'Doodsteek voor Wassenaars jongerenwerk Donkere wolleen boven ouderenzorg Oegstgeest TROUWPLANNEN? VUL IN! Gemeentebestuur wQ Time Out en Nieuw Nijevelt onder één dak Verdere bezuinigingen ten koste van activiteiten Kritiek werkwijze politie komt niet als verrassing Actievoerders zeer gelukkig met goodwill in Leiderdorp Twee maanden cel voor veroorzaken ongeluk 'Optreden tegen hinder bedrijven' PAGINA 10 REGIO LEIDEN DONDERDAG 6 APRIL 1989 WASSENAAR - De doodsteek voor het open jeugd- en jon gerenwerk in Wassenaar. Met die woorden reageert jonge rencentrum Time Out op de plannen van het gemeentebe stuur om de twee plaatselijke jongerencentra begin 1990 onder te brengen in Time Out-boerderij Ter Weer aan de Deylerweg. Het andere jongerencentrum, Nieuw Nijevelt, zegt nog geen 'nee' maar is even onaangenaam verrast door de plannen. De jongerencentra mikken op at- me Out. "Daar kan moeilijk nog een Wijkende doelgroepen en verschil- jongerencentrum bij" len enorm in doelstelling en aan pak. Time Out richt zich op de 'ge middelde jongere', terwijl Nieuw Nijevelt 'hulp wil bieden aan jonge- ^ebOUW ren die op verschillende terreinen De voorzitters begrijpen dan ook van het maatschappelijk leven een niet dat welzijnswethouder V.J.W. achterstand hebben'. Nieuw Nije- Wensveen durft te beweren dat het velt staat garant voor een individue- hem gaat om het 'stimuleren en op- lere benadering en neemt regelma- timaliseren' van het jeugd- en jon- tig jongeren over die niet goed pas- gerenwerk. Ze denken dat de be- sen in de wat massalere sfeer van Ti- stuurder vooral is geïnteresseerd in me Out. het centraal gelegen gebouw van Beide jongerencentra zien de Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen voordelen van de huidige opzet en van Nijeveltstraat. Dit voormalige vragen zich af of ze elkaar nog politiebureau ligt vlak naast het ge- steeds kunnen aanvullen wanneer meentekantoor, de brandweerka- Time Out en Nieuw Nijevelt onder zerne en de gemeentewerf. De grote een dak komen. Ze vrezen hun iden- WD heeft meermalen voor sloop titeit te verliezen en Time Out-be- gepleit en een raadsmeerderheid roepskracht B. van de Oever denkt wil die mogelijkheid goed onder- dat boerderij Ter Weer het imago zoeken, krijgt dat Nieuw Nijevelt nu heeft: "En dat lokt misschien 30 tot 40 Nadat de sloopplannen op tafel mensen per avond. De rest laat het kwamen, moesten de besturen afweten en op die manier heb je het meermalen komen praten over ver- hele jongerenwerk om zeep gehol- schillende vormen van samenwer- pen". king. Samenvoeging hebben ze al- De voorzitter van Nieuw Nijevelt, tijd afgewezen, maar een nauwe sa- M.J. Mimpen, kan zich voorstellen menwerking kon en kan wel. Zo ge- dat jongeren die zich in Time Out bruikt Nieuw Nijevelt de zeefdruk niet meer thuisvoelen, vreemd op- van Time Out en maakt Time Out kijken wanneer ze met Nieuw Nije- video-opnamen met de apparatuur velt in dezelfde ruimte blijven zit- van Nieuw Nijevelt. De beroeps- ten. "Dat zal fricties opleveren", krachten overleggen regelmatig verwacht hij. Ook vrezen de jonge- over het afstemmen van de activi- rencentra dat ze activiteiten moeten teiten en tweemaal per jaar komen afstoten. "Boerderij Ter Weer is nu de besturen bij elkaar, zes tot zeven dagen per week be- De voorzitters zijn enthousiast zet", zegt de beroepskracht van Ti- over dergelijke Het gebouw van Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat. De gemeente Wassenaar heeft grootse •plannen met het gebouw na het vertrek van 'Nijevelt' naar de Time Out-boerderij. (archieffoto) werking en willen best nadenken over verdergaande contacten. Ze hebben er echter moeite mee dat de gemeente nu al heeft vastgelegd dat de twee onder een dak moeten en voelen er weinig voor om in een stuurgroep zonder meer naar die oplossing toe te sturen. Een over- valsstrategie noemen ze dat - zeker omdat ze de indruk kregen dat de wethouder de twee jongerencentra vroeger of later tot één jongerencen trum wilde omsmeden. Onder welke voorwaarden de be stuurders in de stuurgroep willen gaan zitten, samen met vertegen woordigers van gemeente en de Wassenaarse raad voor jeugd- en jongerenwerk, hangt af van de ge sprekken met mede-bestuurders en achterban. In Time Out heeft die achterban zich direct geroerd en kan de gemeente acties verwachten wanneer ze haar plannen doorzet, vertelt voorzitter B. van Ameron- gen. In een persbericht stelt de gemeen te dat er een 'redelijke verhouding moet bestaan tussen subsidie, het aantal deelnemers en het aantal ac tiviteiten'. Volgens B en W kan die verhouding beter en hebben jonge ren minder belangstelling voor de centra. Vandaar het plan. De voor zitters bestrijden de stellingen. Ti me Out heeft inderdaad enkele min dere jaren gekend. Na het doorver wijzen van randgroepjongeren en hardrockers naar Nijevelt trekt het centrum wekelijks 500 bezoekers en concludeert dat het centrum 'goed draait'. Nieuw Nijevelt haalt een dergelijk aantal bij lange na niet, maar wil daaruit niet afleiden dat het centrum slecht draait. "Je kunt een bezoeker van Time Out nu eenmaal niet op dezelfde manier meten als een bezoeker van Nieuw Nijevelt", zegt Mimpe van Nijevelt. "Onze bezoekers hebben vaak veel begeleiding nodig. En als de problemen dan zijn opgelost en de bezoeker niet meer terugkomt zegt de gemeente: je draait slecht. Dan ben je slachtoffer van je eigen succes". Wanneer het geteide ver loopt wil Mimpe dolgraag de ba kens verzetten en goed onderzoe ken hoe de doelgroep het best be reikt kan worden. Maar het moet niet te abrupt, waarschuwt hij. Als de gemeente zo graag het Nij- evelt-gebouw tegen de vlakte wil gooien, kan hij zich voorstellen dat de nieuwbouw op die plek een soos- ruimte krijgt en enkele oefenruim tes voor bands in de kelder. Voor vrijkomende schoolgebouwen voelt hij weinig. Aanpassingen zul len zo duur zijn dat nieuwbouw goedkoper en comfortabeler is. Van de Time Out-boerderij vindt hij de ligging ongelukkig: "Het is een uithoek, de rand van Wasse naar. De Van Zuylen van Nijevelt straat is vlakbij het centrum en het recreatiegebeuren. Ter Weer niet". Hij begrijpt echter dat de gemeente geld kan besparen door de twee centra onder een dak te plaatsen, ook al zal de gemeente een klein stukje moeten aanbouwen voor de oefenruimte van bands. Over de po sitie van beroepskrachten durven de centra geen voorspelling te doen. Uit het gesprek met de wethouder heeft Mimpe wel begrepen dat de gemeentebestuurder bij het vervul len van eventuele vacatures duide lijk zal kijken naar de toenemende vergrijzing. Beeldende kunst Brigitte Wanoe en Louis Vorkink expo seren tot en met 27 april hun beelden en werk op linnen en papier in het gemeen tehuis van Leiderdorp (Statendaalder 1). Brigitte Wanoe maakt zowel figura tieve als abstracte beeldende kunst. Landschappen en portretten zijn twee onderwerpen die tot het werk van schil der Louis Vorkink behoren. Jazz De Limehouse Jazzband treedt zater dag 8 april op in de Hollandsche Tuyn in Leiderdorp (Hoofdstraat). Aanvang: 21.30 uur. Klaverjassen Con Bravura houdt zaterdag 8 april een sjoel- en en klaverjasavond in het club gebouw Beukenschans. Aanvang 20.00 uur. Expositie Cobi Cussell exposeert tot 1 juni met haar collectie etsen en aquarellen in Ho tel Wassenaar aan de Katwijkseweg 33 in Wassenaar. Operette Operettevereniging 'De Troubadours' uit Oegstgeest presenteert vrijdag 7 april en zaterdag 8 april een nieuwe voorstel ling. In het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest wordt 'Grëfin Mariza' van Emmerich Kalmén opge voerd, met medewerking van ballet school 'Giselle' uit Leiderdorp. Aanvang: 20.00 uur. Theater Het Theater van het Woord speelt zater dag 8 april de Shakespeare-komedie 'As you like it' in Theater Warenar (Kerk straat 75, Wassenaar). Aanvang: 20.15 uur. Fabel Toneelgroep Voorschoten voert zater dagavond 8 april in het Cultrureel Cen trum te Voorschoten (Prinses marijke- laan 4) de komische fabel 'Dwazen' van Neil Simon op. Het stuk speelt eind 19de eeuw in een klein dorpje in Rusland. Aanvang 20.00 uur. Zondagmiddag 9 april om 14.30 uur wordt de voorstelling herhaald. OEGSTGEEST - Donkere wolken nog geen vuitlje aan de lucht omdat pakken zich samen boven de Stich- de gemeente niet kort op de subsi- ting Welzijn Ouderen Oegstgeest die van ruim vier ton, ondanks alle (SWOO). Dat blijkt uit het jaarver- bezuinigingen van het rijk. slag over 1988. Voor dit jaar lijkt er Mocht na 1989 toch verder wor- Warmond geeft geld voor sloop Klim Op van de Leerhoeve, de Klim Op en de peuterspeelzaal. In het gebied moeten 21 woning wetwoningen, zes vrije sectorwo ningen met eenmalige premie en een peuterspeelzaal worden ge bouwd. Omdat het gaat om een con tingent dat voor 1989 is toegewezen, moet de gemeente de nodige beslui ten voor 1 juni nemen. WARMOND - De commissie open bare werken in Warmond heeft gis teravond ingestemd met het be schikbaar stellen van een werkkre- diet van ruim 280.000 gulden voor het bouw- en woonrijp maken van de lokatie Klimop/Leerhoeve. Hoe wel de werkelijke kosten nog niet bekend zijn, kan de gemeente hier door toch beginnen met de sloop LEIDERDORP - De rijkspoliti het district Den Haag is ontevreden over de eigen werkwijze en organi satie. Dat blijkt uit een rapport van de Algemene Inspectie waarin het management wordt doorgelicht. Districtscommandant J. van de Ban is niet verrast door de kritiek: "We hadden het rapport zelf kunnen schrijven". De 160 geïnterviewde perso neelsleden bekritiseren onder meer de lange procedures en het gebrek aan duidelijke werk- of prestatie doelen. De leiding heeft verder on voldoende inzicht in het werk van de wijkagent. Omgekeerd is dat ook het geval. Veel mensen klagen over te wei nig mogelijkheden voor het volgen van opleidingen en ook over het ma terieel is veel ongenoegen. Meer dan de helft van de ondervraagden klaagt over de beschikbare compu ters, auto's en huisvesting. Districtscommandant Van de Ban: "De kritiek is heel herkenbaar. Maar het is goed dat het ook eens door een ander wordt gezegd". Het district Den Haag is het twee de gebied in Nederland waar de werkwijze van de politie wordt doorgelicht. Eerder gebeurde dat al in Friesland. Het is de bedoeling dat alle 17 districten door de Algemene Inspectie onder de loep worden ge- Van de Ban: "We gaan nu met el kaar aan de slag, de problemen aan pakken. Op korte termijn hebben we al besprekingen met elkaar". Stapsgewijs moeten de problemen opgelost worden en, zo stelde Van de Ban, de burger zal daar in de toe komst ook van profiteren. "Je moet de politie meer en meer zien als een bedrijf. We moeten de markt goed verkennen en precies weten wat we willen gaan doen". den bezuinigd dan gaat dat ten kos te van activiteiten. Nieuwe activitei ten worden onhaalbaar en de prij zen moeten omhoog, stellen voor zitter mevrouw E. Prager en secre taris L. La Grouw vast. Veel schuiven kan het stichtings bestuur niet omdat ruim 80 procent van het budget opgaat aan vaste las ten (salarissen en kosten van activi teiten). De SWOO telt 275 vrijwilli gers en vijf medewerkers. De stich ting bestaat ruim 20 jaar en heeft 65- plussers, gepensioneerden, arbeids ongeschikten en hun levensgezel len als doelgroep. Ook in 1988 is het de SWOO weer gelukt nieuwe activiteiten aan het toch al omvangrijke pakket toe te voegen. De drie nieuwe projecten zijn dagopvang in de huiska mersfeer, een spreekuur voor slechthorenden en kledingadvie- De dagopvang is bedoeld voor ou deren die niet mëer in staat zijn "hun leven prettig in te delen", al dus het jaarverslag. SWOO denkt hierbij aan ouderen die niet meer aan de activiteiten in het diensten centrum willen of kunnen mee doen. Mensen ook die een wat geï soleerd bestaan leiden, bij voor beeld door verlies van de partner of door lichte vergeetachtigheid. De ouderen kunnen er gezamenlijk koffiedrinken en praten over van al les. Ze kunnen ook tekenen of schil deren. TREFPUNT - Bij een inbraak in 't Trefpunt aan de Eikenlaan in Lei derdorp zijn in de nacht van dins dag op woensdag twee geluids boxen ter waarde van 500 gulden meegenomen. Ook werd een tele foontoestel van de muur getrokken en geleegd. De diefstal werd in de loop van de dag bij de politie aange geven. De inbrekers kwamen vol gens de politie binnen via een toilet raampje aan de achterzijde van het gebouw. ZOETERWOUDE - "Het is voor de medewerkers van Swetterhage heel moeilijk om grimmiger te worden", zegt A. de Jong, woordvoerder van de Zoeterwoudse leefgemeenschap voor geestelijk gehandicapte kinderen, over het vervolg van de acties. Toch was van die grimmigheid gistermiddag even niets te merken. Jaap Aap kwam zich even solidair verkla ren, er waren pannekoeken en patatjes, een luchtkussen, een live-act, met helium gevulde ballonnen en een reuze sjoelbak. In de gauwigheid werden er in het dorp nog 'even' 600 handtekeningen opgehaald. Maar hoe moet het nu verder? De Jong denkt zelf aan "het irriteren van de samenleving, meer naar buiten toe, met blokkades bij voorbeeld". De Jong is boos over het tv-optreden van een CDA-Tweede Kamerlid in Den Haag Vandaag die de actievoerende verzorgers en verplegers kapittelde omdat patiënten de klos zouden zijn. De Jong: "Toen de specialisten actie voerden zijn er weken achtereen operaties niet doorgegaan. Dat werd wel geaccepteerd. Ik vond die uitlatingen van die CDA-mevrouw schandalig". Voorop blijft in Swetterhage staan dat de kinderen niet de dupe mogen worden. De medewerkers vergaderen morgen over het vervolg. Tevens evalueren ze de acties van gistermiddag. (foto Jan Holvast) LEIDERDORP - Martin Boonstra van het Leiderdorpse actiecomité St. Elisabeth/Leythenrode is tevre den over de vanmorgen gehouden blokkade op het kruispunt Enge- lendaal/Persant Snoepweg. "We kregen goede reacties, de meeste mensen hadden wel begrip voor ons. Het was echt gezellig. Ik denk dat we ons gelukkig moeten prijzen met zo veel goodwil1 van het pu bliek", zegt hij. De twee mensen die vanochtend vroeg met een spandoek aan de bui tenkant van het Elisabeth zieken huis zijn afgedaald hadden echter weinig belangstelling. Boonstra: "Dat was wel sneu. De actie was op hetzelfde moment als de blokkade. Iedereen was op het kruispunt aan wezig". Volgénde week dinsdag verga dert het actiecomité over een even tueel vervolg op de acties. "Dan moeten we eerst weer de actiebe reidheid peilen", zegt Boonstra. Hij verwacht dat zeker het Elisabeth zal doorgaan met hardere acties als niet aan de looneis van vijf procent wordt voldaan. "Probleem is dat maar zeer weinig mensen in de ver pleging georganiseerd zijn. En wij als actiecomité beschikken natuur lijk over weinig financiële midde len. Van hetLeythenrode-personeel is maar tien procent lid is van een vakbond. Bij het Elisabeth-zieken- huis ligt dat percentage iets hoger. Die lage organisatiegraad maakt het moeilijk om hardere acties te hou den. Maar aan de andere kant staan de patiënten volledig achter ons". WASSENAAR/DEN HAAG - De Rijnsburgse vrachtwagenchauffeur die april vorig jaar een ongeluk op de Wassenaarse Rijksstraatweg ver oorzaakte met vijf doden, is van morgen veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf waarvan twee maanden onvoorwaardelijk. De 20- jarige man moet een jaar zijn rijbe wijs inleveren. Volgens de Haagse rechtbank had de chauffeur, voordat hii het ongeluk veroorzaakte, veel te wei nig geslapen. Bovendien reed hij 50 procent harder dan hij op het be wuste weggedeelte mocht rijden, terwijl de Rijnsburger wist dat het een gevaarlijke weg was. Het inha len zou op roekeloze wijze zijn ge beurd. Tegen de man was acht maanden geëist, waarvan vier voor waardelijk. Gisteren, precies een jaar na het ongeluk, werden twee snelheids controles gehouden op de Rijks straatweg. Beide keren gebeurde dat op de rijstrook richting Amster dam en beide keren reden 68 voer tuigen te hard. 's Morgens tussen tien uur en half twaalf was de hoogst gemeten snelheid 109 kilo meter en 's middags 97 kilometer. Op de bewuste stukken, bij buurt schap Kerkehout en de Rozenweg, mag 50 kilometer per uur worden gereden. CDA-wethouder A. den wil meer en harder optreden te gen bedrijven in overtreding. (fotoWim Dijkman) ZOETERWOUDE - De bedryven die zijn gevestigd in de strook tus sen de Nassaulaan en de Energie weg houden zich niet aan de regels. Overtredingen van de hinderwet zijn aan de orde van de dag. Dat be weerden bewoners van de Zoeter woudse Nassaulaan gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke or dening. Enige raadsleden onder schreven de beweringen. De bewoners vroegen om een wj- ziging in de bedrijvencategoriën die zijn toegestaan in de strook. De ge meente zou alleen bedrijven uit de tweede categorie moeten dulden. Die bedrijven brengen geen stank, lawaai en stof voort. De huidige be- der^Heij- drijven doen dat wel en behoren dan ook tot de derde categorie. CDA-wethouder A. van der Heij den maakte duidelijk dat zo'n om zetting niet ineens haalbaar is, ten zij de gemeente hoge vergoedingen aan de bedrijven zou uitkeren. Toch dringen ook raadsleden aan op een zogenaamd uitstervingsbe- leid, waarbij na vertrek van een be drijf uit de derde categorie het ach tergelaten gebouw alleen door een bedrijf uit de tweede categorie mag worden betrokken. Duidelijk werd ook dat de ge meentelijke controle op het naleven van de hinderwetvergunningen vol strekt onvoldoende is. Als er al wordt gecontroleerd, gebeurt dat op aandringen van de bewoners. De raadscommissie vroeg net als de omwonenden om een actief ver volgingsbeleid met directe sancties na geconstateerde overtredingen. De wethouder beloofde zowel de manier van controleren als de fre quentie in B en W te zullen bespre ken. Ook zal hij proberen met be drijven die overtredingen begaan in gesprek te raken over maatregelen om de overlast tot een minimum te beperken. BROMFIETS - Een jongeman van onbekende leeftijd uit Oegstgeest is gistermiddag aangehouden, omdat hij de nacht ervoor op een gestolen bromfiets was gesignaleerd. De jon geman is een bekende van de poli tie. Hij vertelde dat hij het vervoer middel van een vriend had geleend. De politie heeft de vriend inmiddels aan de tand gevoeld. Deze jongen heeft toegegeven dat hij de brom fiets zaterdag bij het winkelcen trum aan de Lange Voort heeft ge stolen. Als je van plan bent om te gaan trou wen. of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen Want daarmee bezorg jejezelfofdegenedieje opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau s maar ook een (link aantal waarde- en reduc tiebonnen. die je veel. heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het FELICITAS B.V. Antwoordnummer 10812V 2350 VB LEIDERDORP (TO De bon moet tijdig, vóór de huwelijksdatum in ons bezit zijn. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postc/Plaats:.j Telefoon: Toek.adres: Naam bruidegom: a1,, Adres: !L Postcode: Woonplaats: 4- Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10