Gifsehandaal deert woningverkoop niet Zeer weinig klein chemisch afval in Rijnsburg opgehaald 'Veenweidegebied moet open blijven' Onderzoek Alphense makelaar Weinig belangstelling voor proef onlmiidbestrijding Nieuw verkeers-pakket 'Straatwerk' in gebruik 'Dokter' valt vrouwen lastig Overvallers Lissese bank aangehouden Voortaan via andere weg naar Noordwijkse strand PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 5 APRIL 1989 Muns kent niet de exacte verkoo- ter. Maar mensen kunnen zich daar- paantallen over 1987. maar signa- over blijkbaar niet meer zo druk leert wel een aantal belangrijke ont- maken. Ze zijn er door een stort- ikkelingen die wijzen op een stij- vloed van gebeurtenissen als het koophuizen, ware onverschillig voor geworden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense gifaffaire in maart van het vorig jaar heeft geen invloed gehad op gënde"vraag de verkoop van huizen in de- "Huizen worden sneller verkocht Waar ligt nou geen gif in Nederland, ze gemeente. Uit een onder- en de doorstroom zoek van makelaarskantoor Rob Muns naar de verkoop- gestapt van een huur- naar een Veelzeggend voor de opleving van cijfers in Alphen blijkt dat in koopwoning". Volgens de makelaar de huizenmarkt is volgens Muns dat is Alphen in trek door de goede de huizenprijzen zijn gestegen. "In wegverbindingen en voorzienin- de prijsklasse van 145.000 tot ger.. 175.000 gulden is er een prijsstijging Muns constateert dat de vraag van ongeveer 5 a 6 procent. Duurde naar woningen boven de twee ton re huizen van boven de 250.000 gul- Volgens Muns belopen de prijsstij- erg groot is ondanks de stijgende den zijn nog duurder geworden en gingen 5 a 10 procent. Muns: "Er is rente. Volgens hem blijkt hieruit soms wel 10 procent in prijs geste- over de hele linie goed verkocht in dat kopers zich niet storen aan de gen". Die ontwikkeling is ook lan- Alphen, ondanks de negatieve pu- gifaffaire die vorig jaar in het delijk te zien. Volgens de cijfers 1988 meer huizen zijn ver kocht tegen een hogere prijs. bliciteit over het gif in de Coupépol der. Kopers zijn blijkbaar immuun geworden voor verhalen over gif'. Uit het onderzoek dat Muns deed kwam. "Mensen vragen de Nederlandse Vereniging meestal wel waar die gifbuit nou keiaars (NVM) steeg de gen precies is, maar als ze hem dan heb- verkoopprijs van 1987 naar 1988 ben gezien zijn ze gerustgesteld, met bijna 8000 gulden, van 153.500 o„.oMa- Makelaar Muns voor een verkochte ivoning aan de Grashof, grenzend aan de gifbelt"Mensen zijn keiaars (NVM) steeg de gemiddelde worden voor gif schandalen". <i„i< opdracht van een projectontwik- Het gïf ligt in ieder geval niet onder naar 161.000 gulden, keiaar, blijkt dat vorig jaar in totaal de huizen, is dan hun reastie". Wethouder G. van As (WD), die De makelaar denkt zelfs dat Al- ook kennis heeft genomen van het phen een van de schoonste gemeen- rapport van Muns, vindt de ontwik- Nederland wordt. "Nu het kelingen 'tekenend voor de Alphen- 1380 woningen zijn verkocht door acht makelaars, inclusief 80 wonin gen die zijn verkocht door particu lieren. De meeste een bestaande woning: ongev 750. In de nieuwbouwsector w den 550 huizen verkocht. kochten golfterrein wordt schoongemaakt, se woningmarkt'. "Alphen i ity- 5 niet klagen. Toch hoor je pische koopgemeente en de huizen veel negatieve berichten, bijvoor- hier zijn erg in trek. Ik kijk hier dan beeld over het slechte Alphense ALKEMADE - Het zogeheten groene stippenplan in de Roelofarends- veense wijk tussen de Alkemadelaan en Stationsstraat is geen onverdeeld succes. Slechts een gering aantal buurtbewoners wil meewerken aan een proef van de gemeente om het gebruik van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen terug te dringen. "Het aantal reacties valt tegen", stelt ambtenaar J. de Jong zonder de hoeveelheid te willen noemen. De aanmeldingen moesten eigenlijk giste ren binnen zijn, maar ook deze week nog kunnen bewoners zich aanmel den. De Jong wijt het gebrek aan belangstelling aan de summiere promo tiecampagne. Alleen in een huis-aan-huis-blad werd een oproep gedaan. Bij de deelnemers in genoemde wijk, die zo'n twintig straten telt, wordt door de gemeente op een tegel voor het huis een groene stip aangebracht. Dat is voor de ambtenaren die de stoepen in het voorjaar bespuiten het te ken dat die bewoners hun eigen straatje schoon houden van onkruid. Een aantal jaren geleden werd op initiatief van de Vereniging Milieudefensie, kerngroep Alkemade, al een dergelijke proef gehouden. "Maar op het laatst kwam het werk steeds op dezelfde bewoners neer. De kerngroep gaf de onkruidbestrijding daarna terug in handen van de gemeente. Die wil het initiatief nu in een andere wijk met veel trottoirs voortzetten voor een proefperiode van drie jaar. Het idee van de stoeptegel met de groene stip is overgewaaid uit het oosten van het land. Met name in de Ach terhoek werkt de methode goed. Een 'stipbewoner' die zijn toezegging niet nakomt, kan daarop door de gemeente worden aangesproken en gemaand het onkruid alsnog weg te halen. Indien bij verhuizing de volgende bewoner niet zelf het onkruid wil verwijderen, dan moet dat bij de gemeente worden gemeld. De eerste stip pen worden binnen afzienbare tijd aangebracht. Ter vergelijking: Alphen haalde 1987 gemiddeld per inwoner nog meenten in Zuidholland, geen twee ons (0jl9 kilo) klein che- Slpchts ros van de vierendertie mlsch afval °P- 0ok regiogemeen- j?? T,)°g ten als Katwijk (0,20), Noordwijk urn ie constateren. ik verwaem aai - i_ (0,25), Voorschoten (0,21) en Rijns- de problemen van de Coupépolder ™lsch afval opgehaald per geerd, scoren wat dat betreft la- burg (018) zijn onderaan de lijst te ?0h0e"irl de iaren 1985 tot en met verwacht^iat 1987 blonder weinig klein che- dan ook eindigen met het van beheersmaatregelen. De kou is van de lucht", aldus de wethouder. hoofd van bevolking. Dat van de conclusies dié is te trek ken uit een enquête van de Ne ger, waaronder Rijnsburg. vinden.' Gemeenten als Leiderdorp "We hopen met deze onderzoeksge- <0.33> Lisse (0,54) haalden een ge- gevens een discussie binnen de di- middelde hoeveelheid op. Koploper verse gemeenten op gang te bren- 's s Gravesa"de met een ga<™ddel- gen en in eigen kring de huisvrou- de van 1,37 kilo. wen wat melr bewust te maken van Volgens Van der Most moeten de de milieuproblematiek", aldus J. gegevens uit het rapport overigens van der Most-Koorengevel van de met de nodige terughoudendheid worden bekeken. Een van de en- Behalve de hoeveelheid afval die quêtevragen die aan de gemeente- wordt opgehaald, laat ook de voor- besturen werd voorgelegd, had be lichting in de meeste gevallen te trekking op de te verwachten toena- wensen over. Van der Most: "Het is me het ophalen van klem che- bijvoorbeeld niet altijd duidelijk of ?,sch afval- Alphen is daar een van er een chemokar rijdt, en als dat het de gemeenten die een stijging geval is waar en wanneer" De wacht van m. - NVvH benadrukt in haar rapport Ook Leiden nog eens het belang van het ge- dat riJhe ie v scheiden ophalen van huishoude- Runsburg verwachtten en geringe lijk afval. Niet gescheiden van het a"jging (minder dan twintig pro- •normale' huisvuil wordt het che- fent>- Leiderdorp Lisse en Bos- misch afval verbrand en komen de koop een matige tussen de twintig giftige bestanddelen vrij. Tot het en vuftig procent)., klein chemisch afval worden onder meer verfprodukten, batterijen, me dicijnen, cosmetica en spuitbussen gerekend. r dan vijftig procent, Noordwijk zijn in het^ge- dat riJtje te vinden. Voorschoten ALPHEN AAN DEN RIJN - Een man die zich voorstelde als 'dokter De Bruin van de kankerbestrijding' heeft gisteren een aantal vrouwen in Alphen via de telefoon lastig ge vallen. Hij stelde ze vragen over borst- en baarmoederhalsonder- zoek. Tevens maakte hij de vrou wen wijs dat volgende week een bus naar Alphen komt waarin controle zou worden uitgevoerd. Drie vrou wen stelden de politie van het tele foontje op de hoogte, nadat zij bij hun eigen huisarts navraag hadden gedaan. LISSE - Een 18- en een 48-jarige Sassenheimer zijn aangehouden op verdenking van een overval op een geldloper bij de NMB aan de Grachtwég in Lisse. De buit van de overval is ook terecht, evenals het wapen waarmee de overval werd gepleegd. Op maandag 20 maart liep een 25- jarige chauffeur van een transport bedrijf naar de nachtkluis van de bank. Voordat hij de geldcassette in de kluis kon doen, werd hij overval len Soor twee mannen. Onder be dreiging van een wapen gaf de man de cassette af, met daarin enkele duizenden guldens en waardepa pieren. De daders gingen te voet het centrum in. Bij een uitgebreid onderzoek van de politie werd het wapen in bosjes in het centrum van Lisse gevonden. Het bleek Een alarmpistool. Een op roep om getuigen leverde een stroom reacties op. Zo hadden ver schillende mensen gezien dat de mannen de geldcassette in de Ring vaart hadden gegooid. Mishandeling na doodrijden hond TER AAR - Tegen een 27-jarige in woner uit Ter Aar is gisteravond proces-verbaal opgemaakt voor mishandeling. De man stak met zijn hond de weg over. Een 23-jarige au tomobilist uit Nieuwveen kon de hond niet meer ontwijken. De eige naar van het slachtoffer kon zich niet beheersen bij de aanblik van zijn aangereden hond en sloeg de automobilist. De hond is enige tijd later overleden. NOORDWIJK - Gedeputeerde T. Jansen heeft gistermiddag in de 'buitenpakket'. Het binnenpakket bevat leerboeken, tekenopdrach- Northgo-sporthal in Noordwijk het ten, platen, een diaserie en andei eerste verkeersles-pakket 'Straat werk' overhandigd aan hoofd H. Brinkert van de Noordwijkse basis materialen die in de klas kunnen worden gebruikt. Het buitenpakket zogeheten schoolpleinpak- school Klaverweide. De lesmethode ket. Met papieren en plastic zebra- wordt op vrijwel alle Noordwijkse paden, namaak-verkeersborden e Rijnsaterwoude wandelt rond met kunstenaars RIJNSATERWOUDE - Drie kunstenaars worden door de ge meente Rijnsaterwoude uitge nodigd binnenkort een rond gang door de gemeente te ma ken om inspiratie op te doen voor een kunstwerk. De ge meente heeft hiervoor 30.000 gulden uitgetrokken. r te steken, komend tussen twee brandweerpak hadden aangetrokken. scholen ingevoerd. 'Straatwerk'is een lespakket Iw verkeersonderwijs dat is ontwik- verkeer worden omgebouwd. In het die 'zeer verheugd was dat de keld dopr Veilig Verkeer Neder land. De huidige verkeerslesmetho- de was sterk verouderd. 'Straat werk' voorziet, als het compleet is, gepakeerde auto's vandaan, in lesmateriaal voor alle groepen van de basisscholen. Tot nu toe zijn alleen voor de groepen een tot en met vier de lesmappen gereed. Dit najaar hoopt WN het materiaal voor groep vijf en zes af te ronden, komend jaar zeven en acht. Het materiaal van Straatwerk be staat uit een 'binnenpakket' en een BOSKOOP - Vrouwen bij het vrijwilligerskorps van de brandweer, dat i voor de gemeente Boskoop een unicum. J. Zevenhoven-Rietveld (links) en van Gemeren-Kuijt hebben er in elk geval duidelijk zin in. Het tweetal werd gisteravond geïnstalleerd door burgemeester J. Spros, het korps komen verrijken'. Brandweercommandant A. Noest overhandigde de semafoon ai twee spuitvrouwen, die voor de gelegenheid maar vast een deel vc WINKELDIEF - Een 27-jarige Sas senheimer is gistermiddag op win keldiefstal betrapt bij de Hema aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De ben bedrijfsrecherche pakte de man up wU nadat hij zonder te betalen met goe- laatste raadsvergadering, NOORDWIJK - Het strandverkeer plaatsje. Omleiding via de North- wordtin.het vervolg via de Gooweg godreef betekent niet alleen een en de Northgodreef naar Noordwijk vermindering van het verkeer over aan Zee gestuurd. Op de kruising de Van de Mortelstraat, maar bo- van de Van Berckelweg en de vendien een min of meer'onbewus- Gooweg worden borden geplaatst te'verwijziging naar het parkeerter- en de verkeerslichteninstallatie op de Duinweg/Northgodreef worden anders afgesteld. Of de kruising van de Northgodreef en de Gooweg wordt aangepast, is nog niet zeker. Een en ander kwam gisteravond naar voren tijdens een vergadering van de raadscommissie verkeer in Noordwijk. De ambtenaren heb- aanleiding 1 L PvdA'er A. Prins tijdens 137 gulden Noordwijk is een van de eerste ge meenten in Nederland en de eerste in de bollenstreek die de nieuwe les methode invoert. Voor de tien ba sisscholen bedragen de totale kos ten 40.000 gulden. De gemeente neemt daarvan 20.000 gulden voor haar rekening. DEN HAAG/REGIO - Het Zuidhol- De provincie Zuid-Holland is al landse veenweidegebied moet open jaren bezig met het ontwikkelen voorstel gemaakt óm het verkeer zó om te leiden dat de auto's uit de dorpskern worden geweerd. Strandverkeer rijdt nu via de Van gens Günther is er van provinciale de Mortelweg, de Van Panhuys- zijde tijdens de gesprekken vooral straat en de Quarles van Ufford- geluisterd en zijn de standpunten straat naar zee. Deze route eindigt listen uit Noord wij kerhout niet tij- verwerkt in de discussienota. "Er bij het Vuurtorenplein. Omdat daar dig genoeg in de gaten hebben dat worden in de nota geen keuzes ge- geen parkeerplaatsen te vinden maakt, wel worden dillemma's aan- zijn, gaan de automobilisten door gegeven", zo zei de gedeputeerde. het dorp zwerven, op zoek naar een het Wantveld. Het idee van Prins werd gister avond door alle raadsleden met en thousiasme ontvangen. Onenigheid bestaat er echter over de noodzaak op de nieuwe doorgaande weg maatregelen te treffen ter beveili ging van het verkeer. De verkeersambtenaren van Noordwijk denken dat de opstel- strook voor rechtsafgaand verkeer op de Van Berkelweg wellicht moet worden verlengd. Bovendien moet naar hun mening de afslag naar de Northgodreef op de Gooweg, wor den beveiligd. Het punt is nu al bij zonder gevaarlijk omdat automobi- blijven. De aanleg van grote bossen, oprukkende verstedelijking of in tensieve recreatie is in het Groene Hart van de Randstad ongewenst. De provincie Zuid-Holland meent dat een brede aanpak van het veen- weiden belangrijk is, zo staat in de gisteren verschenen discussienota over dit gebied. een beleid voor de veenweide- gebieden, maar tot nu toe heeft dat nog geen daadwerkelijke voorne mens opgeleverd. Aan de ene kant komt dat door de ingewikkeldheid van de problemen, maar aan de an dere kant ligt de kwestie ook poli tiek zeer gevoelig. Vooral het CDA benadrukt de moeilijke inkomens positie van de veehouders. Elke In de nota worden de problemen maatregel die de natuur beschermt in het veenweidegebied, zoals ten en de boer belemmert in zijn be noordoosten van Leiden, by de Ade drijfsuitoefening, wordt daardoor en in de Rijnstreek, uitvoerig be- moeilijk uitvoerbaar, schreven. De problemen zijn com- Sinds de beslissing een discussie- plex vanwege de grote belangen die nota te maken is er dan ook inmid- met het gebied zijn gemoeid. Zo dels anderhalf jaar verstreken. De werken er vele boeren, zijn er vele tijd is volgens gedeputeerde I. bedreigde weidevogels en vegetatie Günther (VVD/agrarische zaken) te vinden en staat het gebied onder gebruikt om met de betrokkenen grote druk van de oprukkende ste den en de vraag naar meer recreatie. Vooral de natuur- en landschaps waarden lopen gevaar. uitvoerig van gedachten te wisse len. Eerder was er al een discussie bijeenkomst en een symposium de veenweiden gehouden. Vol- Duidelijk werd wel dat de provin cie in feite weinig mogelijkheden heeft om de veenweiden te bescher men. De ruimtelijke ordening biedt natuurlijk allerlei instrumenten, maar van veel grotere invloed is bij voorbeeld de inkomensontwikke ling van boeren. Verdienen zij meer, dan zijn zij eerder bereid zijn maat regelen ter bescherming van de na tuur te accepteren, zo verwacht ook de provincie. De discussienota waarin vele dis cussiepunten staan aangegeven, zal nu met allerlei instanties worden besproken. Er wordt een folder over gemaakt en de gedeputeerden Günther en P. van Heemst (PvdA- /natuur en recreatie) zullen een rondreis maken door het Zuidhol landse veenweidegebied om deel te nemen aan discussiebijeenkom sten. Uiteindelijk moet dit leiden tot een ontwikkelingsplan met daarin actieplannen voor de vijf veenwei- degebieden die kunnen worden on derscheiden in Zuid-Holland. De hoop is dat de actieplannen rond de komende jaarwisseling gereed is. kruising naderen. De ambte naren stellen voor een vluchtheuvel te plaatsen. Dit kost 15.000 gulden. De splitsing van de Gooweg en de Northgodreef in Noordwijk. Het is nog niet duidelijk of het knooppunt moet worden beveiligd, (foto Dick Hogewoning) WOENSDAG 5 APRIL Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. Pianofestijn 'Op twee vleugels', met Pim Jacobs en Louis van Dijk. 20.15 uur, Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Kamer 5', door Stuffed Puppet Theatre, aanvang gemeente, thema: 'tekenen der tij den', aanvang 20.00 uur in het cul tureel centrum, Marijkelaan. schrijven voor Amnesty Inter national, Loiuse de< Colignylaan 17, tel: 071-760364. WV Warmond, aanvang 20.: uur in bovenzaal van het Meer- punt. DONDERDAG 6 APRIL Alphen orgelconcert Ronald de Jong, aanvang 20.15 uur in de Ouds- hoomse kerk. mini-symposium over haar- problemem bij vrouwen, Zieken huis Rijnoord, aanvang 18.00 uur. Leiden lunchconcert Hilde de Wolf (fluit) en Petra Vreenswijk (clave- cimbel), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. concert Studenten Muziekge zelschap Sempre Cresendo, aan vang 20.00 uur in het Stedelijk Museum De Lakenhal. theater-programma Arjan Ederveen en Tosca Niterink: 'De Flessentrekker', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. lezing over Noord-Jemen door B.P. Hageman, 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. Oude Vest. voorstelling 'Kamer 5' door het Stuffed Puppet Theattre, aanvang 20.30 u n het Lak-Theater. Leiderdorp bewegingsgym voor dames on der leiding van Mensendieck the rapeut, van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heemraadlaan. tel 215529. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. CARA olv een fysiotherapeut, 13.30-14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. VRIJDAG 7 APRIL Alphen ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. jaarvergadering bouw- en hout bond FNV, met huldiging jubilaris sen, aanvang 20.00 uur in ge bouw Contact, Hortensiastraat. de Kapelzaal K&O, Oude Vest. optreden Montezuma's Reven ge met het theaterprogramma 'Volume I', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Bloedbruiloft' door Theatergroep Carousel, aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea- Nieuwkoop Lente-workshop in cultureel centrum Over de Drempel, Beethovenlaan 31, van 9.30 tot 15.30 uur. Oegstgeest uitvoering van de operette 'Gréffin mariza', door Operette vereniging De Troubadours, aan vang 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum. Apollolaan. ZATERDAG 8 APRIL Lelden vlooienmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur in de bijhal; Circus Bas- sie Adriaan, 14.00 uur op het terrein van de Groenoordhallen. voorstelling: 'Bloedbruiloft' door Carousel, 20.30 uur Uk- Theater, Cleveringaplaats.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16