'Bokken zijn slechts een noodzakelijk kwaad' Winstgroei Heineken gedrukt Volkswoede over gezondheidszorg Italië Bierbrouwer verwerkt naweëen van groeistuipen Enige Nederlandse boldtenmesteiij dreigt te mislukken DONDERDAG 6 APRIL 1989 BINNENUND/BUITENIAND/ECONOMIE PAGINA 13 ROME Door heel Italië zijn rond de openbare ziekenhuizen spontane opstanden uitgebroken. Er worden stakingen georgani seerd en hier en daar komt het in de gangen van de ziekenhuizen tot relletjes en vechtpartijen tus sen de honderden patiënten die in lange rijen moeten wachten op hun beurt. En de volkswoede die er iri de sector van de Italiaanse gezondheidszorg is losgebarsten, heeft inmiddels ook de regering, onder leiding van de christen-de mocraat De Mita, aan het wanke len gebracht. door Marjon van Royen De oorzaak van dit alles is een de creet van dezelfde regering-De Mita, waarin bepaald wordt dat elke Italiaan vanaf deze week een eigen bijdrage moet betalen in de tot nu toe gratis gezondheidszorg. De regering besloot echter, in het kader van het schrijnende Itali aanse tekort op de begroting dat de tijd was aangebroken om de burgers zelf een deel te laten beta len voor hun onderzoeken, hun medicijnen en hun opnamen in de ziekenhuizen. Nu is het niet alleen de inhoud van deze maatregel, maar vooral de manier waarop die door de re gering is doorgevoerd die de woe de heeft opgewekt van patiënten, doktoren, verplegers, en ook de directeuren" van de openbare zie kenhuizen. "De maatregel van de regering is een enkele reis naar de chaos!", staat er op een groot spandoek dat aan de hekken van de Policli- nico Umberto IL in Rome wap pert. Bij de afdeling 'administra tie' staat een lange trieste rij van mensen tot buiten op de wankele trap van het gebouw. Vrouwen met kinderen op hun arm, oudere mannen, zuchtende mensen. Er wordt gemompeld. "Dit is nu al de vierde rij waarin ik vandaag sta", zegt een man. "Ik moest ei genlijk gisteren al worden opge- operatie aan mijn galblaas. Maar het is een comple te chaos. Ze zeggen dat je moet betalen. Maar niemand kan je ver tellen waar je moet betalen, hoe je moet betalen, of hoeveel je pre cies moet betalen. Dat is toch niet De man vertelt over zijn vruch teloze poging van de afgelopen dagen om op tijd in het zieken huis te worden opgenomen. De dokter had gezegd: acht dagen opname. En in de krant had ik ge lezen dat de regering heeft be paald dat we 10.000 lire (ongeveer 16 gulden) per dag moeten beta len. Dus dacht ik: dat wordt 80.000 lire". Toen hij eindelijk bij het loket kwam, bleek echter dat hij maar 10.000 lire hoefde te beta len. "Alleen de eerste dag, zeiden ze. Maar ze zeiden ook dat ik om te betalen, naar de bank moest gaan. Ze waren in het ziekenhuis niet toegerust om contant geld te ontvangen, zeiden ze". Dus ging hij naar de bank, en daarna met de bus weer terug naar het zie kenhuis, met een stortingsbewijs in zijn zak. "En nu zeggen ze op eens dat ik een deposito van 100.000 lire moet betalen. Voor het geval ik langer blijf', de man kijkt radeloos om zich heen. De chaos en de verwarring in de Italiaanse ziekenhuizen is compleet. Voor de regering was met het uitvaardigen van het de creet de kous kennelijk af. Geen nota, geen richtlijn, zelfs geen cir culaire is er uitgevaardigd om te vertellen hoe een en ander moet worden uitgevoerd. "De zieken huizen moeten zelf bepalen hoe ze de eigen bijdragen willen in nen", zei de minister van volksge zondheid woensdag in zijn tot nu toe enige 'opheldering'. In Bolog na boycotten de ziekenhuisauto riteiten de wet, en hoeven de mensen dus niets te betalen. Ter wijl men in Perugia tien dagen vooruit moet betalen en in Napels zieke mensen op straat zijn gezet omdat ze de bijdrage niet konden betalen. ziekenhuizen hebben ze de admi nistratiekantoren bezet, zodat voorlopig niemand de eigen bij drage hoeft te betalen. In veel fa brieken hebben werkonderbre kingen plaats. De vakbonden en de communistische oppositie hebben overal volkspetities geor ganiseerd. In alle ziekenhuizen is de consumentenbond bezig anti- betalingscomités op te richten. En voor 10 april is een algemene staking uitgeroepen. "Wie niet kan regeren, mag ook niet incasseren"; klinkt het bij de ingang van de eerste hulp van het San Camillo-ziekenhuis in Rome. Verplegers, doktoren en patiën ten met spandoeken, vlaggen en bordjes. Dan komt er om de hoek een ziekenauto aan. Als er een jongen wordt uitgelaten, met over zijn hele lichaam bloedende won den, stopt het geroep. "Nou kij ken of ze uit deze platte biefstuk nog tienduizend lire kunnen per sen", fluistert een van de bran carddragers die zich bij de menig te voegt. ZOETERWOUDE - Heineken is in 1988 vooral bezig gehou den door de naweëen van zijn groeistuipen. De winst van de bierbrouwer bleef vrijwel gelijk (291 miljoen gulden). Veel geld ging zitten in reorganisatie en modernisering van dochters in Zuideuropese landen. In de top. van het concern werd nogal wat geschoven met managers, die gedurende de periode van ex pansie van de afgelopen tien jaar het bedrijf binnenkwamen. Heineken, dat in de afgelopen tien jaar de omzet explosief zag groeien van 2,9 naar 7,3 miljard gulden, doet het in 1989 kalm aan met omvangrij ke nieuwe activiteiten. De groei zal geleidelijk zijn en over de gehele li nie gebeuren. Dit jaar wordt het aantal aandelen uitgebreid (één bo nusaandeel per vier aandelen), een operatie die wordt bekostigd uit de omvangrijke reserves (2,1 miljard) van het concern. door Raymond Peil Het heeft het afgelopen jaar nogal gerommeld in de top van het be drijf. Onder andere algemeen direc teur Van Soest werd overgeplaatst, terwijl elders in het bedrijf in de hoogste regionen een handvol men sen hetzelfde lot onderging. Top man Van Schaik verklaarde dit gis teren tijdens een toelichting op het financiële jaarverslag met de lange periode van groei die het concern achter de rug heeft. "Er kwamen veel nieuwe takken aan de Heine- ken-boom, waardoor op allerlei ni veaus mensen werden binnenge bracht. We zijn bezig dat materiaal door te lichten". Voorzitter A.H. Heineken van de raad van bestuur - hij wordt later dit jaar opgevolgd door Van Schaik - verklaarde dat het uitblijven van winstgroei van enige omvang mede te wijten is aan toegenomen ver koopkosten. Het pils, dat ruim 80 procent van de omzet van het con cern vormt, kampt met een toene mende concurrentie van uit België en Duitsland geïmporteerd bier. Heineken: "Het verkoopvolume van die biertjes is ontzettend klein. Die kleine biertjes zijn geen torpe do's die onder het slagschip Heine ken worden afgevuurd". De brou wer pikt zelf ook een graantje mee van deze trend door een aantal (on der meer Affligem, Koning, Duvel en Westmalle) te importeren. Heine ken zag zijn marktaandeel in Neder land met ongeveer een half procent teruglopen. Importbier heeft een aandeel van ongeveer drie procent. De bierconsumptie per hoofd van de Nederlandse bevolking daalde in 1988 van 84,3 tot 83,3 liter. Heine ken: "Gezien de slechte zomer een meevaller". De onderneming boekte in Ne derland en over de grens succes met nieuwe, lichte biersoorten. Meer nog dan Amstel Light (minder alco hol en caloriën) bleek de verkoop van het alcoholarme Buckler alle verwachtingen te overtreffen. De afzet van frisdranken (Royal Club, Sourcy) gaf een stijgende lijn te zien. Opvallend daarin is ook de stij ging van het aandeel 'light'-drank- en. Met gedistilleerd en wijn (Os borne) gaat het minder goed. Heine ken zag de verkoop van Bokma, Coebergh, Hoppe, Jagermeister en Zwarte Kip teruglopen. Eind april wordt de afronding verwacht van het overleg met on dernemingsraden en vakbonden bij Bols, met welk bedrijf Heineken een joint-venture opzet op het ge- biéd van gedistilleerd en wijn in de Benelux. Overeenstemming moet worden bereikt over maatregelen die het personeelsoverschot in deze sector opvangen. Vooraanstaand Heineken, 's werelds derde brouwe rij, kon zijn vooraanstaande positie op de internationale biermarkt in 1988 handhaven. In de EG en in Eu ropa beheerst Heineken ongeveer 10 procent van de markt, wereld wijd 4 procent. De winstverwach tingen voor 1989 zijn onzeker, af hankelijk van valutaschommelin gen, het weer en overheidsmaatre gelen zoals op het gebied van beper king van de drankverkoop en moge lijk de EG-plicht tot versoepeling van de contracten tussen de brou werij en de pachtende afnemers. De export naar de Verenigde Sta ten, die in 1987 sterk onder druk kwam te staan door concurrentie van onder meer bier uit Mexico, Ca nada en Australië, heeft de stijgen de lijn hervonden. Heineken, dat zich in de VS als duurder kwaliteits bier presenteert (in totaal 5 procent van de biermarkt), heeft ongeveer 26 procent van de omzet van 'het be tere bier' in handen. Bij geïmpor teerd .'light' bier bleef Amstel marktleider. Wat de Europese Gemeenschap betreft stond het jaar 1988 in het te ken van de totstandkoming van de interne markt, die volgens de plan nen in 1992 een feit moet zijn. "Hei neken is reeds geruimte tijd op vele belangrijke Europese markten ac tief, in veel gevallen met eigen brou werijen. Aanpassing aan de nieuwe situatie zal voor de onderneming dan ook geen ingrijpend proces be tekenen", aldus het jaarverslag. Het concern rekent op toenemen de concurrentie van niet-Europese ondernemingen. "Immers, een gro te Europese markt kan aantrekke lijk zijn voor ondernemingen die tot nu toe niet actief zijn in dit wereld deel". Voor overnemingen zijn er in de praktijk weinig mogelijkheden. Topman Van Schaik: "We zoeken het meer in participaties. Wereld wijd wordt regelmatig gekeken of we vermogen moeten stoppen in nieuwe of bestaande brouwerijen". De omzet van Heineken groeide in 1988 van bijna 6,7 tot 7,3 miljard gulden. De nettowinst kwam uit op 291 miljoen gulden, miljoen meer dan in 1987. Het concern verkocht in 1988,47 miljoen hectoliter bier, 4 miljoen meer dan in 1987. Wereld wijd werkten 28.719 mensen bij Hei neken en dochtermaatschappijen, van wie 6290 in Nederland. Pottenkijker Alfred Heineken was gisteren met één van zijn laatste optredens in het openbaar bezig als voorzitter van de raad van bestuur van het gelijkna mige drankenconcern. Heineken (65) wordt voorzitter van de raad van commissarissen hij volgt drs. S. Orlandini op die 'gewoon' com missaris wordt en wordt tevens gedelegeerd commissaris, één die voor de raad van commisarissen als een soort pottenkijker in het bedrijf rondloopt. Heineken: "Ik zal mij niet met de dagelijkse .gang van zaken bemoei en". Hij zegt wel te verwachten bij belangrijke beslissingen te worden geraadpleegd. Heineken heeft meer dan 25 jaar deel uitgemaakt van de raad van bestuur van het bedrijf, waarvan 18 jaar als voorzitter. De band tussen de brouwerij (op gericht in 1864 door grootvader Ge rard Heineken) en de familie blijft, afgezien van het gedelegeerd com missariaat ook bestaan door het feit dat Hëinekens dochter deel uit maakt van de raad van beheer van Heineken Holding nv. Heineken zelf bezit de meerderheid van de aandelen van deze holding, die op zijn beurt de meerderheid van de ruim 25,6 miljoen Heinekenaande- len bezit. Freddie Heineken is niet bang voor een vijandig overne mingsbod. "Dan moeten ze mij eerst doodslaan". Heineken, terugblikkend op 47 dienstjaren bij de grootste bierex porteur ter wereld: "Ik heb enorm veel voldoening beleefd. Ik ben er trots op dat het bedrijf is geworden tot wat het nu is. Mijn beste vrien den zijn mijn collega's. Ik heb mijn doel bij Heineken bereikt". TILBURG - "Geiten, daar heb je wat aan. Die zijn pret tig en nuttig, want ze leveren melk, waar je kaas van kunt maken. Maar wat moet je nou met een bok? Bokken zijn uitvreters. Ze brengen niets op; ze kosten alleen maar. Bokken zijn minder vriendelijk dan geiten en wat erger is, als je ze zou wil len houden, moeten ze wor den gecastreerd. Anders st inkt de hele omgeving als de hel". door Weert Schenk "Bokken worden dus niet gehou den. Klaar uit". Voor mevrouw J.L- .Jansen-de Smidt, secretaris van de Algemene Nederlandse Bond van Geitenhouders, is daar verder ook geen discussie over mogelijk. Dit al gemeen erkende standpunt in de geitenhouderij betekent jaarlijks de dood van duizenden jonge boklam- Het probleem van de overbodige bokken is de laatste jaren sterk toe genomen. Veehouders die vanwege de superheffing en het mestover schot hun bedrijf niet meer met koeien, kalveren of varkens konden uitbreiden, zochten naar -andere mogelijkheden. Zo gingen ze meer vallen kweken, nertsen fokken en dus ook geiten houden. In 1983 waren er in ons land nog maar 33.000 melkgeiten, hoofdzake lijk in bezit van hobbyisten. Sedert 1986 is dat aantal meer dan verdrie voudigd. Elke geit werpt jaarlijks, na een draagtijd van vijf maanden, twee lammetjes, een bokje en een geitje. Dat betekent dus de geboorte van ruim 100.000 gezonde dieren die voor de eigenaar waardeloos zijn. De geitenhouders beschouwen het als een groot verlies om de boklammeren aan te houden. De bokjes drinken de kostbare geite- melk op en ook als ze meteen aan de poedermelk .worden gezet, kosten ze alleen maar geld, ruimte en aan dacht. "Geen mens wil ze groot brengen", zegt mevrouw Jansen-de Smidt begripvol, "economisch ge zien is het geen rendabel produkt". Directeur H. Kil van coöperatie Almathea (links) en bedrijfsleider Peter Zeemeijer van de bokkenmesterij: "Er moeten regels komen voor de goede behandeling van bokken". (foto gpd) Het merendeel van de bokjes wordt dan ook meteen afgemaakt. Een spuitje geven is de mooiste ma nier, maar dat kost geld. Meer ge bruikte methoden om de dieren ge nadeloos te doden zijn: de hersens inslaan, wurgen, verdrinken of, wat het meeste lijden veroorzaakt, ver waarlozen tot de dood erop volgt. Liever zouden de geitenboeren de bokjes na de geboorte levend kwijt raken. Een beperkt aantal die ren wil op de markt wel eens een rijksdaalder opbrengen als handela ren ze kunnen verkopen aan mos lims. De bokjes worden dan op ritu ele wijze geslacht. 'Reerug' Een ander deel kan worden gesle ten aan bokkenmesterij en in Frank rijk en Italië, waar ze meer dan in Nederland houden van geitevlees. In ons land staat geitevlees meestal alleen onder de naam 'reerug' op het De transporten naar het buiten land zijn voor de bokjes een marte ling door het gebrek aan verzorging, voedsel en water. Vele bezwijken onderweg. De inspectie van de die renbescherming heeft deze week besloten meer aandacht te besteden aan de behandeling van de boklam meren in de stallen en tijdens het De in 1986 opgerichte Brabantse coöperatie Almalthea, waarbij mo menteel 65 geitenhouders zijn aan gesloten en meer dan 25 aankomen de geitenboeren popelend op de wachtlijst staan, probeert als enige een eigen bokkenmesterij in stand te houden. De problemen zijn ech ter groot en op de mesterij sterven bokjes aan allerlei ziekten. Na drie zeer verliesgevende jaren wordt binnenkort een definitieve beslissing genomen over het voort bestaan van het bedrijf. Het eerste jaar moesten d^ leden er een ton op toe leggen, het tweede jaar 80.000 gulden en voor dit jaar hoopt direc teur H. Kil van de coöperatie het verlies te beperken tot 25.000 gul den. Kil vindt de bokkenmesterij be langrijk voor de beeldvorming van de geitenhouderij. "Als je een nieu we tak van landbouw populair wilt maken, moet je aardig met de die ren omgaan. En ook als coöperatie willen wij geen valse naam krijgen". Als de bokkenmesterij gesloten wordt, moeten er regels komen voor de goede behandeling van de bok ken, zegt hij. Ziekten De mesterij van de 'Almalthea' staat in Moergestel. Slechts met grote aarzeling staat Kil een bezoek aan de stallen toe. Hij probeert het af te houden, omdat het te gevaarlijk voor de bokken zou zijn. Bezoekers kurtnen ziekten overbrengen van het ene bokkenverblijf naar het an dere. "De infectiedruk is groot". Slechts twee stallen mogen wor den bezichtigd, waar ongeveer 200 van de ruim 1900 aanwezige bokken staan. De diertjes op het stro zijn twee weken oud. Ze liggen, lopen, zetten de koppen tegen elkaar om de rangorde in de groep vast te stel len en lurken aan de spenen van een machine die automatisch poeder- melk maakt. Sommige bokjes hebben verf op hun kop. "Die moeten we in de ga ten houden", zegt bedrijfsleider Pe ter Zeemeijer, "omdat ze nog niet goed aan de speen kunnen drinken. We moeten oplassen dat ze niet ver drogen". Hij wijst op bokjes die van achteren nat en vies zijn. "Op hen moeten we ook goed letten. Ze heb ben diarree en zijn dan extra vat baar voor ziekten. Dat gaat over als ze de omschakeling van moeder melk naar de melkpoeder hebben verwerkt. Negentig procent van de bokken krijgt diarree". Het onder de knie krijgen van al lerlei ziekten vormt het grootste probleem in de geitenhouderij. De kennis en het vakmanschap om gei ten te houden schiet nog te kort. Het is lastig om op tijd ziekten te her kennen en die vervolgens met de juiste middelen te bestrijden. In de bokkenmesterij stapelen die problemen zich op. Omdat bok ken van verscheidene geitenhoude- rijen daar bijeen gebracht worden, komen daar allerlei ziekten te sa men. In het eerste jaar, toen de pes terij nog in andere stallen zonder klimaatbeheersing was onderge bracht, leidde dat tot een sterfte van 32 procent. Van de 5000 bokken gin gen er 1600 dood. Bacterie Een op de drie bokken ging, meestal in de tweede week na de ge boorte, ten onder aan maag-darm wormen, diarree, longaandoenin gen en 'zere bekjes', een nare, be smettelijke ziekte waardoor de die ren nog slechts moeizaam kunnen drinken. Ook gaan verhalen over een zeldzame bacterie in de herse nen, waardoor de dieren als gekken rondjes gaan draaien. Directeur Kil zegt deze aandoening niet te ken- In het tweede jaar, na de verhui- In Moergestel worden afgemest in plaats i zing naar Moergestel, daalde het dood. sterftecijfer tot rond de 30 procent. Er waren nog veel problemen met het gebruik van medicamenten. Wat kon de bokken wel worden ge geven en wat niet? Voor een enkele dodelijke ziekte bestaat zelfs geen medicijn. Volgens de directeur weet 'Al malthea' dat alles nu vrij aardig. Door ervaring wijs geworden is de uitval van bokkèn nu terug ge bracht tot 11 procent. ?'Het is nog veel", zegt de directeur, "maar ge zien de infectiedruk zeer redelijk". Op de bokkenmesterij worden dit jaar 8000 boklammeren aangevoerd om in acht weken rijp voor de slacht te worden gemaakt en als vlees klomp van een kleine tien kilo te worden geëxporteerd. De leden van de coöperatie zijn verplicht hun bokjes aan de mesterij af te staan. Een financiële regeling moet daar borg voor staan. Een boer die niet levert, krijgt een geldboete opge legd. Komt hij daarna zijn verplich ting opnieuw niet na, dan wordt zijn lidmaatschap van de coöperatie op- Voor bedrijfsleider Zeemeijer van de mesterij is het een ramp als de geitenboer zijn boklammeren vanaf het begin verwaarloosd. Als de geitenmelker de bokjes niet de speen geeft, laten die koppige bok ken zich dat nog heel moeilijk aan leren op de mesterij. Of als de bok ken ziek zijn, doordat ze op de tocht hebben gestaan, kunnen ze de ande re aansteken. 'Almalthea' eist daarom van de geitenboeren dat ze de bokken ge zond aanleveren. De transporteur moet daar op letten. Als deze een bok laat staan, moet hij zich ervan verzekeren dat het dier de volgende week wel meekomt. Een boer wordt terecht gewezen als blijkt dat op die manier bij hem teveel bokken ach terblijven of doodgaan, aldus Kil. Afmesten Als het experiment met de mesterij mislukt, wil Kil dat de boeren hun bokken zelf gaan afmesten. "Daar zijn wat ideeën over'. Over het bio- technologisch manipuleren van gei ten, opdat er voornamelijk geitlam meren worden geboren, wil de di recteur zijn hoofd nog niet breken. Hij weet niet of het ethisch verant woord is en bovendien is kunstma tige inseminatie bij geiten niet ge makkelijk. Kil kan vooralsnog niet anders dan afwachten wat voor de bokken 'maximaal haalbaar' is. "Het gaat ons natuurlijk wel in eerste instan tie om de geitemelk", zegt hij om vervolgens te verzuchten: "Bokken zijn een noodzakelijk kwaad". n direct door de geitenboer ge- (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13