Problemen TOP en Fides Grasshoppers viert feest Vermeule koel onder triomf Lisse nadert MSV tot op twee punten Leiden komt met schrik vrij Ontsnapt aan directe degradatie Pernix laat kans liggen Gardner beloont steun MAANDAG 10 APRIL 1989 SPORT PAGINA 19 KATWIJK - Nog voor het eindsig naal van de wedstrijd tegen Sportli- fe Canadians (64-59) weerklonk, vlo gen de speelsters van Grasshoppers elkaar al om de hals. Wat niemand had durven hopen was toch ge beurd. Dankzij de overwinning op de Amsterdamse ploeg en de neder laag van Cheetah bij Voorburg (64- 62) ontsnapten de Katwijksen aan directe degradatie uit de eredivisie. En dat wilde men weten ook. Pas twintig seconden voor het einde van de wedstrijd hoorden de speelsters van Grasshoppers de uit slag van de wedstrijd in Voorburg. Hoewel deze halverwege de tweede helft al bekend was, werd het nog even stilgehouden. Eerst moest er gewonnen worden. Pas toen er niks meer mis kon gaan, kwam de bevrij dende mededeling en konden de vreugdedansjes ingezet worden. Canadians was bij voorbaat zeker niet van zins mee te werken aan een mogelijk Katwijks feestje en leidde in de twaalfde minuut met 18-24. Toen nam Grasshoppers het heft in handen en via 25-24 werd het bij" rust 31-28. In de tweede helft ging de thuisploeg op dezelfde voet ver der en dat resulteerde in een 57-44 voorsprong halverwege. Op dat mo ment kroop de angst in de Katwijk- se ploeg. In het zicht van de haven durfde niemand meer initiatief te nemen en werd praktisch niet ge scoord. Canadians rook haar kan sen en kroop langzaam naderbij: 59- 56 in de zeventiende minuut. Toen LEIDEN - De topper tussen Per nix en Snel kende geen winnaar: 7- 7. Niettemin kan de titelstrijd in de eerste klasse G zaterdag al wel be slist zijn. De resterende vier duels kan de Leidse ploeg slechts hopen dat de koploper uit Dordrecht nog een misstap maakt. „We komen allebei nog tegen standers tegen waar tegen punten kunnen worden verspeeld", hield coach Rob van Dort de moed erin. „Als wij tegen Merwede punten ver spelen, dan kan Snel dat ook gebeu ren bij ploegen als Animo of KOAG. Er blijft dus hoop, al moeten we wel beseffen dat we het tot vandaag in eigen hand hadden". Echt greep op het duel had Per nix nauwelijks. In de eerste vijf mi nuten nam Snel reeds een 2-0 voor sprong, proftiterend van een weinig attente (Van Dort: „we laten geen schot toe") Leidse verdediging. Pas in het tweede d'eel van de eerste helft zag Pernix kans de fouten te herstellen. Rutger-, Carla- en Peter Kuipers brachten de stand voor rust (4-4) weer in evenwicht. Na de hervatting werd het duel al lengs grimmiger. Niet vrijuit ging arbiter Bakker, die zowel letterlijk als figuurlijk teveel afstand nam van de spelers. Na 5-5 bleef het tref fen bijna een half uur zonder goals. Janneke Mulder en invaller Pim Bink doorbraken de impasse, maar zeven minuten voor tijd kwam Snel weer langszij. Tevreden met de pun- tendeling speelden de Dordtenaren het duel uit: 7-7. durfde Grasshoppers de basket, van de met ernstige foutenlast kam pende bezoekers, weer op te zoeken en de wedstrijd vanaf de vrije worplijn te beslissen. Grasshoppers ontloopt door dit resultaat de directe degradatie, maar zal definitieve handhaving nog wel af moeten dwingen tegen PSV, de nummer twee van de pro motiedivisie. Han Wallaart ziet deze confrontatie met optimisme tege moet: „Ik heb PSV nog niet zien spelen, maar gezien onze eigen er varingen in de promotiedivisie en de opgedane ervaring van het afge lopen jaar in de eredivisie geef ik ons een hele goede kans". Grasshoppers heeft overigens nog contact met de bond over de data van de te verspelen wedstrijden te gen PSV. Van de oorspronkelijk speeldagen, 29 april en 6 mei, vormt de eerste een probleem omdat Anja Kuyt in dat weekeinde met het Ne derlands team naar Polen moet. Wallaart: „Öf de wedstrijd wordt verzet of Anja kan niet mee naar Po len". Niet iedereen in de eredivisie is overigens even blij met de kans op handhaving van de Katwijkers. De houding van de speelsters, maar vooral ook die van het publiek in Katwijk heeft de ploeg niet erg po pulair gemaakt. Wallaart: Ik vind het wel meevallen. Het publiek is inderdaad nogal chauvinistisch, maar wij hebben tenminste eeri vol le tribune. Bij de meeste andere ploegen zit er helemaal geen hond aan de kant. Alsof dat zo positief is". Wallaart vind de brief die Voor burg schreef aan de bond naar aan leiding van de incidenten bij de wedstrijd Grasshoppers-Voorburg vlak voor pasen dan ook ronduit be lachelijk. „Als je zoiets doet dan heb je wel boter op je hoofd. Er is eigen lijk niks gebeurd. Onze mensen hebben alles in goede banen geleid. Voor wat er wel is gebeurd, daar was dan ook wel aanleiding toe. Be halve de scheidsrechters bedoel ik dan natuurlijk de klap die Stiefelha- gen ongestraft uitdeelde aan Ada Hoek", aldus een wel wat erg milde Wallaart. Als een wedstrijd tot twee maal toe gestaakt moet worden om dat het publiek het veld opkomt en scheidsrechters en speelsters van Voorburg onder begeleiding de zaal moeten verlaten, kun je niet volhou den dat er niets gebeurd is. Ook in de eerste confrontatie met Voor burg werden speelsters en coach bedreigd. Dat valt op geen enkele manier goed te praten, uitgelokt op niet. NOORD WIJK In de vrouwen promotiedivisie komt MSV onder steeds grotere druk te staan. De Noordwijksen gingen afgelopen zaterdag met 59-71 ten onder tegen PSV. Hierdoor is degradatie kandidaat Lisse, dat vrijdag wel de winstpunten pakte tegen DAS (54-60) tot twee punten genaderd. MSV, dat moest aantreden zonder achter staat op MSV, om de degra de geblesseerde Marloes Driessen, keek tegen PSV al snel tegen een achterstand aan. In de aanval ont brak het de ploeg aan een goede or ganisatie, hetgeen onder andere datie alsnog te ontlopen weer toege nomen. Met twaalf punten uit de laatste acht wedstrijden is de ploeg van coach Martin Feitsma bezig aan i ongekende eindsprint. Zater- veel balverlies opleverde. Voor de dag ontvangt Lisse kampioen To- Petra van der Oever en Ada Hoek kunnen in het rehoundduel met de speelsters van Canadians niet bij de bal. In de degradatiestrijd grepen de ANNEKE VAN BRAKEL Katwijkse basketbalsters echter niet mis. (foto i Eindhovensè ploeg resulteerde dat in een aantal makkelijke scorings kansen waar men soepel gebruik van maakte. De pressieverdediging vuist te maken. PSV, dat ook een duidelijk reboun- doverwicht had, smoorde iedere op leving van de thuisploeg in de kiem. Zonder de bezoeksters daadwerke lijk in moeilijkheden te brengen worstelde een gedessillusioneerd MSV naar het einde: 59-71 (rust stand 29-35). Door dit resultaat zijn de kansen voor Lisse, dat nu nog twee punten LEIDEN - Het pad dat leidt naar de promotiedivisie gaat voor Luba Leiden bepaald niet over ro zen. Sterker nog, het had voor wat betreft de kampioensaspiraties zaterdagavond indirect de tegen overgestelde richting kunnen op- gaan, als niet Tom Gussen tien se conden voor tijd het voortouw had genomen. Notabene tegen de nummer voorlaatst van de rang lijst, Rowic, dreigde Leiden volle dig te ontsporen. Totdat Gussen opstond en met klamme handen de bal door de ring mikte voor een eindstand van 71-70. Die klamme handen had de Amerikaan niet vanwege de zenu wen, maar als gevolg van de griep die hem in zijn kladden had ge grepen en waardoor hij zich, op dat cruciale moment na dan, min der kon manifesteren dan ge- woonlijk. De bleke en hoestende Gussen had in bed beter op zijn plaats geweest, maar hij wilde zijn ploeg niet in de steek laten en deed derhalve wat hij kon. Dat was, logischerwijs, minder dan anders. En dat scheelde niet al leen in punten en rebounds, maar had blijkbaar ook een verlam mende uitwerking op zijn team- maats, die uitgezonderd Erik- Paul van Weeren en Peter van de Wetering, niet goed wisten wat ze met de situatie aanmoesten. Aan Gussen kan je, zeker als het wat minder gaat, altijd de bal kwijt en in de meeste gevallen doet de Amerikaan daar wel iets goeds mee. Nu hij nimmer lekker in de wedstrijd zat en Leiden zijn voorsprong van tien punten bij rust (40-30) in tijd van vier minu ten verspeelde (40-44) wist vrijwel niemand raad. Alleen Van Wee- ren was en bleef in zijn normale doen (25 punten, zes intercepties), maar voor het overige schoof ie dereen de verantwoording af op een ander. Rowic, fanatiek strij dend tegen de degradatie, rook en greep zijn kans tegen de plots vol ledig onherkenbare koploper. Die halverwege de tweede helft opeens tien punten achterstond en tegen een dreigend fiasco aan keek. Alles ging op dat moment mis. Forwards en centers namen scho ten van buiten en de kleine man nen Van Weeren en Ronald van der Geest moesten noodgedwon gen naar het bord. De omgekeer de volgorde dus. Oscar Taal en Thijs Minderhout faalden hope loos, Steven Bouwman miste driemaal op rij en in verdedigend opzicht vielen er enorme gaten. Waar Leiden bijna de volle dertig seconden nodig had om tot een schot te komen, daar pareerde Rowic telkens in luttele secon den. Totdat Ben de Jong zich met de zaak ging bemoeien. Hij won, met nog anderhalve minuut te gaan en met nog altijd een nadelige marge van drie pun ten op het scorebord, belangrijk balbezit uit een sprongbal, haalde een rebound van het bord en scoorde aan de andere kant. Ro wic liet daarop een eenvoudige lay-up onbenut en Van Weeren vond tien seconden voor tijd Gus sen vrij aan de cirkel. De Ameri kaan aarzelde geen moment en knalde raak. Een hele hal haalde opgelucht adem. De weg ligt, met nog twee partijen te gaan, nog al tijd open. AD VAN KAAM Degradatiespook plaagt ook Algemene, Velocitas en Ons Eiland LEIDEN Met nog vier duels in het vooruitzicht is de competitie in een beslissende fase geraakt. TOP zag haar positie in de hoofdklasse door eert 13-7 verlies bij Dalto ver der afbrokkelen. Ook voor Fides Pacta, na de 10-13 nederlaag tegen HKV op de laatste plaats beland, is het pompen of verzuipen. Voor De Danaïden lijkt na de 9-12 zege bij PSV het ergste gevaar geweken. Zuiderkwartier heeft ten koste van De Algemene (5-4) weer zicht op handhaving, maar voor Velocitas en Ons Eiland is degradatie welhaast onafwendbaar. Na de overrompelende start van Dalto was TOP al vrijwel kansloos. De fel en vooral bijzonder zuiver schietende thuisploeg nam in de eerste achttien minuten een 8-0 voorsprong. TOP bood via Karin Westerbeek en Aad Wiegerink enig verzet, maar na 9-2 bleef de stand een kwartier lang ongewijzigd. Had het schotpercentage van Dalto in middels meer reëele waarden, het afstandschot bij TOP bleef n.og im mer ver onder de maat. „Ook het schot was nu gebles seerd" grapte Engel, die het zater dag ook zonder aanvoerder Anne van der Zaag moest stellen. Wel was Paula Romsom weer van de partij na een ruime periode in de wel heel goed gevulde Sassenheimse zieken boeg Een vechtlustiger TOP kreeg na rust (9-3) wel wat meer greep op de wedstrijd. Pas is het laatste kwar tier kon TOP echter in aanvallend opzicht ook nog iets terugdoen. Na 13-3 zorgden Gerco Langelaan, Aad Wiegerink en invaller Frank Nijen- huis voor een wat draaglijker 13-7. Fides Pacta verloor op eigen veld met 10-13 van HKV. „HKV heeft verdiend gewonnen. Zij hebben op het eerste kwartier na het spel ge dicteerd", erkende coach John Tims. In de eerste helft kon het Leidse twaalftal het nog redelijk bij benen. Nico Pikaar (2x), John Beek man en Joyce Cohen hielden Fides voor rust in de race: 4-5. Na de spel hervatting liet de thuisploeg een kans vanaf de strafworpstip onbe nut. In plaats van 6-6 liep HKV weg naar 5-9 en de strijd was beslist. Het inbrengen van Ronald van der Vel den en Dick Onderwater pakte voor Fides zeker niet ongunstig uit. Van der Velden (4x) en Onderwater (lx) leverden nog een aanzienlijke bij drage aan de produktie, maar het verlies kon' niet meer afgewend worden: 10-13. Een nederlaag die Fides overigens op de laatste plaats deed belanden in de overgangsklas- De Danaïden lijkt definitief de weg omhoog te hebben ingeslagen. Het twaalftal van coach René Ver sloot sloot een sterke wedstrijd te gen PSV af met een 9-12 overwin ning. „Het begon er echt op te lij ken", reageerde de zeer. positief ge stemde Amsterdammer na afloop. De ploegen waren in de eerste helft redelijk tegen elkaar opgewassen (rust 3-3). Na de korfwisseling toon den de Leidenaars zich echter dui delijk de meerdere. Paul Hüsken, met vier doelpun ten een zeer succesvolle vervanger voor de geblesseerde Heiko Locher, sloeg na een kwartier het beslissen de gat. Hüsken tilde De Danaïden van 5-5 naar 5-7. PSV kon het ver schil van twee punten niet meer goedmaken en moest zelfs toestaan dat de marge opliep tot 7-12. Twee treffers vlak voor tijd bepaalden de eindstand op 9-12. „We zijn de mist ingegaan door persoonlijke fouten", concludeerde coach Henny Piket na de 7-9 neder laag van Fiks tegen DEVD. De Oegstgeestenaren hadden tot hal verwege de tweede helft alle kans om de ongeslagen koploper het eer ste verlies toe te brengen. Theo Vreeken en Rob Coli slaagden er kort na rust twee maal in een achter stand van één punt ongedaan te ma ken. Jacqueline Anholts bracht de thuisploeg door twee treffers met 7- 5 aan de leiding en DEVD leek op de eerste tegenslag af te stevenen. Een door de scheidsrechter afgekeurd doelpunt van Theo Vreeken luidde een mindere periode van Fiks in. In plaats van verder uit te lopen naar 8- 5 zag de formatie van coach Piket de tegenstander terugkomen tot 7-7 en zelfs doorstomen naar 7-8. Het lang rondspelen van de bal resulteerde uiteindelijk in een 7-9 zege van DE VD, dat daarmee haar ongeslagen status behield. Overleven De derby tussen Zuiderkwartier en De Algemene stond in het teken van overleven. De verliezer is bijna zeker van degradatie, de winnaar behoudt nog een kans op handha ving. Spanning was er wel, zoals ge bruikelijk bij een dergelijke beslis singswedstrijd, de kwaliteit liet veel te wensen over. Alfred Lambooy opende vanaf de strafworpstip de score voor De Algemene. Het ant woord volgde eveneens in de vorm van een benutte strafworp van Dirk-Jan de Kreek. Strafworpen bepaalden een be langrijk deel van de produktie. An- nemiek Molloy was de volgende die met succes vanaf tweëeneenhalve meter mocht aanleggen. Het eerste velddoelpunt kwam uit handen van Theo van Leeuwen, die daarmee de ploegen weer op gelijke hoogte bracht. Invaller Arnoud Lambooy bezorgde De Algemene een voorde lige marge bij rust (2-3). Matig aanvalsspel van beide kan ten typeerde ook het spelbeeld na de spelhervatting. Opnieuw kwa men de ploegen in eerste instantie alleen door strafworpen tot scoren. Aldo Spadon bracht de stand na tien minuten in evenwicht, maar Al fred Lambooy zette de thuisploeg opnieuw op een achterstand. De stip van Lambooy bleek tevens het laatste wapenfeit van De Algemene. Carla Akse en Sabine Marquenie wisten beiden een doorloopbal tref zeker af te ronden en haalden daar mee de zege voor Zuiderkwartier binnen. „Elke beslissingswedstrijd is slecht", wist Zuiderkwartier-coach Wim van Huis. „Wij hadden vol doende kwaliteit om dat beetje ge luk af te dwingen". Collega Cor Gra- vekamp toonde zich buitengewoon incontent met het arbitrale optre den. „Die scheidsrechter heeft op fatale momenten ons benadeeld. Ik wil daar niet de hele wedstrijd aan ophangen, maar het scheelt natuur lijk wel. Wij hadden duidelijk moei te om allenieuwe mensen in te pas sen en wat dat betreft was Zuider kwartier vandaag gewoon de sterk ste". „We hadden dit keer echt een punt verdiend", verzuchtte coach Rien van Poelgeest na het minimale verlies van Velocitas tegen GKV (G): 6-5. Ondanks een sterke start (0- 2 voorsprong') moesten de Leider dorpers toestaan dat GKV het ini tiatief overnam en wegliep naar 4-2. Tópscorer Jeroen van Driel (3x), die even daarna geblesseerd het veld moest ruimen, bracht de ploegen weer op gelijke hoogte. De formatie uit Gorinchem sloeg nogmaals een gat van twee punten. Jan Scheffers zorgde voor de aansluiting, maar helaas voor de Leiderdorpers bleef de gelijkmaker achterwege: 6-5. Crescendo besliste het duel te gen medekoploper Celeritas duide lijk in haar voordeel: 6-2. Wijnand Alberts, Henk Alberts en Carolien van Noort bezorgden de ploeg van coach Lenie Slegtenhorst een 3-1 voorsprong na rust. In de tweede helft kwam Crescendo nog even in gevaar. Celeritas ging het lengte- overwicht beter benutten en nader de tot op één punt. Debbie Blog, Ar no Koolos en invalster Neel van Eg- mond stelden de belangrijke zege veilig: 6-2. Ons Eiland leed een nipte neder laag tegen Vriendenschaar (B): 8-9. Tot diep in de tweede helft leek een gelijkspel voor de thuisploeg alles zins tot de mogelijkheden te beho ren. In de slotfase trok Vriend- schaar echter alsnog de zege naar zich toe. Jaco van Weelen (3x) en Mando Frans (2x) toonden zich het meest trefzeker aan Leidse zijde. MAASSLUIS (GPD) - John Vermeule was zaterdagmiddag even de gelukkigste man van de we reld. Gelukkiger dan de happy few, die 's avonds aanzaten aan het con cert van Frank Sinatra. Het Ameri kaanse fenomeen 'did it my way' in Ahoy', de nuchtere Zeeuw deed het op zijn manier in Maassluis. Zonder opsmuk, zonder pracht en praal, zonder champagne. Hij vierde zijn fel begeerde overwinning in de Westland Marathon met een koele fles water. Verschil moet er zijn, niet waar. De blijdschap en voldoening van Vermeule waren er niks minder om. Voor hem gold de tocht door de 'Glazen Stad' als een soort generale repetitie. Hij wilde bewijzen dat hij ook voor de hoofdprijs kan lopen. Dat hij de druk van het favoriet zijn aan kan, dat hij kan winnen. Vermeule haalde in alle opzichten dikke voldoende. Hij liep een typerend voor de ma- waarop hij zijn carrière uit bouwt. Hij maakte van meet af aan een-sterke indruk, nam na 30 km de finitief afstand van zijn naaste bela ger Dirk Vanderherten en finishte tenslotte in een nieuw persoonlijk record van 2.12.22 uur. Maar belang rijker dan de knappe tijd in het al tijd winderige Westland, was de tri omf. „Voor mij betekent deze overwin ning verschrikkelijk veel", beaam de Vermeule, „ook al is het in een wedstrijd van een ander niveau dan Rotterdam. Dit is goed voor de mo raal, voor het zelfvertrouwen. Je hebt het gezien aan Marti (ten Kate). Hij won hier twee jaar geleden en is sindsdien enorm gegroeid". John Vermeule had in de 20-ste editie van de Westland Marathon slechts één ding voor ogen: winnen. De Zeeuw kon daarbij rekenen op de steun van drie Belgische hazen: Geert de Ruddere, Guy Spruyt en Jean-Pierre Paumen. Van dit trio kweet met name Paumen zich uit stekend van zijn taak. Waar Spruyt al snel moest afhaken en De Rudde re na 15 km niet meer kon volgen, daar fungeerde Paume tot de 24-ste kilometer als gangmaker. Daarna moesten Vermeule en Vanderher ten het samen doen. De rest van de aanvankelijk tien man sterke kopgroep was op dat moment al achteruit geslagen. Ook Cor Saelmans, de winnaar van vorig jaar, en de lange Aart Stigter. Na het traditioneel lastige stuk tussen de 25 en 30 km (waarin de koplopers een halve minuut ver speelden op het schema van het par koersrecord van Cor Vriend - 2.11.41) achtte Vermeule de tijd ge komen om aan te vallen. Bij het op draaien van de Maasdijk, met de wind in de rug, sloeg hij een klein gaatje. Vanderherte bleef lang op 10 seconden hangen, maar moest in de finale steeds meer terrein prijsge- Vermeule: „Ik wilde Vanderherte er per se voor de 35 km af hebben. Want Dirk is natuurlijk niet de eer ste de beste, een taaie rakker boven dien. Als-ie in je spoor blijft, wordt het nog een kwaaie voor de winst. Toen ik hem had gelost, was ik ze ker van m'n zaak. Ik voelde me de sterkste, de hele wedstrijd al. Ik het begin liep ik op de heuveltjes zelfs de hazen voorbij. Dat was goed voor m'n zelfvertrouwen. Ik dacht: er moeten gekke dingen gebeuren, wil ik hier worden geklopt". „Met deze zege is een last van me afgevallen. Ik was de favoriet, ik moest het maken, en ik heb het ge maakt. Voor de winst lopen is toch anders dan voor een tijd. Vooral in mentaal opzicht. Zoals vorig jaar in Rotterdam, toen ik Marti moest la ten gaan, dan knakt er iets in je. Dan is het net of je benen op slot sprin gen. Nu krijg je die inzinking niet. Het lijkt wel of je kan blijven ver snellen. Je loopt met een andere in stelling. Je weet waarvoor je knokt. Je mag niet afgeven omdat je wilt Het hoort allemaal bij het pen bij WSC in Waalwijk hun laatste kans op lijfsbehoud in de eerste di visie: 56-58 (19-32). WSC is nu zeker van degradatie, Leiderdorp restten nog drie (moeilijke) wedstrijden. In de rayon eerste klasse door brak MSV de nederlagenreeks met overwinning bij het nog lager nego, terwijl MSV op bezoek moet bij Akrides. De week daarop staan de twee rivalen tegenover elkaar i Noord wijk voor de laatste en waai Een regen van technische fouten ontsierde de streekderby tussen BVO Alphen en Leiderdorp (70- 84). In de tweede helft werden er maar liefst zes uitgedeeld. Coach Samson van Leiderdorp en de Alp- henaren Haverkamp, Mol, Filippo, Rombouts en Van Sambeek kregen een dergelijke waarschuwing van dedolgedraaide arbiters Wallaart en Denies. Hoewel zijn ploeg er meer voordeel dan nadeel van on dervond was Samson niet te spre ken over de handelswijze van het ar bitrale duo: „Het was onbegrijpe lijk. Er was geen enkele aanleiding, niemand had ruzie, maar zodra ie mand wat zei kreeg hij een techni sche fout". „Overdreven gefloten, volkomen onnodig", oordeelde ook collega Ponsioen. BVO startte de wedstrijd goed, maar Leiderdorp kwam dankzij zijn bankspelers in de eindfase van de eerste helft weer langszij en nog voor rust op voorsprong (39-46). Lei derdorp bouwde de marge onder leiding van Erik Huybens (20) en Loet de Ruijter (24) verder uit (39- 52), maar kwam tegen het pressen de BVO toch nog in de problemen (70-76). Het gekrakeel met de ken nelijk overspannen arbiters voor kwam dat de Alphenaren dichterbij konden komen: 70-84. Bij BVO moesten vier spelers met vijf fouten afhaken. Sjors Haverkamp was met 21 punten topscorer. Bert Samson beslist op korte ter mijn over zijn aanblijven in Leider dorp. De Haarlemmer zou graag in Amerika aan de slag willen. Bij Lei derdorp dreigt opnieuw een leeg loop. Erik Huybens wil naar de pro motiedivisie, Jeroen van Veen staat in de belangstelling bij Gunco en DAS, terwijl Marco Pikaar Ammeri- kaans getinte plannen heeft. Pikaar leed met de nationale ka- dettenploeg drie zeer smadelijke nederlagen in het in Willebroek ge houden kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap. Oranje verloor van Frankrijk, Bel gië en zelfs van het nietige IJslland. De ploeg plaatste zich uiteraard niet. In de eerste divisie B kon Lisse het niet bolwerken tegen kampi oenskandidaat Virtus: 105-81. Een voorsprong van acht punten werd middels vier driepunters van oud international Kees Akerboom door Virtüs weggewerkt. Via 42-38 ging het in de tweede helft snel bergaf waarts bij Lisse. Zonder de lange mannen Ferry Huurman (enkel blessure) en Paul Ruigrok, die vlak na rust ook door zijn enkel ging, wa ren de Lissenaren teveel aangewe zen op het schot van buitenaf. Jur- gen Goudswaard (20 punten) over troefde overigens wel driepuntsko ning Akerboom met maar liefst zes driepunters. Leiderdorp gre- leerproces. Steeds een stapje der, steeds een beetje meer kunnen na de 35 km. Want dan begint het pas in de marathon". 'John zit nog lang niet aan zijn plafond', riepen zijn begeleiders Wim Verhoorn en Roelof Veld, die hem zaterdag coachte, in koor. Vol- geklasseerde Zoebas: Lei- PHILLIP ISLAND (ANP/Reuter) Jarenlang zeurde Wayne Gardner bij de hoogste motorsport-bazen zijn geboorteland Australië een Grand Prix wegrace toe te wijzen. Uiteindelijk kreeg de wereldkam pioen van 1987 loon voor zijn niet af latende praatwerk. De FIM plaatste Phillip Island voor 1989 op de ka lender. Gisteren bracht de vriendelijke Australiër 100.000 landgenoten in extase door de ouverture op het idyllische eiland op zijn naam te brengen. Na een bloedstollend ge vecht met de Amerikaan Wayne Rainey drukte hij het voorwiel van de Honda een banddikte eerder over de streep dan de Yamaha van zijn rivaal. „Ik heb er de laatste dagen voort durend van gedroomd. Na mijn val Wayne Gardner laat zich bejube len door zijn dolenthousiaste land genoten na zijn winst in de GP van Australië. (foto ap> in de training geloofde ik echter niet in een zege voor eigen publiek. Het was een van de zwaarste wedstrij den uit mijn loopbaan. Maar met het grote enthousiastme van het pu bliek kon het eigenlijk niet fout gaan", was de reactie van de dolge lukkige Australiër. Gardner schoof zaterdag bij de af sluitende training hard onderuit. Een dag later had hij nauwelijks last van de schuiver. De nummer twee van het wereldkampioenschap van vorig jaar vertrok van de tweede startrij. Voor hem stonden Schwantz, de winnaar van de ope ningswedstrijd in Suzuka, en Rai ney. Schwantz viel snel weg. De Amerikaan kwam al in de eerste ronde ten val en moest opgeven. Rainey en Gardner maakten er met de Fransman Christian Sarron een spektakel van. Op een steen worp afstand van de oceaan draaide het drietal de gaskraan helemaal open. Het ging zo hard, dat de voor-, malige wereldkampioen Freddy Spencer in zijn jacht op eerherstel de motor niet heel kon houden. Acht ronden voor het einde beland de hij buiten de baan. Hij kon rustig van het zonnetje gaan genieten. De drie kemphanen maakten er een onvergetelijk duel van. Ron- denlang wisselde de koppositie. Gardner bezat de eerste plaats bij het ingaan van de laatste ronde. De Australiër pakte geregeld de gras strook naast de baan mee, maar hield rainey uiteindelijk net achter zich. Het verschil bedroeg 0,35 se conden op de streep. Hans Spaan haalde in de 125cc klasse zijn eerste WK-punten bin nen. Het werden er geen twintig, zoals hij zelf gehopt had, maar acht. De Nederlander eindigde in Austra lië op de achtste plaats. De race werd gewonnen door de Spanjaard Alex Criville.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19