder over spraken, was die het in grote lijnen met hen eens. "Helaas signa leren wij dat er ruim drie jaar later nog niets is veranderd, alleen dat er nóg meer panden zijn afgebroken. Er is geen coördinerend lichaam ge creëerd. De gemeente stelt maar al te vaak dat, als een pand zijn functie heeft gehad, het beter kan worden afgebroken". Immers, restauratie kost veel geld en dan moet er nog een goede bestemming voor worden gevon den. Met name dat laatste blijkt nogal moeilijk te zijn. "Het ont breekt de gemeente aan inventivi teit", aldus De Kok. "Wij wilden met deze brief daar de aandacht op vestigen en zeggen tegen de ge meente: doen jullie ook eens wat. De gemeente let echter alleen op de De panden aan de Prins Hendrikstraat waarin vroeger een vruchtensap-fabriek was gevestigd. "We willen niet het oude Alphen in ere herstellen, we willen de aandacht vestigen op de historische panden die we nog hebben". (foto Ben de Bruyn) rooilijn en de hoogte van gebou wen. Ons advies is, geef eens karak ter aan je plaats. Regels werken wel, maar niet in esthetisch opzicht". Van der Veen vind de brief van de historische vereniging nogal ver warrend. "Er wordt gesproken over een stedebouwkundige visie, over nieuwbouw en over monumenten. Dat zijn allemaal verschillende on derwerpen, hoewel ze natuurlijk wel met elkaar te maken hebben. Een onderwerp als ruimtelijke or dening is echter zeer complex. Je moet ervoor zorgen dat je daarbij niet de dingen door elkaar haalt". Met de achterliggende gedachte van de brief is Van der Veen het eens. Hij vindt dan ook dat de vere niging gelijk heeft wat betreft het ontbreken van een stedebouwkun dige visie. "De hoofdgedachte hier voor is er wel, maar de structuur schets uit 1978 is sterk verouderd. We zijn wel met nieuwe dingen be zig, maar dat vereist enig voorwerk. Nu de vaaromlegging definitief niet doorgaat moeten we ons weer gaan bezinnen op andere mogelijkheden. Het centrum moet een eigen gezicht krijgen. Het moet aantrekkelijker worden, niet alleen wat betreft be bouwing, maar ook op recreatief ge bied moet er heel wat gebeuren". Van der Veen denkt daarbij aan meer groenvoorziening, een betere invulling van de pleinen, het aan trekkelijk maken van de kades en een betere bestrating. "Maar dan praat ik wel over een periode van tien jaar". Dat Alphen een echt hart mist be treurt Van der Veen: "We hebben een eigen gemeentelijk monumen tenbeleid nodig om daar verande ring in te brengen". Hij is dan ook blij met de komende cultuurnota, waarin aandacht wordt besteed aan het monumentenbeleid. "Finan cieel en ook mentaal begint het er aan te komen". se profiteerde van het goede weer om de nodige vierkante meters van bloe men te ontdoen. (foto Wim Dijkman) Expo van werken burgemeesters KOUDEKERK/WYCHEN - Burgemeester L. Elfers van Koudekerk exposeert op de landelijke expositie Burge-meesterwerken in Wychen vijf schilderijen. De tentoonstelling die vanaf 15 april voor publiek is geopend wordt gehouden op initiatief van de burgemeester van Wy chen, J. Steegmans. Aan de expositie doen 25 burgemeesters uit het hele land mee. Het evenement heeft plaats in het kasteel van Wychen. Hoewel het meren deel van het tentoongestelde werk uit schilderijen en tekeningen be staat, zijn er ook foto's en beeldhouwwerken van de hand van de bur gervaders te zien. De bedoeling van de tentoonstelling is om de mensen een andere kijk op burgemeesters te geven. Elfers werkt bij voorkeur met olieverf en gebruikt daarbij het liefst veel en heldere kleuren. Hij omschrijft zijn werk als 'iets herkenbaars, gemengd met abstractie'. Behalve schil der is de burgmeester ook cartoonist. KATWIJK - De vier Texel se strandjutters die vanmid dag bij minister Smit-Kroes aandacht hebben gevraagd voor het probleem van de duinafslag op hun eiland, worden in hun actie ook ge steund door andere belan genorganisaties. De stoet die met een huifkar langs het strand de 170 kilometer lange tocht naar Den Haag maakte, kreeg vanmorgen op doortocht in Katwijk een brief voor de minister mee van de Nederlandse vereniging van strandexploitanten. In deze brief, die werd vervoerd via de zogenaam de flessepost, wordt ook gewezen op het afkalven van de stranden in andere Noordzeebadplaatsen. Ver der lieten ook vertegenwoordigers van de vereniging Horeca Neder land en het Nederlands Bureau van Toerisme weten dat zij volledig ach ter de eisen van de Texelaars staan. De vier Texelse jutters zijn maan dagmorgen van het eiland vertrok ken met de petitie voor Smit-Kroes. De tocht begon bij de vuurtoren van Cocksdorp. Behalve de petitie na men de Texelaars voor Smit-Kroes ook een bosje helm mee, als een symbool voor de onderhoudswerk zaamheden die aan de duinen op het eiland moeten worden verricht. Voorzitter Paul Sonneveld van de vereniging van strandexploitanten liet de jutters vanmorgen in Kat wijk weten dat het probleem van de duinafslag zich niet alleen beperkt tot Texel. De vier Texelse strandjutters kre gen vanmorgen in Katwijk een hart onder de riem gestoken. (fotóWim Dijkman) "midweekconcert Streekmu* ziekscnool, St. Jorisplein, aan vang 19.30 uur. thema-avond PvdA over socia le veiligheid, 20.00 uur in De Bron. Leiden open huis Centrum voor Be- roepsoriëntatie en Beroepsbeoe- fening, van 15.00 tot 19.00 uur, Kanaalweg 141. familievoorstelling 'De Draak', door Het .Vervolg, aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. informatieavond Nederlandse Multiple Sclerose Stichting over de nieuwste ontwikkelingen op medisch en technisch gebied, aanvang 19.30 uur in verpleeg huis Zuydtwijck, Aaltje Noorder- wierlaan 50. concert 'Oude Muziek in Oud heden', door Loeki Stardust Blok fluitkwartet, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 r bij Vereniging Centraal Wo- n. Gerestraat. voorstelling Victor ou les en- fants au pouvoir', door Saint-La- aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. 1 dia-voorstelling Boekhandel Kooyker van 16.00 tot 19.00 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal. inspraakavond (directie wel zijn), van 20.00 tot 23.00 uur. i koffiekamer I van de Stadsge hoorzaal. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp. Bernhardstraat, aan vang 13.30 uur. Oegstgeest zomerklediog- en speelgoed beurs, inname tot 14.00 uur, ver koop van 15.00 tot 19.00 uur, Ge meente Ceptrum, Lijtweg. Wassenaar Toneelcombinatie Dialoog speelt eenakter van Tsjechov in de Openbare Bibliotheek aan de Lui- felbaan 1aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 13 APRIL Alkemade uitreiking Oud Alkemade prijs door de Stichting Oud Alkemade. Alphen concert Vera Beths (viool) en anderen, aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse kerk. Boskoop cursus bloemschikken Katho lieke Vrouwenvereniging, 20.00 Leiden lunchconcert Joost van Boek hoven (piano), werk van Gershwin, Beethoven en Brahms, van 12.45 tot 13.30 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. hofjeswandeling onder leiding van een gids, vertrek om 14.00 uur Koetshuis bij De Burcht, opge ven (24 uur tevoren) tel: 123744. dia-klankbeeld presentatie 'Safarie-reis Kenia', door J.J. Ale- wijn, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O. Oude Vest. voorstelling Seth Gaaikema 'Op naar '90', aanvang 20.15 uur Leidse Schouwburg. Klim: 'De Limit', I 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleve- voorstelling: 'Hiroshima mon amour', van Marquerite Dumas, door theatergroep Imperium, aan vang 20.30 uur in het Micro-thea- thema-ochtend over sche zelfstandigheid, UW, aan vang 10.00 uur in de Muzenhof. bewegingsgym voor dames olv Mensendieck therapeute, van 13.30 tot 14.14 uur in Sjelter, 20.00 u klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Beukenschans. klaverjassen en rummykub bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Winkelhof. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeut, van 13.30 tot 14.14 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poel-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16