Verrassende nominaties AKO literatuur Prijs Spanning geeft vleugels Prijs voor Meesterschap voor historicus Kossmann KIJK-UIT Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam Ongein met een knipoog KUNST UIT RUSLAND Concert door 'Sempre Crescendo' in kleine bezetting met werken van o.a. Vaughan Wil liams en Elgar. Dirigenten: Herman Kofflard (koor), Freek Kluen (blazers) en Ernst van Thiel (strijkers). Gehoord op 6 april in de La kenhal. LEIDEN - 'Bezet, bezet!' drukken de ogen uit; rode konen van de spanning en een jachtig heen en weer geloop gaan hand in hand met uitvoeringen van amateur muziekgezelschappen. Hierop maken de leden van 'Sempre Crescendo' geen uitzondering. Een gastvrouw die haar gasten een mooi etentje wil voorschote len staat onder eenzelfde druk: het moet goed gaan! Die spanning (maar niet teveel) is nodig om de musici tijdens de voorstelling als het ware vleugels te verlenen. Ze presteren nét iets meer dan op de repetitie; ze graven diep in hun ei gen reserves en stijgen uit boven zichzelf. Een voldoende dosis voorberei ding, intense concentratie en een snufje spanning waren ingrediën ten, waarmee het madrigaalkoor van 'Sempre' een paar welver zorgde koorwerken serveerde. 'Folksongs' van de Engelsman Ralph Vaughan Williams die eind vorige eeuw de Britse muziek weer een eigen (nationaal) gezicht wilde verlenen. Véél zee en -al dan niet verdronken- zeelieden in de teksten. Op het gehoor zoetge vooisde muziek, maar wel verra derlijk meerstemmig. Behalve over concentratie bleek het koor ook over zeer goede oren te be schikken om de samenklanken altijd weer in veilige haven te loodsen. Je moet er niet aan den ken wat er allemaal mis had kun nen gaan. Ik hoop wel dat de ste vige hand van dirigent Herman Kofflard in de toekomst het juiste midden zal weten te vinden tus sen een pijnlijk gedisciplineerd en een slordig, maar vrij zingend koor. Voordat het koor het concert beëindigde met liederen van Ed gar Elgar, lieten de blazers en de strijkers van zich horen. Onder leiding van Freek Kluen speelden acht blazers zich op onderhou dende wijze door een partita van Franz Krommer (1759-1831) heen. Hoewel de muziek voor het luiste raars-oor heel diverterend is, kostte het spelers en dirigent toch het nodige tel- en coördinatie werk om de vloeiende melodi sche loopjes en de begeleidende hoempa's juist te laten klinken. Tussen het vlotte blaaswerk en het gedragen en smachtende ada gio voor strijkers van Samuel Barber is zo'n grote tegenstelling dat men hier de pauze had ge pland. Wie vooraan zat in de oude, met schilderingen behangen zaal van de Lakenhal werd door het geluid varf de grote groep strij kers omspoeld, maar het was be slist een mooie en homogene strij kersklank waar Ernst van Thiel ons in liet verdrinken. Uit het veelvuldig en langdurige applaus (en uit het amicaal omgaan met elkaar) was op te maken dat een overgroot deel van het publiek bestond uit de overige leden van Sempre Crescendo. MONICA SCHIKS AMSTERDAM Het lijstje geno mineerde auteurs voor de AKO Li teratuur Prijs 1989 is op zijn zachtst gezegd verrassend. Juryvoorzitter mr. Erik Jurgens maakte gistermid dag in Amsterdam bekend dat het gaat om de volgende zes schrijvers: J. Bernlef met de novelle 'Vallende ster', Rudy Kousbroek met de es saybundel 'De onmogelijke liefde', Margriet de Moor met de verhalen bundel 'Op de rug gezien', Helene Nolthenius met de biografie 'Een man uit het dal van Spoleto', Leo Pleysier met de roman 'Wit is altijd schoon' en Brigitte Raskin met de roman 'Het koekoeksjong'. door Gerlof Leistra Opvallend is dat grote namen als A.F.Th, van der Heijden ('Leven uit een dag'), Jeroen Brouwers ('De zondvloed') en Gerard Reve ('Be zorgde ouders') ontbreken. Het lijkt wel alsof de jury - naast Erik Jur gens bestaande uit Rik van Gorp, Hannemieke Stamperius, Jacq Fir- min Vogelaar en Hans Warren - be wust iedereen op het verkeerde been heeft willen zetten. Met Mar griet de Moor en Brigitte Raskin be vat het lijstje nominaties twee debu tanten en ook de voordracht van Helene Nolthenius lag niet direct voor de hand. Jurgens: "De juiy heeft niet gelet op reputatie, maar is louter afgegaan op de literaire kwa liteit van de werken die het afgelo pen jaar zijn verschenen. De voor dracht is unaniem". Helene Noltheniuseen van de genomineerden voor de AKO-literatuur- prijs van 50.000 gulden. Nolthen ius schreef Een man uit het dal van Spole to: een reconstructie van het leven van Franciscus van Assisi. (foto an F) LEIDEN (ANP) - De historicus prof. dr. E. H. Kossmann (67), emeritus hoogleraar van de Rijksuniversiteit in Groningen, is voorgedragen voor toekenning van de Prijs voor Meesterschap van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde (MNL). De jaarvergadering van de MNL beslist er over op 27 mei in Leiden. Dit heeft de Commissie voor geschied- en oud heidkunde van de maatschappij vandaag meegedeeld. Zij stelt voor de onderscheiding, een gouden penning, te verlenen voor het gehele wetenschappelijk oeuvre van Kossmann. Tot zijn vele werk be hoort het in opdracht van Oxford University Press geschreven werk 'De Lage Landen 1780 - 1940, anderhalve eeuw Nederland en België', dat later werd uitgebreid met een deel over de periode 1940 - 1980 en een belang wekkend nawoord. Met dit grote boek, aldus de commissie, trad Kossmann uit de beperkte kring van vakhistorici en voor het voetlicht met de algemeen ontwikkelde leek als publiek. Kossmann studeerde geschiedenis in zijn geboorteplaats Leiden waar hij van 1951 - 1957 wetenschappelijk ambtenaar ,was. Daarna vertrok hij voor tien jaar als hoogleraar naar Londen. Van 1966 - 1987 was hij hoogle raar in de geschiedenis na de Middeleeuwen in Groningen. Hij werd al on derscheiden met onder meer een eredoctoraat van de universiteit in Leu ven, België en de Joost van dé Vondelprijs van Keulen. De Prijs voor Meesterschap wordt eens in de vijfjaar toegekend beurte lings op voordracht van de commissie voor schone letteren, die van taal- en letterkunde en die van geschied- en oudheidkunde. Voor J. Bernlef is het de tweede keer dat hij meedingt: in 1987 won hij de eerste AKO Literatuur Prijs mef. zijn roman 'Publiek geheim'. Vorig jaar ging de prijs naar Geer- ten Meijsing voor diens roman 'Ver anderlijk en wisselvallig'. Margriet de Moor zei gisteren "volstrekt overrompeld" te zijn door haar nominatie. "Ik wist dat ik bij de laatste twintig zat. Maar dat ik ook nog eens genomineerd zou wor den, had ik nooit verwacht. Daarom heb ik thuis ook niets verteld!" Mar tin Ros van uitgeverij De Arbeiders pers toonde zich teleurgesteld dat Brouwers ontbreekt. "Wat moet je dan nog doen om genomineerd te worden?!" Dat zijn aartsvijand Rudy Kousbroek er wel bij zit, maakt het voor Brouwers dubbel wrang. De AKO Prijs ter waarde van 50.000 gulden zal op vrijdag 19 mei worden uitgereikt tijdens een diner in het Amsterdamse Amstel Hotel. Evenals voorgaande jaren zal de NOS-televisie het feest in een extra uitzending van 'Uit de kunst' recht streeks verslaan. In totaal werden 192 boeken voor de prijs ingezon den, dertig procent meer dan vorig jaar. Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat, 'De Turkana, herders van Noordwest Kenia', t/m 2/4; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13- Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: 'Revolutionair geld' en 'Schepen met geld', t/m 4/6; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 13-17 uur. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 17, 'Boren en gra ven in onze aarde', over ontginning en grondstoffen, t/m 30/4; ma t/m vr 10-17 uur, zo 14-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Sin gel 28-32, 'Leiden in gaslicht', een stad in verandering 1800-1900, t/m 4/6; ddi t/m za 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mo di. t/mza. 10-16 uur. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 en Oude Rijn 56, exposities van leden van de Grafiekwinkel Inkt, o.a. etsen, litho's en houtsnedes. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Kunststichting AZL - Gebouw 1, Rijnsbur- gerweg 10, schilderijen en tekeningen van Jules van der Vuurst de Vries, tot 28/4; dag. van 10-17 uur. Galerie Time is Art' - Nieuwstrdat 10, Gerrit Alberts met kleur-etsen, t/m 29/4; woe t/m zavan 14-18 uur. Galerie Stelling - Burgsteeg 14, Renata Bauer met schilderijen en Ineke Geurts met beelden, van 7/4 (20.00 uur) tot 30/4; wo t/m zo 12-18 uur. Holiday Inn - Haagse Schouwweg (in dé blauwe gang), Agatha Westerbos met aqua rellen, t/m 15/4. Galerie Amber Hooglandsekerkgracht 8, verkooptentoonstelling Irm'a Roefs-de Wit, tevens expositie van Japanse kamerscher men en een aantal Sung-kommen, tot eind april; wo t/m zo 11-17 uur. 1Charlotte Le Fèvre met tekeningen en etsen en Mari- Sturing en Samenleving - Maresingel 3, ex positie Ellen van Toor, schilderijen, etsen en gemengde technieken, t/m 12/5; te bezichti gen tijdens kantooruren. Fotogalerie De Kleine Klup Nieuwe Rijn 1 foto's van Robert Schilder onder de titel 'Ba- naras - The City of Light', t/m 13/4; ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. Expositieruimte Caecilia - Caeciliastraat 18, linosneden van Coccie van Duyn, tekenin gen van Marjolein Groustra, poëtische land schapscollages van Arna Loonstra en teke ningen en olieverfschilderijen van Alex Ver- duyn, t/m 5/8. Verzorgingstehuis 'Rijn en Vliet' - Aaltje Noorderwierlaan 1, tentoonstelling 'kunst 65-plus', t/m 17/4; dag. 10-17 uur. De Waag - Aalmarkt 21foto-tentoonstelling in kleur en zwart-wit van leden van de Leid- se Amateur Fotografen Vereniging, t/m 9 di t/ a 10-17 u Hillegom Kunstgalerij 'Catharina' - Meerstraatprome nade 12b, Joke A. ter Hoeven-Hirs met im pressionistische aquarellen, stillevens en landschappen, vanaf 8/4 (15.00 uur); di t/m vr 9-18 uur, za 10-17 uur, zo 9/414-16 uur. Katwijk Katwijks Museum - Voorstraat 46, tentoon stelling 75 jaar Katwijksche Bouwvereeni- ging, t/m 6/5; do t/m za 10-12 uur en 14-17 Leiderdorp Restaurant Elisabeth Ziekenhuis - Simon Smitweg, Coby Wieringa-Bus met gemeng de technieken op papier, t/m 14/4; ma t/m vr 8-17.30 uur, za en zo 9-15 uur. Gemeentehuis Statendaalder, Brigitte Wa- woe met beelden en Louis Vorkink met wer ken op linnen en papier, t/m 27/4; ma t/m vr Hotel-restaurant 'De Watergeus - Simon van Capelweg 10, L.A. Clarenburg expo seert unieke foto's van het Nieuwkoöpse natuurgebied, tot 19/6; dag. vanaf 10 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijnsburg', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Voorschoten Galerie Mercedes Voorstraat 35b, Hugo Rodriquez met bronzen objecten en Joyce Ennik met polystyreendrukken, t/m 15/4; wo t/m vr 13-17 uur, za 10-17 uur. Wassenaar Cultureel Centrum Warenar' - Kerkstraat 65, expositie beeldende kunstenaars Ineke Augustijn, Carla banen, Reina Enschede, Puck Hamaker en Liet Steenbergh, t/m 17/4; ma t/m vr 9-16 uur. Art Galerie Gérard - Rijksstraatweg 358, voorjaarstentoonstelling 1989, t/m 12/4; dag. 11-16.30, zo 13-17 uur. Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, Cobi Cussell met bijzondere collectie aquarellen en etsen, tot 1/7. Galerie 27 - Schoolstraat 27, Alexander Ha- je, schilderijen in diverse technieken, zoals olie, krijt, acryl, metaalverven en potlood, van 8/4 (17.00 uur) t/m 4/5; di t/m za 10-17 Zoetermeer Verpleeghuis Zoetermeer - Brechtzijde 45, Bernië Autsema met pentekeningen en schilderijen, Anne Bakker met half figuratief werk en schilderijen, Marjolijn Groustra met schilderijen, Anneke Koek met grafiek, Da- niëlle Orelio met plastieken en Ans Zuyder- hout met figuratief werk in pastel, tot 1/5; dag. 1-22 u werken van Giuliani, Villa Lobos, Castelnuo- vo-Tedesco, Brouwer en Ravel. Maas stu deerde aan het Haags conservatorium en volgde meestercursussen bij Konrad Ragossnig en Julian Bream. Aanvang 20.15 In de Groene Kerk te Oegstgeest is zondag avond te gast het Wiener Schuberttrio, be staande uit Claus-Christian Schuster (pia no), Boris Kuschnir (viool) ^n Martin Horn- stein (cello). Op het programma staan wer ken van Philipp Scharwenka, F. Mendels- sohn-Bartholdy en Sergei Rachmaninoff. In 1985 kreeg dit trio de eerste prijs voor ka mermuziek in Triest. Aanvang 20.15 uur. fehzaal van het RMO het 'Loeki Stardust Blokfluitkwartet' acte de présence. Vertolkt wordt muziek uit Renaissance en Barok. In 1986 kreeg dit kwartet een Edison voor de 'intense muzikale voordracht, de grote toe wijding en het evidente speelplezier'. Aan vang 20.15 uur. Ook weer een lunchconcert deze week. In de Kapelzaal van K&O speelt op donder dagmiddag van 12.45-13.30 uur pianist In de Waalse kerk aan de Breestraat 64 in Leiden op zondagavond 9 april een orgel concert van de vaste organist Erik Bruggen. Naast werken van Scheidt, Scheidemann en Bach zal hij ook enkele improvisaties ten gehore brengen. Aanvang 19.00 uur. Het Nederlands Madrigaalkoor geeft op zondagmiddag 9 april een uitvoering in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden. Op het programma staan werken van Scarlatti, Mozart en Schubert.. Na de pauze zingt Irene Maessen liederen van Granados en speelt het Nederlands gitaard uo Juun Voorhoeve en Eric Otte werken van Granados, de Falla en Garcia Lorca. Het Madrigaalkoor zal de middag besluiten met een concert van Geza Frid, een hoogbejaar de Hongaarse componist die al een groot deel van zijn leven in Nederland woont. Aanvang 14.30 uur. Vanavond in het Breehuys aan de Bree straat 19 in Leiden optredens van twee hardcore bands, te weten 'Ejaculate' en "Blatant Jobs'. 'Ejaculate' speelt trash-metal met hardcore-invloeden. 'Blatant Jobs' spe len hardcore en trash met interessante trio's. Binnenkort gaan ze een elpee opne men. Aanvang 21.00 uur. Jazz Zaterdag treedt voor Hot House in De Waag het ICP Orkest '88-'89 op. Dit orkest dat be staat uit Misha Mengelberg (piano), Walter Wierbos (trombone), Ab Baars (clarinet, saxen), Michael Moore (cl., saxen), Maurice Horsthuis (viool), Ernst Reijseger (cello), Ernst Glerum (bas), Han Bennink (drums, perc.). Het is zonder twijfel een van de meest representatieve en belangrijkste for maties van de Europese geïmproviseerde muziek. Het programma wordt bepaald door Ellington-materiaal naast nieuw werk van Horsthuis en Mengelberg. De avond in de Waag. Aalmarkt 21, begint plm. 10.30 uur. Pop landse smartlappen, n heel eigen toon. Aanvang 23.30 uur in het zoldercafó. Het optreden van de Senegalese formatie Senemali, dat was gepland voor morgen avond, is wegens visumproblemen afgelast. In plaats van deze band speelt nu een optre den van 'African Salimata', een groep die traditionele Afrikaanse muziek maakt met opzwepende ritmes en spectaculaire dan sen van twee danseressen. Aanvang 23.00 Leidse Schouwburg vr 7, 20.15 uur; optreden Montezuma's Re venge met 'Volume 1 za 8. 20.15 uur; Het Haags Folkloristisch Dansensemble 'Baluta'. ma 10, 20.15 uur; Het Nationale Ballet van de Ivoorkust 'Black Africa', di 11,14.00 uur (theater overdag) en 20.15 uur; nieuw programma van Josef van den Berg: 'Genoeg gewacht', wo 12, 19.00 uur (familievoorstelling); Het vervolg mét: 'De Draak', do 13, 20.15 uur; Seth Gaaikema met een aktueel programma. LAK-Theater vr 7, za 8,20.30 uur; toneelgroep Carrousel: 'Bloedbruiloft', van Frederico Garcia Lorca. zo 9,15.00 uur; kindervoorstelling 'De brui loft van opa', door Martin Mens. wo 12,20.30 uur; Saint-Lazare in: 'Victo,rou les enfants au pouvoir'. do 13, 20.30 uur; Dansgroep Klim: The Li mit', een spannende ontmoeting tusse twee Micro-theater za 8, 20.30 uur; Theatergroep Imperium speelt: 'Hiroshima mon amour', van Mar guerite Duras. Appettheater wo 12, do 13, 20.15 uur; Toneelgroep De Appel: 'Onder het melkwoud' van Dylan Thomas, soloprogramma van Carol Lins- za 8,20.15 uur; Haags Opera- en Operette koor Bel Canto olv Johan Vingerhoed, mmv solisten en Marika Mendelssohn (piano), werk van o.a. Donizetti, Verdi en Gershwim. zo 9, ma 10, 20.15 uur, zo ook 16.00 uur; Brodway Productions: musical: 'Evita', van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice, do 13. 20.15 uur; musical: 'A night at the Cotton Club', met o.a. Madeline Bell en Ruth Diligentia vr 7, 20.15 uur; Marijke Boon met theater programma: 'Een jurk met rozen', za 8, 19.30 uur; Velvets Schwarzes Thea ter: 'De toverfluit' van Mozart, zo 9, 11.00 uur; concert Jacques Zoon (fluit), Vera Beths (viool), Jürgen Kussmaul (altviool) en Anner Bijlsma (cello), Beerho- ven-programma. zo 9,14.30 uur; Het Nationale Toneel: 'Kon- tinu klassiek', 'door Bart Kiene (spel en zang), mmv Jaap Dieleman (piano), di 11, 20.15 uur; Wiener Schubert Piano trio, werken van Scharwenka, Mendelssohn en Rachmaninoff. wo 12, 20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'Shirley Valentine', solotoneel van Anne-Wil door Cabaret Zak As. Koninklijke Schouwburg vr 7, 20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'Le Bourgeois Gentilhomme', van Molière, met a 8.19.30 uur, zo 9,14.00 uur; Het Natio nale Toneel: 'Hebriana', van Lars Norén, met Anne-Wil Blankers, Josée Ruiter, Rudolf Lucieer, Guido de Moor e.a. ma 10, 20.15 uur; Galas Karsenty-Herbert: 'Monsieur Chasse', van George Feydeau. di 11, wo 12, 20.15 uur; RO-Theater: 'De weerstaanbare opkomst van Arturo Ui', van Bertolt Brecht, met o.a. Lou Landré. do 13, 20.15 uur; Taboe', voorstelling met Eric Schneider en Kiki Classen. Muziektheater vr 7, 20.15 uur; Residentie Orkest olv Ro nald Zollman, mmv Hakon Austbö (piano), Luuk Nagtegaal (slagwerk) en Nederlands Saxofoonkwartet, werk van Mesiaen, Grü- ber, Schat en Wagenaar. ma 10, di 1120.15 uur; Koninklijk Ballet van Vlaanderen: musical: 'My fair Lady', met o.a. Luc Lutz en Linda Lepomme. do 13, 20.15 uur; Koninklijk Ballet van Vlaanderen: 'La Sylphide', van Fleming Flindt. Carré vr 7, za 8, zo 9, 20.15 uur, zo ook 14.00 uur; Musical 'Barnum', met o.a. Mike Burs- tyn, Marloes van den Heuvel, Fred Butter di 11 t/m do 13, 20.15 uur; Hoofdstad Operette met 'Gasparone' van Millöcker, muzikale leiding Martin Mèlzer, met o.a. Marga de Boer. Germaine Compier, Jacco van Renesse, Jan Handerson en Tom Hof- rrlfen. Concertgebouw vr 7, 20.15 uur, uur; Koninklijk Concert gebouw Orkest olv Charles Dutoit mmv Cho-Liang, viool, werk van Tsjaikowsky en Ravel. za 8, 20.15 uur, zo 9,14.15 uur; Neder lands Philharmonisch Orkest olv Hartmut Haenchen mmv Elisabeth Leonskaja, pia no. Werk van Beethoven en Bruckner. zo 9, 20.15 uur; Symphonie Orkest Con Brio olv Iman Soeteman mmv Ronald Brau- tigam, piano. Werk van Brahms, Dvorék en Kodaly. ma 10,20.15 uur; Mstislav Rostropowitsj, cello. do 13, 20.15 uur; Koninklijk Concertge bouw Orkest olv Charles Dutoit, mmv Ro nald Brautigam, piano, Joke de Vin, so praan, werk van Bernstein, De Falla, en Stravinsky. C.C. Amstelveen vr 7, 20.15 uur; Het Nationale Ballet van de ivoorkust. za 8, 20.15 uur; 'Oude en nieuwe vrien den', met Georgette Hagendoorn, Sacco van der Made, Jack Bow, Guus verstraete, Lucie Steyn e.a. di 1120.15 uur; Tineke Schouten in Tien met een gniffel'. woe 12, 20.15 uur; Introdans met 'Mes siah', 'Forbidden Fruit', "Variations', 'Uhuru', 'La Wally'. Muziektheater vr 7 en ma 10, 20.15 uur, zo 9,14.00 uur; Het Nationale Ballet: The sleeping beauty', mmv Nederlands Ballet Orkest olv Roelof van Driesten en diverse solisten. za 8, 20.00 uur; De Nederlandse Opera: 'II barbiere di Siviglia' van Rossini, mmv Ne derlands Filharmonisch Orkest olv Stephan Barlow. Nieuwe de la Martheater vr 7, za 8, wo 12, do 14,20.15 uur; optre den Martine Bijl met het Combo Henk van der Molen. Stadsschouwburg vr 7 en za 8,20.15 uur; voorstelling: 'Spo ken' van Henrik Ibsen, met Ellen Vogel, Frans Vorstman, Cor van Rijn e.a. woe 12 en do 13,20.15 uur; Toneelgroep Amsterdam met 'Vrijdag' van Hugo Claus. De Doelen vr 7, 20.30 uur; Galaconcert 1989. Rotter dams Philharmonisch Orkest olv James Co- Ion, met Emmy Verhey (viool), di 11, wo 12, 20.30 uur, wo ook 17.00 uur; Brodway Productions: musical 'Evita', van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice. Luxor Theater vr 7, za 8, zo 9, 20.15 uur; Tinek Schouten: "Wan Woemen Show', di 11, wo 12, do 13, 20.15 uur; Cabaretpro- gramma van Herman Finkers: 'Het meisje van de slijterij'. Rotterdamse Schouwburg vr 7, 20.15 uur; Internationale Nieuwe Scè ne en Dario Fo: 'De roof van Cecilia', za 8,20.15 uur; Het Zuidelijk Toneel: 'Rouw siert Electra'. zo 9,14.30 uur; "Van Zwarte Woud tot Zwar te Zee', dansvoorstelling door het Folkloris tisch Danstheater. di 11, wo 12, 20.15 uur; Het Nationale To neel: 'Le Bourgeois Gentilhomme', met o.a. Gees Linnebank en Patty Pontier. do 13,20.15 uur; Balletvoorstelling door De Rotterdamse Dansgroep. Theater Zuidplein za 8, 20.15 uur; 'Kiezen of Deelder', caba retprogramma met Jules Deelder. De kleuretsen van Gerrit Alberts zijn te be zichtigen in galerie Time is Art' aan de Nieuwstraat in Leiden. Theo Thea in h LEIDEN - Vrijwel iedereen kent Tosca Niterink en Arjan Eder- veen als Theo Thea van de tele visie. Al sinds geruime tijd trekt dit merkwaardige televisieduo langs de Nederlandse theaters met de 'Flessetrekrevue'. Nu he ten ze Jan Claesen en Katrijn 'Koetsenpoetser. Maar ook al zijn de namen anders, het blijven toch Theo en Thea die kindertoneel voor grote mensen brengen. De avond is opgezet als een re- vuetje in de stijl van de jaren eind vijftig, begin zestig. Om dit sfeer tje op te roepen is een onbe schrijflijk kitschige aankleding ontworpen. Het moet een knus Hollands feestavondje worden, de gastheer en gastvrouw ontvan gen ons hoogst persoonlijk en verzorgen zelf de verkoop van de programmaboekjes. Het programma bestaat bij de gratie van een ongeschreven af spraak tussen artiesten en pu bliek. Met allerlei geijkte stijlmid delen wordt ons voortdurend in gepeperd dat het hier om een pa rodie gaat. Derderangs humor met een hele vette knipoog die de zaak moet redden. In het jargon van de middelbare school zou je de verrichtingen van Theo en Thea op het toneel als 'zooien, ke ten en loltrappen' kunnen kwali ficeren. Alles kan en mag, want et theater het is immers toch maar parodis tisch, en Tosca Niterink en Arjan Ederveen kunnen zich veilig ver schuilen achter hun typetjes Ka trijn Koetsenpoetser en Jan Clae sen. Zo'n naamgeving alleen al zegt op zichzelf genoeg over het soort humor, dat Niterink en Ederveen in hun show verwer ken. Het blijkt dat die flauwekul aanslaat, en je onwillekeurig - al was het maar uit meligheid - soms in de lach schiet. Naast het huis- tuin - en keu- kengebabbel en het lekker-vieze- woorden-zeggen krijgen we een paar sketches te zien, zoals dat een echte revue betaamt. Soms is dat bovendien nog 'autobiogra fisch', bijvoorbeeld wanneer Jan en Katrijn hun eerste ontmoeting naspelen. Als ze voor het verhaal van een fondue-avondje twee ex tra spelers nodig hebben, worden er in de zaal twee 'vrijwilligers' gezocht. Een ieder die niet wordt uitgekozen, haalt opgelucht adem en verkneukelt zich in leed vermaak; de twee 'slachtoffers' zijn in elk geval een anekdote rij ker geworden voor vrienden en kennissen. Succes verzekerd dus, hoewel natuurlijk een vreselijk goedkope truc. Het publiek stoort zich daar niet aan. Inhoudloze onzin op het toneel verkopen is kennelijk nog steeds in trek. Het succes van Theo Thea in het theater zal dan ook nog wel even voortduren - totdat het publiek de als parodie verpakte ongein zat wordt. WIJNAND ZEILSTRA Vonk hersteld DEN HAAG (GPD) - Chef-dirigent Hans Vonk (46) heeft voor het eerst na een ziekte van een halfjaar weer gedirigeerd: hij leidde deze maand het Orchestra della Toscana in Flo rence. Op 2 en 3 juni zal hij het Resi dentie Orkest in Den Haag leiden in werken van Beethoven. Daarvoor echter al (o^30 april) is hij in functie tijdens een concert door het Neder lands Blazers Ensemble in Den Haag. Ook het Radio Filharmonisch Orkest en het Concertgebouwor kest komen binnenkort weer aan de beurt. Vonk zal om gezondheidsre denen waarschijnlijk op korte ter mijn stoppen bij het Operagezel schap in Dresden. Vorig jaar november werd Vonk tijdens een concertcyclus in West- duitsland getroffen door de ziekte van Guillain Barré, waarbij de ze nuwwortels die uit het ruggemerg komen, ontstoken raken. Over zijn mogelijke opzegging als dirigent bij de Dresdner Staatska- pelle zegt Hans Vonk in een inter view in een landelijk ochtendblad: 'Ik ben in 1983 benoemd in Dresden en eigenlijk betekent dat in een so cialistisch land dat je, als je dat wilt, tot in lengte van dagen in functie blijft. Maar ik vind dat er limieten zijn aan de verhouding tussen een dirigent en een operagezelschap'. Op de vraag of hij met dit gezel schap stopt antwoordt Vonk: 'Ik denk daarover, ja. Op niet al te lange termijn. HAMBURG - Personeelsleden van een Hamburgse veiling dragen het schilderij 'De gebroeders Gor- batsjov' weg nadat het is verkocht voor zesduizend mark. Deze week werden in totaal 163 werken van 62 Russische kunstenaars geveild in Hamburg. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23