Moskou en Londen blijven het oneens Ontspanning in Midden-Amerika blijft bij 'belijdenis' Pittige discussie over nucleaire ontwapening Japanse oppositieleiders eisen aftreden Takeshita Zuidafrikaanse Botha: dit jaar verldezingen President Bush wil verkiezingen in door Israël bezette gebieden Bush tevens bij hulp Contra's betrokken Commissie van toezicht op Namibia met spoed bijeen Steun VS voor staatshoofd bij crisis in Haïti Verhoef kan wellicht naar aids-congres VRIJDAG 7 APRIL 1989 BUITENLAND PAGINA 5 TOKYO - De leiders van de vier oppositiepartijen in Japan houden vandaag in de oude keizerstad Kyo to een topconferentie om na te gaan hoe zij de door schandalen geteis terde premier Takesnita tot aftre den kunnen dwingen. Het is voor het eerst in de naoorlogse geschie denis van Japan, dat de oppositie- partijen zo'n topontmoeting organi- le Democratische Partij De bijeenkomst van de oppositielei- LONDEN (AP/GPD) Sovjet-partijleider en president Gorbatsjov en de Britse premier ders komt een dag nadat de plaats- Thatcher hebben gisteravond tijdens het staatsdiner dat voor de partijleider werd gegeven vervangend chef-staf van Takeshi- eerine -- Takeshita in Thatchers ambtswoning Downingstreet 10 nog een keer duidelijk gemaakt dat ze ver- hitf thdensltn fondswer^lnd^bh- heeft het publieke vertrouwen schillend denken over nucleaire ontwapening. De Britse premier Thatcher heeft Niet alleen Thatcher en de Russi- 50 steund door een meerderheid van miljoen yen (ruim 750.000 gulden) het Japanse volk", zei een woord- door Bob Mantiri donaties heeft ontvangen Recruit-Cosmos. De fondsen wer den gebruikt om de campagne van Takeshita voor het premierschap te betalen. Recruit, die actief is op het gebied informatie en van onroerend goed, heeft ministers, hoge ambtenaren en partijfunctionarissen omge- Takeshi- k°cht ominvloed te krijgen i haar persoonlijke relatie met de Russische leider Gorbatsjov een nieuwe dimensie gegeven. Zowel in haar kring als die van de Russen wordt nu enthousiast gesproken over de onderlinge verstandhou ding. Ondanks duidelijke dissonan ten, zoals de via Amerika uitgelekte Russische leverantie van 15 super sonische lange-afstandsbommen- werpers aan wat de premier be schouwt als de terroristische staat Libië van kolonel Gadaffi. Een ander strijdpunt is haar hard nekkig vasthouden aan de moderni sering van de strategische nucleaire wapens tegen mogelijke agressie vanuit Oosteuropa. Premier That cher stelt zich op het standpunt dat die wapens behoren tot de nucleaire afschrikking die ten slotte de Rus sen op een andere koers heeft ge bracht. En dat hun vernieuwing en modernisering van essentieel be lang zijn om de Russen op die koers te houden. In lange gesprekken in de ambts woning van Downing Street 10 heeft Gorbatsjov zijn gastvrouw in niet te mis verstane bewoordingen duidelijk gemaakt dat Rusland druk bezig is zijn militaire strategie te wijzigen en dat haar opstelling over de nucleaire wapens in strijd is met de geest van perestrojka en glasnost, die hij zo nadrukkelijk na streeft. Gesprekken tussen beide leiders kunnen tegen een stootje. Thatcher en Gorbatsjov kunnen hartstochte lijk van mening verschillen. Maar in de onderstroom daarvan blijft het feit dat zij elkaar gewoon mogen en elkaar ook oprecht bewonderen en respecteren. Dat blijkt nu duidelijk door de ongedwongen warmte en sfeer. Lief en aardig allemaal, maar dat nam niet weg dat er onderling pittig en recht voor z'n raap gesproken is. sche president, maar vooral de twee ministers van buitenlandse zaken Sir Howe en Sjevarnadze hebben scherp van gedachten gewisseld over de leverantie van de omstre den bommenweppers aan Libië. Premier Thatcher heeft haar posi tie aan Gorbatsjov duidelijk ge maakt en scherpe kritiek geuit om diens scheve voorstelling van zaken waar het het Russische surplus aan chemische wapens betreft en ook het thema van de mensenrechten in zijn land aangevoerd. En het leidt geen twijfel, of de Russische presi dent heeft daar tegenover gesteld dat hij ook wel wat aan te merken heeft op de Britse houding ten aan zien van de mensenrechten in Noord-Ierland. Maar naast strijdpunten waren er ook positieve elementen in hun be sprekingen. Met name waar het be treft de ontwikkelingen in Afgha nistan en Zuidelijk Afrika. Er wer den ook direct zaken gedaan, com pleet met glazen champagne, over betere handelscontacten tussen bei de landen. En over betere visumre gelingen tussen de twee landen om het handelsverkeer te bevorderen. De Britten zijn nu van plan om aan Rusland meer techniek te leve ren en er ook nieuwe fabrieken te bouwen. Met 3,4 procent staan zij onderaan het lijstje van het econo mische westen in de export naar Rusland. En gezien het al lang on gunstige beeld van de handelsba lans, staan tal van Britse onderne mingen nu te trappelen om met de Russen meer zaken te doen. Er wordt nu zelfs al gesproken over de bouw van een Brits handelscen trum in Moskou. Op hun beurt ho pen de Russen als betaling voor de opgevoerde Britse invoer meer che mische produkten aan Groot-Brit- tannië te leveren. voerder van de Japanse Socialist- siche Partij, de belangrijkste rivaal van Takeshita. Tezamen met de drie andere op positiepartijen wil de Socialistische partij Takeshita dwingen het parle ment te ontbinden en verkiezingen te houden. "We hebben het volste vertrouwen dat het publiek ons za'. steunen", aldus de socialistische woordvoerder. De vier partijen heb ben gezamenlijk in het Diet (parle ment) 174 van de 512. De regerende partij, die sinds haar oprichting in 1955 onafgebro ken aan de macht is, heeft een com fortabele meerderheid van 297 ze tels in de Kamer. De resterende ze tels worden bezet door kleinere par tijen en onafhankelijke politici. De populariteit van Takeshita is de laatste weken dramatisch ge daald. Een recente peiling van Mai- nichi Shimbun, die een miljoenen oplage heeft, wees uit. dat Takeshi ta nog slechts de sympathie van vijf procent van het volk. De Liberale Democratische Partij heeft bij recente tussentijdse ver kiezingen flinke nederlagen gele den als gevolg van het omkoop schandaal, waarin niet alleen Takeshita. maar ook de voormalige premier Nakasone en anderen in de top van de partij, zouden zijn be trokken. JOHANNESBURG (GPD) - De zichtig pogen het apartheidsbeleid Zuidafrikaanse president P.W. Bo- van zijn grofste elementen te ont- tha heeft woensdag aangekondigd doen. Dit proces is echter de laatste dat dit jaar parlementsverkiezingen drie jaar in het slop geraakt, toen de zullen worden gehouden. De beslis- regering zich genoodzaakt achtte de sing houdt tevens in dat Botha na noodtoestand in te voeren om het de verkiezingen niet zal terugkeren hoofd te bieden aan de opstand in als president. de zwarte woonwijken tegen de In een toespraak tot een gezamen- apartheid, lijke vergadering van het uit drie ka- De levensduur van het huidige mers bestaande parlement zei Bo- parlement zou 6 september zijn af- tha dat hij eind mei het parlement gelopen. Aan de verkiezingen kan zal ontbinden. Volgens de Zuidafri- alleen deelgenomen worden door kaanse grondwet moeten vervol- blanken, kleurlingen en Aziaten, gens binnen zes maanden verkie- die via een eigen kamer in het zingen zijn uitgeschreven. Als parlement vertegenwoordigd zijn. meest aannemelijke tijdstip wordt De zwarte meerderheid van de be de periode tussen eind augustus en volking blijft van nationale verkie zing uitgesloten. half september genoemd. De beslissing maakt een einde aan de speculaties over de positie van de president die de Zuidafri kaanse politiek de afgelopen maan den in hun greep hebben gehouden. Algemeen wordt aangenomen dat Botha na de verkiezingen als presi dent zal plaatsmaken voor de mini: ter van onderwijs, F.W. de Klerk. De Klérk was Botha al opgevolgd als leider van de regerende Nationa- WASHINGTON (Rtr/AFP) - De le Partij, nadat de 73-jarige presi- Amerikaanse overste Oliver North dent m januari door een lichte her senbloeding was getroffen. De aankom in van het tijdperk-Botha, dat r heeft gisteren voor het eerst e enbloeding was getronen. tuigeverklaring afgelegd in het pro- De aankondiging luidt het einde ™aewaarin hii J*Jh, .mat voor ziin aandeel 10 jaar heeft geduurd. Deze periode daal Hij verklaarde dat hlJ van ho. wordt gekenmerkt door WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Bush heeft giste- "acceptabele formule" kan den gevonden voor verkiezingen afloop van besprekingen die "kunnen bijdragen tot het poli met de Israëlische premier Shamir, tieke proces van de dialoog" Maar hij zei niets over de nu al op- verkiezingen worden gehou- gelaaide^ controverse tussen Jsraël de bezette Gaza-strookJ gezegd er voorstander van te zijn dat t trale doel van de PLO, en daarom zei Shamir indirect niet met de PLO te zullen praten. Behalve over de verkiezingen en de rol van de PLO, is er op nog twee punten onenigheid tussen Israël en de Arabische lan den. KAAPSTAD (GPD) - De uit Zuid afrikanen, Cubanen en Angolezen bestaande gemeenschappelijke commissie van toezicht op het tus sen deze drie landen gesloten vre desakkoord, zal komend weekend in spoedzitting bijeen komen over de 'bush-oorlog' in het noorden van Namibia. Ook de Sovjetunie en de Verenigde Staten, de twee 'peetva ders' van het vorig jaar gesloten vre desakkoord, zullen deelnemen aan deze bijeenkomst op een boerderij even buiten de Namibische hoofd stad Windhoek. Dat heeft de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Roelof'Pik' Botha gisteren in Kaap stad medegedeeld. De bemiddelaar in het conflict tussen de drie landen, de voormalige Amerikaanse onder minister voor Afrikaanse zaken, dr. Chester Crocker, zal de ontmoeting voorzitten. De gevechten in Ovambo-land gaan, ondanks oproepen uit heel de wereld, nog onverminderd voort. Buitenland kort Exxon Valdez Joseph Hazelwood, de kapitein van de in de Prince William Baai in Alaska aan de grond gelopen super tanker Exxon Valdez, is op borg tocht vrijgelaten nadat een rechter zijn borgsom had verlaagd tot 50.000 gulden. Het aantal dodelijke slachtoffers inmiddels opgelopen tot 241, wa« i215 SWAPO-strijders. den in de bezette Gaza-strook en de aan de ene kant en de Arabische we- Westbank. reld en de Palestijnen aan de andere Met dat voorstel was Shamir naar kant. Shamir heeft gezegd onder Washington gekomen. Shamir wil geen voorwaarde met de Palestijnse conferentie die het grondwerk dat er verkiezingen onder Palestij- Bevrijdingsorganisatie (PLO) te T u A1 de bezette gebieden worden willen praten. Shamir wil geen internationale Botha 2 gehouden. Die zouden vertegen woordigers moeten opleveren die overtuigd te zijn met Israël gaan praten over de toe- zijn huidige 1 Het voorstel van Shamir zal Israëlisch-Arabische vredes conferentie zou moeten leggen. Pre sident Mubarak wil dat wel, en de regering-Bush denkt dat zo'n confe- zingen in de bezette gebieden. Hij zei alleen erop te vertrouwen dat dat de rest van de wereld het eens is komst van de Gaza-strook met de Zuidafrikaanse stelling dat Westbank de Namibische bevrijdingsbewe- ging Swapo verantwoordelijk is voor de strijd in het noorden van Namibia. "Wij hebben van talrijke landen steunbetuigingen ontvan gen voor onze pogingen om vrede te brengen in de regio en ik voorspel, PORT-AU-PRINCE (GPD/AP) - dat wij om die reden de komende De Verenigde Staten hebben hun tijd geen verdere sancties hoeven te steun uitgesproken voor het Haïti- vrezen", aldus Botha. aanse staatshoofd, generaal Prosper De Swapo-woordvoerder in de Avril, wiens aftreden wordt geëist Angolese hoofdstad Luanda, Hidi- door belangrijke onderdelen van po Hamutenya, heeft gisteren op- het Haïtiaanse leger. Alle in Haïti nieuw verklaard dat de bevrijdings- circulerende geruchten over een op beweging bereid is om de gevech- komst zijnde Amerikaanse invasie ten te staken. Inmiddels heeft een zijn echter nadrukkelijk ontkend, aantal landen stappen ondernomen De Amerikaanse ambassade in om militairen en materieel ver- Haïti verklaarde gisteren dat gene- vroegd naar Namibia te sturen om raai Avril om hulp had gevraagd, de beëindiging van de oorlog te ver- Generaal Avril verschanste zich snellen. De komende week worden vannacht nog altijd in het presiden- er Finse en Malaysische militairen tiële paleis van Port-au-Prince. in Namibia verwacht. Ze zullen Daar kreeg hij gisteren bezoek van worden gestationeerd in het leger- de Amerikaanse ambassadeur in kamp bij Grootfontein in het wes- Haïti, ten van Namibia en in de noordelij ke Caprivi-strook. Na afloop verklaarde deze, dat de Minister Botha zei dat het duide- eventuele val van Avril 'een ramp' lijk is dat sommige landen bang zijn voor het Haïtiaanse volk zal beteke- geworden om troepen aan Untag te nen. "In de ogen van de Verenigde leveren, nu de gevechten voortdu- Staten vertegenwoordigt generaal ren. In een televisie-interview afge- Avril een daadwerkelijke hoop op lopen nacht zei hij onder meer: "De democratisering", aldus de ambas- Nederlandse regering denkt er zelfs sadeur. over om maar helemaal niemand meer te sturen". Minister Van den De rebellen van de machtige Des- Broek (buitenlandse zaken) heeft salines-kazerne beweerden 's mid- bij VN-secretaris-generaal Perez de dags, dat Avril hen zou hebben be- Cuellar geïnformeerd naar de vei- dreigd met het vragen om buiten- ligheidsrisico's voor de 31 Neder- landse hulp, indieji ze niet snel hun i dan ook weinig rentie nuttig zou kunnen zijn. Shamir wil verder "uit veilig- de kans van slagen hebben. Dat de wgering-Bush toch het Israëlische heidsoverwegingen" niet alle bezet- President Bush ging verder niet voorstel steunt, is, aldus regerings- te gebieden opgeven. De Arabische op de vborwaarden rond verkie- functionarissen, in de eerste plaats 1 1 J J~ A ;n kwestie van strategie. Een Palestijnse staat is het cen- landen staan daarop; de Ameri kaanse regering helt Arabische positie. Generaal Avril. Afghanistan De islamitische rebellen hebben landse marechaussees die eind deze opstand staken. "Een reden te meer terst gespannen. De opstandelingen Kabul en drie andere grote Af- maand naar Namibia afreizen om om zijn aftreden te eisen", zo vond hebben bijna de hele Haïtiaanse ghaanse steden met raketten be- deel te nemen aan de Untag-vredes- een van de muitende militairen. hoofdstad onder controle. Gisteren stookt. De aanvallen komen minder macht. Vooralsnog blijft de situatie ui- trokken er een paar duizend men- dan 24 uur nadat de regering van president Najibullah een eenzijdig staakt-het-vuren afkondigde tij dens de ramadan (het vasten). sen de straat op om hun actie te on dersteunen. De presidentiële garde van Avril probeerde de menigte te verspreiden. Daarbij kwam een burger om het leven. Aan generaal Avril trouwgeble- ven troepen bliezen gisteren met behulp van een kanon een huis op, waarin zich opstandige militairen hadden verschanst. Vier rebellen werden daarbij gedood en een vijf de raakte gewond, zei een ooggetui- De rebellen hebben gezegd, dat ze niet bereid zijn om het vuur te ope nen op hun 'broeders' van de presi dentiële garde. "We willen alleen het vertrek van generaal Avril", al dus de troepen onder leiding van kolonel Guy Francois. De muiters hebben voorgesteld, dat generaal Avril wordt vervangen door Gilbert Austin, de president van het Supre me Gerechtshof. Avril weet alleen de presidentiële garde achter zich. De huidige crisis binnen het Haï tiaanse leger lijkt een direct gevolg van de Amerikaanse druk op gene raal Avril om zijn strijdkrachten te zuiveren van drugssmokkelaars. In ruil daarvoor zouden de Amerika nen een spoedig herstel hebben be loofd van de voor Haïti zo noodza kelijke economische hulp, 70 mil joen dollar per jaar. In Washington zijn dergelijke speculaties van de hand gewezen. ST. PAUL (AP/GPD) - De Ne derlander Hans Paul Verhoef, die in een gevangenis in St. Paul in de Amerikaanse staat Minne sota wordt vastgehouden omdat hij besmet is met het aids-virus HIV, mag van de immigratie-au toriteiten in Minnesota worden vrijgelaten om een aids-congres in San Fransisco bü te wonen. De aanbeveling moet echter nog worden overgenomen door de centrale autoriteiten in Was hington voordat Verhoef daad werkelijk de gevangenis kan verlaten. Het plaatselijk hoofd van de immigratiedienst in St. Paul, Tom Schiltgen, zei dat Verhoef in principe moet worden uitge wezen, omdat hij is besmet met een gevaarlijke besmettelijke ziekte, maar dat hij in aanmer king komt voor de uitzondering die de federale richtlijnen moge lijk maken. Verhoef zou van daag al op vrije voeten kunnen worden gesteld als de centrale autoriteiten het advies Een paar honderd mensen uit Delft en Amsterdam hebben vanochtend enige uren een tele foonactie gehouden uit protest tegen de gang van zaken rondom de in de Verenigde Sta ten aangehouden aids-patiënt Verhoef. De Delftenaren overstelpten hierbij de Amerikaanse ambas sade in Den Haag met telefoon tjes waarin ze informatie vroe gen over deze zaak, terwijl vanuit Amsterdam voortdurend telefoontjes werden gepleegd met het Amerikaanse consulaat. Een woordvoerster van de werkgroep homoseksualiteit uit Delft - waar Verhoef vandaan komt en werkzaam is als pro jectleider homo-emancipatie - deelde dit mee. gerhand toestemming had gekre gen voor zijn inspanningen. North noemde de namen van de inmiddels overleden CIA-directeur Casey, en de nationale veiligheids adviseurs McFarlane en Poindex- ter. "Ik heb nooit één reis gemaakt- ...nooit één contact gelegd...zonder de uitdrukkelijke toestemming van de heer McFarlane, admiraal Poin- dexter, en meestal met goedkeuring van directeur Casey", zei North over zijn pogingen om geld in te za melen voor de Contra's, terwijl dat verboden was door het Congres. Volgens North had Casey hem de verantwoordelijkheid gegeven voor de hulpverlening aan de Contra's, nadat de CIA in oktober 1984 van het Congres de Contra's niet langer mocht helpen. 'Project Democratie' (het programma voor hulp aan de Contra's waarbij North werd be trokken) was een kopie van de CIA- operaties in Nicaragua", aldus Norh. De in 1986 ontslagen overste zei dat president Reagan hem indertijd met zoveel woorden had verteld over de geheime aard van een steun operatie aan de contras, waarbij Saudiarabië maandelijks een mil joen dollar aan de rebellen zou over maken. "Ik kreeg nadrukkelijk te horen dat aan niemand te vertellen. Dat kwam van de president". De advocaten van North presen teerden gisteren verder een docu ment die de huidige president, Bush, bij de zaak betrekt. Bush, destijds vice-president, zou in mei 1985 namens Reagan de Hondurese president militaire hulp hebben aangeboden in ruil voor Hondurese steun aan de contras. McFarlane zei eerder dat Reagan persoonlijk toe stemming had gegeven voor 110 miljoen dollar extra militaire steun aan Honduras. ONTWERP-REGELING - De Cy prische president, Vassiliou, en de Turks-Cyprische leider, Denktash, zijn overeengekomen samen een ontwerp-regeling voor het verdeel de eiland op té stellen. Die zullen zij begin juni voorleggen aan VN-se cretaris-generaal Javier Perez de Cuellar. Volgens waarnemers kan deze verklaring niet verhullen dat de besprekingen die de twee leiders sinds september vorig jaar voeren, nog steeds niets hebben opgele verd. Imam De nieuwe islamitische leider van de moslims in België, Nederland en Luxemburg, imam Shamir Al-Rah- di, is telefonisch met de dood be dreigd, kennelijk vanwege zijn ge matigde opvattingen. Een functio naris van de politie in Brussel zei dat de dreigementen ernstig wor den genomen. Iran In 19 Iraanse steden zijn gisteren 67 drugshandelaren opgehangen. Sinds het begin, eind januari, van een grootscheepse anti-drugscam pagne zijn er in totaal 379 narcoti- cahandelaren terechtgesteld. Israël De Israëlische minister van buiten landse zaken, Arens, sluit een pre ventieve aanval op Libië niet uit om het ervan te weerhouden zijn lange- afstandsbommenwerpers tegen Is raël in te zetten. Dit heeft Arens gis teren gezegd in een gesprek met de Israëlische radio. MEXICÜ-STAD (Rtr) Er moet een einde komen aan de wapenwed loop in Midden-Amerika. Washing ton zegt dat te willen. Sovjetleider Gorbatsjov onderstreepte het deze week tijdens zijn bezoek aan Cuba nog eens van zijn kant. Vrede en veiligheid ligt voor Midden-Ameri ka binnen handbereik, aldus Mos kou en Washington. Maar hun woorden kunnen het gemis aan daadkracht niet verhullen, menen Midden-Amerika is tot de tanden bewapend en het ziet er vooralsnog niet naar uit dat daar veranderingen komt, de mooie woorden ten spijt. De Verenigde Staten en Washing ton verstrekken voor miljarden dol lars wapens aan hun bondgenoten in het gebied. Midden-Amerika is de afgelopen tien jaar één van de meest gemilitariseerde gebieden ter wereld geworden. Van kogels tot bommen en tanks. De leveringen bleven doorgaan. Zo ook de plechtige verklaringen van de supermogendheden dat er van vrede in Midden-Amerika geen sprake kan zijn, tenzij er een einde komt aan de militarisering. Het gaat goed met de ontspan ning tussen Oost en West. Tegen de ze achtergrond zei Gorbatsjov in Cuba over Midden-Amerika dat "er op dit moment een echte mogelijk heid bestaat vrede en veiligheid in het gebied te verzekeren". Maar dan moeten de wapenleveringen "waar ook vandaan" wel ophouden, aldus de Sovjetleider. Vergelijkbare uitingen gingen in het verleden nooit gepaard met da den. De Sovjetunie bleef Nicaragua bevoorraden. De Sandinistische strijdkrachten zijn het laatste de cennium vertienvoudigd. Nicara gua heeft het grootste leger van Midden-Amerika, aldus waarne- Ook bij de Amerikaanse regering Qorbatsiov blijft het bij woorden. Het Congres <*or0ats3°v- heeft weliswaar een dam opgewor pen voor de Amerikaanse wapen- vador en Honduras krijgen nog al- "Elk jaar is het stroom naar de Contra's, maar de tijd grote hoeveelheden wapens verhaal", aldus eer Amerikaanse bondgenoten El Sal- binnen. kaanse diplomaat o zendingen van Washington en Mos kou. "De Amerikanen zeggen er mee op te willen houden, zodra de Russen dat doen. De Russen zeggen te willen stoppen zodra de Amerika nen dat doen. Het is altijd 'eerst jij' en niemand doet de eerste zet". Afgelopen januari leverden de Verenigde Staten de laatste vracht van squadron F-5 gevechtsvliegtui gen aan Honduras met een totale waarde van 72 miüoen dollar. Het was de grootste wapenzending naar Midden-Amerika sinds jaren. Deze modernste gevechtsvlieg tuigen op het strijdtoneel in Mid den-Amerika werden drie maanden voor schema aan Honduras gele verd. De Amerikaanse president Bush wilde hiermee duidelijk aan geven dat hij net zo vastberaden is Washingtons trouwste bondgenoot (f to \fp> 'n Midden-Amerika te steunen als zijn voorganger Reagan. Veel waarnemers menen dat Was- eer hetzelfde hington en Moskou met hun hypo- Latijnsameri- criete houding een rookgordijn er de wapen- voor Midden-Amerika optrekken. Het klimaat van ontspanning leidt elders in de wereld tot ontwape ning. In Midden-Amerika gaat de wapenwedloop echter onvermin derd door. De Sandinisten hadden dictator Anastasio Somoza nog niet ten val gebracht of Washington beschul digde hen ervan wapens te leveren aan de linkse guerrillastrijders van El Salvador. Als reactie begonnen de Amerikanen de Salvadoraanse regering met miljoenen dollars te steunen in haar anti-guerrillastrijd. Tegelijkertijd hielp Washington de anti-Sandinistische opstandelingen (Contra's) een leger op poten te zet ten, dat vanuit Honduras het 'com munistische bewind' van Nicaragua probeerde omver te werpen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5