LEIDSCH DAGBLAD 'Blijf af van pensioen- reserves' IN ELK HUIS THUIS! Steeds vaker kwaadaardige huidkanker Te lange wachttijden bij bestraling kankerpatiënt KLM annuleert 4 Fokker-100's Zuid-Holland steeds jonger PGGM wil geen geld vrijmaken voor loonsverhoging verpleging Geen juichstemming in Polen na topakkoord MUNDj Ruzie over verdeling gelden van hulpacties Arrestaties bij Urker visafslag Topoverleg Thatcher en Gorbatsjov LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DONDERDAG 6 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38901 Prijs fl. 1,25 30 MAART T/M 9 APRIL Dagelijk. van 10-17 uur. MA. 3 T/M VK. 7 APAIl ÓÓK 19-22 UU«. Toegangsprijs f. 12,50, s avonds f. 10,-. Gratis Pendeldienst: volg borden RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5813980. AMSTERDAM I~«i TreinToegangbiljetten bij NS-stotions. AMSTERDAM (GPD) In het Amsterdamse Anthonie van Leeuwenhoek-ziekenhuis is de alarmklok geluid. Het te kort aan gediplomeerde radio therapeuten is er zo groot, dat 46 procent van de patiënten die een bestraling moet onder gaan, volgens de gestelde nor men te laat in behandeling wordt genomen. Bijna een kwart van de patiënten moet langer dan 35 dagen op bestra ling wachten. Volgens de gel dende normen zou die wacht tijd niet langer dan 7 dagen mogen zijn. Deze verontrustende cijfers werden gisteren bekendge maakt tijdens een actieverga dering van het verplegend personeel. In het Anthonie van Leeuwenhoek-ziekenhuis worden uitsluitend kankerpa tiënten behandeld. Met de re sultaten van het onderzoek op de afdeling radiotherapie gaat het personeel zich nu wenden tot de Inspecteur voor de Volksgezondheid. Hoofd radiotherapie G. van der Heide-Schoon: "Wij mo gen volgens de gestelde nor men 36 radiotherapeutische laboranten in dienst hebben. Volgens berekeningen van de Gezondheidsraad zouden dat er 57 moeten zijn. Daarnaast is het bijzonder moeilijk mensen voor deze functie te krijgen. De salarissen zijn naar ver houding laag en de werkdruk hoog". Of de lange wachttijden op bestraling ook mensen het le ven heeft gekost, is volgens Van der Heide moeilijk vast te stellen. "Een tumor kan al 10 tot 20 jaar aanwezig zijn, voor die wordt ontdekt. In een aan tal gevallen kan langer wach ten nog te doen zijn. Dat bete kent dat wij echt acute geval len ertussen moeten schuiven. Dan maak je de keuze bij pa tiënten waar geen genezing meer mogelijk is, de bestra- gingen de emotionele schade zeer groot. Als je hoort dat je kanker hebt, zoek je aan alle kanten medische zorg. Dan weken te moeten wachten op een behandeling, is afschuwe lijk". Het Anthonie van Leeuwen hoek-ziekenhuis staat met de ze problemen overigens niet alleen. In Nederlandse zieken huizen bestaan 22 radiothera peutische afdelingen waar de gemiddelde wachttijd twee weken is. SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft vanochtend bekend gemaakt dat 4 van de 10 door haar bestelde Fok- ker-100-vliegtuigen niet worden af genomen. Aanleiding is het conflict met Fokker over de te vergoeden schade door de veel te late afleve ring van eerdere F-100's. De KLM zegt gebruik te hebben gemaakt van bepalingen in het con tract die annulering toestaan wan neer vliegtuigen te laat worden af geleverd. In december vorig jaar had de KLM al laten weten dat als gevolg van de vertraging van de 10 F-100's er slechts 2 direct na afleve ring in dienst zouden kunnen wor den genomen. Fokker zegt in een reactie het KLM-besluit te betreuren. De woordvoerder erkent dat de KLM het recht tot annuleren heeft, maar verwacht de 4 toestellen zeer snel verkocht zullen zijn. Hij wilde geen enkele medede ling doen over de hoogte van de schadevergoeding waarover KLM en Fokker het niet eens zijn. Wel zei hij dat de boete al is verwerkt in de jaarcijfers van 1987 van de vlieg tuigfabrikant. DEN HAAG (GPD) - De gemiddelde leeftijd in Zuid-Holland is lager dan in de rest van Nederland omdat zich hier veel jonge mensen uit binnen- en buitenland vestigen. Daartegenover staat het vertrek van veel 50-plussers. Dat blijkt uit een bevolkingsprognose van de provincie, waarin per ge meente de verwachte bevolkingsontwikkeling tot het jaar 2005 staat. Het rapport voorspelt een daling van de gemiddelde leeftijd in Rotter dam, Leiden, Den Haag en Delft. De randgemeenten van deze grote steden zullen daarentegen in 2005 het hoogste aantal 65-plussers kennen. In heel Nederland zal een verdere vergrijzing optreden: het aantal 80-plussers stijgt van 19 tot 23 percent. De grote vergrijzing komt pas na 2010 wanneer de naoorloogse geboortegolf de 65-jarige leeftijd bereikt. Zuid-Holland verwacht dat tot 2005 het aantal inwoners van deze provin cie met 250.000 toeneemt tot ruim 3,4 miljoen. Vorig jaar kwamen er in Zuid-Holland nog 21.000 mensen bij. LEIDERDORP - Ruim 200 actievoerende verplegers van het St. Elisabeth Ziekenhuis en verpleeghuis Leythenro- de bezetten vanmorgen tijdens de spits het kruispunt EngelendaaUPersant Snoepweg in Leiderdorp. Verplegers deelden kaartjes ('Zou u ook werken voor een grijpstuiver?'), pamfletten en vijfhoekige koekjes uit aan passerende automobilisten. De actie veroorzaakte weinig overlast en leidde nauwelijks tot files. Passanten moesten hooguit 10 minuten wachten. Ambulances en andere voertuigen die veel haast hadden mochten gelijk doorrijden. Na afloop werd een petitie aan burgemeester Bruggeman van Leiderdorp overhandigde. Daarin verzoeken de verplegers dringend hun eis van 5 procent loonsverhoging onder de aandacht van staatsecretaris Dees te brengen. (foto Jan Holvast) ZEIST (GPD) - Het pensioenfonds PGGM is faliekant te gen een greep in zijn pensioenreserves voor hogere lonen voor het personeel van de ziekenhuizen. Suggesties in die richting zijn de laatste weken gedaan door zowel premier Lubbers als door verscheidene andere bewindslieden. Zij meenden dat op zijn minst voor een eenmalige uitkering een deel van de reserves van het pensioen fonds, waarbij ook het verplegend personeel is aangesloten, kon wor den aangesproken. In een spoedvergadering hebben directie en bestuur van het pen sioenfonds gisteravond de ontwik kelingen van de laatste tijd bespro ken. Het bestuur van het fonds wordt gelijkelijk gevormd door werkgeversorganisaties en vakbon den. Unaniem hebben bestuur en directie besloten elke bijdrage die uit de reserves zou worden ge vraagd, te weigeren. De PGGM-bestuurders zeggen het te betreuren dat bewindslieden uitlatingen hebben gedaan die erop neerkomen dat aan het vermogen van de PGGM geld zou worden ont trokken om het loonconflict in de ziekenhuizen op te lossen. In een verklaring zegt het PGGM dat het beleid van het fonds blijft zoals het is. Het fonds wil aan zijn 680.000 aangeslotenen (inclusief de al ge pensioneerden) zowel op korte als op lange termijn een welvaartsvast pensioen waarborgen. Daarin passen geen ad-hoc-maat- regelen zoals het kabinet die heeft HILLEGOM Een vrachtwa gen geladen met drie ton cement belandde gistermiddag in de Hillegommerbeek, een zijtak van de Ringvaart. Bij het beton bedrijf Ringvaart in Hille- gom moest de wagen een lading cement afleveren. Door een windvlaag raakte de cementwa- gen van de kade en kwam voor de helft in het water terecht. Het Hoogheemraadschap Rijnland legde een zogeheten oliescherm rondom de wagen om te voorkomen dat cement en olie de Ringvaart zouden vervuilen. Pas vannacht om twee uur kon de cementwagen met behulp van drie kranen op de kade worden gezet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (foto Jan Holvast) gesuggereerd. De PGGM-bestuur ders vinden een dergelijke ingreep in strijd met de belangen van de ver zekerden. De opmerkingen van Lubbers, staatssecretaris Dees (volksgezondheid) en minister van sociale zaken De Koning hebben de zaak geen goed gedaan, zo zegt het PGGM. Om alles nog eens goed uit te leggen, zal iedereen die bij het PGGM zijn pensioenverzekering heeft lopen, een circulaire thuisge stuurd krijgen. Op de vierde dag van de georgani seerde acties in het ziekenhuiswe zen zijn werknemers van tientallen instellingen in actie gekomen om de looneis van 5 procent kracht bij te zetten. De acties liepen uiteen van ludiek, verwennerij van patiënten en demonstraties tot bezettingen, zondagsdiensten en blokkades van wegen. Bij de IJ-tunnel ontstond daardoor een file van vijf kilometer. (zie ook regiopagina) WARSCHAU (GPD/ANP/Rtr) - In Polen heerst geen juichstemming over het gisteravond tussen rege ring en oppositie afgesloten ak koord dat de weg vrijmaakt voor le galisatie van de vrije vakbeweging Solidariteit. Vakbondsleider Lech Walesa verklaarde het ontbreken van jubelende massa's op de straten vanmorgen met de vaststelling dat rust beter is dan emoties. "De grote emoties hebben we achter de rug, nu is er wijsheid nodig en kennis om een nieuw Polen op te bouwen. De emoties onder de bevolking zul len zeker groter worden als de kans daarop zichtbaar wordt". Het onafhankelijke vakverbond Solidariteit sloot gisteren na een 7 jaar durende strijd van vervolging en onderdrukking met minister van binnenlandse zaken, Kiszczak, een akkoord over economische en soci ale hervormingen in ruil voor een Enkele buien Half tot zwaar bewolkt. Enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 3 gra den. Middagtemperatuur rond 10 gra den. Wind uit zuidwest tot zuid, matig, aan de kust en op bet IJsselmeer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: perioden met zon en op zaterdag nog een enkele bui. Middag- temperatuur oplopend van ongeveer 11 naar rond 15 graden. Vrijdag 7 april zon op: 07.01 uur. zon onder: 20.24 uur; maan op: 07.06 uur, maan onder: 23.01 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.44 en 17.02 uur; laag water: 02.30 en 12.46 uur. 32 PAGINA'S zekere democratisering van de Poolse samenleving. Het akkoord biedt Solidariteit geen garanties voor de volledige uit voering. Oorzaak van déze onzeker heid is de houding van de officiële vakbeweging OPZZ, die met polit bureaulid Miodowicz aan het hoofd, weigert in te stemmen met een tussen de regering en Solidari teit overeengekomen regeling voor prijscompensatie. Regeringsleider Rakowski heeft ingestemd met de OPZZ-zienswij- ze. Dat betekent dat de regering be slist welke 'aanbevelingen' van de ronde-tafel worden gerealiseerd. Volgens Walesa wordt het volk pas winnaar als de besluiten van de ron de-tafel ook werkelijk worden uit gevoerd. (pagina 5: Pools akkoord biedt opposi tie nog geen zekerheid) Droom van 'n bed- kombinatie Helemaal kom pleet met 2-persoons Amalia bedbak. Auping bodem en Auping matras. Afm. 140 x 200 cm, andere maten tegen meerprijs. Bijpassend bedtafeltje 48.-. ZOEK JEWATANDERSXOM JENAAR MIJNDERS DEN HAAG (GPD/ANP) - De orga nisaties die hulp verlenen aan slachtoffers van grote natuurram pen, ruziën over de verdeling van de opbrengst van grote publieksacties. Volgens Artsen zonder Grenzen zijn de vier grote hulporganisaties - Novib, Rode Kruis, Mensen in Nood en de Stichting Oecumeni sche Hulp - uit op een monopolie. Daarvan dreigen volgens direc teur J. de Milliano van Artsen Zon der Grenzen de kleinere hulporga nisaties de dupe te worden. Met tv- acties als 'Afrika Nu', 'Help Soedan' en 'Bangla Desh' worden grote som men geld bijeengebracht om direct hulp te bieden aan slachtoffers van natuurrampen. De vier grote hulp organisaties willen de opbrengst van dit soort acties voortaan verde len volgens een vaste sleutel. Artsen zonder Grenzen voelt daar niet voor. De organisatie verwijt de kerngroep natte vinger-werk. „Bij de actie voor Bangla Desh konden we 6 procent van de opbrengst krij gen, zonder dat we van plan waren daar heen te gaan", illustreert woordvoerster Marianne Meijerink. En de Milliano voegt er aan toe: „Het kan best zo zijn dat in bepaal de gevallen kleine organisaties groot kunnen zijn bij de hulpverle ning en andersom. Wij vinden dan ook dat de verdeling van het geld moet gebeuren afhankelijk van de activiteiten van een organisatie in het veld. Kortom hoeveel slachtof fers worden geholpen". Hoe de kerngroep de gelden tot nu toe verdeelde, is niet duidelijk. Wel staat vast dat de kerngroep het meeste geld voor zich opeiste Artsen zonder Grenzen bepleit dat de helft van de opbrengst ver deeld wordt op basis van de hoe veelheid geld die een organisatie jaarlijks aan noodhulp besteedt. De verdeling van de andere 50 procent moet recht doen aan de hoeveelheid hulp die op dat moment in één pro ject wordt gestoken. URK (ANP) - Twee Urker vishande laren en de administrateur van de Urker visafslag zijn gearresteerd. Zij zouden in 1988 vele honderddui zenden kilo's schol en tong, waar voor EG-vangstregels gelden niet juist hebben verwerkt. De aanhoudingen zijn een uit vloeisel van de invallen die Justitie en de inspectiedienst van het minis terie van landbouw en visserij vorig jaar deden op vier visafslagen. Daarbij werden de administraties in beslag genomen. De afgelopen weken is een groot aantal verdachten gehoord. De di recteur van Urker visafslag moet nog worden gehoord. Verwacht wordt dat hij ook zal worden vastge houden. De afslag in Urk is al ver oordeeld voor ontduiking van de vangstregels in 1986. Ook in 1987 zou de afslag dit hebben gedaan. LONDEN (Rtr) - De P-itse premier Thatcher is vanocht. 1 in Londen begonnen aan haar besprekingen met Sovjet-leider Gorbatsjov. Naar verwacht zal het overleg zich con centreren op wapenbeheersing en de Europese eenwording. Het is Gorbatsjovs derde bezoek aan Groot-Brittannië. Hij arriveerde gisteravond laat op Heathrow na een bezoek aan Cuba. Voor het eer ste gesprek was tweeëneenhalf uur is uitgetrokken. Downingstreet was voor deze gelegenheid afgesloten voor het publiek. In de binnenstad van Londen wa ren uitgebreide veiligheidsmaatre gelen getroffen, waarbij honderden Britse politieagenten en gewapende leden van de Britse geheime dienst zijn betrokken. Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze begon vanoch tend aan afzonderlijke besprekin gen met zijn Britse collega Howe. In een interview met de BBC zei de Britse minister dat Moskou een eind moet maken aan haar zeer gro te overmacht op het gebied van de conventionele wapens, die als een schaduw over Europa hangt. VRIJLATING GEWEIGERD - Hélène Passtoors heeft een vrijla tingsaanbod onder voorwaarden geweigerd. Dat is uit goedingelichte bronnen in Kaapstad vernomen. Passtoors zit in Pretoria een gevan genisstraf van 10 jaar uit vanwege hoogverraad. Zij zou een verklaring moeten ondertekenen, waarin zij geweld om veranderingen in Zuid- afrika af te dwingen, afwijst. Leidse hoogleraar Vermeer: gevolg van zonnebaden LEIDEN - Huidkanker in een kwaadaardige vorm komt steeds vaker voor. In ons land worden jaarlijks 1200 nieuwe gevallen ge constateerd, van wie er 300 over lijden. Dat zegt prof. dr. B. J. Ver meer in zijn toespraak, waarmee hij morgen zijn benoeming aan vaardt tot hoogleraar in de huid en geslachtsziekten aan de Leidse universiteit. Uit wetenschappelijk onder zoek is vastgesteld dat die vorm van huidkanker wordt veroor zaakt door het kortgolvige ultra violette stralen in het zonnelicht. De sterke toename wordt ge zien als een laat effect van het zonnebaden in de afgelopen 30 jaar. In de VS is het aantal kwaad aardige gevallen in de afgelopen 8 jaar zelfs verdubbeld. De wetenschap vermoedt een verband tussen huidkanker en de aantasting van de ozonlaag, die het uv-licht filtert. Buitenlandse onderzoekers veronderstellen dat bij een vermindering van de ozon laag met één procent het aantal gevallen van kwaadaardige kan ker met eenzelfde percentage toe neemt. Vermeer pleit voor uitge breid onderzoek op diverse plaat sen op aarde om te zien of huid kanker vaker voorkomt op plaat sen waar de ozonlaag is aangetast. Huidziekten ontstaan ook door het werk, zegt Vermeer. Hij be treurt het dat in ons land geen re gistratie wordt bijgehouden van patiënten met huidafwijkingen, die zijn ontstaan tijdens het werk. In Westduitsland en de Scandina vische landen waar dat wel ge beurt, is vastgesteld dat 15 pro cent van de beroepsziekten be staat uit huidafwijkingen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halljaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl. Tel.: |ivm bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1