EIDEN Opheffing Leids kantongerecht niet waarschijnlijk Justitie moet duizenden tv-spelletjes teruggeven D66 wil proef met volksraadpleging LEIDSCH DAGBLAD Geding over levering van kleding door Mexx Advies: geen strengere maatregelen nemen bij Leidse vuilverbranding WOENSDAG 5 APRIL 1989 W agenmakers- museum open LEIDEN - Het museum De Leidse Wagenmaker is op zondagen tussen 13.00 en 17.00 uur weer geopend voor publiek. De oude wagenmake rij van J.J. de Groot aan de Oude Varkenmarkt 13 heeft een compleet ingerichte werkplaats. Daarnaast treft de bezoeker een aantal wagens aan die tussen 1917 en 1985 in dit be drijf werden vervaardigd en ver huurd. In het tweede seizoen dat het mu seum open gaat staan er een reeks van activiteiten op het programma zoals demonstraties van het am bacht van wagenmaker. Daarnaast worden er cursussen Nederlandse bouwkunst en kunstgeschiedenis door de Leidse Instelling voor Edu catieve Recreatie in de ruimte van a gegeven. Ook dient het als startpunt van lezingen en rondleidingen die het Leidse ver leden behandelen. Informatie-avond Rijndijkbuurt LEIDEN - Over het ontwerp-be- stemmingsplan Rijndijkbuurt wordt woensdag 5 april een infor matie-avond gehouden voor bewo ners. Op deze avond zullen verte genwoordigers van de gemeente aanwezig zijn om de voorbereiding van de plannen toe te lichten. Ook worden wensen of problemen van de aanwezigen geïnventariseerd. Ook kunnen mensen zich aanmel den als gegadigde voor de in te stel len projectgroep. Op dit moment geldt voor een groot deel van de buurt rondom de Hoge Rijndijk geen bestemmings plan. Kritiek van kantonrechter mr. Morshuis op plannen overheid LEIDEN - "Ik twijfel of de re organisatie van de kantonge rechten doorgaat voor 1995, als ze al doorgaat. Daarvoor moet eerst de reorganisatie van de administratieve recht banken worden voltooid, ter wijl tegelijkertijd ook de in voering van het nieuw Bur gerlijk Wetboek op stapel staat. Beide zaken zullen een enorm beslag leggen op de personeelscapaciteit van de rechtbanken. Kortom, voorlo pig zal het wel loslopen met de opheffing van de kanton gerechten". door Wim Wegman De Leidse kantonrechter, mr. H.B.M. Morshuis, lijkt niet al te zeer uit het veld te zijn geslagen door de plannen van minister Korthals Altes van justitie, die de rechtspraak in Nederland fors op de schop wil nemen. Het juridi sche systeem moet doelmatiger worden, ën vooral ook overzichte lijker voor de burger. Daarbij ziet Korthals Altes geen plaats meer voof de kantongerechten in Ne derland. Die moeten volgens hem worden opgeheven, waarna de ta ken overgenomen moeten wor den door de 'normale' rechtban ken. Morshuis: "Het zijn op zichzelf geen nieuwe plannen. Er wordt al jaren over gesproken. Ik moet echter nog zien of ze worden ver wezenlijkt. Ik denk, of ik hoop in elk geval, dat de politiek er zich tegen zal verzetten als men inziet dat de voordelen van de reorgani satie zijn overschat en de nadelen ernstig zijn onderschat". De kantonrechter is bang dat door de opheffing van de kanton gerechten de 'drempel' voor de burger letterlijk en figuurlijk gro ter zal worden. "Letterlijk, want ze zullen straks wellicht naar Den Haag toe moeten. Ik denk dat dat voor velen een te grote afstand zal blijken te zijn. Ook figuurlijk wordt de drempel groter, want ik geloof dat mensen niet zo snel zijn geneigd om met hun vragen naar een rechtbank te stappen". "Als ze in Den Haag al weten wié ze moeten spreken, is het nog maar de vraag of ze hem te pak ken kunnen krijgen. Hier, bij het kantongerecht, is het veel een voudiger en overzichtelijker. Ze bellen maar op en we vinden al tijd wel iemand die hun vragen kan beantwoorden. Het is hier al tijd raak". Duidelijkheid Minister Korthals Altes wil met het onderbrengen van de kanton gerechten bij de rechtbanken een einde maken aan de 'versnippe ring' van de rechtspraak. De bur ger zou daardoor meer duidelijk heid krijgen bij welke instantie hij moet zijn. Morshuis betwijfelt echter of de burger op die duide lijkheid zit te wachten. "Volgens mij is dat wel het laatste waar hij zijn hoofd over breekt. Als hij een dagvaarding krijgt, gaat hij naar de plaats waar hij is opgeroepen. Of dat de rechtbank in Den Haag is of het kantongerecht in Leiden, zal hem verder een zorg zijn". "En als hij in beroep wil gaan, vertelt zijn advocaat hem wel waar hij dat moet doen. En als zijn advocaat het niet doet, willen wij hem dat nog wel vertellen. Om daarover duidelijkheid te schep pen, heb je geen reorganisatie no dig", meent Morshuis. Hij voegt eraan toe dat de reor ganisatie wat dit betreft mis schien alleen maar ongenoegen zal veroorzaken. "Het is straks de bedoeling dat beroepen door het zelfde college worden behandeld, in hetzelfde gerechtsgebouw dus. De burger, wiens beroep is afge wezen, zal daardoor misschien al snel denken: "Natuurlijk is het af gewezen, het is dezelfde club". Door de afstand tussen het kan tongerecht en de rechtbank wordt nu in elk geval duidelijk gemaakt dat het twee verschillen de instanties zijn". Plaatselijke kennis Door het opheffen van de kanton gerechten gaat volgens Morshuis ook de kennis verloren die de kantonrechters hebben over de stad of de streek. "En die kennis heb je nodig wanneer je bijvoor beeld de toedracht van een ver keersongeval wil reconstrueren. Zoals het ook heel nuttig is om in een oiitslagzaak de bedrijfscul tuur in een bepaalde stad te ken nen. Dat maakt het allemaal wat gemakkelijker, en je spaart er vaak dure deskundigen mee uit". De plannen van Korthals Altes zijn ook bedoeld om de recht spraak op termijn goedkoper te maken. De Leidse kantonrechter plaats grote vraagtekens bij dit doel. "Ik ben er niet van over tuigd dat dit wordt bereikt door de kantongerechten op te hef fen". "Zoals gezegd, de kantonge rechten werken nu al doeltreffen der dan de meeste rechtbanken. Dat komt doordat het vrij kleine eenheden zijn. De medewerkers voelen zich meer betrokken bij de hele gang van zaken. Ze hebben meer het idee dat ze een eigen winkel hebben en dat ze daar zo goed mogelijk voor moeten zor gen. De grote rechtbanken zijn veel bureauratischer. Daar gaan mensen kopje onder in de massa liteit". Hoe slecht de kantonrechters de plannen van Korthals Altes ook vinden, Morshuis verwacht niet dat zijn collega's massaal in verzet komen. "Als er verzet komt, zal dat in de Tweede Kamer moeten gebeuren. Ik zie ons in elk geval nog niet actie voeren. Onder ons gezegd, rechters zijn wat dit betreft nogal tam". Ter waarde van 1,2 miljoen gulden DEN HAAG - Voor de Haagse rechtbankpresident mr. M.R. Wijnholt eiste de eigenaar van boetiek 't Rondje uit Bergen op Zoom gisteren dat het Mexx kle dingconcern, gevestigd in Lei den, hem de herfstcollectie toont op straffe van een dwangsom van 15.000 gulden per dag. Mexx heeft 't Rondje begin dit jaar overgeslagen bij het showen van de nieuwe collectie, zodat de boetiek geen bestellingen heeft kunnen plaatsen. De kledingwin kel, die al jaren zaken doet met Mexx, zegt een schade van ten minste 15 mille te lijden. Welis waar staat het contract beide par tijen toe op elk gewenst moment met de zakelijke betrekkingen te stoppen, maar 't Rondje vindt dat het kledingconcern eerst in over leg had moeten treden. Nu Mexx dat niet gedaan heeft, is er sprake van een onrechtmatige daad. Namens Mexx verklaarde raadsvrouw mr. M. van der Kee- mel dat het in dit stadium onmo gelijk is de boetiek nog bestellin gen te laten plaatsen voor de herfstcollectie. "De stoffen zijn al besteld, de kleding wordt op dit moment in India gemaakt", zei ze. "Zelfs een fax of telex met een aanvullende bestelling kan niet meer in behandeling worden ge- De moeilijkheden begonnen volgens de raadsvrouw toen de boetiekeigenaar de zomercollec tie 1989 niet wilde kopen. Hij was ontevreden over de pasvorm en over de verhouding tussen prijs en kwaliteit. Daarnaast stak het Mexx dat 't Rondje tegen de af spraken in ook in de filialen Goes en Tilburg de merkkleding ver kocht. Nadat de boetiek het kle dingconcern hield aan een, vol gens Mexx vrijblijvende, voor deelaanbieding, was voor Mexx de grens bereikt. Op 6 maart werd het contract verbroken. Tijdens de zitting probeerde Wijnholt de scherven te lijmen. "Wanneer er werkelijk geen be stellingen meer nagefaxt kunnen worden en de eis van 't Rondje door mij wordt toegewezen, zou u weieens op een eindeloze dwang som kunnen uitkomen", zei hij te gen de vertegenwoordiger van Mexx. Die voelde wel wat voor een schikking en de boetiekeige naar ook, zodat Wijnholt de zaak drie maanden heeft aangehou den. In de tussentijd moet er een oplossing worden gevonden. Partij verwacht brede steun in gemeenteraad LEIDEN D66 heeft plannen ingediend voor het houden van een referendum in Leiden. Bij wijze van proef zou er volgens de democraten in ieder geval één volksstemming gehouden kunnen worden. Die zou bij voorbeeld moeten gaan over verruiming van de sluitingstij den in de horeca, de bebouwing van de Oostvlietpolder of de toelaatbaarheid van honden in de binnenstad. D66-raadslid P. Langenberg verwacht in elk ge val politieke steun van PvdA en Links Leiden. Dat zou beteke nen dat de plannen op een meerderheid van de gemeente raad kunnen rekenen. Wanneer een referendum kan wor den gehouden, is volgens Langen berg nog niet te zeggen. D66 wil de volksraadpleging in elk geval kop pelen aan een van de verkiezingen, bij voorkeur niet de gemeente raadsverkiezingen omdat die dan kunnen worden overheerst door het referendum-onderwerp. Het refe rendum zou dan plaats kunnen heb ben bij de Tweede-Kamerverkiezin gen in 1990, of die voor provinciale Forum over vrede en veiligheid LEIDEN - De Jonge Socialisten in de PvdA houden donderdag 6 april een forumdebat over de internatio nale vrede en veiligheid. In het fo rum zitten de Tweede Kamerleden Andrée van Es (PSP), Jan Dirk Blaauw (WD) en een deskundige van de PvdA. In 'Capitoolstijl' zal het forum aan de tand worden ge voeld over hun mening ten aanzien van de modernisering van kernwa pens. Ook onderwerpen zoals de verbe terde verhouding met het oostblok, een Europees leger en de rol van de vredesbeweging komen dan aan de orde. Tot slot is er voor het publiek gelegenheid om vragen te stellen. De avond begint om 20.30 uur en wordt gehouden in hotel Nieuw Mi nerva aan de Boommarkt 23. staten in 1991. Wanneer de volks temming wordt gehouden, maakt Langenberg op zich ook niet zoveel uit. "Het belangrijkste is dat er een onderwerp aan de orde is dat zich leent voor een referendum. Eerst moet er nu een goede discussie plaatshebben over het houden van een volksstemming". Die discussie moet dan volgens D66 worden gevoerd aan de hand van de nota 'Lokaal referendum in Leiden', die de democraten gisteren aan het gemeentebestuur hebben aangeboden. In die nota werkt D66 de voorstellen nader uit. Raadgevend Het moet volgens de democraten gaan om een 'raadgevend' referen dum. De uitslag van de volksraad pleging heeft in dat geval geen be slissende kracht, al zal het volgens Langenberg in de praktijk voor de gemeenteraad zeer moeilijk zijn om de uitslag van een referendum naast zich naar te leggen. Een referendum zou in de eerste plaats kunnen plaatshebben op ini tiatief van de gemeenteraad. Een voorstel om een volksstemming te houden zou moeten worden ge steund door eenderde van de raad (dertien raadsleden). D66 vindt dat ook kiezers een aan zet moeten kunnen geven tot een volksraadpleging. Een eerste ver zoek daartoe dient de steun te heb ben van 1415 kiezers (het aantal stemme.» nodig voor een raadszetel bij de laatste verkiezingen). Indien is vastgesteld dat over het onder werp waarover volgens de kiezers een referendum moet worden ge houden, inderdaad een volksraad pleging mogelijk is, moet er een tweede verzoek worden ingediend. Dat verzoek dient de instemming te hebben van 4245 kiezers (drie maal de kiesdrempel). De hele procedure dient te wor den vastgelegd in een gemeentelij ke verordening. Die moet bepalen over welke onderwerpen een raad plegend referendum kan worden gehouden en over welke onderwer pen niet, welke garanties mogelijk zijn voor een goede objectieve vraagstelling en wat te doen met een aan de meerderheid van de ge meenteraad niet welgevallige uit komst. In de gemeentelijke veror dening, waarin het lokaal referen dum wordt geregeld, worden ook bepalingen opgenomen over een minimaal opkomstpercentage. D66-raadslid Langenberg noemt een referendum de meest democra tische vorm van inspraak. "Er is sprake van een directe participatie van de kiezer, die normaal nooit di rect kan meebeslissen. Bovendien kan een refendum een correctie van de politiek zijn". Het wel of niet verruimen van de sluitingstijden voor cafés zou vol gens Langenberg een zeer goed on derwerp voor een volksraadpleging zijn. "Het is een controversieel on derwerp, daarover zou het eerste experimentele referendum kunnen gaan. LEIDEN - De Leidse vuilverbran ding hoeft waarschijnlijk geen strengere maatregelen te nemen te gen de uitstoot van stof, zoutzuur en zware metalen. De gemeente Lei den en een groep omwonenden hebben om deze strengere maatre gelen gevraagd in hun bezwaar schrift tegen de vergunning voor de vuilverbranding. Het departement van milieubeheer adviseert de Raad van State, die over het bezwaar schrift moet beslissen, de eis niet te honoreren. De adviezen van milieii- beheer spelen doorgaans een zwaar wegende rol. Volgens het departement zijn de richtlijnen voor de uitstoot van ver ontreinigingen inderdaad aan de hoge kant. Aangezien de installatie nog slechts een vrij korte tijd mee moet en omdat verdergaande maat regelen zeet duur zijn, vindt milieu beheer het niet zinvol om de Leidse vuilverbranding zwaardere normen op te leggen. Het departement adviseert de Raad van State ook de overige be zwaren van de gemeente en de om wonenden af te wijzen. Beiden heb ben onder meer beroep aangete kend tegen de termijn waarvoor de vergunning geldt (tien jaar). Vol gens gemeente en omwonenden heeft de Gevulei, de beheerder van de vuilverbranding, daarmee het recht de installatie tot 1996 open te houden. Zij willen juist dat de vuil verbranding zo snel mogelijk, liefst binnen een paar jaar sluit. Milieubeheer stelt echter dat de Leidse installatie waarschijnlijk pas rond 1995 wordt stilgelegd, en dat de termijn waarvoor de vergunning geldt dus redelijk is. Wethouder Kuijers, voorzitter van de Gevulei, verklaarde vanmorgen overigens dat deze uitspraak van milieube heer niet juist is. "Als de nieuwe vuilverbranding in deze regio klaar is, en dat zal eind 1992, begin 1993 het geval zijn, wordt de Leidse vuil verbranding gesloten". Bejaarde vrouw ernstig gewond LEIDEN - Een 79-jarige vrouw uit Leiden is gisterochtend zwaar ge wond geraakt toen zij op de Lage Rijndijk met haar fiets tegen een passerende vrachtwagen aanviel. Zij kwam gedeeltelijk onder de wa gen terecht en is met zwaar hoofd en armletsel naar het AZL gebracht De vrouw is vermoedelijk ten val gekomen door een rukwind. Zij ver keert volgens de politie in zorgwek kende toestand. LEIDEN - De Haagse recht bank heeft justitie opdracht gegeven de eind vorig jaar in beslag genomen 3000 tv- - spelletjes op compact disc alsmede de 30.000 tapes en 20.000 diskettes met video spelletjes terug te geven aan het Leidse computerbedrijf Van Aacken Holding bv. De spelletjes vertegenwoordi gen een verkoopwaarde van ongeveer 1,2 miljoen gulden. Justitie deed op 24 november 1988 op zes plaatsen tegelijk een inval en legde beslag op computers en soft ware van de Holding. Het bedrijf, dat zich bezighoudt met het ontwik kelen van computersoftware, zou goederen aan een failljssemente boedel hebben onttrokken. Met het in beslag nemen van de cd's ging een wereldprimeur de mist in. Van Aacken: "Ja, die primeur is letterlijk de mist in gegaan. Inmid dels heeft een Duitse concurrent een soortgelijk systeem op de markt gebracht terwijl wij vorig jaar al software (tv-spelletjes) op cd kon den presenteren. Dat is bitter. Alle maal te wijten aan de vreemde hou ding van justitie. Zé maakte een ri goureus einde aan m'n bedrijf. Nu hebben we in elk geval voorzienin gen getroffen zodat er niks meer voor justitie te halen valt". De Leidse computerdeskundinge verwacht dat hij nog deze week over de spelletjes kan bechikken. Waar hij zich echter het meest over ver baast is het feit dat de politie na de inval niets meer van zich heeft laten horen. Verhoren, zegt hij, hebben vroeg. Indien er sprake van fraude bezittingen van de Holding in be- nog niet plaatsgehad. is, kan er altijd wéér beslag op de slag te nemen. "Maar gelukkig is er tt t spullen worden gelegd. Ik moet toe- nog voldoende belangstelling voor V OOrDang geven dat de officier van justitie die het produkt. De schuldeisers willen De Haagse officier van justitie, mr. is belast met deze zaak niet blij was dat het computerbedrijf doorgaat. H. Vos, wil niet ingaan op de vraag met de uitspraak van de rechtbank. Om hen te kunnen betalen moeten of justitie wellicht wat te voorbarigZou hij dezelfde mening zijn toege- we zoveel mogelijk geld bijeen zien te werk is gegaan bij het in beslag daan als de rechtbank, dan had hij te krijgen. Pas dan kan de surseance nemen van de computerwaar. Hij de spelletjes ook wel teruggegeven, van betaling worden opgeheven en zegt: "Die conclusie kun je pas trek- Tot de rechter anders besliste vond kan de onderneming onder een an ken als de rechtbank de zaak heeft hij dat niet nodig". dere naam worden voortgezet", behandeld. Het vonnis zal daarover T T geen onduidelijkheid laten betaan". V erKOpen Zeker is dat het ministerie van Vos denkt dat deze kwestie hal- Van Aacken mag doen en laten met justitie een schadeclaim van Van verwege dit jaar aan de rechter kan de spelletjes wat hij wil nu hij die Aacken tegemoet kan zien. Over de worden voorgelegd. "De politie", al- van justitie heeft teruggekregen, hoogte wil Van Win zich vooralsnog dus de officier, "heeft zich eerst be- Hij is dan ook zeker van plan om de niet uitlaten. Van Aacken zelf zegt ziggehouden met de in beslag geno- software aan de man te brengen. "Ik dat het gaat om een bedrag dat rond men spullen. Dat was een enorme moet wel", zegt hij, "want het be- de twee miljoen gulden ligt. hoeveelheid. De verdachte wordt drijf verkeert in surseance van beta- Van Win: "Kijk, we hebben hier pas als laatste gehoord". ling. Er rust een schuld op van bijna met een opmerkelijke zaak te ma- Officier Vos en Leidse bewind- een half miljoen gulden. De waarde ken. Eerst alles in beslag nemen en voerder mr. E.A. van Win van het van de goederen die ik nu terugkrijg vervolgens op last van de rechtbank computerbedrijf vertolken beiden is aanmerkelijk hoger. Dus kan ik alles moeten teruggeven, is een een andere mening over het terug- bij afzet mijn schuldeisers betalen, unieke zaak. Zoiets komt maar heel geven van de software. Vos wil het We hebben inmiddels de draad voor weinig voor. Indien justitie geen be- woord uniek niet in de mond nemen het onwikkelen van tv-spelletjes slag zou hebben gelegd was er nooit terwijl Van Win dit wel doet. De of- op cd weer opgevat, omdat er een sprake geweest van een surséance ficier: "Meestal gaan de spullen ge- duidelijke markt voor blijkt te zijn", van betaling. De uitspraak van de woon terug. Nee, je kunt zeker niet Bewindvoerder Van Win verwijt rechtbank geeft al aan dat justitie de zeggen dat er nu geen fraude in het justitie dat zij 'wat voorbarig zo'n spullen ten onrechte onder zich spel zou zijn. Die conclusie is te zware stap heeft genomen' om alle heeft gehouden". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13