EDEN Zeven jaar celstraf geëist wegens doden Leidenaar Namen noemen of drie maanden gevangenis in Nieuwe opleiding tot superambtenaar Expositie Afghanistan in Volkenkunde LEIDSCH DAGBLAD s WOENSDAG 12 APRIL 1989 'Mijnen zijn grootste probleem voor terugkeer vluchtelingen' LEIDEN - Twee maanden nadat de Russen Afghanistan hebben verlaten, wijdt het Rijksmuseum voor Volkenkunde een uitgebrei de tentoonstelling aan het zo door oorlogsgeweld getroffen land. De titel: Afghanistan, een nieuw be gin. Mevrouw Fatima Gailani, ver tegenwoordigster in Europa van het Nationaal Islamitisch Front van Afghanistan, verrichtte de opening van de expositie die tot eind oktober voor het publiek is opengesteld. Elke zondagmiddag om drie uur wordt er in het muse um een film over het leven in het land vertoond. Mevrouw Gailani, wier vader een prominent leider is van deze verzetsbeweging en bovendien deel uitmaakt van de interimrege ring van het Afghaanse verzet, merkte onder meer op dat de mij nen het grootste probleem vor men dat de terugkeer van de vluchtelingen in de weg staat. De vertegenwoordigster van het Isla mitisch Front was uitgenodigd de tentoonstelling over haar land te openen waarin aandacht wordt geschonken aan de rijke cultuur en geschiedenis van Afghanistan. De expositie laat ook de verwoes tingen van tien jaar oorlog zien. ger exporteerde Afghanistan van alles, maar nu heeft het niet eens voldoende om zijn eigen bevol king te voeden. De culturele rijk dommen en traditionele ambach ten zijn grotendeels verdwenen". Mevrouw Gailani zei dat het Af ghaanse regeringsleger in zijn strijd tegen het verzet zware luchtaanvallen uitvoert. Het ver zet heeft daarom dringend be hoefte aan luchtafweer om zich te beschermen tegen de gevechts vliegtuigen. Ze benadrukte dat voor de wederopbouw van het land veel hulp nodig is, maar dat inmenging van buitenaf niet is ge wenst. Beschuldigingen van de communistische regering in Ka- bul als zou Pakistan het verzet militair steunen, wees zij resoluut van de hand. De Tweede-kamerleden Herf- kens (PvdA) en Weisglas (WD) woonden de opening van de ex positie bij. Herfkens zei dat Af ghanistan blijvende aandacht van het parlement moet houden. Cultuur en oorlog De tentoonstelling 'Afghanistan, een nieuw begin' bestaat uit twee delen. Enerzijds geeft ze een beeld van de cultuur, anderzijds laat ze ook de verwoestende ge volgen van de oorlog zien. In de ene ruimte wordt een beeld gege ven hoe het vroeger was tot de Russische invasie in 1979. Eén zaal is omgetoverd tot een bazaar Tijdens de oorlog zijn vele verwoestingen in Afghanistan aangericht. met kleine winkeltjes. De over dekte winkelstraat is een natuur getrouwe weergave van de bazaar in het stadje Tashqurghan, zoals het vroeger was. Nu is het stadje, evenals de rest van Afghanistan, totaal verwoest. De oorlog vindt ook zijn weer slag in de tapijtweefkunst. In het tentoongestelde kleed zijn als motieven tanks en helikopters verwerkt. Dat de organisatoren niet voorbij wilden gaan aan aan de verschrikkingen van de oorlog blijkt in de tweede expositieruim te. Naast foto's van verwoeste ste den en gehandicapte mensen staan onderdelen van allerlei soorten bommen en manshoge raketten. Een foto aan de muur laat zien dat een omgekeerd staartstuk van een raket nu dienst doet als plan tenbak waar een boompje groeit. Deze foto symboliseert de huidi ge situatie in Afghanistan. Op de puinhopen met het volk een 'nieuw begin' opbouwen. Tijdens vechtpartij op de Waardgracht DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 28-jarige Leidenaar is voor de Haagse rechtbank zeven jaar gevangenisstraf geëist wegens doodslag. De man wordt ervan beschuldigd de 29-jarige J. Kap- teijn met messteken van het le ven te hebben beroofd. De ad vocaat van de verdachte, mr. Hinnen, vroeg de rechtbank de straf te matigen. Op 4 januari kwam de verdachte naar het huis van een vrouw aan de Waardgracht, van wie hij nog 200 gulden kreeg. De vrouw kwam naar beneden, even later gevolgd door Kapteijn. Vanaf dat moment lopen de lezingen uiteen. Volgens de ver dachte sloeg Kapteijn hem en ont stond er een schermutseling. Uit eindelijk viel een mes van de ver dachte op de grond. Hij raapte het op en liep naar Kapteijn toe. Die viel hem aan en hij maakte een afweren de beweging waarbij het mes in de buik van het slachtoffer terecht kwam. Uit de verklaringen van de vrouw kwam een heel ander beeld naar vo ren. Zij vertelde dat de verdachte Kapteijn op de borst tikte. Kapteijn deelde daarna een klap uit. Er ont stond voor de deur een vechtpartij die werd beëindigd door het terug treden van Kapteijn. Die liep naar binnen maar werd gevolgd door de verdachte. Die stak hem plotseling in de buik. Terwijl Kapteijn op de grond lag, stak de verdachte nog en kele malen. Deze verklaring werd bevestigd door de sectie. Officier van justitie mr. Van den Broek constateerde dat er sprake was van doodslag. Hij meende dat de verdachte de opzet had Kapteijn te doden. Hij betoogde ook dat de verdachte handtastelijk was gewor den. Volgens Van den Broek had de vechtpartij niets te maken met de schuld van 200 gulden maar meer met een oude ruzie. Kapteijn zou een keer drugs uit de handen van de verdachte hebben geslagen. De ver dachte zou daarover nog steeds boos zijn geweest. Van den Broek rekende de Leide naar vooral aan dat hij nadat de vechtpartij was afgelopen het slachtoffer achterna was gegaan en had neergestoken. "Het optreden van de verdachte was volstrekt on nodig, buiten proporties en laf, want Kapteijn had ten slotte geen wapen. Ik zie absoluut de noodzaak niet in dat hij met een mes ten aan val moest gaan", aldus de aankla ger. Omdat uit het psychiatrische rap port was gebleken dat de heroïne gebruikende verdachte volledig toerekeningsvatbaar was en ook uit het reclasseringsrapport geen enke le verzachtende omstandigheid naar voren was gekomen, eiste Van den Broek zeven jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Bovendien vond de officier dat de familie van Kapteijn 1500 schadevergoeding moest krijgen om een deel van de begrafeniskosten te vergoeden. Mr. Hinnen, de raadsman van de verdachte, meende dat er op basis van het proces-verbaal geen duide lijkheid was over wat er in die paar minuten op de 4de januari was ge beurd. "Hij beseft zelf niet wat hij heeft gedaan. Hij zegt steeds: zo is het niet gebeurd. Maar hij kan niet verwoorden hoe het dan wel is ge beurd". Hinnen betoogde dat er van dood slag geen sprake is. Er werd een af werende beweging gemaakt, waar bij het slachtoffer werd geraakt. Hinnen pleitte dan ook voor een la gere straf dan de eis van zeven jaar. Uitspraak over twee weken. Rechter tegen verdachten bommen werpen MSG: DEN HAAG/LEIDEN - Twee ex-leerlingen uit Noord wijk en Leiderdorp van de MSG aan de Leidse Dieperpoellaan hebben van de Haagse politierechter een laatste kans gekregen om de namen te noemen van twee leerlingen die een brandbom hebben gegooid naar de auto van een leraar. De twee stonden gisteren terecht voor het gooien van die brandbom en het wer pen van een fragmentatiebom naar het Warmondse jongeren centrum Ut Sloepie. Voor de laatste zaak werd gisteren een 18-jarige Noordwijker veroor deeld tot een alternatieve straf. Hij moet 125 uur dienstverle ning verrichten. De twee ëx-leerlingen, een 20-jarige Noordwijker en 19-jarige Leider dorper, hebben bekend de fragmen tatiebom bij Ut Sloepie te hebben gegooid, maar alle andere zaken werden door hen ontkend. Officier van justitie mr. Van Eek eiste tegen de twee vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk. De situatie op de MSG was eind vorig jaar volledig uit de hand gelo pen. Twee groepen leerlingen ble ken leraren te terroriseren. Er wer- den brandbommen gegooid naar een auto van een leraar, naar een woning in Hazerswoude van een an dere leraar en op het schoolplein. Bij alle zaken zouden de twee ver dachten, die naar aanleiding van de zaak van school zijn gestuurd, be trokken zijn, zo meende officier van justitie Van Eek. Hij noemde de twee de harde kern. Na de kerstvakantie probeerde de twee hun verklaring weei ken maar dat kon niet Er wordt nu nog bekeken op wei- te trek- ke wijze de dader wel de dienstver- De lening gaat verrichten. Dit moet de hadden verteld hoe het was gegaan. Maar zij durfden de werkelijke da- gevangenis ders niet te noemen omdat zij zou den zijn bedreigd. Officier van justitie Van Eek ge loofde weinig van het verhaal. Hij meende dat er voldoende bewijs was om de twee te veroordelen. "De brandstichting van de auto is niet een op zichzelf staand incident, het past in de lijn van deze verdachten", aldus Van Eek. "Was het maar zo dat we alleen deze brandstichting hadden". De aanklager haalde een reeks feiten aan waarvan de twee worden verdacht. "Het zijn allemaal feiten DEN HAAG/LEIDEN De tijd waarbij deze verdachten op de een is voorbij dat topambtenaren te- of andere wijze betrokken zijn", al- gen bewindslieden een houding dus de officier. "Justitie mengt zich aannamen van: u vraagt en wij niet zo snel inschoolzaken maar dit draaien. Ambtenaren moeten gaat alle perken te buiten". Van Eek Weerwerk pn teoensnel kunnen noemde het overigens 'verontrus- weerwerK en tegenspel kunnen DEN HAAG/LEIDEN - De Leid- se vuilverbranding moet in juli 1992 worden gesloten, zo eisten omwonenden die zijn verenigd in de werkgroep vuilverbranding gisteren bij de Raad van State. Daar werden de beroepen van de werkgroep, de gemeente Leiden en de Gevulei, de beheerster van de vuilverbranding, tegen de pro vinciale vergunning behandeld. De Leidse vuilverbranding sluit als er nieuwe verbrandings installatie is gerealiseerd. De nieuwe moet komen in Leids- chendam of Zoetermeer. Studies naar de meest geschikte locatie zijn nog in volle gang. De nieuwe vuilverbranding komt in plaats van de Leidse en de Haagse. In afwachting van de nieuw bouw heeft de provincie Zuid- Holland de Leidse vuilverbran ding een vergunning verleend die in 1996 afloopt. De werkgroep vuilverbranding vindt dat veel te lang. Er zou 'een duidelijk sig- 'Vuilverbranding in Leiden moet juli 1992 dicht' naai' moeten worden afgegeven in de richting van de bestuurders om haast te maken met de nieuw bouw. De Raad van State zou dat signaal kunnen geven door de vergunning halverwege 1992 te laten aflopen. Ook de gemeente Leiden be toogde gisteren tijdens de zitting dat een vergunning tot 1996 te lang. Maar Leiden denkt dat pas in 1993 kan worden verhuisd, zo dat de vergunning uiterlijk in dat jaar zou moeten worden ingetrok ken. Mocht de vuilverbranding lan ger openblijven, dan dienen er strengere eisen te worden gesteld aan de uitstoot van allerlei stof fen, zo stelde de woordvoerder van de omwonenden. Daartegen verzet de Gevulei zich echter. In voering van de bepleite rookgas installatie zou een investering vergen van tussen de 25 en 30 mil joen gulden, aldus directeur Log- tenberg van de Gevulei. In de ge hele vuilverbranding is tot nu toe 40 miljoen geïnvesteerd. Door de aanleg van een rookgasinstallatie zouden de tarieven voor het ver werken van het vuil met zo'n 30 procent stijgen, evenals de tarie ven voor de burgers. Alternatieven voor het verbran den van vuil zijn er niet, meende. Logtenberg. Nu wordt er al elders gestort, maar deze mogelijkhe den zijn beperkt. Verbranding bij andere installaties is onmogelijk door de hoge transportkosten, of door het feit dat deze installaties al vol zitten. De Raad van State doet over enige maanden uitspraak. Jongens (14) pogen voor 2500 gulden cheques te innen LEIDEN - Twee 14-jarige jongens uit Leiden hebben gistermiddag met een gestolen pas en geldopna meformulier geprobeerd in het postkantoor aan de Breestraat 2500 gulden te incasseren. De lokettiste kreeg echter argwaan en schakelde de politie in. De jongens verklaar den in eerste instantie de pas en het, al ingevulde, doorlopend krediet- formulier te hebben gevonden. Uit onderzoek bleek dat ze beide uit een woning in Leiden hadden gestolen. Ze zijn na verhoor heengezonden. Samenwerking tussen Rotterdamse en Leidse universiteit tend' dat een leerling op de MSG geven en zich niet met van aües een spreekbeurt had mogen hou- laten opzadelen. Overheidsdie- den over de fabricage van een frag- naren die kritische houding bij- mentatiebom. Hij heeft daarover brengen, dat is volgens prof. dr. ook contact opgenomen met de U. Rosenthal één van de doelen de nieuwe opleiding Neder landse School voor Openbaar Bestuur. door Bekentenis De Noordwijker hadden het in de brand steken de auto van de leraar in eerste in stantie erkend. Beiden zouden on afhankelijk van elkaar de bekente nis hebben gedaan bij de politie, omdat ze de kerstdagen thuis wil den vieren. De politie had gezegd hen vrij te laten na een bekentenis. Ook andere leerlingen hebben be lastende verklaringen afgelegd over de twee. Zo zou de Noordwijker hebben gezegd naar aanleiding van een krantebericht over de in brand gestoken auto: "Dat kan gebeuren als je mij een onvoldoende geeft". Negen fietsen gestolen schoolleiding. Alternatieve straf De advocaten van de Noordwijker en Leiderdorper vroegen om een al ternatieve straf. Zij meenden dat al le problemen van de school in de schoenen van hun cliënten worden Möindsrt VBfl d©r KSdij geschoven, terwijl er slechts bewijs is voor de bom bij Ut Sloepie. Bo vendien menen zij dat de twee al zwaar zijn gestraft omdat ze van school zijn gestuurd. Politierechter mr. Van der Lee kwam na een kwartier met t merkelijk aanbod. Hij Leiderdorper tpnftki£L Samen met minister Van Dijk van binnenlandse zaken en prof. dr. R.J. in 't Veld presenteerde de Leidse op- hoogleraar vanmiddag de Neder- dat beide landse School voor Openbaar Be ten laste gelegde feiten volgens hem stuur. De twee-jarige deeltijdoplei- kunnen worden bewezen. Hij vond ding, de geëiste celstraf van vijf den, waarvan twee maanden voor waardelijk, ook gepast. Toch wilde hij de twee nog een kans geven bij de rechtercommissa- i verklaring af te leggen samenwerkingsproject de universiteiten van Leiden c Rotterdam, moet de superambtena ren opleveren die de Nederlandse overheid zo hard nodig heeft. Al geruime tijd staat het ambte lijk apparaat onder zware druk. De de echte daders. Na enige overleg overheid is niet genoeg dienstbaar met hun advocaten kwamen de aan de burger. Er moet meer gepres- twee terug op hun eerdere weige- teerd worden met minder mensen, ring om de namen van de daders te "Dat zijn natuurlijk maar slogans", Binnenkort zal dat gebeu- zegt Rosenthal, "maar het maakt ren bij rechtercommissaris. De het probleem er echter niet minder rechtszaak tegen de twee verdach- op. Met alle waardering Prof. dr. U. Rosenthal: "Er moet wat gebeu de kwaliteit r ten werd daarom augustus. Brandwondencentrum Een 18-jarige Noordwijker, die al leen bij het gooien van een bom bij nenlandse zaken vorig jaar bij het Warmondse jongerencentrum versiteiten aanklopte Ut Sloepie was betrokken, werd ferte veroordeeld tot het verrichten ngehouden tot huidige apparaat, toch moet er wat gebeuren om de kwaliteit van lei dinggevende ambtenaren te verho gen". Vandaar dat de minister van bin- of- zogenaamde post doctorale opleiding. De universitei- dienstverlening. De raads- ten van Leiden en Rotterdam heb- de Noordwijker had voor- ben sinds 1983 een gezamenlijke op- LEIDEN Bij rijwielhandel Huis man aan het Levendaal zijn het af gelopen weekeinde acht race-fiet sen en een herenfiets verdwenen. Omdat geen sporen van inbraak zijn trum in Beverwijk. Rechter e gevonden, veronderstelt de politie cjer van justitie vonden dit geen docenten van deze universiteiten, dat mogelijk een valse sleutel is ge- goede alternatieve straf. "Zo komt onder wie Halberstadt en Van bruikt of dat de toegangsdeur niet de dader er wel heel gemakkelijk Staden, geven straks bij deze oplei- goed was afgesloten. vanaf'. ding college. De cursus is bedoeld voor ambtena ren die een academische opleiding achter de rug hebben en minstens vijf jaar werkzaam zijn bij de over heid. "Het is dus geen vervanging, maar een aanvulling op de bestaan de opleidingen", zegt Rosenthal. Zo zal het ministerie van landbouw en viserij bijvoorbeeld personeel blij ven betrekken ook bü de cursisten gewerkt aart het krijgen van inzicht en kennis, waar mee ambtenaren in staat moeten het internationale aspect, zijn om in korte tijd maatschappelij- ten zullen buitenlandse situatie en met name niets begrijpen van de cultuur. "Een aardig voorbeeld zijn de on derhandelingen die destijds met Arabische landen over olie werden gevoerd. Mensen uit die landen be ginnen zo'n gesprek met wat wij 'small talk' noemen. Ze informeren naar je vrouw en kinderen en ga zo maar door. Wij willen het liefst meteen tot zaken komen. We verge ten dan dat dergelijke privé-onder- werpen voor heq juist heel belang rijk zijn. Dat is in hun ogen nodig om eikaars vertrouwen te winnen. Kennis van die cultuur draagt bij aan het beter verlopen van onder handelingen", aldus Rosenthal. De cursus gaat in het najaar met maximaal 30 deelnemers van start. Er gaat een strenge selectieproce dure aan vooraf. Rosenthal acht het ook niet onwaarschijnlijk dat grote bedrijven geïnteresseerd zullen zijn in de twee-jarige opleiding die 60.000 gulden per deelnemer kost. "Bedrijven die veel banden met de overheid hebben, kunnen baat heb ben bij iemand die volledig op de hoogte is van de overheidsstruc tuur". In het buitenland bestaan volledi ge opleidingen voor ambtenaren al heel erg lang. Zo is in Frankrijk de gehele ambtelijke top afkomstig van de Ecole National d'Admini stration. Is Rosenthal niet bang dat ook in Nederland een elitevorming plaatsheeft zoals in Frankrijk en die een bedreiging kan vormen voor de politieke besluitvorming? Volgens hem zal de opleiding niet j moeten leiden tot een gesloten amb- cS tenarenkorps, waar tussen bevrien- alles besloten [bedisseld wordt. "Het is juist de aangeven waar de Volgens Rosenthal zal leiding nadruk worden gelegd op de'ambtenarèn aspect. "Cursis- SS? ke problemen te analyseren en met stage lopen in heTbmtenYand. Dat is ^emen" Hggln Vom^btênïen' oplossingen te komen. Daarbij belangrijk, omdat Nederlandse nat^eVwnom.°h^lf"ïf" ambtenaren veel Het is duidelijk dat de overheid da uiteindeljjke_ keuzes'maakt gesteld de jongeman te laten eollee- leiding bestuurskunde. Vandaar derlandse School teren voor het brandwondencen- dat redelijk snel zaken konden wor- offi- den gedaan. Verschillende bekende komt dat cursisten bepaalde municatieve eigenschappen, zoals presentatie en rapportering, wor de Landbouwu- den bijgebracht, niversiteit in Wageningem De Ne- Rosenthal zelf zal bijvoorbeeld maken krijgt met het buitenland Openbaar onderricht geven in crisisbeheer- andere culturen" monin leren om te handelen e H,,n oioon Lr^Uro«" werken in een politiek-ambtelijke hun eigen landje kyken. omgeving Dal ze rekening moeten houden met het feit dat de politiek bestuur geeft ambtenaren volgens sing een onderwerp waarover hij regelmatig publiceert. Naast man" kwaliteiten, die tegenwoordig hard nodig zijn en die op nogal wat oplei dingen totaal niet te krijgen zijn". Tijdens de opleiding wordt dan gement-aspecten krijgen ambtena ren ook college in recht en in techni sche zaken als informatica en perso neelsbeleid. Elitevorming Nu is het vaak ambtenaren weinig weten Wel is het volgens hem mogelijk dat de opleiding ambtenaren duide lijk naar een hoger niveau tillen en dat op die manier een goede naam ontstaat. "Ook is de tijd voorbij dat we alles afhakten wat maar dat Nederlandse enigszins boven het maaiveld uit- de kwam", aldus Rosenthal. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13