Taboesfeer wordt doorbroken Onderzoek toekomst Keukenhof Noordwijks hotel Singer dreigt ontruiming PAGINA 12 DONDERDAG 6 APRIL 1989 Al vóór officiële opening 100.000 bezoekers binnen de poorten ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrouwen met haarproblemen. Mannelijke beharing (hirsutisme) of vervroegde kaalheid (alopecia). Zo langzamerhand wordt die kwaal, want dat is het, uit de taboesfeer getild. Maar problemen geeft het. Aan baardgroei is wel wat te doen, maar als ook het lichaam zwaar is behaard, durft de vrouw zich piet in een bikini of badpak te vertonen. Heel vroeger zeiden de artsen: „Pak maar een scheerapparaat". Ze wisten niet wat ze ermee moesten bginnen. Mini-symposium in Alphen over mannelijke beharing bij vrouwen door Jan Westerlaken Over mannelijke beharing en ver vroegde kaalheid bij vrouwen gaat het mini-symposium dat vanavond in het Alphense ver pleeghuis Oudshoorn wordt ge houden. Een huidarts, vrouwen arts, internist, plastisch chirurg en een huisarts geven aan welke mogelijkheden er zijn om aan die kwalen zo goed mogelijk het hoofd te bieden. Hun toehoorders zijn voorname lijk huisartsen. Omdat zij als eer sten met het ziektebeeld worden geconfronteerd. Dikwijls wordt het verschijnsel niet voldoende onderkend. Daarom, zegt gynaecoloog M. J. Crooy van het Rijnoordzieken- huis in Alphen, is dit mini-sympo sium georganiseerd. Een soort bijscholing voor de huisarts. Hirsutisme en alopecia. Het zijn kwalen die kunnen worden toegeschreven aan de hormonen huishouding die niet goed func tioneert. Een overproduktie van het mannelijk geslachtshormoon testosteron speelt hierin een niet onbelangrijke rol. Patiënten die hierdoor met kaalheid te kampen krijgen, vertonen vaak ook ont stekingen als schimmel en ko men daarmee bij de huidarts te recht. Is er sprake van overbeha- ring, dan loopt de patiënt bij de vrouwenarts. Toeloop Hoe groot het probleem is kan Crooy niet precies vertellen. Wel herinnert hij zich uit zijn periode in het VU-ziekenhuis in Amster dam dat er een enorme toeloop van patiënten met deze klachten was toen er in een damesblad over werd gepubliceerd. "Vrou wen toonden zich blij, omdat er eindelijk eens aandacht aan werd geschonken. Watje nogal eens te genkomt is dat er een onderlig gende oorzaak is die de vrouw dit probleem bezorgt. Pak je die aan, dan is het op te lossen. Dat de kwaal veel voorkomt, blijkt wel uit het feit dat er zelfs een vereni ging voor hirsutisme is met enige duizenden leden. Voor mij is dat een teken dat dit ziektebeeld fre quent voorkomt want anders heeft zo'n club geen bestaans recht". Vrouwen die met mannelijke beharing of kaalheid te kampen hebben behoeven echter niet bij de pakken te gaan neerzitten. Er zijn mogelijkheden om er wat aan scheerapparaat, te doen. De kaalheid kan eventu eel met een pruik worden geca moufleerd, maar er zijn tevens medicijnen in de handel die de haargroei bevorderen. Binnen en kele maanden zijn de eerste resul taten al zichtbaar. Risico's zijn minimaal als de vrouw ondercon trole blijft. Hirsutisme vergt, zeker als dat het gezicht betreft, wel een jaar of drie alvorens er een definitieve oplossing is. Zo'n lange tijd, zegt Crooy, is dus onaanvaardbaar. Daarom komt in dit soort geval len de schoonheidsspecialiste om de hoek kijken. Samen met dé gy naecoloog wordt dan de overma tige beharing aangepakt. De vrouwenarts doet dat medica menteus, de schoonheidsspecia liste verwijdert de haartjes met wortel en al. Epileren heet dat in vakkringen. Veel verzekeringen betalen de kosten van dat tijdro vende epileren. Leeftijd Leeftijd speelt geen enkele rol. Ie dereen, jong of, oud, kan een af wijkend haarkleed krijgen. Of dat nu kaalheid of mannelijke beha ring is. Gynaecoloog Crooy: "Meestal is hirsutisme er eerder. Je ziet in dit soort gevallen oo^c menstruatiestoornissen. Komt een vrouw met een combinatie van kaalheid en te veel lichaams- haar op het spreekuur, dan is zij al vrij lang blootgesteld geweest aan een te hoge spiegel van mannelij ke hormonen. Op oudere leeftijd, met name na de overgang, kun nen overbeharing en kaalheid zich voordoen. Niet in abnormale vorm, maar er is wel sprake van. De vrouwelijke geslachtshormo nen verdwijnen na de overgang, de mannelijke hebben dan in ver houding de overhand. Dan kan er bij de vrouw haargroei ontstaan op plaatsen waar dat niet gebrui kelijk is. Kleinkinderen hoor je wel eens zeggen dat oma prikt als je haar een kusje geeft. Oma scheert die haartjes dan". Als het om hormonen gaat, zijn die te reguleren, vertelt Crooy. Wanneer de mannelijke beharing zeer stringent is, wordt die streng aangepakt. "Er wordt dan een ho ge dosering anti-mannelijk ge slachtshormoon gegeven. Een ijzeren voorwaarde is dat die vrouw dan absoluut niet in ver wachting mag raken. De hoge do sis hormoon richt schade aan aan de vrucht". Opereren Sinds kort, nauwelijks een half jaar, past een plastisch chirurg van het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam een nieuwe techniek toe om overma tige mannelijke beharing op het gezicht van vrouwen operatief aan te pakken. Het is geen defini tief verhelpen van de kwaal want die moet na de ingreep met medi cijnen in de hand worden gehou den. Wat de chirurg doet is de op perhuid scheiden van de onder huid. Vervolgens snijdt hij de haarschacht door waardoor de haartjes op het gezicht geen voe ding meer krijgen. In enkele we ken kunnen die haartjes dood van het gezicht worden gewreven. Maar de wortel zit er nog dus groeien de haartjes na verloop Crooy: "Het is een techniek die alleen bij heel extreme gevallen wordt toegepast. Hoe je het ook wendt of keert, deze vrouwen zul len altijd op een behandeling met een medicijn blijven aangewe- Vrouwen die een te veel aan mannelijke hormonen produce ren, leidt dat tevens tot een man nelijk gedrag? Crooy: "Het gedrag is niet door mannelijke geslachtshormonen te beïnvloeden. Eventueel wel de libido (lust pm te vrijen). Wat wel voorkomt is dat deze vrouwen een zware stem, een groter strot- tehoofd en grotere spierbundels krijgen. Het kan", benadrukt Crooy, "maar het is bepaald geen wet dat het' ook werkelijk ge beurt". den verrichtte de Westduitse am- nodigen van de Japanse ambassa- bassadeur O. von der Gablentz de deur was de 380-jarige relatie die opening. De aanleiding voor het uit- Nederland en Japan hebben Alarmeringssysteem Katwijkse ouderen deze maand in gel)ruik KATWIJK Zelfstandig wonende ouderen in Katwijk kunnen vanaf deze maand worden aangesloten op een nieuw alarmeringssysteem dat de plaatselijke Stichting Bejaardenwerk en het verpleeghuis Overduin geza menlijk hebben opgezet. Hjj systeem werkt met een draagbaar zendertje dat in verbinding staat met een,alarmkiezer, die bij een noodsignaal telefo nisch contact zoekt met een hulpverlener. In eerste instantie kunnen 50 ouderen van het systeem gebruik maken, maar er bestaan mogelijkheden voor uitbreiding tot 200 of zelfs 1000 aansluitingen. Voor het opzetten van het systeem is in eerste instantie 65.000 gulden uitgetrokken. Het bedrag wordt gefinancierd uit de provinciale bijdrage voor het flankerend ouderenbeleid, dat erop is gericht ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen. Het alarmeringssysteem wordt op dins dag 18 april officieel in gebruik genomen door wethouder H.A. Hietkamp van Katwijk. Inmiddels zijn al 15 van de 50 beschikbare apparaten bij ouderen uit het kustdorp geplaatst. De eerste ervaringen zijn volgens coördinator F. Mul der van de Stichting Bejaardenwerk goed te noemen. "Natuurlijk heb je al tijd wat aanloopprobleempjes, maar die zijn inmiddels verholpen", zegt hij. Voor een aansluiting op het alarmeringssysteem betalen de gebruikers eenmalig 25 gulden en een maandelijkse bijdrage van 7,50 gulden. Niet iedereen wordt overigens direct als 'abonnee' toegelaten. De Stich ting Bejaardenwerk bekijkt of de toekomstige gebruiker de aansluiting op het alarmeringssysteem echt nodig heeft. "Niet elke aanvraag van een al leenstaande oudere wordt onmiddellijk gehonoreerd", zegt Mulder. "Ie mand van 70 kan tenslotte nog net zo fit zijn als iemand van 20. Het gaat ons echt om mensen met bijvoorbeeld een bepaalde handicap of een grote angst om de nacht alleen door te brengen. Met het in huis halen van het alarmeringsysteem krijgen zij de zekerheid dat er 24 uur per dag een be roep op hulpverleners kan worden gedaan. Zè kunnen daardoor langer zelfstandig blijven wonen". Ambassadeur Otaka slaat het vat saké aan. Keukenhof-voorzitter H. van Os staat klaar om het eerste vocht te tappen. (foto Holvast) LISSE Er wordt een onder zoek ingesteld naar de toe komst van de Keukenhof in Lis- se. De resultaten hiervan wor den binnen een jaar verwacht. Er wordt een commissie inge steld die in binnen- en buiten land vergelijkbare parken gaat bezoeken. Het onderzoek is be doeld om te bekijken of de Lis- sese bloementuin moet worden aangepast en zo ja op welke wij ze. Dit werd gisteren bekend gemaakt tijdens de officiële opening van de 40ste Keukenhof. De officiële ope ning werd dit jaar twee weken later gehouden na de eigenlijke opening van de bloementuin. Inmiddels hebben ongeveer 100.000 bezoekers al een kijkje genomen in de voorma- lige kruidentuin van Jacoba van Beieren. In het verleden stond het bloem bollenpark meestal nog niet in bloei tijdens de officiële opening. "Vaak kregen we opmerkingen dat het nog zo kaal was", zei Ir. H van Os, voor zitter van de raad van beheer van Keukenhof. "Daarom wordt dit jaar de officiële opening twee weken la ter gehouden". Van Os merkte op dat de Keukenhof er rond deze tijd van het jaar nog nooit zo prachtig heeft bijgestaan. Hoewel de bollen volop in bloei stonden, was het gis teren erg rustig in het park. Dit was echter te wijten aan de lage tempe raturen. De voorzitter verwelkomde te vens de Japanse ambassadeur T. Otaka, die de officiële opening van de bloementuin voor zijn rekening nam. Hij deed dit door een vat saké de nationale drank in zijn land aan te slaan. Otaka is de tweede am bassadeur die de bloementuin mocht openen. Enkele jaren gele- NOORDWIJK - Als de huidige gebruikers van het voormalige Zingerhotel aan de Zeereep in Noordwijk aan Zee niet kunnen aantonen dat zij rechten kun nen doen gelden op dat pand, wordt op zeer korte termijn tot ontruiming overgegaan. Dat bleek gistermorgen tijdens de openbare veiling van het ge bouw in hotel Hof van Holland in Noordwijk-Binnen. De veiling wordt uitgevoerd in op dracht van de Rabobank. Er rust een hypotheeklast op het pand aan de Zeereep en de debiteuren heb ben niet aan hun verplichtingen voldaan. De Rabobank besloot daarop tot verkoop. Enkele weken geleden betrokken de Drentenaren Lotterman en Groenewold het voormalige Zinger hotel en vestigden er het hotel Sin ger. Vlak voor de paasdagen opende het hotel zijn deuren en ontving de eerste gasten. De twee onderne mers zeggen het pand via een make laar van de stichting Bethel te heb ben gekocht. In het koopcontract is vastgelegd dat de eigendom in au gustus wordt overgedragen. De overname door de Drentena ren ten spüt, werd gisteren het hotel te koop aangeboden. De verkoop is in handen van notariskantoor Van Hoeken Janbroers. Hoewel het notariskantoor de voorgenomen verkoop ruim tevoren in de kranten heeft aangekondigd, hebben de hui dige gebruikers, Lotterman en Groenewold, zich volgens notaris Van Hoeken niet bij hem gemeld. Juist omdat het notariskantoor naar eigen zeggen officieel niet op de hoogte is gesteld van eventuele misverstanden, voorlopige koop contracten of andere overeenkom sten, ging gisteren de verkoop bij executie gewoon door, ook al is het pand sinds kort weer als hotel in ge bruik. Belangstelling De verkoop van het hotel verloopt in twee fasen. Gisteren is er bij inzet geboden, volgende week wordt bij afslag de uiteindelijke prijs be paald. De belangstelling voor de veiling was met ongeveer honderd gegadigden vrij groot. Nadat nota ris mr. P.J.L. van Hoeken de inzet had bepaald op 2 miljoen gulden, kwamen aarzelend vanuit de zaal de eerste biedingen. Na een lange reeks uitgebrachte boden, werd de uiteindelijke hoog Keukenhof-voorzitter Van Os sprak tijdens zijn welkomstrede de hoop uit dat Japan in de toekomst een be langrijke afnemer van bollen zal worden en dat de besprekingen tus sen beide landen om de importbe palingen te versoepelen succesvol worden afgerond. De voorzitter van de pers- en pro- pagandacommissie van Keuken hof, F. Benningen, toonde zich tij dens zijn toespraak tevreden over de Lissese bloementuin. "Het is goed gelukt om in deze 40 jaar een goede exploitatie op te bouwen". Tevreden was hij ook over het afge lopen jaar waarbij de Keukenhof 807.000 bezoekers trok. "Daarbij kwamen we dik uit de kosten". Fotograaf Ab Westerbeek liet de 40ste Keukenhof ook niet onge merkt voorbijgaan. Westerbeek gedurende vele jaren van de partij tijdens de openingen heeft een overzichtstentoonstelling gemaakt van foto's van bekende bezoekers die de afgelopen 40 jaar de Keuken hof bezochten. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het koningin Ju-, liana-paviljoen in de bloementuin. Streep Ook zijn er tot en met 21 mei, de sluitingsdag van de Keukenhof, 28 bronzen en marmeren beelden in het bollenpark te zien van de beeld houwer Jits Bakker uit De. Bilt. Bakker werkt al dertig jaar als kun stenaar. Het is voor het eerst dat de kunstenaar zo'n grote collectie beel den in de open lucht exposeert. Bij de molen is ook dit jaar weer een kunstwerk van de Franse kunste naar Daniël Buren. Evenals enkele jaren geleden heeft hij een 110 me ter lange 'streep' van gele en zwarte tulpen aangelegd. De Keukenhof is open tot 21 mei. Het park is dagelijks geopend van 08.00 tot 20.00 uur. ste bieder makelaar Proper uit Oegstgeest. Hij zette in voor 3.050.000 gulden. Proper handelt overigens in opdracht van iemand anders. Wie, wil hij niet zeggen. Zoals gebruikelijk bij een ver koop bij executie moet het pand 'ge schoond' worden opgeleverd. Dit betekent dat het voormalige Zin gerhotel niet alleen vrij van hypo theek- en andere lasten moet wor den opgeleverd, maar ook zonder bewoners. Op dit moment wonen Groenewold en zijn familie in het hotel en zijn er gasten onderge bracht. Of het ooit zo ver komt is nog maar de vraag. Als Lotterman en Groenewold kunnen aantonen recht te hebben op het pand, moet de veiling worden opgeschort. Hier Coördinator F.H. Mulder van de Stichting Bejaardenwerk: 'De aan loopprobleempjes zijn verholpen'. (foto Dick Hogewoning) Teddyberen één seizoen naar park Duinreü HAZERSWOUDE - De teddy- berenverzameling van de 17-ja- rige Hazerswoudse Natascha Looyenstein verhuist volgend jaar tijdelijk naar het attractie park Duinrell in Wassenaar. De Hazerswoudse is benaderd door het park om haar beren voor één seizoen, van april tot september, uit te lenen voor een tentoon stelling. Looyenstein heeft nu 307 be ren van alle soorten, maten en leeftijden in huis en ze verwacht niet dat het daarbij blijft. Met de toe kan echter alleen door tussen komst van een rechter via een kort geding worden besloten. No taris Van Hoeken stelde gistermor gen echter nadrukkelijk vast dat "de verkoop tot op heden rechtsgel dig is omdat niemand rechten op het pand heeft latei, gelden". De kernvraag is wie op dit moment ei genaar is van het pand. Kort geding Hotelhouder Groenewold vecht de veiling aan bij de rechter, zo maakte hij gisteravond bekend. Vrijdag dient een kort geding om de veiling van het hotel op te schorten. Haast is geboden, temeer omdat sluiting van het hotel Singer betekent dat de 20 man die Groenewold in loon vergoeding die ze van Duinrell krijgt kan ze haar collectie uit breiden. "Van dat geld koop ik nieuwe beren want ik heb er mi nimaal vijfhonderd nodig voor mijn berenmuseum". De berengek vindt het aan de andere kant jammer dat haar lie velingen naar Wassenaar ver huizen: "Het zal wel een kale boel worden hier in huis als mijn beren weg zijn. Maar de meest bijzondere exemplaren blijven hier, die leen ik niet uit. De an dere wordén in elk geval goed verzekerd. Gelukkig krijg ik een abonnement zodat ik mijn be ren regelmatig kan bezoeken". Een 'klein en romantisch huisje' voor haar beren is nog steeds het streven van Looyen stein. Ze heeft nu haar oog laten vallen op de molen van Hazers- woude. dienst heeft, op straat komen te staan. Omdat van een rechter niet kan worden verwacht dat deze zich in zeer korte tijd van alle stukken op de hoogte stelt, wil Groenewold dat er uiteindelijk een bodemprocedu re wordt gevoerd. In zo'n proces worden alle stukken nauwkeurig onderzocht en worden vele betrok kenen gehoord. Dit kan jaren in be slag nemen. Mocht de rechter in kort geding tot schorsing van de veiling overgaan, dan kunnen de twee hoteliers in elk geval tot het einde van de bodemprocedure in het pand blijven. De Drentenaar toont zich uiter mate verbaasd over de uitlatingen van notaris Van Hoeken dat deze niet officieel op de hoogte zou zijn 'Op belt wordt niet meer gegraven' ALPHEN AAN DEN RIJN - De provincie zal geen verdere graaf werkzaamheden uitvoeren op de voormalige gifbelt in de Alphense Coupépolder. Dat heeft wethouder W. de Jong gisteravond meege deeld. "Mij is gezegd dat de resulta ten van het justitieel onderzoek daartoe geen aanleiding geven. Er is niet gebleken dat er op de belt grote concentraties gif zijn te vinden", al dus de wethouder. Bij die lezing van de provincie zet De Jong overigens grote vraagte kens. "Ik ben allerminst overtuigd, ik heb sterk, het vermoeden dat de provincie uit gebrek aan middelen terughoudendheid betracht waar het bodemonderzoek betreft. 0ebiacht van de overname door Groenewold en Lotterman. Groene wold: "We hebben het notariskan toor bestookt met brieven, afschrif ten van de koopovereenkomsten en faxen. De notaris wist wel degelijk dat wij hier zitten. Ik begrijp niet waarom hij dat bij de openbare vei ling ten overstaande van iedereen glashard ontkent". De veiling is volgends Groene wold onrechtmatig. Naar nu blijkt heeft hij met de vroegere eigenaar van het pand, de stichting Bethel, een huurovereenkomst met recht op koop afgesloten. In augustus zou het eigendom van het pand naar Groenewolds zeggen overgaan naar de twee Drentenaren. De Rabobank wist volgens Groenewold van deze overeenkomst af. Voor de hotelhouder staat wel vast wie de opdracht tot koop heeft verstrekt aan de hoogste bieder van gisteren, makelaar Proper uit Oegstgeest. "Die man zat er voor de Rabobank. De bank koopt haar ei gen pand gewoon terug en verdub belt hiermee wellicht haar verlies". DONDERDAG 6 APRIL Alphen orgelconcert Ronald de Jong, aanvang 20.15 uur in de Ouds- hoornse kerk. mini-symposium over haar- problemem bij vrouwen, Zieken huis Rijnoord, aanvang 18.00 uur. Leiden concert Studenten Muziekge zelschap Sempre Cresendo, aan vang 20.00 uur in het Stedelijk Museum De Lakenhal. theater-programma Arjan Ederveen en Tosca Niterink: 'De Flessentrekker', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. lezing over Noord-Jemen door B.P. Hageman, 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. voorstelling 'Kamer«6' door het Stuffed Puppet Theatre, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Leiderdorp klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Winkelhof. VRIJDAG 7 APRIL Aiphen ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven, buurt centrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. jaarvergadering bouw- en hout bond FNV, met huldiging jubilaris sen, aanvang 20.00 uur in ge bouw Contact, Hortensiastraat. film: 'Big Time', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. Dabar, van 19.00 tot 22.00 Maranathakerk, Dijkstraat 2a. voorstelling Circus Bassie (driaan, aanvang 16.30 uur op het terrein van de Groenoordhal- len. concert in de Gitaarserie door Bert Maas (gitaar), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. optreden 'Montezuma's Re venge' met theaterprogramma Volume I', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Bloedbruiloft' door Theatergroep Carousel, aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea ter, Cleveringaplaats. dansavond mmv Gijsbert van Duivenbode, aanvang 20.15 uur Nieuwkoop Lente-workshop in cultureel centrum Over de Drempel, Beethovenlaan 31, van 9.30 tot 15.30 uur. zwemmarathon 'De zes van Nieuwkoop' in De Wel, aanvang 19.00 uur. Oegstgeest uitvoering van de operette 'Gröffin mariza', door Operette vereniging De Troubadours, aan- ZATERDAG 8 APRIL Aarlanderveen concert 'Black Dyke Mills Alkemade optreden band 'Immortel', jon gerencentrum Splotsz, 21.30 uur. Alphen rommelmarkt en fancy fair handbalvereniging Rijnstreek, vanaf 10.00 uur, sportcomplex Ze- gersloot. jeugd-familie-musical 'Broodje Boek' door Jeugdkomedie Am sterdam, aanvang 14.00 uur in het Parktheater. concert Sean Cannon (zanger Dubliners) in Parktheater, aan vang 20.30 uur. Koudekerk verenigingendag in de Ridder hof, aanvang 10.00 uur. Dabar, van 10.00 tot 22.00 uur, Maranathakerk, Dijkstraat 2a. vlooienmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur in de bijhal; Circus Bas sie Adriaan, 14.00 uur op het terrein van de Groenoordhallen. bingo Speeltuinvereniging Westerkwartier, aanvang 19.00 uur in gebouw ten Catestraat 10a. optreden Haags Folkloristisch Dansensemble 'Baluta', 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Bloedbruiloft- door Carousel, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleveringa plaats.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12