DAGBLAD LEIDSCH TEVENS RTV-GIDS! Verharding actie verpleging dreigt AUTO TELEFOON Gorbatsjov fel tegen export van revolutie Tien illegalen opgepakt in Leids confectie-atelier Vietnam trekt troepen terug uit Kampuchea Dees: meer aandacht voor aanpak chronische ziekten LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Van Houwelingen bezorgt Signaal gigantische order KOM KENNISMAKEN MET INTERACADEMIE101 No. 38900 Prijs fl. 1,25 Actievoerders in Hooge Biirch worden 'geteld' ALPHEN AAN DEN RIJN - Een van de paviljoenshoofden van de Hooge Burch in Zwammerdam, J. van Zetten, heeft vanmorgen in een open brief aan algemeen directeur G. van de Weg zijn verontwaardi ging getoond over de opdracht om te registreren welke personeelsle den tijdens diensttijd actie voeren. Werkgevers willen dat bijhouden, omdat zij die uren niet uit hoeven te betalen. Van Zetten vraagt de directie waarom die nooit heeft gevraagd ook de belangeloos gewerkte over uren bij te houden en de door werk nemers ingeleverde vrije dagen. "De directie stelt zich heel duidelijk als werkgever op, waarbij ze de ver keerde toon hebben aangeslagen. Ze kunnen toch op z'n minst stellen dat ze sympathie voor de acties heb ben". Het overig personeel heeft zich achter de inhoud van zijn brief geplaatst. In verpleeghuis Oudshoorn vormde het niet uitbetalen van de uren waarin actie wordt gevoerd vanmorgen nog punt van bespre king voor het personeel. Later op de dag zou met de vakbonden over de ze kwestie worden overlegd. HAVANA (UPI/AFP) - Sovjetleider Gorbatsjov heeft zich gisteravond uitgesproken tegen „de export van de revolutie en de contra-revolu tie". In een rede tot het Cubaanse parlement viel hij het Amerikaanse beleid inzake Nicaragua aan. Gor batsjov toonde weinig begrip voor Washingtons plannen tot voortzet ting van de humanitaire hulp aan de Nicaraguaanse Contra's. Gorbatsjovs toespraak was met grote spanning tegemoet gezien, ze ker na eerdere uitspraken van zijn woordvoerder Gerasimov dat Mos kou een punt wil zetten achter de hulp, al dan niet via Cuba, aan guer rillabewegingen in Latijns-Ameri- ka. „Onze taak nu is internationale conflicten op te lossen. We zijn te gen doctrines die de export van de revolutie en de contra-revolutie rechtvaardigen en tegen elke bui tenlandse inmenging in de interne aangelegenheden van een soeverei ne staat". Alleen door hieraan een einde te maken kunnen regionale conflicten worden opgelost. Vorige week deed de Amerikaan se president Bush nog in een per soonlijke brief een beroep op de Sovjetleider alle militaire hulp aan Nicaragua te stoppen. Volgens Bush heeft Moskou niets te zoeken in Midden-Amerika. Gorbatsjov gisteren: „We kunnen niet accepte ren dat de Middenamerikaanse lan den de achtertuin van de VS zijn". Bloemen te vroeg in bloei voor mozaïekwedstrij d LISSE De traditionele bloe- inenmozaïekwedstrijden op Koninginnedag gaan in Lisse dit jaar niet door. Door bet zaebte weer van de afgelopen maanden staan nagenoeg alle voorjaarsbloemen al in bloei, zodat tegen het eind van de maand de meeste bloemen zijn uitgebloeid. De WV-commissie die elk jaar de wedstrijd organiseert heeft gisteren besloten de wedstrijd voor het eerst in de geschiedenis af te gelasten. Alle bijna 70 deelnemers van vorig jaar worden hiervan op de hoogte gesteld. Alternatieven bleken niet uitvoerbaar. Zo kon de wed strijd geen week worden ver vroegd, omdat op 22 april het bloemencorso wordt gehou den. Het opslaan van bloemen in koelcellen is al eerder geen succes gebleken. Bovendien zou dan een zeer grote hoe veelheid bloemen in de koel cellen moeten worden be waard. Een aantal mozaïeken met reclame zullen wel worden ge plaatst omdat de WV-com missie hiervoor al contracten met sponsors had gesloten. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige zuidwesten wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: af en toe zon en enkele buien. Middagtemperatuur geleidelijk oplopend tot rond 14 graden. Donderdag 6 april zon op: 07.03 uur. zon onder: 20.22 uur. maan op: 06.49 uur. maan onder: 21.25 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.02 en 16.20 uur; laag wa ter: 01.43 en 12.17 uur. 24 PAGINA'S WOENSDAG 5 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 VERHUUR -luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 LEIDEN - In het confectie- atelier Wonderfashion op het bedrijfsterrein De Hallen in de Leidse Merenwijk zijn gis termiddag 10 illegalen aange houden. Allen hebben de Turkse nationaliteit en wor den op het vliegtuig naar hun land gezet. Tegen de 36-jarige eigenaar van het atelier is pro- ces-verbaal opgemaakt. Bo vendien werd een 26-jarige Leidenaar aangehouden die al 5 jaar een uitkering heeft ter wijl hij werkt. De politie deed rond 2 uur in samenwerking met de Dienst Inspectie Arbeidsvoorziening en twee rechercheurs van de sociale dienst een inval in het atelier. Op dat moment werk ten er 30 mannen en vrouwen, van wie er slechts 6 konden aantonen dat zij over de beno digde vergunningen beschik ten. Er werden 24 mensen, af komstig uit diverse plaatsen in Zuid-Holland, meegenomen naar het bureau. Tien van hen bleken niet over de benodigde papieren te beschikken. Tegen de overige 14 is proces-verbaal opgemaakt omdat zij hun pa pieren niet bij zich hadden. De Leidse eigenaar van het ate lier was op het moment van de inval niet aanwezig. Hij meld de zich later uit eigen bewe ging bij de politie. Volgens de politie waren er geen duidelijke aanwijzigin- gen dat er in het atelier illega len werkten. "De ervaring heeft wel geleerd dat in dit soort confectie-ateliers vrij wel altijd illegaal in ons land verblijvende buitenlanders aanwezig zijn. Er zijn al meer van dit soort acties in Leiden geweest en het is bijna altijd prijs", aldus woordvoerder Graveland. Lockheed biedt Fokker lijn voor assemblage F100 Een met verpleegkundigen vol geladen pont trok vanochtend over het IJ naar Amsterdam noord. (foto ANP) Het Motorhuis is erkend leverancier en inbouwstation van P.T.T. autotelefoons. Voor meer informatie telefoon 071-769313 Hef Motorhuis VONDELLAAN 80. LEIDEN. HANOI (GPD) - Vietnam heeft nog geen oplossing gebracht in h vanochtend bekendgemaakt, dat bijna elf jaar durend conflict, het tegen eind september al zijn overgebleven troepen uit Kam puchea zal terugtrekken, zelfs al is er geen regeling bereikt tussen de elkaar bestrijdende Kampucheaan- se groepen over wie er straks in Phnom Penh aan het bewind komt. Hanoi heeft voorts voorgesteld om India, Polen en Canada met de supervisie te belasten over de troe penterugtrekking. Verder roept Vietnam Thailand, China en de VS op om de financiële en wapenhulp aan de Kampucheaanse verzetsor ganisaties stop te zetten. AMSTELVEEN/BURBANK (GPD) - De Amerikaanse vlieg tuigfabrikant Lockheed heeft Fok ker produktieruimte aangeboden om in Californië de F100 te kunnen bouwen. Voorzitter van de raad van bestuur van Lockheed Tellep maakte gisteren bekend, dat Fok ker bij de vliegtuigfabriek een as semblagelijn kan inrichten. Fokker en Lockheed praten al langere tyd over samenwerking. De belangstelling voor een pro- duktiebedrijf van Fokker is groot. Lockheed heeft als voordeel dat de Amerikaanse markt voor Fokker belangrijk is, nu daar honderden vliegtuigen verkocht zijn. Een vesti ging in Amerika brengt ook minder valutarisico's met zich mee. Lock heed, van haar kant, kan best wat meer werk gebruiken, omdat de fa briek al enige tijd met een enorme overcapaciteit zit. Volgens een woordvoerder van Fokker is Lockheed 'een van de kandidaten'. Lockheed maakte ook bekend te gaan samenwerken met McDonnell Douglas by de produk- Vietnam viel eind 1978 Kam- tie van een extra lange MD 11 Jum- bo Jetliner. Tot dusver heeft Vietnam gezegd, dat als er geen overeenstemming wordt bereikt tussen Phnom Penh en de drie non-communistische ver zetsorganisaties, de troepen pas in 1990 worden teruggetrokken. De reeks van recente ontmoetingen, waarbij alle Kampucheaanse groe pen en Zuidoostaziatische landen aan hebben deelgenomen, hebben puchea binnen om een eind te ken aan het Pol Pot bewind. Viet nam had in het begin van de jaren tachtig tenminste 200.000 militairen in het bezette buurland. Volgens re cente schattingen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn er op het moment zo'n 70.000 Vietnamezen in Kampuchea. Eerder deze week heeft de leider van het Kampucheaanse verzet, prins Sihanouk, ingestemd met een ontmoeting met premier Hun Sen van het Phnom Penh regime, nadat deze hem 'twee concessies' in het BODEGRAVEN (ANP) - Actievoer- vooruitzicht had gesteld. De waarnemend minister ZEG MAAR (Via TEGEN 1^- KAMSTEEG OCCASION Water in Shell-tank ders hebben vannacht de onder- grondse tanks van een Shell- buitenlandse "zaken, ~Tran Quang pomstation in Bodegraven aange- Co, verklaarde gisteren tijdens zijn vuld met enl8e duizenden liters wa- bezoek aan Bangkok dat "omdat de ter- De actiegroep Max Havelaar dingen zo snel gebeuren, wij zo zegt in een brief aan het ANP dat dit spoedig mogelijk de terugtrekking nie* de laatste keer zal zijn: "We van 50.000 man overwegen, totaal Saan door t°tdat Shell zich heeft te- buiten de context van een politieke ruggetrokken uit Zuidafrika' regeling." RIJSWIJK (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wil meer geld uittrekken voor bestrijding van chronische ziekten (vooral reu ma), thuiszorg en medische techno logie. Dat zal eventueel ten koste gaan van de aandacht die nu wordt besteed aan ziekten die vaak voor- sen onder de 65 jaar en van de sterfte aan hart- en vaat ziekten met 15 procent in het jaar 2000. Dan moet ook het aantal dode lijke ongevallen met 25 procent zijn teruggedrongen. Voor het zorgbeleid noemt hjj twee speerpunten: de thuiszorg Door de actie sloegen de motoren tientallen auto's af na het tank- Minister Co zei dat het "teveel is en. "Ik heb nu al meer dan 30 auto's om te verwachten, dat de Sino-Sov- die met hulp van de Wegenwacht jet topontmoeting een doorbraak naar mijn terrein zijn gesleept. Het zal brengen in het Kampucheaanse zit hier vol met mensen die weer lo- conflict." De ontmoeting tussen pend of liftend zijn teruggekomen", Hun Sen en Sihanouk zou op 2 mei aldus pompeigenaar Idelenburg. in Jakarta worden gehouden, twee Over de omvang van de schade kon 15 procent weken voor de top in Peking. hij nog niets zeggen. komen en die relatief snel tot de de medische technologie. De staats secretaris heeft de hulpverleners de verzekeraars gevraagd er bij het sluiten van overeenkomsten reke ning mee te houden dat de omvang van de thuiszorg per jaar met onge veer vier procent zal moeten groei- Pirelli naar hoofdstad dood leiden, zoals kanker en hart en vaatziekten. Deze moeten wooral worden teruggedrongen door een gezondere leefwijze. Dat blijkt uit het ontwerp-Kern- document Gezondheidsbeleid dat Dees vanmiddag heeft gepubli ceerd. Het stuk is een eerste aanzet voor het beleid in de jaren '90. De maatschappelijke organisaties zul- AMSTERDAM (GPD) - De hol len zich de komende drie maanden dingmaatschappij van het Italiaan- over het ontwerp kunnen uitspre- se bandenconcern Pirelli wordt in ken. Daarna wordt een definitieve Amsterdam gevestigd. Gunstige be- beleidsnota van het kabinet opge- ïastmgregelingen in ons land waren steld. de voornaamste redenen om naar Het voorkomen van ziekten Nederland te trekken, vormt een belangrijk onderdeel van het beleid dat Dees voor ogen staat. Dees wil in de komende tien jaar bracht, góed voor een omzet van 5,6 naar een halvering van het tabaks- mi^ard gulden. Ex-Philips-presi- gebruik, terwijl het alcoholgebruik dent dr. Wisse Dekker wordt presi- met 25 procent moet worden terug- gebracht. Dat moet leiden tot een daling p"yên van Pirelli Tyre Holding van de sterfte aan kanker bij men- ken ruim 33.000 mensen. dent-commissaris van de Pirelli Ty- Holding. In de werkmaatschap- De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand» 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Pc/Wnpl.: Opsturen naar; Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden HENGELO (GPD) Staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie) heeft Hollandse Signaal Apparaten een gigantische order bezorgd. Het Hengelose dochterbedrijf van Phi lips gaat - als het Duitse parlement instemt met het nieuwbouwpro- gramma - radarapparatuur voor vier nieuwe fregatten van de Duitse ma rine leveren. De opdracht is goed voor 200 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft Van Houwelingen de opdracht op het nippertje binnengesleept. Er zou al een voorlopig contract met een groot Amerikaans bedrijf zijn getekend, omdat de Duitsers veron derstelden dat Signaal de appara tuur niet op tijd zou kunnen leve ren. Dat berustte volgens Defensie echter op misverstanden en Van Houwelingen vloog op 10 maart' ijlings naar Bonn. "Toen hij heen vloog, was de order nog voor de Amerikanen, op de terugweg had hij het contract op zak", aldus het ministerie. Volgens directievoorzitter J. Bos- ma hebben Van Houwelingens ar gumenten voor een Europese sa menwerking op defensiegebied uit eindelijk de doorslag gegeven. De Signaal-topman zegt erg blij te zijn met de order, die de grootste van de laatste tijd is. De radars zijn identiek aan die voor de M-fregatten van de Neder landse marine. De produktie zal daarom geïntegreerd worden in dat programma, aldus Bosma. Directe gevolgen voor de werkgelegenheid zijn er niet. Voor Signaal is het principe-be sluit van de Duitse marine een be langrijke opsteker na de negatieve publiciteit rond de Almirante Grau en de problemen met het vuur- steun-informatiesysteem voor de Koninklijke Landmacht. Veel voetbal op tv HILVERSUM (GPD) - Van avond er is veel voetbal op tv. De NOS brengt op Nederland 3 vanaf 20.55 uur een rechtstreeks verslag van de wedstrijd Real Madrid-AC Milan, in de halve finale van de Europacup 1. voor afgaand daaraan wordt vanaf 20.29 uur een samenvatting van de andere halve finale-wedstrijd Steaua Boekarest-Galatsaray uitgezonden. Op Duitsland 2 wordt van avond om 20.00 uur een verslag van VfB Stuttgart-Dynamo Dresden uitgezonden. Van 21.45-22.30 uur is er een samen vatting van Napoli-Bayern München. Van 23.00-23.15 uur zijn er nog beelden van Real Madrid-AC Milan. Deze wedstrijd is op BRT 2 om 20.55 uur live te zien. Op de ze zender volgt dan om 22.45 uur een samenvatting van Napoli- Bayern München. monstratie die vanmiddag in Am sterdam zou worden gehouden, be zetten honderden verpleegkundi gen vanochtend de IJ-pont achter het Centraal Station. Ze staken over naar Amsterdam-Noord waar toe spraken werden gehouden, in het centrum van de hoofdstad werd de Weesperstraat bezet. (zie ook regio-pagina) DEN HAAG (GPD) - De ac tiegroep Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (WIO) wil hardere acties in de gezondheidszorg. De lu dieke en publieksvriendelij ke acties leveren volgens woordvoerder Corine Groe- neweg te weinig resultaat op. Daarom zijn de bonden AbvaKabo, CFO en NVM uitgenodigd om komende zaterdag over verscherping van de acties te overleggen. Ook bij hardere acties wil de WIO de patiënten zoveel mogelijk onge moeid laten. De actiegroep denkt daarom over activiteiten buiten het ziekenhuis. „Het lijkt ons zinniger om de weerbare kant van de samen leving, de gezonde mensen, te raken dan de zieken die er ook niets aan kunnen doen", aldus Groeneweg. Een van de mogelijkheden waar aan wordt gedacht, zijn langdurige kruispuntbezettingen, maar men beraadt zich nog over andere actie- vormeh. De bonden zullen op de uitnodi ging ingaan en sluiten hardere ac ties in de ziekenhuizen zelf niet uit. Nu al worden op enkele plaatsen werkonderbrekingen georgani seerd, zondagsdiensten gedraaid en medische handelingen als bloed- prikken en infuzen verstrekken be perkt tot het uiterst noodzakelijke. Maar meestal beperkt het perso neel zich nog tot ludieke actievor- men als verwendagen voor de pa tiënten en rouwdagen, waarbij de witte uniformen voor zwarte kle ding wordt ingeruild. Inmiddels heeft oud-minister Al- beda zich bereid verklaard te be middelen in het conflict. "Aan de loopgravenoorlog die nu dreigt, heeft niemand wat", aldus Albeda. De bonden vinden dat er eerst be middeld moet worden tussen het kabinet en de Nationale Zieken* huisraad, omdat de NZR over meer geld moet beschikken om een eind aan het conflict te maken. Vooruitlopend op eem grote de- Boeiend liefdesspel DEN HAAG (ANP) - Politie en brandweer van Den Haag zijn van ochtend vroeg een uur bezig geweest om een klant van een prostituee uit een paar handboeien te bevrijden. De 28-jarige Rijswijker, was op eigen verzoek door de prostituee aan een bed vastgeklonken. Dat ge beurde op haar werkterrein aan de Poeldijksestraat. Nadat het liefdes spel was beëindigd, bleek de prosti tuee het sleuteltje van de boeien kwijt te zijn. De politie kon de klus alleen niet klaren en haalde de brandweer er bij. Die heeft de man uiteindelijk losgezaagd. OPEN DIG 8 APRIL van tien tot drie uur Zijldijk 25, Leiderdorp, Tel.: 071 - 45 18 97 Éénjarige beroepsopleidingen voor: Management assistent(e) Directiesecretaresse Toeristisch medewerk(st)er Medisch secretaresse Secretaresse Doktersassistent(e) Receptioniste/telefoniste

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1