Q Onbereikbaar geluk Filmfestival over televisie in Den Haag Nieuwe Nederlandse speelfilm naar roman Heere Heeresma VRIJDAG 7 APRIL 1989 PAGINA 21 leria Golino, Peter Simonischek; theater: Kijk- Vrouwen spelen altijd een belang rijke rol in de films van Margarethe von Trotta. 'Die verlohrene Ehre der Katharina Blum' was in 1975 een schitterend debuut. Met 'Die bleierne Zeit', over een Duitse terro- riste en haar zuster, zorgde ze in 1981 voor een waardige opvolger. 'Paura e amore', het nieuwste werk van Von Trotta gaat wederom over zelfbewuste, gëmancipeerde vrou wen wiens leven op een keerpunt komt. Het verhaal is ditmaal geba seerd op Tsjechovs roman 'Drie zus ters' Die drie zutsers zijn Sandra, Ma ria en Velia. De jongste, Sandra (Va leria Golino) is net achttien gewor den. Ze geeft een feestje ter gelegen heid van haar verjaardag en wordt voorgesteld aan de jonge arts Massi mo. De man komt toevallig langs na een lang verblijf in Amerika. Hij is een jeugdvriend van Velia (Fanny Ardant). De hernieuwde kennisma king tussen Velia en Massimo resul teert in een hevige verliefdheid tus sen de twee. En hoewel Massimo ge trouwd is beginnen ze een - geheime - verhouding. De relatie houdt niet lang stand. Massimo is bang voor een echte se rieuze verhouding, hij kan zich niet helemaal 'geven'. Maar vrijwel on middellijk bouwt de arts iets moois op met Maria (Greta Scacchi), het middelste zusje. Ook zij is ge trouwd, maar allang niet meer ge lukkig. Ze vestigt al haar hoop op Massimo. Sandra heeft problemen om haar studie medicijnen vol te houden. Ze wordt verliefd op haar biologiele raar, maar aan die zo romantische liefde komt abrupt een einde. 'Paura e amore' gaat over het on bereikbare van idealen zoals de ab solute liefde. Iedereen moet genoe gen nemen met minder dan hij ei genlijk zou willen. De hoofdperso nen lopen allen een flinke psychi sche deuk op maar weten zich uit- èindelijk aan te passen aan de nieu we situatie. Zoals Massimo zegt: 'Geluk bestaat niet, je kunt er alleen naar verlangen'. Persoonlijke drama's worden in 'Paura e amore' op een smaakvolle manier van de filosofische kant be keken. Een ingetogen, herkenbare en soms ontroerende film over klein en groot verdriet, angst en liefde. ERNA STRAATSMA BIOSCOPEN V.l.n.r. Fanny Ardant, Greta Scacchi en Valeria Golino in 'Paura e DEN HAAG - Voor de vierde keer wordt deze maand in Den Haag het 'Image and sound'-festival gehou den. Het programma, in de week van 22 tot en met 29 april, staat dit jaar geheel in het teken van televi sie. De centrale féstival locatie is het Haags Filmhuis. Het 'Image and sound'-festival omvat een breed en gevarieerd pro gramma. Naast veel filmvertonin gen zijn er lezingen, discussies met internationale gasten en muziekop- tredens. Zondag 23 april is de Britse regis seur Peter Greenaway te gast. Hij houdt een lezing over de relatie tus sen film en televisie. Tevens is zijn nieuwste produktie Tv-Dante te Van George Kuchar, een Ameri kaanse experimentele filmer, wordt 'The thursday people' vertoond. De ze nieuwe produktie gaat over Curt McDowell. 'The wizard of speed and time' is de eerste speelfilm van special-ef fects wonderkind Mike Jittlov en gaat op 'Image and sound' ook in première in Nederland. Een aantal films waarin de televi sie een hoofdrol speelt ('A face in the crowd', 'Network', 'Videodro- me', 'The running man', 'La grande lessive' en 'Der Record') zijn uitge kozen en worden in het Filmhuis vertoond. Jean Luc Godard heeft zich nooit willen houden aan de vaste grenzen tussen en film en video. Een reden voor de de Haagse Filmstichting om een groot deel van zijn werk tijdens het 'Image and sound'-festival te vertonen. Onder meer zijn te zien: 'Sauve qui peut la vie', 'Passion', 'Prénom Carmen', 'Je vous salue Marie' en 'Soigne ta droïte'. Naast het programma in het Haags Filmhuis speelt een deel van het 'Image and sound'-festival zich af in het Paard (muziekfilms, optre dens bands). In het Omniversum zal de Haagse beeldend kunstenaar Paul Wiegerink een speciale instal latie plaatsen. Daarmee geeft hij door middel van schilderkunst, vi deo, computergraphics en robots zijn visie op de ontwikkeling van de nieuwe media. Belangstellenden kunnen voor meer informatie over het program ma van het 'Image and sound'-festi val bellen naar 070-45990 (Haags Filmhuis). PARIJS - Het 42ste Internationale Filmfestival in Cannes zit te komen. De posters voor het festijn van 11 tot en met 23 mei zijn al klaar. Als thema is gekozen voor de 200ste verjaardag van de Franse Revolutie. (foto ANP) Huize ter Leede plaats opnamen nieuwe film Frans Weisz SASSENHEIM - Huize ter Leede in Sassenheim is de ko mende weken de locatie voor de opnamen van de nieuwe Neder landse speelfilm 'Leedvermaak' van Frans Weisz. De opnamen zijn vorige week vrijdag begon- Het verhaal van 'Leedver maak' is gebaseerd op het gelijk namige toneelstuk van Judith Herzberg, dat vorig jaar be kroond werd met de Charlotte Köhler-prijs. 'Leedvermaak' gaat over een bruiloft in een joodse familie, waarin veel aan dacht is voor het verleden. Rijk de Gooijer is in 'Leedver maak' een van de hoofdrolspe lers. Andere deelnemende ac teurs zijn Pierre Bokma, marjon Brandsma, Annet Nieuwenhuij- zen, Sigrid koetse, Catherine ten Bruggencate en Peter Oost hoek. De kosten van 'Leedvermaak' worden door produktiemaat- schppij Riverside Productions geraamd op een miljoen gulden. De opnamen in Huize ter Leede vinden vooral 's avonds en 's nachts plaats. HILVERSUM (GPD) - Over twee weken gaan de opnamen van start voor de nieuwe Nederlandse speel film 'Han de Wit'. De film, naar het boek 'Han de Wit gaat in ontwikke lingshulp' van Heere Heeresma, is het speelfilmdebuut van regisseur Joost Ranzijn. De film moet begin december in de bioscopen gaan draaien. 'Han de Wit' wordt volgens Ran zijn een 'positieve komedie'. "Deze film sluit qua setting goed aan bij mijn vorige films. Deze hoofdper soon is per slot van rekening ook een beetje in de war", aldus Ranzijn. Joost Ranzijn kreeg in 1984 de nodi ge bekendheid met de korte film 'Man in de war' over een verwarde jongeman die baby's ontvoert. Dat het zo lang heeft geduurd voordat Joost Ranzijn met een lan ge speelfilm kon debuteren komt volgens hem door de contacten die na 'Man in de war' ontstonden met wat grotere producenten. "Daar door heb ik nogal wat tijd verloren. zou je kunnen zeggen. Er werden mij boeken aangeboden waarmee ik totaal geen aansluiting had". 'Han de Wit' wordt geproduceerd door de jonge maatschappij Zig Zag Film van Ranzijn en uitvoerend producente Jane Waltman. Het zelf produceren van de film heeft vol gens Ranzijn het voordeel dat een film als 'Han de Wit' nu echt ge maakt kan worden. "Het is toch vaak moeilijk zo'n project aan ande ren te verkopen. Die gedrevenheid overbrengen is heel moeilijk". Veertig draaidagen staan er geno teerd voor 'Han de Wit', wat overi gens nog een werktitel is. De film wordt op verschillende lokaties in Nederland, België en Duitsland op genomen. De binnenopnamen vin den plaats in de Weeshuiskazerne in Naarden-Vesting. Hoofdpersoon Han de Wit wordt gespeeld door nieuwkomer Koen de Bouw uit België. Nelly Frijda en Jim van der Woude gaan zijn ouders spelen en Jaloe Maat is Han's buur meisje Nellie. Heere Heeresma schreef het boek 'Han de Wit gaat i dat door Joost Ranzijn wordt verfilmd. FILMS OP VIDEO Enkele weken geleden besprak ik in deze rubriek 'Shooter' van Gary Nelson, een goede film over fotografen in Vietnam. Ik schreef toen dat de hoofdlijn van het ver haal als twee druppels water lijkt op dat van 'Good morning, Viet nam' van Barry Levinson, waarin Robin Williams een radioverslag gever is. Wie zich wil overtuigen van de overeenkomsten kan hu ook 'Good morning, Vietnam' huren. Cannon BV heeft de film onlangs uitgebracht. Williams is heel goed als de verslaggever die met een revolutionare aanpak duizenden soldaten vermaakt, maar die te vens als een onschuldig kind in elke valkuil trapt die tegenstan ders voor hem graven. 'Good morning, Vietnam' speelt zich af in een verscheurd land, maar is vooral een komische film. 'The couch trip' van Mi chael Ritchie gaat over ver scheurde mensen en is eveneens komisch. Uit een psychiatrische inrichting ontsnapt de getikte Dan Aykroyd. Hij neemt de iden titeit van een arts aan en begint een bijzonder vreemde praktijk. Donna Dixon, Walter Matthau en Charles Grodin helpen hem een handje bij het speleq van gekke en grappige scènes waarin grof taalgebruik allerminst wordt ge schuwd. RCA. Grappig, als je van tienerfilms houdt, is 'Summer school' van Carl Reiner waarin Mark Harmon een getikte leraar is die een zooi tje ongeregeld in toom moet hou den. In zijn genre is 'Summer school' lang niet gek, vooral dankzij Reiners vaardige manier van regisseren. Esselte CIC. Komische detectives zie je niet vaak. Het genre is ook erg moei lijk. Blake Edwards heeft het ge probeerd met 'Justin Case' (wat lijkt op 'just in case': 'voor het ge val dat'). Weinig bekende, maar kundige acteurs als George Car- lin en Molly Hagan doen hun best en je zit regelmatig te glimlachen. Het verhaal is echter net te dun om meer te zijn dan een aardig tussendoortje van een prima re gisseur. Walt Disney. Melanie Griffith heeft een Os car-nominatie gekregen voor haar fraaie rol in 'Working girl'. Voor ze toe was aan het grote werk speelde ze in menig twee derangs film. 'Cherry 2000' van Steve de Jarnatt is er een van. Het verhaal speelt in het jaar 2000. Er zijn robots. Een heel mooie is ka pot en de eigenaar zoekt een nieu we. Samen met Griffith trekt hij er op uit. Veel stelt 'Cherry 2000' niet voor, maar je kunt er wel aan zien dat Melanie Griffith een ta lentvolle dame is. RCA. Griffith is jong talent, Robert Mitchum behoort bij de (stok)ou- de garde. In 'Mission: McCall' is hij een geheim agent. Hij is te oud voor ren- en vechtpartijen en dat geeft deze film van Alain Metzger iets vertederends. Kijk hem z'n best eens doen, denk je steeds. Esselte CIC. Clint Eastwood wordt even eens een dagje ouder, maar hij kan nog heel goed mee. In 'Firefox' is hij een piloot die in Rusland het prototype van een jachtvliegtuig moet stelen. 'Firefox', geregisseerd door East wood zelf, is knap spannend en zit goed in elkaar. Warner Home Video. 'Action Jackson' van Craig Baxley is een politiefilm zoals er veel worden gemaakt. Carl Weathers is hier de man die het onrecht te lijf gaat. Hq doet dat goed in pittige scènes waarin hq af en toe hulp krijgt van de mooie Vanity. Prachtig is de scène waar in Weathers te voet een auto ach tervolgt. CNR Video. Een heel klein beetje spannend en een heleboel slecht is 'Shadow Man' van Pjotr Andreyev, de flop van de Utrechtse Filmdagen vo rig jaar september. Jeroen Krab bé, Manouk van der Meulen en Tom Hulce leven in een land in oorlog (zoiets als Nederland in de Tweede Wereldoorlog, maar dan net even anders). Hun verhoudin gen zijn gecompliceerd en tame lijk lachwekkend. Alleen wie erg i Grieg houdt (een thema deze componist wordt eindeloos herhaald) en van een blote Ma nouk mag de film niet missen. Van RCV 2001. Wie geïnteresseerd is in per soonlijke verhoudingen (en per soonlijk leed) moet 'The richest man in the world' van Waris Hus sein in de gaten houden. De dub beldikke film gaat over het leven van Onassis en die man leed wat af. En als hij het niet deed dan zorgde hij er wel voor dat anderen last kregen. Raul Julia, Jane Sey mour, Anthony Quinn, diens zoon Lorenzo Quinn, Francesca Annis en vele anderen doen mee aan het groot opgezette verhaal dat als mini-serie is gemaakt. Vi deo exclusief. Volgens het boekje verloopt 'Bluegrass' van Simon Wincer. Cheryl Ladd is een dappere, al leenstaande dame die paarden wil fokken, maar moet optornen tegen rijke, macho tegenstanders. Zou ze het redden?' Ik denk van wel. De film is leuk voor wie van paarden houdt en van Mickey Rooney die een kleine, maar aar dige rol speelt. CBS/Fox. Nog een film met een vrouw in de hoofdrol: '5 Corners' van Tony Bill met Jodie Foster die een Os car kreeg voor 'Accused'. Foster is een goede actrice. Dat toont ze ook in deze enigszins onwaar schijnlijke, maar ook bizarre film over gangsters, vredesactivisten en een geheimzinnige figuur die, midden in de grote stad, met pijl en boog mensen doodt. Van Cannon. PETER DE ZWAAN OP)NIEUW 'Masquerade' - Rob Lowe als slechte rik in de wereld van het grote geld - Ci ty, Katwijk 'Licence to drive' - City, Katwijk 'Witness' - Green way, Voorschoten' BLIJVERS 'Twins' - Arnold Schwarzenegger maakt zijn debuut in een komedie met Danny Devito - Luxor, Leiden en Eu ro, Alphen 'Rain man' - Dustin Hoffman kreeg een Oscar voor zijn rol van hoogbe gaafde autistische man - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'The accused' - Jodie Foster ontving een Oscar voor haar rol in deze 'recht bankfilm' over verkrachting - Lido, Leiden 'The bear' - 'acterende' beren in senti mentele natuurfilm van Jean Jacques Annaud - Euro, Alphen en Lido, Lei den 'Cocktail' - romantisch niemendalletje met Tom Cruise als ambitieuze bar keeper - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel brengt acteurs en stripfigu ren in één film - Green way, Voorscho ten en City, Katwijk 'A fish called Wanda' - John Cleese in sprankelende komedie over haat-lief de-verhouding tussen Amerikanen en Engelsen - Lido, Leiden 'Amadeus' - gedramatiseerd levens verhaal van de Oostenrijkse compo nist Mozart - Trianon, Leiden 'Big' - innemend spel van Tom Hanks als volwassen kinderziel - Greenway, Voorschoten 'Een avontuur met een staartje' - Euro, Alphen 'French kittens' - Rex, Leiden 'Kiss of the spider woman' - Green- way, Voorschoten 'Frank en Frey' - Walt Disney-succes opnieuw in roulatie - Greenway, Voor schoten en City, Katwijk 'De nieuwe avonturen van Pippi Lang kous' - Greenway, Voorschoten 'Lady en de Vagebond' - Lido, Leiden DEN HAAG "The accused' - Asta (463500), 16 jr. 'The bear" - Asta, al. 'Imagine' - Asta, al. 'The accidental tourist' - Babylon (471656), al. 'Mississippi burning'- Babylon, 12 jr. 'Dead ringers' - Babylon, 16 jr. "Twins' - Cineac (630637), al. 'The dead pool' - Cineac, 16 jr. 'Rain man' - Cineac, al. 'Rain man' - Metropole (456756), al. 'Gorillas in the mist' - Metropole, al. 'Cocktail' - Metropole, al. 'A fish called Wanda' - Metropole, al. 'Another woman' - Metropole, al. 'Cocktail' - Odeon (462400), al. 'Bull Durham' - Odeon, al. 'Twins' - Odeon, 16 jr. 'The blob' - Odeon, 16 jr. 'Vincent' - Studio 656402), 16 jr. 'A winter tan' - Studio, 16 jr. 'Paura et amore' - Studio, 16 jr. 'El lute' - Studio, 16 jr. 'Intervista' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'Mujeres' - Alfa (278806), al. 'The accidental tourist' - Alfa, al. 'Another woman' - Alfa, al. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'Rain man' - Alhambra (233192), al. 'Dead ringers' - Alhambra, 16 jr. 'Rain man' - Bellevue Cineran (234876), al. 'Gorillas in the mist' - Cinerama, al. 'Mississippi burning' - Calypso (234876), 12 jr. 'Big' - Calypso, al. 'El lute' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Midnight run' - Cinecenter, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Cinecenter, al. 'Dead ringers' - Cinecenter, 16 jr. 'The bear' - Cinema, al. 'Twins' - Cinema, al. 'The blob' - City (234579), al. 'Die hard' - City, 16 jr. 'Twins' - City, 16 jr. 'Bull Durham* - City, al. 'The dead pool' - City, al. 'Cocktail' - City, al. 'French postvard girls" - Parisien, 18 jr. 'never sleep alone' - Parisien, 18 jr 'Reefer and the model' - The Movies (245790), 16 jr. 'Intervista' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies, 16 jr. 'Betrayed' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'The bear' - Tuschinski, al. 'Cocktail' - Tuschinski, al. 'The accused' - Tuschinski, al. 'Rain man' - Tuschinski, al. 'Who framed Roger Rabbit' - Tus chinski, al. 'A fish called Wanda' - Tuschinski Ci neac (243639), al. 'Track 29' - De Uitkijk (237460), 12 jr. TELEVISIE Een commandoteam moet in 'The guns of Navarone' een Duits schuttersnest in Navarone ont mantelen. Anders kan het scheepvaartverkeer van de En gelse en Amerikaanse bevrijders niet door de Egeïsche Zee (zater dag, Nederland 2, 22.35 uur). 'Wslomschtschik' is de bijna onuitsprekelijke titel van een Russische film die maandag op Duitsland 1 (23.00 uur) is te zien. Punk bestaat ook in de Sovjetu nie. De 15-jarige Semjon verkeert in die scene. De ARD vertoont 'Wslomschtschik' als eerste in een reeks Russische films die dankzij de glasnost sinds kort ge draaid mogen worden. Charlie Chaplin is maandag en dinsdag tijdens de lunchuren uit gebreid te bewonderen op BBC 2. 'The vagabond' uit 1916 is als eer ste aan de beurt (maandag, 12.00 uur). Aansluitend wordt 'The ad venturer' vertoond (12.45 uur). Dinsdag volgen 'One a.m.* (12.00 uur) en 'The cure' (12.45 uur). Een boerenjongen verdomt het in de Belgische film 'De witte' om hard te werken. Het verhaal, met onder anderen Eric Clerkx en Willy Vandermeulen, is geba seerd op een boek van Ernest Claes (zondag, Duitsland 2, 15.15 uur). In een Greta Garbo-cyclus ver toont de NOS woensdag (Neder land 3, 20.30 uur) 'Camille'. Mar guerite (Garbo) is een prostituée die de ware liefde tegenkomt. Dan is ze helaas al ernstig ziek en voelt haar einde naderen. In die wetenschap wil ze geen relatie be ginnen met de door haar zo gelief de man. Heel nobel. 'The belly of an architect' i een een Engels/Italiaanse film van Peter Greenaway uit 1987. Een architect moet een tentoon stelling over zijn collega inrich ten. Dat gaat niet goed (woens dag, Duitsland 2, 22.40 uur). Het regiedebuut van In Schenkkan 'Vroeger is dood' i na enkele weken geleden op de Nederlandse televisie vertoond te zijn nu ook bij onze zuiderburen te zien. Het verhaal, gebaseerd op de gelijhknamige roman van Inez van Dullemen, gaat het langzan proces van menselijke aftakeling (donderdag, BRT 2, 20.00 uur). FILMHUIZEN Joodse jongens van een Franse kostschool worden in 'Au revoir les enfants' in 1944 door de Duis ters opgehaald. Louis Malle deed de regie van deze, op waarheid ge baseerde film (Kijkhuis, t/m zon dag, 19.30 en 21.45 uur). Ornella Muti speelt de hoofdrol in 'Kroniek van een aangekon digde dood', de door Francesco Rosi verfilmde bestseller van schrijver Gabriel Garcia Mar- quez. Het is het verhaal van een jonge vrouw die wordt uitgehu welijkt. Als zij geen maagd meer blijkt te zijn, willen haar broers de dader straffen (Kijkhuis, maan dag t/m woensdag, 19.3Q en 21.45 uur). Het levensverhaal van de Deen se schrijfster Karen Dinesen is door Sydney Pollack verfilmd in 'Out of Africa'. De vrouw komt in Afrika terecht en moet daar al leen voor de plantage zorgen om dat haar man voortdurend op jacht is (Kijkhuis, maandag, 20.00 uur). De flamenco staat centraal in 'El amor brujo', een film van Car los saura. In dit liefdesdrama kan een vrouw haar geliefde niet be minnen omdat de gedachte aan haar overleden echtgenoot in de weg staat (Kijkhuis, dinsdag, 20.00 en 22.15 uur). Joop Admiraal gaat in 'Her senschimmen' langzaam ten on der aan zijn steeds toenemende dementie. Een film van Hedy Ho- ningmann naar de gelijknamige roman van J. Beralef (Kijkhuis, woensdag, 20.00 en 22.15 uur). 'Down bij law* is een leuke ko medie van de jonge, onafhankelij ke Amerikaanse regisseur Jim Jarmusch. Tom Waits is een de drie hoofdpersonen in deze zwartwit-film. Samen met twee makkers besluit hij te vluchten, na een kort verblijf in de gevange nis. Een barre tocht door de ir rassen van het Mississippi-gebied volgt (Filmhuis LVC, t/m morgen, 21.15 uur). Britse cinema is het thema i het LAK-theater. Daar draait dinsdag om 20.00 uur 'Prick up your ears'. Een verhaal over achtergronden van de moord op schrijver Joe Orton. Aansluitend wordt 'Wish you were here* i toond (22.00 uur). De film speelt zich af in een Briste badplaats, waar de 16-jarige Linda probeert de verveling te verdrijven door achter jongens aan te lopen. Ze begint een verhouding met vriend van haar vader en wordt zwanger. Meryl Streep, te Africa'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21