Emancipatie goed voor Pirelli wil vooral groei in VS EG regelt bescherming werknemers lidstaten op ppftnomip Toch problemen bij overleg wereldhandel Zijlstra pleit voor centraal akkoord SieMatic Keukencenter Leiderdorp weet hoe uw nieuwe keuken er uit kan zien! DONDERDAG 6 APRIL 1989 PAGINA 7 Planbureau: meer werk en groei ROTTERDAM (GPD) - Dertien werkloze Rotterdammers mogen anderhalfjaar stage lopen als kok of bakker in een van de 200 Marriot- hotels in de Verenigde Staten. Dit is het resultaat van een samenwer king tussen het Gewestelijk Ar beidsbureau en de vakschool voor Bakkerij- en Hotelpersoneel in Rot terdam en het International Culi nary Training Exchange Program. Voor deelname aan het project moet men tenminste een LBO-di- ploma hebben of ervaring Werklozen voor stage als kok naar Amerika "De Amerikaanse keuken is heel anders als de Europese", vertelt ad junct-directeur G. Dijkman van de Rotterdamse horeca-vakschool. "Eigenlijk is er helemaal geen Ame rikaanse keuken; men eet daar uit alle landen wat. Wel is het werk in de horeca daar heel anders. Alles is er veel grootschaliger. De porties zijn bijna twee keer zo groot i alle dent Bush", vertelt Dijkman niet ingrediënten zijn i zonder enige trots. De kans op werk na terugkeer i vak. Uiteindelijk zijn uit de twintig Nederland is erg groot. In de hore aanmeldingen twaalf a-branche wordt internationale teit. Verder is al het eten t er een enorm aanbod va lende gerechten". Dijkman onderhoudt al anderhalf LUXEMBURG (ANP) - De EG-mi- topkwali- nisters van sociale zaken zijn het gisteren in Luxemburg eens gewor den over drie richtlijnen die werk- voorschriften nemers in bedrijven moeten be- bescherming schermen. Na goedkeuring door het Euro- moeders hun pasgeboren kinde- n kunnen voeden. De tweede richtlijn regelt de ior de persoonlijke i werknemers. Die omvatten bepalingen voor het ge bruik van oordoppen, veiligheids geselecteerd die deze werkervaring algemeen beschouwd Jaar lan6 contact met de Amerika- pees Parlement worden de richtlij- brillen, handschoenen en kleding op 1 januari 1993 van kracht, kortom alle zaken die werknemers week begonnen met de training anderhalf jaar aan de vakschool vestigen voor Bakkerij- en Hotelpersoneel ten minste V-/ V-r JL JLV-FJL JL JLJLxV ca-vakscholen zijn, is grote behoef te aan geschoold personeel. "Onze leerling Henk Maertens, die daar Westduitsland. Over stage loopt, is begin dit jaar ge- wordt naar aanleiding DEN HAAG (ANP) Emancipatie loont, ZO blijkt uit het vraagd zijn culinaire kunnen te to- taten gekeken of het project pre. Zich blijvend de VS is moeilijker en kost de eventuele werkgever in ver- LBO-di- band met ingewikkelde procedures en regelgeving zo'n twintigduizend dollar. Wel is er kans op werk bij één van de vestigingen van Marriott in Canada, Nederland (Amsterdam) of rapport 'Emancipatie in macro-economisch perspectief dat gisteren is gepresenteerd. bij het gigantische banket ter lengd kan worden. Al zo'n vijftig leerlingen doen op verschillende plaatsen in Ameri ka werkervaring op. "Vroeger at men daar grote lap pen vlees, maar nu is er de terug keer naar de klassieke keuken en is vis sterk in opkomst", vertelt Dijk- man verder. "Zo eet men er maki- half jaar maki - Polynesisch voor dolfijn - de resul- en zwaardvis. Maar ook kreeft met een biefstuk wordt er op één bord tegelijk opgediend". Dat is het moment waarop binnen kunnen beschermen tegen lawaai, de EG sprake moet zijn keer van kapitaal, personen, goede- voorts. irriterende stoffen, gassen diensten. De eerste van de drie richtlijnen geeft voorschriften voor de veilig heid en de gezondheid op de De derde richtlijn stelt vast hoe machines op de arbeidsplaats ge bruikt en onderhouden moeten worden. Alle drie de richtlijnen be- beidsplaats. Zij omvat bepalingen vatten ook bepalingen die Het Centraal Planbureau (CPB) re kent daarin uit dat arbeidstijdver korting (32-urige werkweek in 1990), het splitsen van 200.000 volle dige banen in 400.000 deeltijdba nen, her-, om- en bijscholing voor 10.000 vrouwen per jaar en op korte termijn 100.000 extra plaatsen in de kinderopvang leiden tot extra eco nomische groei en een sterke ver mindering van de werkloosheid. Het percentage vrouwen dat be taald werk verricht op of boven het minimuminkomen loopt dan op van minder dan 50 tot meer dan 75 procent in het jaar 2000. Als er nu niets extra's gebeurt, zal rond de eeuwwisseling nog niet de helft van de Nederlandse vrouwen van inkomen uit betaalde arbeid zal kunnen rondkomen of een deeltijd baan heeft die niet tot economische zelfstandigheid leidt, aldus voorzit ter E. J. J.E. van Leeuwen-Schut van de Emancipatieraad bij de presen tatie van het CPB-rapport. De genoemde maatregelen voor vrouwen kunnen worden bekostigd door de afschaffing van allerlei fi nanciële voordelen in belastingen en sociale uitkeringen voor gezin nen met één kostwinner (alleenver dieners). Daar is in totaal 20 tot 26 miljard gulden te vinden. Voor de generatie die in de jaren soelaas. Alleen kinderdagverblij ven met hun langere opvangtijden geven uitzicht op meer werk voor vrouwen. Kinderopvang is ook in het belang van de werkgevers. Vrouwen die ophouden met betaald werk om de kinderen op te vangen vormen een enorme schadepost. "De opengevallen plaats van een lokettist kost de PTT dertig mille", aldus Van Leeuwen. "Bij IBM kost dat voor kaderfuncties 150.000 gul den. Dat zijn kosten van werving, selectie, de cursusjes die je er tegen aan moet gooien. Je komt op ontzet tende bedragen uit, die in geen ver houding staan tot het fourneren van kinderopvang". 'Zachte winter oorzaak van dure benzine' ROTTERDAM (GPD) - De zachte winter is, hoe vreemd het ook klinkt, de oorzaak van de prijsstij ging van de benzine. Het verbruik van diesel en huisbrandolie (gas- olie) was door de zachte winter erg negentig volwassen wordt moei dé *aaÊ en-de olieraffinaderijen en tus- zogenaamde voetoverheveling tus- senhandelaren zijn daardoor met sen man en vrouw in de inkomsten- erote hoeveelheden blijven zitten, belasting worden afgeschaft. De Omdat bij raffinage van ruwe olie voetoverheveling en de alleenver- meer huisbrandolie en diesel wordt dienerstoeslag worden gezien als geproduceerd dan benzine, waken een enorme rem op de mogelijkheid de raffinaderijen - veiligheid en hygi nooduitgangen, verlichting tilatie, de afmetingen var plaatsen en een groot aantal soort gelijke zaken. Ook zitten er bepalingen in deze schrijven hoe werkgevers en werk- n ven- nemers met elkaar over de arbeids- werk- omstandigheden moeten overleg gen. Voor Nederland zullen de richtlij niet veel veranderingen geven. richtlijn die vooral betrekking heb- Nederland beschikt al over een goe- ben op werkende vwrouwen. Zo de Arbeidsomstandighedenwet en daarin zullen niet veel wijzigingen aangebracht behoeven te worden, kunnen rusten aldus een Nederlandse ambtenaar. GENÈVE (Rtr/ANP) - Het overleg van de GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel) i Genève, dat in een redelijk opti- De VS worden in Genève ge steund door de Cairns-groep, een groep van veertien landbouwlan- den. Deze landen kunnen de kwes- mistische sfeer is begonnen, heeft tie nog gecompliceerder maken. Enkele Cairns-landen hebben ge dreigd het hele GATT-overleg te la- i de eerste dag toch problemen op geleverd Het is weer de kwestie van de landbouwsubsidies tussen de ten mislukken als er geen Europese Gemeenschap en de Ver- stemming wordt bereikt enigde Staten, dat tijdens eerder mindering overleg in december in Montreal een onoverkomelijk struikelblok bleek te zijn. Een ander probleem kan de kwes- Aan het begin van het overleg tie geestelijk eigendom worden. Er leek het erop dat de partijen het met liggen enkele voorstellen, voor vrouwen om komen. Nu moet de man meer belasting betalen zodra zijn vrouw een eigen inkomen gaat verdienen. Omge keerd gaat de man er op vooruit als zijn vrouw stopt met werken. Die baan te raden nog verder te laten oplopen. Daardoor blijft het aanbod van ben zine automatisch ook laag, terwijl de vraag is gestegen. Die verklaring geeft president J. van Wingaarden, organisator van het Rotterdam Oil Symposium dat ontmoediging voor de werkende volgende week voor de tweede keer vrouw moet er met spoed uit voor *n de Maasstad plaatsvindt. Van de jongere generaties, zo meent de Wingaarden, tevens voorzitter van Emancipatieraad. de Nederlandse Vereniging Kinderopvang is een essentiële Groothandelaren voorwaarde voor het slagen van het dukten (NVGA), rekent voor dat de plan. Peuterspeelzalen bieden geen P"js van een ton superbenzine drie maanden tijd is gestegen DEN HAAG - Er zijn in een jaar tijd 750.000 energiezuinige lampen, zogenoemde spaarlampen, verkocht. Dat is 250.000 meer dan tot nu toe werd aangenomen. Met de nu reeds in gebruik zijnde lampen wordt jaarlijks 60 mil joen kilowatt-uur stroom bespaart. Dat staat gelijk met het jaarverbruik aan stroom van 25.000 huishoudens: de bevolking van een gemeente als Gouda. Minister De Korte (economische zaken) zei dit gisteren bij de uitreiking van de 750.000ste spaarlamp aan de familie Godschalk uit Breda. (foto anp) elkaar eens konden worden over maatregelen op de lange termijn ter vermindering van de landbouwsub sidies. Gisteravond waren het voor al de korte-termijnmaatregelen waarin de partijen elkaar niet kon den vinden. De VS willen niets horen van een voorstel om de hoeveelheid land bouwgrond die op het ogenblik braak ligt te handhaven. Ameri kaanse afgevaardigden in Genève hebben gezegd dat het totale opper vlak aan landbouwgrond die uit de ernstig produktie is genomen nog nooit zo groot is geweest als nu en dat dat voor de boeren in de VS de toegang tot de wereldmarkt beperkt. geen van de betrokken partijen lijkt daar erg blij mee te zijn. De bespre kingen in Genève, die tot en met morgen duren, moeten overeen stemming opleveren wil de GATT geen gezichtsverlies lijden. Het overleg in Montreal had een stimulans moeten zijn voor de reste rende twee jaar van de GATT-ronde van wereldhandelsoverleg en dat is niet gelukt. Als er in Genève geen resultaat wordt geboekt dan komt zogenoemde Uruguay-ronde gevaar. Economie kort Swarttouw Frans Swarttouw vertrekt defintief als bestuursvoorzitter van Fokker. 0._.0 DEN HAAG (GPD) Overheid, Aardoliepro- werkgevers en vakbeweging moe ten een nieuw centraal akkoord sluiten. Kernpunt dient verdere 00___ loonmatiging te zijn. Dr. J. Zijlstra, 173 tot 266 dollar. Dat staat buiten oud-minister-president en oud-pre- verhouding tot de prijsstijging van sident van de Nederlandsche Bank, ruwe olie, die van 16 dollar naar 20,3 heeft dit gisteren in Den Haag ge- dollar per vat van 157 liter ging. De zegd. Hij sprak bij de presentatie prijs van een ton gasolie steeg van van een CDA-rapport over econo- 154 tot 163 dollar. mische groei, gemaakt door een De ramp met de Exxon Valdez is commissie onder zijn leiding, wel van invloed geweest op de prijs- 'Ik heb de indruk dat het heel De CDA-econoom hield zijn schat op 1,5 procent per jaar) en uit pleidooi gezien de 'spanningen' die de rentabiliteit van de bedrijven, er aan het loonfront zijn. Volgens hem dreigen de looneisen die nu ge- Hij liet doorschemeren grote vraag- steld worden of worden aangekon- tekens te stellenachter de mogelijk- het idee dat digd, boven de stijging van de pro- duktiviteit uit te gaan. Daarmee be- worden gesteld (vijf procent). STROOM - Als gevolg van de lage- Aan de andere kant voelt de EG re brandstofkosten is de elektrici- Amerikaans voorstel teitsprijs met ingang van 1 april ge middeld 0,2 cent verlaagd. Daarmee niets voor om alle Europese landbouwsubsi dies te bevriezen. Volgens een woordvoerder van de EG-delegatie bij het GATT-overleg hebben de VS de korte-ter- stijgingen, maar dat effect ebt vol- nuttig de vlieg- gens hem alweer weg. De hogere De commissarissen tuigbouwer zullen hem vragen zetel in hun raad in te nemen, zo hebben zij gisteren laten weten. Swarttouw heeft meer dan tien jaar de leiding van Fokker gehad. In au gustus vorig jaar legde hij zijn func tie tijdelijk neer wegens hartklach ten. Crematoria Het crematorium Groningen staakt volgende week opnieuw. Het perso neel zal dinsdag en donderdag het werk neerleggen. Ook in Rotter- DEN HAAG - Overleven dam, Utrecht en Velsen wordt vol- reldwijde markt gende week niet gewerkt. De esta fettestaking die maandag ningen begon, gaat vandaag gen gewoon door. Koppeling kunnen zijn om opnieuv centraal akkoord te gaan prijs van benzine zal volgens Van praten. Ik ben daar niet tegen. En Wingaarden nog wel enige tijd blij- dar* druk ik mij zeer voorzichtig ven. uit", aldus Zijlstra. staat het grote gevaar prijsstijgingen die weer gevolgd worden door verdere eisen tot loonsverhoging ter compensatie. Zijlstra wees erop dat het Cen traal Planbureau (CPB), de reken meesters van het kabinet, er nu voor de toekomst vanuit gaat dat alle loonsverhogingen gedekt worden uit de produktiviteitsstijging (ge- heden daartoe. Dit mede gezien de mijnmaatregelen overeenstem- omvang van de looneisen zoals die ming kan worden bereikt als alleen de EG is de prijs het laagst sinds 1979. Dat heeft de VEEN (Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland) gisteren bekend gemaakt. Door de verlaging komt de elektriciteitsprijs op zo'n 16,5 cent per kilowattuur. ADVERTENTIE Zetel in Amsterdam, na fusiegolf in autobanden i de we- autobanden is de achterliggende jaren van eco- Gro- nomische depressie lang niet ieder- mor- een gelukt. De laatste jaren laten dan ook een enorme serie overne mingen zien, waarna drie hele grote overbleven en drie of vier die de De vakcentrales FNV en CNV wil- moed nog niet hoeven op te geven, len dat de Tweede Kamer een open- Met verkoopcijfers i ird gulden in 1988 is Pirelli op daar volgens Dekker Heeft de vestiging in Amsterdam ongeveer 3 miljard gulden een vijfde plaats geklommen, nog ken? "Het achter Continental, maar stukken ging groter dan de volgers, waaronder heeft te maken. Natuurlijk met het een aantal Japanse bedrijven. Ter gunstige investerings-en fiscale kli- vergelijking: het Nederlandse Vre- maat in Nederland. Maar wat eigen- destein, hoewel opzienbarend opge- lijk belangrijker is, is dat zij die bare hoorzitting houdt voordat het rjQQr wetsvoorstel voor beleidsmatige aanpassing van minimumloon en Manen VcUI den BOS sociale uitkeringen wordt behan- deld. In een gezamenlijke brief aan Ti m de vaste Kamercommissie voor so- De Italiaanse 'Gruppo Pirelli', die Spanje, Turkije, Engeland ciale zaken dringen FNV en CNV gisteren definitief Amsterdam als VS) en 33.500 werknemers, erop aan dat alle rechtstreeks be- hoofdzetel voor de'Pirelli Tyre Hol- trokken maatschappelijke groepe- din? nv koos' neemt een leidende holding hebben gevormd. Dat betekent in feite dat zij een gro- 600 miljoen gulden nergens op de tere aandacht besteden aan de ban- internationale ranglijsten Pirelli heeft 29 bandenfabrieken breiden. Het betekent dat (behalve in Italië in Argentinië, Bra- echt verder mee willen", zilië, Westduitsland, Griekenland, rijgen''dê'gelëgmheid^krijgên" hun Positie inbümen de groep van vol- mening over de koppeling te uiten, gers van de kopgroep. De kersverse president-commissaris Uta-CRiO cern, prof. dr. Wisse Dekker, sluit De bouwbonden van FNV en CNV dan ook niet uit dat het aantrekken voorzitter hebben het overleg over de nieuwe van nieuw kapitaal via onder meer cao voor het uitvoerend, technisch de Amsterdamse effectenbeurs, het en administratief personeel in de begin is van een nieuwe expansie- bouw (50.000 werknemers) afgebro- Periode ken. Volgens de bonden zijn de De internationale banden-indus- werkgevers nauwelijks bereid in te tne- \n 1988 ëoed voor een totale goede entree gaan op de eis tot verdere arbeids- ?mzet v_an ongeveer 50 miljard dol- Prominent Het Italiaanse bandenconcern wil de met het hoofdkantoor in Amster- Welke markten zijn voor expansie de vooral van belang? "Behalve de Europese, is natuur lijk de Amerikaanse markt van groot belang. En Japan so wie so, maar we weten allemaal dat Japan toch een hele moeilijke noot i van uw nieuwe keuken, als u zelf uw nieuwe keuken wilt plaatsen, kunt u reke- dam vanzelfsprekend ook een pro- te kraken. Maar de Amerikaanse minent Nederlander als nieuwe markt is absoluut van groot belang __i ik denk dat welke andere multi- Ze vonden daarvoor de nationale maatschappij dan ook die spraakmakende Philips-voorman produkten wil brengen, die Ameri- begin jaren tachtig, prof. dr. kaanse markt niet kan laten liggeft. Het is ons dagelijks werk om keukens te ontwer pen en daarbij zo te werken dat uw droomwens in ver- vulling gaat. Bit kan, omdot we eerst uit de keuken opstellingen in onze showroom samen een beeld hebben kunnen vormen van uw wensen. Maar bij SieMatic Keukencenter Leiderdorp gaat het nóg verder, bij u thuis wordt eerst de keuken nog eens nauwkeurig opgemeten, zodat u geen risico meer loopt dat uw nieuwe keuken straks niet past. Als uw nieuwe keuken dan keurig in dozen afgeleverd wordt, zorgt het kookklaar team van SieMatic Keuken center Leiderdorp voor de rest. - zij doen zonodig sloopwerk en andere voor bereidende werkzaamheden (verwijderen uw oude keuken) - zij doen het loodgieterswerk - zij doen het elektriciteitswerk - zi] doen het metselwerk -zijdoen het tegelwerk - zij ruimen de boel op en zorgen dot afval, puin etc. afgevoerd worden. ongeveer 50 i lar, heeft zware jaren achter de rug. Niet alleen de economische stagna tie die de hele auto-industrie trof, ook de technologische verbeterin gen die resulteerden in duurzamer banden hebben niet bevorderend „..mg gewerkt voor de afzet. Veel kleinere de Rotterdamse haven zijn gisteren bedrijven konden de strijd niet bol- afgebroken zonder resultaat. Vak- werken, waardoor toch grote na- bonden en werkgevers kunnen het °P dlt ®,ebied verdwenen, niet eens worden over loonsverbe- Het Amerikaanse Firestone werd teringen. De Vervoersbond FNV, vorig jaar gekocht door het Japanse de machtigste bond in de haven, Bndgestone waarmee de tijdverkorting voorzieningen scholing. Cao haven De onderhandelingen voor de graanoverslag dit land. Maar heeft Dekker ook verstand van banden? "Hah. Nee, banden is niet mijn specialiteit. Al vind ik het wel interessant", licht hij toe in een kort interview. "Maar het is natuur lijk ook niet zo dat ik hiervoor geko zen ben op basis banden". moet het beslist niet uitsluiten". In Nederland is de Italiaanse bandenfabriek vooral bekend van races en van de legendarische ka lender. Komt daar verandering in? "Ze hebben een Benelux-operatie voor de verkoop en die is wel suc- mijn kennis cesvol. Zonder overigens de aller grootste te zijn. Maar het is absoluut Hoe beoordeelt Dekker de slag- mijn overtuiging dat gaat donderdag de kantines de leden te informeren. Het gaat om werknemers bij de graanoverslag- bedrijven GEM en Grainwave. Machinisten De drie spoorwegvakbonden zijn mi^ard dollar- combinatie, met een omzet geveer 6 miljard dollar, in één klap doorstootte naar de derde plaats op de ranglijst. Een ranglijst die nog al tijd wordt aangevoerd door Miche- lin (Frankrijk) en Goodyear (VS), beide met een omzet van ongeveer 8 kracht van Pirelli currentie met investeringen in tech nologie door de bandengiganten? "Ik denk wel dat Pirelli en niet lie niet zo vreemd. In hun hele i omdat ik daar nu bij betrokken ben dustriële aanpak zijn ze erg vooruit- i de ko mende jaren zich zullen laten ken- i met een toch wel agressieve ïpak. Dat is op dit ogenblik ii strevend op het ogenblik". Ziet u ook voordelen van de komst van zo'n holding voor de Nederland se economie. Want het zal toch niet veel meer zijn dan wat stafpersoneel enkele secretaresses in Amster- 'redelijk tevreden' c overleg met NS c r de uitkomst r de Eerder verdwenen al de Europese Uniroyal en Semperit en het Ameri- dienstroosters voor de machinisten kaanse General Tire om in handen met standplaats Utrecht. De partij- te val\enA van het Westduitse Conti- en zijn gisteren overeengekomen nental. Armstrong, een Amerikaan- dat die er wekelijks 25 intercity- se fabrikant van banden die vooral diensten bij krijgen. Er verdwijnen g°ed «gg^n in de agrarische sector, kwam in hanHpn van P.fpIIi. één van de vooraanstaande wat dat betreft. Ze hebben ir aanpak van de banden toch wel veel goede dingen gedaan". Pirelli was al eerder op het c namepad. Na het mislukken va overname van het Amerikaanse Fi- dam? restone, werd vorig jaar nog het veel "Het kleinere Armstrong overgenomen. Er gaan sindsdien geruchten dat het Nederland. Niet dat je moet veron- tot de vijfde in grootte opgeklom- derstellen dat hierdoor een geweldi- men Pirelli het daarbij niet zal laten, ge werkgelegenheid wordt gescha- Als kandidaten worden het West- pen, dat zou een verkeerd idee zijn. duitse Continental en het Ameri kaanse Uniroyal-Goodrich noemd. onderstreping van het be- Nederland in de Europese Een SieMafir adviseur i<i erht adviseur

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7