Verkeer sfout vaak gevolg wegontwerp' ixxon ziet de olieramp als een privé-kwestie Nieuw spel moet dienstverlening propageren Reportage Samenwerking Kampen en Groningen is 'prachtige mogelijkheid9 PAGINA 2 WOENSDAG 5 APRIL 1989 UTRECHT - "Webbeheer ders zijn niet verplicht ons advies in te winnen voor ze een weg beginnen te bou wen. Het gevolg is wel dat we de laatste drie jaar al achttien keer achteraf een advies hebben moeten uit brengen over het ontwerp en de aankleding van een weg, omdat op een bepaald punt telkens weer ongelukken plaatsvonden. En soms zijn er ingrijpende maatregelen nodig om dergelijke black spots dan weer veilig te krij gen". door Runa Hellinga Ingenieur Jan Hartman van de afde ling esthetische verzorging van de dienst verkeerskunde (DVK) van de Rijkswaterstaat werkt in een omge ving waar menige treintjesgek en autoliefhebber zou watertanden. Wie de halve zolder heeft ingeruimd voor een spoorwegemplacement of een racebaan kan bij de DVK zijn hart ophalen aan alle maquettes van bruggen, wegen, tunnels en spoor- wegtrajecten met de nodige minus cule voertuigjes. Maar het werk van Hartmans afdeling is allesbehalve kinderspel. Veiligheid en het voor komen van ongelukken, daar gaat het om. In de houten DVK-barak vlak bij de snelweg Utrecht-Amsterdam staan minutieuze maquettes van bestaan de en nog niet gebouwde verkeers knooppunten. Compleet met piep kleine wegwijzers, verkeersborden, lantarens met echte lichtjes, vang rails, wegmarkeringen, tunnels en fly-overs. Al dat liefdevol gemaakte precisiewerk wordt gebouwd om na te gaan hoe de weggebruiker be paalde situaties ziet en om te voor spellen hoe hij daarop zal reageren. Fouten Je zou verwachten dat veiligheid bij de wegontwerpers op de allereerste plaats komt. En ongetwijfeld denkt iedere wegbeheerder ook dat hij de veiligste weg ter wereld bouwt. Maar in praktijk blijkt dat tégen te vallen. "Als een automobilist fouteh maakt, ligt dat vaak aan het wegont- werp. Je moet er vanuit gaan dat au tomobilisten proberen zo goed mo gelijk te rijden. Maar als de informa tie op de weg onduidelijk is, lukt dat niet altijd. Op sommige punten zie je een opeenhoping van ongeluk ken, en daar is vrijwel altijd iets mis aan het wegontwerp of de informa tie die de weggebruiker aangebo den krijgt", zegt Hartman. Soms gaat het daarbij om hele simpele zaken. Hij noemt als voor beeld een weg waar de pijlen op het wegdek naar links wezen, terwijl de richtingborden de automobilist naar rechts stuurden. Dan kan een hele eenvoudige aanpassing al een hoop verbeteren. Maar de proble men kunnen ook ingewikkelder zijn. Tunnels zijn vaak black spots, in letterlijke betekenis zelfs, want Via de viascoop rijdt de tester door de maquette. veel automobilisten schrikken van het plotseling opdoemende zwarte gat en trappen onwillekeurig op de rem. In zulke gevallen zijn ingrij pende verbeteringen nodig. Toch zoekt de dienst zo veel mogelijk naar eenvoudige oplossingen: een rijtje bomen planten, een bushalte verplaatsen of verkeersborden of stoplichten. Bouwers van grote projecten be seffen het belang van een goed ont werp en schakelen de DVK meestal wel in voordat ontwerpfouten tot ernstige ongelukken en hoge kos ten leiden. Van de spaghetti die be kend staat als het Prins Clausplein bij Leidschendam, heeft de afdeling vooraf een maquette gemaakt. Al acht jaar geleden boog de dienst zich over de toeritten naar de twee de Van Brienenoordbrug die on langs werd geplaatst. En met be hulp van een tien meter lange ma quette wordt nu al nagedacht over alle verkeerskundige problemen die de tweede Coentunnel straks zal opleveren. Hartman pakt een kleine houten periscoop en zet die midden op de weg van een van de maquettes. Wat van bovenaf kinderspel leek, wordt met een blik door dit apparaatje een levensechte wegsituatie. In de verte doemt de weg naar de Heijenoord- tunnel bij Rotterdam op. Ooit be stond het plan om tussen de twee bestaande tunnelbuizen een derde eenbaans tunnel te bouwen, die in de spitsuren afwisselend voor de ene en de andere rijrichting ge bruikt zou kunnen worden. Daar is uiteindelijk vanaf gezien. Het plan was te duur en, zoals uit onderzoek van de DVK bleek, te riskant voor de weggebruiker. Viascoop Maar de simpele houten periscoop is al weer verouderd vergeleken met de nieuwste vinding van de dienst: de viascoop. Deze bewegen de videocamera, die ontwikkeld werd in samenwerking met de TU- Delft, maakt het mogelijk om als een echte automobilist door een maquette te rijden. De camera rea geert op de bewegingen van een au tostuur en een gaspedaal en projec teert het videobeeld op een tv- scherm. Het apparaat maakt het mogelijk een nieuwe verkeerssituatie uit te laten testen door gewone wegge bruikers. Maar daarvoor lijdt het systeem nog teveel aan kinderziek tes. Hartman erkent dat de simula tie-effecten van het nieuwe appa raat beperkt zijn. De viascoop is'dan ook niet te vergelijken met een au to-simulator zoals Daimler-Benz die in Berlijn gebruikt. Daar zit de tes ter in een echte auto met alle knop pen en handels, geluidseffecten en hobbels die bij het rijden horen. "Het is kiezen. Of een zeer waar heidsgetrouw wegbeeld", zegt Hart man met een trotse blik op het tv- scherm met een prachtige maquet teprojectie, "of een waarheidsge trouwe auto, maar dan wel een sche matisch wegbeeld dat duidelijk door een computer is gemaakt. De viascoop is bedoeld om het weg beeld te testen, dus voor ons is de belangrijkste eis dat dat goed over komt". Als leek kun je met de viascoop niet onmiddellijk uit de voeten. Je trapt het gaspedaal te ver in en daar is de viascoop niet op berekend. Het apparaat kan geen ritten aan met een snelheid van meer dan veertig kilometer per uur. Het stuur rea geert anders dan normaal en rem, koppeling en knipperlicht ontbre ken. Bovendien zit de testrijder op een gewone kantoorstoel naar een televisiescherm te kijken. Het be langrijkste oriëntatiepunt voor de automoblist, de motorkap, ont breekt. Kortom, een viascoop is geen auto en voelt ook helemaal niet als een auto. De olievlek is nu zo groot als Luxemburg. Op de kaart van Alas ka is dat slechts een speldeknop, maar dat is geen geruststellende ge dachte. De olieramp had niet op een slechter moment kunnen komen. Uitgerekend in maart, wanneer ha ring en zalm kuit zullen schieten en uitgerekend in de Prince William Baai. één van Alaska's belangrijkste voedselplaatsen voor de toch al be dreigde adelaar, de gekuifde pape gaaiduiker, de zeeleeuw, de zee-ot ter en de zeehond. door Berend Schilder De milieuwbeweging zegt welis waar bij iedere olieramp dat het be wuste gebied 'zeer kwetsbaar' is, maar dit keer heeft zij helemaal ge lijk. Daar zijn alle deskundigen het over eens. Ook de effecten voor de verre toekomst stemmen somber. De olie zal deze week bezinken en het plankton vergiftigen en het bo demleven verstikken. De voedsel keten wordt ernstig verstoord waar door dieren zullen verhongeren. Zij die kunnen uitwijken, veroorzaken nieuwe voedseltekorten in gebie den waar nu nog niks aan de hand is. Milieudeskundigen in Nederland verwachten dat door deze olieramp complete jaarklassen (lichtingen) vis zullen wegvallen. Datzelfde geldt ook voor het broedsel van krab en kreeft. Maar deze ramp is meer dan een milieuramp. Het laat ook duidelijk zien hoe sterk de greep is van de olie-industrie op Alaska. Exxon heeft vrijwel alle beloften over vei ligheidsmaatregelen uit 1973, toen de Trans-Alaska-oliepijpleiding werd aangelegd, gebroken. Ook de eerste dagen na de ramp slaagde Exxon er niet in adequate maatre gelen te treffen. Nu, bijna anderhal ve week later, lekt de Exxon Valdez nog steeds. Toch weigert president Bush, de 'milieupresident', het ex ploiteren van een nieuw olierijk na tuurreservaat in het noorden van Alaska in heroverweging te nemen. Woedend Gouverneur Steve Cowper van Alaska is woedend op Exxon met zijn halfbakken maatregelen. Hij dreigt de 4000 kilometer lange olie pijpleiding af te sluiten, zolang Exxon niet kan aantonen dat het olie veilig kan vervoeren en er vol doende materieel is om olierampen te bestrijden. Het is de vraag of Exxon onder de indruk is van deze waarschuwing. De staat Alaska drijft immers op oliedollars. Zeker 85 percent van het overheidsbudget is afkomstig uit zware belastingen op de oliewinsten. In dat licht be zien zijn de woorden van gouver neur Cowper wellicht loze dreige menten. Het havenstadje Valdez is ook ge bouwd van oliewinsten. In 1962 werd het bij een aardbeving onder de aardbodem geschoffeld maar de olie-industrie heeft het keurig her bouwd omdat daar elf jaar later het eindpunt van de Trans-Alaska pijp leiding zou komen. In Valdez wordt de olie via terminals in zeetankers gepompt en verder vervoerd naar de westkust van Amerika. De 4000 inwoners van Valdez werken dan ook veelal in de olie-industrie. Zij waren trots op 'hun' Exxon. Nu is het alsof 'je eigen vrouw je be driegt', zoals een bewoner het ver woordde. De vissers van het verderop gele gen Cordova hebben daar geen last van. Zij protesteerden al in 1973 te gen de pijpleiding en krijgen nu ge lijk. Bij de justitie liggen al schade claims van 1600 vissers; de inkom stenderving per jaar wordt bere kend op 100 miljoen dollar. De pijpleiding van Noord- naar Zuid-Alaska had ook anders kun nen lopen. Een langere en dus duur dere, maar veiliger route, zonder transport over zee naar Canada was mogelijk. De olie-industrie heeft ge kozen voor de kortste en goedkoop ste oplossing en krijgt nu een gigan tische na-rekening. Het Amerikaanse congres ging met één stem meerderheid akkoord met de kortste route, op voorwaar de dat er een goed rampenplan kwam en voldoende oliebestrij- dingsvaartuigen. Exxon beloofde dat alles dik in orde zou komen. Dat is nooit gebeurd. Toen de Exxon Valdez op 24 maart het Bligh-rif ramde, zo'n 22 mijl van Valdez, was er slechts één oiliebestrijdingsvaar- tuig in de haven. Dit schip lag bo vendien voor reparatie in dok. Rijbewijs Exxon wordt ook verweten de in middels spoorloos verdwenen kapi tein Joseph Hazelwood (43) met zijn drankprobleem jarenlang te heb ben ontzien. Hij had geen rijbewijs meer omdat hij in vijfjaar tijd twee maal was betrapt op dronken rij den. Een olietanker besturen mocht hij van Exxon nog wel. De oliemaat schappij zegt niets te hebben gewe ten van Hazelwoods eerdere aanva ringen met de justitie. Hij lag' zwaar beschonken in zijn hut terwijl zijn derde stuurman onbevoegd het 320 meter lange schip bestuurde en op het rif zette, in een poging uit te wij ken voor kleine ijsbergen. Maar aan al dit menselijk falen kwam op die rampzalige ochtend van goede vrijdag, 24 maart, nog geen einde. Niet binnen vijf uur, zoals in het rampenplan staat voor geschreven, maar pas na twaalf uur maakte Exxon een begin met het opruimen van de olievlek. Pas na enkele dagen kwam Exxon ook op het idee om werklozen en vrijwilli gers uit Anchorage voor 300 dollar per dag in te huren voor het oprui men van de olievlek. Zo'n vijfhon derd mensen werden zo aan het werk gezet om de kusten op te rui- De vissers uit Cordova staan machteloos tegen de eigenzinnige en trage handelswijze van Exxon. Zij willen dat Exxon eerst alle olie uit de visgebieden haalt. Zij schreeuwden vorige week moord en brand op persconferenties van Exxon en droegen zwarte banden rond hun bovenarm, ten teken van rouw. Maar nu hebben zij hun woe de even ingeslikt en de mouwen op gestroopt. Uit alle macht proberen zij de olie nu zelf uit de visgebieden te houden. De.twee veegarmen van Smit Tak hadden hen daarbij uitstekend kun nen helpen, maar ook dit Rotter dams bergingsbedrijf, het grootste en meest ervarene ter wereld, wordt gedirigeerd door Exxon. De olie maatschappij ziet de olievlek als een soort privéramp. De Rotter dammers zijn ingehuurd om stand by te blijvèn in Anchorage, mocht er iets misgaan met de olieruiming of de berging van de Exxon Valdez, die wordt uitgevoerd door twee be drijven uit Portland, Oregon en een uit Anchorage. Misschien wordt Smit Tak helemaal niet ingezet. Op zich geen ramp, de bergers worden per dag betaald. Maar het moet voor ieder mens frustrerend zijn om een reis naar Alaska te maken met 35 ton bergingsmateriaal en dan geen vinger te mogen uitsteken naar de grootste olieramp uit de geschiede nis van de VS. r vervuilde vissersboot zoekt een veilig heenkomen. ROTTERDAM - Je kunt eigenaar worden van een illegale autoslo perij, een opium-kit of een Gol- den-Ten casino. Beroof een oud dametje of vervals dollars en het levert je geld op. Maar pas op dat je niet in het gevang komt, want dat zorgt voor een hoop ellende. Nee, dan maar de dienstverle ning, waarmee je én gevangenis straf ontloopt én je jezelf nuttig maakt. door Harmen Bockma Met het spel Kriem, waaraan bo venstaande voorbeelden zijn ont leend, kun je je even een ware cri mineel voelen. De gevangenen in het huis van bewaring in Rotter dam, die bij wijze van proef enke le exemplaren van het spel kre gen, reageerden (tot grote opluch ting van de makers) positief. "We gaan even Kriemen", luidt de nieuwste kreet. Het spel werd half februari van dit jaar uitgegeven door de Stich ting Reclassering Rotterdam, op de dag dat de Tweede Kamer praatte over het Wetsontwerp al ternatieve straffen. Het werd aan geboden aan een aantal Tweede Kamerleden en de minister en staatssecretaris van Justitie. Ei genlijk was dat een beetje laat, want de bedoeling was om op een ludieke manier bij te dragen aan het aanvaarden van het wetsont werp. Kriem, gedrukt door de 'bewo ners' van jeugdgevangenis De Sprang in Scheveningen, geeft een zeer overdreven daar is het tenslotte een spelletje voor voorproefje van wat straks wette lijk geregeld zal zijn. Het wordt gespeeld met dobbelstenen, pion nen, en een aantal kaarten waarop opdrachten staan, of het bedrag dat de speler krijgt of juist kwijt is. Het bord telt drie 'ringen': één voor je criminele loopbaan, één voor je wederwaardigheden tij dens de dienstverlening en één voor je bajes-belevenissen. Spaarbewijs Iedere speler begint met het mini mum-jeugdloon: 1050 gulden. Doel van het spel is dit bedrag te verveelvoudigen. Dat kan door bij voorbeeld op het vakje Spa- kenburgbank terecht te komen. Daardoor krijg je een spaarbewijs aan toonder, dat later met tien percent rente bij de bank ingewis seld kan worden. Wie pech heeft, komt op het hokje Fiod-inval. Daardoor raak je deze lucratieve investering weer kwijt. Meer geluk heb je als je een maskerkaartje weet te bemachti gen. Dat betekent datje een delict hebt gepleegd dat geld oplevert. Als penningmeester van een sportclub verdwijnt U spoorloos met de toto-opbrengst. Op brengst: 450 gulden. Of: U breekt een condoom-automaat open en gaat er met de inhoud vandoor. Opbrengst: 25 gulden. Bij Kriem wordt dit geld door de bank uitge keerd. Het gaat bij alle kaartjes om overtredingen en misdrijven die werkelijk hebben plaats ge vonden. Anders is het met de politiepet- kaartjes. Daarbij gaat het om de licten ook allemaal in werke lijkheid gepleegd waarbij de pleger ervan door de mand is ge vallen. De keuringsdienst van wa ren constateert dat u als patatboer te weinig patat in een bakje doet. Boete: 750 gulden. Of: U wordt boos op een tegenwerkende amb tenaar van woonruimtezaken en verkoopt de man een dreun. Volg een rondje dienstverlening. je te maken met de kern van het spel. Want de bedoeling van Kriem is tenslotte dë spelers er van op een speelse manier ver trouwd te maken met het begrip dienstverlening. In de dienstver- leningsring staan opdrachten als 'pomp de banden van de fiets van uw gastheer/gastvrouw eens goed op'. In werkelijkheid zou je een aantal uren moeten werken in een revalidatiecentrum. Want tenslot te gaat het erom in de dienstverle ning de schade die is berokkend aan de samenleving goed te ma ken door het inleveren van vrije tijd. Tralies In de bajesring is het leven een stuk saaier. Een aantal opdrach ten symboliseert de dagelijkse gang van zaken. Alleen de kans- kaarten en de hokjes met de gebo gen tralies bieden mogelijkheden 'Dienstverleners', zoals de op deze manier gestraften in het re- classerings-j argon heten, kunnen hun taken uitvoeren in bij voor aan de bajes te ontsnappen. Het is er de reclassering in Rotterdam alles aan gelegen de nadelen van gevangenisstraf duidelijk te ma ken aan de speler. Niet voor niets ook is de reclassering een van de voorlopers op het gebied van dienstverlening, een vorm van al ternatieve straf. De reclasseringsinstellingen in ons land zijn verantwoordelijk voor de uitvoering ervan. Tot nu toe kan een verdachte, voor be paalde vergrijpen, in plaats van drie maanden cel 150 uur dienst verlening opgelegd krijgen. Vol gens de nieuwe wet wordt dat maximaal 240 uur, in plaats van zes maanden cel. Voorwaarde is dat de dienstverlening binnen een half jaar wordt uitgevoerd. beeld bejaardentehuizen, asiels en tehuizen voor geestelijk ge handicapten. Bekend is het voor beeld van een aantal voetbal-van dalen dat in Oostvoorne een pad door de natuur moesten aanleg gen. Ook het project voor vanda len die in De Kuip vernielde stoel tjes moesten repareren, kreeg veel publiciteit. Volgens Peter Kavelaar, werk zaam bij de Rotterdamse reclas sering en een van de bedenkers van het spel Kriem (samen met de journalist Martijn Verwaayen en grafisch vormgever Koos Velle- koop), heeft dienstverlening een groot aantal voordelen. „De reci dive, het opnieuw plegen van een strafbaar feit, is veel lager", zegt hij. "Dat komt omdat de gestrafte uit het gevangenismilieu blijft. Bovendien raak je je baan niet kwijt, je omgeving hoeft zelfs niet te weten dat je gestraft bent. En dienstverlening is aanzienlijk goedkoper. Een gevangene kost ongeveer 350 gulden per dag, voor een dienstverlener ben je al leen de verzekeringskosten kwijt". Samenwerking van de Theo logische Universiteit Kampen en de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Groningen "lijkt ons een hele prachtige mogelijkheid". Dit zegt W. C. Veenendaal, hoofd van het bu reau van de Kamper universi teit, over de voorstellen van de verkenningscommissie godge leerdheid, die eerder deze week bekend werden. Ook de theolo gische faculteit in Groningen verwelkomt het voorstel van de commissie. Decaan prof. dr. J. Roldanus zegt, dat de faculteit "open staat voor samenwerking met Kampen". Hoe deze samenwerking er pre cies uit moet zien, is nog moeilijk te zeggen, aldus Roldanus. De hervormde opleiding in Gronin gen kent, in tegenstelling tot de gereformeerde predikantsoplei ding, een scheiding tussen 'staatsvakken' en kerkelijke vak ken. De twee opleidingen, die de laatste jafen hun personeelsbe stand hebben zien inkrimpen, krijgen volgens de decaan nu volop de mogelijkheid "om van eikaars specialismen te profite- Veenendaal vindt dat de ver kenningscommissie 'een sterk rapport' heeft afgeleverd. De in houd heeft de leiding van de uni versiteit niet verrast, zegt hij. De gedachte aan samenwerking met Groningen leeft al meer dan twee jaar in Kampen en er zijn ook al gesprekken geweest tussen de twee opleidingen. Er zijn natuurlijk wel enige pro blemen, aldus Veenendaal. Sa menwerking met de hervormde opleiding roept vragen op over de eigen identiteit van de gerefor meerde opleiding. Ook de ver houding tot de andere opleiding voor gereformeerde predikanten, de theologische faculteit van de Vrije Universiteit, vraagt om na dere bezinning. De verkennings commissie adviseert dat de predi kantsopleiding in toenemende mate aan Kampen wordt toever trouwd. De voorzitter van de gerefor meerde synode, ds. E. Overeem, vindt intussen dat de Gerefor meerde Kerken in Nederland er in het rapport van de verken ningscommissie "wel bijzonder bekaaid afkomen". Als de voor stellen van de commissie worden aangenomen "zijn we de predi kantenopleiding aan de VU kwijt en wordt Kampen half vergro- ningst". Overeem vreest dat de samen werking tussen Kampen en Gro ningen er op den duur toe zal lei den dat één lokatie wordt geko zen en dat deze plaats waarschijn lijk eerder Groningen dan Kam pen zal zijn. "Dit is geen goede zaak voor onze kerken", aldus Overeem. Aan de Vrije Universiteit wordt daar, blijkens de reactie van de caan prof. dr. H. Leene, net zo over gedacht. Leene wijst erop dat de theologische faculteit de predikantsopleiding net zo be langrijk vindt als de beoefening van de wetenschap. De kerken zouden volgens hem 'wel gek zijn' als ze het contact met de faculteit "die op het gebied van pastora le theologie zeer goed scoort" zo maar laten verbreken. Leene vindt dat de verken ningscommissie zich erg vaag uit laat over de samenwerking met de theologische faculteit Leiden. Er is volgens hem al sprake van een "zeer intensief wetenschap pelijk contact" met Leiden. De bestaande samenwerking tussen de twee faculteiten zal in de toe komst zeker worden voortgezet. Gesprek armoede Vertegenwoordigers van de Raad van Kerken en de Partij van de Arbeid (PvdA) zijn het groten deels eens over de nieuwe armoe de in Nederland. Zij vinden het onacceptabel dat een groeiende groep Nederlanders in grote fi nanciële moeilijkheden verkeert. Zo vat secretaris ds. W. R. van der Zee het gesprek samen dat het bestuur van de raad had met onder anderen partijvoorzitter Sint en fractievoorzitter Kok. De PvdA had om dit gesprek ge vraagd. Beide partijen zaten voor het laatst in 1985 om de tafel; toen werd de kwestie van de kruisra ketten besproken. De raad en de PvdA vinden dat de armoede in Nederland niet mag worden afgedaan als 'een re latief probleem'. Beide zijn be zorgd over de groeiende ongelijk heid tussen werkenden en niet- werkenden en de tweedeling die daardoor in de samenleving ont staat. De PvdA liet, aldus Van der Zee, blijken veel waardering te hebben voor de manier waarop de kerken aandacht hebben ge vraagd voor de nieuwe armoede. In de twee voorgaande jaren hield de Raad van Kerken, samen met de Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Kerken (DISK) conferenties over dit on derwerp. Beroepen Hervormde Kerk: benoemd tot vicaris te Veere-Kleverskerke- Vrouwenpolder (part-time) mevr. A. Spaans-Moolenaar Westkapel- le; aangenomen naar Nigtevecht ('Samen op weg') G. van de Pol kandidaat Kampen. Gereformeerde Gemeen ten: beroepen te 's Gravenzande Chr. van der Poel Yerseke, te Ter- neuzen Th. van Stuijvenberg Ter- wolde de Vecht. Halkes-fonds Feministische theologen heb ben het Catharina Halkes-fonds in het leven geroepen om onder zoek en onderwijs op het gebied van feminisme en theologie mo gelijk te maken. Zij zijn ontevre den over de subsidies die de uni versiteiten en kerken tot nu toe voor dergelijk onderzoek ter be schikking hebben gesteld. Volgens Magda Misset-van de Weg, bestuurslid van de nieuwe stichting, is er veel bereikt in de dertien jaar dat de feministische theologie zich in Nederland heeft gemanifesteerd. Er moet echter nog veel gebeuren, maar daar voor ontbreekt het geld, aldus Misset. Met het fonds hoopt de stichting 'een onafhankelijke geldstroom' op gang te brengen, die bij voorbeeld tal van promo tie-onderzoeken mogelijk moet maken. Misset hoopt dat vooral vrou wen aan 'onze eigen basis' zullen bijdragen aan het fonds dat de naam kreeg van de eerste hoogle raar feminisme en christendom in Nederland. Prof. dr. C. J. M. Hal- kes, lid van het bestuur van de stichting, zegt dat nu zal blijken of er 'aan de basis' echt een breed" draagvlak bestaat voor de femi nistische theologie. Voorzitter van de stichting is Riet Bons-Storm, docente prakti sche theologie aan de Rijksuni versiteit Groningen. In het comi té van aanbeveling zitten onder meer PPR-fractieleidster Ria Beckers, burgemeester Ien Dales van Nijmegen en de voorzitster VOfl Ho AfVlt Moi RtMXmöincr Wier 'Breuklijnen' is de titel van een expositie van moderne kunst, die van 12 tot 29 april in de Dom kerk in Utrecht wordt gehouden. De deelnemende kunstenaars zijn Nanko van Dijk, Carel Kneul- man, Michel van Overbeeke, Jo- hann Peter Reuter, Josje Werd- muller en Jaap de Vries. Het In stituut voor Liturgiewetenschap van de Rijksuniversiteit in Gro ningen koos de werken. De ope ning zal dinsdag 11 april (om vijf uur) worden verricht door ds. J. Kronenburg, predikant van de Domkerk. De openingstijden zijn van elf tot vier uur. 'Heilige Geest'. In de serie le zingen over 'De Heilige Geest' in de Streekschool aan de Lammen- schanspark in Leiden zal op vrij dag 14 april (acht uur 's avonds) de heer E. Ouweneel spreken over de gaven van de Geest. Het is de laatste lezing in de serie van

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2