Zwartreizen aangepakt Alcoholverbod bepleit bij clubs en gemeenten DEES-POT-OP-POLONAISE ZATERDAG 8 APRIL 1989 REGIO PAGINA 13 Drs. Maaskant: reizen zonder treinkaartje aan banden.(foto gpd) Jaarlijks stappen 4 miljoen reizigers zonder kaartje in de trein ger aan het verstand te brengen is tijd nodig, meent Maaskant. "Bin nen de stations hebben we de mo gelijkheid de passagier erop at tent te maken dat hij niet zonder kaartje in de trein moet stappen. De vorm waarin dat wordt gego ten zou dezelfde kunnen zijn als waarvan in de metro in Parijs gé bruik wordt gemaakt. Die manier is heel eenvoudig. Op de perrons is een streep getrokken. Als je die voorbij bent, ben je in overtre ding. Dat is de boodschap die moet overkomen, meer is niet no dig". De vaste NS-klant die zijn abon nement vergeet wordt eveneens aangepakt omdat de regeling die nu nog wordt gehanteerd, vaak wordt misbruikt. Maaskant: "De spoorwegen hebben honderddui zenden reizigers met een week-, maand- of jaarkaart. Iedereen kan zo'n ding wel eens vergeten. Om die reiziger in de gelegenheid te stellen zijn kaart alsnog te tonen, krijgt hij uitstel van betaling. In de praktijk betekent dit dat hij zich aan het loket moet melden om zijn abonnement te laten zien. Klaar uit. Maar wat zien we in de praktijk? Tienduizenden passa giers zeggen tegen de conducteur dat ze hun abonnement zijn ver geten, maar blijken er helemaal niet over te kunnen beschikken. Die mensen melden zich niet aan het loket en verzaken hun plicht Autowrakken als oefenmateriaal voor brandweer HAZERSWOUDE - Autowrakken worden in het vervolg in Hazers- woude ingezet als oefenmateriaal voor de plaatselijke brandweer. Voor deze oplossing is gekozen om dat de brandweer op dit moment problemen heeft om aan voldoende oefenmateriaal te komen. Inwoners van Hazerswoude kunnen hun au towrakken inleveren bij de gemeen- tewerf aan de Gemeneweg. Na ge bruik zal de gemeente voor een 'ver antwoorde verwerking' zorgen, zo is meegedeeld tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor openbare werken. In de commissievergadering is ook gesproken over een voorlich tingscampagne over het scheiden van huishoudelijk afval. G. Geen- jaar-Cové (WD) en S. Fransen (GB86) merkten op dat deze cam pagne vergezeld moet gaan van uit gebreide informatie over de nood zaak ervan. J. Kapaan (PvdA/PPR) dacht juist dat zo'n folder nauwe lijks gelezen in de prullenbak zou verdwijnen en pleitte voor een klei ne kaart op 'prikbordformaat'. Hier op zou beknopte informatie moeten komen, ook over andere gemeente lijke diensten. Wethouder W. van der Werf wees er op dat er ook creatieve oplossin gen zijn. Als goede mogelijkheid noemde hij het beschikbaar stellen aan huishoudens van zakken om chemisch afval in te bewaren, tot de chemokar weer in de buurt komt. tel: 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-174161; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voorschoten, tel: 01717-7957; Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, Wassenaar, tel: 01751-12402. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: R. van der Grijp, Petr. Moensweg ,54. Leiden, tel: 071-314917, spreekuur om 13.00 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts R.S. van Mierlo spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou* de-Rijndijk, tel. 071-414547 ol 410950. Voorschoten/Wassenaar - A. Okhuizen, Schouwweg 60, tel: 12586. WIJKVERPLEGING Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. UTRECHT - Vier miljoen reizigers stappen jaarlijks, om wat voor reden dan ook, zonder kaartje in de trein. De één (zwartreiziger) koopt bewust geen kaartje, de ander was er niet voor in de gelegenheid. Zij kopen bij de conducteur in de trein een kaartje. De Nederlandse Spoorwegen gaan daaraan paal en perk stellen. Anders gezegd: de NS willen de kaartverkoop in de trein terugdringen. Kaartverkoop in de trein gaat ten koste van de service en de controle. En dat vinden de NS niet wenselijk. Drs. R. Maaskant, hoofd van de afdeling verkoop reizigersver- voer: "Als de conducteur meer tijd kwijt raakt aan het verkopen van kaartjes in de trein, dan ont staat de situatie dat andere reizi?- gers zonder te betalen worden voerd. Dat kan niet. Boven- n missen de spoorwegen hier door op jaarbasis rond de 20 mil joen gulden aan inkomsten". door Jan Westerlaken Zonder kaartje in de trein stap pen is toegestaan. Maar de reizi ger moet dit wel melden 'bij de conducteur. De prijs van het kaartje, in de trein gekocht, wordt i zulke gevallen met 3,50 gulden verhoogd. Maaskant: "De men- die zonder kaartje in de trein stappen zijn geen zwartreizigers. Zwartreizigers zijn zij die er alles i doen om de conducteur te ontlopen en die vluchten in de re geling uitstel van betaling. We hebben middelen om ons geld binnen te krijgen. Via de spoor wegpolitie of justitie. Helaas functioneert dit ook niet altijd m optimaal". Ingrijpen Maaskant vindt dat het tijd is om i te grijpen. "Nu kan het nog", zegt hij. "We moeten voorkomen er een mentalitëit ontstaat van zien wel, van: we laten het er gewoon op aankomen. De grote meerderheid van de reizigers ge draagt zich correct. Daarom mo gen we het zwartreizen niet sti muleren". De eerste stap daartoe is de ver koop van kaartjes in de trein te rugdringen. Maaskant: "In eerste instantie hebben we te maken met de categorie mensen die geen kaartje kan kopen, omdat de lo.*-.. ketten op de stations nog zijn ge sloten. We streven ernaar om het aantal verkooppunten buiten de stations uit te breiden. In het bij zonder in de omgeving van de. kleinere stations moet dat gebeu ren. Er wordt gedacht aan zo'n 70 tot 80 punten". De NS gaan kaartjes, geen week- of maandabonnementen, invoeren waarop meer kan wor den gereisd. Op het tijdstip dat de reiziger dat wenst. Maaskant: "Je kunt dat beschouwen als een soort strippenkaart. Ónze kaart jes hebben hetzelfde principe. Neen, die meerrittenkaarten be staan nu nog niet. Misschien moet je zelfs denken aan een gecombi neerde NS-meerrittenkaart en een strippenkaart voor de bus. De combinatie strippenkaart/trein- kaart is niet nieuw. In de vier gro te steden wordt er al mee ge werkt". Aantrekkelijk Om die kaartverkoop in de trein terug te bréngen overwegen de NS de prijs van het kaartje als dat vooraf wordt gekocht een stuk aantrekkelijker te maken. In an dere vormen van openbaar ver voer kent men dit al: de strippen kaart is in de bus een stuk duur der dan in de voorverkoop. Op die basis denken de NS ook iets te on dernemen. Maar de spoorwegen hebben meer in petto. De conducteur gaat intensiever controleren, verklapt Maaskant. Zodoende hopen de NS het zwartreizen te kunnen frustreren. "De pakkans wordt dan een stuk groter. Een conduc teur kan op diverse manieren controleren. Hij kan de reizigers via één deur laten in- en uitstap pen. Maar dat kan alleen als het niet te druk is", voegt Maaskant er onmiddellijk an toe. "Waaraan we eveneens denken is het inzet ten van meer dan één conducteur. Bijvoorbeeld in de Randstad waar de problemen het grootst zijn. Vier of vijf conducteurs die de reizigers op korte trajecten op het bezit van een geldig plaatsbe wijs controleren. Het zal ertoe lei den dat er meer conducteurs in dienst komen". Een kaartje kopen alvorens je in de trein stapt. Om dat de reizi om te betalen voor de reis. Zo langzamerhand ligt het percenta ge dat misbruik van de regeling maakt op rond de vijftig procent. Kortom, deze regeling moet wor den aangepast". En dat staat ook te gebeuren. In de nieuwe situatie kan een abon nementhouder niet meer dan één of twee keer van de regeling ge bruikmaken. Zijn naam wordt vastgelegd. Hij moet ook voor de reis betalen. Toont hij na een paar dagen zijn abonnement, dan krijgt hij zijn geld terug. "Het is de enige manier om misbruik te voorkomen", benadrukt Maas kant. "Het is zeker geen klantje pesten van de NS. De huidige re geling klopt niet en moet nodig worden herzien. Daar draait het om. Er zitten te veel gaten in waardoor een niet-betalende rei ziger kan ontsnappen. De spoor wegen kunnen dat niet maken te genover de passagiers die hun verplichtingen wel nakomen". Afschaffen Uitstel van betalen. De NS willen daar in de loop van de jaren ne gentig helemaal af. Maaskant: "Bij de klant moet dan het. besef leven dat hij niet zonder geld in de trein kan stappen. De conduc teur moet goed weten wat we van hem verwachten. Het beeld moet duidelijk zijn wat hij wel en niet kan doen. We zullen ook duidelij ke afspraken met de spoorwegpo litie moeten maken voor die reizi gers die de confrontatie met de NS willen aangaan. Voor de con ducteur belangrijk, omdat hij ook aan dat soort situaties het hoofd moet kunnen bieden". Reizen zonder kaartje moeilijk maken. Het invoeren van contro les bij de uitgang van het station komt daarbij niet in beeld, zegt Maaskant. "Helemaal niet zelfs", zegt hij met enige klem. "Dat neemt echter niet weg dat we in cidenteel op de perrons of bij het in- en uitstappen controles zullen uitvoeren. Maar terug naar de ou de situatie is volstrekt uitgeslo ten. Want dat is een weg terug die we beslist niet willen, ook niet kunnen. Dagelijks krijgen de NS een gigantische stroom van reizi gers (600.000) te verwerken. Zo iets moet vlot verlopen. Wat je niet uit het oog mag verliezen is dat er stations zijn die gewoon deel uit maken van de openbare weg, ze hebben meer dan één uit gang. De NS vinden dat de sta tions voor de hele samenleving toegankelijk moeten zijn. Dus controles bij het betreden of ver laten ervan zijn niet aan de orde". Politie en gemeenten samen misbruik aanpakken HAARLEMMERMEER/WAS SENAAR - De politie, ge meenten en hulpverleners moe ten samen een beleid ontwikke len om alcoholmisbruik te be strijden. Daarin past een verbod op het schenken van alcohol in sportkantines en bij recepties van gemeenten. Bij festiviteiten moeten niet langer op straat bierpompen worden geplaatst. Tevens is een verbod op alco holreclame op borden langs de weg nodig. Tot deze aanbevelingen kwam gis termorgen commissaris J.F.H. van den Berg van de politie van de Haar lemmermeer. Hij deed 'zijn uitspra ken tijdens een studiedag in Bever wijk over het gemeentelijk alcohol- matigingsbeleid. Zij pleidooi werd gesteund door C.P. Barning, voor zitter van de Volksbond tegen Drankmisbruik. Baming is tevens wethouder financiën in Wassenaar. Commissaris Van den Berg meent dat niet langer alleen de poli tie iets moet doen tegen alcoholmis bruik. "Alleen de alcoholcontroles van de politie zijn geën oplossing. In de praktijk is gebleken dat het aantal ongevallen waarbij een dron ken bestuurder betrokken is, niet gedaald maar juist gestegen is. Te weinig is de nadruk gelegd op het voorkomen van alcoholmisbruik en was het beleid te veel gericht op het pakken van dronken automobilis ten". Volgens Van den Berg is het be leid van de politiekorpsen gedoemd te mislukken, wanneer niet tevens andere instanties ook iets doen. Meer voorlichting over de gevaren van alcohol in het verkeer. Bestuur ders die dronken van de weg wor den gehaald moeten niet alleen wor den veroordeeld, maar tevens met hun neus op de gevaren worden ge drukt. Met horeca-ondernemers moeten de harde afspraak worden gemaakt dat zij mensen die te diep in het glaasje hebben gekeken niet' met hun eigen auto naar huis laten gaan, maar ze in een taxi zetten. Een verbod op het schenken van alcohol in sportkantines is een van de andere maatregelen die de Haar- lemmermeerse politieman eiste. Bij festiviteiten moeten op straat geen bierpompen meer worden ge plaatst. Reclame voor alcohol op re clamezuilen langs de weg en op ra dio en televisie is voor hem ook uit den boze. Gemeenten zoiiden het goede voorbeeld moeten geven door alcoholvrije recepties -op het gemeentehuis in te stellen. Ambtenaren Baming brak een lans voor een ac tievere rol van de gemeenten. Aller eerst moeten zij voorkomen dat ambtenaren op het werk alcohol ge bruiken. "De koelkasten moeten al- colholvrij worden gemaakt. Maar als duidelijk signaal en voorbeeld kunnen de koelkasten in de werk ruimten ook worden verwijderd. Het moet duidelijk zijn dat alcohol en werk niet samengaan". Zowel de gemeente als werkgeef ster en de betrokken ambtenaar hebben baat bij een duidelijk be leid. "Ambtenaren met alcoholpro blemen leveren de gemeenten een slecht imago op en kosten geld. In Nederland bedragen de kosten per honderd werknemers ruim 75.000 gulden per jaar. Alcoholproblemen leiden tot een hoger ziekteverzuim, kleine ongevallen, slechtere kwali teit van het werk, onvoorspelbaar gedrag en stress bij de collega's. Dergelijke problemen moeten de chefs sneller signaleren en vervol gens hulpverleners inschakelen", aldus Barning. "Recepties en vieringen van jubi lea kunnen alcoholvrij of -arm wor den gemaakt. Dus meer frisdran ken. De tijdsduur kan worden be perkt en het tijdstip worden veran derd", stelde Barning voor. De ge meente Wassenaar geeft overigens al enkele jaren het goede voorbeeld. Op recepties worden nog slechts licht alcoholische dranken ge schonken. Na enige gewenning be valt die nieuwe opzet goed. Koel kasten staan er niet op de afdelin gen, behalve bij enkele top-ambte- naren die veel gasten ontvangen. Maar ook dan worden hooguit licht alcoholische drankjes aangeboden. Regels voor veiliger ruiterverkeer ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen gaat bekijken welke maatregelen kunnen worden genomen om het ruiterverkeer veiliger te maken. Dat gebeurt op verzoek van het CDA. Tijdens de commissieverga dering algemeen bestuurlijke zaken maakte fractievoorzitter W. Breukel een opmerking over het toenemend aantal ongelukken. Hij vroeg of mane ges kan worden gevraagd onervaren ruiters beter te begeleiden, voordat die de openbare weg op gaan. Manegehouders hebben echter geen invloed op ruiters met eigen paar den. Volgens D. van der Schilden (WD) kan in de gemeenteverodening worden opgenomen dat ruiters in het bezit moeten zijn van een ruiterbe- wijs. J. Bosman (Progressief Alphen) vroeg zich af of geen speciale gebie-" den kunnen worden aangewezen voor ruiters, teneinde hen zoveel moge lijk van de openbare weg af te houden. Wethouder K. Mollema, dre burgemeester M. Paats wegens diens vakan tie als voorzitter van de commissie verving, heeft aangekondigd een notitie over het ruiterverkeer te laten opstellen, waarin wordt aangegeven wat wel en niet kan worden geregeld. Afgelopen weekeinde liep een paard het water in langs de Oostkanaal- weg, waaruit het dier slechts met veel moeite kon worden bevrijd. Een week eerder overleed een paard aan de Pietersberg, nadat het dier in bot- sing was gekomen met een lantaarnpaal. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 i en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen 1 spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel: 155010, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, tel: 213546, Prinsenstraat 5. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H.P. Jurgens, tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. Pleiter, tel: 131337, Fruinlaan 11 Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn. Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, tel: 766123, Zo- cherstraat 1 zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr. tel: 120347, Zoe- terwoudse singel 11 Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Prince, tel: 761754, Vondellaan 58. zo 8 uur tot 24 uur: J. Witpaard, tel: 217477. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: M.B. Landsmeer, tel: 413913; zo: mevr. Haas, tel: 896963; beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Over- I, Terweeweg 152, tel: 173994. Tromp. Leidseweg 328, tel: 071- 762159. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar za: R. van Niekerk, tel: 19014, Van Polanen- park 92; zo: J. Vonk, tel: 79676, Wittenburger- weg 106. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge- Personeel van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk heeft gistermiddag een zogenoemde 'Dees-pot-op-polonai- se' door het centrum van Katwijk aan Zee gehouden. Met deze optocht door het Zeedorp wilde het personeel ken baar maken dat ook zij actie voeren voor de vijf procent salarisverhoging. In de optocht werd een pop op een pot meegedragen die staatssecretaris Dees voorstelde. Ook was er een bed met een patiënt in de stoet opgenomen. Tijdens de optocht door het dorpscentrum werden ballonnen met de tekst 'vijf procent moet' uitgedeeld. Voor de bewoners van het 'zeehos' stond in de middaguren in de recreatiezaal een disco op het programma, (foto Dick Hogewoning) ZATERDAG 8 APRIL Leiden rommelmarkt jongerenkoor Dabar, van 10.00 tot 22.00 uur, Maranathakerk, Dijkstraat 2a. vlooienmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur in de bijhal; Circus Bas- e Adriaan, i o het terrein v, a 14.00 u hallen. rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. manifestatie voor vluchtelingen 'Mogen ze even', van 14.00 tot 17.00 uur in de Leidse Schouw burg. bingo Speeltuinvereniging Westerkwartier. aanvang 19.00 uur in gebouw ten Catestraat 10a. Tarot-festival', door studenten van de Emin-Foundation, van 20.00 tot 22.45 uur, Rapenburg 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Bloedbruiloft' door Carousel, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleve- jaren zestig, aanvang 21.00 uur in buurthuis Winnie Mandela, Tri* Terwindtstraat (Stevenshof). optreden HCP-orkest met Duke Ellington-programma, aanvang 21.30 uur bij Jazzzolder Hot Hou se, Waaggebouw. optreden 'Peter Paul Quartett', jonge Leidse jazzmuzikanten, aanvang 22.00 uur in Droomfa- Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Beukenschans. Oegstgeest uitvoering van de operette 'Grëfin Mariza', door Operettever eniging De Troubadours, aanvang 20.00 uur in het Rijnlands Lyce um, Apollolaan. Voorschoten opvoering van de komische fa bel 'Dwazen' door Toneelgroep Warmond uitvoering van de komische thriller 'Het lijk is zoek', door To neelvereniging Sint Matthias, aan vang 20.00 uur in 't Trefpunt, He renweg. Wassenaar voorstelling 'As you like it' van Shakespeare, door Theater van het woord, aanvang 20.15 uur in Theater Warenar, Kerkstraat. ZONDAG 9 APRIL Leiden koffieconcert door het Leidse Koor Het Zingend Hart, aanvang 11.30 uur in de Vrije School Mare- land, Maresingel 19. voorstelling Circus Bassie Adriaan, aanvang 14.00 uur op het terrein van de Groenoordhal- len. stadswandeling in kader van de tentoonstelling 'Leiden in gas licht', vertrek bij De Lakenhal om 15.00 uur. Verbaal signaal, zes dichters dragen voor uit eigen werk, aan- in De Burcht. kindervoorstelling 'De bruiloft van opa', door Martin Mens, aan vang 15.00 uur in het Lak-Thea- vang 1 Nieuwkoop uitvoering Trio Quatro in het Reghthuys, aanvang 16.00 uur. Oegstgeest concert Wiener Schuberttrio, aanvang 20.15 uur in de Groene Kork, Haarlemmerstraatweg. Voorschoten komische fabel 'Dwazen', door toneelgroep Voorschoten, aan vang 14.30 uur in het Cultureel Centrum, Marijkelaan. MAANDAG 10 APRIL Leiden NVvH, in verenigingsgebouw 't Pand, Caeciliastraat 18, informa tie tel: 2103147132036. bingo-middag activiteitengroep Dienstencentrum Merenwijk, Ros molen 6, aanvang 14.00 uur. ruil- en veilingavond De Post zegelvrienden, gebouw De Linde, Herenstraat, zaal open om 19.00

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13