Dorpsstraat is veel rustiger geworden 'Kinderen goed bewust van milieu-problemen' KABELKRANT ONTBIJT Van der Valk aangeklaagd Oegstgeest ziet af van 'by-pass' Boomplantdag in regio Leiden Verwende patiënten en filevorming PAGINA 14 .Knm. WOENSDAG 5 APRIL 1989 De Kabelkrant Ontbijtshow op de Leidsch Dagblad Kabelkrant is er vrijdag weer tussen 8.00-12.00 uur. Welke stuntaanbieding kunt u dan verwachten? Dat verklappen we natuurlijk niet. De verrassing moet compleet blijven. U weet het nog? Om in het bezit te komen van de aanbieding, morgen t.w.v. maar liefst 320,-, wordt een kleine tegenprestatie van u verwacht. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt, dus haast u! Kijk morgen, van 8.00-12.00 uur, naar de Kabelkrant Ontbijtshow op uw t.v.. Gratis te ontvangen door ruim 107.000 kabelnetabonnees in de regio Leiden en Bollenstreek! Concern zou illegaal motel bouwen in Voorschoten VOORSCHOTEN - Tegen alle af spraken in bouwt het Van der Valk concern toch motel-appartementen in een pand aan de Voorschotense Veurseweg 168. Deze beschuldiging uit buurman P.A. Duivenvoorde in een brief aan de gemeente. Volgens de Voorschotenaar worden voorzie ningen getroffen die alleen bij hore- ca-gebruik zinnig zijn. De bouw van de woning heeft een lange voorgeschiedenis. In 1980 stond op de bewuste plek een zo merhuisje, behorend bij de boerde rij waar Duivenvoorde in woont. Het bouwsel werd gekocht door het Van der Valkconcern, maar ging in 1980 'per ongeluk' tegen de vlakte. In 1983 legde het concern het funda ment voor een mini-hotelletje en kwam de gemeente in actie. In juni dat jaar werd een nieuw bouwplan ingediend voor de plek. B en W wilden toen het bestem mingsplan aanpassen voor de komst van vijf hotelappartementen, maar werden teruggefloten door de commissie voor financiën, ruimte lijke ordening en verkeer. Het nieuw te bouwen pand kreeg een woonbestemming. Een 'mini-mo tel', vlak naast de Gouden Leeuw vestiging, was daarom uit den boze. Nadat het Van der Valkconcern de grond enkele jaren braak heeft laten liggen, is de bouw nu weer in volle gang. In een brief aan de ge meente schrijft Van Duivenvoorde dat binnendeuren en buitendeuren aan de achterkant worden dichtge metseld. Aan de achterzijde van het huis wordt volgens hem een afdak gemaakt, waaronder een ketelhuis kan worden geplaatst. Duivenvoorde is fel gekant tegen de bouw van de apartementen, omdat hij geen overlast wil hebben van de gasten die van de appartementen gebruik zullen maken. Doordat een toegangsdeur naast zijn woning wordt geplaatst, vreest hij dat 'steeds weer andere vreemde men sen naar binnen kijken'. Daarnaast is hij bang voor zijn nachtrust en ziet hy op tegen de plaatsing van een rumoerig ketelhuis naast zijn slaapkamer. Wethouder J.D. van Dalen van woningtoezicht heeft nog niets van de brief vernomen. Hij erkent dat er geruchten zijn dat Van der Valk, met name aan de binnenzijde, din gen toevoegt die in strijd lijken met de woonbestemming. "De afdeling bouw- en woningtoezicht contro leert nauwlettend wat er van die ge ruchten waar is", zegt hij. "Het Van der Valkconcern mag alleen verder op basis van de bouwvergunning die de gemeente heeft verleend". De gerucht over een afdak blijkt op waarheid te berusten. Volgens de wethouder heeft bouw - en wo ningtoezicht het concern gesom meerd om het bouwsel af te breken. De gemeentelijke dienst bekijkt nog of het dichtmetselen van deu ren is toegestaan. De bezwaren van Duivenvoorde tegen de komst van de appartementen begrijpt de ge meente-bestuurder heel goed: "Hij bekijkt de ontwikkelingen met ar gusogen. Maar bouw- en woning toezicht houdt de zaak in de gaten". Andere beschuldigingen; van de bo ze buurman hebben betrekking op de aanleg van leidingen. Gas, water en licht zouden in meerdere ruim ten aftakkingen krijgen en er zou den telefonische aftakkingen van restaurant De Gouden Leeuw naar de bewuste woning komen. Van Da len weet niet of deze aantijgingen op waarheid berusten. "Dat wordt niet gecontroleerd, want dat heeft niets te maken met de bouwvergun ning", zegt hij. "Het concern mag te lefonische aftakkingen aanleggen van het restaurant naar de woning. Dat is een zaak van de PTT. En in el ke woning worden toch gas-, water en licht-leidingen aangelegd?" Dat verschillende kamers aftakkingen krijgen, is volgens hem niet verbo den: "Het enige waar het om gaat is dat het pand wordt gebruikt vol gens het bestemmingsplan". Een woordvoerder van het Van der Valkconcern zegt dat het con cern zich aan de bestemming woon huis zal houden. Volgens hem bouwt het concern geen dingen die daarmee in strijd zijn. Dat het con cern gesommeerd is een afdakje te verwijderen, is hem onbekend. "Maar ik ben niet van het bouwbe drijf en weet niet precies wat er daar omgaat", laat hij weten. "Ik weet al leen dat wij na heel lang wachten uiteindelijk een bouwvergunning kregen. Natuurlijk zulen we ons aan de bestemming woonhuis houden. Als de buurman klachten heeft over de bouw, moet hij zich maar tot de gemeente wenden". OEGSTGEEST - - De open stelling voor gemotoriseerd verkeer van de Haarlemmer- trekvaart en het doortrek ken van de Haaswijklaan hebben de Oegstgeester Dorpsstraat voor een be langrijk deel bevrijd van ver keersoverlast. Verkeerstel lingen tussen november vo rig jaar en januari dit jaar wijzen dat uit. In die periode ging er maar liefst 45 procent minder auto's door de 'pro bleemstraat' van het dorp. Het instellen van eenrichtingsver keer hoeft nu niet meer. Bovendien vervalt het plan voor de 'by'pass': eenaansluiting op de Almondeweg over het terrein van transporteur Van der Luyt die de Dorpsstraat moest ontlasten. Wel worden de aansluitingen van de Dorpsstraat op de Almondeweg en op de Kenne- dylaan zodanig aangepast dat het onlogisch wordt om de Dorpsstraat in te slaan. Met extra bochten en ge verfde lijnen wordt de automobilist duidelijk gemaakt dat hij niet wel kom is. Bovendien wordt de breedte van de rijbaan in de straat van 6.50 me ter naar vijf meter teruggebracht. Twee personenauto's kunnen el kaar alleen passeren als ze lang zaam rijden. Voor bussen wordt passeren volstrekt onmogelijk. In het midden van de straat komen twee 'passeerpunten', uitgevoerd in een afwijkende kleur steen. Een en ander werd gisteravond bekendgemaakt tijdens een hoorzit ting over de Dorpsstraat, waarvoor een plan van aanpak is gemaakt. Over de uitvoering van het wegdek zijn de bewoners het niet allemaal eens. De een pleit voor één gehele klinkerbestrating vanwege het ka rakter van de straat. Een ander is het terugschuiven van de bloem potten in de vensterbank beu en smeekt om asfalt. Bouwplan PvdA-wethouder T. Kohlbeck van openbare werken gaf uitdrukkelijk te kennen dat de bewoners zelf mo gen aangeven welk soort wegdek ze willen. Een comité van afgevaardig den zal voor het einde van deze maand uitsluitsel bieden. De twaalf bewoners die geen rioolaansluiting hebben kunnen dan tevens reage ren op de rioolplannen van de ge meente. Deze gemeente wil de rioolwerk zaamheden combineren met de an dere werkzaamheden en hoopt op een korting wanneer alle aansluitin gen door een aannemer worden aangelegd. Volgens de wethouder is er een subsidiemogelijkheid van maximaal twee mille. Duidelijk werd gisteravond dat het uitzicht vanaf de A4-rijksweg op het Groene Kerkje tot het verleden gaat behoren. Zoals bekend wil de gemeente woningbouw plegen op het terrein naast café De Roode Leeuw en het terrein van het trans portbedrijf. De bewoners van die huizen zullen door een geluidswal worden afgeschermd van het A4- kabaal. Wethouder Kohlbeck: "We zullen eraan moeten wennen dat de schoonheidsbeleving van Neder land niet meer vanaf de snelweg kan plaatsvinden". De wethouder had nog meer nieu wigheden in petto. Hij presenteerde een kleinschalig bouwplan voor twee ongesubsidieerde huizen en dertien premie A en C woningen, bedoeld voor de hoek Dorpsstraat- /Kennedylaan. Eerder onthaalden de bewoners met boegeroep een ap partementencomplex voor die plaats. Het plan is nog niet door B en W besproken, maar Kohlbeck verklapte alvast dat op de hoek van het wijkje ruimte is voor en winkel waar een bestaande Oegstgeester antiekhandel zich zou kunnen nes telen. De eigenaar van café De Roode Leeuw is niet kapot van de plannen. Hij voorziet parkeerpro blemen in de buurt van zijn café. Volgens de bewoner van de boerderij (rechts op de foto Holvast) komen er, tegen alle afspraken in, toch motel appartementen in het aangrenzende huisje. r ,»j: m Klaverhal boekt verlies in 1988 - Leerlingen van De Vogélweid verfraaien de omgeving t in het Doesgebied. Directeur W. Versluys kijkt toe. SchoHeren weigeren bomen op vuilstort te planten LEIDERDORP - Leerlingen van de Wijzelf wilden aan deze actie ook Een woordvoerster van de ge meente vertelt dat de gewraakte ven". boomplantdag in het Doesgebied Bomen zijn er door de leerlingen ondanks de protesten van verschil- van De Vogelweid niet geplant, lende kanten zonder problemen is "Dat was veel te kostbaar", zegt verlopen. Behalve De Schakel en de rondom de toekomstige puin- Versluys. "De directie groen hec-ft Vogelweid .waren alle overige 15 stort in het Doesgebied had de pas de omgeving van de school ge- scholen aanwezig, school principiële bezwaren en snoeid. De open plekken die daar- Leiderdorpse openbare basisschool helemaal geen ruchtbaarheid ge- De Vogelweid hebben vanochtend de omgeving van hun school met kleine plantjes en struikjes opge fleurd. Tegen het planten 1 ZOETERWOUDE - Hoewel de Zoe- terwoudse Klaverhal volledig bezet is en zelfs wachtlijsten heeft, heeft de sporthal over 1988 voor het eerst in het bestaan een negatief resultaat van enkele tienduizenden guldens geboekt. Het tekort kan overigens snel worden weggewerkt door een greep uit de reserves te doen. Een accountant rekent later dit jaar uit hoe groot het tekort precies is. De vette jaren zijn voorbij, con stateert het stichtingsbestuur in het jaarverslag dat gisteravond is be sproken in de raadscommissie wel zijn. Volgens het bestuur loopt de baromzet terug doordat steeds min der mensen na het sporten blijven hangen en kwam er weinig geld bin nen in de stille periode na april. Ook zouden de disco-activiteiten van de jongeren van Utopia in het Westender-deel van de Klaverhal debet zijn aan het teruglopende be zoek op de vrijdag- en zaterdag avonden. Deze stelling wordt door Utopia bepaald niet onderschreven. Een woordvoerder stelde gister avond vast dat het stichtingsbe stuur nooit hard heeft kunnen ma ken dat de baromzet juist op vrij dag- en zaterdagavond keldert. Toch pleitte voorzitter E.J. Plooij gisteravond in de raadscommissie welzijn voor verhuizing van de Uto pia-disco naar het muziekcentrum. Telkens als er disco is, is de aanpa lende tafeltennisruimte onbruik baar. Het grootste deel van het te kort wordt niet door disco's maar doof het Rijk veroorzaakt, dat de onderwijsvergoeding voor de gym lessen van de scholen in de Klaver- hal zo'n beetje heeft gehalveerd. Bo vendien neemt het leerlingental af en daarmee het aantal uren dat er gymles wordt gegeven. Samen met B en W wil het stichtingsbestuur het ministerie van onderwijs overreden de vergoeding op een hoger peil te brengen. CIRCUS - De voorstellingen van het circus Piste, dat op 5,6 en 7 april op het parkeerterrein aan de Eende- kooi in Zoeterwoude zou optreden, gaan niet door. De harde wind heeft de ondertent gisteren vernield. Het duurt twee weken voordat het doek weer is gemaakt. daarom werd op de vandaag gehou- door zijn ontstaan hebben wij met den Nationale Boomfeestdag geko- kleine planten en bloemen opge- i alternatieve actie. "De leerlingen hebben hier zelf voor gekozen", vertelt directeur W. Versluys. "In groep acht hebben x HL^ deelname aan de boomplant- jes gepoot. "De financiën ontbra- vuld". Ook rondom het schoolgebouw ran De Schakel aan het van Alphen- plein zijn vanmorgen kleine plant- vf n gemeente gestemd en 18 ken om echte te bomen te planten", de 20 leerlingen waren tegen aldus directeur Van Harteveld. dat plan. Nou, niet". Bij de rooms-katholieke basis school De Schakel werd Getwijfeld De rooms-katholieke basisschool De Meijehof heeft ook lange tijd ge- gestemd over deelname aan de aarzeld om mee te doen aan de boomplantdag. Van de 32 leerlin- boomplantdag in het Doesgebied. gen uit de hoogste groep kozen 23 Directeur B. van Adrichem: "Ik heb alternatieve boomplant- steeds getwijfeld of ik moest gaan. m de school. Maar begin deze week heb ik met j is teleurgesteld over de een aantal mensen van het bestuur "g van de gemeente. De Vo- gesproken en die vonden het over- gelweid heeft de directie groen on- bodig om niet mee te doen. We heb- geveer twee weken voor de boom- ben de plannen van de gemeente in- plantdag al laten weten niet mee te gezien en dat zag er allemaal goed zullen doen. Het bestuur heeft de jyjen is 0p bet moment veel gemeente toen verzocht een andere voorzichtiger met de aanleg van plaats uit te kiezen, maar daar is stortplaatsen en de waterhuishou- nooit serieus over gesproken. We ding daaromheen", proberen de kinderen op school zo kritisch mogelijk te maken. Nou zijn ze kritisch, dan moeten we daar niet tegenin gaan. Ook de gemeente moet dat niet doen". Leerlinge Alemke Tebbens (12) uit groep acht heeft zo haar mening over de boomplantdag in het Does gebied: "Ik vond het best wel erg toen ik hoorde dat die berg vuil in het Doesgebied wel 20 meter of ho ger wordt. De bomen die je daar plant, zullen niet lang leven. Die meneer van de gemeente heeft hier op school wel uitgelegd dat de bo dem wordt beschermd en zo, maar van al die stortplaatsen hoor je later toch dat er gif in de grond zit. Dan krijgen we hier net zoiets als in Al phen. En het gaat ook ten koste van die mooie polder. Die bomen kun nen beter worden geplant in die nieuwbouwwijk tegenover het LOI, de Buitenhof. Daar staat nog hele maal niets". REGIO - In de andere gemeenten in de regio leiden werden vandaag ook volop bomen geplant, ter gelegenheid van de jaarlijkse Nationale Boom feestdag. Leerlingen van de groepen zeven en acht van de Floraschool in Oegst geest deden dat om tien uur vanmorgen in het buurtparkje aan de Ida Ger- hardtlaan in Haaswijk. Daar werd een begin gemaakt met de aanplant van het nieuwe parkje. Wethouder T. Kohlbeck hielp een handje met het in de grond stoppen van 1200 heesters en een aantal bomen. In park Groot Leerust in Warmond plantten leerlingen van de christelij ke Oostergeestschool vanmorgen om tien uur een boom. Langs de spoor lijn in de wijk Lommelust in Warmond mochten leerlingen van de r.k. ba sisschool De Leerhoeve 500 struikjes in de grond stoppen. Wethouder W.A.B. de Vos hielp de kinderen. Gedeputeerde drs. J.H. Boone was aanwezig tijdens de Boomfeestdag in Leiden. Om negen uur vanochtend kwam hij even langs in het theehuis in de Leidse Hout, waar het bomenbestand ook werd aangevuld. Van alle basisscholen in Voorschoten waren de groepen vijf en zes uitge nodigd om vandaag mee te doen aan de Nationale Boomplantdag. Om half elf plantten de leerlingen tien iepenbomen langs de Louise de Colignylaan. Twee bolesdoorns kregen een plaatsje op het schoolplein van de Elcker- lyc-school. Wethouder L.L. Marselis van onderwijs en wethouder J. Visser van openbare werken assisteerden de kinderen. Wassenaar organiseert op 18 april zijn eigen boomfeestdag. Leerlingen van basisscholen planten dan bomen in nieuwbouwwijk Weteringpark. Pappie De directeur: "Ze kunnen wel zeg gen dat de kinderen van nu over vijftien jaar met hun kinderen in dat recreatiepark kunnen lopen als nu er nu bomen worden geplant, maar dat vind ik een flut-opmerking. Zo van: kijk eens naar die boom, die heeft pappie hier nog geplant. Nee, daar kan ik geen kant mee uit". "De kinderen zijn zich drommels goed bewust van de gevaren die ons milieu loopt. Elke ochtend begin nen we de dag met een kringge sprek en daar komen dat soort din gen ook aan de orde. We praten over plaatselijke gebeurtenissen, dingen die ze in de krant hebben gelezen maar bijvoorbeeeld ook over de problemen met onze ozonlaag. En in de les leren we de kinderen ook over recycling en afvalverwerking". De weigering mee te doen aan de boomplantdag in het Doesgebied moet volgens Versluys niet gezien worden als een politieke actie. "Je merkt aan de mensen van de ge meente dat ze wat aangeschoten zijn, alsof het een persoonlijke aan val is. Maar dat is helemaal niet zo. OEGSTGEEST - Voor veel verplegers in de regio is het vandaag een belangrijke actiedag. Op de War- mondse Herenweg lieten 300 verplegers en verpleeg sters van verpleeghuis Mariënhaven van tien tot elf vanochtend elke vijf minuten vijf auto's de Herenweg passeren. Automobilisten, één heetgebakerd heer schap uitgezonderd, reageerden daar vol begrip op, al leidde de actie tot forse opstoppingen. Volgens een woordvoerster hebben de bewoners van het verpleeg huis geen enkele hinder ondervonden. Door vrije tijd in te leveren en vrijwilligers in te schakelen werd het bezettingsprobleem de kop ingedrukt. Het personeel van de Wassenaarse Ursula Kliniek verwent de 200 patiënten en heeft tussen twaalf uur en half een de lunch gebruikt in de tuin van het Haagse paleis Noordeinde. Na de lunch hebben de 108 afger- eise personeelsleden en patiënten een 'digestieve wan deling' gemaakt door de Prinsestraat, over de Groen markt en langs het Binnenhof. Personeel van het Zoeterwoudse Swetterhage heeft vanmorgen pamfletten uitgedeeld op het Dorpsplein tje en bij de op- en afritten. Bewoners zijn vandaag ver wend. Ze mogen doen wat ze willen en in de centrale ruimte kunnen de hele dag de meest uiteenlopende ac tiviteiten worden ontplooid. Het eten is vandaag be reid door chefs en mensen die normaliter administra tief werk verrichten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14