TAD LEIDEN Gratis&M- fnspektie/ Behoefte aan bouw derde ABC-gebouw Expositie openbare scholen in hal stadhuis Bewonersgroepen boos over subsidieregeling ©""He? iffenS?edntrum0waanr SI remmenservice LEIDSCH DAGBLAD Benzinestations Motorhuis nu dag en nacht beveiligd Schoten gelost in café Nieuwe Beestenmarkt Saskia Groenewegen en Ruud Douglas, beiden werkzaam bij de directie economische zaken ooor het tweede ABC-gebouw dat nagenoeg geheel is verhuurd. ze bedrijven geven de anderen bo vendien advies hoe het manage ment kan worden verbeterd, ze re gelen subsidies voor hen of verzor gen het secretariaat. Deze bureaus voor de professionele begeleiding die het bestuur van het ABC niet kan geven". Werkgelegenheid LEIDEN Bij café 't Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt zyn afge lopen nacht enkele schoten gelost. Na een ruzie in de zaak reden drie bezoekers in hun auto langs het café en losten schoten. Een kogel is in de deur van de horeca-gelegenheid te ruggevonden. De drie mannen zijn later bij een woning aan de Middel stegracht aangehouden. Zij bleken volkomen beschonken te zijn. Het drietal kreeg in het café ruzie met een bezoeker. Deze greep een LEIDEN - Ruim 40 bewonersgroe- beschikbaar moeten stellen voor van de drie mannen vast. In de pen uit Leiden protesteren tegen speciale activiteiten van buurtvere- schermutseling die daarop volgde het voorstel van het college van bur- nigingen, gericht op verbetering trok een van de drie mannen een pistool. Daarmee werd ook de café- eigenaar bedreigd. Het drietal ver- enige tijd de zaak. De café-ei- Het ABC biedt inmiddels werkgele genheid aan ongeveer 80 mensen. Daarbij zijn niet de werknemers genieester en wethouders om de van de woonomstandigheden meegerekend van het bedrijf CAM, subsidieregeling voor woonconsu- een wijk. Ze denken daarbij aan dat in het ABC is begonnen en zich monten te wijzigen. Ze menen dat speciale schoonmaakacties in een onlangs in het sciencepark heeft ge- df- regeling veel te beperkt blijft, wijk of voorlichting rond huurver- vestigd. Groenewegen en Douglas Een 8root aantal groepen kan daar- hogingen. verwachten dat de werkgelegen- door Seen beroep doen op een bij- heid in de toekomst nog verder zal draSe van de gemeente. De bewo- toenemen, zeker als in het science- nersgroepen zijn ook teleurgesteld park wat grotere verzamelgebou-, omdat de gemeente, tegen eerdere wen worden neergezet afspraken in, hun niet heeft betrok- "Er is een grote behoefte aan be- ken bii de gesprekken over het drijfspanden voor middelgrote on- nieuwe voorstel. geTt&n? tatauKc De subsidieregeling voor bewo- niét helpen Se mtaten SaL zijS nersgroepen is in Leiden sinds 1987 voor hen te klein. We willen nü con- fan kr?cht Tot nu toe k.unnen al" tact opnemen met projectontwikke- 7°°' laars en bevorderen dat er meer ge- nieuwbouwprojecten en de advies- geün| ook van toepasfingfe^a! Dat is veel te duur. Leiden kan dat vlp ,ir r8 M8rS' niet behaDDen" Verder wil het college een aantal ac- Volgens Saskia Groenewegen «viteiten, die nu nog uit andere kan het ABC er in de toekomst ook f°ndse" worden gesubsidieerd, uit toe leiden dat bestaande werkgele, fclfhng v00r woonconsumenten ooSTbewonerscommissiefdf zidi mee^Siestaande bedreven hufom: gouden met nieuwbouw- currentiepositie misschien kunnen m,f bUv00rbee'd behouden. Op die manier kunnen T"" we voorkomen dat deze bedrijven woonomgeving, het terugbrengen verouderen, en uiteindelijk ge- Xf" milieuverontreiniging of pro- dwongen zijn te sluiten of uit Lei- £en be' den te verhuizen, zoals in het verle- ™p.op de regelmg moeten kunnen den met de textielindustrie is ge beurd". genaar heeft inmiddels by de politie aangifte gedaan van bedreiging. JAN van denBRDEK ORIGINELE REMDELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST i de gemeente geld s DONDERDAG 6 APRIL 1989 LEIDEN - De vijf benzinestations van Het Motorhuis worden allemaal uitgerust met videocamera's. De ca mera's leggen dag en nacht de be zoekers van de benzinepompen op film vast. Het station aan de Leidse Plesmanlaan is inmiddels al met de apparatuur uitgerust. Een poging tot inbraak gistermorgen vroeg werd geheel op film vastgelegd. Het bedrijf heeft de film aan de politie gegeven die op basis daarvan de kans redelijk groot acht de dader te kunnen aanhouden. Volgens bedrijfsleider A. Hoog- Bijeenkomst over verkeer in Leiden LEIDEN - Links Leiden en de Leid se afdeling van de ENFB houden maandagavond 17 april een openba re avond over de verkeerssituatie in Leiden, gezien vanaf de fiets. De avond begint met een videofilm over het fietscirculatieplan in Delft en de maatregelen die zijn genomen om het verkeer voor de fietser te verbeteren. Daarna wordt de Leidse situatie besproken aan de hand van door de ENFB geïnventariseerde knelpun ten wat betreft veiligheid of bereik baarheid. Het doel is het ontwikke len van ideeën ter verbetering van de situatie. Verkeerswethouder Ma- rietje van der Molen zal deze avond bijwonen. De discussie wordt ge houden in het Links Leiden-pand, Lange Mare 37a en begint om 20.00 duin worden de benzinestations (drie in Leiden, een in Oegstgeest en een in Alphen aan den Rijn) met vi deocamera's uitgerust om inbraken en overvallen tegen te gaan. De Shellstations van Het Motorhuis zijn overigens in het verleden nogal eens doelwit geweest van actiegroe pen die vinden dat Shell zich uit Zuidafrika moet terugtrekken. Her haaldelijk werden slangen kapot gesneden en werden pompen be smeurd. Het station op de Plesmanlaan (richting Holiday Inn) is drie weken geleden voorzien van camera's. Die hebben vastgelegd dat omstreeks half drie in de nacht van dinsdag op woensdag een man probeerde in te breken. Dat lukte niet. Vervolgens stapte de man in zijn auto en reed in volle vaart tegen de deur van het ge bouwtje. De deur werd geheel ver nield, maar er werd niets gestolen. De man sloeg op de vlucht toen het alarmsignaal af ging. De schade wordt door de bedijfsleider geschat op 2000 gulden. Naakte man in jarretelgordel LEIDEN Bij de Leidse politie kwam gisteravond de melding bin nen dat een naakte man op het fiets pad van de Vijf Meilaan fietsers had lastiggevallen. De man zou slechts zijn gekleed in een jarretelgordel. De politie heeft de man niet aange troffen. Valse meldingen uit stationsbuurt LEIDEN De Leidse politie wordt de laatste tijd regelmatig gehinderd door valse meldingen uit de buurt van het station. Gisterochtend ging de politie voor niets naar het station omdat daar een vechtpartij zou heb ben plaatsgevonden waarbij ge wonden waren gevallen. Gister avond werd gemeld dat er bij disco theek Club 70 aan de Stationsweg een brandboom was gegooid. Ook die melding was vals. Gewonde bij vuilverbranding LEIDEN Een werknemer van de vuilverbranding heeft afgelopen nacht een slagaderlijke bloeding opgelopen. De man had zich met een stanleymes in de arm gesneden. Het slachtoffer is door de Eerste Hulp Dienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Alle ruimte nagenoeg verhuurd Gezamenlijk project 'Onze school en...' LEIDEN - De Leidse openba re scholen houden vanaf maandag in de hal van het stadhuis een tentoonstelling over hun gezamenlijke pro ject 'Onze school en...'. De tentoonstelling wordt ge opend door onderwijs-wet- houder Van Dongen. Bij die gelegenheid wordt haar ook het eerste exemplaar over handigd van een informatie boekje over de openbare scholen. Dat boekje is door de scholen samen vervaardigd. Het project 'Onze school en...' is de afgelopen weken tegelijkertijd gehouden op alle openbare basis-, voortgezette en speciale scholen. Bij dit project mochten de scho len zelf een thema kiezen. Aad Pesant, directeur van de Telders- school en een van de organisato ren: "Het overgrote deel van de scholen koos overigens het milieu als thema. Daaraan is uit gebreid aandacht besteed dooi* middel van spreekbeurten, ex cursies en tijdens de handvaar- digheidslessen. Maar ook tijdens de reken- en taallessen is het aan de orde gekomen. Hoe? Nou, we lieten de leerlingen bijvoorbeeld de oppervlakte van een olievlek uitrekenen. Dat soort dingen". Het project is opgezet met het doel de verschillende openbare scholen nauwer te laten samen werken. Dick van Wielink, mede organisator en directeur van de LEIDEN - Het Academisch Bedrijven Centrum (ABC) bij het sciencepark in de Leeuwenhoek in Leiden blijkt een succesnummer. Het tweede ABC-gebouw, dat enkele weken geleden is opgeleverd, is nu al nage noeg vol. Een besluit over de bouw van een derde Acade misch Bedrijven Centrum zal daarom waarschijnlijk niet lang op zich laten wach ten. "Ik denk dat we nog dit jaar met de verschillende deelnemers in het project om de tafel gaan zitten om te kijken wat de mogelijkhe den zijn", zegt Saskia Groe newegen, plaatsvervangend hoofd van de directie econo mische zaken van de ge meente. "Of er na hét derde gebouw nog meer uitbreidingen komen, is ech- ter de vraag. We kunnen niet einde loos doorgaan met dit soort gebou wen. Op een gegeven moment is de Veel belangstelling voor de chemokar LEIDEN - In de laatste week van maart is door de chemocar 1200 kilo klein chemisch afval opgehaald. Een hoeveelheid die veel groter is dan verwacht. Van de 1200 kilo neemt het verfafval met 500 kilo het grootste deel in beslag. Het meest opvallende waren de 60 kilo aan me dicijnen en 20 kilo aan tl-buizen die door Leidenaars zijn ingeleverd. Aan de Admiraal Banckertweg wordt op dit moment gebouwd aan een nieuw depot voor klein che misch afval. De gemeentereining wil meer aandacht gaan vestigen op het feit dat er naast de 'chemokar nog verschillende andere manieren zijn om dergelijke afvalstoffen in te leveren. Zo kan het op zaterdagen worden ingeleverd bij de vuilverbranding en kunnen baterijen nog steeds bij drogisterijen worden gebracht. Van verschillende kanten werd onlangs kritiek geuit op het feit dat alleen overdag bij de chemokar kan wor den ingeleverd. De grotere bereidheid van de Leidse bevolking om klein che misch afval bij de chemokar in te le veren heeft als enige nadeel dat het de gemeente geld kost. De verbran ding van deze stoffen bij het Rotter damse bedrijf Roteb is duurder dan in de Leidse vuilverbranding. markt verzadigd. Al moet ik erbij zeggen dat juist deze markt ontzet tend lastig is te bepalen. En voorlo pig hebben we met de werving voor het tweede ABC gebouw de vraag naar dit soort ruimte alleen maar vergroot". door Wim Wegman Het Academisch Bedrijven Cen trum werd in 1985 gesticht door de gemeente Leiden, de Leidse univer siteit, de Kamer van Koophandel en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Die instanties hadden begrepen dat er grote behoefte was aan een verza melgebouw voor beginnende 'high tech'-bedrijven in de nabijheid van de universiteit. Op die manier kon den de bedrijven profiteren van de kennis van de universiteit en kon de universiteit haar kennis te gelde maken. Het bleek geen slecht idee, want de houten noodbarak - waarin het ABC begon - en het permanente ge bouw dat niet lang daarna werd neergezet, waren in een mum van tijd vol. Hetzelfde is nu gebeurd met het tweede ABC-gebouw. "We heb ben nog 300 vierkante meter over, van de in totaal 2000 vierkante me ter die het gebouw telt", verklaart Ruud Douglas, medewerker van de directie economische zaken. "Het is ongelooflijk snel gegaan. Het tempo waarin het werd verhuurd heeft zelfs ons verbaasd". De bedrijven die zich in het nieuwe ABC hebben gevestigd, zijn voor een deel afkomstig uit het 'oude' Academisch Bedrijven Centrum. "Een paar ondernemingen hadden behoefte aan meer ruimte, ruimte die in de houten barak en ABC-1 niet meer voorhanden was", stelt Douglas. Het overige deel van het nieuwe ABC en de vrijgekomen plekken in het oude bedrijvencen trum zijn verhuurd aan nieuwko- Volgens Douglas is het meren deel van de vijftien bedrijven die nu in het ABC zijn gevestigd, direct of indirect afkomstig van de universi teit. "Tien van de vijftien bedrijven zijn opgericht door mensen die ver- Dronken bestuurster uit bocht gevlogen LEIDEN Een automobiliste uit Leiden is gisteren op de Eduard van Beinumstraat uit de bocht'gevlo gen. Zij kwam vlak voor een flatge bouw tot stilstand. Haar auto en de bosschages raakten daarbij zwaar beschadigd. De 31-jarige bestuurs ter bleek onder invloed van alcohol te verkeren. bonden zijn of verbonden zijn ge weest aan de Leidse universiteit. Wat dat betreft blijkt de opzet die we destijds voor ogen hebben ge had, dus goed te werken. Die nieu we bedrijfjes zijn het directe gevolg van onderzoek dat aan de universi teit wordt gedaan". Saskia Groenewegen vermoedt dat er in de toekomst nog veel meer van dit soort bedrijven zullen ont staan. "Er zit nog een flink poten tieel bij de universiteit. En het aar dige is dat veel mensen door het ABC op ideeën worden gebracht. Ze zien dat het de moeite waard kan zijn om voor zichzelf te beginnen en besluiten op een gegeven moment ook de stap naar een eigen bedrijf te wagen". De belangstelling voor het cen trum breidt zich volgens haar lang zamerhand steeds meer uit. "Voor heen was een groot deel van de aan vragen afkomstig van mensen uit, laten we maar zeggen, de regio; de universiteit, TNO en noem maar op. Deze keer hebben echter ook men sen uit onder meer Groningen, Utrecht en Amsterdam belangstel ling getoond. Dat vinden wij een heel gunstig teken. Het onder streept de grote uitstraling die het ABC onderhand heeft gekregen". "We zijn landelijk en internatio naal bekend. Dat blijkt ook wel uit het toenemende aantal verzoeken voor rondleidingen in het centrum. We hebben hier delegaties uit de he le wereld over de vloer gehad. Het ABC heeft kennelijk een heel posi tief imago, en dat vergroot de be langstelling van bedrijven nog ver der. Ondernemingen willen zich graag aansluiten bij een succesfor mule", stelt Groenewegen voldaan. Nieuwe materialen Het overgrote deel van de bedrijven in het ABC houdt zich bezig met de ontwikkeling van nieuwe produk- ten op het gebied van de biotechno logie, de medische technologie en farmacie. "Inmiddels zijn er echter ook bedrijven gekomen die zich be zig houden met automatisering of het ontwikkelen van nieuwe, kera mische materialen", zegt Groene wegen. Hoewel hun werkterreinen be hoorlijk verschillen, blijken de af zonderlijke bedrijven de nodige 'dwarsverbanden' te zijn aange gaan. "Ze helpen elkaar bij het ont wikkelen van produkten en ze leve ren elkaar materialen en diensten. Een aardig verschijnsel daarbij is dat er zich inmiddels enkele bu reaus in het ABC hebben gevestigd die de andere ondernemingen bege leiden of werk uit handen nemen", stelt Douglas. "Een klein produktiebedrijf kan zich vaak geen mensen veroorloven voor marketing en promotie. Dat nemen die bureaus dan op zich. De- sica Cliné, directrice van van de Lucas van Leydenschool en de derde initiatiefneemster van het project: "Op zichzelf is dat jam mer. Het project hield veel meer in dan alleen het maken van die. werkstukken. Het is slechts een klein onderdeel geweest, maar het valt natuurlijk niet mee om ook alle andere facetten te tonen. Om mensen toch iets te tonen, leggen we de verschillende pro jectmappen van de scholen bij de expositie neer. Maar ook die ge ven maar een heel globaal beeld van wat er op de scholen is ge beurd". Het informatieboekje, dat maandag aan de wethouder wordt overhandigd, is gemaakt, omdat er behoefte bleek te be staan aan een overzicht van alle openbare scholen in Leiden. Van Wielink: "Mensen die zich net hebben gevestigd in Leiden en op zoek zijn naar een school voor hun kinderen, moesten het tot voor kort stellen met losse folders en wat mondelinge informatie van bijvoorbeeld de directie on derwijs. Een gezamenlijke pre sentatie was er niet. Vandaar dit boekje, waarin gegevens van alle openbare scholen per onderwijs soort zijn gerubriceerd. We heb ben de gegevens bovendien zo ge groepeerd dat mensen eenvoudig kunnen uitzoeken welke scholen er in hun wijk aanwezig zijn". Het is de bedoeling dat het boekje volgende week wordt ver spreid, bij alle openbare instellin gen in Leiden. De initiatiefnemers van het project: (vlnr) Jessica Cliné, Aad Pesant en Dick van Wielink. (foto Jan Holvast» Merenwijkschool: "Natuurlijk wordt er op al op veel fronten sa mengewerkt. Maar de scholen zien elkaar toch ook als concur renten. Het leek ons nu aardig om een keer gezamenlijk naar buiten te treden, het openbaar onderwijs zich als 'zuil' te laten profileren". Tijdens de tentoonstelling wor den voornamelijk werkstukken getoond die de leerlingen tijdens het project hebben gemaakt. Jes- LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-8913 08 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. k. j STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9