Leiderdorp: stofkam door begroting halen CDA en kerk samen tegen bezuinigingen godsdienstonderwijs BEVRIJDINGSCONCERT Rijnlands Chr. Mannenkoor 'VOX HUMANA' Honj. #Vg WD verwacht dit jaar al tekort Leiderdorp akkoord met plan tweede kunstgrasveld Alecto Meningsverschil over gebruik nieuw hulpfonds Voorschoten 'Aanstelling beroepskracht jongerenwerk noodsprong' JEUGDIGE SCHAAKKAMPIOENEN Politiek Voorschoten begint te twijfelen aan volbouwen Adegeest Klacht Leiderdorpse over PTT overgenomen door Ombudsman Zoeterwoude veegt meer en spuit minder PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 11 APRIL 1989 Dinsdag 2 mei as. geeft het R.C.M. 'Vox Humana' in samenwerking met het Leidse S mei-comité wederom het traditionele bevrijdingsconcert in de Pieterskerk te Leiden. Aanvang 20.15 uur. Het bekende koor weet zich hierbij verzekerd van de medewerking van de Chr. Muziek- en Showband 'Concor dia' en de 'The Hague Highland Pipe Band'. Het orgel zal worden bespeeld door de befaamde organist Dirk Out, terwijl de vleugel is toevertrouwd aan de jonge virtuoos Jan Veenje. De algehele leiding is in handen van Sander van Marion. Het programma voor de pauze staat in het teken van de herdenking. In het tweede gedeelte wordt de bevrijding benadrukt, met als thema 'de wereld rond in zestig minuten', een muzikale rondreis langs diverse landen die op 5 mei het einde van de tweede wereldoorlog herdenken. De toegangsprijs is 12,50. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die toegangsbe wijzen halen bij één van de verkoopkantoren van deze krant ontvangen tegen inlevering van de bon een korting van 2,50 per kaart (max. vier kaarten per bon). Kantoren Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1; Leiden Vuurbaakplein 11; Katwijk Julianastraat 19; Alphen a/d Rijn Ul.xTi'.l 5"- In Zoeterwoude LEIDERDORP - Het ge meentebestuur van Leider dorp bekijkt nog voor de zo mer of er geschrapt kan wor den in de begroting. De fi nanciën van de gemeente nopen tot een dergelijke 'stofkam-operatie'. Voor de rest van het jaar beschikt Leiderdorp nog slechts over Kamervragen De Does niet gesteund door geestverwant in Leiderdorp LEIDERDORP - De Leider- dorpse PPR/PSP-fractie staat niet achter de vragen die Twee de kamerlid Lankhorst (PPR) heeft gesteld over de ontheffing van de Milieu Effect Rapporta ge-verplichting (MER) voor de puinstort in het Doesgebied. Dat antwoordde H.A.A.M. van der Zande (PPR/PSP) gister avond tijdens de raadsvergade ring op vragen van de PvdA- fractie. "Lankhorst kent mijn stand punt", aldus Van der Zande die indertijd heeft ingestemd met de ontheffing van de MER. "Ook de PvdA weet precies hoe ik over de zaak denk. Ik zie geen reden om daar van af te wijken. Ik sta niet achter de vragen van Lankhorst. De landelijke PPR heeft niet met ons overlegd". Wethouder J. den Boeft (CDA) was eveneens verbaasd over de door Lankhorst gestelde vragen: "Het besluit over de ont heffing is allang genomen. Vreemd dat zo'n mijnheer Lankhorst daar nu nog over spreekt". 21.000 gulden voor onvoor ziene kosten. Voor het ko mende jaar is, bij ongewij zigd beleid, een tekort van 190.000 gulden becijferd. Somberheid alom gisteravond, tij dens de behandeling van de voor jaarsnota door de gemeenteraad. WD-fractievoorzitter W. Scheffer sprak zelfs de vrees uit dat Leider dorp al dit jaar een bedrag van onge veer 60.000 tekort zal komen. Daar bij hield hij onder meer rekening met de kosten van een project voor het gescheiden ophalen van huis vuil, dat nu nog als proef in de wijk Voorhof is ingevoerd. Het meren deel van de raad liet zich gister avond positief uit over de proef. Het is overigens nog niet hele maal zeker of het gescheiden opha len van groente-, fruit- en tuinafval definitief wordt ingevoerd. Het pro ject is wel een van de wensen die het college van B en W voor het komen dejaar in de Voorjaarsnota heeft op genomen. Voor veel van die wensen, de zo genaamde 'wachtkamerprojecten', zal de gemeente Leiderdorp de ko mende jaren echter geen geld heb ben. Wethouder G.H.J. Keijzers (PvdA) vond het niet nodig om 'al te paniekerig te reageren' op de cijfers in de Voorjaarsnota. "We moeten de komende twee maanden gebruiken om te kijken waar onze mogelijkhe den liggen en prioriteiten te stellen. Ik ben er niet voor om al te radicaal in te grijpen, om gelijk met het rode potlood te gaan schrappen". De meeste raadsleden zagen het toch wat somberder in. De rekening over 1988 is nog niet binnen en die zou wel eens kunnen tegenvallen. Scheffer stelde voor om bij een po sitief saldo van minder dan 100.000 gulden meer te doen dan een 'stof kam-operatie'. Hij pleitte voor 'in grijpende maatregelen'. LEIDERDORP - Hockeyvereniging Alecto in Leiderdorp mag een tweede kunstrgrasveld aanleggen in sportpark De Bloemerd. De gemeentetraad ging gisteravond akkoord met dit plan. De aanlegkosten van het kunstgrasveld bedragen 650.000 gulden. De hockeyvereniging zelf betaalt hiervan het grootste deel. Het tweede kunst grasveld kost de gemeente niets. Wel krijgt Alecto waarschijnlijk van twee ministeries een tegemoetkoming in de kosten. Van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur wordt een Subsidie verwacht van 100.000 gulden. Het ministerie van economische zaken moet 60.000 gulden aan het project uitgeven. Alecto komt voor rijkssubsidie in aanmerking omdat de aanleg van het tweede kunstgrasveld een proefproject is. De firma Voorbij Beton heeft een nieuwe procédé bedacht om kunstgrasvelden aan te leggen op een slappe bodem. VOORSCHOTEN - Welke gemeentelijke belastingen mogen worden ver goed uit het hulpfonds dat de gemeente onlangs heeft ingesteld? Over die vraag heeft zich gisteravond tijdens de commissie voor financiën een dis cussie ontsponnen. Het college van B en W stelt zich nadrukkelijk op het standpunt dat be lastingen voor onroerend goed wel en rioolbelasting niet binnen het kader van deze regeling vallen. De PvdA/PPR bleek het daar bij monde i raadslid G. Both niet mee eens. WD-fractieleider S. van de Poel vindt dat beter eerst een jaartje er ring kan worden opgedaan met het fonds, voordat wordt gesproken over dergelijke zaken. VOORSCHOTEN - 'Een nood sprong van het college'. Met deze worden omschreef wethouder Van Dalen (VVD) gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie financiën het voorstel van B en W om toch maar iets te doen aan het open jeugd- en jongerenwerk. De vraag of de gemeente geld moet uittrekken voor de aanstelling van een jongerenwerker stond gis teravond centraal. De bewuste man of vrouw moet onderzoeken of er in Voorschoten behoefte is aan open jeugd- en jongerenwerk. Omdat er zoveel onduidelijkheid bestaat op dit gebied, noemt het college van B en W een dergelijk onderzoek zeer belangrijk. Hoewel de commissieleden het eens waren met de benodigde uitga ven, verwachtten ze weinig van het onderzoek. S. van de Poel (WD) heeft grote moeite met de gekozen manier van werken, omdat hij bang is dat het onderzoek in dit geval de üng voorlopig voor een jaar geldt, vraag schept. "Een riskante uitgave zal het een en ander uiteindelijk wel in financieel oogpunt", noemde hij naar het voorstel. "Hoewel de aanstel- den". structurele uitgave lei- ZOETERWOUDE - Het Zoeter- woudse CDA blijft zich verzetten te gen het afschaffen van subsidie voor godsdienstonderwijs op bij zondere scholen. Tijdens een verga dering van de raadscommissie voor financiën, gisteravond, noemde CDA-wethouder A. van der Heijden het "zeer magertjes dat van alle voorgestelde bezuinigingsmoge lijkheden alleen deze subsidie wordt aangepakt". Volgens 'zijn' fractievoorzitter J. Hogenelst sierde het een christelij ke gemeente als Zoeterwoude dat de ter discussie staande verorde ning tot nu toe goed heeft gefunctio neerd. De secretaris van het bestuur van de Meerburg Parochie, J. den Hollander, vindt het principieel on juist dat openbare scholen wel de onkosten van geestelijk onderwijs mogen declareren en bijzondere scholen niet. Verwondering Hij klaagde erover dat noch de pa rochie als aanvragende instantie noch de lesgevende pastor Schlat- man waren geïnformeerd over db maatregel. Den Hollander vroeg zich af of het nu werkelijk een hals zaak voor de gemeente is om 10.000 gulden op godsdienstonderwijs te besparen. WD en Progressief Zoeterwoude (PZ) verwonderden zich over de discussie. Volgens de WD hadden de beide katholieke schoolvereni gingen voor de afbouw van de sub sidie gestemd en verwachtte de po litiek daarna geen weerstand meer. Volgens PZ is godsdienstonderwijs "bij het bijzonder onderwijs inbe grepen". Bij het openbaar onder wijs wordt alleen godsdienstonder wijs gegeven wanneer ouders dat willen. De betaling is via de wet ge regeld. PZ-fractievoorzitter W. Ooijen- dijk betreurde het dat parochiebe stuur en pastor geen bericht hadden gekregen - zeker omdat de verant woordelijk wethouder mevrouw H. Graniewski zo zorgvuldig te werk was gegaan. Aan de andere kant vindt hij dat de schoolbesturen als eerstverantwoordelijken dergelijke besluiten moeten doorgeven. Ge zien de krachtsverhoudingen lijkt het waarschijnlijk dat tijdens de eerstkomende raadsvergadering een streep wordt gezet door de sub sidie aan godsdienstonderwijs op bijzondere scholen. De extra kosten (200.000 gulden) voor het verwijderen van grof vuil en een lagere uitkering van het rijk (300.000 gulden minder) zijn de twee belangrijkste redenen voor het minder rooskleurige financiële plaatje van de gemeente. H.A.A.M. van der Zande (PSP/PPR) stelde daarom voor de kosten van huis- vuilverwerking deels door de bur ger te laten betalen. "Een goed milieu kost geld en daar moeten we voor betalen", aldus Van der Zande. Het raadslid stelde verder voor om voor het ophalen van compostafval als groente- en fruitresten een plek in het Doesgebied in te richten, waar ook een puinstort is gedacht. CD A-fractieleider A. Roest vindt dat de gemeente voorzichtig moet zijn met de financiering van eenma lige projecten, die in de voorjaars nota als 'noodzakelijk' worden om schreven. "We moeten terughou dend zijn met het aangaan van nieu we verplichtingen", zei hij. Als voorbeeld noemde Roest de aan schaf van nieuwe gymnastiektoe- stellen. Hij drong aan op uitstel nu er plannen zijn om sommige school lokalen voor andere doeleinden te gebruiken dan gymnastiekonder wijs. Ook op andere geplande inves teringen had de CDA-er kritiek: "De topper is de vervanging van het meubilair in het gemeentehuis voor een half miljoen gulden. Dat is niet relevant. Daar valt niet over te dis cussiëren". Wethouder Keijzers deelde de mening van de raad dat Leiderdorp voor de rest van het jaar 'fors op de rem moet trappen'. Maar een groot aantal investeringen is volgens Keijzers onvermijdelijk. OEGSTGEEST - Hollanders hebben helemaal geen oog voor de schoon heid van hun eigen bloembollenvelden. Dat beweert de Duitse schilderes Helga Land-Kistenich die vanaf zaterdag 15 april exposeert met haar bloemenschilderijen in het Oegstgeester restaurant De Beukenhof. Oud-directeur van de Leidse Lakenhal. M.L. Wurfbain, opent de ex positie om 15.00 uur. De Beukenhof begon vorig jaar met exposities. De eerste was 'Beelden in de tuin van de Beukenhof. De 40-jarige schilderes komt uit Krefeld, de partnerstad van Leiden. Ze is van beroep psychotherapeut. De expositie duurt tot 15 mei. De schilderijen zijn dagelijks - zondag uitgezonderd - van 11.00 tot 21.00 uur te bezichtigen. (f0to pr) LEIDERDORP - Het Leider- dorpse jeugdteam van Schaak vereniging Leiderdorp is zater dag kampioen geworden in de leeftijdscategorie tot en met 16 jaar. Wethouder C.A. Huigen (CDA) van sportzaken feliciteer de het team gistermiddag in het Leiderdorpse gemeentehuis met het behaalde resultaat. De vier jongens streden in het kampioenschap om de landstitel met 15 andere teams. De Leider dorpers behaalden in een afval race van acht wedstrijden zeven overwinningen. Inde zaterdag gehouden fina le in Baara streed de groep tegen Stork uit Hengelo, D4 uit Ooster hout en Caissa uit Hoorn om de eerste prijs. Schaakvereniging Leiderdorp hoopt de jeugdtitel te prolongeren. De vijf jongens zijn nog geen 16 jaar en mogen volgend jaar dus weer mee doen. Op de foto vl.n.r.: Gert-Michiel de NietEdwin Haastert, Edwin Vreugdenhil, Eddy van der Paardt, Martijn Kloppenburg en wethouder Huigen, (foto Eiien INBRAAK - Bij een inbraak in het Leidse arbeidsbureau, dat tijdelijk aan de Witte de Withstraat in Voor schoten is ingericht, zijn in de nacht van zondag op maandag meerdere computers en printers meegeno men. Ook video-apparatuur en tele- foonbeantwoorders behoorden tot de buit. De inbrekers kwamen bin nen door een ruitje aan de zijkant van het gebouw in te slaan. Politieke strijd om lapje grond bij basisschool VOORSCHOTEN - De verkoop van een stukje grond aan de Prins Bernhardlaan in Voor schoten leidde gisteravond tot verdeeldheid in de raadscom missie financiën. Het gaat om een lapje grond dat tussen de woning van A.W.J. van der Hoe ven en de openbare basisschool Elckerlyc ligt. Enkele jaren geleden was het stukje grond bijna aan Van dei- Hoeven verkocht, maar de com missie financiën had de zaak te gengehouden omdat de leden het standpunt wilden weten van de raadscommissie welzijn en het bestuur van het openbaar onderwijs. Gisteravond bleek dat ook de openbare bassis- school Elckerklyc belangstel ling heeft voor het bewuste lapje grond. WD en CDA vinden dat de verkoop van de grond aan van der Hoeven toch maar moet doorgaan. En S. van der Poel (WD) deelde kwistig 'standjes' uit aan de commissie van finan ciën en B en W, omdat het stuk zo lang is blijven liggen. De grond moest nu maar snel wor den verkocht aan Van der Hoe ven, b'ij wie verwachtingen zou den zijn gewekt. Ook F. ten Ha ve (CDA) vindt dat de aankoop moet doorgaan, maar om andere redenen. "Andere scholen, van het bijzonder onderwijs bijvoor beeld, zouden weieens op de zelfde -gedachten kunnen ko men als zij ongebruikte stukjes grond in de omgeving ontdek ken". De linkse partijen gunnen het lapje grond aan de school. G. Both (PvdA/PPR) is ervan over tuigd dat dit in overeenstem ming is met de gevoelens die de raad tijdens een eerdere behan deling had. VOORSCHOTEN - De overweldi gende publieke belangstelling voor de bebouwing van vier open plaat sen in de wijk Adegeest, heeft er gis teravond toe geleid dat de leden van de raadscommissie voor financiën zich over de kwestie hebben gebo gen. Wethouder J.D. van Dalen was dit aanvankelijk niet van plan, maar werd er door de belangstelling van publiek en commissieleden min of meer toe gedwongen. Na alle protesten lijkt het CDA nu voorzichtig te worden. Fractievoor zitter F. ten Have zette openlijk vraagtekens bij- de bebouwing. Hij vroeg zich af of het nut voor de volkshuisvesting nu werkelijk zo groot is. Zijn fractie wil dan ook dat er snel een inspraakavond wordt voorbereid. Wethouder Van Dalen zeLdat het nog niet geheel zeker is ol>een der gelijke avond wordt gehounen. Ook over het karakter van die inspraak avond bestaat nogal wat onduide lijkheid. Raadslid G. Both (PvdA/P PR) wenst dat er wordt gesproken over de vraag of in Voorschoten plaatsen te vinden zijn voor de bouw van woningen voor de groep jongere ouderen van 55 jaar en ou der. Wethouder Van Dalen vindt een dergelijke avond ook nuttig voor de huidige bewoners. Hij ver langt een openbare bijeenkomst, waar alle partijen welkom zijn. Hoewel het de bewoners enige moeite kostte om hun bezwaren te uiten tegen de bouw van woningen in hun wijk, kregen ze een beter ge hoor dan tijdens de vergadering van openbare werken vorige week. Vooral de waardevermindering van de huizen en het verlies van speel ruimte voor de kinderen leidt tot protesten. LEIDERDORP - De PTT heeft de klachten over een hoge rekening van een Leiderdorpse mevrouw niet behoorlijk behandeld. Dat oor deelt de Nationale Ombudsman. Volgens de ombudsman had het district Den Haag verzuimd de klacht schriftelijk te bevestigen, werd vooraf geen volledige infor matie verstrekt over de manier waarop de klacht behandeld zou worden, werkten onderzoekers hun registratie niet uit op 'landelijk uni forme formulieren' en kreeg de klaagster achteraf onvoldoende in formatie over de uitgevoerde onder zoeken. De klacht had betrekking op de gesprekkostennota van de periode 11 november 1987 tot 12 januari 1988. De betrokkene moest volgens de nota 233,50 gulden betalen, vier maal meer dan gebruikelijk. Omdat de Leiderdorpse zich niet bewust was van ongewoon druk telefoon verkeer, vroeg ze om uitleg bij het telefoondistrict Den Haag. De klacht werd geregistreerd en een woordvoerder van het district deelde summier mee dat een onder zoek zou worden ingesteld. Zolang dat onderzoek liep, hoefde de Lei- derdbrpse de betreffende rekening niet te betalen. De vrouw kreeg geen ontvangsbevestiging van de ingediende klacht en de woordvoer der vroeg de vrouw niet naar even- tu^fe-storingen in haar telefoonaan sluiting. Op 22 april schreef de PTT dat het ingestelde onderzoek geen onregel matigheden aan het licht had ge bracht. De telgegevens in de centra le waren gecontroleerd en in orde bevonden. Het district zag geen aanleiding de betreffende nota te herzien. De vrouw moest binnen veertien dagen betalen. Minister Op 7 juli, na een nieuw verzoek van de klagende abonnee, werd die ter mijn opnieuw genoemd. Uit die brief bleek dat de PTT in de tele fooncentrale de bewuste appara tuur heeft getest en controleerde of de geregistreerde gespreksimpul- sen goed zijn verwerkt. 'Hierbij zijn geen onregelmatigheden naar vo ren gekomen', aldus de brief. Twee maanden later diende de betrokke ne een klacht in bij de Nationale Ombudsman, die vervolgens om opheldering bij de toenmalige baas van de PTT - minister N. Smit- Kroes van verkeer en waterstaat. De minister kon niet beoordelen of de PTT de betwiste nota terecht heeft gehandhaafd en liet de Om budsman 12 december weten dat de nota 'zal worden herzien'. ZOETERWOUDE - Alleen langs doorgaande routes blijft Zoeter woude dit jaar het onkruid met gif bestrijden. Andere straten krijgen dit voorjaar acht veegbeurten om de opkomst van onkruid tegen te gaan. Deze veegbeurten kosten 5000 gul den en de raadscommissie voor fi nanciën stelde dat bedrag gister avond grif beschikbaar. In de raadscommissie voor open bare werken had de WD-fractie zich vorige week nog afgevraagd of het gebruikte gif echt zo schadelijk is voor het milieu. Volgens de libe ralen zijn er ook bestrijdingsmidde len die het milieu niet aantasten. Oppositiepartij Progressief Zoeter woude wilde dit jaar al stoppen met spuiten. De directeur openbare werken, D. Veen, legde gisteravond uit dat het vooralsnog om een proef gaat. Wanneer aan het eind van het jaar blijkt dat het vegen vruchten af werpt, zullen ook de belangrijkste straten extra veegbeurten krijgen. Zijn ook die resultaten bevredi gend, dan gebruikt de gemeente in 1991 geen bestrijdingsmiddelen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14