TAD LEIDEN Aandeelhouders van Brill naar de rechter Verpleegkundigen blokkeren uur lang Leids Stationsplein LEIDSCH m DAGBLAD Onderzoek gemeente groot onderhoud in woning Irenestraat Boete voor veroorzaken van dodelijke aanrijding Motie van wantrouwen verworpen Van der Bijl moet uit Wachtgebouw s VRIJDAG 7 APRIL 1989 LEIDEN - De gemeente stelt een onderzoek in naar de wijze waar op de groot-onderhoudsbeurt in het pand Irenestraat 20 in Leiden- Noord is uitgevoerd. Wethouder Tesselaar heeft ambtenaar R.J. Veldhuyzen van Zanten naar aan leiding van brieven van Irene- straatbewoner J. Erades ge vraagd de kwestie te onderzoe ken. Binnenkort brengt de amb tenaar verslag uit aan de wethou der. Veldhuyzen van Zanten heeft contact gezocht met alle partijen, waaronder woningbouwvereni ging De Eendracht in opdracht waarvan de groot-onderhouds beurt in Noord is uitgevoerd. Hij bekijkt onder meer de afspraken die er tussen de bouwvereniging en -de aannemer Arbouw zijn ge maakt en of die afspraken zijn na gekomen. Over de onderhoudsbeurt in het pand Irenestraat 20 liggen be woner Erades en De Eendracht al lange tijd met elkaar overhoop. Erades wilde aanvankelijk niet meewerken, maar werd daartoe gedwongen door de rechter. Daarover dient trouwens nog een hoger beroep. Nu de onderhouds beurt gereed is, heeft Erades al lerlei klachten over de kwaliteit ervan. Dat heeft hij ook geschre ven aan het college van burge meester en wethouder. Gistermidag kwam zelf de pre sident van de Haagse rechtbank, mr. J. Holtrop, op bezoek in de Irenestraat. Erades eist namelijk in een kort geding dat woning bouwvereniging De Eendracht een onafhankelijk aannemer op dracht geeft zodanige maatrege len dat hij geen last meer heeft van lekkages. Het was een drukte van belang in Erades' woning. Naast rechter Holtrop waren daar ook de advo caten van partijen aanwezig en vertegenwoordigers van De Een dracht en bouw- en woningtoe zicht van de gemeente. De discus sie tussen partijen spitst zich toe op de vraag of er überhaupt wel sprake is van lekkages. Hoewel een aantal personen, onder wie twee politiemensen, daarvan ge tuigen zijn geweest, ontkent De Eendracht de wateroverlast,al thans geeft daarvoor een andere verklaring. Omdat rechter Holtrop zich Rechter Holtrop (links) luistert aandachtig r was gisteren hij hem op bezoek. i Irenestraathewoner J. Erades. De rechter (foto Jan Holvast) vanaf zijn zetel in het Haagse Pa leis van Justitie geen oordel kon aanmeten over de zaak, kwam hij gisteren zelf naar Leiden om poolshoogte te nemen. Hij liet zich uitgebreid informeren over dorpels, douches en andere zaken die in het kader van het groot on derhoud in de woning zijn aange bracht en mogelijk van invloed zijn op de lekkages. Hij doet don derdag 13 april uitspraak. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit Bodegraven is voor de Haagse rechtbank een boete van 2000 gul den geëist voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval in Leiden. De officier van justitie eiste verder een voorwaardelijk ontzegging van de rijbevoegdheid van een jaar. De man reed op 1 december van het vorige jaar op de Volmolen- gracht. Hij wilde rechtsaf de Lange- gracht oprijden. Hij stopte voor het fietspad, waarna hij optrok tot aan de rijbaan. Hij wachtte daar totdat de Langegracht vrij was en reed rechtsaf. Daarbij zag hij niet dat er een vrouw op de fiets naast zijn vrachtwagen stond. De auto had alle verplichte spie gels, maar geen trottoirspiegel zo dat de chauffeur niet direct naast zijn auto kon' kijken. Volgens offi cier van justitie mr. Van Eek had hij zijn bijrijder moeten vragen even te kijken. Raadsman mr. Janssen meende dat grove schuld niet kon worden bewezen. Uit het voorzichtig op trekken kon volgens de advocaat worden opgemaakt dat de Bodegra ver verantwoordelijk reed. Omdat het niet zijn eigen vrachtwagen was, zat er ook geen trottoirspiegel op. Chauffeurs plaatsen een dergelijke spiegel wel op hun vaste wagen. Dat heeft de Bodegraver ook gedaan, maar werkgevers zijn niet bereid deze spiegels uit zichzelf op alle wa- LEIDEN Aandeelhouders van de Leidse uitgeverij Brill spannen een kort ge ding aan tegen het bedrijf. De aandeelhouders doen dit nadat gisteren tijdens een vergadering een motie van wantrouwen tegen de raad van commissarissen werd verworpen. Zij menen dat de stemming over de motie niet geldig is verlopen. deelhoudersvergadering in het Leidse restaurant Engelberta-hoe- ve aan de Hoge Morsweg geen meerderheid omdat het bestuur van de stichting Luchtmans, die een groot aandelenpakket bezit, tegen de motie stemde. Deze stichting is opgericht om een vijandige overna me van het bedrijf te voorkomen. Aandeelhouders vrezen ontslagen LEIDEN - Aandeelhouders van uitgevrij Brill vrezen dat er cnstlagen vallen bij het Leidse bedrijf. Zij spraken die vrees gisteren uit tijdens een speciale aandeelhoudersvergadering. De uitgeverij leed in 1987 en 1988 verlies. Ook voor dit jaar is een tekort geraamd. Bij Brill werken ongeveer 80 mensen. De meesten zijn werk zaam bij de vestiging bij de Lammenschansweg, drie wer ken er bij het antiquariaat aan de Nieuwe Rijn en de opslag plaats in Zoeterwoude telt nog eens vier personeelsleden. De voorzitter van de onderne mingsraad, J.A. Fehrmann, ver telde gisteren dat ook onder de werknemers de angst bestaat dat er arbeidsplaatsen verloren gaan. Interim-manager F. Pruyt kon nog niets zeggen over mo gelijke ontslagen bij Brill. Hij is bezig met het opstellen van een bedrijfsplan dat hij in juni aan de aandeelhouders presenteert. De Haarlemse advocaat Van Traa diende gisteren tijdens de aandeel houdersvergadering van Brill een motie van wantrouwen tegen de raad van commissarissen in. (foto Jan Holvast) "Het is niet de bedoeling dat de stichting zich met het beleid van de onderneming bemoeit", menen de aandeelhouders die de raad van commissarissen aan de kant willen zetten. Het was al voor de stemming dui delijk dat als de stichting tegen zou stemmen, de motie van wantrou wen zou worden verworpen. Van de 2168 stemmen zou de stichting er 1300 uitbrengen. Reeds voor de stemming dreigden enkele aandeel houders daarom al met een kort ge ding indien de stichting Luchtmans zich niet zou onthouden van stem ming. Emoties De motie van wantrouwen werd in gediend door de groot-aandeelhou der A. van Traa. De Haarlemse ad vocaat had reeds eerder op een vori ge vergadering in maart gedreigd de motie van wantrouwen in te dienen. "Ik wil een einde maken aan het amateurisme achter de groene tafel. Er bestaat bij mij geen enkel ver trouwen meer in de raad van com missarissen", aldus Van Traa. Met de stemming over de motie kwam een einde aan een ronduit roerige en bij vlagen emotionele aandeelhoudersvergadering. Die begon met een discussie over de openbaarmaking van een onder zoeksrapport naar het functioneren van de vorige directeur van Brill, Backhuys. Dat rapport was ge maakt door de Amsterdamse orga nisatie-deskundige C. de Koning. Op de vergadering in maart ver telde president-commissaris mr. R.P.M. De Bok dat Backhuys niet wilde dat het rapport openbaar werd gemaakt. Gisteren zou het juist weer De Koning zijn die zich Het bestuur van de Leidse uitgeverij Brill: (vlnr) de commissarissen Brugman, De Bok, Heldring, interim-mana ger Pruyt en de advocaat van Brill. <f0to Jan Holvast) tegen een openbare discussie over het rapport verzette. Aandeelhouder Van Traa ver moedde uiteindelijk dat er een heel andere reden was dat de commissa rissen het rapport van De Koning niet aan de openbaarheid willen prijsgeven. Hij vindt dat de bestuur ders van de onderneming hebben zitten slapen en "in het rapport is het sonore geronk van de raad van commissarissen natuurlijk fraai te horen", stelde Van Traa. Boosheid Ook andere aandeelhouders maak ten zich boos over het feit dat de ar gumentatie van de raad van cóm- missarissen nu weer anders was. Zoals zij zich gisteren in de Leidse Engelberta-hoeve eigenlijk over al les boos maakten. Over het feit dat de commissarissen te laat hadden ingegrepen in het in hun ogen slech te beleid van directeur Backhuys, over het feit dat sluiting van buiten landse vestigingen van Brill in Australië, Keulen en New York dreigt ('Brill wordt een lokaal druk- kerijtje'), maar pok over ontbreken van een rekenmachine om de aan wezige stemmen te tellen en de aan wezigheid van maar één microfoon in de zaal. Ronduit merkwaardig was de gang van zaken rond de bemoeienis van ex-directeur Van der Beugel met het bedrijf. "Heeft hij zich, eventueel achter de schermen, nog met het bedrijf beziggehouden", wilde een aandeelhouder tijdens de vergadering in maart weten. Nee, gens te plaatsen, aldus de advocaat, die geen moeite had met de voor waardelijke rijontzegging of de boe te, mits de laatste werd gematigd. "De echte straf heeft hij al lang ge had. Dat is dat hij dit ongeluk de rest van zijn leven bij zich zal dra gen", aldus Janssen. Over twee weken uitspraak. DEN HAAG/LEIDEN Het café Huis De Bijlen moet de gehuurde ruimte in het Wachtgebouw van de Morspoort ontruimen. De Haagse rechtbankpresident, mr. R. Porthei- ne, heeft de eis van de buurtvereni ging d'Oude Morsch in een kort ge ding tegen café-eigenaar Hans van der Bijl toegewezen. Van der Bijl moet het Wachtge bouw uiterlijk veertien dagen na be tekening van het vonnis leeg ople veren. Elke dag dat hij het pand la ter oplevert, verspeelt de horecaon dernemer een dwangsom van 500 gulden. d'Oude Morsch eiste ontruiming van de ruimten in het Wachtge bouw omdat de gemeente Leiden de huur had opgezegd. De buurtver eniging had het pand aan een aantal anderen onderverhuurd. Maar na allerlei problemen rond de buurt vereniging werd door de gemeente besloten de huur op te zeggen en het beheer over te nemen. Leiden heeft alle gebruikers met uitzondering van Huis De Bijlen een nieuw huurcontract aangebo den. Volgens de gemeente heeft het Wachtgebouw een sociaal-culturele bestemming. Een horecagelegen heid valt daar niet onder. zei president-commissaris De Bok toen, hetgeen hij gisteren nog eens herhaalde. Groot was dan ook de verbazing dat er een vertrouwelijke brief van Van der Beugel aan De Bok ter tafel kwam, waaruit wel degelijk be moeienis van de ex-directeur bleek. "Wat wilt u nu eigenlijk, bent u be zig met de onderneming of met het uitvechten van persoonlijke vetes", wilde De Bok ten einde raad weten. De president-commissaris kon na de stemming met zijn collega's prof. dr. J. Brugman en J.L. Heldring op gelucht adem halen. Zij kunnen blijven zitten. Want zoals een aan deelhouder gisteren verwoordde "een commissariaat bij Brill wordt beschouwd als een hogere onder scheiding dan een eredoctoraat". Agressieve lawaaimaker LEIDEN - Een snelle reactie van een collega voorkwam vannacht dat een politieagent een lelijke val maakte nadat hij door een dronken man van de trap was geschopt. De politie moest voor de tweede keer naar een pand in de Korte Hansenstraat voor ge luidsoverlast. Buren konden niet slapen door de harde mu ziek en het geschreeuw dat de bewoners daarbij produceer den. Op de eerste verdieping gaven de bewoners snel gehoor aan het verzoek om de installatie uit te zetten. Op de tweede verdieping bleven vijf knapen tekeer gaan. Nadat de agenten zich er mee bemoeide, bonden vier van de jongens in. Eén persoon bleef echter schreeuwen en greep uit eindelijk een van de agenten bij de keel. Inmiddels was al versterking opgeroepen om de agressieve man naar het bureau te brengen. Die agenten liepen de trap op en daarbij kreeg de voorste van de dronken man een trap tegen de borst. De politieman verloor daardoor zijn evenwicht en pak te in zijn val de trapleuning beet. Die bleek niet sterk genoeg te zijn, want die brak onmiddellijk af. Uiteindelijk kon de tweede agent zijn collega voor een ern stige val behoeden door hem vast te grijpen. De door het dolle heen zijnde man is met veel moeite naar het bureau gebracht. Daar was hij niet meer in staat om te zeggen wie hij was. Werkgemeenschap Afrika viert 10-jarig bestaan LEIDEN - De Werkgemeenschap Afrika houdt op 14 april in Leiden 2en bijeenkomst ter - gelegenheid /an haar tienjarig bestaan. Deze bij eenkomst staat in het teken van de Afrikaanse film. De werkgemeen schap Afrika, waarbij ongeveer 250 Nederlandse Afikanisten zijn aan gesloten, heeft tot doel de studies naar Afrika in Nederland te bevor deren. Tijdens de bijeenkomst staat de film Zan Boko van regisseur Gaston Kaboré uit Burkina Faso centraal. Na de film volgt een forumdiscussie en overhandigt de werkgemeen schap Kaboré een geldprijs, die is bedoeld om de produktie van Afri kaans films te stimuleren. De bij eenkomst wordt gehouden in het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat, en begint om 14.00 uur. Ongeveer 500 verpleegkundigen uit de regio demonstreerden gisteren op het Stationsplein LEIDEN Ongeveer 500 demon strerende verpleegkundigen heb ben gistermiddag gedurende een uur het Stationsplein plat. Slechts met mondjesmaat werden auto's doorgelaten. Om 16.30 uur bezetten groepen verpleegkundigen beide rijbanen voor het stationsgebouw. De protestactie verliep zonder grote ongeregeldheden. Volgens de politie veroorzaakte de blokkade slechts voor enige op stoppingen roqd het Stationsplein. De van tevoren ingelichte politie had gezorgd voor omleidingen. Bij de Morssingel ging het verkeer via het Plesmanviaduct en bij de Rijns- burgseweg via de Wassenaarseweg. Verpleegkundigen gingen de straat op om hun eis van 5 procent loonsverhoging kracht bij te zetten. Werknemers van Diaconessenhuis, Verpleeghuis Zuydtwijck (beide uit Leiden), Elisabeth Ziekenhuis en Verpleeghuis Leythenrode (beide q Holvast) Leiderdorp) en Verpleeghuis Wijc- kerslooth uit Oegstgeest, deden aan deze actie mee. Hoewel verpleeg kundigen van het Academisch Zie kenhuis Leiden en Endegeest niet onder het cao voor het ziekenhuis wezen vallen, ondersteunden ook zij de actie. Actieleider Jan-Carst Terhorst noemde de demonstratie geslaagd. Hij was blij dat de actie niet uit de hand was gelopen. Hoofdagent Ebes die de demonstratie begeleid de noemde het een 'vriendelijke ac tie'. Toch was het hem tegengeval len dat afspraken niet werden nage komen. Volgens hem was er met de actieleiding afgesproken dat slechts één rijbaan tegelijk zou worden ge blokkeerd. Namens de landelijke Actiegroep Verpleegkundigen en Verzorgen den in Opstand (WIO) zei Adrie van der Poel dat het zo langzamer hand tijd werd om hardere acties te gaan voeren. Volgens hem nemen de regering en de Nationale Zieken huisraad de acties van de verpleeg kundigen niet serieus. Met deze blokkade wil de WIO het 'gezonde deel van de natie' belasten en geen actie voeren binnen de instellingen, omdat daarmee alleen de 'kwetsba ren worden gepakt'. Bejaarde beroofd LEIDEN - Een 78-jarige Leidse vrouw is gistermiddag op de Kooil- aan door een jongeman van haar tas beroofd. Zij liep daar te winkelen toen een onbekende haar opzij duw de en de tas afpakte. In de tas zat een portemonnee met ongeveer 300 gulden. De bejaarde vrouw bezee rde bij haar val haar heup. Zij is door de EHD voor onderzoek naar het AZL overgebracht. De dader is nog spoorloos. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13