Haïtianen vrezen militaire invasie VS HOC Pools akkoord biedt oppositie nog geen zekerheid Verdachte moord Palme aangeklaagd Generaal Avril kondigt noodtoestand af Advocaat verzoekt VS om vrijlating van Nederlander Botha roept Swapo op wapens neer te leggen Vechtpartijen bij partijvergadering van rechts-radicale Republikeinen Exxon Valdez losgetrokken DONDERDAG 6 APRIL 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (AP/AFP/ANP) - De advocaat van de Nederlander die in de VS wordt vastgehouden, omdat hij besmet is met het aids-vi rus heeft een verzoek bij de autori teiten ingediend om hem krachtens een voorwaardelijke regeling in staat te stellen een aids-conferentie in San Fransisco bij te man zou echter ten terugkeren totdat er over zyn zaak is beslist. bruikt om de HIV-infectie te onder- gevaar oplevert. PORT-AU-PRINCE - Generaal Avril, het militaire staatshoofd van Haïti heeft de nood- drukken. De man was onderweg toestand afgekondigd, na het uitbreken van een nieuwe muiterij binnen het leger. Er is een ?™cde0 aids"conferent,e m San avondklok ingesteld. De nieuwsmedia mogen alleen door de regering geautoriseerde in- Het'SRepublikeinse congreslid formatie vrijgegeven. Wwaarnemers hebben de indruk, dat generaal Avril zo goed als al- Pelosi uit San Francisco verzocht leen is komen te staan. Volgens sommigen zou het wankelende staatshoofd Washington de Amerikaanse minister van justi- om hulp hebben gevraagd. Progressieve kringen in Haïti vrezen een militaire invasie van Jie Th°rnburgh, de Nederlander de aanhouding Intussen is bekend geworden dat Een medewerker van het het congres moe- greslid wees erop dat de Nederlan- de Amerikaanse regering de gevangenis der niet had geprobeerd te verhul- weegt een wetsvoorstel in te dienen ak is beslist. len dat hij het medicijn ATZ ge- waarin elke discriminatie van aids- De Nederlander werd zondag op bruikte. Hij zei dat de arrestatie ook patiënten op sociaal of professio- het vliegveld van de Amerikaanse op humanitaire gronden verwerpe- neel gebied wordt verboden. Dit lijk was. De man, die als voorlichter verklaarde de directeur van het en hulpverlener voor aids-patiënten aidsprogramma van de Amerikaan- in Rotterdam werkt, heeft er zelf se gezondheidsdienst, Allen, dins- getroffen. Dit medicijn wordt ge- nog eens op gewezen dat hij geen dag tegenover een ondercommissie van het Amerikaanse Huis van Af- stad Minneapolis aangehouden, dat de douane het medicijn zidovu dine (AZT) in zijn bagage had De arrestatie heeft ook tot felle protesten geleid in San Francisco. Huber, woordvoerder justi- renties, ids-activisten Tweede Kamer vindt dat de de de VS. Het excuus daarbij, zo wordt voor speld, zal zijn dat niet kan worden toegestaan dat de drugsmafia in Haïti aan de macht komt. Gisteravond werden er botsingen gemeld tussen troepen va machtige Dessalines-kazerne presidentiële garde. In een co niqué, dat werd verspreid door ver schillende radiostations, hadden de rebellen uit de Dessalines-kazerne televisiestudio': eerder president Avril aangeraden nale vliegveld, om snel zijn koffers te pakken. terwijl zijn tegenstanders hem het vliegveld vervoerden, zag de presidentiële garde kans om de pre sident te bevrijden. Maandag kwam het tot een op- de stand van het elitecorps 'Léopards', de luipaarden. Zy namen bezit van tal van strategische punten in Port- i-Prince, waaronder de nationale het internatio- eisten de vrijla ting van hun commandant. Deze, kolonel Himler Rebu, was zondag gearresteerd in verband met de mislukte staatsgreep. Om een treffen te kunnen voorkomen, be- sloot Avril om Rebu en twee van zijn handlangers te deporteren naar De muiters onder leiding van kolo- de Dominicaanse Republiek, nel Francois hadden 's middags het Onder die handlangers bevond halve centrum van Port-au-Prince zich ook kolonel Phillipe Biambi, bezet. President Avril bevond zich tot de staatsgreep de commandant zou het land uit worden gezet. Maar salines-kazerne tegen wie de Ameri kanen duidelijke bewijzen hadden. toestemming te geven zijn reis precedent" voort te zetten. Dit verzoek werd heid\ echter door de autoriteiten afgewe- het aids-v houding de aids-confe- de Nederlander in strijd vreest dat met internationaal erkende verontrustend rechten. In schriftelijke vragen aan geschapen. De vrij- de ministers Van den Broek (bui- i van mensen die met tenlandse zaken) en Brinkman zijn besmet, staat op (WVC) moet volgens de Kamer in het spel, aldus Huber. EG-verband verontrusting worden uitgesproken over de opstelling van de autoriteiten in de VS. Alle fracties met uitzondering van klein rechts hebben de indruk dat de aanhouding is gebaseerd op eert nieuwe wettelijke bepaling in de VS. Het inreisverbod voor aids- patiënten is volgens de Kamer een vorm van indirecte discriminatie. De Kamer vraagt zich af of de stren gere richtlijnen in de VS wel in overeenstemming zijn met die van de Verenigde Naties voor het inter nationale verkeer van reizigers die aan een besmettelijke ziekte lijden. Mogelijk is de Amerikaanse bepa ling in strijd met de voorschriften van de Wereldgezondheidsorgani satie WHO. De Kamer wil dat deze kwestie op de agenda komt van de Algemene Vergadering van de VN. De beide ministers moeten ook uiteenzetten wat de gevolgen van de Amerikaan se houding kunnen zijn voor Neder landse delegaties die in het alge meen internationale conferenties in de VS bezoeken en voor afvaardi gingen naar aids-congressen in het bijzonder. door Rob Sprenkels toen, beschermd door zijn presiden tiële garde, in het grote, witte paleis. Op een persconferentie beweerden de rebellen dat ook een meerder heid van de presidentiële garde hun opstand steunt. Ze hebben voorge steld dat generaal Avril wordt vangen door de president van Hoge Gerechtshof, Astin. de presidentiële garde. Samen met Rebu werd hij gisteren, na aan komst in het Amerikaanse Miami, in voorlopige hechtenis genomen. De Amerikaanse migratiedienst zei met het ministerie van buitenland se zaken te willen overleggen over het hun aanvraag voor politiek asiel. In Haïti heerst de overtuiging dat Kolonel Francois - de opvolger de Amerikanen in belangrijke mate „.i de beruchte kolonel Jean-Clau- verantwoordelijk zijn voor de huidi- de Paul, die voor zijn raadselachtige ge crisis. Naar het heet ontving pre- voor dood in de Verenigde Staten van sident Avril vorige week uit handen huis fel gedemonstreerd tegen drugssmokkel was beschuldigd - van een Amerikaanse functionaris, waarschuwde dat het tot gevechten Melton, een lijst met namen van of- zou komen, indien Avril niet snel ficieren. Avril zou te horen hebben Westduitse politiemannen duwen demonstranten weg die de straten naar het stadhuis van Bonn blokkeerden, tijdens de partijvergadering van de rechts-radiale Republikeinen werd zowel binnen als buiten het stad- .-SS'er Franz Schönhuber. (foto ap> komen, indien Avril niet snel zou verdwijnen. De spanning in Haïti is opnieuw ten top gestegen. Het begon alle maal al afgelopen zondag, toen op het allerlaatste moment een staats greep tegen generaal Avril afketste. Avril was gevangen genomen en gekregen dat die officieren van hun post moesten worden ontheven om- dat-ze zich met het smokkelen van verdovende middelen zouden bezig houden. In ruil daarvoor zou het vervolgens komen tot een spoedig herstel van de voor het straatarme BONN (GPD) Het debuut Haïti zo noodzakelijke Amerikaan- hulp. de zette het volkslied in en riep: "Zo en de West- zingen jullie daarna de Internatio- Premier Israël presenteert in VS vredesvoorstellen WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse minister Baker (buiten landse zaken) heeft gisteren gezegd 'bemoedigd' te zijn door de vredes- voorstellen voor het Midden-Oos- tot de eerste poging om generaal ten die hem zijn gedaan door de Is- Avril te wippen. Ook de huidige :-SS-er en voorzitter duitse rechts-radicalen Republikei- nale nen, Schönhuber, ontaardde gister- Nadat enkéle avond de ME JOHANNESBURG - De door Zuidafrika aangestelde administra teur-generaal van Namibia, Pie- naar, heeft de Swapo-guerrilleros tot zaterdag 12 uur de gelegenheid gegeven om hun wapens neer te leg gen. Op een persconferentie in Windhoek zei Pienaar, dat hij als de verantwoordelijke persoon in het land om de wet en orde te handha- de Swapo-guerriUa's een veilig vertrek uit Namibia kan garande- Het aanbod van Pienaar volgde op een intentieverklaring van de Na mibische bevrijdingsbeweging Swapo om een onmiddellijk staakt- het-vuren af te kondigen voor zijn troepen in Noord-Namibia. Het offi ciële Angolese persagentschap Angop citeert de Swapo-secretaris voor informatie Hidipo Hamutenya, die zou hebben gezegd dat de be vrijdingsbeweging 'officieren-met- gezag' naar het gev'echtsgebied zal sturen om de Swapo-guerrilleros op ge- te roepen tot een wapenstilstand. hun toeren ge- veldslag tussen raakte Republikeinse ordebewaar- demonstranten. In Bad ders de demonstranten te lijf Godesberg, vlak bij Bonn, probeer- gegaan, greep de ME in. Zonder ver den enkele duizenden tegenstan- zet lieten de demonstranten zich In Washington zijn dergelijke ver sies fel ontkent. Wel is toegegeven dat de eerder genoemde Melton een week geleden in Haïti was. En nadat president Avril vorige week don derdag vier invloedrijke kolonels met pensioen stuurde, kwamen de berichten dat deze vier drugssmok kelaars zouden zijn niet uit Haïti, maar uit de Verenigde Staten. o Hoe het ook zij, drie dagen na het de aanhangers moesten spitsroeden tussen politie en de tegenstanders ders van Schönhuber de eerste Eu ropese verkiezingsbijeenkomst van de Republikeinen onmogelijk te standers, maar het zijn criminelen", dichter, buiten dragen. Schönhuber: "Ze noemen zich politieke tegen- antisemitisch is. "Wie draagt hoort in deze partij niet Volgens Angop is de intentieverkla- thuis. Maar ik zeg ook dat ik mij niet ring van Swapo doorgegeven aan de als zandzak opstel, als Heinz Galins- Verenigde Naties en kan de wapen- ki mij aanvalt. Galinski is niet alleen stilstand binnen enkele uren in- voorzitter van de Joodse Raad, gaan. maar ook lid van de SPD. Ik ben een vrij mens en ik wil van Spinonza ge- Hamutenya herhaalde de officiële nieten als filosoof, van Chagall als Swapo-versie over de toedracht van schilder, van Mandelstamm als de gevechten, die nu vijf dagen du- maken. Terwijl buiten in de stromende ponist, r Mendelsohn als r ik weiger Galinski De ruim 1000 streng geselecteer- regen de eerste schermutselingen dig te moeten vinden". geschuif in de legertop kwam het lopen om de zaal te bereiken. Ze werden uitgescholden voor fascis ten en nazi's. Ondanks de viervou- die dige controle slaagden ongeveer 60 n de rechts-extremisten onbrand- r dan 200 personen het leven hebben gekost. Swapo heeft vanaf het begin van de vijan delijkheden volgehouden dat zijn i niet illegaal de grens met raëlische premier Shamir. muiterij is nog een gevolg i Shamir kwam gisteren in Was- maatregelen van Avril. In hoeverre tegenstanders erin een plaatsje hington aan voor besprekingen met de officieren werkelijk by de drugs- de overvolle zaal te bemachtigen, president Bush, die hy handel zijn betrokken, is moeilijk m vast te stellen. Wel is het duidelijk Toen de 66-jarige Schönhuber r stormachtige entree op mar Schönhuber balanceerde de hele den, lag de zaal aan de voeten van de avond op het randje van het toelaat- Namibia zijn overgestoken, zoals Beierse demagoog. "Ik beloof jullie bare, zonder werkelijk over de Zuidafrika beweert, maar zich 1990 schreef te gaan. Zijn pleidooien te- reeds in Namibia bevonden, her- neutraal Baker noch Shamir wilde details dat ze populair zijn bij hun onderge- muziek wilde begin: over het gesprek geven, maar uit in- schikten. Maar dat gold ook terviews die hij heeft gegeven, kend dat Shamir voorstander is van onder Israëlisch toezicht staande verkiezingen in de Gaza-strook en de Westbank. Bij die verkiezingen zouden de Palestijnen dan vertegenwoordi gers moeten kiezen die namens hen moeten praten met Israël over de toekomst 'van de bezette gebieden. Tijdens een ontmoeting met Amerikaanse joden in New York maakte Shamir duidelijk dat hij twee dingen in ieder geval niet wil: hij wil niet praten met de Palestijn se Bevrijdings Organisatie (PLO), en hij wil geen internationale vre desconferentie. Met name over die punten zal Shamir de komende dagen uitge breid moeten onderhandelen met de Amerikaanse regering. Minister Baker heeft de afgelopen weken bij voorbeeld niet onder stoelen of ban ken gestoken, dat de regering-Bush er voorstander van zou zijn als Is raël rechtstreeks met de PLO gaat praten. Buitenland kort Ambassadeur De Westduitse regering heeft giste ren haar ambassadeur uit Bukarest teruggeroepen voor overleg over de situatie van de mensenrechten in Roemenië. Hiertoe werd besloten nadat ambassadeur Terfloth afgelo pen maandag door de Roemeense veiligheidspolitie was belet een ont moeting te hebben met de voorma lige minister van buitenlandse za ken Manescu, die de mensenrech tensituatie had aangeklaagd. Nieuwzeeland De socialistische regering van Nieuwzeeland wordt ervan be schuldigd in de afgelopen drie jaar politieke vluchtelingen zonder eni ge consideratie de toegang tot het land te hebben ontzegd. Het betrof vooral vluchtelingen uit Iran, Chili, Zuidafrika, China, Afghanistan, Ar gentinië en Pakistan, landen waar de mensenrechten op grove wijze worden geschonden. Stroom Liften, drukpersen en metrotreinen kwamen tot stilstand toen gister avond in delen van de Zweedse hoofdstad Stockholm hët licht uit viel. De oorzaak was een brand in een ondergrondse kabelcentrale. Bij de brand kwamen giftige stoffen vrij, maar volgens de Zweedse radio werden geen gewond gemeld. 2 op. 'Nazi's raus, r be- kolonel Paul, de eind vorig jaar buitenlanders blijven'. Schönhuber overleden commandant van de Des- liet zich niet uit het veld slaan. Hij ADVERTENTIE LEIDEN SCHOENWINKEL "BRABANT" N00RDEINDE 42 LEIDEN VAN DALEN SCHOENEN. D0NKERSTEEG 21 LEIDEN VAN DALEN SCHOENEN. HAARLEMMERSTRAAT 128 LEIDEN THEO VERHEIJEN SCHOENEN. DE KOPERMOLEN 25 R0EL0FARENDSVEEN N.J. SPIERENBURG. N00RDEINDE 41 dat wij, de Republikeinen, de derde partij in het land zijn. Wie gen buitenlanders, vijf jaar geleden tegen de zwaarge- enigd, bewapend, wicht Strauss drie procent haalde, Duitsland, zijn aanvallen op de pakt tegen de politieke lichtgewicht de partijen en goedkope halve Kohl acht, tien of zelfs 12 procent, heden over d« Wat dat betreft had Berlijn meer schap, gingen dan een symbolische betekenis. Ik jonge publiek wil de dag nog beleven dat niet de nieuwe p£ Bonn, maar Berlijn de hoofdstad kracht die weer orde van ons herenigd land is. En ik be- schept". Dat dreunde loof dat onze partij dè partij van de toekomst wordt". De Beierse politicus weerde zich Ze zouden op het punt hebben ge staan om hun wapens af te geven en onder de hoede van de VN te plaat- de Europese Gemeen- bij de merendeels als koek. "Wij zijn tingsleger werden verrast. Ook de onmiddellijk De oproep van Botha aan het adres van Swapo om de vijandelijk heden te staken, heeft ook de steun van de Britse regering gekregen. Het is zeker dat premier Thatcher de beweerde schending van de wa penstilstand door Swapo de ko mende dagen ook bij de Russische leider Gorbatsjov zal aankaarten bij zijn officiële bezoek aan Londen. Het is bekend dat de Russen achter de schermen hun uiterste best doen om VN-resolutie 435 te redden. Op dit moment bevindt zich in dat ver band de Russische staatssecretaris van buitenlandse zaken Anatoly Adamishin in de Angolese hoofd stad Luanda. WASHINGTON (GPD) - De Exxon Valdez, de olietanker die een kleine twee weken geleden op een rif in de Prins William Baai in Zuid- Alaska liep en daarbij 40 miljoen li ter ruwe olie verloor, is gisteren los getrokken. Zonder enig probleem wisten zes sleepboten de tanker bij hoogtij van het rif te trekken, en naar een 40 kilometer verderop ge legen, zwaar door olie vervuild, ei land te slepen. Het schip zal daar provisorisch worden gerepareerd. De burgemeester van het stadje Valdez, Devens, had van tevoren duidelijk gemaakt dat de Exxon Valdez niet naar de haven van Valdez zou mogen worden gesleept, uit angst voor verdere olievervui ling. Alle 160 miljoen liter ruwe olie die de Exxon Valdez nog aan boord had toen het tegen de grond liep, zijn de afgelopen dagen overge pompt. Kapitein Hazelwood van de Exxon Valdez, meldde zich gisteren bij de politie in de staat New I, toen zij door de Namibische po- York, "na enkele dagen voortvluch- litie en het Zuidafrikaanse bezet- tig te zijn geweest. Hazelwood werd patriotten, wij zijn de Zuidafrikaanse minister steeds i rechter ge- bui- bracht, die hem in voorlopige hech- Duitsland tenlandse zaken Roelof Pik Botha tenis liet nemen, en een ongewoon het begin heeft de Swapo-strijders in het hoge borgsom van een miljoen dol de avond door de luidsprekers noorden van Namibia per radio op- lar stelde. De rechter noemde Ha- gevreesd moet worden dat geroepen om hun wapens neer te zelwood 'de architect van een Ame- ook tegen aanvallen dat zijn partij voelen aangesproken. Duitsers zich er door leggen en zich aan de Namibische rikaanse tragedie, de ergste milieur- politie over te geven. amp sinds Hiroshima'. KOPENHAGEN (GPD) Een aanklagers over de bewijskracht 42-jarige mist ook elk alibi voor de lend i het verzamelde materiaal. Het moordnacht Palme werd dood- wordt verdacht van de moord op de geschoten, is nooit gevonden. Zweedse ex-premier Olof Palme, is Het rapport over het vooronder- moordplaats gisteren officieel in staat van be- zoek telt zo'n 4000 pagina's. In totaal hoorde schreeuwen, schuldiging gesteld. Volgens offi- zijn 550 verhoren afgenomen met cier van justitie Axel Morath is de zo'n 450 personen. Doorslaggevend bewijslast tegen Christer Petterson (42) nu sterk genoeg eiste onmiddellijke vrijla- tegen een ken- ting van zijn cliënt. Hij vindt de be- hebben verklaard dat hij ten tij- wijslast na drie maanden van voor de fatale schoten op de onderzoek nog steeds zwak en wijst Lisbeth Palme erop dat sommige verklaringen zijn afgelegd door ondèrwereldfiguren. De verdediger twijfelt ook aan de waarde van Lisbeth Palmes verkla- Petterson, die eerder werd het openbaar ministerie is ech- oordeeld wegens poging tot moord, ring. "Zij verkeerde duidelijk i ter het feit dat vijf getuigen de zeggen hoe de aanklacht precies luidt. Ook is nog geëh datum vast gesteld voor het proces. Morath kwam tot zijn besluit na weken van koortsachtig overleg 1986 het echtpaar Palme volgde v een bioscoop in het centrum Stockholm. Bovendien heeft de weduwe i mentaal in de war is en verslaafd shocktoestand tijdens de nacht aan zowel drugs als alcohol, houdt de moord", vol dat hij de hele avond in het speelcasino Oxen vertoefde. Dë 45 ondervraagde bezoekers ontken nen echter Petterson te hebben ge zien. Slechts één getuige, een per soonlijke vriend van Petterson, tussen het rechercheteam en het de Zweedse premier, Lisbeth Pal- de verdachte die nacht kort hebben openbaar ministerie. Die tijdsduu bij twee confrontaties de ontmoet. Komende dinsdag wil de verdedi ger dan ook het besluit van de aan klager aanvechten bij de onder zoeksrechter. Een laatste poging om de verdachte alsnog op vrije voeten te krijgen. Petterson zelf had, volgens Liljeros, slechts een leidde tot geruchten dat er een grote dachte herkend als de man die haar Advocaat Arne Liljeros noemde kort commentaar op de aanklacht mate van onzekerheid was onder de echtgenoot heeft neergeschoten. De het besluit tot een proces teleurstel- 'Vervelend'. WARSCHAU - 'Pacta sunt servan da' (overeenkomsten zijn.er om te worden nageleefd), zei de Poolse ge neraal Kiszczak aan het begin van de slotzitting gisteren. En de nale ving van de ronde-tafelakkoorden wordt ongetwijfeld een van de grote problemen. door Hans Geleijnse De Poolse vakbondsleider Lech Walesa legde namelijk de vinger op de wonde plek. "Wij hebben altijd'al gezegd dat de Poolse problemen niet door kabouters zijn veroor zaakt, maar door het systeem". En dat systeem is gisteren weliswaar aangetast, maar zeker niet afgebro ken. Niet voor niets benadrukte Wale sa dat er geen échte afspraken wa ren gemaakt voor een snelle afbouw van het nomenklatura-stelsel. Dat betekent dat fabrieksdirecteuren die hun positie niet te danken heb ben aan bewezen vakbekwaam heid, maar aan politieke horigheid, voorlopig op hun posten kunnen blijven. Het is juist deze partijbureaucra tie die sterk is vertegenwoordigd in de topkaders van de communisti sche vakbeweging OPZZ. En Alf red Miodowicz, chef van de OPZZ en lid van het Politbureau van de Communistische Partij, liet er in zijn rede geen twyfel over bestaan: de OPZZ vertegenwoordigt de ar beiders en wil hun belangen verde digen. Dat zou oprecht klinken uit de mond van Walesa. Maar een vak bondsbestuurder annex partijbons die zeven jaar lang ook een persoon lijke verantwoordelijkheid draagt voor wanbeleid, komt niet geloof waardig over. Toch vreest Solidariteit de con currentie van de officiële bond. Al- op scherp zet. Walesa kan zich de rol en onzekerheid over het waarheids- de-tafelakkoorden stakingsbreker niet blyvend gehalte van de toezeggingen van*de wenst te schatten, i Lech Walesa. AP) lende levensstandaard feitelijk al i overschreden. Het gist in de fabrieken en i aanmeten, dat werd vorig jaar gustus al dujidelijk. zo blytt hel Vooral de jonge arbeiders, de ge- steeds gissen neratie die de glorieperiode 80-81 van Solidariteit niet direct heeft meegemaakt, zyn gedesillusio neerd. "In Gdansk heb ik duidelijk te verstaan gekregen dat wanneer lid van de partijleiding, de uitkomst van de ronde-tafel-be- Rakowski. sprekingen geen snelle concrete verbeteringen brengt, de mensen bereid zyn tot elke confrontatie met de autoriteiten", vertelde me deze week een Solidariteitsactivist. Deze potentiële haard van con flicten deel v£ om Solidariteit te dwarsbomen. Want de vakbeweging wordt ar waarde de interpre- .A. tatie en uitvoering ervan nadrukke- oppositieknng nog lijk bij de regering legt. nwr u r i Wa*f st,rateg,e Die positie kan hem op de partij- de OPZZ. Hoe kan Miodowicz, conferentie winst brengen. Solida- politiek riteit heeft moeten accepteren dat enrege- de overeenkomsten van de onder in ander handelingen niet zijn voorzien van in casu een garantiestempel. De commissie die zal worden benoemd ter contro le op de uitvoering van de akkoor- het Politbureau, voeren die gericht is tegen ring die wordt geleid door De meest gehoorde verklaring -- lv- "F uiivuciiiig vail UC dKKUUr- dat Rakowski niet de beste vriend den en bemiddeling by conflicten, van Solidariteit, een duivelsver- zal een vrij machteloze zijn. bond heeft gesloten met Miodo- daarin vertegenwoordigers wicz. Begin mei wordt een speciale partijen zitting krijgen. gelegaliseerd, maar dat betekent ze ker niet dat er kan worden gewerkt aan een rustige opbouw van de or- lereerst, omdat het organisatorisch beetje OPZZ-demagoog kan met ganisatie, i verzwakt door zeven jaar illegah- populistische voorstellen een sta- teit. Ten tweede omdat Solidariteit kingsbeweging op gang brengen een combinatie van verdeeldheid jjj§|| §gf |g M1de die het moeizaam bereikte onder- de eigen gelederen partyconferentie bijeengeroepen, voor het kwaadwillende Omdat Rakowski vermoedelijk na de autoriteiten het middel de verkiezingen niet terugkeert als len. premier, zoekt hij bondgenoten om wel zijn positie in de partijleiding te ver sterken, aldus deze theorie. Dat Rakowski grondige economi sche hervormingen wil, staat buiten kijf. Maar hij kent de tegenstand uit weet dat de tolerantiegrens i Wat Solidariteit parten speelt, is het partijapparaat. Daarom presen- 1 in teert hij zich steeds nadrukkelijker de als de boven de partijen staande re- bevolking door de voortdurend da- handelingsakkoord op zyn minst partij. Het betekent interne onrust geringsleider die weliswaar de Met de verkiezingscampagnes voor de boeg moet worden betwij feld of Polen werkelijk in stabiliteit orde kan scheppen in de chaos. Een winstpunt is er: Solidariteit is terug.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5