Vaya Con Dios: 'Onze muziek is nostalgisch en eigentijds' n9 ie Ni© Belgisch duo verovert Europa WOENSDAG 5 APRIL 1989 PAGINA 9 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 PAGINA VOOR JONGEREN VRAAG 5. Welk woord staat hier? Datum 31-3 Pagina 5 VRAAG 6. Wie schreef dit artikel? Verliezende Sovjet-partij functionarissen op de wip Weert Schenk Alexander Münninghof Kees Cornelisse Datum 29-3 Pagina 5 B.B. King Jesse Jackson Bill Cosby Datum 29-3 Pagina 14 VRAAG 7. Welke sport is dit? Wim Bosboom Lech Walesa Koos Postema Datum 31-3 VRAAG 4. Waar is dit gebeurd? Meisjes werkzaam in nog steeds bijzonder verschijnsel □Kanopolo Wildwatervaren roeien Datum 29-3 Pagina 24 drukkerij scheepsbouw garages Datum 30-3 Pagina 9 OPLOSSING 1. Letter 4 vraag 4 2. Letter 2 vraag 1 3. Letter 9 vraag 6 4. Letter 1 vraag 5 5. Letter 10 vraag 9 6. Letter 3 vraag 8 7. Letter 1 vraag 9 8. Letter 2 vraag 3 9. Letter 3 vraag 2 10. Letter 1 vraag 8 11. Letter 8 vraag 10 n 12. Letter 3 vraag 7 Bettine Vriesekoop Mirjam Kloppenburg Gerdie Keen Datum 31-3 Pagina 17 VRAAG 10. Uit welk ballet is deze opname? ANTWOORD VORIGE WEEK: PAASVAKANTIE Het Zwanenmeer De Schonè SLaapster Don Quichote Datum 28-3 Pagina 27 Test je kennis van het nieuws van de af gelopen week en win een platenbon. De oplossing moet je voor 11 april opsturen naar het Leidsch Dagblad (re dactie KITS), postbus 54,2300 AB Lei den. Onder de goede inzendingen wordt een platenbon ter waarde-van 25 gulden verloot. De winnaar van vorige week is Bart Griekspoor uit Noordwijkerhout. Gefeli citeerd. Binnenkort rolt bij hem de pla tenbon in de bus. (In de krantleeskwis van vorige week was een foutje geslopen. De derde let ter was een i, maar moest een a zijn. De KITS-redactie biedt hiervoor haar excu ses aan). Pagina 6 Paul Witteman Ivo Niehe Hans Sleeuwenhoek Datum 20-3 Israël Afghanistan O Ethiopië Datum 30-3 Pagina 1 BRUSSEL - "Het gaat overal in West-Europa goed met on ze muziek, behalve in Neder land. Toch een trendy land op muziekgebied. Raar dat we bij jullie niet aanslaan, 't Moet vroeg of laat lukken, dat geef ik je op een briefje". Twee Belgen aan het woord: Dani Klein (35) en Dirk Schoufs (27). Ze vormen het akoestische duo Vaya Con Dios, van wie kort geleden de eerste langspeelplaat/cd is verschenen. Een groot succes in Frankrijk, België en Fin land. Inmiddels uitgekomen in Duitsland, de Scandinavi sche landen, Zwitserland, Ita lië, Nederland en Japan. door Job Boot "Onze muziek is internationaal. Zo vreemd is het dus niet dat we de zaken internationaal willen aanpakken", stellen de twee voor de muziek levende Brusselaren. Twee jaar geleden ontmoetten ze elkaar bij toeval en sindsdien werken ze onafgebroken aan de verwezenlijking van muziek, die teruggrijpt naar de jaren vijftig en toch heel eigentijds klinkt. "Wat wij doen is puur", zegt Dirk Schoufs. "De hedendaagse popmuziek is overgeproduceerd. Er zit weinig gevoel in. Het klinkt kunstmatig. Wij keren terug naar de basis. Wij maken liedjes, zoals dat vroeger ook gebeurde, met een minimale begeleiding en een maximale uitstraling". Eenmalig Vaya Con Dios komt op maandag 10 april naar Nederland voor een eenmalig concert in de Amster damse poptempel Paradiso. Dat optreden maakt deel uit van een Europese tournee. De eerste die het Belgische duo maakt. "Het is een snelle kennismaking. Later kunnen we altijd nog uitgebreid gaan toeren. We moeten eerst de reacties peilen. Maar ik heb er alle vertrouwen in, dat we het publiek aan ons binden", voorspelt zange res en componiste Dani Klein. Twee jaar kennen Dani en Dirk elkaar en hun samenwerking valt als innig te bestempelen. Dani licht toe: "We brengen alle be schikbare tijd samen door. We wonen samen, werken samen en Over haar ontmoeting met Dirk in Brussel vertelt ze: "Ik ken de muziekscene al heel wat jaren. In Dirk heb ik voor het eerst iemand gevonden met wie ik muzikaal op precies dezelfde golflengte zit. Ik heb in het verleden met verschil lende mensen samengewerkt. Het pakte altijd verkeerd uit". "Toen Dirk en ik met elkaar in Dani Klein en Dirk Schoufs: "De Muziek van de jaren tachtig is hol en leeg". zee gingen, wist ik van meet af aan dat het goed zat. We streefden hetzelfde muzikale doel na. Het was een toevallige ontmoeting, maar hij kwam wel precies op het juiste tijdstip". Openbaring Ook Dirk Schoufs twijfelde des tijds geen moment. Hij zegt in on vervalst Vlaams: "We bleken over dezelfde muzikale smaak te be schikken. Het was een openba ring toen ik Dani voor de eerste keer sprak. In onze muziek zijn veel elementen van de blues terug te vinden. Dat is muziek zonder opsmuk. Puur en zuiver. We ge bruiken alleen akoestische in strumenten: gitaren, contra-bas, een paar blazers. That's all, maar het is genoeg om een grote zaal te bespelen". De elpee en cd mogen dan in trek zijn in de meeste Europese landen, een live-optreden is een heel ander verhaal. "Het blijft af wachten, hoe onze concerten worden ontvangen, maar we heb ben goede ervaringen in Frank- Jong publiek Vaya Con Dios doet op 10 april Nederland niet voor de eerste keer aan. "We hebben onlangs op getreden voor de Nederlandse tv in het programma Avro's Service Salon. Ach, alle promotie is mee genomen, maar ik geloof eerlijk gezegd niet dat we met dit mid dagprogramma ons publiek be reiken. We moeten het meer heb ben van jongeren- en poppro gramma's", reageert Dani Klein. LEIDEN Blijven zitten op ba sisscholen komt steeds minder voor. Leerlingen die niet zo goed zijn in een bepaald vak, gaan te genwoordig toch over en kunnen dat vak dan overdoen. Een paar jaar geleden hadden ze daarvoor moeten doubleren. "Maar dat is allemaal veranderd. De huidige situatie is veel prettiger voor het kind. Maar tegelijkertijd is het wel een extra belasting voor de leerkrachten. Zeker omdat de klassen veel te groot zijn. Daar over krijgen we veel klachten". door Moniek Bluyssen Pedro Peters, hoofd van de direc tie onderwijs in Leiden en inspec teur Roeper van het basisonder wijs in Leiden zouden een aantal dingen in het onderwijs best wil len veranderen. Maar het pro bleem blijft altijd: geld. "De be zuinigingen staan haaks op de vernieuwingen", zo stelt de in specteur. Aan de hand van de ver anderde situatie rond de 'zitten- blijver' bewijzen Peters en Roe per dit. Vijftien jaar geleden bleef je zit ten wanneer je aan het eind van het schooljaar niet op de bladzij de was waarop je volgens het hoofd van de school moest zijn. Daarover viel niet te twisten, zegt Peters die destijds nog zelf als on derwijzer werkte. "Hét gevolg van die methode was dat kinde ren die bleven zitten zich rot ver veelden omdat ze alle stof al ken den, want vaak was het maar één vak dat de leerling niet aankon". Dit verschijnsel is ook inspec teur Roeper niet vreemd. Zelf bleef hij in de tweede klas v lagere school zitten. Maar a ling was niet het enige wa« hij toen te kampen had: "Je werd oók gepest door oudere klasge nootjes. Je ging af als je bleef zit ten". Tegenwoordig wordt altijd overleg met de ouders gepleegd voordat een kind een jaar over doet. Wanneer de ouders dit perse niet willen, dan gebeurt het niet en wordt het kind toch bevor derd. Wel moet het dan een of meer vakken overdoen, maar het kan bij zijn vriendjes en vriendin netjes in de klas blijven. "Meer dan voorheen wordt nu naar de si tuatie van het kind gekeken. Al leen wanneer een kind nog niet toe is aan een volgende klas, blijft het zitten", zo stellen Peters en Roeper. Daarbij doet zich overigens wel een aantal problemen voor. Wan neer kinderen in een hogere klas een vak overdoen, is daarvoor ex tra aandacht nodig van de leer kracht. Om die aandacht te kun nen geven, moet hij echter niet te veel kinderen in de klas hebben. En daar gaat het fout. De klassen zijn hiervoor eigenlijk te. groot. "Door de bezuinigingen in het on derwijs zijn de klassen alleen maar groter geworden", zegt Pe ters. Leiden kent een aantal scholen die extra leerkrachten hebben in gezet om dit probleem te onder vangen. Niettemin gebeurt het nog dat sommige leerlingen niet die aandacht krijgen die ze nodig hebben omdat de leerkracht te weinig tijd heeft. Het gevolg kan zijn dat een kind dan beter naar een lom-school kan overstappen. Maar daarop is ook niet altijd plaats omdat daar niet meer geld naar toegaat terwijl dit wel nodig is. "En daar ben ik het helemaal Inspecteur Roeper van het basisonderwijs in Leiden (links) en Pedro Peters hoofd van de directie onderwijs: het probleem blijft altijd geld. (foto Holvast) niet mee eens", zegt Peters. "De basisscholen hebben geen moge lijkheden om deze kinderen op te vangen, en in het speciale onder wijs kunnen die kinderen ook niet meer terecht. Daar gaan de deuren dicht". Illustratief is dat voor het speciale onderwijs in Leiden een wachtlijst bestaat, waarop de namen van vele kinde ren staan. Dat het zo niet langer kan, staat voor Roeper en Peters vast. De leerstof in het basisonder wijs is ook nog steeds niet goed afgestemd op de verschillende ni veaus van de leerlingen. "Ook hierover komen veel klachten", zegt Roéper. "Leerkrachten moe ten veel improviseren om dit op te lossen". Er wordt nog gezocht naar een goede leermethode en daarvoor wordt ook gekeken naar leermiddelen die in het buiten land worden gebruikt. Dan zijn er ook nog kinderen die rechtstreeks uit het buiten land op een Nederlandse school terechtkomen zonder dat ze de taal spreken. Deze kinderen heb ben uiteraard extra aandacht no dig, maar dat is weer een extra probleem voor de leerkrachten. De Leidse basisscholen krijgen geregeld kinderen uit Marokko binnen die geen woord Neder lands spreken. Omdat deze groep vrij groot is, bestaat er nu op één school een opvangklas voor deze kinderen. Daarin wordt hun ei gen taal gesproken. Later gaan ze dan Nederlands leren en als ze dat onder de knie hebben kunnen ze naar de basisschool. "Maar voor een kind dat uit Ghana komt, bestaan zulke klas sen niet. Dat moet worden opge vangen door de leerkracht en dat kost veel tijd en moeite", zo stel len' Roeper en Peters. Buitenlandse kinderen blijven op de basisschool overigens niet vaker zitten dan Nederlandse kin deren. "Toch vormt de taal op de lange duur vaak wel een blokka de. Het komt voor dat buitenland se kinderen alleen vanwege taal problemen i niet naar de mavo of havo kunnen. Ze denken niet in het Nederlands. En hoe abstrac ter de taal wordt, hoe meer ze vastlopen", zegt Peters. Roeper en Peters vinden dat er voor deze kinderen na de basis school, bij wijze van experiment, een negende schooljaar moet ko men, om ze de kans te geven hun Nederlands bij te schaven. Op die manier kunnen ze alsnog worden klaargestoomd voor havo of Tussen jongens en meisjes be staat in principe geen verschil op het gebied van blijven zitten. Pe ters: "Er is wel heel lang sprake geweest van een verschil in bena dering. Van jongens werd veel meer verwacht dan van meisjes. Nu zijn mensen zich meer bewust van het feit dat ook meisjes de mogelijkheden hebben om bij voorbeeld wiskunde te doen". Maar optimaal is de situatie nog niet. "Want", zo zegt hij, "die 'Kies exact'-reclames zijn er na tuurlijk niet voor niets". Tijdens tv-optredens wordt het Belgische duo steevast terzijde gestaan door gitarist Jean Michel Gielen. Bij de komende concer ten worden nog een gitarist, twee achtergrondzangeressen en een drummer toegevoegd. De groep brengt hoofdzakelijk eigen repertoire ten gehore. Voor de handvol covers is geput uit het rijke repertoire van Edith Piaf en Billy Holliday. Ondanks alle drukte van de laatste tijd vinden Dani en Dirk nog altijd tijd om te werken aan nieuw repertoire. Verleden Dani Klein zingt haar hele leven al. In de straten van Brussel, in clubs in Londen en Los Angeles. Terug in de Belgische hoofdstad zong Dani reclamespotjes in en werd zij veel gevraagd als achter grondzangeres in platenstudio's. In 1984 ging zij met Arbeid Adelt op tournee door België en Neder land, gevolgd door optredens met 'Ladies Sing the Blues'. Intussen ging het studiowerk gewoon door. Dirk Schoufs werd in Brussel geboren en begon zijn basspel (zowel contrabas als elektrische bas) in 1977 tijdens de rauwe rock explosie. Hij speelde in lokale groepen en kwam daarna terecht bij de Wild Ones, waarmee hij door België, Frankrijk en Enge land toerde. Daarna speelde hij bij Les Cactus, waarmee hij ook een elpee opnam. Na jarenlang elektrisch te hebben gespeeld, heeft hij nu trouw gezworen aan de akoestische muziek. "Vroeger speelde ik in andere groepen", zegt hij. "Ik had een on dersteunende rol als instrumen talist. Nu maak ik samen met Da ni zelf muziek, waar we voor de volle honderd procent achter staan. Dat is het grote verschil met vroeger. We houden er een oude manier van songs schrijven op na. Voor mij is een goed liedje nog altijd een couplet en het re frein, dat je snel kunt meezingen of meeneurieën. Dat vind ik pas een echte song. De muziek van de jaren tachtig is hol en leeg. De New Beat raakt mij niet, het mist gevoel dat zo belangrijk is bij mu ziek". Dani is zeer ingenomen met het succes dat zij nu met Vaya Con Dios oogst. De elpee/cd is in Bel gië inmiddels 'goud'. Dat komt overeen met een verkoop van 25 duizend exemplaren. Van de eer ste single 'Just a friend of mine' die ruim een jaar geleden uit kwam, zijn in Frankrijk driehon derdduizend stuks verkocht. "Dat eerste succes verbaasde ons eigenlijk een beetje. Toen we met elkaar twee jaar geleden aan de slag gingen, dachten we dat we niet-commerciële muziek maak ten. En dat er waarschijnlijk nooit een plaat van ons verkocht zou worden. We gaven er de voorkeur aan muziek te maken waarvan we zelf hielden, waar we voldoening aan overhielden. En geld, ach dat was niet de drijfveer. Het pakt nu toch anders uit. Vaya Con Dios is vanzelf ontstaan. We hebben geen compromissen hoeven sluiten. Nóch met een platenmaatschap pij nóch met onszelf. Wij zijn ons zelf!"

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9