'Je bent gek als je nog verpleegkundige wordt' Wellicht islamitische basisschool in Leiden DONDERDAG 6 APRIL 1989 Opstelling actievoerders verhardt zich LEIDEN - De opstelling van de actievoerders onder het ver pleegkundig personeel van het Diaconessenhuis is zich aan het verharden. Verdergaande ac ties dan de patiëntvriendelijke behandeling die de afgelopen drie dagen is gevoerd, zijn reeds in overweging genomen. Ge dacht wordt aan het draaien van zondagdiensten en het weige ren van medische handelingen die verpleegkundigen eigenlijk niet mogen uitvoeren. door Meindert van der Kaaij De reactie op de acties van de direc tie en hoofden van afdelingen valt de actievoerders 'vies tegen'. Afde lingshoofden hebben geweigerd aan de acties van het verpleegkun dig personeel mee te werken. Ook de ongezouten uitspraken die de Nationale Ziekenhuisraad - de werkgevers van de ziekenhuizen - enkele dagen geleden deed, hebben olie op het vuur gegooid, zo lijkt het. "De houding van top en midden kader ervaren wij als ontmoedi gend. Wij vinden dat ze ons initiatief de grond in hebben geboord", zegt Joost Koeken, lid van het actiecom- mité. Onmiddellijk laat een collega daar op volgen dat zij zich niet zul len laten inpakken. "We hebben a gezegd en zullen beslist b zeggen. Als ze denken dat we niet verder durven, dan vergissen ze zich", gaat Koeken verder. Verpleegkundigen willen met de ze actie bereiken dat in de cao-be sprekingen een loonsverhoging van 5 procent wordt bedongen. Boven dien willen ze aandacht trekken voor het feit dat de verzorgende be roepen steeds zwaarder zijn gewor- den. Met uitzondering van het Aca demisch Ziekenhuis worden in an dere in de Leidse regio soortgelijke acties gevoerd als in het Diacones senhuis. plichtsgetrouw Volgens directeur patiëntenzorg dr. M.P. Hennink van het Diaconessen- huis is de roep om een betere salari ëring volkomen terecht. "Door nie mand kan worden ontkend dat ver pleegkundig personeel wordt on dergewaardeerd, dat er een grote achterstand is ontstaan met verge lijkbare beroepsgroepen in het be drijfsleven", zegt Hennink. Volgens hem had dat nooit mo gen gebeuren. "In dat opzicht wreekt zich de zeer plichtsgetrouwe instelling die mensen in de gezond heidszorg hebben. Ze zijn dus in de loop der jaren slachtoffer geworden van hun eigen dienstbaarheid en zwijgzaamheid. Wat dat betreft is het goed dat deze kwestie eens in de publieke opinie komt", aldus Hen nink. Dat betekent echter niet dat hij helemaal achter de acties staat. Vol gens Hennink is het voor de directie niet toelaatbaar dat de verzorging verstoord wordt door de acties. Vanwege de acties is in het Diaco nessenhuis vanaf maandag het aan tal opnames en operaties vermin derd. "Dat hebben we gedaan om de patiëntenzorg niet in gevaar te bren gen. Maar daar kunnen we natuur lijk niet mee doorgaan", aldus de di recteur patiëntenzorg. Zondagsdiensten en het weigeren van medische handelingen zoals het geven van injecties, vindt Hen- ning acties die de grens van het toe laatbare overschrijden. "Afgezien van het feit dat we die acties niet kunnen tolereren, lijkt me het ook onverstandig. Zoiets werkt ave rechts, omdat andere belangen een rol gaan spelen. Artsen zullen dat niet prettig vinden. Ook het patiën tenplatform zal daartegen in op stand komen", voorspelt Hennink. Mochten dergelijke acties toch doorgang vinden, dan denkt Hen- LEIDEN Er komt wellicht een is lamitische basisschool in Leiden. De stichting Islamatische Basis scholen Leiden heeft een verzoek ingediend bij de gemeenteraad om een school op te richten. De brief is voorzien van 113 handtekeningen. Volgens een woordvoerster van de stichting wordt het verzoek boven dien ondersteund door diverse Leidse moslim-organisaties. Het hoofd van de directie onder wijs, P. Peters, kan nog niets zeggen over de kans dat de school er ook daadwerkelijk komt. "Het oprich ten van een school is niet iets wat je op een achternamiddag even doet. Er moet aan zeer veel formaliteiten worden voldaan". Peters denkt dat het op zich mogelijk moet zijn een islamitische school op te richten. "In Eindhoven en Rotterdam zijn dergelijke scholen opgericht. In Utrecht loopt er daarentegen een beroepszaak tegen de gemeente omdat de oprichting van een islami tische school is geweigerd". Een van de eisen voor oprichting van een bijzondere school is dat de instantie die de aandraag doet, moet zijn aangesloten bij een overkoepe lende organisatie. Daaraan is nog niet voldaan. Een woordvoerster van de Leidse stichting denkt dat de stichting Islamitische Basisscholen Leiden zich eerst moet aansluiten bij de katholieke of protestantse koepel. "Zo hebben de andere isla mitische scholen in Nederland dat ook gedaan. Pas als er zo'n 45 scho len zijn, kunnen we zelf een over koepelende organisatie oprichten". Een andere eis voor oprichting is dat er minimaal 50 leerlingen moe ten zijn aangemeld voor de nieuwe school. Peters stelt dat het onduide lijk is of nu al aan dit vereiste is vol daan. "Uit de aanvraag blijkt niet of het om 113 adhesie-betuigingen gaat of dat het om 113 ouders gaat die van plan zijn hun kind op de is lamitische school onder te bren gen". De woordvoerster van de stich ting zegt echter dat de 113 handte keningen afkomstig zijn van ouders die hun kinderen naar de islami tische school willen sturen. "De meeste ouders hebben meer kinde ren. het gaat in totaal om wel 200 leerlingen. Volgens de woordvoer ster is het dan ook geen enkel pro bleem om aan de eis van minimaal 50 leerlingen te voldoen. "Er kun nen in Leiden wel vijf of zes islami tische scholen met 50 leerlingen ko- De school zou moeten starten met drie klassen. De woordvoerster schat dat zo'n school ongeveer 120 tot 140 leerlingen zou tellen. Het is volgens haar niet strikt noodzake lijk dat de basisschool louter islami tische leerkrachten telt. "Elders in het land hebben de islamitische scholen ook wel Nederlandse lera- Aan het eerste vereiste, dat het verzoek voor 1 april moet zijn inge diend, is intussen .voldaan. De ge meenteraad neemt nu voor 1 okto ber het besluit of de school er komt. Als de gemeenteraad een voor de stichting Islamitische Basisscholen Leiden een positief besluit neemt, kan het volgens Peters nog wel eni ge tijd voor de school de poorten opent. "Dat zou kunnen op 1 augus tus 1990, maar ook nog wel een jaar later. Het is mede afhankelijk van de vraag of het ministerie van on derwijs toestemming geeft en of er ruimte kan worden gevonden". De stichting wil zelf graag dat de school wordt gevestigd in de Meren wijk of Leiden-Zuid. nink in de eerste plaats dat het op de weg van de Nationale Ziekenhuis raad ligt om middels een kort ge ding het personeel te sommeren weer het werk op de gebruikelijke wijze te hervatten. "Het is zeker niet te hopen dat het ooit zo ver komt. In dat geval zouden de acties volledig haar doel voorbij schieten", meent Henning. Zonnetje De afgelopen drie dagen is er in het Diaconessenhuis een zogenaamde patiëntvriendelijke actie gevoerd onder de slogan: 'Patiënt verwend, wij 5 procent'. De zieken werden in het zonnetje gezet en kregen de hoe veelheid tijd en aandacht zoals het eigenlijk zou moeten. Een praatje maken met de patiënten en eens ex tra het kussen opschudden hoorden daarbij. Ook werden de patiënten niet meer op de gebruikelijke vroe ge tijdstippen gewekt. De bezoekers kregen maandag een brief in de handen gedrukt waarin werd gevraagd om ook eens wat taken over te nemen. Zo kon ge holpen worden bij het wassen van patiënten en het eten en drinken of kon er met patiënt een wandelinge tje over de gang worden gemaakt. Er was daarom ook een 'doorlopend bezoekuur' ingesteld. De actiebereidheid onder de ver pleegkundigen verschilt sterk. Vol gens organisatoren is dat terug te leiden op de onbekendheid van ver pleegkundigen met het verschijnsel actie-voeren. Ook speelt de aard van het ziekenhuis volgens Koeken hierin een rol. "Werknemers van het Diaconessenhuis hebben gehoor zaamheid hoog in het vaandel. Ze zijn zich erg bewust van de hiërar chische verhoudingen". Dat geldt met name voor de hoof den van de afdelingen. Zij weiger den aan de acties mee te werken. "Ze zijn bang dat de acties uit de hand gaan lopen en dat zij daarvoor verantwoordelijk worden gesteld", zegt Koeken. Een angst die nergens op is gebaseerd. De acties worden juist gevoerd omdat ze het met die patiënten goed voor hebben en ze willen dat ook in de toekomst een goede zorg mogelijk is, zo stellen de actievoerders. Later laat Koeken zich ontglippen: "Die hoofden zijn natuurlijk ook bang voor hun eigen hachie". Gechanteerd De acties die nu gevoerd worden komen voort uit de 'basis' van de verpleging, maar gelden overigens ook voor de rest van het personeel dat bij het ziekenhuis in dienst is. "Het is een heel gek gevoel", zegt Martha van Leeuwen, verpleegkun dige en lid van het actiecomité. "Je hebt bewust een beroep gekozen waarbij je altijd klaar staat voor an- De 86-jarige patiënt A. Dirkse biedt voor de verandering verpleegkundige Petra foto Loek Zuyderduln) deren. Je doet het werk uit een vorm van menslievendheid. Nu op eens ga je daartegen in. Maar ik doe het omdat ik zie dat ik met die in stelling altijd gechanteerd ben. Er is misbruik gemaakt van mijn beroep scode". Daarbij vraagt Van Leeuwen zich ook af of de patiënten eventuele harde acties zo erg zouden vinden. "Het is wel een beetje eigenbelang van ons dat we wat loonsverhoging willen, maar dat is niet alles. De ma- Banenmarkt voor letterenstudenten LEIDEN - In de Hooglandse kerk wordt 12, 13 en 14 april een banen markt voor letterenstudenten ge houden. De banenmarkt is georga niseerd door de Vereniging Contac ten Letterenstudenten en Arbeids markt (VCLA) en de Leidse univer siteit. De bedoeling is om letteren studenten en het bedrijfsleven met elkaar in contact te brengen en op die manier de kans op een baan voor deze studenten te vergroten. Vroeger vonden letterenstuden ten na hun studie vrijwel automa tisch een baan in het onderwijs of in de wetenschap. Nu echter vinden ze steeds vaker een betrekking in het bedrijfsleven. Studenten kunnen tijdens de banenmarkt inlichtingen inwinnen over bedrijven. Voorts hebben ze de mogelijkheid zich door een aantal bedrijven proefsol- licitaties te laten afnemen. nier waarop we nu ons beroep moe ten uitoefenen is zo vreselijk onbe vredigend. Vanwege de zeer grote werkdruk kun je niet voldoende aandacht schenken aan patiënten. Het is altijd maar jachten geblazen, praten in telegramstijl, hopen dat er geen vragen worden gesteld. Is de patiënt daarmee dan gebaat?" "Ik wil voorkomen dat het vak van verpleegkundige, een vak waar van ik hou, afglijdt naar het niveau nul-komma-nul. Ik ben in 1969 de verpleging in gegaan en heb het sindsdien alleen maar slechter zien worden. Vroeger deden we nog wel eens een spelletje met patiënten. Mensen die geen bezoek kregen en vereenzaamden. Dat is nu verleden tijd. Het beroep is onaantrekkelijk geworden. Je bent gek als je nog verpleegkundige wordt", aldus Van Leeuwen. Opschudden den om de acties. De operatie had een vertraging van ongeveer ander half uur. "Het valt niet mee om zo'n kind al die tijd zoet te houden. Ze weten dat er wat gaat gebeuren, ze zijn nuchter en zelf vinden we het ook niet zo prettig dat het zo lang duurt. Toch vind ik dat de acties te recht zijn. De verzorgende beroe pen zijn de laatste tijd te veel in de klem gezet. Bovendien zijn we van tevoren keurig en eerlijk over alles ingelicht", aldus een van de ouders. Kijkend naar de vele posters en spandoeken die in de gangen van Diaconessenhuis hangen, zegt ac tievoerder Koeken ten slotte: "Het is wel leuk dat ludieke, maar intus sen denk ik dat het tijd wordt voor wat hardere acties. Ik heb zo het ge voel dat we nog steeds niet serieus worden genomen. Dat ze denken: 'ach dat loopt wel los'. Ze zullen merken dat het ons toch Navraag bij verscheidene patiënten leert dat niemand echt hinder van de acties heeft ondervonden. Inte gendeel. De meesten zeiden het juist wel prettig te vinden eens wat meer aandacht te krijgen. "Van mij mogen ze het hele jaar actie voe ren", meent de 86-jarige Leidenaar A. Dirkse. "Ze hebben nu ten min ste tijd voor je. Anders zetten ze 's ochtends het ontbijt voor je neus en weg zijn ze. Vanmorgen was het: 'goede morgen', 'heeft u lekker ge slapen?' en 'zal ik de kussens nog eens opschudden?' Dat is toch veel menselijker", zegt Dirkse. Ook de ouders van kinderen die gisteren geopereerd werden aan hun ogen, konden niet kwaad wor- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Disco (i) Dichtgetimmerde ramen, een flink uit de kluiten gewassen ke rel voor de deur, en veel te luid ruchtige in- en uitlopende jonge ren. Dat moet een discotheek zijn. Althans, het komt overeen met het stereotiepe beeld dat vooral de oudere generatie van discothe ken heeft. Of erger nog: het disco wereldje wordt door hen vaak ge- associeërd met vechtpartijen, drankmisbruik, drugs en overlast op straat. Op 25 april houden de Neder landse discotheekhouders 'open huis' in een vertwijfelde poging af te komen van het 'louche imago' dat deze bedrijfstak volgens Ho reca Nederland kenmerkt. Ou ders, omwonenden, onderwij zers, gemeenteraadsleden, wet houders; alle mensen die op één of andere manier iets met de dis cotheek te maken hebben, maar er nooit binnen zijn geweest, kun nen tijdens het 'open huis' een kijkje komen nemen. U kon daar over vorige week al lezen in deze krant (d.d. 29 maart). Wij hebben een rondje gemaakt langs de Leidse discotheken om er achter te komen of zij ook mee doen aan de landelijke discothe- kendag. De meeste Leidse disco theekhouders blijken niet onwil lig om hun deuren wijd open te zetten maar zijn verrast door deze nieuwe ontwikkeling in 'disco- land'. Ze hebben, zonder uitzon dering, nog niets gehoord over het initiatief van Horeca Neder land. Leo Kamphues, van de Koets- o-theek aan de Kruisstraat, denkt als enige dat jongeren het hele maal niet zo prettig vinden als hun ouders komen kijken waar ze uithangen. "Onze bezoekers zijn 18 jaar of ouder en dus volwassen. Ze willen op eigen benen staan". En de politici en omwonenden? "Ik heb raadsleden en buurtbe woners al zo vaak uitgenodigd om eens een kijkje te komen némen", reageert Kamphues. "Die zijn kennelijk niet geïnteresseerd, want ik heb nog nooit iemand ge zien. Verder hebben wij er niet zo'n behoefte aan om de zaak voor Jan en Alleman open te stel len". "Ik vind het wel een goed idee", verklaart eigenaar I.R. Lynch van discotheek Broadway aan de worden geassocieerd met vecht partijen en vandalisme en ge schreeuw van dronken bezoe kers. "Als ik sommige buurtbe woners moet geloven is het hier net Bayrut. Die overlast wordt vreselijk overdreven. Ik wil wed den dat de vernielingen hier op straat op een veel lager niveau lig gen dan elders in de stad". De Jong juicht de actie van Ho reca Nederland toe maar kan er zelf niet aan meedoen. "Wij zijn alleen op vrijdag en zaterdag ge opend. Op 25 april (dinsdag) zijn we gesloten. Maar waarom zou den ouders niet gewoon een keer in het weekeinde met hun kinde ren meekomen", vraagt De Jong zich af. Disco (3) n de Leidse discotheken? "Misschien als ouders of omwonenden een keer binnen kijken dat we dan i het imago dat een discotheek alleen te maken heeft met zoveel mogelijk drinken en herrieschop- (foto Jan Holvast) Breestraat. "Als ik er over bena derd wordt doen we zeker mee. Misschien als ouders of omwo nenden een keer binnen zijn ge weest dat we dan eens afkomen van het imago dat een discotheek alleen te maken heeft met zoveel mogelijk drinken en herrie schoppen. Het zou goed zijn als ouders eens konden zien dat het hier vooral gaat om het sociaal sa menzijn van jongeren". Eigenaar L. van Hese van Club '70 aan de Stationsweg staat niet afwijzend tegenover een 'open huis' en hoopt ook dat het nega tieve beeld van discotheken daar door een beetje wordt bijgesteld. "Veel mensen hebben geen flauw idee van wat zich in een disco theek afspeelt. Als ik sommige verhalen hoor, wij noemen het al tijd maar cowboy-verhalen, rijzen je haren te berge. Mensen weten vaak niet waarover ze praten. Ik hoor weieens dat ze hier niet naar binnen durven. Gelul. Als ze op vakantie naar Spanje gaan zitten ze ook tot vijf uur 's nachts in de disco. Tuurlijk gebeurt er wel eens wat", geeft Van Hese toe. "Maar louche is het hier niet. Als ze binnenkomen met drugs of weet ik veel wat voor rotzooi, flik keren we ze meteen eruit. Die troep moet ik niet. Ik weet wel dat dat me niet door iedereen in dank wordt afgenomen. Maar dat zal me een zorg zijn". Disco (2) De Leidse discotheekhouders zijn geen van allen te spreken over de term 'louche' als het gaat over het imago van de Leidse eta blissementen. Eigenaar Ben Luijkx, van het Swingcafé De Overkant aan de Beestenmarkt: "Als je een paar etters binnen krijgt, gaat er weieens wat fout. Het discobedrijf is een moeilijke bedrijfstak. Op een gemiddelde zaterdagavond krijgen we 300 mensèn binnen. Allemaal heel verschillende types. Natuurlijk zit er weieens een verkeerde tus sen en dan kan er wel wat gebeu ren. Maar als ik na ga wat ik tot dusver in Leiden heb meege maakt valt het allemaal wel mee". Luijkx heeft niet zo'n behoefte aan het houden van een 'open huis'. "Iedereen kan hier altijd binnenkomen om een kijkje te nemen. Ik vind het wel een goed idee dat ouders een keer met hun kinderen meekomen. Maar dat gebeurt al. Op 3 oktober sterft het hier van de ouders". Ruud Lorrier, eigenaar van The Jam aan de 2de Binnenvest gracht, is wel enthousiast op ge plande 'open dag'. Ook hij weet nog niets van het initiatief van Horeca Nederland. "Maar wij doen er zeker aan mee", reageert hij spontaan. Ron de Jong van discoclub Ba nana aan de Langebrug meent ook dat discotheken ten onrechte Volgens burgemeester Goekoop, die het horecabeleid in zijn porte feuille heeft, staat het imago van de Leidse discotheken helemaal niet ter discussie. "De discothe ken vervullen een goede functie als ontmoetingsplaats voor Leid se jongeren. Ik moet er niet aan denken dat die mogelijkheid om bij elkaar te komen niet zou be staan. In de Leidse discotheken doen zich nauwelijks problemen voor. Het probleem in Leiden is gelegen aan de buitenzijde. Als het sluitingsuur daar is krijg je namelijk een horde jeugd de straat op die soms overlast ver oorzaken. Dat is waar de buurten over klagen. Mijn standpunt is dat een flexibeler sluitingsuur, uit het oogpunt van kleine crimi naliteit en vandalisme, een verbe tering kan bewerkstelligen. In de volgende collegeperiode zal de discussie over het sluitingsuur ze ker weer aan de orde komen". Het 'open huis' van discothe ken vindt Goekoop een goed idee. "Die openheid kan er toe bijdra gen dat ouders zich minder be zorgd maken over waar hun kin deren het weekeinde doorbren gen". Heeft de burgemeester als vader van drie dochters zelf ook de behoefte om de discotheek eens in te duiken? "Ik ben er al eens geweest", bekent Goekoop. "Samen met mijn vrouw. En ik ben er zelfs gaan dansen. Voor m'n plezier natuurlijk. Ik moet er wel bijzeggen dat mijn dochters met kromme tenen hebben toege keken". Meelfabriek waarschijnlijk niet op lijst monumenten Tien mille voor muziekgebouw LEIDEN - Het comité Zomerpost- zegels heeft de vijf Leidse muziek verenigingen 10.000 gulden ge schonken voor de inrichting van het muziekverzamelgebouw. Het be drag werd vanochtend officieel overhandigd aan vertegenwoordi gers van de vijf verenigingen. Dit gebeurde in het PTT-kantoor in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. LEIDEN - De meelfabriek De Sleutels komt hoogstwaar schijnlijk niet op de gemeente lijke monumentenlijst. De mo numentencommissie heeft gis teren met de kleinst mogelijke meerderheid - vijf tegen vier stemmen - besloten dat het complex in zijn geheel, maar ook de verschillende onderde len niet waardevol genoeg zijn om beschermd te worden. Het advies van de commissie wordt binnenkort voorgelegd aan het college. Dat moet neemt de de finitieve beslissing. Twee maanden geleden besloot de monumentencommssie aan dat de Meelfabriek in haar geheel niet de moeite waard was om op de monu mentenlijst geplaatst te worden. Het complex werd door de commis sie omschreven als 'beeldbepalend, maar bijzonder lelijk en uit de toon vallend. Vier van de acht toen aan wezige leden pleitten er echter wel voor om het silogeb m en het ke telhuis van de fabriek te behouden. De vier leden gaven toe dat ook deze twee gebouwen niet bepaald fraai zijn. Ze symboliseren echter een stukje industrieel verleden. Bo vendien zijn deze twee gebouwen volgens de vier leden van de van de commissie bouwkundig uniek. Zo is het silogebouw bijvoorbeeld het eerste, volledig uit beton opgetrok ken silogebouw in Nederland. Een definitief advies kon de mo numentencommissie de vorige keer niet geven, omdat de stemmen op dit punt staakten. Gisteren was ook het negende lid van de commissie aanwezig, en dat bleek een tegen stander te zyn van het behoud van het silogebouw en het ketelhuis. Volgens commissielid Veldhui zen zijn gisteren geen nieuwe gege vens aangevoerd die zouden kun nen pleiten voor de bescherming van de Meelfabriek. "Wel willen we het college voorstellen om meer bij zonderheden over De Sleutels te verzamelen. Daarmee kan de docu mentatie over de Meelfabriek wor den uitgebreid, waardoor sommige van de unieke facetten van de fa briek toch bewaard blijven. De commissie vindt De Sleutels echter ook weer niet zo bijzonder dat ge deelten ervan gespaard moeten blij- Drs. J. Waldus in bestuur RUL LEIDEN - Drs. J A. Waldus wordt waarschijnlijk binnenkort be noemd tot lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Waldus is eind vorige maand voor gedragen voor deze functie. Minis ter Deetman van onderwijs heeft de voordracht inmiddels overgeno men. Waldus (46) is nu nog directeur financieel-economische zaken bij het ministerie van verkeer en water staat. Hij volgt mr. G.J. Jansen op, die in januari het college van be stuur heeft verlaten. Inbreker aangehouden LEIDEN Een 34-jarige Hagenaar is afgelopen nacht aangehouden bij een inbraak bij een bedrijf aan de Lammenschansweg. De man had een ruit ingeslagen en zich vervol gens het kasgeld toegeëigend. De politie was galarmeerd door de alarminstallatie van het bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11