Harde acties in aankomst 'Je moet voor later je eigen bedje opmaken' S0BÜ080 Warmondse raad oordeelt later over automatisering Leefbaar Voorschoten wenst uitleg over kaalslag gemeente LUXE APPARTEMENTEN BUITENHOF Mogelijk estafette van zondagsdiensten in ziekenhuizen LD-LEZERS LET OP! WIJ VRAGEN UW MENING! DOE MEE! U WILT TOCH ZEKER DAT 00K UW STEM ÜEHOODD WORDT PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 12 APRIL 1989 WARMOND - Na de commissie financiën heeft ook de commissie voor al gemene bestuurlijke aangelegenheden geen beslissing genomen over de uitbreiding van de automatisering binnen de gemeente. Met die uitbrei ding is over een periode van vijf jaar een bedrag van 225.000 gulden ge moeid en raadsleden willen zulke grote uitgaven goed overwegen. Het voorstel is gesplitst in een krediet van 105.000 gulden voor het on derhoud van apparatuur, programma's, opleidingen, personele lasten en fax apparatuur en een bedrag van 120.000 gulden voor de aanleg van een clusternetwerk, een printer en specifieke programmatuur en opleidingen. Dat laatste bedrag moet eenmalig uit de saldireserve moeten worden ge haald. Burgemeester en wethouders vinden de investeringen nodig, omdat ge meentelijke organisaties de komende jaren op het gebied van de informa tieverwerking voor grote veranderingen komen te staan. 'Binnen afzienba re tijd zal het overgrote deel van de informatie in computergeheugens zijn opgeslagen en kan slechts met behulp van computers worden uitgewis seld', heet het in het raadsvoorstel dat de commissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden gisteravond behandelde. C. Neefjes van de gemeentelijke afdeling financien noemt de toekenning van het krediet noodzakelijk, omdat de capaciteit van de computers op dit moment te gering is. "Op sommige werkplekken is direct apparatuur no dig", zegt hij. "Op termijn is ook nieuw materieel noodzakelijk". De kwes tie zal woensdag 19 april tijdens een gecombineerde commissievergade ring een vervolg krijgen. VOORSCHOTEN - De stichting leefbaar Voorschoten heeft in een brief aan het college van B en W haar bezorgdheid uitgesproken over de gecon stateerde 'kaalslag' in de gemeente. 'Op zijn minst kan worden gesteld dat de redenen van het om- en afzagen van volwassen bomen bij de plaatselij ke bevolking onbekend zijn', schrijft het bestuur van de stichting in de brief. Bestuursleden eisen dan ook dat de gemeente in twee plaatselijke kran ten uitlegt waarom ze zo fel het mes heeft gezet in bomen, struiken en plantsoenen. K. Snieder van de afdeling beplantingen, is het beslist niet eens met de kritiek. "Mensen schrijven over dingen waar ze niets van afwe ten", zegt hij. "Er is de afgelopen jaren gesnoeid op de groenvoorzienin gen, maar niet in die mate dat het nodig is om paniek te schoppen. Als je door Voorschoten loopt, kun je zien dat het meevalt". Schnieder legt uit dat ook deze winter een deel van het hakhout in de ge meente is gesnoeid, zoals naast de begraafplaats Rosenburgh en langs de spoorlijn. Dit hakhout moet om de zes jaar worden gekortwiekt om te voorkomen dat de begroeiing te dicht wordt. Snieder erkent dat dergelijk bij de huidige, mechanische snoeibeurten erg rigoureus wordt aangepakt. "Het ziet er na zo'n snoeipartij erg kaal uit, ja. Maar wanneer je na veertien dagen weer gaat kijken, kun je zien dat de struiken al weer groen zijn". Deze wijze van snoeien is volgens Snieder goedkoper. Hij vindt het dan ook alleszins redelijk dat voor deze werkwij ze is gekozen. "Het is per slot van rekening gemeenschapsgeld waarmee je omgaat", aldus Snieder. Gestolen schaap in weiland geslacht LEIDERDORP - Alleen kop en dar men zijn teruggevonden van een langs de provinciale weg in Leider dorp gestolen schaap. Naar nu pas bekend is geworden is het dier waarschijnlijk tussen 2 en 4 april ter plekke geslacht en weggenomen. De eigenaar miste het dier een paar dagen later na telling van zijn vee. De kudde schapen liep in een wei land vlakbij wegrestaurant Alberts Corner. LEIDERDORP - Wethouder J. den Boeft van ruimtelijke orde ning slaat vrijdag 21 april de eerste paal voor een vijftig ap partementen tellend complex in de wijk Buitenhof-midden-west in Leiderdorp. De woonhuizen komen te staan in deelgebied F5, langs de Dwarswetering. Het complex bestaat uit 36 ap partementen variërend in prijs van 140.000 tot 237.000 gulden en 14 luxe appartementen vari ërend van 305.000 tot 365.000 gulden. Bij dit laatste blok hui zen worden zes garages ge bouwd, die elk 40.000 gulden moeten opbrengen. Architect van het complex is ir. A. Ganev uit Capelle aid IJs- sel. Bouwer van de appartemen ten is Noorlander b.v. uit Leider dorp. Verwacht wordt dat de woon huizen juli volgend jaar opgele verd kunnen worden. De tekening geeft een indruk van het complex van 14 luxe ap partementen in de nieuwe Lei- derdorpse wijk Buitenhof-mid den-west. Geen Vlaarpad in Warmondse Veerpolder WARMOND - Het pad dat langs het Padoxterrein de Warmond se Veerpolder inloopt, zal niet het Vlaarpad gaan heten, maar krijgt de naam Veerweg. Een suggestie van VVD-fractievoor- zitter mevrouw C. Saris om het pad te vernoemen naar de on langs opgestapte burgemeester, werd gisteravond tijdens een vergadering van de commissie van algemene bestuurlijke aan gelegenheden niet door de ove rige commissieleden overgeno- "Andere politici vinden dat er wel erg snel na het vertrek van de burgemeester een straat naar haar zou worden vernoemd. Dat moet blijkbaar nog even bezin ken. Bovendien zijn ook andere burgemeesters, zoals bijvoor beeld De Vreeze, nog niet ver noemd", kijkt Saris vanmorgen terug op haar kleine nederlaag. Het was overigens niet haar be doeling om meerdere straten naar burgemeesters te vernoe men. "Dat is ook een beetje ou derwets. Ik vond de naam 'Vlaarpad' gewoon een ludieke oplossing", besluit ze. REGIO - Het Leiderdorpse St. Elisabethziekenhuis zal volgende week donderdag mogelijk een zondagsdienst draaien. Deze actie moet deel uitmaken van een soort estafette-actie in de regio waarbij iedere dag een zie kenhuis 'plat' gaat tot de donderdag van de demon stratie in Den Haag. Tijdens een vergadering met de ambtenarenbond Abva-Ka- bo worden vanmiddag kno pen doorgehakt over eventu ele acties in de week van 20 april. der van het actiecomité in het St. Elisabethziekenhuis. Naast de zon dagsdienst mikt haar comité vanaf maandag op stiptheidsacties in de Aanvankelijk wilden actievoerders administratieve sector. Artsen moe per ziekenhuis-afdeling actie voe- ten dan alles schriftelijk aanvragen, Het zou te rommelig worden en zoals dat eigenlijk hoort. Ze weige- maakt minder indruk dan acties per ziekenhuis, heette het vervolgens. Bij een zondagsdienst wordt niet geopereerd, worden alleen acute ge vallen opgenomen en gaan geplan de onderzoeken niet door. Voor der i te reageren op mondelinge i dedelingen van medici in de trant van: "doe maar standaard voor ie mand die twee dagen na een buik operatie is". Ook overwegen actie voerders iedere medische hande- i' de Nationale Zie- gelijke diensten moeten patiënten üng op te schrijven en declaraties worden afgebeld en zoekt voerders de steun van arts» rectie. "Met wilde acties sta je maal nergens", zegt een woordvoer Katholieke Bond voor Ouderen heeft nu eigen afdeling in Leiderdorp LEIDERDORP - "Mijn leef tijd is natuurlijk niet ideaal", zegt J.H. Bus, voorzitter van de onlangs opgerichte Katho lieke Bond voor Ouderen (KBO), afdeling Leiderdorp. "Ik ben 76 jaar. We waren net een paar weken opgericht en toen moest ik al het zieken huis in". door Erna Straatsma Een probleem voor de kersverse vereniging: de leden zijn over het algemeen genomen wat te oud. Dat klinkt vreemd voor een oude- renorganisatie, maar is niet zo on logisch. Met relatief zeer veel 70- en 80-jarigen in de gelederen loopt de KBO Leiderdorp het ge vaar niet zo'n stabiele club te zijn. Oudere bejaarden vallen door ziekte nu eenmaal sneller uit dan 'jongere ouderen', die meestal een stuk 'mobieler' zijn. De KBO Leiderdorp is er voor vanaf 55 jaar. Maar de jongere ouderen' voelen baar weinig voor zich bij derenclub aan te sluiten. De meeste nieuwe leden (van in to taal 140) van de KBO zijn rond de 70. Tot nu toe hebben zich nog slechts een paar 'jonkies' aange meld. Bus: "Veel mensen van 55 en ouder zeggen: ik ben nog niet zo oud. Maar dat is natuurlijk niet zo. Ze durven er gewoon niet voor uit te komen". Een slechte zaak volgens vice- voorzitter mevrouw D. Nierop, zelf met 63 jaar een van de jong- sten van de KBO Leiderdorp. "Je moetje eigen bedje opmaken. Nu werken voor de voorzieningen die je later nodig hebt. Dat is ook mijn reden om hier aan mee te doen". Toch geeft het ook wel eens moeilijkheden wanneer een organisatie zowel leden van 55 jaar als leden van 75 jaar binnen de gelederen heeft. Bus: "Onder ouderen is dat al een genera tiekloof op zich". Cursussen Het idee voor een Leiderdorpse afdeling van de KBO onstond in Leiden. Daar volgden mevrouw en mijnheer Nierop in het Volks- blijk- kom je vaak een soort 'standentrots' tegen i Leiderdorp, v.l.n. huis enkele cursussen voor oude ren. Net als ongeveer dertig ande re Leiderdorpers. Een groep die net te klein was voor een eigen, zelfstandige afdeling. Aange spoord door een medewerkster van het Volkshuis deed het echt paar toch een poging een eigen vereniging op te zetten. En met succes. Met financiële hulp van de gemeente werd vorig jaar oktober een ledenwerfactie gehouden (waarbij de aange schreven ouderen zich ook kon den aanmelden voor de twee al bestaande andere ouderenvereni gingen), die ongeveer honderd nieuwe aanmeldingen opleverde. Met de dertig Leiderdorpers uit het' Volkshuis, die overstapten naar de afdeling in hun eigen woonplaats, telt de KBO nu 140 leden. Een startsubsidie van 500 gul den is inmiddels binnen. De ge meente heeft voorts een subsidie van 5.000 gulden toegezegd voor de gezamenlijke drie ouderenver enigingen in Leiderdorp. De Pro testants Christelijke Ouderen Bond (PCOB), de Algemene Ne derlandse Ouderen Bond (AN- BO) en de KBO krijgen elk dus nog ruim 1.600 gulden. Ruim bedeeld Met dat bedrag zijn de katholieke ouderen zeer tevreden. "Als je het vergelijkt met andere gemeenten zijn we ruim bedeeld in Leider dorp. De ouderen worden echt se rieus genomen door het gemeen tebestuur". Donderdag 13 april is er een le denvergadering in de Menswor- dingskerk. Dan moet er gepraat worden over wat de KBO nu pre cies gaat doen voor de Leider dorpse ouderen. Het bestuur heeft daar zelf al enkele ideeën Bus: "Wij starten hier in ieder geval niet met sociëteiten, want die zijn er al voldoende. De ge meente wil een klankbord heb ben. Samen met de PCOB en de ANBO praten wij met de gemeen te over voorzieningen voor oude ren. Het gecoördineerd bejaar- denwerk is hier pas van de grond gekomen. We staan nog wel in de kinderschoenen maar kleine suc- cesjes zijn er al geboekt. Zo zijn die bankjes in de Winkelhof geko men. Daar zit ook jongelui op maar ze zijn er neergezet voor de ouderen". Mevrouw Nierop vult aan: "Vorming, cursussen. Dat vind ik heel belangrijk. Vanwege de emancipatie van ouderen. Dan kan je als groep meer betekenen". Haar echtgenoot (penningmees ter) haalt de cursussen in het Volkshuis aan: "Ik ben helemaal niet ingevoerd in de politiek. Ik heb ook nog nooit in een be stuursfunctie gezeten. Daarom heb ik in het Volkshuis de cursus 'vergader- en diuscussietechniek gevolgd' en 'omgaan met moeilij ke informatie". Mevrouw Nierop: "Er zouden meer ouderen van dat soort cursussen moeten volgen". Met twee al bestaande ouderen verenigingen lijkt de komst van een nieuwe club wat overbodig. Is het in deze tijd van ontzuiling niet beter om een gezamenlijke bond op te richten, waarin geloof geen rol meer speelt? Volgens D. Nierop kan dat nog niet, de tijd lijkt er niet rijp voor. "Ik vind een aparte protestantse en katholieke bond niet nodig, we hebben zo'n beetje dezelfde op vattingen. De twee zullen heus wel eens gaan fuseren maar je moet de boel niet forceren. Vooral oudere mensen voelen zich erg op hun gemak als ze kunnen praten met mensen die dezelfde religieu ze achtergond hebben. Dat geeft een soort verbondenheid.". Voorzieningen Op de vraag of ouderen in Leider dorp ontevreden zijn met de voor zieningen in hun woonplaats volgt een korte stilte. "Over het algemeen zijn de Lei derdorpse ouderen niet zo onte vreden, denk ik", antwoordt Bus. "Als je het internationaal bekijkt hebben we het hier heel goed. Wie heeft het hier niet goed? Maar de huur gaat wel elk jaar omhoog en de kosten voor gezondheidszorg blijven ook stijgen". "Tevreden, tevreden", valt me vrouw Nierop hem in de rede. "De meeste mensen willen ge woon dom blijven. Ze nemen overal genoegen mee, en dat moet je juist niet doen". Voorzitter Bus is het daar niet mee eens. "Dat is geen dommig heid. Onder ouderen kom je vaak een soort 'standentrots' tegen. Ik ken bijvoorbeeld mensen die roy aal voor huursubsidie in aanmer king komen, maar ze vragen het niet aan. Als ze dat wel zouden doen kregen ze maandelijks een bedrag van 250 gulden. Vooral on der mensen van mijn leeftijd kom je zo'n houding veel tegen". Een eigen honk is voorlopig nog toekomstmuziek voor de KBO. De bestuursvergaderingen worden bij elkaar thuis gehou den. De ledenvergaderingen wer den tot nu toe in de Menswor ding-kerk gehouden in het 'nieu we' Leiderdorp. Wat voorzitter Bus ergens aan herinnert: "We moeten er ook aan denken eens naar het oude dorp te gaan. Dat bungelt er nu maar een beetje bij". De ledenvergadering van de KBO wordt morgenmiddag om 14.00 uur gehouden in de Mens- wordingkerk aan het Heelblaad- jespad in Leiderdorp. Voor aan vullende informatie kunnen be langstellenden mevrouw N. van Wijk opbellen: 071-414833. ben goede hoop dat de Robert Fleu- ry-stichting, waaronder de kliniek valt, pogingen zal ondernemen een mening op papier te zetten. "Het is ons in ieder gaval gelukt de dialoog open te houden en vinden dat be langrijk in het kader van verdere ac ties", aldus een actievoerder. Welke acties in de pen zitten, kan hij nog niet zeggen. Zoeterwoude mag kampioenschap YIOS meevieren ZOETERWOUDE - Omdat de Zoe- terwoudse drumfanfare VIOS vorig weekeinde door de late terugkeer het Nederlands kampioenschap niet meer kon vieren, wil ze dat vrij dagavond goedmaken. Iedere vereniging, instantie en in woner is vanaf half acht welkom in het Muziekcentrum aan de Schen- kelweg. VIOS repeteert dan en is graag bereid de titel feestelijk kracht bij te zetten. Ernstig knieletsel na val op fietspad OEGSTGEEST - Een 42-jarige Noordwijker kwam gisteravond omstreeks vijf uur met zijn brom fiets ten val op de Oude Rhijnhof- weg in Oegstgeest. De man reed met zijn knie tegen een ijzeren staak op zondagsdienst het fietspad. Het obstakel was over- overlegt daarover gebleven nadat de gemeente een paaltje, bedoeld om de doorgang van auto's te belemmeren, had ver wijderd. Met ernstig knieletsel is de Noordwijker overgebracht naar het DiaGonessenhuis in Leiden. Plaaggeest Actievoerders van het Leidse Dia- conessenhuis hebben na de acties van vorige week een 'afkoelingspe riode' ingesteld. Vanmiddag horen ze of ook hun ziekenhuis in de esta fette-actie betrokken zal worden. De medezeggenschapscommissie van het Oegstgeester Endegeest heeft gisteravond het actiecomité 'Plaaggeest'- opgericht dat samen met actiecomités van regionale zie kenhuizen en instellingen een re gionaal actieplatform vormt. De eerste actie valt morgenavond te verwachten. Actiebewuste ver plegers vegen dan tussen zeven en negen uur de Haarlemmerstraat schoon. Het motto luidt 'Wij vegen onze eigen 5 procent bij elkaar'. Be zoekers van de koopavond krijgen vriendelijke knikjes en worden overstelpt door strijdbare teksten op spandoeken, jassen en borden. Het psycho-geriatrische ver pleegtehuis Mariënhaven in War mond overweegt op donderdag en met de directie. De actiebereidheid onder het personeel is groot. Uit een inventarisatie blijkt dat 90 procent van de personeelsleden bereid is ac tie te voeren. Aan de demonstratie op de plaatselijke Herenweg deden vorige week 250 tot 300 actievoer ders mee. Naast de zondagsdienst willen de actievoerders niets doen waar de bewoners wat van merken. De men sen zijn afhankelijk van de zorg en kunnen niet begrijpen waar de ac ties om draaien. Het heeft meer zin het gezonde deel van de bevolking duidelijk te maken dat de verple gers 12 procent achterlopen op col lega's in het bedrijfsleven, klinkt het strijdbaar uit Warmond. Dialoog Personeelsleden van de Ursula Kli niek in Wassenaar hebben vanmor gen vroeg deelgenomen aan een de monstratieve auto-optocht van Zoe- termeer naar het Haagse ministerie van sociale zaken en openden om negen uur een dialoog met de direc tie. De delegatie wilde dat de Ur sula-top zwart op wit achter de ei sen gaat staan en die brief aan Na tionale Ziekenhuis Raad stuurt. Volgens de actievoerders was het een 'bevredigend gesprek'. Ze heb- INBRAAK - In een woning aan de Muzenlaan in Leiderdorp is giste ren tussen 12.00 en 23.00 uur inge broken. Een videorecorder en foto toestel werden weggenomen. De daders kwamen binnen door het openbreken van een deur aan de achterkant van de woning. Klaverjassen en sjoelen Bij Con Bravura in Leiderdorp kunnen de liefhebbers" op donderdag 13 april kla verjassen en sjoelen in het clubgebouw aan de Beukenschans. Aanvang 20.00 Liesbeth List Zangeres Liesbeth List brengt op vrijdag 14 april haar solo-programma 'List Nu' in theater Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar. De mogelijkheid bestaat om voorafgaande aan de voorstelling een diner te reserveren. Vier bedrijven Wassenaar moeten verboden landbouwgif inleveren WASSENAAR - De politie in Wassenaar heeft gisteren 18 bedrijven gecon troleerd op illegaal bezit van bestrijdingsmiddelen. Vier bedrijven moes ten verouderde en verboden giffen inleveren. Tegen twee bedrijven is een proces verbaal opgemaakt wegens het verkeerd bewaren van de middelen. De politie hield het twaalf uur durende onderzoek onder tuincentra, bol len-, planten-, groentekwekerijen en winkeliers. Een van de winkeliers had een bestrijdingsmiddel in zijn bezit dat sinds 1973 streng verboden is. Een bollenkweker had gif opgeslagen in jampot jes zonder etiketten, een andere kweker bewaarde het gif in een koelcel. De middelen moeten echter in een speciale afgesloten ruimte worden op geborgen. In de komende tien jaar ondergaat het Leidse stationsgebied een ingrijpende gedaanteverandering. U heeft hierover al heel wat kunnen lezen. In de politiek wordt al geruime tijd gediscussieerd over een vijftal plannen van projectontwikkelaars en Nederlandse Spoorwegen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de gemeenteraad op 22 mei as. een besluit nemen. Maar wat vinden Leidenaars en streekbewoners er zelf eigenlijk van Aan welk plan geven zij de voorkeur En.... waarmee moet volgens hen het meeste rekening gehouden worden Zaterdag 15 april a.s. vraagt hei LEIDSCH DAGBLAD uw mening. In de bijlage 'EXTRA' brengen wij alle ingediende plannen nog eens overzichtelijk in beeld. Via een schriftelijke enquete kunt u vervolgens laten weten hoe u erover denkt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14