Geen nieuwe criteria hulpfonds Oegstgeest 'Geen doorgaand verkeer Oranjelaan Zoeterwoude' Meer winkels in het hart van Zoeterwoude ADVERTENTIE-SPECIALS EERSTE PAAL HAASWIJKSCHOOL Oude film nu ook op video Nieuwe subsidieregeling voor molens Warmond Raad van State wijst protest tegen markt Leiderdorp af Welzijnswethouder tegen regelzucht D66-Oegstgeest wint strijd om besteding Haaswijkwinst PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 7 APRIL 1989 VOORSCHOTEN - De 26 jaar oude film 'Kris kras door Voorschoten' heeft tijdens de twee voorstellingen zo veel kijkers getrokken, dat beslo ten is het werkje op video uit te brengen. Omdat de gemeente niet weet hoeveel video's er gemaakt moeten worden, vraagt ze belang stellenden voor 26 april een bestel ling te doen bij de gemeente-secre tarie. De bewuste film is in 1953 door een onbekende filmer gemaakt. Het toont beelden van verschillende middenstandsbedrijven, oefenin gen van de vrijwillige brandweer en de EHBO, voetbalwedstrijden, op tochten, de padvinderij, harmonie St. Laurentius en de verschillende kleuterscholen in het dorp. De film heeft jaren in het gemeen te-archief gelegen en werd onlangs door de plaatselijke filmgroep Rhijnland gerestaureerd en op nieuw gemonteerd. De twee voor stellingen, in het cultureel centrum en de Ambachtszaal, trokken 400 Voorschotenaren protesteren op verkeerde avond VOORSCHOTEN - De publieke tri- OEGSTGEEST - Alles op alles zal de bouwer van de nieuwe school in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk moeten zetten om het gebouw op 1 januari 1990 voor gebruik vrij te geven. Onderwijswethouder mevrouw T. Blom (VVD), die vanmiddag afscheid neemt van de gemeenteraad, sloeg gistermiddag de eerste paal. Ook werd een be gin gemaakt met de bouw van het bijbehorende gymlokaal. In totaal is er drie miljoen gulden gemoeid met het project. Van het nieuwe schoolgebouw komen tien lokalen ten goede aan de openbare Springplankschool en acht lokalen bune bij de commissie openbare aan de protestants-christelijke Joris de Witteschool. Het gebouw van de Springplank wordt het nieuwe onderko- werken was gisteravond bijzonder men van de Oudenhofsschool. In het Oudenhofgebouw komt een school voor ziekenverzorgenden. De Joris de Witte- goed. gevuld met bewoners van de school wordt een woningencomplex. Alles grijpt in elkaar. Vandaar de grote haast. Het slaan van de eerste paal wijk Adegeest. Zij wilden proteste- werd op de voet gevolgd door alle toekomstige leerlingen van de school. (foto Henk Bouwman) ren tegen de bouw van woningen op vier open plaatsen in de wijk. Het gaat hierbij om twee stroken grond langs de Haydnlaan en Debussy- laan en om een stuk grond langs de Richard Wagnerlaan en Bizetlaan en een stuk grond naast het Lucas- college aan de Van Beethovenlaan. Volgens wethouder J. Visser had den de mensen een verkeerde ver gadering uitgekozen. "Het is eigen lijk meer een ruimtelijke ordenings kwestie. Gisteravond kwam alleen de vraag aan de orde wat we gaan bouwen als we gaan bouwen. Dat ZOETERWOUDE - De politieke partijen van Zoeterwoudse willen de Oranjelaan bij de verkeerssluis volledig afsluiten voor autoverkeer. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. Ze voelen weinig voor het B en W-idee om de sluis richting industrieterrein te verplaatsen om automobilisten uit die richting ervan te weerhouden de verboden richting uit te rijden. De partijen zijn bang dat dat niet helpt en het CDA wees er er gister avond op dat files staan in de verboden richting. Niet voor niets overwegen ze moet dicht. Voor ons is het ge- direct beslissen in deze zaak. B en W worden bejaardenwoningen", woon over". zullen een raadsvoorstel presente- Tijdens een vergadering van de Burgemeester A.J.M. Houdijk ren dat in de gemeenteraadsverga- commissie ruimtelijke ordening is stribbelde behoorlijk tegen. Vol- dering behandeld kan worden. De vorige maand al besloten dat er een gens hem kan de gemeente niets raadsleden gingen akkoord met dat hoorzitting wordt gehouden over de doen aan de overlast. "Dat macht door de huidige druk van het verkeer", zei hij. Bovendien had hij het bedrijfsleven enkele jaren gele den beloofd dat de toegang vanuit de Oranjelaan naar het industrieter rein niet zou worden afgesloten. Een afsluiting noemde hij dan ook 'onzorgvuldig'. CD A-raadslid R. Hogenelst vroeg tegenwoordig zelfs zich vervolgens af of een woonwijk _i maar moet lijden onder een wenselijkheid de bewuste plaatsen. k^rs^uk die wordt veroOTzaakt M?ND - Warmond kri^, subsidieregeling ingestemd. De regeling moet 1 januari nenden om binnenkort blokkades döö'r'men'sen die' op het'industrie- derhoud van de acht wind- en watermolens in de gemeente. De op te werpen. Volgens Progressief terrein werken. Een ambtelijke sug- f™ncien en economische aangelegenheden van de gemeente Warmond Zoeterwoude heeft de verkeerssluis gestie om de situatie nog eens te be- ï1™?. r glsteravond nog een ander manco: ze zou het zien als de Weipoortseweg gereed 1999 ingaa" verkeer richting industrieterrein is, vond geen weerklank bij de ver niet afremmen. WD-raadslid H. ontwaardigde commissieleden, der Kooi len geen cent het felst: "We wil- Unaniem bleven ze voor afsluiting Warmond heeft in 1980 een automatische koppeling aangebracht tussen de gemeentelijke en provinciale subsidie voor het onderhoud van molens. Iunaniem dieven wui cuaiuiuii Maar een onlangs verschenen nota cultuurbehoud van Gedeputeerde t dësiufs"bestéden, piëTtenDe burgemeester wilde niet Staten van Zuid-Holland blijkt dat de provincie kiest voor een verhoging van de onderhoudssubsidies van molens. De provincie wil het maximum-bedrag van de onderhoudskosten verho gen van 5.000 naar 8.500 gulden. "Dat kost de provincie niets, ze hevelt bij voorbeeld geld over van het potje voor maal- en draaipremies naar de on derhoudssubsidies", licht ambtenaar C. Neefjes toe. Voor Warmond zijn de gevolgen groter. Door de automatische koppe ling zou de gemeente de onderhoudskosten moeten verhogen. Het gaat hierbij om een bedrag dat, afhankelijk van het feit of de verhoging ook voor niet-draaiende molens zal gelden, kan variëren van 6.250 gulden tot 8.000 gulden. Voor Warmond kan dat bijna een verdubbeling betekenen van de huidige 9.000 gulden die voor het onderhoud van nlolens op de ge meentebegroting is uitgetrokken. "Om die reden wil de gemeente de automatische koppeling laten val len", zegt Neefjes. Warmond zal voortaan zelf jaarlijks bepalen hoe hoog de subsidie-bedragen worden. Het subsidiepercentage blijft voorlopig onge wijzigd. Voor elke gulden aan onderhoud zal de gemeente een kwartje sub sidie blijven geven. Voor werkende molens geldt hierbij een maximum van 1.250 gulden aan gemeentelijke subsidie, voor niet in bedrijf zijnde molens geldt een maximum van 750 gulden. Een vertegenwoordiger van de Rijnlandse Molenstichting pleitte gister avond overigens voor een verhoging van de subsidie. De commissie stond daar niet afwijzend tegenover, 'als er tenminste gelegenheid voor is'. LEIDERDORP - Elf verzoeken om de vier marktvergunningen op het plein bij de Winkelhof te schorsen zijn vanochtend door de Raad van State afgewezen. De bezwaren hier tegen zijn afkomstig van winkeliers in de Winkelhof en Winkeliers Vere niging Santhorst (WVS). De middenstanders in de omge ving van het marktpleintje zijn door de komst van vier dagelijkse marktkramen bang voor oneerlijke concurrentie. Leiderdorp is volgens de winkeliers volledig 'overbewin- keld'. Bakker A. Englebert, een van de tegenstanders van de ambulante handel: "Leiderdorp telt ongeveer 24.000 inwoners maar er zijn vrese lijk veel forensen die hier nauwe lijks boodschappen doen. De 112 winkels hier moeten eigenlijk maar 15 a 16.000 mensen bedienen". De concurrentie van de marktk ramen noemt Englebert 'onge hoord'. "Wij proberen zo veel moge lijk mensen de Winkelhof in te ha len. Het is een heel duur verhaal waar we nog niet uit zijn. De winke liers moeten alle promotiekosten ophoesten. En dan komen er ineens marktkramen die voor een luttel be drag op het plein er naast mogen staan. Zij profiteren van de door ons betaalde promotie. Ik zie het er van komen dat sommige winkeliers hun zaak moeten opdoeken. Er zijn mensen die de helft van hun omzet Englebert vindt dat de marktkra men moeten verhuizen naar het Patrimoniumpark. "De mensen die daar wonen zouden er blij mee zijn. Nu moeten ze een heel eind rijden naar de winkels". De winkeliers beraden zich nu over verdere stappen. Englebert: "We gaan zeer zeker weer om de ta fel zitten. We kunnen hier niet mee akkoord gaan". GEWOND - Een 16-jarige bromfiet ser uit Oegstgeest raakte gister avond licht gewond door een aanrij ding op de Haarlemmerstraatweg. Een 20-jarige plaatsgenoot zag de jongeman over het hoofd toen hij omstreeks half zeven in zijn auto vanaf een uitrit de weg op wilde rij den. De bromfietser reed op het daaraan parallel liggende fietspad. Beide voertuigen waren licht be schadigd. De bromfietser had enke le lichte snijwonden en kneuzingen. Het pand Dorpsstraat 36 en ondernemers willen er winkels. ZOETERWOUDE - Het deel van de Zoeterwoudse dorps kern tussen Dorpsstraat en Dr. Bouwdijkstraat wordt nieuw leven ingeblazen. Zo krijgt de Spar-winkel aan de Dorps straat er 130 vierkante meter bij en leggen drie ondernemers en de Rabobank grote interesse aan de dag voor grond aan de Dr. Bouwdijkstraat waarvan Zoeterwoudenaar J.J. van der Kolk de eigenaar is. Aanvankelijk zou de Spar 'overste ken' naar Van der Kolks terrein maar ten lange leste besloot deze supermarkt uit te breiden op het terrein van de aanpa lende Nederlands-hervormde kerk. Het kwartet dat nu met begerige ogen naar het grondbezit van de Zoeterwoudenaar kijkt, vertegenwoordigt geen bran ches waarvan de dorpskern al is voorzien, stellen B en W. Voor een helse concurrentieslag hoeft dus niet te worden ge vreesd. In een speciaal aan de dorpskern gewijd stuk moedigen B en W van Zoeterwoude de ontwikkelingen aan. Door het be staande winkelbestand te verbeteren en uit te breiden zullen Zoeterwoudenaren minder geneigd zijn om in andere ge meenten boodschappen te doen. Dat is goed voor de plaatse lijke middenstand maar ook in het belang van de consu ment. Meer en betere winkels verhoogt de leefbaarheid van de hele dorpsgemeenschap, redeneert het college van B en W. Zij zien voor de gemeente Zoeterwoude een ondersteu nende rol weggelegd bij het versterken van de dorpskern. Eigenlijk proberen B en W het zuidelijk deel van de dorps kern al jaren op te peppen. Toch is het niet gelukt om de PTT van de Jan van Banningstraat naar de dorpskern te verplaat sen. De PTT had ook al belangstelling voor de terreinen van Van der Kolk maar schrok van de prijs die deze Zoeterwou denaar voor de grond vroeg. De PTT heeft B en W verzekerd dat het afgelasten van de verplaatsing niet ten koste zal gaan van welke dienstverle ning dan ook. 'Tante Pos' blijft verlangen naar een postkan toor in de dorpskern. B en W willen de ontwikkelingen in de dorpskern zo veel mogelijk 'sturen'. Toen Schuitema Vastgoed b.v. (Spar) en de PTT onderhandelden over Van der Kolks erven boden zij de Zoeterwoudenaar dan ook direct de leegstaande gemeen telijke woning aan de Noordbuurtseweg aan. Van der Kolk heeft wel degelijk belangstelling voor dit pand maar heeft in middels toch zijn erven openbaar te koop aangeboden. B en W zien nu dan ook geen reden meer om het huis aan de Noordbuurtseweg 1 voor Van der Kolk ter beschikking te houden. Hoewel B en W ook graag zien dat het gebied tussen Dorpsstraat en Dr. Bouwdijkstraat verder wordt opgevuld met winkels, stellen ze enkele voorwaarden. Ze willen dat er voor elke 100 vierkante meter winkelvloeroppervlakte vier parkeerplaatsen worden aangelegd. Ook dient eventuele be bouwing achter of op gelijke hoogte met de rooilijn van bei de straten te blijven. Het dagelijks bestuur van de gemeente acht het 'denk baar' dat de winkels worden gecombineerd met drie boven woningen. De raadscommissie ruimtelijke ordening liet gisteravond blijken het 'dorpskernbeleid' dat B en W voorstaan, te willen volgen. OEGSTGEEST - Het Oegstgeester Hulpfonds, nu een jaar oud, wordt in onge wijzigde vorm voortgezet. Welzijnswethouder me vrouw T. Blom (WD) noemt het formuleren van criteria waaraan Oegstgeestenaren moeten voldoen voor een bijdrage uit het fonds 'regel zucht' en moet dan ook niets hebben van de ideeën van D66 en PvdA hierover. Dit bleek gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering. Aan het Hulpfonds leveren gemeente, de rooms-katholieke, hervormde en gereformeerde kerk jaarlijks elk een bijdrage van 5.000. Ook de INBRAAK - Bij de protestants- christelijke school In de Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan in Lei derdorp is gistermorgen ingebro ken. Uit het magazijn is een kopi eermachine weggenomen. De onbe kende daders kwamen binnen door het inslaan van een ruit in de voor deur. plaatselijke afdeling van de Neder landse Vereniging Humanitas parti cipeert, zij het niet met geld. De par ticipanten bepalen of iemand in aanmerking komt voor een bijdrage uit het Hulpfonds. Ook bepalen ze de hoogte van de uitkering. Het Hulpfonds is bedoeld voor Oegstgeester burgers die in grote fi nanciële problemen zijn geraakt en die met een eenmalige bijdrage voorlopig weer op de been kunnen worden geholpen. De hulp mag niet zodanig zijn dat "er een onaan vaardbare verbetering van de le vensomstandigheden van de aan vrager optreedt", luidt zo'n beetje het enige criterium. Anders zou Oegstgeest namelijk inkomenspoli tiek bedrijven en dat is aan 'Den Haag' voorbehouden. Ook moet zijn aangetoond dat de hulpaanvrager op geen enkele andere wijze kan worden geholpen. Twintig mille In het eerste jaar van het bestaan van het Hulpfonds is al gebleken dat de twintig mille waarmee het fonds wordt gevuld aan de ruime kant is. Wellicht dat de participan ten voor 1989 met elk twee mille OEGSTGEEST - De Vereniging Haaswijk (VH) krijgt dank zij D66-Oegst geest haar zin: over de besteding van de miljoenenwinst op de grondex ploitatie van de Oegstgeester nieuwbouwwijk wordt pas beslist als de ge meenteraad zich "diepgaand en afsluitend" heeft beraden over de tekort komingen van de wijk. Eerder vloeit er geen cent uit de Haaswijkpot naai andere doeleinden. De evaluatie van Haaswijk moet nog voor de begro tingsbehandelingen van dit najaar zijn afgerond. De gemeenteraad van Oegstgeest bereikte hierover gisteravond een ak koord na een heftig debat. Hoofdrolspeler was M. Poelmans van D66 die een motie wilde indienen waarin B en W werd "opgedragen" zich te hou den aan de afspraken die zij hierover vorig jaar al hebben gemaakt. Poel mans kon zijn motie uiteindelijk in zijn binnenzak houden want hij kreeg zonder het paperas al zijn zin van een wat mokkend college van B en W. De grootste problemen met dit alles heeft CDA-wethouder P. van Veen (financiën). 'Zijn' voorjaarsnota was mede gebaseerd op het gebruik van 1,5 miljoen gulden van de in totaal 3,5 miljoen gulden winst op Haaswijk, ten behoeve van de algemene reserve. Die voorjaarsnota kan door het uit stel van het besluit over de besteding van de Haaswijkpot niet worden goedgekeurd. De voorjaarsnota, een soort voorloper van de gemeentebe grotingen, werd dan ook slechts "ter kennisgeving aangenomen". D66'er Poelmans was de aanstichter van het vinnige debat met het ver haal "hoe Haaswijk met een fooi werd afgescheept". Vorig jaar al had hij met vrijwel dezelfde motie als gisteravond orde op zaken willen stellen maar die motie werd toen overbodig verklaard. B en W hadden zich toen al voorgenomen om eerst Haaswijk te evalueren en dan te kijken of er nog geld uit de Haaswijkpot voor andere dingen kan worden gebruikt. De democraat rekende voor dat de discussie van gisteravond had moe ten gaan over twee van de 3,5 miljoen. De resterende 1,5 miljoen is gebruikt voor het gymlokaal in Haaswijk en de scholennieuwbouw. "Dat we nu over nog maar een ton praten, waarvan niet eens vast staat dat die louter in Haaswijk wordt besteed, is een staaltje van de Oegstgeester rekenkunde". kunnen volstaan. In 1988 hielp het fonds Oegstgeestenaren die zich geen koelkast of wasmachine kon den veroorloven, die geen geld had den voor vloerbedekking en ver warming. Volgens WD-raadslid H.A.C. Kamphuisen kan het kleine beroep dat op het fonds is gedaan niet liggen aan de onbekendheid er van. De gemeente heeft immers een folder met alle ins en outs laten ver spreiden. Kamphuisen liet ook weten niets te maken willen hebben met de "be moei- en regelzucht" van M.H. Vis sers (D66) en F.C.M. Wegman (PvdA). D66'er Vissers betoogde dat Oegstgeest de enige gemeente in deze regio is met een hulpfonds zon der criteria en dat het gevaar van "willekeur" op de loer ligt. Dat werd Kamphuisen van de WD een beetje te veel: "Ach meneer Vissers, willekeur voor 5.000 gulden, toe PvdA-voorman Wegman reerde dat hij destijds heeft inge stemd met de instelling van een hulpfonds onder de voorwaarde dat er aan criteria zou worden gewerkt. "We hebben het over gevoelig geld. Er moet fatsoenlijk kunnen worden afgewogen". Zijn fractiegenoot M. Haasnoot verklaarde net als bij de instelling van het fonds "principiële bezwaren" tegen het Hulpfonds op zich te hebben. Mensen die in dus danige geldproblemen komen dat ze bij het Hulpfonds moeten aankloppen zijn het slachtoffer van het gebrek aan sociaal beleid van de CDA/WD-regering, betoogde hij. Als het Rijk wil dat gemeenten deze rijkstaak overnemen, moeten het daar ook geld voor geven, stelt Haasnoot vast. Verder vindt de soci aal-democraat het ongelukkig dat de kerken mogen meebeslissen. Vertrouwen Wethouder Blom maakte indruk met haar weerwoord. "Het Hulp fonds is nu net bedoeld voor men sen die tussen de wal en het schip zijn geraakt. Juist doordat er geen regel op ze past, geraken ze in die si tuatie. Als wij nu weer criteria gaan opstellen, vallen er weer mensen af omdat ze niet aan die regeltjes vol doen. Verder is het een kwestie van vertrouwen. We hebben het fonds nu eenmaal gedelegeerd". Blom zei verder dat ook al zou ze criteria willen opstellen ze dat nu niet zou kunnen. "Ik heb maar vijf gevallen gehad". Daar kon ook PvdA'er Wegman inkomen. Toch wil hij later, als er meer ervaring is opgedaan, proberen tot criteria te komen. 1S89 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden met een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen. De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden een overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dat specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! Plaatsing: donderdag 13 april ADVERTENTIE-SPECIAL TUINIEREN De lente is weer volop aanwezig. Overal laten de bloembollen hun ware gezicht zien. Toch kan menige tuin nog een opknapbeurt gebruiken. Van een simpel hekje tot het aanleggen van graszoden of het creëren van een schitterende waterpartij. Uw bedrijf kan de helpende hand bieden. Met raad en daad! Reserveren en opgeven van advertenties: 071 16 13 93

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14