Milieuverzekering bedrijven verplicht Kok: De Korte nu stekelbaars in een glas stormachtig water Nijpels \\il 200 ambtenaren erbij Rabobank Roermond hielp met belastingontduiking Babbellijn-viiendschap leidt tot crime passionel WOENSDAG 5 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Minister Nijpels (milieu) wil ondernemingen die een 'uitzonderlijke bedreiging' vormen voor het milieu, kunnen verplichten zich te verzekereri tegen milieuri sico's. Ook claimt hij een uitbreiding van zijn departement met tenminste 200 ambtenaren, om uitvoering te kunnen geven aan een verscherpt milieubeleid. Dat zei de minister gisteren tijdens de presentatie van twee nieuwe wetsontwerpen. Deze zijn onder deel van het Nationaal Milieube leidsplan, dat deze maand wordt ge publiceerd. Bedrijven die 'aanmerkelijke ge varen' opleveren voor het milieu worden verplicht een bepaald geld- Deetman vreest opnieuw uitstel voor OV-kaart DEN HAAG (GPD) - De invoering van de OV-jaarkaart voor studenten per 1 september hangt opnieuw aan een zijden draadje. De invoerings datum kan „in principe" nog wel ge haald worden, schrijft minister Deetman (onderwijs) in een brief aan de Tweede Kamer. Maar hij voegt daar zoveel mitsen en maren aan toe, dat uitstel wel erg waar schijnlijk lijkt. Allereerst komt de cruciale da tum van 15 april in het gedrang. Op die datum had Deetman verzekerd willen zijn van politieke steun voor de openbaar-vervoerkaart voor stu denten van zowel de Eerste als de Tweede Kamer. Die datum kan al leen nog maar gehaald worden als de Eerste Kamer een speciale zit ting uitschrijft voor de OV-jaar- kaart. Maar Deetman gaat er in zijn brief niet vanuit dat de Eerste Ka mer daartoe bereid is. Gevolg is dat het toch al krappe tijdschema van de Informatise ringsbank om de 550.00 studenten voor te lichten en te instrueren, ver der wordt ingekort. Invoering per 1 september wordt dan twijfelachtig, ook omdat de minister uitstel prefe reert boven een chaotische invoe ring. In ieder geval kan het parlement onmogelijk nog wijzigingen aan brengen in de voorstellen van Deet man. Veranderingen in het voor lichtingsmateriaal aan de studen ten, zou sowieso uitstel vergen. Wanneer Deetman tot uitstel be sluit, kost dat circa 13 miljoen gul den per maand aan niet gehaalde bezuinigingen. Bovendien leidt uit stel tot minstens twee maanden ver traging, omdat de voorlichting aan studenten en de verwerking van nieuwe gegevens in de vakantièpe- riode 'niet effectief kan zijn, aldus Deetman. Binnenland kort Cocaineschip De Rotterdamse douane heeft bij een routine-controle honderd kilo cocaïne aangetroffen aan boord van de Colombiaanse ertstanker El Pio- nero. Het is de grootste cocaïne vangst in de Rotterdamse haven sinds jaren. De partij heeft een ge schatte martkwaarde van 22 mil joen gulden. Schepen vanuit Co lombia, de grootste cocaïne-produ- cent in de wereld, krijgen extra aan dacht van de douane. Smeerolie De Stichting Natuur en Milieu (SNM) heeft minister Nijpels van milieu verzocht maatregelen te ne men tegen de vervuiling door afge werkte smeerolie. In een rapport 'Smeermiddelen en afvalolie' stelt SNM dat een deel van de jaarlijks vrijkomende 100.000 ton afvalolie nu nog bij speciale bedrijven een gebrekkige opwerking ondergaat. Ook'zijn er garagebedrijven die af valolie gebruiken als brandstof voor hun kachels en vindt er illegale lozing plaats, aldus SNM. Thermaalbaden Het Ziekenfonds Noord-Limburg heeft een aantal therapieën die in het onlangs geopende Thermaalbad Arcen worden gegeven in het zie kenfondspakket opgenomen. Tot nu toe vergoedden enkele zieken fondsen wel het gebruik van thermaalbaden bij behandelingen in kuuroorden in het buitenland, maar via een aanvullende verzeke ring. Vooral mensen die gewrichts pijnen hebben, zoals reumapatiën ten, hebben baat bij de warmte baden. Examens Dit jaar zullen naar schatting 230.000 scholieren in het voortgezet onderwijs examen doen. Volgens het Instituut voor toetsontwikke ling Cito zal het grootste deel daar van, ongeveer 135.000 scholieren, examen afleggen voor een lagere beroepsopleiding en een mavo-op leiding. Het aantal havo-kandidaten is 53.000 en het aantal VWO-scholie- ren dat examen doet is 42.000. De centrale examens beginnen dit jaar op 17 mei. De laatste examendag is 30 mei. Grondwater Er wordt te onzorgvuldig omge sprongen met het gebruik grondwa ter voor de drinkwatervoorziening, in de industrie en in de landbouw. Hierdoor nemen de problemen met de verdroging van natuurgebieden toe, zo schrijft de commissie Grond- waterbeheer in een advies. bedrag opzij te zetten, waarmee eventuele schade aan het milieu on gedaan kan worden gemaakt. "Het kan niet zo zijn dat een bedrijf scha de toebrengt aan het milieu, terwijl achteraf blijkt dat het de rekening van de herstelkosten niet kan beta len", aldus Nijpels. Op grond van een tweede wet wil hij bedrijven ook kunnen verplich ten minder afval te producerén en onderzoek te doen naar milieu- vrienderlij ker produktie-proces- De wetsontwerpen maken deel uit van een serie van vijf, waarmee Nijpels orde wil scheppen in de warwinkel van bestaande milieu wetten. De bewindsman streeft naar één allesomvattende milieu wetgevingsstelsel, in plaats van al lerlei aparte wetjes voor geluidhin der, afval, bodem- en luchtvervui ling. Daardoor hoeven bedrijven straks nog maar één milieuvergun ning aan te vragen bij één (lagere) overheid. Dat komt niet alleen de duidelijkheid ten goede, maar ver gemakkelijkt tevens de controle op de naleving. Wanneer provincie- of gemeente besturen een bedrijf betrappen op overtreding van de milieuregels, kunnen ze op grond van de twee wetsontwerpen naleving van de vergunning eisen, op straffe van een dwangsom. Dat kan nu nog alleen maar als de Hinderwet of de Wet bo dembescherming wordt overtre den. Volgens Nijpels zal zo'n dwangsom zeker enkele duizenden guldens, per dag en per overtreding, bedragen. Daarnaast wordt het de lagere overheden makkelijker gemaakt om bedrijven te sluiten of de milieu vergunning in te trekken, als een bedrijf de regels niet naleeft. "Als de lagere overheden daarin te laks zijn, zal ik niet schromen ze voor de rechter te brengen. Hoewel dat een paardemiddel is", aldus Nijpels. Voor een aantal bedrijfstakken komen algemene milieuregels, zo dat veel bedrijven straks helemaal geen vergunning meer hoeven aan te vragen. Lozingen op het opper vlaktewater en op het riool blijven - ook in de toekomst- nog apart gere geld. ROERMOND (GPD/ANP) - Uren en uren besteedde rechtbankpresi dent Brouns gisteren aan de vraag in hoeverre de directeur van de Ra bobank in Roermond op de hoogte was - en dus verantwoordelijk - voor de frauduleuze praktijken die in de jaren '80 tot '83 in de bank plaats vonden. Voor die praktijken ston den gisteren de 62-jarige ex-direc teur, die verleden jaar met vut ging, het ex-hoofd van de afdeling beleg gingen en de Roermondse Rabo bank zelf voor de Roermondse rechtbank. Uit het doorwerken van de me tersdikke dossiers bleek dat er van alles mis was in de administratie van de bank in het begin van de ja ren tachtig. Zo was het mogelijk aan de balie van de bank onder valse naam pandbrieven aan te schaffen of te verkopen. De service ging zo ver dat als adres van de klant een bijkantoor van de bank werd opge geven. Overigens was het in die tijd nog niet verplicht om een legitima tie te tonen bij de aankoop van dit soort waardepapieren. Een situatie die op vele plekken in ons land tot fraude uitnodigde. Tekenend daarvoor is het feit dat de Fiscale Opsporingsdienst (FIOD) op het spoor kwam van de praktijken bij de Roermondse Ra bobank door een gelijksoortige zaak bij de NCB in Heerlen. In 1985 deed de FIOD een inval in de bank en nam veel bescheiden in beslag. Het hoofd van de afdeling beleggin gen werd negentig dagen in voorló- pige hechtenis genomen. Uit de zit ting van gisteren bleek dat deze wei nig of niets had prijsgegeven van wat hij wist van het illegale circuit. Het tweede deel van de aanklacht behelsde de hulp van de bank, en dan met name van de afdeling be leggingen, bij het sluizen van geld naar het voor de fiscus ongrijpbare Zwitserland. Daarvoor gebruikte de bank legale contacten met het Ge- neefse kantoor van' de Belgische Banque Bruxelles Lambert. Op de bank werd deze weg de BBL-con- structie genoemd. De Roermondse bank bleek be reid bedragen van minimaal 100.000 gulden naar Zwitserland over te maken. Om geen spoor voor de Ne derlandse belasting na te laten, wer den die onder een codenaam in de boeken verwerkt. Tegelijkertijd kreeg de cliënt een eigen postbus in het kantoor van de Rabobank waar alle bankpost uit Zwitserland dis creet in werd gedeponeerd. Hoeveel geld op deze manier over de grens verdween is onbekend, maar in de grootste van de dertig ten laste ge legde zaken ging het om ruim twee miljoen gulden. Het derde deel van de aanklacht behelsde het op een valse naam aan kopen door de bank uit Roermond van waardebrieven bij de centrale Rabobank in Utrecht. Dat werd ge daan om enerzijds voldoende pand brieven in Roermond ter beschik king te krijgen en anderzijds om bij een verandering van het renteper centage de cliënten nog enige tijd van het oude, vaak hogere renteper centage te laten profiteren. Verboden Uit de FIOD-rapporten en de getui genverhoren bleek dat iedereen, zo wel bankpersoneel als cliënten, naar het hoofd beleggingen wees als de man achter het illegale circuit. Deze bestreed dat niet echt, maar wees erop dat alle illegale handelin gen buiten de bank om plaatsvon den en hij daarvoor niet verant woordelijk kan worden gesteld. De ex-directeur wilde alleen ver antwoordelijkheid aanvaarden voor het aankopen onder gefingeerde naam van de waardepapieren bij de centrale Rabobank in Utrecht. Hij was daarvoor naar eigen zeggen ook voor op de vingers getikt door die centrale bank. Maar zowel hij als het bestuur van.de Roermondse Rabo waren van mening dat op deze ma nier een goede service aan de klan ten werd gegeven en besloten daar om er mee door te gaan: „Als ze in Utrecht echt vonden dat het op deze manier niet kon, dan zouden ze wel met levering stoppen, zo redeneer den wij". Een rol van betekenis bij het on der valse naam aankopen van waar depapieren door de klanten of het wegsluizen van geld naar Zwitser land ontkende hij ten stelligste. Hij had daar, zo liet hij met grote na druk weten, nooit kennis van ge had. Rapporten uit die tijd van de centrale accountantsdienst van de Rabo, waarin op zijn minst gez inspeeld werd op deze praktijken en waaruit rechter Brouns citeerde, waren de verdachte nooit onder ogen gebracht, zo zei hij. De direc teur had zlfs dit soort illegale hande lingen ten stelligste verboden, toen hem het gerucht bereikte dat er bij zijn bank zwart geld omging. Een andere getuigenis waaruit bleek dat hij wel op de hoogte was van de ille gale praktijken noemde hij een sprookje. Pikant detail tijdens de zitting van gisteren was dat bij de ovëri- gens volkomen legaal verlopen aan kopen van een aantal waardepapie ren door de ex-directeur in de bank- administratie toch een valse naam opdook. „Het was kennelijk inge burgerd bij de bank om met valse namen te werken", merkte rechter Brouns droogjes op. Vandaag wordt de rechtzetting voortgezet met requisitoir en pleidooien. DEN HAAG (ANP) - Ze hadden el kaar leren kennen via een babbel- lijn» de 24-jarige Haagse en de 22-ja- rige Hagenaar. Zij belde regelmatig omdat haar huwelijk al na vier maanden een grote mislukking bleek. Hij belde zo maar eens, om te horen wat een babbellijn eigenlijk inhield. Gisteren stonden ze samen voor de rechtbank in Den Haag we gens moord op de 33-jarige echtge noot. De vrouw hoorde tien jaar en tbs eisen, de man twaalf jaar. Hij viel flauw bij het horen van de eis. De moord was op 22 december in de woning van het echtpaar. De Haagse had de Hagenaar acht we ken eerder leren kennen en van meet af aan had ze geen misver stand laten bestaan over de proble men met haar man. Hij raadde haar aan te scheiden, maar dat durfde ze niet. Een week voor de moord kwa men de twee in een Haagse bar bij elkaar en spraken af dat de Hage naar een week later naar de woning van het echtpaar zou komen om de echtgenoot met een zogenoemde paralizer, een apparaat waarmee stroomstoten kunnen worden gege ven, te bewerken. Haar man moest dood, vond de vrouw. De Hagenaar gaf toe, maar ontkende later tegen over de politie dat echt gewild te hebben. Op de dag zelf kwam de Hagenaar met een paralizer op zak op bezoek, maar deed aanvankelijk niets. Na enige tijd moest hij naar de wc. In tussen ging de vrouw naar de koel kast. Toen die het niet bleek te doen, kwam haar echtgenoot kijken en begon zijn vrouw uit te foeteren. De 22-jarige Hagenaar kon dat niet langer aanhoren, rende naar de keu ken en de twee mannen raakten in een vechtpartij verwikkeld. De echtgenoot wist zijn belager de paralizer te ontfutselen, maar kreeg vervolgens van zijn vrouw een limonadefles op het hoofd. Zij pakte hem daarna de paralizer af en gaf hem er een paar stoten mee. Daarna klemde ze haar handen om de keel van haar versufte man tot ze niet meer kon. Haar babbellijn- vriend nam het daarop van haar over. Uit het sectierapport bleek dat Leeuwenstein door het wurgen is overleden. Volgens de officier van justitie was er een duidelijk plan om de man te doden, maar zonder kille be rekening: de vrouw had een obses sie om van haar man af te komen en de man heeft uit hevige verliefdheid de zin van zijn vriendin gedaan. De beide advocaten bepleitten dood slag. De man heeft volgens zijn raadsman nooit echt de intentie ge had de echtgenoot te doden. De vrouw heeft volgens haar advocaat vaker met psychische problemen gekampt. Vorig jaar zei haar psychi ater echter dat het redelijk ging: ze hoefde pas op 4 april 1989 terug te komen, de dag van de terechtzit ting. Uitspraak: 18 april. Masson na zes weken gijzeling op vrije voeten RIJSWIJK (ANP) - Masson is sinds gisteravond weer thuis in Rijswijk. De gijzeling van de voormalige ABP-topman werd op last van de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. Wijnholt, opgeheven. Dat heeft de raadsman van Masson, mr. R. Verbunt, meegedeeld. Masson werd in februari in gijze ling genomen. Het advocatenkan toor Tripels uit Maastricht, dat Mas son tijdens de zogenoemde ABP-af- faire had bijgestaan, had mr. Wijn- holt in kort geding om de mogelijk heid van gijzeling gevraagd. Mas son was het kantoor nog zes ton schuldig. Hij zei dat hij het bedrag niet kon opbrengen, maar kwam aanvankelijk niet met de stukken over de brug waaruit dat bleek. Mr. Wijnholt wees de gijzeling toen toe, om Masson te dwingen met de stuk ken te komen. In de weken erna werden diverse stukken van Masson bij Tripels be zorgd. Tripels achtte ze echter on voldoende en liet Masson in de cel. Verbunt overlegde volgens eigen zeggen maandag met Wijnholt die een nieuw kort geding zou hebben voorgesteld. Dat diende gisteren. Wijnholt bepaalde daarin dat de gij zeling moest worden beëindigd. Volgens hem heeft Masson de afge lopen weken aangetoond dat hij niet onwillig is en tenminste ge tracht heeft om aan de vraag om de stukken van Tripels te voldoen. Tripels zei "nogal verbaasd" te zijn over de vrijlating van Masson. Deze heeft volgens hem nog veel te weinig gedaan om zijn onvermogen om te betalen aan te tonen. Tripels bat in de Tweede Kamer over de ru- Korte dat hij de publiciteit bewust turele communicatiestoornis". Vol- beeft op 29 onderdelen om opening Minister De Korte richt zich tot premier Lubbers tijdens het debat over de ruzie tussen de twee bewindslieden over het laten uitlekken van informatie over het milieubeleidsplan. De premier lijkt er nauwelijks naar te luiste ren. (foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het de- In de Tweede Kamer erkende De maakt veel duidelijk tussen minister-president Lub- gezocht had. „Het leek mij oppor- bers en vice-premier De Korte heeft tuun dat mijn voorlichters het poli- gisteren geen nieuwe politieke tiek signaal zouden afgeven dat er schade berokkend aan de coalitie sprake was van een doorbraak gens hem is het onderlinge vertrou wen tussen Lubbers en de Korte on derhevig aan een ernstige lekkage. CDA en WD zaken geëist. Al die punten zijn in het eerste vonnis van Wijnholt 0_. meegenomen. Volgens Tripels het de- heeft Masson wel op 20 punten iets CDA en VVD. De oppositie gesprekken over het nationaal bat niet deel om het conflict niet ingeleverd, maar is er nog niets genoegen mee dat de twee milieubeleidsplan". Lubbers gaf op verder op te laten lopen. Eerder al sentieels binnengekomen. zijn beurt toe dat hij zich had ver- had CDA-fractieleider De Vries ge- Tripels begrijpt verder niet dat gist: toen De Korte in kleine kring zegd dat het sop de kool niet waard Wijnholt nu wel goede wil bij Mas- GERED VAN DE ONDERGANG misverstand omschreven. Volgens had gezegd ook niet zo gelukkig te oppositieleider Kok (PvdA) is het zyn met bepaalde publikaties in politiek gewicht van WD-vice-pre- kranten, had de premier dat uitge- mier De Korte inmiddels geslonken legd als excuses. „Dat is door mij tot dat van een stekelbaars in een misverstaan", aldus de premier, die stormachtig glas water. zei de lezing van De Korte volledig De ruzie tussen de twee bewihds- te aanvaarden, lieden escaleerde vrijdagavond snel Lubbers zei dat hij aan de bel had na opmerkingen van Lubbers dat getrokken over de publiciteit rond De Korte zijn excuses zou hebben het milieubeleid, toen hij het gevoel aangeboden voor het uitlekken van kreeg dat sommige ministers onder afspraken over het milieubeleid. De druk werden gezet. Volgens PPR- Korte ontkende in alle toonaarden woordvoerder Lankhorst laten ook dat hij de bron van die berichten in CDA-ministers regelmatig informa- de pers was, en zei ook dat er van tie uitlekken, zonder dat Lubbers verontschuldigingen geen sprake hen kapittelt. „Kennelijk geldt: was. De coalitie zou worden ge- komt het van een WD-minister, schaad door de uitlatingen van Lub- dan mag het niet, en van een CDA- bers, zo sprak de vice-premier drei- minister dan mag het wel". Kok be- gend. Oppositieleider Wim Kok liet greep er weinig meer van, zei hy: direct weten de bewindslieden aan „Ik loof een vette hoofdprijs uit de tand te zullen voelen over hun voor degene die hier nu nog een ruzie. touw aan vast kan knopen. Dit WD-leider Voorhoeve constateert, terwijl hij geerde door de hele zaak een storm kelijk toch zelf gijzeling als dwang- 'Maak isolatie huurhuis afdwingbaar' UTRECHT (ANP) - Huurdersorganisaties moeten de mogelijkheid krijgt n sommige verbeteringen aan de woning, zoals isolatie, af te dwingen. Alge meen coördinator drs. L. Bobbe van het Nederlands Verbond van Huur ders (N VH) stelde dat vandaag op het congres 'Huurders en verhuurders in de jaren '90' in Utrecht. Bobbe pleitte ervoor de rechten en mogelijkheden van de huurdersorga nisaties ook op andere terreinen aanzienlijk te versterken. Zij zouden goe de onderhoudsplannen moeten kunnen afdwingen en in de rechtspraak als procespartij erkend moeten worden. Daardoor zouden zij verhuurders kunnen dwingen hun contractuele en wettelijke verplichtingen na te ko men. Nu moet iedere huurder bij conflicten individueel naar de rechter stappen. Bobbe hekelde de houding van staatssecretaris Heerma (volkshuisves ting) ten aanzien van de service-kostenproblemen. Heerma vindt dat huur ders en verhuurders deze problemen onderling maar moeten oplossen. Bobbe verwacht hier niets van zolang dat overleg geen wettelijke status heeft. Het binnenvaartschip Najade, geladen met ongeveer vijftigduizend kilo zout, is gisteren op het nippetje van de ondergang gered. Het schip met de drie opvarenden - man, vrouw en kind - was in ernstige problemen geko men op het IJsselmeer bij de dijk Enkhuizen-Lelystad. Reddingboten, sleep boten en een tanker slaagden er in geslaagd de Najade van de ondergang te redden. Het schip, dat grote hoeveelheden water binnenkreeg maar nog juist niet zonk, kon onder begeleiding koers zetten naar het bergingsbedrijf Scheffer in Lelystad. (foto anp» Man veria-achtte moeder van 77 na ruzie bij spelletje scrabble ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft dinsdag de 48-jar'ige man uit Hoensbroek veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden en ter beschikkingstel ling. Hij moet zich bovendien laten opnemen in een psychiatrische in richting. De rechtbank achtte de man schuldig aan de mishandeling en verkrachting van zijn 77-jarige moeder. De aanleiding tot de geweldda digheden vormde een spelletje scrabble. De man kreeg met zijn moeder ruzie over een woord, 's Nachts wilde hij de ruzie uitpraten, maar zijn moeder weigerde dat. Hij werd daarop zo kwaad dat hij zijn moeder verschillende malen sloeg en haar tenslotte verkrachtte. De officier van justitie had veer tien dagen geleden een gevangenis straf van zes jaar en tbs geëist. Vol gens het psychiatrisch rapport was de man sterk verminderd toereke ningsvatbaar geweest. KOLBERT75,-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3