Het ffeVieim van liet Zweedse tafeltennis Marco van Basten haalt streep door de rekening yiian Steaua op drempel van finale 'Dat wordt straks een droomfinale' SpooRÏTV Johnson zou geld hebben geboden voor geven injectie Geen talent gaat verloren re i/ ju.jlj. cxxx xivt DONDERDAG 6 APRIL 1989 SPORT PAGINA 17 Deur voor Beenhakker nog maar op een kiertje MADRID (GPD) - Voor Leo Beenhakker telde dit seizoen maar één cup. Na de teleurstel- .ende puntendeling (1-1) gisteravond in het immense Bernabeu-stadion tegen AC Milan, grijpt Real Madrid vermoedelijk voor het derde achtereenvolgende jaar naast de 'beker met de lang oren'. De remise, die voor AC Milan gelijk stond aan een overwinning, houdt de deur naar de eindstrijd van het Europa Cup I-toernooi weliswaar nog op een kier, erg veel hoop moet Beenhakker niet meer hebben. In zijn derde en laatste Madrid had Don Leo dolgraag af scheid wil nemen met de Europa Bernd Schuster zelden Cup en de derde landstitel op rij, Dat laatste celona niet meer dan een formali teit, over twee weken in Milaan blijft er voor hem vermoedelijk wei nig anders over dan de handen te drukken van Ruud Gullit Co. de mid denlijn kwam. Aanvallend had Real de 0-0 tegen Bar- Madrid daardoor hoegenaamd niets de melk te brokkelen. Daarin zou i de rust echter verandering ko- Het moet hem echter het meest mando enigszins nabeu-stadion en was het nu de beurt aan de duizend Italiaanse tifo- si. Het oorverdovende lawaai dat de Spanjaarden eerder produceerden, klonk pas weer op toen Leo Been hakker Michel naar de kant haalde en de snelle en beweeglijke Paco Llorente de ploeg mocht aanvullen. Vijf minuten v< valler te gaan i for- dende schot was net iets te hoog ge- r afloop leek de i: het 2 pijn doen, dat uitgerekend Marco ceerde de ploeg drie hoekschoppen richt. Voor Real Madrid restte vanaf van Basten gisteravond de gelijk- op rij. Bij de laatste van Schuster, dat moment niet meer dan de stille maker scoorde en daarmee de de op slag van rust, stond Hugo San- hoop dat AC Milan zichzelf i vrij als een vogeltje Madrileense illusie verstoorde. Im- chez mers, vorig jaar was het e dere Nederlanders, dat dat Real Madrid in de halve finale uit het zadel wipte. Met eenzelfde gisteravond stel an- lucht en tikte hij de bal op PSV, hem klassieke manier langs de ver bouwereerde Galli in het net. De tot voorstopper gebombardeerde Frank Rijkaard was in geen velden of wegen te be kennen en mocht zich deze kostba re treffer persoonlijk aanrekenen. Het vervolg van dit tweegevecht, dat na dertig jaar uit de motteballen tevoorschijn kwam, was even boei end en meeslepend als een paar we ken eerder de finale van Real-PSV. Geholpen door de verrassende voorsprong zette Real Madrid di rect na de rust ietwat aangeslagen door de treffer nooi de super-irritante Hugo San- den. Na de r chez wekten de Italianen kelkijk de indruk dat zij met de voet ploeg de verhoudingen in het veld het resultaat in Madrid als waarmee AC Milan huiswaarts keerde. AC Milan keek in dit duel der gi ganten al vooraf tegen een psycho logische achterstand aan. Van de veertien keer dat een Italiaanse ploeg, inclusief AC Milan, op het Europese voetbalpodium moest aantreden tegen Real Madrd won nen de Madrilenen niet minder dan twaalf keer. Alleen Inter Milan slaagde er twee keer in de 'Konink lijke' een halt toe roepen, in de EC- finale van 1964 en drie jaar later in de kwartfinales van het toernooi om de belangrijkste Europese voetbal beker. Het Real-syndroom had echter nauwelijks invloed op AC Milan. Gesterkt door de overwinningen (2- 1 en 3-0) in de twee meest recente vriendschappelijke ontmoetingen, en overtuigd van de eigen kwalitei ten door de 'revival' in de nationale competitie, gedroeg AC Milan zich geenszins als de bevreesde under dog. Waar mogelijk zocht de Mila nese squadra de aanval en liet de ploeg zich geen moment imponeren door de heksenketel in het bomvol le Bernabeu-stadion. Alsof het voor de Milanezen een thuiswedstrijd betrof, trokken zij eindelijk slechts uitstel meteen het initiatief naar zich toe en tie. Via de kruin van Marco verdedigden zij dicht tegen de mid- ten, die daarvoor denlijn aan, ver verwijderd van het voorkwam, doel van Galli. AC Milan vankelijk de duidelijk de betere Buyo ploeg en oogde ook een stuk frisser Van het dan het vermoeid aandoende Real, ment werd het akelig stil dat kennelijk de beladen topper van zaterdagavond tegen Barcelona nog in de benen had. Met Franco Barési als indrukwekkend aandrijfmecha nisme hadden de Italianen een overtalsituatie op het middenveld, mede doordat de volstrekt falende schat in de return over veertien da gen in het San Siro-stadion. De kans daarop is echter evèn klein als een wolkbreuk in de woestijn. ALBERT GEESING Manuel Sanchis achtervolgt Ruud Gullit die i was en in de tweede helft werd gewisseld. de Turken. Piturca solieerde door hield de defensie e: de Turkse defensie, Onal vloerde veld gesloten en viel hem en Hagi benutte de strafschop, aan. om de beslissen- BUKAREST (ANP/Rtr) - Alleen een 2-0. Steaua beheerste het duel ook de hervatting met snel spel en het midden- n traag tempo de klap uit te delen. Zo ver liet AC wonder kan Steaua Bukarest nog Milan het echter niet komen. Toch uit de finale van het Europese toer- vlotte combinaties. In de 68e landskampioenen hou- nuut werd het 3-0. Petrescu rondde 0 te s Bayern München speelde met overtuiging, maar een fout van Reu ter stelde Careca in staat voor rust 1- 2 overwinning (4-0) op Galatasaray gaat de kampioen i Roemenië vrijwel zeker op her- verzorgde speelden. Het was slechts haling. In 1986 veroverde de ploeg ding voor de vierde treffer aanval af, die door Dumitrescu ter had de voor Napoli bevrijdende Lacatus fraai was opgezet. Hagi 2-0 van Carnevale tot gevolg waarna de 72e minuut de inlei- de thuisploeg niet meer aandrong. De treffer van Karl Allgöwer Gaandeweg herstelde de in Sevilla de belangrijkste prijs van thuisclub. Hij zette drie verdedigers de 66e minuut betekende dat het ten koste van Barcelo- op het verkeerde been en bood Bal- Vfb Stuttgart van Arie Haan i niet te a, dat na strafschoppen werd ver- int, even eerder in het veld geko- twee weken in de DDR tegen Dy: ilagen. Het kan niet anders of de return n Izmir - het stadion van Instanboel wegens een straf van de UEFA drong AC Milan steeds feller a..__. De dikverdiende gelijkmaker van Ruud Gullit kon echter geen gena de vinden in de ogen van Frederiks- son. ~Op hem, de Zweedse rechtspreker, hadden de Spanjaar- nog verboden terrein - wordt den het in het geheel niet begrepen, formaliteit. Galatasaray, als eerste hoewel hij Real Madrid toch ettelij- club uit Turkije doorgedrongen tot Het stadion r_. ke keren te hulp kwam. Zijn beslis- de laatste vier van dit toernooi, had zijn fundamenten. De sing om de treffer van Gullit wegens in Bukarest geen been om op te vreesden voor hur buitenspel te annuleren bleek uit- staan. Vanaf het beginsignaal werd 85.000 toeschouwers het stuk lerkant van de lat caramboleerde de bal achter het Madrileennse doel. op het andere mo- het Ber de formatie uit Instanboel overklast iBas- door de technisch veel betere tegen- ment. Bengaals stander. Het leidde in de achtste nuut tot de openingstreffer var mitrescu. Galatasaray trok zich daarna saai terug. Vijf minuten voor ging het echter opnieuw mis Dresen met één doelpunt begint. „Deze uitslag bevalt mij be ter dan 3-1", hield Haan na negentig minuten de moed er in. „Ik had mijn jongens gewaarschuwd dat een tegendoelpunt dodelijk was. Napels trilde op Natuurlijk had ik liever met 2-0 ge- Het Stuttgart van Haan hun huizen. De was woensdagavond in het met al twee 60.000 toeschouwers uitstekend be- hun ele- zette, sfeervolle Neckar-stadion blauw- machteloos tegen de versterkte witte vlaggenzee, de randverschijn- Oostduitse defensie. De koploper in Du- selen beloofden een gala-voorstel- de DDR trok konsekwent een muur ling. De uitvoering viel tegen. Napo- van acht, negen spelers rond het ei- nas- li speelde tegen Bayern München gen strafschopgebied op en Stuttg- rust heel voorzichtig. Het was bevreesd art slaagde er slechts sporadisch in voor voor de mogelijke tegengoal. Het enige bressen te slaan. TORONTO (Reuter) - Ben Johnson blijkt een collega-atleet geld te heb ben geboden voor het geven van een injectie met een „melkachtige substantie". Die getuigenis kwam gisteren tijdens het onderzoek in Toronto inzake de doping-affaire in Seoul, die de Canadese sprinter Ben Johnson de gouden medaille en een nieuw wereldrecord op de 100 me ter kostte. Andrew Mowatt, een lid van het Canadese Olympische team in Se oul, verklaarde voor de onderzoeks commissie dat ook hij herhaaldelijk injecties had gekregen met een vloeistof, waarvan hij nu vermoedt dat die verboden anabole steroiden bevatte. Hij had echter nooit ge hoord hoe de vloeistof was samen gesteld. Mowatt verklaarde voor de com missie dat hij in april 1986 in het ap partement van zijn trainer Charlie Francis naar de televisie zat te kij ken toen Ben Johnson binnen kwam en hem verzocht een injectie te geven. Volgens Mowatt was Fran cis niet thuis maar had hij hem (Mo watt) verteld dat er in het kantoor van het appartement flesjes en in jectienaalden aanwezig waren, die hij kon gebruiken. Mowatt ver klaarde dat Johnson hem gevraagd had: 'Kom op, geef mij een injectie, wees een vriend'. „Hij bood mij geld en stuff maar ik wilde het niet". Mowatt vertelde verder hoe Johnson hem had laten zien hoe hij de vloeistof uit een neutraal flesje in de injectiespuit moest brengen en op welke manier hij het moest men gen met een heldere vloeistof. Ver volgens had Johnson hem laten zien hoe hij de injectie moest geven. „Ik zei hem dat ik niet wist hoe je een injectie moest geven. Hij liet mij dat zien en toen heb ik hem de injec tie gegeven", aldus Mowatt. Roy McMurtry, de advocaat van de reeds gehoorde trainer Charlie Francis, beschuldigde Mowatt er van een volledig van het steroiden- programma op de hoogte zijnd lid van het team van Francis te zijn. Bo vendien zei de advocaat dat Mowatt specifiek had gevraagd om sterkere medicijnen. Mowatt, die nóg steeds actief is, ontkende dat. Hij verklaar de dat hij nooit over anabole steroi den had gesproken met Francis. Volgens de sprinter had de trainer ze zelfs nooit genoemd. Mowatt ont kende ook ooit bewust anabole ste roiden te hebben gebruikt. mÊÊÊUBL^ iy JHIHH111« Vjpr DORTMUND (GPD) - De Zweedse tafeltennissers hebben Glenn Östh verlost van een syndroom. De 33-jarige coach had weliswaar groot vertrouwen in zijn spelers, maar een maal op het WK-podium in Dortmund bekroop hem de angst om voor de vierde keer naast de grote, door de Zweden zo graag gewilde, prijs te grijpen. Östh zou zijn conclu sies hebben getrokken uit een nederlaag tegen rivaal China en zou zijn baan bü de Zweedse tafeltennisbond onmiddellijk hebben opgezegd. „Voor mij was het een onmogelij ke taak geworden om de spelers na weer een nederlaag te motive ren. Ik was opgestapt", onthulde de trainer in Westduitsland. Maar zijn spelers hadden het beste met hun trainer voor, getuige de krachtsexplosie dinsdag tegen China. Die kwam voor Glenn Östh niet |echt als een verrassing. Sedert het WK in Delhi, twee jaar geleden, vervult hij de functie van hoofd coach van de Zweede mannen- ploeg, na eerst als assistent te hebben gefungeerd. Met de we tenschap getalenteerde tafelten- ers onder zijn hoede te heb ben, stelde östh een draaiboek sa- i, die als titel meekreeg: 'Hoe verslaan we de Chinezen', östh verdiepte zich in de Aziatische technieken en bracht zijn kennis op de spelers, die zich leer gierig opstelden en vele trainings kampen ondergingen. Heidens Niet altijd evenwel schaarden de Zweedse tafeltennissers, van wie Waldner, Appelgren en Persson - inmiddels miljonair zijn, zich ach ter de aanpak van hun coach. „Ie dereen denkt dat mijn ploeg func tioneert als een zelfspelende pia no. Coach van het Zweedse tafel- tennisteam is een van de moeilijk ste banen die je je maar kunt voorstellen. We hebben heel vaak moeilijkheden gehad. Het is een heidens karwei geweest om die gasten in het rechte spoor te hou den". östh gelooft niet in een langdu rige Zweedse overheersing in het tafeltennis. „Over twee jaar spe len we in Japan. Dan zijn de om standigheden weer anders. We wisten vooraf dat we in West duitsland onze slag moesten slaan. De jongens hebben hier in de competitie gespeeld en spelen op vertrouwde grond. En gezien de leeftijd van de huidige spelers was het een kwestie van 'nu of nooit'. Vier jaar geleden in Go thenburg was de druk te groot voor eigen publiek en in India speelden met het batje in de ene hand en een rol toiletpapier in de andere. Na de drie eerdere neder lagen tegen China was iedereen gefixeerd op dit WK". De Zweden grepen hun „enige kans" met volle overgave. „Een kwestie van geluk hebben", rela tiveert Osth. „Op het juiste mo ment kon ik beschikken over su pertalenten. Want eigenlijk is het natuurlijk onmogelijk dat wij, met maar 13.000 actieve beoefe naars, een grootmacht als China verslaan. In Zweden is tafelten nissers lang niet zo populair. In China lopen er tien miljoen rond. Daarom geloof ik dat ze straks in Japan weer een nieuwe talentvol le ploeg zullen hebben. In Dort mund hadden ze al een paar kan jers meegenomen. Jongens die op open toernooien van ons hebben gewonnen, maar hier note bene als sparring-partner zijn meege komen. Ik ben die Chinese coach uiterst dankbaar dat hy op zijn oude basis vertrouwde". Groot gat Glenn östh, die als actief speler nu niet bepaald op een glanzende internationale carrière kan terug kijken (hij werd éénmaal Zweeds kampioen met zijn club) heeft geen blind vertrouwen in de ping- pong-toekomst van de nieuwe wereldkampioen. De bond speurt naarstig naar jong talent, maar achter de huidige generatie gaapt een groot gat. Terwijl de oplei ding van tafeltennissers (waarbij dezelfde formule als bij het tennis wordt gehanteerd) als de beste van Europa wordt beschouwd. In zowat elk Zweeds gehucht staat een sporthal en daar is de in tafel tennis geïnteresseerde jongeling welkom en krijgt kosteloos on derricht van een gediplomeerde trainer. Een talent wordt direct doorgeschoven naar de jeugdse- lectie en kan rekenen op alle faci liteiten. Ter vergelijking: de Mechelen-libero Koeman zelfverzekerd MECHELEN (GPD) - Erwin Koeman is er rotsvast van overtuigd dat KV Mechelen op 10 mei in het Wankdorfstadion van Bern op draaft voor de eindstrijd van het Eu- ropa-Cup-II-toernooi. „Dat wordt een droomfinale, met Barcelona als tegenstander", voorspelde de Gro ninger, die gisteravond de liberopo sitie innam. Een gewaagde progno se, aangezien KV Mechelen in het stadion Achter de Kazerne Samp- doria Genua maar juist met 2-1 de baas bleef. De Italianen koesterden deze score als betrof het een 1,8-ka- raats diamant. „In de thuiswed strijd rekenen wij met Mechelen af', liet de opgetogen trainer Boskov weten. Erwin Koeman vertrouwt niette min in een goede afloop. „Vorig jaar wonnen wij van Atalanta Bergamo thuis ook met 2-1. Toen bereikten we in Italië eveneens de finale (KV Mechelen won in Bergamo ook met 2-1) en deze keer zal dat niet anders zijn. Wij gaan in Genua op 0-0 spe len en misschien scoren we daar Madrid niet echt op dreef met een countertje ook nog wel". (foto ap) Aad de Mos dacht er precies zo over, al nam hij iets meer terughou- dat het zijn derde boeking in het lo- dendheid in acht dan Koeman, pende Europese toernooi was in „Was het 2-0 gebleven, dan waren de thuiswedstrijd tegen Dinamo wij zeker geweest van de finale, Boekarest (0-0) was Vialli ook al ge- maar ook met deze eindstand acht schorst - moet hij bij de return ik ons zeer wel in staat de finale te pauzeren. bereiken. In Genua hoeven wij niet Hoe belangrijk Vialli voor de in het hoogste tempo te spelen en nummer drie in de serie A is, maak- hoeven wij het spel ook niet te ma- te hij een kwartier voor tijd duide- ken. Daar kunnen wij rustig gaan lijk door met een harde knal de Itali- counteren en in het verleden heb- aanse hoop op het bereiken van de ben wij bewezen dat we dat goed EC-II-finale levend te houden, kunnen", aldus de trainer, die zijn Koen Sanders, Vialli's bewaker van medische staf prees omdat de twij- gisteravond, ontbreekt vanwege Een tweede Beierse fla- felgevallen Koeman, Hofkens en De een schorsing over veertien dagen Wilde tijdig speelklaar waren ge- eveneens. De gele kaart die Victor maakt. kreeg voorgehouden had geen di- Sampdoria Genua zal over veer- recte gevolgen, tien dagen in het eigen Stadio Luigi KV Mechelen nam al na tien mi- Ferraris de 2-1-achterstand weg nuten de leiding door een doelpunt moeten poetsen zonder zijn sterspe- van Eli Ohana. De Israëliër rondde Ier Gianluca Vialli. Na een tamelijk een messcherpe voorzet van Bruno onschuldige overtreding tegen De- Versavel met een beheerste kopbal mesmaeker kreeg de Italiaanse ve- fraai af. In de nationale puntenstrijd dette een gele kaart van de rustig zit Ohana gewoonlijk op de wissel- leidende Zwitser Bruno Galler. Om- bank. Aad de Mos beschouwt hem als vierde buitenlander na Erwin Koeman, Graham Rutjes en Johnny Bosman en hij mag in de competitie maar drie 'vreemdelingen' opstel len. Wim Hofkens en Piet den Boer, gisteren reserve, gelden als voetbal- Belg. Ohana acht zich door zijn trainer zwaar ondergewaardeerd en voelt zich in het provinciestadje boven dien allerminst thuis. Hij zou na dit seizoen het liefst naar een warmer oord verkassen, bij voorkeur naar Italië. De sollicitatiebrief die hij gis teren achter de kazerne overhandig de, mocht gezien worden. Tot hij zich in de 50e minuut geblesseerd moest laten vervangen, was de lichtvoetige balvirtuoos de beste aanvaller van zijn ploeg. Met het vertrek van Ohana ver dween de angel uit de Belgische aanval. Het helse tempo van voor de rust begon de thuisclub bovendien ook steeds nadrukkelijker op te bre ken. In de eerste helft had KV, met Mare Emmers als aanjager en uit blinker, Sampdoria de duimschroe ven nog stevig aangedraaid. De Mos: „Toen speelden we zoals ik graag wil dat we spelen, met snelle acties over de vleugels". Omdat Mechelen vermoeid raak te, kon 'Samp' zich na de rust her stellen. De met nieuw elan strijden de ploeg uit de hoofdstad van Ligu- rië joeg de Belgen terug op eigen helft. Mancini en Cerezo stelden Preud'homme met striemende schoten danig op de proef, maar de nationale doelwachter wilde vooral nog van geen wijken weten. De Mos voorzag moeilijkheden en stuurde met Deferm een extra verdediger het veld in voor de aan valler Demesmaeker. Hoewel de trainer andere bedoelingen met zijn invaller had, trof deze met zijn eer ste balcontact direct doel. Na een vrije trap van Hofkens kopte De- ferm de bal vlekkeloos in. Zoiets wordt een gouden wissel genoemd. Maar ook dat doelpunt brak de Italiaanse veerkracht niet. Na slecht wegwerken van de Belgische verde digers scoorde Vialli een kwartier voor tijd vanaf de rand van het straf schopgebied de verdiende tegen treffer. De tijd was voor de Italianen toen nog te kort om het trotse re cord van KV Mechelen, dat nu al zestien Europa-Cupwedstrijden on geslagen is, nog aan het wankelen te brengen. „En over veertien dagen bestaat dat record nog steeds", al dus Erwin Koeman. Mickael Appelgren wordt gejonast door zijn ploeggenoten nadat Zwe den in Dortmund de Chinese tafeltennishegemonie heeft doorbroken. (toto AP) NTTB heeft 40.000 pingpongers. Zweden moet zich tevreden stel len met veel minder beoefenaars, maar het in het Scandinavische systeem ontglipt er geen enkel ta lent en hoeft een lid van de selec tie zich bijvoorbeeld niet druk te maken over de wijze waarop en wanneer er naar een toch belang rijk evenement als het WK wordt afgereisd, zoals dat bijvoorbeeld in het 'armlastige' Nederland ge beurt. Vertrouwen Nu de wereldtitel bij de landen- wedstrijden eindelijk is geïncas seerd, kijken de Zweden redelijk optimistisch naar het individuele toernooi, dat vandaag is begon nen. In '71 werd voor het laatst een landgenoot (Stellan Bengts- son) tot wereldkampioen ge kroond. Mickael Appelgren is er van overtuigd dat een van de Zweden het goud in Dortmund krijgt omgehangen. De absolute ster, Jan-Over Waldner, toont echter minder vertrouwen. In Delhi verloor de 23-jarige Euro pees kampioen nog in de finale van Jiang Jialiang, de Chinees die hij in de landenwedstrijd na een tumultueus duel overtuigend ver sloeg. „Juist nu we wereldkampioen zijn geworden, zal het moeilijk worden om ook in het individuele toernooi de titel te grijpen. De Chinezen zullen gebrand zijn op revanche. Ik denk dat vijf Zwe den de kwaliteiten hebben om kampioen te worden, maar onder de Chinezen zijn er ook vijf die ik een goede kans geef'. De eerste slag was in elk geval voor Zweden. DONDERDAG 17.00-17.35 BBC 2: Paarderennen: in Aintree. 17.35-10.10 BBC 2: Darts: Britse jeugd kampioenschappen. 19.00-19.30 SKY: Motor Sport News. 19.30-20.00 SKY: Surfer Magazine: vanuit Hawaii. 20.00-22.00 SKY: Australian Rules Foot ball. 21.40-23.00 BRT 2: EK Basketbal: sa menvatting van de finale vanuit München. 22.00-23.30 SKY: Basketbal: Europacup vanuit München. 23.00-23.45 Did 1: ARD-Sport extra: Europacup basketbal in München (finale voor landskampioenschappen), ijshockey interland in Stuttgart (Westduitsland-Ca- nada) en WK tafeltennis in Dortmund (in dividuele wedstrijden voor vrouwen en mannen). 23.30-01.00 SKY. IJshockey: WK B-lan den in Noorwegen. 00.00-00.50 BBC 1: Pro-Celebrity Golf: wedstrijden tussen duo's met een prof golfer een beroemdheid.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17