LADA SAMARA OPVALLEND COMPLEET Oude Madeira goud waard Rabarber Met een rietje Verrassend PvdA wil duidelijkheid ruzie politieministers EEN PROEFRIT LEVERT HET OVERTUIGENDE BEWIJS! 'Journalisten in El Salvador aangezien voor guerrilla's' Wijzigingen partij Hongarije WOENSDAG 12 APRIL 1989 De tuinbouw komt nu vrijwel iede re week met iets anders. Zo is er weer rabarber, waarvan de friszure smaak niet voor de beste appelsoort onderdoet. Vanaf nu tot en met juli volop verkrijgbaar, is rabarber fei telijk de enige groente met heuse vruchtensmaak. Dit is te danken aan de (overigens bloedreinigende) aanwezigheid van appel- en citroen zuur in de bladstelen. Ook het min der gezonde oxaalzuur komt er in voor, maar kan vlot en afdoend ge neutraliseerd worden, d.m.v. gezui verd krijt, te koop bij de drogist. Rabarber wordt bij ons, in verge lijking met bijvoorbeeld Frankrijk en Engeland, pas relatief kort ge teeld: zo'n 50 jaar geleden begon men hier de groente pas echt te waarderen. Jonge en kasrabarber is mals ge noeg om niet geschild te hoeven worden; voor oudere, dus taaiere, exemplaren is dat absoluut nodig. Bladeren en stengelvoet worden weggehaald, de groente gewassen en in blokjes van ca. 5 cm gesneden. Vanwege het oxaalzuur is rabarber op maar één manier te verwerken en dat is gekookt. "Zonnig Madeira, land van liefde en zon", klonk het in de jaren vijftig uit de mond van de populaire radio-artiest Eddy Christiani. En Madeira, de paradijselijke parel in de Atlantische Oceaan bleef bezongen. Ted de Braak maakte zijn debuut met "Een glaasje Madeira, my dear?", dat ons nogal exotisch in de oren klonk. Nederland was immers de Madeira-wijn al lang vergeten. Het liedje kwam dan ook uit Engeland waar tradities meer dan hier worden gekoesterd. door Rien van Reems Madeira is in sommige oude Engel se families nog altijd het ochtenda peritief bij uitstek. Een wijn die voor de lunch als een regelmatig te rugkerend ritueel wordt geschon ken uit een kristallen karaf. Een wijn met een boeiend verleden, waarmee de oude snoeper uit het liedje een jonge deern tracht te ver leiden. Maar ook de wijn waarmee de onafhankelijkheidsverklaring van de Verenigde Staten werd beze geld. Lang geleden was de Madeira- wijn in ons land bijna even populair als in Engeland. Nu hebben Port en vooral Sherry de Madeira verdron gen. Vooral qua prijs heeft de Ma deira het tegen die andere met alco hol versterkte wijnen moeten afleg gen. Slechts een handvol echte lief hebbers is, hem trouw gebleven. De geschiedenis van Madeira is jong en daarmee die van de wijn. Prins Hendrik de Zeevaarder, de initiator van de grote Portugese ont- Vergeten godendrank van een paradijselijk eiland dekkingsreizen, stuurde zijn edelen Joao Gonalves Zarco en Tristao Vaz Teixeyra nadat zij in 1418 het tot de Madeira-archipel behorende eiland Porto Santo hadden ontdekt, er op nieuw op uit. Dit keer om te onder zoeken wat schuil ging onder de grote schier onbeweeglijke wolk die zij vanaf Porto Santo in zuid westelijke richting hadden waarge nomen. Prins Hendrik, zijn kapi teins en hun Genoese navigator Bartolomeus Perestrello vermoed den dat de wolk zich vormde boven de bergen van onbekend land. Op de eerste juli 1420 ontdekten de Por tugese zeevaarders onder de angst aanjagende wolkenformatie inder daad het met dichte wouden bedek te vulkanische eiland Madeira. Het eiland was onbewoond. De le gende wil echter dat een Engelse edelman Robert a Machin en zijn geliefde Anna d'Arfet die, omdat zij van verschillende stand waren, niet met elkander mochten trouwen, in de veertiende eeuw met een zeil schip naar de Middellandse Zee vluchtten, door een storm werden overvallen en op Madeira terecht kwamen. Daar overleden zij van uit putting. Op de plek waar zij omkwa men stichtten de Portugezen Ma- chico, genoemd naar Machin. Portugal koloniseerde Madeira in 1425 en Zarco en Vaz werden de eer ste gouverneurs van de nieuwe Por tugese provincie overzee. Tot de eerste kolonisten behoorden naast Portugezen andere Europeanen: Belgen, Italianen, Fransen, Neder landers en Engelsen. Vooral de laatsten zouden in latere eeuwen hun stempel op het eiland drukken. Vele prachtige wijnen dragen de na- Een aardige variant op drinkbekers voor schoolgaande kinderen is de draaidrinkbeker, die je teeg kunt drin ken zonder het deksel er af te draaien. De grap zit in het bolle deksel, waar het rietje zit ingebouwd. Als je de deksel een kwart slag draait dan springt hét rietje te voorschijn. Draai je het deksel terug dan is het rietje weer verdwenen. In de praktijk betekent dat heel wat geknoei minder. De beker die in diverse kleuren en met verschillende decors le verbaar is wordt geïmporteerd door In spiration in Katwijk (tel 01718-23334) en kost 9,95 gulden. Ter geruststelling: ondanks de mechaniek is de beker een voudig en goed af te wassen. De beker is voorzien van een draagriem zodat hij voor het kind ook makkelijk mee te ne men van Britse Madeiraschippers, zoals Blandy, Leacock, Wells Bro thers, Cossart en Gordon, namen die nu nog voortleven in de merkna men van de Madeira Wine Compa ny, de grootste producent van Ma- deirawijnen op het eiland. Klooster In het deftige met mahonie betim merde directievertrek van de Ma deira Wine Company die is geves tigd in een oud klooster in Funchal laat p.r.-manager José Duarte da Silva vier minstens tien jaar oude Madeira's proeven, een Malmsey, een Bual, een Verdelho en een Ser- cial. Alle vier danken zij hun be staan aan wat wordt genoemd de 'edele wijnstokken' van Madeira. Dit ter onderscheiding van de meer gewone wijnstokken waarvan ove rigens ook Madeira's maar vooral tafelwijnen worden gemaakt. De Malmsey is de zoetste Madei ra, een dessertwijn, gemaakt van de Malvasia-druif. De Malvasia Candi da, de oudste wijnstok van Madeira, voerden de eerste kolonisten aan van het eiland Kreta. De Malvasia Babosa is een variëteit uit 1515 die verwant zou zijn aan de Franse Mal- voisie. De Malvasia-variëteiten groeien op zeeniveau waar het op Madeira het warmst is. Hoe hoger hoe droger, zeggen de wijnbouwers en dat klopt want de droogste wijn is de Sercial en die is afkomstig van een druif die verwantschap ver toont met de Duitse Riesling en groeit op de berghellingen tussen de 500 en 800 meter. Iets hoger dan de Malvasia treffen we de Bual of Boal aan, die een iets minder zoete Nieuwe kaas met minder calorieën toch smakkelijk Nadat we voor een slanke lijn tij denlang bestraft zijn door de zoge naamde 'light'-produkten voedsel zonder calorieën en zonder smaak) is de voedingsindustrie nu zo ver datje het ook voor het lekkere kunt eten. Een voorbeeld van 'light'-kaas die echt naar kaas smaakt is de nieuwe Tessa-serie van Frico. U kunt kiezen uit 30+, 20+, 20 Leid- se, 20+ Friese, 20 smeerkaas en 20 natriumarm. De laatste, een broodkaas, is dus een echt dieetpro- dukt. Qua prijs zijn de Tessa-kazen, die hun publieks introductie kre gen op de Huishoudbeurs in Am sterdam, iets duurder dan de ortho doxe volvette. wijn oplevert dan de Malvasia. Van de Boal is het minst aangeplant en dat maakt deze wijn tot de kostbaar ste onder de Madeira's. Tussen Boal en Sercial komt de Verdelho. De Verdelho groeit tot 500 meter hoog te en levert een wijn met een volle smaak. Deze wijnstok heeft dezelf de afkomst als de Italiaanse Verdia. Voor Duarte da Silva is de Verdelho een van de mooiste Madeira's. Dat deze wijn het minst wordt verkocht komt naar zijn mening door de moeite die buitenlanders hebben met de uitspraak van het Portugese Verdelho dat een beetje lijkt op 'ver- deljoe' waarbij de 1 en de j nauwe lijks hoorbaar zijn. Alle vier 'edele wijnstokken' Ver delho, Sercial, Boal en Malvasia dragen groene druiven. Daarnaast is er een blauwe druif, de Tinta Ne- gra Mole, die op alle hoogten, van zeespiegel tot 800 meter, tiert en die op die verschillende hoogten heel merkwaardig de voornaamste ei genschappen van elk der edele soorten heeft overgenomen. Vijftig tot zestig procent van de Madeira's is dan ook gemaakt van de Tinta Ne- gra Mole, uitstekende wijnen waar echter niet de namen van de vier groten aan mag worden gegeven. Noël Cossart, Madeiraschipper in ruste, pleit in zijn boek "Madeira, the Island Vineyard" evenwel voor promotie van de Tinta Negra Mole tot 'edele variëteit'. Hij verdient dat, zo meent hij, evenzeer als de Verdel ho die pas in het begin van deze eeuw in de adelstand werd verhe ven. Boeken van voor de tweede wereldoorlog noemen vaak de Ver delho niet eens. 'Keuken-Madeira' Wie in Nederland voor een bedrag tussen de tien en twintig gulden een fles wijn koopt waarvan het etiket vermeldt dat zij 'Fine' of 'Finest Ma deira' bevat, schaft zich een wijn aan van de Tinta Negra Mole die waarschijnlijk niet ouder is dan drie jaar. Kenners en liefhebbers noe men dat een 'keuken-Madeira', goed voor een scheutje smaakma ker in de ossestaartsoep. Toch zijn er heel wat gerenommeerde restau rants die zo'n 'keuken-Madeira' als dure aperitief schenken. Jonger dan driejaar mag een Ma deira niet worden verkocht. Als een wijn vijf jaar oud is, krijgt hij de kwalificatie 'Reserve'. Tien jaar ou de Madeira verdient de nominatie 'Special Reserve'. Een 'Vintage' is een Madeira die 20 jaar op houten vat heeft doorgebracht, niet is ge mengd met een wijn van een ander jaar en altijd afkomstig is van één van de 'edele wijnstokken'. Evenals In vaten die soms eeuwen oud zijn, rust de Boal. sherry wordt veel Madeira gemaakt volgens het solera-systeem. Dat houdt in dat vaten met oudere wij nen worden aangevuld met jongere wijnen. Maar de mooiste Madeira's blijven ongemengd. Versterkt De Madeira is een versterkte wijn, dat wil zeggen dat wijnalcohol wordt toegevoegd tijdens of na de natuurlijke vergisting. Sercial en Verdelho laat men helemaal uitgis- ten met als resultaat een droge tot tamelijk droge wijn die een hoog ge halte aan eigen alcohol bevat. Bij Boal wordt alcohol toegevoegd als de helft van de druivensuikers is vergist en bij de zoete Malmsey wordt de vergisting soms al na twee dagen gestopt door een gift wijnal cohol die de gistcellen doodt. Eeuwen geleden ontdekte men dat Madeira verbeterde na een zee reis naar de tropen. Sindsdien wordt Madeira gedurende minstens drie maanden bewaard op een tem peratuur die varieert van veertig tot vijftig graden Celsius. Dit verwar mingsproces dat in het Portugees 'estufagem' heet, bepaalt in hoge mate het karakter van de Madeira. Dank zij de estufagem is Madeira onbeperkt houdbaar. Ja, het is zelfs de enige wijn ter wereld die niet in kwaliteit achteruit gaat wanneer u de fles open laat staan. Madeira moet zelfs kunnen ademen om te kunnen rijpen. Daarom laten ken ners hun flessen Madeira rechtop staan, zodat de kurk uitdroogt en zuurstof toelaat. De oudste solera's op de zolders van de Madeira Wine Company in Funchal dateren van 1845 en 1860. De oudste vintage is van 1745 en is t niet te koop. Na vijftig jaar op hou ten vat wordt zo'n oude wijn overge bracht op glazen demijohns van vijftig liter. De meest bejaarde Ver delho die de Madeira Wine Compa ny te koop heeft, werd gemaakt in 1882. Voor een fles van die wijn moet u honderden guldens neertel len. Een tien jaar oude Sercial kost op Madeira zelf al gauw zo'n vijfen dertig gulden. Wat maakt de Madeira zo duur? Dat is een complex van factoren. Het eiland is klein en de produktie gering. Er zijn zo'n 4500 wijngaar den, verdeeld over 14.000 percelen, die op hellingen liggen die zo stijl zijn dat ze alleen met handwerktui gen kunnen worden bewerkt. Zo'n perceeltje levert soms maar één vaatje wijn op. In de jaren zestig en zeventig zijn bovendien veel wijn boeren overgestapt op de lucratie vere teelt van bananen. Nu worden weer wijnstokken aangeplant. Ook de vinificatie maakt de Madeira duur; de wijnen rijpen gedurende tientallen jaren op houten vaten waarbij veel wijn eenvoudigweg verdampt. De leukste koekjes zijn koek jes die een verrassing in petto hebben. Een Mariakaakje kan op z'n tijd best lekker zijn maar je weet al hoe het smaakt wanneer het nog in de verpak king zit. Wat dat betreft weten de Magic Cookies van Verkade beter hun uiteindelijke smaak te verhullen. Van buiten zien ze er uit als een gewoon, mis schien wat bol, koekje. Bijt je er in dan ontdek je dat ze, net als een bonbon, een zachte vul ling hebben. DEN HAAG (GPD) - PvdA-kamer- lid Stoffelen wil duidelijkheid over de ruzie tussen de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Kort hals Altes (justitie) over de nieuwe sterkteverdeling bij de politie. Stof felen wil de beide ministers in een interpellatie aan de tand voelen. Beidé politieministers zijn het hartgrondig met elkaar oneens over de herverdeling van de politiesterk te. Nadat zij aanvankelijk hierover een akkoord bereikten, schreef Korthals Altes onlangs aan Van Dijk op die afspraak te willen terug komen. Korthals Altes schrijft dat de ver mindering van de sterkte bij de rijkspolitie, die onder zijn verant woordelijkheid valt, financiële pro blemen oplevert. De rijkspolitie moest volgens de overeenkomst tussen beide bewindslieden 600 plaatsen overhevelen naar de ge meentepolitie, om de korpsen in de middelgrote gemeenten te verster ken. Minister Van Dijk verklaarde af gelopen maandag in Schiedam dat de nieuwe sterkteverdeling hoe dan ook doorgang moet vinden. Van Dijk maakte geen melding van de brief die hij van zijn collega van jus titie ontving, maar ontkende het be staan ervan niet. Hy verklaarde slechts dat de sterkte-herverdeling doorgang moet vinden. Stoffelen zal tijdens de interpella tie aandringen op een definitief ka binetsstandpunt, omdat bij langer uitblijven de behandeling in de Ka mer in gevaar komt en de operatie moet worden uitgesteld. ALPHEN A/D RUN VAN DER BOON AUTO'S ALPHEN B.V. GERARD DOUSTRAAT 16, TEL. 01720 - 73216 LEIDEN AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN B.V., POTGIETERLAAN 32, TEL. 071 - 310800 NOORDWUKERHOUT AUTOBEDRIJF A. KLEVERLAAN. DE VLASHOVEN 8. TEL. 02523 - 73724 1 Er is al een Lada vanaf 8.995,-. Prijzen incl. BTW en katalysator, excl. afleveringskosten en ML-behandeling. DEN HAAG (GPD) - Het Sal vadoraanse leger wist niet dat er tij dens de beschietingen bij het dorp San Francisco Javier, waarbij IKON-camerman Cornel Lagrouw vorige maand om het leven kwam, journalisten in de buurt waren. De journalisten werden aangezien voor guerrillastrijders. Het beschieten van de auto waarin de gewonde La grouw werd afgevoerd, wordt in het onderzoeksrapport 'een ongeluk' genoemd. De VARA-radio bracht de conclu sies van de Salvadoraanse regering vanochtend in de publiciteit. Het rapport is naar minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gezon den. De minister zal waarschijnlijk nog deze week de Tweede Kamer berichten over de precieze ihhoud, zo verwacht een woordvoerder van het ministerie. Over het dodelijke schot op La grouw zelf wordt niets gemeld. Het rapport verschilt sterk van oogge tuige-verslagen. Zo zou de helikop ter die de auto met de Nederlanders beschoot, op een hoogte van 800 meter hebben gevlogen. Daardoor had de boordschutter de letters PERS op de auto niet gezien. Oog getuigen verklaarden dat de heli kopter veel lager vloog. Rob Bakker, lid van de journalis tendelegatie die de omstandighe den rond de dood van Lagrouw in El Salvador onderzoekt, verklaarde weinig te verwachten van een even tueel vervolg-onderzoek. Het is vol gens hem belangrijk dat het leger een absoluut verbod heeft gekregen op journalisten te schieten. Het gaat er volgens Bakker nu om te contro leren of het leger zich aan die af spraak houdt. BUDAPEST (GPD) - Het gist in al le geledingen van de Hongaarse communistische partij. Zowel de conservatieven als hervormingsge- zinden organiseren zich openlijk, waarbij het hervormingskamp na drukkelijk aandringt op het verwij deren van diegenen uit de partijge lederen die verantwoordelijk wor den geacht voor de economische en politieke crisis die het land teistert. Vandaag vergadert het Centraal Comité (het partij parlement) en het staat volgens goedingelichte bron nen vast dat deze vergadering flinke verschuivingen in de top van de partij zal brengen. Tenminste vier leden uit het Po litbureau, het dagelijks bestuur van de partij, krijgen volgens deze bron nen hun congé. Volgens deze zegs lieden verdwijnen uit het politbu reau Tatai, Szabo, Hamori en Cse- hak. Op Szabo na, die de landbouw politiek in portefeuille had, zijn zij betrekkelijke nieuwkomers in het hoogste orgaan van de partij. De stoelendans in de partijtop is een rechtstreeks gevolg van de reso lute koerswijziging naar een meer- partijensysteem, inclusief volgend jaar te houden verkiezingen waar aan oppositiepartijen zullen deelne men. Binnen de party manifesteert zich de nodige weerstand tegen de politieke hervormingen en het lijkt erop dat partijleider Grosz knopen wenst door te hakken. Wie de luxe, allure en compleetheid van een goede middenklasser gecombineerd wil zien met de aanschafprijs en kilometerkosten van een goedkope auto, kiest voor een Lada Samara. Of u nu een 1100,1300 of een 1500 model kiest, elke Samara biedt een royale zit- en kofferruimte, is opvallend compleet en geruststellend veilig. Voor de vele extra's, zoals de van binnenuit verstelbare kop lampen en buitenspiegels, vijf veiligheidsgordels, een wis/was installatie op de achterruit, een katalysator voor schoon weg verkeer en een ekonometer voor een zuinige rijstijl, betaalt u geen cent meer. Informeer bij de Lada dealer naar ons uiterst aantrekkelijke lease- en financieringsprogramma. Er is al een Lada 1200 E vanaf f 185,- per maand bij een aanbetaling van f 995,-.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11