Nijpels wil papier 100 hergebruiken Beurzen profiteren van rust aan rentefront A V 'De zekerheid dat er altijd werk is in de verpleging, is veel waard' De Koning voelt niets voor bemiddeling in cao-conflict KLM hoeft helemaal geen Fokker 100's VRIJDAG 7 APRIL 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Spoedig gesprekken met industrie DEN HAAG (GPD) - "Als ik mor gen niet meer in de politiek zit, stap ik weer in de verpleging". Het CDA- Tweede Kamerlid M. Janmaat- Abee vindt de verzorgende sector nog steeds zeer aantrekkelijk, on danks de hoge werkdruk, de grote verantwoordelijkheden, de onregel matige werktijden en de lage sala- door Theo Haerkens CD A-kamerlid Janmaat wil zó terug naar het ziekenhuis van de arts zoals het inbrengen van catheters en sonden, het aftappen van bloed en het toedienen van me- iar ze het dicijnen. Janmaat vindt dat een ver- 1962 tot rijking. "Je mag allerlei handelin- verpleeg- gen verrichten terwijl de arts, die ei- op de Deze uitbreiding 1 Janmaat zegt te weten over heeft. Ze volgde 1965 de opleiding voc. __r_D kundige-A en raakte vertrouwd met genlijk verantwoordelijk het legen van nachtspiegels en het tennisbaan staat'' verschonen van bedden. Weliswaar verliet ze onmiddellijk daarna het ziekenhuis om zich net gehuwd te wijden aan het huishouden. TILBURG (ANP) - Minister Nijpels (milieu) wil ZO spoedig Maar sinds ze kamerlid is, trekt mogelijk met de papier- en kartonindustrie om de tafel gaan }aarllJhks zitten om de afvalstroom van hun produkten in te dammen. Het hergebruik van papier en karton moet omhoog van 55 naar minstens 70 procent. De bewindsman streeft echter naar 100 procent hergebruik. kele weken het wit te schort blijven "Het werk is uitdagend ken beter worden, geeft dat veel vol doening. Ik heb nog van niemand gehoord dat het werk niet bevalt". Verpleegkundigen en verzorgen den hebben een zware baan, met omstandigheden denkt ze eerder wordt de dupe. Iemand heeft zich aan extra personeel dan aan meer psychisch helemaal voorbereid op loon. "Er moeten meer handen aan zo'n ingreep en dan gaat die ineens een bed, dat verlicht de werkdruk met door. Dat kan niet, dan moet er en maakt het werk aangenamer, worden ingegrepen". Daar heb ik bij de algemene be- Ludieke acties zijn best: troe- schouwingen al voor gepleit". teldagen, zwarte kleding, automobi- Een beetje meer geld mag wel vol- listen voorzien van koffie, koek en het taken- gens het CD A-kamerlid maar de stencils. Janmaat vindt het prima, pakket kan reden zijn de salarissen verpleegkundigen weten geen maat Maar meer speelruimte is er niet. wat op te trekken "maar vijf procent te houden. "Het is een beroep met "Bedden horen al niet op straat, is wel erg fors". Janmaat erkent dat perspectief op werk. Daar heb je nu want die gaan het ziekenhuis weer de koopkracht in de sector de afge- eenmaal voor gekozen. De zeker- in. Je moet je voorstellen wat dat lopen vijfentwintig jaar niet geste- heid dat er altijd werk is, is ook wat betekent voor de hygiëne". Ter gelegenheid van het 25-jarig be- een nog hogere vlucht moeten staan van kartonfabriek'De Hoop' men. Een produkt zal zodanig n.._ gisteren in Tilburg, zei Nijpels dat ten worden vervaardigd dat het ook groeiende verantwoordelijkheden als het lukt tot een volledig herge- opnieuw te gebruiken is. Ze nemen steeds meer werk bruik van papier en karton te ko men, voor hem in ieder geval al een deel van het Nationaal Milieube leidsplan (NMP) is gerealiseerd. Hij wil zien te bereiken dat het herge bruik en de nuttige toepassing van alle afvalstoffen wordt opgevoerd van 35 naar 60 procent. De gesprekken met de industrie moeten er toe leiden dat volgend jaar al met de eerste fase van de ver mindering van de hoeveelheden pa pier en karton, die nu nog worden gestort (25 procent) of worden ver brand (20 procent), begonnen kan worden. Nijpels drong er bij de industrie op aan hun produkten zo te vervaar digen dat het ook voor hergebruik geschikt is. Dit betekent volgens hem een verbetering van de samen stelling van papier en karton door minder samenstellingen te gebrui ken. Daardoor kan hergebruik eco nomisch nog aantrekkelijker wor den. Inhoudelijk wilde Nijpels niet na der ingaan op het Nationaal Milieu beleidsplan, maar hij zei wel een volledige kringloopeconomie als ideaal voor ogen te houden. Met dit als uitgangspunt wil hij met het NMP zien te bereiken dat de hoe veelheid afval die nu nog wordt ge stort - thans 55 procent - wordt te ruggebracht tot 10 procent in het jaar 2000. Hergebruik en nuttige toepassing van afvalstoffen - op het ogenblik 35 procent - moet 60 procent worden. De rest van de stoffen die niet ver werkbaar zijn, moet worden ver brand. Voor de bewindsman is dit het minimum dat tegen de eeuwwisse ling moet zijn bereikt^Er moet zo veel mogelijk gewerkt worden aan het voorkomen van afvalstoffen en aan hergebruik. Dit betekent vol gens hem dat de scheiding aan de bron en de gescheiden inzameling SCHIPHOL (GPD) - De KLM wil -... op de hoogte te gen is, ook liggen de salarissen de ontwikkelingen, zienlijk lager dan in het bedrijfsle ven. Maar ze vindt het onzin dat ver pleegkundigen daar nu mee aanko men. "Dat hadden ze maar moeten taald. Dat moet je ook meetellen' doen bij het onderzoek naar de functiewaardering in 1986. Toen heb ik niets gehoord, die kans heb- lus-ziekenhuis in Den Bosch waard. Werk gaat boven inkomen. Havenwerkers kunnen weigeren Bovendien zijn er maar weinig op- om een schip te lossen, maar ver leidingen op mbo-niveau waar tij- pleegkundigen hebben andere ver- dens de studie salaris wordt be- antwoordelijkheden. Net als in het onderwijs en bij de politie zijn de grenzen van het toelaatbare snel be- Woensdag moesten in het Caro- reikt en dan moet er ingegrepen worden. aantal operaties opgeschort worden De actiegroep WIO de arbeids- vanwege de acties. Het kamerlid pleegkundigen en ook de bonden spreekt er schande van. "De patiënt beraden zich zaterdag over hardere Janmaat: "Ziekenhuisbedden ho ren niet op straat". (foto GPD) acties. Janmaat betwijfelt dat de werkers in de gezondheidszorg daardoor voelen. "Ze hebben geko zen voor een verantwoordelijk be roep en dragen die verantwoorde lijkheid ook". De verpleegkundigen lijken daar anders over te denken. Idealisme is mooi, maar een goed salaris beter. Niet voor niets dragen zij bij hun ac ties leuzen mee als 'Wij zijn geen nonnen meer'. Het spreekt Janmaat niet aan. "Het verwijt dat de politiek te veel een breoep doet aan de 'roe ping' van een verpleegkundige is UTRECHT (ANP) - Minister De Ko ning (sociale zaken) heeft geen be hoefte aan bemiddeling tussen het kabinet en de Nationale Zieken huisraad in het cao-conflict over de looneis van 5 procent voor het zie kenhuispersoneel. Het standpunt Sterkere groei aantal banen DEN HAAG (GPD/ANP) - Het aan tal banen is vorig jaar met 136.000 (2,9 procent) toegenomen tot 4,79 muurvast zit, begint de toch al niet tiljoen. Dat is de grootste banen- bijzonder innige relatie tussen de groei van de afgelopen jaren, die vakbonden en het actiecomité forser is dan algemeen werd. WIO (Verplegenden en Verzorgen- wacht. Het Centraal Planbureau den In Opstand) verder te bekoelen (CPB) ging tot nu toe uit AbvaKabo en CFO, de twee groot- de papierfabriek De Hoop i de mogelijkheden die de afge- de KLM af staan en zelf de af van de Fokker 100. De maat- lopen maanden zijn besproken om tot een volledige afname van de tien bestelde vliegtuigen te komen. "Dat is met de uitkomst van nu niet inte ressant meer", aldus de woordvoer- toename in het aantal banen met ste bonden die alle categorieën ruim 60.000. kenhuispersoneel organiseren, heb- Het nieuwe getal is gisteren be- ben zich tijdens de vierde georgani- kend gemaakt door het Centraal seerde actiedag openlijk beklaagd de WIO en an het adres deze bonden. Het actiecomité dat de bonden eerder wist te bewegen de looneis in één klap van 1,5 naar 5 procent te verhogen, heeft de ergernis van bei de bonden gewekt door de bonden te beschuldigen van het tegenhou den van hardere acties. De AbvaKabo noemt de opstel ling van de WIO 'in strijd met de economische belangen van de werknemers Bureau voor de Statistiek (CBS), over de opstelling Het betrof de stand per 31 december kritische uitlatingen 1988. Gemeten in aantal nieuwe t nen, was de toename het grootst de handel en horeca: 42.000. Het ministerie i schappij weet nog niet wat ze met de vier vliegtuigen aan moet. die Fokker dit jaar nog aflevert. Ver moedelijk worden ze verhuurd 1991 el- zaken heeft teleurgesteld gerea- gezondheidszorg'. Bestuurder geerd op de annulering. De ov heid heeft steeds getracht KLM De KLM bezit nog steeds de vijf Fokker op één lijn te krijgen. "Het is overleg tussen bonden en WIO Havenfusie De Vervoersbond FNV dreigt de zijn, zouden op termijn elders komende week met acties om de fu- ten worden ondergebrach* sie tussen ECT, Quick Dispatch en werd de order voor nog eens vier Muller Thomsen te laten welslagen, toestellen afgemeld. Als de eerste onderhandelingsron- De kwaliteit van de Fokker 100 de komende dinsdag mislukt, zal de staat volgens de KLM met ter dis- bond zijn leden mobiliseren. De cussie. Het is uitsluitend de vertra- werkgevers hebben volgens de §ing ln de aflevering geweest val- bond gedreigd de fusie af te blazen ous als er geen akkoord komt over één bedrijfscao. BASF De produktie van pvc-latex van het Arnhemse bedrijf BASF Polyme ren wordt verplaatst naar de Bonds republiek. Op deze wijze wil BASF definitief een punt zetten achter de reeks van incidenten rond de uit stoot van kankerverwekkend vinyl- chloride boven de Gelderse hoofd stad. - andere "maatschappijen. Ook de der. De maatschappij zwijgt ook twee vliegtuigen die nu in gebruik r te betreuren de overeenkomst die vorige week zou zijn bereikt, waarbij van ten worden ondergebracht. Eerdér annulering nog geen sprake was. Volgens die overeenkomst o Fokker de contractueel overeenge- gen die tijd wordt ook de komen schadevergoeding verdub- honderdzitter beien, wat' neer zou komen op bedrag van veertig miljoen gulden, opties. Wat de maatschappij daar mee gaat doen is nog niet bekend, langrijke Nederlandse bedrij "Het is echter niet waarschijnlijk niet op maximale wijze kunnen dat deze door de KLM worden ge- menwerken". bruikt", aldus de woordvoerder. Ei genlijk kan de KLM de Fokker 100 De KLM plaatste in 1984 een tot.medio 1991 niet gebruiken. Te- der voor tien Fokker 100's twee be- morgen moet uitwijzen of de menwerking wordt voortgezet. Ook gisteren werd weer bij tien tallen instellingen actie gevoerd om de looneis kracht bij te zetten. Zo ontstond bij de IJ-tunnel richting Amsterdam een file van vijf kilome- i optie op nog eens vijf. Op dat ter toen verpleegkundigen pamflet- Boeing, de 737- moment bestond het vliegtuig al- ten en ontbijtkoek aan automobilis- 500 verwacht. Het lijkt erop dat de leen nog op papier. Vijf maal moest ten gingen uitdelen. Op het Leidse- KLM, met haar voor een groot deel Fokker echter de afleveringsdatum plein in Amsterdam konden pas- Verder zou de vliegtuigfabrikant uit Boeings bestaande vloot, veel verschuiven vanwege stagnatie onbepaalde tijd kapiteins r dat toestel voelt. de pröduktie. Philips Gisteren hebben ongeveer 600 van de 3500 werknemers van de Philips- vestiging in het Belgische Hasselt het werk neergelegd. Zij staken om kracht bij te zetten aan een aantal ei sen die ze de directie gesteld heb ben. Ze willen onder meer de invoe ring van een systeem van loonclas- sificatie. Volgens de Philips-woord- voerder in Brussel heeft de staking de produktie in het bedrijf goed deels stilgelegd. Vertraagd Chartervluchten van Martinair en Transavia hebben gisteren in Grie kenland urenlange vertraging opge lopen door een staking van de lucht verkeersleiders in Griekenland. De verkeersleiders legden tussen ne gen uur en twaalf uur het werk stil. Het luchtverkeer kwam daardoor in deze periode op alle Griekse vlieg velden stil te liggen. ILO-verdrag De Internationale Arbeidsorganisa tie (ILO) heeft minister De Koning vanaf 1972 nimmer te verstaan ge geven dat Nederland met zijn socia le uitkeringen op gespannen voet leeft met het ILO-verdrag 121. Mi nister De Koning van sociale zaken wil dat verdrag opzeggen op grond van dat door de ILO bestreden argu ment en heeft daartoe al een wets ontwerp bij de Kamer liggen. Haven De vervoersbond FNV wil een uit breiding van de arbeidspool voor werknemers in de Amsterdamse haven. Die pool is te klein en niet breed genoeg inzetbaar. Het gevolg daarvan is dat werkgevers de afge lopen tijd in toenemende mate 'ille gale arbeiders' hebben ingezet, zoals studenten en uitzendkrach ten, omdat de aanvoer van cacao bonen naar Amsterdam dit jaar bij zonder groot is. Opnieuw was het rustig aan het rentefront. Het oegint er naar uit te zien dat de hoogste top van de ren tehobbel dit voorjaar nu achter de rug is, hoewel nog moet worden af gewacht hoe de beurs volgende week zal reageren op de vandaag bekendgemaakte werkloosheidcij fers van de maand maart in de Vere nigde Staten. door Jan Wagenaar De nu voorbije week begon op vele effectenbeurzen met een scherpe koersdaling van de dollar en oplo pende noteringen voor obligaties en aandelen. De aanleiding was een vergadering afgelopen weekeinde van de monetaire autoriteiten van de Groep van Zeven in Washington die eindigde met een nogal crypti sche verklaring waarin gezegd werd dat de dollar zeker niet hoger moest worden, maar ook niet in een glij vlucht moest geraken. De valutahandel legde deze nogal ondoorzichtige publikatie uit als een streven naar een wat lagere dol larwaarde en liet de koers dan ook los. Maar veel meer dan een paar centen viel de dollar niet en bleef bijvoorbeeld in Amsterdam rond de 2,11 gulden. Het wachten was op de werkloosheidscijfers die naar de al gemene indruk, opnieuw zouden VOC - Het handel-, scheepvaart- en opslagconcern Van Ommeren Cete- co (VOC) heeft in 1988 een netto winst geboekt van 54,6 miljoen gul den tegen 40,4 mihoen in 1987. De netto-omzet steeg van 1,9 miljard gulden tot 2,4 miljard. De raad van bestuur verwacht dat de nettowinst dit jaar geleidelijk zal verbeteren. Daarbij wordt een voorbehoud ge maakt voor valutaschommelingen en sterke wijzigingen in de markt omstandigheden. ~»s BEI JRS W E E K bewijzen dat de conjunctuur in de Verenigde Staten iets -aan het afne- In de Duitse Bondsrepubliek blijft de economische groei evenwel zeer bevredigend tot hoog. Zelfs bo ven verwachting en zal eerder bij 3 procent liggen dan de 2,5 procent die als prognose was opgesteld. Waarschijnlijk zal dit de grootste blokkade vormen voor een echt naar beneden gerichte renteontwik keling. Maar op onze beurs neigde de obligatiemarkt toch tot een zeker herstel. De vorige week door de Neder- landsche Bank verrichtte verkoop van staatsobligaties van in totaal 47 miljoen gulden heeft dus maar een beperkte en tijdelijke druk op de lange rente veroorzaakt. Toch was de geldmarkt deze week nogal krap door versnelde belastingontvang sten en moest de centrale bank later in de week met een nieuwe belening over de brug komen. Ook in Enge land zijn de gevaren voor de rente nog niet geweken nu het zwak blij vende pond sterling de kans op een verdere rentestijging weer reëler maakt. Maar de afvlakkende rente- hobbel bracht ook deze week het koerspeil op vele aandelenmarkten verder omhoog. Toppen Vrijwel overal werden nieuwe jaar- toppen aangeslagen. Vaak zelfs in een dagelange successie zoals in To kio. Maar ook op het Damrak kwa men de meeste indexgroepen op nog niet eerder dit jaar bereikte top pen die bovendien meerdere malen door nieuwe records werden opge volgd. Alleen de internationals had den door de maandag onverwacht optredende dollarval moeite om mee te komen. Het jaar 1989 is tot dusver voor de Amsterdamse effec tenbeurs bijzonder goed geweest. Ondanks de aarzeling die het grote publiek meer dan eens aan de dag legde. Maar over het eerste kwartaal steeg de aandelenomzet met niet minder dan 56 procent tot ruim 47 miljard gulden, de hoogste kwar taalomzet ooit bereikt. Met alle an dere waarde mee was de totale om zet toch nog iets lager dan vorig jaar in het eerste kwartaal. Evenals de rente en de Ameri kaanse dollar bleken ook de olie prijzen een hoogtepunt te hebben bereikt. Nu de oliestroom uit Alas ka weer op gang is gekomen zijn de olieprijzen gaan dalen, wat in Tokyo mede leidde tot een fikse beurs- hausse. De Nikkei-index kwam daar voor het eerst in de geschiede nis boven de 33.000 en liep in één week ruim 5 procent op. De beurs van Tokio profiteerde vooral van de terugkerende grote beleggers die op 1 april met een nieuwe lei zijn be gonnen. Het fiscale jaar begint daar op die datum. Ondertussen schommelde de Ne- wyorkse effectenbeurs rond de 2300 op de Dow Jones-index. De stem ming was licht verdeeld. Trekpaarden Op het Damrak fungeren nog de vaak bijzonder gunstige winstcij fers en de daaruit voortvloeiende hogere dividenden als belangrijke trekpaarden. Vaak wordt op derge lijke goede verwachtingen vooruit gelopen, want zeer fraaie winstcij fers die deze week bijvoorbeeld be kend werden gemaakt voor Else vier en Stork konden geen koers- verbeteringen teweeg brengen. Wel trok Wegener Tyl bijna 10 procent aan, evenals Holec en was Grolsch 5 De dollarkoers was niet voor iedereen goed te volgenVoor deze vrouwelij ke valutahandelaar in Japan aanleiding om dit gezicht er bij te trekken. van het kabinet dat er niet meer loonruimte is dan 0,32 procent blijft ongewijzigd, zo heeft de woord voerder van De Koning gisteravond meegedeeld. Als er al bemiddeld zou worden, dan zou dat tussen NZR en bonden moeten gebeuren op verzoek van partijen. De bonden hebben juist gezegd zich van een eventuele be middeling afzijdig te willen houden omdat het conflict handelt tussen kabinet en NZR. De Koning wijst er ook op dat voor het ziekenhuiswe zen geen formele regeling voor be middeling bij geschillen bestaat, in tegenstelling tot de Rijksoverheid. Terwijl het cao-conflict nog Eastern Airlines verkocht, einde conflict in zicht NEW YORK (RTR/KRF) - De in zware moeilijkheden verke rende luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines is voor 464 mil joen dollar verkocht aan een groep onder leiding van honk balmanager Peter Ueberroth. Eastern, sinds 1986 een dochter onderneming van Texas Air, wordt voor dertig procent eigen dom van de werknemers en voor dertig procent van de di rectie, zo is gisteren op een pers conferentie bekendgemaakt. Ueberroth zei dat er nog wel moeilijkheden in het verschiet zijn. Ten eerste moeten de cura toren van Eastern toestemming geven voor de overneming. De maatschappij verkeert sinds een maand in surséance van beta ling. Ten tweede moet er een ak koord worden bereikt met de vakbonden over de lonen. De bonden hebben na de perscon ferentie laten weten bereid te zijn tot concessies nu de werk nemers een deel van de aande len krijgen. Vastgelopen loononderhan delingen waren de oorzaak van de staking van boordwerktuig kundigen, die later werd ge steund door piloten en verkeers leiders. Als gevolg daarvan moest Eastern zijn vluchten sterk beperken en zelfs over gaan tot het aanvragen van uit stel van betaling. Texas Air-top man Frank Lorenzo staat be kend om zijn afkeer van werk nemersorganisaties. Hij ligt al vanaf de overneming van Eas tern met de 25.000 werknemers van het bedrijf over hoop. Afgelopen weekeinde is al een deel van Eastern Airlines ver kocht. Toen maakte miljardair Donald Trump bekend de shuttle-dienst tussen Washing ton, New York en Boston voor 365 miljoen dollar over te ne- procent beter. Emba en Grasso moesten daarentegen 5 procent te rug. De grootste winst boekte even wel Ahrend die 15 procent in koers steeg door naar wordt aangenomen aanhoudende aankopen door Bühr- mann die dit bedrijf wil overnemen. De Europese optiebeurs had een behoorlijk drukke week af te wer ken. Er werden in totaal 238.000 contracten afgesloten of 47.500 als daggemiddelde tegen een gemid delde van ruim 38.000 in de voor gaande werkweek. Hoogovens moest na een paar dagen de eerste plaats afstaan aan Koninklijke Olie. Opvallende was de hoge score van KNP. Ook indexopties boekten weer hoge omzetten. In het eerste kwartaal werden hier in totaal 3,2 miljoen contracten verhandeld te gen 1,9 miljoen vorig jaar. Olieconcerns: wij maken geen prijsafspraken ROTTERDAM (ANP) - De olie maatschappijen ontkennen ten stel ligste dat er onderling afspraken worden gemaakt over de ontwikke ling van de benzineprijzen. De be schuldiging van Konsumenten Kontakt dat er sprake zou zijn van een verkapt pfijskartel, wijzen zij met kracht van de hand. "Iedereen rekent op basis van de zelfde marktgegevens en komt dan op dezelfde consumentenprijs uit", zo was gisteren bij de maatschappij en te vernemen. De directeur ver koop, groothandel en industrie van Texaco, H. Kogelman, zegt dat de benzineprijs door vier factoren be paald: de internationale benzineno tering, de dollarkoers, de accijnzen en belasting (65 procent van de pompprijs) en' de distributiekosten. Omdat deze basisgegevens voor alle maatschappijen vrijwel dezelfde zijn, is het logisch dat men tot de zelfde prijs aan de pomp komt, al dus de Texaco-directeur. Van de grote oliemaatschappijen is Shell, met een aandeel van 30 pro cent van de benzineverkopen de marktleider in Nederland, de enige die een wijziging van de adviesprij zen via een persbericht van tevoren aankondigt. In de praktijk blijkt dat de andere steeds volgen. Dat er helemaal geen prijsconcur rentie meer zou zijn, wordt door de verschillende woordvoerders even eens ontkend. Zij wijzen dan op concurrentieslagen die van tijd tot tijd plaatselijk ontstaan, waarbij de prijzen aan de pomp soms tot 20 cent onder de adviesprijs liggen. De woordvoerder van Shell er kent dat door de aankondiging van een prijswijziging door de marktlei der anderhalve dag voor het mo ment dat die van kracht wordt, de andere maatschappijen gelegen heid hebben daarop in te spelen. Bovendien heeft Shell een aantal telefoonnummers, waarop bandjes met de laatste adviesprijzen ten ge hore worden gebracht. Deze num mers zijn bedoeld voor de pomp houders die Shell-produkten verko pen, maar de concurrent kan op die manier ook snel van een prijswijzi ging op de hoogte zyn, zo erkent de Shell-woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7