Steeds meer biertjes uit eigen brouwerij 'Katalysator roept te veel vragen op' NAVO: van zeepfabrikant tot worstmakerij? 'Ontdek Mon Chou' Nederland krijgt slagerijmuseum Gemotoriseerd draaien aan de grill Isostar nu ook met citroen WOENSDAG 5 APRIL 1989 ad=i;i=4;i»];?i;K<=i; PAGINA 11 Professionele brouwers beoordelen werk amateurs Nederland krijgt een nationaal sla gerij- en vleesmuseum. Onlangs is de stichting opgericht en voorzitter is oud-directeur van het slagersvak onderwijs drs. J.J.G. Jonker. Het museum wordt ondergebracht in een van 1634 daterend pand in het hart van Gouda. De bijzonder uitgebreide museale collectie is ontstaan uit de verza- meldwoede van oud-hoofdconsu lent A.J.G. Onland van het slagers vakonderwijs (SVO). Hij verzamelde in de kelders van het SVO oude slagerswerktuigen, die bij verbouwingen van slagerijen her en der tevoorschijn kwamen. Toen het ruimtegebrek bij de Utrechtse slagersschool nijpender werd is men naar mogelijkheden gaan zoeken een museum in te rich ten. In het museum wordt een perma nente tentoonstelling ingericht en er zullen voorts wisselende exposi ties en slagerij- en vleesorganisaties worden gehouden. Er wordt ook een ruimte inge richt voor het geven van cursussen voor volwassenen en voor jongeren en er zullen regelmatig demonstra ties worden gegeven. Het zelf brouwen van bier is een nog jonge hobby. Een jaar of vijf geleden hoorde je er hier eigenlijk voor het eerst van. Er waren toen al wat amateurs die hun eigen biertje brouwden maar die timmerden niet aan de weg. Het begon pas goed toen een aantal wijnmakers ook eens hun geluk beproefden met bier. Pas vanaf dat moment kon je eigenlijk spreken van een serieuze aanpak. door Rien van Reems De wijnmakers waren gewend om zorgvuldig te werk te gaan, met na me op het gebied van de hygiëne. Ze voerden ook metingen uit en hun werkwijze benaderde in veel gevallen het professionele. Zij wa ren het ook die geen genoegen na men met de brouwpakketten die de handel aanbood, maar deden alles zelf, net als de echte brouwers. De meest fanatieke amateurs gingen zelfs nog iets verder dan hun profes sionele collega's, zij maakten zelf hun mout uit pure brouwgerst, een procédé dat de brouwers liever aan de gespecialiseerde mouterijen overlaten. Cursussen Momenteel wordt het aantal ama teurbrouwers in ons land geschat op vijfduizend tot tienduizend. Het juiste getal is moeilijk vast te stellen omdat nogal wat amateurs ongeor ganiseerd zijn. Wel weten we dat hun aantal snel toeneemt. Dat valt op te maken uit het enthousiasme voor de cursussen die de wijnma kers- en bierbrouwersgilden regel matig organiseren. En wat opvalt, is dat er onder die cursisten steeds meer vrouwen zijn te vinden. Liggen de brouwerijen nu wak ker van die toename van het aantal mensen dat zelf zijn bier brouwt? Nee, integendeel. Tijdens de laatste twee nationale amateur-bierbrouw- wedstrijden maakten professionele brouwers zelfs deel uit van de jury. Wat zij constateerden, gaf bepaald geen reden tot ongerustheid onder de brouwers. Zij concludeerden na melijk dat veel van de brouwsels ver onder de maat bleven. Niet al leen bleken veel amateurs zuinig te hebben omgesprongen met de mout, de voornaamste grondstof bij het brouwen, maar sommigen na men het ook niet zo nauw met de hygiëne. En dat laatste nu is van het grootste belang. Wort, de suikeroplossing, die door biergist in bier wordt veran derd, is een ideale voedingsbodem voor micro-organismen. Zo'n infec tie voorkom je alleen door zuiver te werken. Eigenlijk zou dat onder la boratoriumomstandigheden moe ten gebeuren. De meeste amateur- biertjes ontstaan echter in moeders keuken. Zo'n geïnfecteerd bier smaakt vaak afschuwelijk, naar bo ter, karton en erger. De juryleden die de amateurbieren moeten be oordelen, krijgen dan ook heel wat te slikken. Verbetering Ieder jaar echter is er een verbete ring te constateren. Trouwens, te genover negatieve stonden ook po sitieve uitschieters. Door schade en schande worden de amateurbrou wers wijs. Amateur Bierbrouwers vereniging De Roerstok in Tilburg die afgelopen jaar de nationale wed strijd organiseerde heeft een leerza me handleiding samengesteld in de vorm van een overzicht van de win nende bieren, compleet met alle brouwgegevens plus het vakkundig commentaar van de jury. Het secretariaat is op het adres Van Breestraat 47,5012 KA Tilburg. Daar worden ook inlichtingen ver schaft over de landelijke wedstrijd van dit jaar op 22 april op het terrein van Brouwerij De Kroon te Oir- schot. Uit het feit dat een brouwerij gastvrijheid biedt en dat maar liefst negen beroepsbrouwers bereid zijn gevonden te jureren, kunnen we af leiden dat de brouwers positief staan tegenover het amateurgebeu- ren. Dat komt omdat de amateurs zeer kleinschalig te werk gaan. Zij brouwen geen grote hoeveelheden, maar experimenteren liever met bijzondere brouwsels die hun weg vinden naar proeverijen en wed strijden. Al die activiteiten vergro ten alleen maar de interesse in bier en de bewondering voor het vak manschap van de professionele brouwers. 'Woordenboek' Heineken, de brouwerij die niet al leen bekend staat om zijn uitsteken de pilsbieren maar ook om zijn re clame die in vakkringen tot de beste wordt gerekend, heeft de amateur- brouwers een dienst bewezen met de uitgave van het 'Heerlijk Helder Woordenboek'. In dit voorbeeld van sympathiek reclamemateriaal vind je een reeks woorden en uitdruk kingen uit de brouwwereld. Voor de leek wordt bovendien in simpele bewoordingen het brouwproces uit eengezet. Het boekje kan bij een krat bier worden besteld. Heineken heeft aan de verschij ning van het Bierwoordenboek een prijsvraag verbonden. Wie het ant woord weet op drie vragen (hoeveel brouwwoorden telt het woorden boek, welke grondstof draagt voor Heineken Bier in belangrijke mate bij aan de natuurlijke houdbaarheid en wat is helder bier?) en die in stuurt aan Heineken Brouwerijen, Antwoordnummer 21010, 2350 VJ Zoeterwoude, maakt kans op een gratis bezoek aan de brouwerij in Den Bosch. Met de Pasen achter de rug is het buitenseizoen weer aangebroken. Voor de in koken liefhebberen de mens betekent dit alles dat de barbecue uit het vet komt en het roosteren weer een ere-plaats krijgt op de menu-kalender. Zeer vaak gaat het dan om gerechten van het plat te rooster maar zo nu en dan bezondigen we ons ook aan iets van de grill. Dat betekent: er bijblijven. Vandaar dat de meesten vroeg of laat kiezen voor enige automatisering met behulp van een grill-mo tor. De meeste van die apparaatjes werken op batte rij, een energiebron die het bij voorkeur halverwege de gaartijd voor gezien houdt. Veel betrouwbaarder op dat punt waren de me chanische, die werken op een uurwerkmotor. De firma Hilbrant in Maasbracht (tel 04746-1413) im porteert tegenwoordig weer zo'n type van het merk Sia. Je kunt hem instellen op twee snelheden. De prijs: f 49,50. Heerlijk Helder Woorden boek Het Nederlands zuivelbureau heeft een naam op te houden als het om kwaliteitskookboeken gaat. Al ge ruime tijd verschijnen er met de re gelmaat van de klok kleine kook boekjes, die gericht zijn op een en kel produkt uit de zuivelkeuken. Ti tels als Neem nou Kwark, Kaas a la Carte, Verrassen met Yoghurt en Room, de grote Versierder. De jongste uitgave van het Zui velbureau is getiteld: Ontdek Mon Chou. Eigenlijk een wat te beschei den titel. Mon Chou is een van de vele typen verse roomkazen. Verse kazen worden in tegenstelling tot de traditionele kazen niet geperst, gepekeld en gerijpt. Kwark is een magere soort verse kaas. In roomka zen is het vetgehalte aanzienlijk ho ger en daarmee is de naam room kaas ook duidelijk gemaakt. Maar uiteraard is Mon Chou niet het eni ge roomkaasje. Vooral de Franse zuivel kent vele smaken en soorten. En die zijn in de receptuur uit het boekje ook toe te passen. Het aardigste en makkelijkste ge bruik van roomkaasjes is de toevoe ging om sauzen of een stukje vlees smakelijk te verrijken. Wel oppas sen dat het temperatuurverschil niet te groot is, omdat anders de roomkaas de neiging tot schiften krijgt. Goed doorroeren en lang zaam verhitten. Enfin, het boekje geeft ook over deze toepassingen een uitgebreide toelichting. In het boekje, dat net geen zes gulden kost, staan verder toepassin gen die varieren van brooddbeleg tot aan vulling voor hartige taarten, van borrelhapjes tot aan aanvullin gen in zoete desserts. HUUB KLOMPENHOUWER Sporters hebben iets traditioneels. Smaaktesten hebben uitgewezen dat daar weinig smaak aan is. De Eenmaal gewend aan een bepaald wens van de sporter voor een sma- merk kleding of schoenen, blijven keiijker produkt wordt gehono- ze opvallend merkentrouw. Dat reerd. Isostar Citroen. En ja hoor, geldt ook voor die zogeheten sport- het smaakpannel heeft geoordeeld In het Heerlijk Helder Woordenboek wordt het brouwproces in eenvoudi- drankjes. Een van die drankjes is dat het nieuwe produkt frisser van ge bewoordingen uit de doeken gedaan. (foto gpd) Isostar. smaak en meer dorstlessend is. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Veenendaalse arts Koning na eigen onderzoek: VEENENDAAL De katalysator is te veel een toverwoord voor schone auto's. Het appa raat is niet het wondermiddel om het milieu te vrijwaren van schadelijke uitlaatgassen, zoals minister Nijpels (milieu) doet voorkomen. Het apparaat zou zelfs een elektro-magne- tische straling veroorzaken, die schadelijk is voor de gezondheid van de automobilist. Dat concludeert de Veenendaalse arts Koning na een onderzoek dat hij eigener beweging ('uit louter bezorgdheid') instelde. TNO vindt het onderzoek van deze betrekkelijke leek goed genoeg om er op voort te borduren. „Ook met een katalysator blijft het behelpen. De tijd is zo zoetjes aan rijp voor andere verbrandingstech- nieken, voor andere brandstoffen. Loodvrij Het medische aspect die de katalysator zelf produceert, publiceert de dokter eind april Een op wettelijke basis berusten de stoffen de periodieke milieukeuring ont breekt nog in Nederland. „Daarover voert de ANWB overleg met het i Fossiele brandstoffen zoals benzine Örtho Moleculair, het vaktijdschrift nisterie van VROM en met TNO". houden hoe dan ook vervuiling zich", zegt de in natuurgeneeswij- voeding, gezondheid milieu. De bijwerkingen van lood- gespecialiseerde arts. Hij vindt vrije benzine zal hij dan eveneens werkelijk schone auto- behandelen. „In die benzine komen andere voor de gezondheid gevaar lijke stoffen voor, zoals benzeen en tolueen. Uit steekproeven in West- door Pieter van de Vliet Griever vindt dat Nederland zeker dezelfde strenge eisen moet stellen als in de VS, Japan en Westduits- land. Een periodieke en een steek- sproefgewijze controle op de wer king van de katalysator behoren daartoe. „Maar ook duitsland blijkt dat de in de EG toe- jaarlijkse autokeuring op milieu-a AMSTERDAM - Enige duizenden wordt bij de veilig bij. De in 1901 gebouwde kerk woorden gisteren in de Amsterdamse Vincentiuskerk de inventaris- de Jacob van Lennepkade wordt binnenkort afgebroken. Ook de ernaast Om het vervolg op zijn onderzoek niet te frustreren wil de arts nog niet op eigen initiatief in details treden. Wat de katalysator tijd vergende onderzoek zélf aan vuiligheid produceert kardinale vraag die voorlopig open blijft. Een andere vraag hoeverre het apparaat naast kool- zijn onderzoek ondersteunt. „Het gelaten norm van die stoffen loodvrije benzine sterk wordt schreden. Ook op dit punt lijkt de van de weg af', controle onvoldoende". Dokter Koning zegt dat hij geheel het vele vrije begon- Verschillende technieken heeft hij op zijn eigen auto uitgepro beerd. Er is geen belangengroep die pecten gelet. "Auto's die te veel koolmonoxyde produceren, gaan gelegen pastorie wordt gesloopt. Op dezelfde plaats komt een kleinere kerk en een aantal woningen. De laatste ja- i trok de zondagsmis gemiddeld nog geen 100 mensen. Dat was gisteravond wel anders. De 1200 zitplaatsen wa- ruimschoots gevuld. Zelfs op de preekstoel (links) namen belangstellenden plaats. De veiling bracht zeker 275.000 gulden op. Onrust Zuidelijk Afrika eist 150.000 kinderlevens VERENIGDE NATIES (Rtr) - Jaarlijks sterven als gevolg van mi litaire conflicten in Zuidelijk Afri ka, met name in Angola en Mozam bique, ongeveer 150.000 kinderen jonger dan vijfjaar, aldus een giste ren gepubliceerde studie van Uni cef, het kinderfonds van de Vere nigde Naties. Van de 3,5 miljoen kinderen die jaarlijks in de Frontlijnstaten gebo ren worden sterven er 750.000 voor het vijfde levensjaar. Een vijfde deel van deze kindersterfte wordt toegeschreven aan de voortdurende conflicten. „De tol stijgt nog en zal blijven stijgen tot er een einde is ge komen aan het geweld", zo waar schuwt het rapport. De studie wijst vooral op de oorlogen tussen de door Zuid-Afrika gesteunde opstan delingen en de linkse regeringen in de buurlanden Angola en Mo^mbi- que. Als overige oorzaken van de hoge kindersterfte noemt het rapport de regelmatig terugkerende droogte en overstromingen, het gebrek aan harde valuta, de stijgende last van de buitenlandse schulden en de er fenis van een slecht binnenlands beleid. Oorlogen en economische druk zijn echter de belangrijkste (foto anp) schuldigen, aldus het onderzoek. waterstof en koolmonoxide ook enige belang dat stikstofoxyde kan uitfilteren. Vol- volksgezondheid", gens de Veenendaalse arts kan geen mij geldt is de DEN HAAG - Eén toekomstvisie nis, polemologie werd door alle sprekers gedeeld: de betrekkingen. 40-jarige NAVO zal ook de komen- internationale kreet '40 jaar NAVO staat gelijk aan 40 jaar crisis' was weer veelvuldig te horen. Neuman, directeur van het Wie van de sprekers op het sym- instituut voor internationale be- posium een nauwkeurige schets trekkingen Clingendael, zag in de 0— van de toekomst van het Atlantisch festiviteiten op 4 april 1949 al een techniek is de geregelde katalysa- meest cynische verklaring: het eer- bondgenootschap verwachtte, voorbode van wat de bondgenoten ste doel van een organisatie is zich- kwam bedrogen uit. Aan het eind te wachten stond. Bij de onderteke- Technisch secretaris Griever Nederland meten in hoe- de ANWB geeft toe dat de volstrekt de veertig jaar blijven bestaan. Hyl- de katalysator dat giftige schone katalysator niet bestaat. „De ke Tromp, hoogleraar in de polemo- beste bij de huidige stand van de logie, leverde voor die opvatting de City (zijn woonplaats) naar Was- hington (het regeringscentrum), liet zich overtuigen. Niet zo moeilijk, in aanmerking genomen dat de nieuw bakken president een week na zijn ring toen al wijd verbreid. Van Ros- r het ding op tempe- en stikstofoxyde uit". Hij bevestigt komt ratuur is? Hoe lang gaan katalysa- dat Nederlandse garages laatstge- dOOI* tors mee? En wie controleert de noemde stof niet kunnen meten. Dat vergt forse investeringen. Daar- Westduitsland op dat i de dag illustreerde Tromp de ning van het verdrag speelde worstelingen van de overige inlei- Amerikaanse militaire kapel het aantreden moest worden verteld dat de VS 'een hele grote bom' be zat. De atoombom dus. Wel werd „Je hoefde bij wijze van spre ken alleen maar op de kerktoren i Oldenzaal te klimmen c het door (de adviseurs van) Truman de gloed in het oosten te ontwaren", als problematisch gezien het Ameri- De VS drongen er in de daarop vol- werkzaamheid van zo'n appparaat? „Wie de vakliteratuur over kata lysators leest, komt tot dezelfde conclusies als ik", meent de dokter. „Al die vraagtekens kom je dan te gen. De industrie is niet gebaat bij meting vraagtekens. Die heeft miljarden vestering gestoken in de ontwikkeling Bart Jochems ders: terugkijken op het verloop üecj 'I've got plenty of nothing'. kaanse Congres achter de plannen gende decennia, tot op de dag -ntemationale ontwikkelingen Van Rossem, docent Amerikanis- 1 blik in de tiek. bagatelliseerde het militaire 5 eenvoudig, m toekomst kan slechts uitmonden in belang "van de punt nog geen beslissing genomen. ,f Mn„ht koffiedik-kijken. Wie twintig jaar bij haar oprichting: de armzalige De TUV (vergelijkbaar met de Ne- g»"! and te houden Mocht het |eleden had voorspeld dat Ronald Jee Amerikaanse divisies die op eX^voor hefvoortbè: Rf^an president van de Veremgde dat moment in Duitsland waren ge- ziin dan zal de NAVO staten.zou wozden en zelfs e™ <?n'- stationeerd, stelden weinig tot niets wapeningsverdrag met de Sovjets voor. De Amerikanen deden alleen organisatie handje toe. Zoals communisten vol- breiden. 6coiuivcii ui uc uitvwiAitciuiB vtui uc „Dat Cl uutv iweme xiuevceuicucxi ,7 iT.,;itc^ciicu, katalysators. Dat geld moet er uit lachgas, blauwzuur en zwavelwa- "Zoi®ts ^fs zeepfabrikant die gekregen komen". De katalysators zijn onder terstof vrijkomen bij het gebruik worst 6aat produceren naar dat vergt c twee ton per bedrijf, ook kleine hoeveelheden gens Van Rossem het meeste ge vaar van communisten zelf hebben te duchten, deden ze zichzelf ook nu de das om. De Noordkoreaanse a De handelspolitieke irritaties tus- beide blokken, in de aanloop het Europa zonder bin nengrenzen, zullen de verstandhou- branchevervaeine eaan doen- yaPemngsverdrag met de sovjets voor. De Amerikanen deden alleen val op zijn zuiderbuur werd in het ding verder verslechteren. De fun- ni« -JLJLwLitekenen, had ongetwijfeld de raad mee om Europa, dat na de oorlog in westen gezien als de eerste stap in damenten voor een Eurooese oiiler i de strengere milieuwetge- katalysator weten we al Om de verjaardag ving in de Verenigde Staten ontwik- lang. In Duitsland en Frankrijk enige luister bij te zetten, richtte het keld. De verstikkende smog in de wordt onderzoek verricht grote steden moest zo worden be streden. In Westduitsland zijn ook vrij algemeen ingevoerd. totale uitstoot". Griever ontkent dat defensie een ten- 'plenty Of nothing' organiseerde het Er was slechts ruimte psychiater te bezoe- puin iagi een psychische rugge steun te geven. Om de club meer ge wicht te geven, was een verdrievou diging van het Amerikaanse defen siebudget nodig. President Truman, wiens intelligentie zich 1 Europese pijler dergelijke informatie bewust wordt gisteren een symposium voor doe- zichtig doortrekken van bepaalde volgens Van Rossem beperkte tot weggehouden. toraal-studenten in de geschiede- hoofdlijnen uit het verleden. De het vinden van de weg van Kansas de NAVO. het grote expansionistische streven binnen de NAVO zijn gelegd, r van de Sovjetunie. Ook het Congres het volgens politicoloog Koch zaak was die mening toegedaan en de de bouw ervan voortvarend ter verdrievoudiging van het defensie- hand te nemen, budget was een feit. Ongewild Neuman kenschetste dat streven werkten de (Russische) communis- als een heilloze weg. Hij wees op de het volgroeien van lange geschiedenis van Europese fragmentatie, onenigheid en oorlog.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11