EG-voorstel schone auto steunt Nijpels Stofafzuiging voor haakse slijpers Complete gereedschappenset maërt behangen eenvoudiger Tuinarchitect maakt ontwerp voor cbe-het-zelf tuin Hulpstuk klemt rond materiaal vast in bek Weinig animo bij banken voor schuldenplan VS KORT BESTAND IN LIBANON VRIJDAG 7 APRIL 1989 k\^:1PJ=4riPJ>J PAGINA 11 Voor veel doe-het-zelvers is de haakse slijper al een bijna even ge woon stuk gereedschap geworden als zaag-, boor- en schuurmachines. Je kunt er heel wat lastige klussen mee doen: metaal 'doorslijpen' (een alternatief voor het met de hand- metaalzaagbeugel doorzagen), roest verwijderen, polijsten, poetsen, schuren, afbramen, harde verflagen verwijderen enzovoorts. Bij veel van dergelijke klussen produceert de machine een onvermijdelijke stofstraal en bij het bewerken van metalen ook een vonkenregen. Op de laatst gehouden Eisenwa- renmesse in Keulen introduceerde Festo (fabrikant van hoogwaardige elektrische gereedschappen) het Dust Commander Systeem, een af zuiginstallatie die het stof en de vonkenregen opvangt. Een veilig heidsvoorziening die zowel de ge bruiker van de machine als de om geving beschermt tegen vervuiling en brandgevaar. Het grootste deel van de stof- en vonkenregen wordt via een 3,5 meter lange flexibele slang, aangesloten op een stofzui ger, opgevangen. Gloeiende mee- taaldeeltjes zijn bij aankomst in de stofzuigerzak al gedoofd. De Dust Commander is in princi pe als accessoire voor de nieuwe haakse slijpers van Fest zelf ont worpen, maar kan ook gebruikt worden op een groot aantal slijpers van andere merken. Leuk nieuws van Festo vormde ook de introductie van haakse slij pers met een variabele snelheid; van 1800 tot 8000 of van 3500 tot 9500 toeren per minuut. Daardoor is het mogelijk de machine aan te pas sen aan de materialen die ermee be werkt worden. Minder 'geloei' waar dat niet nodig is, een betere greep op de machine, zodat hij bij inscha keling niet ineens wegspringt. Met deze nieuwe ontwikkeling heeft Festo van dit gereedschap een voor de doe-het-zelver nog vriende lijker en veelzijdiger werktuig ge maakt. Informatie: Festo Tooltechnic, Delft, tel. 015-699700. De Dust Commander kan op slijpers van vele merken worden ge bruikt. (foto GPD) De uitvindwedstrijd die de fabri kant van David-gereedschappen uitschreef leverde een groot aantal slimme ideeën van doe-het-zelvers op. De tweede prijs kende de jury toe aan een vinding van M. W. van Stigt uit Halfweg. Zijn inzending ging vergezeld van een duidelijke om schrijving,.technisch verantwoorde schetsen en een zelf vervaardigd model (prototype) van het door hem Kantfreeshulpstuk Doe-het-zelver Jonker in Gronin gen bedacht een kantenfreeshulp- stuk voor de boormachine. Daar mee won hij de 3e prijs. In zijn gete kend ontwerp had hij zijn vinding van een vaste handgreep maar later verwisselde hij dit voor een los verkrijgbaar handvat. Aangedreven door een omkeer bare boormachine kan de kanten frees ook in tegengestelde richting werken zodat je, als dat om prakti sche redenen beter uitkomt, het ap paraat naar je toe kunt laten werken in plaats van het van je af te bewe gen. bedachte hulpgereedschap. Dat was een hulpstuk om ronde materi alen (massief of buis, metaal, hout, kunststof) stevig in te klemmen zonder dat die door de geribde sta len 'bek' van de bankschroef be schadigd worden. Vergelijkbare hulpmiddelen be staan weliswaar, maar het hulpstuk van doe-het-zelver Van Stigt valt op door de grote toepasbaarheid. Hij kan namelijk materiaal vanaf een diameter van 10 mm tot 100 mm inklemmen. De uitvinder heeft dit bewerkstelligd door het apparaat van twee 'etages' te voorzien: de on derste met een bereik tot 50 mm en de bovenste van 50 tot 100 mm. Wanneer deze vinding door de fa brikant in produktie zou worden ge nomen, kan elke bezitter van een bankschroef of werkbankklem de mogelijkheden daarvan sterk uit breiden. het bankschroef- De bekken van dit hulpstuk (dat dan bijvoorbeeld 'klemmaatje' ge noemd zou kunnen worden) zijn met kunststof bekleed, waarin elk rond materiaal vast zit en er na be werking weer zonder enige opper vlakte-beschadiging uit komt. Nieuw behag plakken doet meer dan hét van de Nederlandsöevolking zelf. Behangen isveliswaar een volwaardig \k, maar een 'amateur' ditgenoeg geduld opbrengt en auwkeurig werkt, kan bst tot een redelijk prolssioneel resultaat koen. Het daarvoor enodigde gereed schap is niet dar en het zal zelfs een beginneling) niet moeilijk val len het te hanten. Vaak wordt er echter te weirj goed behangge- reedschap geblikt: met slechts een schaar eheen plakselkwast kom je niet zo aed uit de voeten. Volledige uitritingen waren tot dusver niet of mwelijks in de han del. Je moest le nodige spullen zelf maar in diwinkel bij elkaar scharrelen. De 'gründlic! werkende Duit sers hebben da iets op bedacht: een behangset aarin je vrijwel al les wat bij zo'nlus nodig is direct bij de hand hebHet zijn elf gereed schappen: een ;rforator waarmee oude behangken doordringbaar gemaakt kunne worden voor een afweekmiddel, m afsteekapparaat om die oude la* van de wand te verwijderen zoier dat de pleister laag beschadig(wordt, een muur vlakker voor h verwijderen van cementkorrels d„ een behangsnij- apparaat dat dbanen perfect op lengte en waar )dig op breedte af kort, een behjgliniaal, twee be- hangmessen, <n opvulplamuur- mes, een roestvjstalen schaar, een schietlood (om verticale lijnen op de wand uit te zetten) en een naden- roller. Het enige wat er o.i. aan ont breekt is een vledder (behangbor- stel). Wat je verder bij een behang- karwei nog nodig hebt is een plakta- fel, maar die is in de meeste winkels te huur. Los Alle elf gereedschappen zijn overi gens ook los verkrijgbaar. En wie de uitrusting verder wil uitbreiden kan de 'behangboy' er nog bij nemen, een plakapparaat met rolhouder en mesgeleider. Dat is een vrij prijzig gereedschap 169), dus een inves tering die zijn nut na verloop van in tensieve behangjaren moet opbren gen. De 11-delige behangset echter is voor zijn totaalprijs van 119 volle dig genoeg voor de incidentele zelf- behanger. Fabrikant is Lehnartz. In Nederland wordt de set geïm porteerd door Themans in Zutphen, tel. 05750- 16241. Druk-druppelpen Met de 'Automatic Pen' heeft Bison de superlijm veel gebruiksvriende lijker en goedkoper gemaakt. Je drukt op het knopje en er komt een exact gedoseerde druppel uit de spuitmond. Is er nóg een druppel nodig, dan druk je voor de tweede keer. Veiliger en handiger lijmen, geen verlies. De prijs van de Auto matic Pen, ƒ4,95, is ongeveer de helft van wat de pipet-verpakkin gen met dezelfde inhoud (ong. 100 druppels) kosten. De tuin is een belangrijk element van het woongenot. Als het maar even kan vertoeven we erin om te verpozen, te genieten van de zon of een barbecue met het hele gezin. We willen dat die tuin er leuk en goed onderhouden uitziet en dat bete kent dat er niet alleen veel tijd, maar ook nogal wat geld in gestoken moet worden voor een mooi eindre sultaat. Veel tuinbezitters komen er al snel achter dat ondanks noeste ar beid en duizenden guldens investe ring de tuin toch niet oogt of het ver keerde groen is gekozen. Teneinde een goed resultaat te krijgen zit er niets anders op dan een vakman in de arm te nemen en die is meestal niet goedkoop. Tuinarchitect Michiel Pieters uit Arnhem biedt dè oplossing voor een fraaie en niet dure tuin. Hij lan ceert het doe-het-zelf tuinontwerp. Dat houdt in dat hij een tuin vorm geeft geheel volgens de persoonlij ke wensen en het gewenste budget 'van de bewoners. De tuinliefheb- bers zorgen zelf voor het uitvoeren de werk. "Ik kom eerst kosteloos op be zoek bij de mensen om te vragen wat ze wiHen investeren. Ik heb fo toboeken over verschillende tuinen bij me om te laten zien welke sfeer kan worden geschapen en geef een prijsopgave", legt Pieters uit. Als de bewoners daarmee akkoord gaan maakt Pieters een ontwerp, dat voor een eengezinswoning 1.025 gulden kost. "Mensen denken vaak dat een tuinarchitect erg duur is, maar die kosten zijn gauw terug ver diend door alles zelf te doen", vindt Pieters. Stappenplan Hij maakt naast het ontwerp ook een stappenplan, aan de hand waar van de tuin in verschillende fasen een nieuw uiterlijk kan krijgen. Om te voorkomen dat de tuin in bepaal de jaargetijden er kleurloos bij staat wordt een beplantingsplan opge steld, waarbij wordt gelet op bloei tijd, hoogte, standplaats en kleur van de gebruikte planten. Pieters heeft tijdens zijn werkver band bij tuinbedrijven gemerkt dat tuinliefhebbers in toenemende ma te zelf aan de slag willen maar met begeleiding. "Men krijgt meer vrije tijd en geld en wil dat in een ont werp en materiaal steken", stelt Pie ters vast. "En het wordt ook steeds gemakkelijker om zelf iets te doen. Neem een vijver van folie, die is in een halve dag gelegd". Het grondwerk kan de tuinbezit- ter gemakkelijk zelf doen. "De helft van het geld is besteed aan de ar beid als je dj professioneel laat doen", is de remering van Pieters. Wie niet alles i eigen beheer kan uitvoeren, kanulpkrachten inroe pen, want hebureau Groenplan van Pieters het freelancers achter de hand die kinen timmeren, ste nen kunnen ï;gen en tuinwerk verrichten. Modegevoel De wensen vj tuinbezitters zijn modegevoelig.ioog op het ver langlijstje staamomenteel een ter ras, waterpartien „straatjes". Het gazon heeft afglaan. "Dat is uit de gratie", concludeert Pieters. "Het vergt veel onderhoud, want je moet het iedere week maaien en het groeit bijna nooit optimaal. Denk maar aan het mos dat erin komt. Sterk in opkomst zijn de vijvers met vlonders, aparte 'kamertjes' in de tuin met ouderwetse planten als la vendel, rozen en hortensia's. Ook de tuin met het ouderwetse grint en ge modelleerde buxushaagjes die voor het verrassingselement zorgen komt terug". De suggesties van Pieters houden niet op bij inrichting en planten. Hij geeft ook advies over het tuinmeu bilair als banken en mooie potten. Bewoners van flatwoningen die de beschikking hebben over een dak terras of een balkon kunnen bij Pie ters ook terecht voor een ontwerp op uiteraard kleine schaal. Want ook van een beperkte oppervlakte kan een aardig 'tuintje' op nivea worden gemaakt vindt de tuinarchi tect, die daarbij denkt aan planten in bakken die ook in de winter leuk ogen en zelfs aan vlonders met wa terpartijen. Voor Pieters is de tuin beslist geen apart deel dat toevallig bij het huis hoort. "Ik heb een tijdje in Australië gewerkt en ervaren dat de tuinarchitect vanaf het begin bij het bouwplan van een huis wordt betrokken. Dat wil ik hier ook, want door het samenspel met de archi tect krijg je een mooi resultaat en kun je de tuin tot in het huis door trekken". 1 BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE BRUSSEL (GPD) - Milieuminister Ed Nijpels lijkt de strijd in de EG over het fiscaal bevoordelen van de aankoop van 'schone' autp's te gaan winnen. De Europese Commis sie zal wellicht de bij het Europees Hof van Justitie aange spannen juridische procedure tegen ons land stopzetten. MOSKOU (AP) Sovjet-burgers zullen binnenkort voor het eerst in de gelegenheid worden gesteld de tekst te lezen van de geheime con gresrede, waarin de voormalige par tijleider Nikita Chroesjtsjov in 1956 de misdaden van Stalin aan de kaak stelde. Het Sovjet-televisieprogramma Vremja meldde gisteravond dat de volledige tekst van Chroesjtsjovs toespraak zal worden gepubliceerd in het aprilnummer van het blad 'Nieuws uit het Centraal Comité Geheime rede van Chroesjtsjov over Stalin openbaar van de Communistische Partij'. In de Sovjetunie wordt al jaren lang gevraagd om de publicatie van de rede, die Chroesjtsjov uitsprak tijdens een besloten zitting op het twintigste congres van de commu nistische partij in februari 1856. De In zijn rede nceerde Chroesjt sjov een aanvaap de persoonlijk heidscultus ronStalin en de gevol gen daarvan. Groesjtsjov verweet Stalin de Sovj-samenleving veel schade te hebin berokkend. Hij beschuldigde ddictator ervan ver antwoordelijk zijn geweest voor de grote zui vengen in de partij, martelingen, arstaties en valse be schuldigingen an het adres van zijn tegenstamrs. Eerst moet wel de EG-ministerraad de nieuwe, strengere normen voor de uitstoot van schadelijke stoffen in de uitlaatgassen van kleine auto's goedkeuren. De Commissie kondig de woensdag een nieuw voorstel aan voor invoering van de Ameri kaanse milieu-eisen, een voorstel dat duidelijk verder gaat dan wat tot nog toe in de EG is afgesproken. Volgende week bespreekt de Commissie dat principe-voorstel met het Europees Parlement. Daar na wordt een definitief voorstel ge maakt, waarover de EG-milieumi- nisters begin juni een besluit moe ten nemen. Vanaf 1993 zouden de Europese normen dan op hetzelfde niveau liggen als die welke nu in de VS gelden. Formeel zal het Nederlandse be leid om nu reeds belastingvoordeel te geven bij de aankoop van auto's die al aan die strenge Amerikaanse normen voldoen, ook dan nog steeds in strijd zijn met de EG-re- gels. Maar de Europese Commissie zou daar dan niet meer zó zwaar aan tillen, zo bleek gisteren. Dan loopt Nederland leen in tijd vooruit op maatregelen die over enkele jaren toch van kracht worden. Op dit moment is de Nederlandse belastingmaatregel echter volgens de Europese Com missie ook in strijd met de inhoud van het EG-beleid. Daarom is ons land ook voor het Hof gedaagd. Alles zal dus afhangen van de dis cussie in de EG-ministerraad op 8 juni. Het is nog niet zeker dat de meerderheid van de lidstaten de nieuwe voorstellen van de Commis sie zullen overnemen. Vooral Italië en Frankrijk hebben zich tot nog toe tegen strengere milieunormen verzet. Zij vrezen voor de positie van hun auto-industrieën die in grote mate afhankelijk is van de produktie van kleine auto's. Tot nog toe volgde de Europese Commissie die opvatting in grote lijnen. Maar op initiatief van milieu-commissaris Carlo Ripa de Meana is de Commissie overstag Het Commissie-voorstel telt twee fasen: ten eerste gaan de nieuwe, in juni 1988 afgesproken Europese normen niet eind 1992 maar al op 1 januari 1991 in; voorts zullen de nieuwe, strenge (Amerikaanse) nor men voor alle auto's al in 1993 van kracht worden in plaats van in 1995. Tot het zover is, zouden alle lid staten moeten garanderen dat zij tot 1993 de invoer van auto's die vol doen aan de Europese normen niet zullen hinderen. Landen die nu al de strenge Amerikaanse normen willen toepassen (zoals Nederland), mogen dus 'vuilere' auto's niet we- Met dat laatste voorstel wil de Eu ropese Commissie tegemoet komen aan de bezwaren van de Franse en Italiaanse auto-industrieën, die zeg gen nu nog niet in staat te zijn auto's te produceren die aan de strenge normen voldoen. De Commissie hoopt daardoor een meerderheid voor haar voorstel zeker te stellen. Een woordvoerder van de Com missie noemde de voorstellen giste ren 'een signaal aan de auto-indus trie'. In Brussel spreekt men van een ommezwaai van de Commissie. Die is er dan vooral gekomen onder druk van Nederland, Denemarken en Westduitsland, de koplopers in de strijd om de schone auto. Maar ook het Europees Parle ment heeft felle kritiek geuit op de Europese milieunormen. Met haar voorstellen heeft de Commissie een veroordeling volgende week door het Parlement willen voorkomen. Het is niet uitgesloten dat het Parle ment nog scherpere normen zal ei- BAYRUT Een inwoner van Bayrut laat het restant zien van de mortiergranaat die een root gat in de muur van zijn huis heeft geslagen. In de Libanese hoofdstad zijn gisteren de gevechten tussen chrlenen en islamieten hervat vrijwel onmiddellijk na een nieuw staakt-het-vuren. Het bestand, waartoe de Arabisa Liga had opgeroe pen, volgde op hevige bombardementen. Hierbij vielen woensdag 33 doden en 61 gewonden. (foto epa> ROTTERDAM (GPD) - De ge meente Rotterdam onderneemt voorlopig geen juridische stappen tegen bedrijven die giftige stoffen in de Rijn lozen. De komende twee jaar zal Rotterdam proberen schrif telijke afspraken te maken met en kele tientallen bedrijven voor ver mindering van de lozing van veront reinigde stoffen. Als dat niet lukt, zal de gemeente via een proces proberen de lozingen te stoppen of de kosten van de scha de aan het milieu te verhalen. Vol gens juristen van de Erasmus Uni versiteit is de kans groot dat Rotter dam een eventuele juridische pro cedure tegen een bedrijf wint. De Rotterdamse wethouder R. den Dunnen (Haven) had gisteren een simpele reden voor dit 'uitstel van executie' dat wordt voorgesteld door de directies van het Gemeente lijk Havenbedrijf en de dienst Ge meentewerken. "Het is ingewik keld om je beste klanten voor de Rotterdam sleept lozers nog niet voor de rechter rechter te slepen. Ook met de Rot terdamse bedrijven kan de zaak be ter goedschiks dan kwaadschiks worden geregeld", zo hij, eraan toe voegend dat "uiteindelijk het be lang van het milieu voorop staat". De komende jaren wil de gemeen te 3,6 miljoen gulden steken in haar gevecht voor een 'schone' Rijn. Dat geld is nodig voor onderzoeken van watermonsters, juridisch onder zoek, het voeren van gesprekken met lozers en het geven van voor lichting. In totaal is hiervoor de af gelopen vier jaar al acht miljoen gul den uitgegeven. Uiteindelijk moet er zeventig tot negentig procent minder verontrei nigde stoffen ide Rijn worden ge loosd. Jaarlijkïioet 23 miljoen ku bieke meter si worden opgebag gerd om de vaavegen en de havens op diepte te hoclen. Daarvan is tien miljoen kubie meter zo ernstig verontreinigd,at het moet worden opgeborgen iieen speciaal daar voor aangeleje opslagplaats, de Slufter op deiotterdam se Maas vlakte. De gemeentheeft inmiddels ge sprekken gevcd met ruim dertig lozers die vantwoordelijk zijn voor een aanzidijk deel van de ver ontreiniging vi de Rijn. De bedrij ven zijn 'ontckt' door watermon sters uit de Ri en de zijrivieren, die de afgelopi jaren zijn onder zocht door hetiternational Centre of Water Studs. Met deze vooral Duitse en Zwterse chemiebedrij ven probeert c gemeente schrifte lijke afsprakete maken voor ver mindering va de lozingen met vooral de zwa: metalen lood, cad mium, chroonxink en koper. WASHINGTON (IPS) - De banken hebben hun twijfels over de plan nen tot vermindering van de schul denlast van de Derde Wereld. Ze willen aanzienlijk meer steun van de rijke landen en instellingen als de Wereldbank en het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) voor ze oude leningen afschrijven en met nieuwe over de brug komen. Dat zei gisteren Horst Schulmann, direc teur van het Internationale Insti tuut voor Financiering (IIF) en een van de toplieden uit de bankwereld. Zijn opmerkingen worden gezien als de eerste reactie uit bankkrin- gen op de nieuwe aanpak van de schulden waarover de zeven grote industrielanden eerder deze week een akkoord bereikten. De houding van de banken is cruciaal voor het succes van de ideeen van de Ameri kaanse minister van financiën, Ni cholas Brady. Het plan-Brady beoogt meer geld Vredesplan verzet in El Salvador SAN SALVADOR (AP) - Het linkse verzet in El Salvador meent dat de nieuwe regering die in juni aan treedt zal moeten kiezen tussen een opgevoerde burgeroorlog en vrede via onderhandelingen. Gisteren onthulde het verzet een eigen vre desplan om een einde te maken aan de negen jaar oude burgeroorlog. De rebellen willen via onderhan delingen tot een wapenstilstand ko men, die zes maanden later gevolgd zou moeten worden door algemene verkiezingen. "Om het oorlogspro bleem definitief op te lossen, is het noodzakelijk dat de grondwet wordt herzien en dat de toekomsti ge regering zich ziet als een over gangsregering", zei Francisco Alt- schul van de politieke commissie van het FMLN tegen verslaggevers. Gevraagd wat zou gebeuren in dien de regering het voorstel ver wierp, zei Altschul: "We hopen dat het niet verworpen zal worden. Het land zal onregeerbaar worden en de oorlog zal verscherpen, tenzij er via onderhandelingen een vredesover eenkomst bereikt wordt". Het is vrijwel zeker dat de on langs gekozen president Cristiani van de extreem-rechtse ARENA- partij het FMLN-voorstel van don derdag zal verwerpen. Hij heeft na zijn verkiezingsoverwinning ge zegd dat hij bereid was met de re bellen te praten, maar dat hij wei gerde over de macht te onderhande len met het verzet. Cristiani heeft gezegd dat de opstandelingen hun wapens moeten neergeleggen en mee moeten doen aan het democra tische proces. van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrij te maken voor ver mindering van de schuldenlast. Daarnaast moet er geld van de ban ken komen. Het IMF rekent erop dat ze vrijwillig akkoorden sluiten met de schuldenlanden over de wij ze van lastenverlichting. Dat kan door schulden tegen grote korting te verkopen of door de oude ver plichtingen om te zetten in nieuwe schuldenpapieren, met een lagere nominale waarde, maar met meer zekerheid over de betaling van ren te en aflossing. Is zo'n akkoord rond, dan is het IMF bereid een deel van de financiering voor zijn reke ning te nemen. Volgens Schulmann zijn de toe zeggingen van het IMF veel te vaag "Het is volstrekt onduidelijk hoe groot de steun van de regeringen, de Wereldbank en.het IMF zal zijn Voor ze het verlies op hun leningen accepteren, willen de banken abso lute zekerheid dat de rente en aflos sing over het resterende deel van de schuld inderdaad wordt betaald". Het plan-Brady dreigt zo op de zelfde klip schipbreuk te lijden als zijn voorganger, het plan-Baker, vier jaar terug. Ook bij dat plan re kenden de rijke landen op de mede werking van de banken, die landen met een aanpassingsprogramma ruimhartig van nieuwe leningen moesten voorzien. In de praktijk kwam daar niets van terecht. De ka pitaalstroom naar de schuldenlan den bleef uit. (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM - Commercieel di recteur van V&D Nederland, J. Kessels noemde het een soort goed- makertje tegenover het personeel. „De reorganisatieplannen leidden tot grote onrust bij het personeel. Wij hebben ons toen afgevraagd of we naar het personeel een gebaar moesten maken om die spanning af te doen nemen. We vonden dat we een royaal gebaar moesten maken. Alle 15.000 personeelsleden ont vingen van de plannen een brief mnet bijbehorende spelregels. Hoe veel mensen gebruik maakten van de forse kortingen, was volgens Kessels niet duidelijk. Wel dat de enorme omzet alle verwachtingen had overtroffen. De rechtbank maakte een reken sommetje: „Stel dat 50.000 perso nen die omzet van bijna 50 miljoen hebben veroorzaakt. Dat is dan ge middeld duizend gulden per per soon en na aftrek van de korting nog altijd 750 gulden. Zo'n bedrag per persoon is onwaarschijnlijk als ook niet andere gezinnen van dit aantrekkelijke aanbod gebruik maakten".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11