LEIDSCH DAGBLAD 'Maar 10.000 mensen gaan er op achteruit' IK LEES ECHT ALLES! Fokker F-27 stort neer in Frankrijk Inval justitie bij Zegwaard Patiënt sterft bij actie van verplegenden 'Jacht op alles wat beweegt in Meijendel' Centraal Planbureau becijfert voor dit jaar: DINSDAG 11 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38905 Prijs fl. 1,25 HOOFDDORP (GPD/ANP) - Een 81-jarige bewoner van het verpleeghuis Bornholm uit Hoofddorp is gistermiddag tij dens een demonstratie van het verplegend personeel in het cen trum van Hoofddorp door een hartstilstand getroffen en later in een Haarlems ziekenhuis overle den. Het verplegend personeel be sloot de demonstratie direct te be ëindigen en gelastte ook komen de acties af. AbvaKabo-woord- voerder Wirtz noemt het gebeur de een slechte zaak. Hij vindt het triest dat zoiets juist moet gebeu ren tijdens een weloverwogen en officieel goedgekeurde actie. Wel vroeg hij zich af of het niet beter zou zijn geweest patiënten of be- „i dit geval buiten de ties te houden. Bornholm-direc- teur Weeber, die zegt er geen pro blemen mee te heben dat bewo ners bij de acties worden inge schakeld, heeft de meldingscom missie incidenten patiëntenzorg opdracht gegeven het voorval te onderzoeken. (pagina 7: Acties raken patiënten toch) DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen twee ex-medewerkers van het Scheve- ningse bewakingsbedrijf Toetan- chamon wegens diverse 'terreurda den' veroordeeld tot 6 jaar cel. Zij pleegden die daden in opdracht van hun 42-jarige baas. Tegen beide mannen was 10 jaar geëist. Het Haagse duo (21 en 24 jaar) stichtte brand bij verschillende panden van Sijthoff-pers en gooi den ruiten in van de woningen van enkele directieleden van deze uitge- Zes jaar voor 'terreurdaden' van Haags duo verij. Zij staken verder de brand in een kantoor van de sociale dienst in Den Haag en probeerden hetzelfde bij het politiebureau aan de Ar- chimedesstraat. Een van de twee heeft ook nog tij dens een wedstrijd van FC Den Haag een auto laten ontploffen, waarbij gewonden vielen. Hij heeft ook nog een politieauto in brand ge stoken, 30 kilo hasj in zijn bezit ge had en een auto gestolen. Beide mannen waren ook betrok ken bij de opzettelijke ontploffing van een auto bij het hoofdkantoor van Sijthoff in Rijswijk, maar wer den hiervan vrijgesproken omdat in de dagvaarding een verkeerde straatnaam stond. DEN HAAG (GPD/ANP) Alleen werknemers die een gezin moeten onderhouden van het minimumloon, zien hun koopkracht dit jaar dalen. Het gaat dan om nog geen 10.000 mensen. Voor alle andere groepen is er dit jaar een koopkrachtverbetering, ook voor uitkeringstrekkers. Dit zegt het Centraal Planbureau gaan werknemers met een modaal (CPB) in het vanochtend geopen- inkomen (ongeveer 40.000 gulden baarde Centraal economisch plan bruto) er dit jaar 2,25 procent op (CEP) 1989. Volgens het Planbureau vooruit, exclusief promoties. Amb- tenaren zien hun koopkracht met 1,75 procent stijgen. Handhaving van koopkracht voor eenieder vormde een voornaam punt bij de algemene beschouwin gen in de Kamer over de begroting _Ar,_Tr, at-, 1989. Medio dit jaar moet het kato en ASSIS (AP) - Op het treinstation net daarover rapporteren. Onlangs van de Franse stad Cassis heeft zich eisten FNV en CNV 200 miljoen ex- de afgelopen nacht een ongeluk tra voor uitkeringstrekkers om de voorgedaan dat aan vijf militairen koopkrachtgarantie te halen, het leven heeft gekost. De vijf wer- De rekenmeesters van het kabi- den door een langsrijdende trein ge- net geVen aan dat de economie zich schept toen zij aan de verkeerde dit jaar voorspoedig ontwikkelt. De kant uit hun trein stapten. groei is drie procent, een half pro- Drie soldaten waren op slag dood. cent meer dan verleden jaar. Be- De overige twee raakten leverage- drijfsinvesteringen nemen, bij een produktiegroei van vier procent, Passerende trein doodt 5 militairen WASSENAAR (GPD) "Er wordt door jagersvrienden van het Koninklijk Huis in het duingebied Meijendel gescho ten op alles wat beweegt en oogjes heeft". Dit zegt secre taris Salman van de Stichting Duinbehoud in het tijdschrift Duin. De jagers schieten jaar lijks duizenden konijnen, zo'n 100 vossen en een tiental hout snippen (een zeldzame vogel soort) af. Meijendel is voor de helft ei gendom van de Staat, die bet jachtrecht ervan verhuurt aan het Koninklijk Huis. Dat recht wordt 'onderverhuurd' aan en kele vrienden. Bij grote jacht partijen kan het aantal jagers oplopen tot 20. De jagers orga niseren zo'n drie drijfjachten per seizoen en oefenen ook en kele dagen per week in het duingebied. Omdat de grenzen van het 'koninklijke jachtgebied' nogal eens werden overschre den. heeft de gemeente Den Haag, die de andere helft van het duingebied bezit, het Ko ninklijk Huis verboden daar nog langer te jagen. De Stich ting Duinbehoud heeft inmid dels het Koninklijk Huis schriftelijk verzocht op te houden met de jachtpartijen. vaarlijk gewond en overleden dat zij naar een ziekenhuis konden worden overgebracht. Oliemodder in Noordzee gelekt Super-fietsroute langs hele kust DEN HAAG (ANP) - Voor de doorgewinterde fietser is er vanaf 22 april een 360 kilome ter lange fietsroute ontwik keld, de zogenoemde Noord- zee-route (LF1). De geheel door de ANWB bewegwijzerde route voert van de veerhaven in Den Helder naar de Frans- Belgische grens, zonder grote omwegen en vooral via vrijlig- gende fietspaden en rustige binnenweggetjes. Voor de bewegwijzering is een nieuw bordje ontwikkeld dat rechthoekig is met groene letters. Voor de toekomst wordt gedacht aan een oost- westroute tussen de kust en Winterswijk, die aansluit op de pas-geopende Duitse route naar het Weserbergland. Uit eindelijk wordt gestreefd naar een netwerk door heel Europa. Fietsenduiker LEIDEN - Een 27-jarige Rotter dammer dook vanmorgen om 4.15 uur een fiets op uit de Oude Singel, die hij er even daarvoor zelf had ingegooid. Met anderen had hij voor de lol twee fietsen in het water gekieperd die op de Turfmarktbrug stonden. Getui gen waarschuwden de politie die het groepje op het Stations plein aanhield. De Rotterdammer begreep wat hem boven het hoofd hing en stelde voor om de fietsen weer op te duiken. Het lukte hem om één fiets boven water te halen en aan de agenten te geven. Na zijn ac tie is de Rotterdammer naar het politiebureau gebracht waar hij zich kon afdrogen en opknap pen. proi met negen procent toe. Het CPB schrijft de produktiegroei in het bij zonder toe aan nieuwe technologi sche ontwikkelingen en het uitbui ten van de positie als toegangspoort tot Westeuropa. Dit jaar voorziet het CPB een in flatie van 1,5 procent, het dubbele van de prijsstijging in 1988. De werkgelegenheid stijgt dit jaar met 63.000 volledige banen (105.000 mensen) terwijl de werkloosheid MELBOURNE - Big Rory alias Mike Rowan is een Schot die al de hele wereld is rondgereisd met zijn doedelzak en veel kijks trekt omdat hij door het ge bruik van stelten ver boven de toeschouwers uittorent. Grote vraag was steeds wat deze Schot onder zijn kilt draagt. Christop her Chudleigh, een 4-jarig jonge tje uit Melbourne, weet nu het antwoord, maary houdt het ge heim. (foto AP) LONDEN (AFP) - Zo'n 225.000 liter oliemodder is gisteren uit een drij vend reservoir van een boortoren in de Noordzee gelekt, aldus de olie- daalt met 15 tot 25.000. Het financie- maatschappij Shell. De modder ringstekort van de rijksoverheid wordt gebruikt om het boren olie te vergemakkelijken. Een groep deskundigen is onder weg naar het platform North Cor morant, circa 160 kilometer ten noorden van de Schotse Shetland- eilanden, om te kijken hoeveel schade er aan het milieu is toege bracht. Volgens Shell levert de olie modder geen groot gevaar voor het milieu op. Alle 22 inzittenden gedood Bewolking Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Matige zuidenwind. Dc vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: wisselvallig weer. Middagtemperatuur rond 13 graden. Woensdag 12 april PARIJS (GPD) - Een Fokker-27 van de lijndienst Parijs-Valence is gisteravond kort voor de landing te gen het bergmassief van de Vercors te pletter geslagen. Alle 22 inzitten den, onder wie 3 kinderen, ep de 3 bemanningsleden kwamen om het leven. De Fokker, eigendom van Uni- Air maar gecharterd door 'Europe Aero Service', was gisteravond nog Massaal optreden van politie tegen groep neo-nazi's GÖTTINGEN (AFP) - De Westduit- se politie heeft in het noordoosten van het land een gewapend groepje van 15 neo-nazi's ontmanteld die over een indrukwekkend arsenaal wapens beschikten. Honderd man politie werd ingezet na tips die bin nenkwamen toen de groep, die zich de „Stahlhelm" noemde, voorberei dingen begon te treffen voor de vie ring van Hitiers honderste geboor- De groep wilde volgens de justitie in Göttingen aanslagen op openba re gebouwen voorbereiden. In Mün- den, Hannover en twee andere'ste- den in de buurt werden vuurwa pens, granaten, gasmaskers, explo sieven en veel neo-nazistisch propa gandamateriaal gevonden. Verscheidene leden van de groep zijn lid van de neo-nazistische partij NPD. Na verhoor zijn zij vrijgela ten. Onder hen was ook een agent van politie die inmiddels is ge schorst. maar enige minuten van de luchtha ven van Valence verwijderd, toen het van de radarschermen ver dween. Kort daarvoor had de piloot gemeld dat alles in orde was. Een boer in het berggebied van de Vercors vertelde later dat het toe stel op nog geen 10 meter hoogte over zijn huis was gevlogen. Andere ooggetuigen zagen hoe de Fokker recht op de 1300 meter hoge berg wand van de Col de Fourniol aan vloog en te pletter sloeg. Brandweerploegen uit Valence en het gebied van de Drome die op de moeilijk te bereiken plaats van de ramp aankwamen, konden slechts de dood van alle inzittenden vaststellen Rond de bergen hing een lichte mist en het sneeuwde. Vanmorgen waren 17 lijken gebor gen. De ramp met de Fokker is het 8ste vliegtuigongeluk met middelgrote toestellen sinds maart vorig jaar in Frankrijk. Voor de tweede keer was het F-27. In maart 1988 stortte om nog steeds onopgehelderde reden een F-27 neer in de buurt van Nan cy. Bij die ramp vonden alle 23 inzit tenden de dood. komt uit op 5,75 procent. Dat is 0,25 procent (1 miljard gulden) lager dan verwacht. Het Planbureau voorspelt in het CEP 1989 een gunstige ontwikke ling bij de werkloosheid. Het aan bod op de arbeidsmarkt van nieuwe toetreders zal de komende vijf jaar gemiddeld 50.000 per jaar zijn tegen een gemiddelde van 80.000 nu. Wil de werkloosheid echt dalen, dan is het wel noodzakelijk dat het aantal banen blijft groeien zoals nu het ge val is. Bovendien dient de internationa le economie zich gunstig te blijven ontwikkelen en moeten arbeidskos ten in ons land laag blijven. Voor verdere terugdringing van de werk loosheid in de jaren negentig is het volgens directeur G. Zalm van het Planbureau nodig dat de cao-lonen achterblijven bij de prijsstijgingen. Nu het economisch beter gaat, men sen zekerder zijn van hun baan en de financiële positie van bedrijven sterker is dreigen meer loonstijgin gen. Die leiden tot vertraging in de groei van het aantal banen. Vooral werklozen zijn daarvan de dupe, aldus Zalm, zowel bij het zoe ken naar werk als in hun koop kracht. Ook het loslaten van de rem op de overheidsuitgaven schaden volgens hem de economie, zeker als het internationaal minder goed gaat. Wat de overheidsuitgaven be treft verwacht het CPB voor dit jaar tegenvallers van 2,8 miljard gulden: lagere opbrengtsen uit aardgasver koop 1,4 miljard, overschrijdingen begrotingen 1 miljard. Daar tegen over staat een meevaller bij de be lastingen van 1,8 miljard. Het finan cieringstekort van de rijksoverheid komt uit op 5,75 procent, een kwart procent (1 miljard gulden) lager dan verwacht. Veel curettages na miskraam onnodig UTRECHT (ANP) - Het grootste deel van de duizenden miskraam- curettages die jaarlijks in Neder land worden uitgevoerd is medisch gezien niet nodig en heeft zelfs meer mogelijke gevaren dan voordelen. Dat staat deze maancj ,n het blad pLfp m Huisartsen Wetenschap van het Ne- 9 derlands Huisarts Genootschap. m Bij een curettage wordt onder narcose de baarmoederholte schoongemaakt. Maar volgens het \NHG kunnen patiënte en huisarts |j bij een (dreigende) miskraam het 1 beste afwachten. Verreweg de IMM^WMMllIIMiiiiMMB jki-meeste miskramen worden door de De Japanse premier Takeshita trok vandaag het boetekleed aan en ver- natuur zelf geregeld: binnen enkele klaarde voor een parlementaire commissie dat zijn partij zeker 95 miljoen dagen tot een week wordt het zwan- yen (1,4 miljoen gulden) van de firma Recruit had ontvangen. De gelden gerschapsweefsel uitgestoten. werden volgens Takeshita geheel legaal voor de campagne van de regeren- Verwijzing naar een specialist is de Liberale Democratische Partij gebruikt. Takeshita concludeerde dat hij alleen nodig bij complicaties, bij daarom de wet niet had overtreden. voorbeeld te lang en/of teveel bloed- (pagina 5: premier Takeshita geeft aannemen smeergeld toe) (foto AP» verlies, aanhoudende pijn of koorts. Mogelijk verband met Alphense gifaffaire DELFT (GPD) De Delftse politie heeft vanochtend vroeg een inval gedaan bij het afvaltransportbedrijf Zeg waard in Delft. Tijdens de huiszoeking, waaraan 60 poli tiemensen en milieuambtena ren van het ministerie van VROM deelnamen, werd de administratie van het bedrijf in beslag genomen. De inval gebeurde in opdracht van de officier van justitie in Den Haag. In de loop van de dag zou hij nadere mededelingen verstrekken over de reden van de inval. Ook bij Zegwaard hulde men zich vanochtend in stilzwijgen. De direc tie was vanwege de huiszoeking on bereikbaar. Volgens de telefoniste van het bedrijf was de politie in de loop van de ochtend nog druk bezig met het verzamelen van de admini stratie. Het fabrieksterrein was door de politie volledig afgesloten. De huiszoeking houdt mogelijk verband met de stort van chemisch afval in Alphen aan den Rijn door het Hazerswoudse transportbedrijf Kemp. Die zaak kwam vorig jaar maart in de openbaarheid. Zeg waard werd er toen van beschul digd aan Kemp opdracht te hebben gegeven het gif illegaal te lozen. De Socialistiese Partij (SP) beweerde dat na een onderzoek onder 25 vrachtwagenchauffeurs, die voor Kemp en Zegwaard hadden gere den. Volgens de SP wilde Zegwaard zijn goede naam niet op het spel zetten en schakelde daarom Kemp in. Het Hazerswoudse transportbe drijf incasseerde meer dan honderd miljoen gulden per jaar aan op drachten van Zegwaard. Het Delft- se bedrijf heeft de beschuldigingen altijd ontkend en eiste in een kort geding rectificatie. Die kreeg Zeg waard niet; wel werd de SP door de rechter verboden mededelingen te doen over de mogelijke betrokken heid van Zegwaard in het Alphense gifschandaal. Zegwaard is gespecialiseerd in rioolreiniging en afvaltechnieken. Tot de holding behoren de Lim- burgsche Reinigingsdienst bv in Bunde, Zegwaard bv in Delft, Zeg waard Almere en- Zegwaard Riool- en Leidingrenovatie. Het bedrijf heeft bovendien een belang van 33 procent in Nemco Recycling in Haarlem. Bij Zegwaard werken in totaal zo'n 400 personen. AARDBEVING - Een zware aard beving heeft vandaag de dun be volkte Kurilen eilanden, ten oosten van Siberië getroffen. Er werd geen melding gemaakt van schade of slachtoffers. De aardbeving had een kracht van 7 tot 8 op de tot 12 lopen de schaal die in de Sovjetunie wordt gebruikt, aldus een woordvoerster. Op de schaal van Richter mat de be ving 6,5. Milieuambtenaren nemen monsters uit de containers die buiten staan op gesteld bij Zegwaard in Delft. Uoto ANP) De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1