TOTO Bush: Israëli' s weg uit bezette gebieden Cocaïne laat carrousel staatsgrepen Haïti volop draaien Overleg Egypte en VS over Midden-Oosten Gorbatsjov wil vooral economische relatie met Cubanen bijsturen Gevechten Namibia gaan door Deel leger Haïti blijft muiten na staatsgreep IN WELKE STAD KOOFT EEN DAME HAAR MODE? DINSDAG 4 APRIL 1989 WASHINGTON (AP/Rtr/AFP) Er moet een einde komen aan de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook. De Amerikaanse president Bush heeft daar gisteren voor gepleit na een uitgebreid gesprek met zijn bezoekende Egyptische col lega Mubarak. Bush liet in het midden of hij wil dat Israël zich volledig terugtrekt uit alle in de oorlog van 1967 veroverde gebieden. De VS hebben de Israëlische rege ring op het hart gedrukt gebied op te geven in ruil de. Maar Washington heeft daar- de druk op de Israëlische bezet premier Shamir op te voeren om in navolging van de VS een gesprek te gaan met de PLO. "De situa- naast een open oog voor de Israëli- tie is meer dan ooit rijp a sche veiligheidsbehoefte. Bush kan tieve vredesinspanning", zei Mu- er begrip voor op brengen dat Israël barak tegen verslaggevers op het de Golan Hoogvlakte en in beperkte Witte Huis. Onder het toeziend oog bezet gebied van Bush voegde de Egyptische lei- veilige grenzen te der daaraan toe, dat nauwere sa menwerking tussen de VS en Egyp- Bush verklaarde verder dat hij te het vredesproces in het Midden- Oosten verder kan helpen. Tijdens Mubaraks bezoek zal ook voorstander is van "verwezenlij king van de Palestijnse politieke rechten". Hij stelde zich althans ten de wederzijdse economische relatie dele op achter het pleidooi van Mu- aan de orde komen. De VS houden internationale Mid- nog altijd 230 miljoen dollar toege- den-Oosten-conferentie te beleg gen. "Een internationale conferen- zegde steun achter, omdat Mubarak de ogen van Washington onvol- tie kan op een geëigend moment doende economische hervormin- nuttige rol vervullen", aldus gen heeft doorgevoerd. Bush. Later deze week komt ook de Is- komt, liet een Amerikaanse rege ringswoordvoerder weten. Intussen heeft de PLO verklaard de 'intifadah' (opstand) te willen matigen in ruil voor het aanbod vari de Israëlische premier Shamir om daar in een beperkte vorm verkie zingen te houden. "De intifadah zal niet ophouden en de strijd van onze mensen zal doorgaan", stond in een verklaring van het centrale comité van de PLO na afloop van een vier daagse bijeenkomst in Tunesië. Het centrale comité, tellend beleidsorgaan van de grote- bagageklu re Palestijnse Nationale (PNC), liet daarmee weinig heel het voorstel van Shamir om beperk te verkiezingen te houden in bezet gebied en het leger terug te trekken uit de belangrijkste Palestijnse dor pen en steden. Als voorwaarde SAN SEVERO Drie mensen zijn om het leven gekomen toen gistermiddag op het station van het Italiaanse San Severo een trein uit de rails liep. Het treinstel boorde zich in verscheidene stationsgebouwen. Zeker 15 mensen lie- 70 leden pen verwondingen op. De bar, de stationsrestauratie, de balie waar treinkaartjes worden verkocht en de afdeling iepen schade op. Het enige stationsgebouw dat helemaal intact bleef was de wachtkamer op een Raad ander perron. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Maar ooggetuigen verklaarden dat de trein met ongewoon hoge snelheid het station was komen binnenrijden. (Foto ap> Mubarak wil echter al eind dit raëlische premier naar de VS. Beide bond de Israëlische leider daaraan, jaar of anders begin 1990 zo'n confe- bezoeken dwingen de regering- rentie houden. "We geloven dat nog dat de intifadah moet ophouden. Het comité sprak voorts zijn Bush stelling te nemen in de Mid- heel traject moet worden af- den-Oosten-problematiek, hoewel steun uit aan het idee om nog dit jaar een internationale Midden-Oos- gelegd, voordat er een internationa- zij geen snelle oplossing le conferentie kan komen," zo vatte schiet ziet. Daarnaast zitten presi- regeringswoordvoerder standpunt van Bush samen. Na bijna zestien maanden vs lestijnse opstand in de bezette ge bieden is Israël rijp voor vrede. Met het dent Bush en zijn minister van bui tenlandse zaken Baker midden in een herbezinning op de Amerikaan se buitenlandse politiek ten aanzien het Midden-Oosten. Zij zijn ten-conferentie te houden. De vijf HAVANA (GPD) Er zijn steeds legde de woordvoerder Regeringen West Europese Unie benauwd voor publieke opinie LONDEN (ANP) - De regeringen van de West Europese Unie (WEU) maken zich enigszins zorgen dat hun parlementen en publieke opi nie de indruk krijgen dat het Wes ten zich in de Weense ontwape ningsonderhandelingen te passief opstelt tegenover initiatieven van het Oostblok. In Londen hebben de ministers van buitenlandse zaken en van de fensie van de zeven WEU-landen gisteren van gedachten gewisseld over onder meer een Franse sugges tie om tussentijdse akkoorden te sluiten. Op die manier kan worden vermeden dat de publieke opinie de indruk krijgt dat in het geheel geen voortgang wordt geboekt. De onderhandelingen in de Oos tenrijkse hoofdstad, over conven tionele wapenbeheersing en verder gaande vertrouwenwekkende en veiligheidsbevorderende maatrege len, zijn bijzonder ingewikkeld, en niemand waagt zich aan voorspel lingen over de duur. Algemeen was het men het er in Londen over eens dat het begin van de onderhandelin gen een zeker optimisme rechtvaar digt. NAVO en Warschaupact wil len in de eerste plaats wapens ver minderen die een onverhoedse grootscheepse aanval mogelijk ma ken, zoals tanks, artillerie en ge pantserde gevechtsvoertuigen. Oost en West verschillen echter van mening over de vraag in welk stadi um ook over vliegtuigen en helikop ters moet worden onderhandeld. Het Westen is bovendien niet bereid te spreken over de omvang i permanente leden van de VN-Vei- ligheidsraad werd verzocht de vc bereidingen te treffen voor z conferentie. Daarnaast deed het mite aan de VN het verzoek deze observatie poogde Mubarak de daarom op dit moment niet erg ge- speciale afgevaardigde te benoe- Amerikaanse president Londen geschokt na brute overval gokhal in Soho LONDEN (GPD) - Scotland Yard is een massale klopjacht begonnen op de daders van een roofoverval in het Chinese deel van Soho. Daarbij werden twee mensen op gruwelijke wijze om het leven gebracht en raakten twee anderen ernstig gewond. De vier - employés van een amusementshal - werden over vallen, vastgebonden, met pe troleum overgoten en vervol gens in brand gestoken. De overvallers forceerden de kassa en gingen er met een buit van 3500 gulden vandoor. De amusementshal bevindt zich op de kruising van Wardor- street en Gerhardstreet in het drukke centrum van het Lon- dense China Town. De ruimte, die vol staat met flipperkasten en gokautomaten, is een popu lair ontmoetingspunt van Chi nese jongelui. In eerste instantie wordt ook gedacht aan een wraakexpeditie van Chinese mafia-groepen. Als gevolg van onderlinge oog-om- oog-tand-om-tand-operaties om de macht en controle in de buurt. Woordvoerders van Scot land Yard wilden echter voor alsnog niet vanuit gaan dat een interne machtstrijd de oorzaak is van deze meest gewelddadige moord die de uitgaansbuurt van Soho in lange tijd heeft meege maakt. l te zet- neigd om met hooggespannen desvoorstellen te komen en willen zoals die al langer bestaan vooral dat Israël met eigen ideeën dere brandhaarden in de wereld indicaties, dat het huidige be zoek van het Russische staatshoofd Gorbatsjov aan Cuba is bedoeld om de onevenwichtige economische re laties met het revolutionaire eiland voor de kust van de Verenigde Sta- Gisteren, de Palestijnse kwestie, ten bij te sturen. "Wij onderhouden al lange tijd intensieve verhoudin gen, maar dat is geen garantie", zo Gor- rond de Latijnsamerikaanse schul- vloten. Volgens het Warschaupact batsjov het Russische standpunt denlast. Zo kwam tot uiting, dat is de NAVO-vloot vijf maal zo groot veel Latijnsamerikaanse landen te- als die van het Oostblok, genwoordig niet alleen drugs pro- De be ook steeds i Het kardinale punt blijven de ng van de Nederland- »r Van Eekelen tot se cretaris-generaal van de WEU had gisteren meer voeten in aarde dan aanvankelijk werd verwacht. Om- Verontwaardiging over passiviteit VN-militairen OSHAKATI (AP) - In Namibia is Tï&M&W gisteren voor de vierde achtereen- >|l||f volgende dag fel gevochten tussen strijders van de Swapo en Zuidafri- kaanse troepen en politie. De ge vechten in Ovamboland braken uit op een moment dat het Namibische onafhankelijkheidsproces officieel begon met de geleidelijke over dracht van de militaire taken van Zuidafrika aan de Verenigde Na ties. In Ovamboland zijn naar ver luidt honderden burgers hun huis uitgevlucht naar militaire bases en naar de plaatsen Oshakati en Ong- wediva, vlakbij de grens met Ango la. Nickey Iyambo van het centrale comité van de Swapo zei gisteren dat Swapo-strijders in het noorden van Namibia werden aangevallen toen zij zich opmaakten hun wa pens in te leveren. Alle Swapo-strij ders in Angola bevinden zich be- troepen en de Namibische politie noorden de 16de breedtegraad, on- betrokken zijn, bevonden zich ze- geveer 250 kilometer van de grens ker 35 kilometer in Namibia om hun met Namibia, zoals overeengeko- wapens in te leveren. „Toen werden men in het akkoord, aldus Iyambo. zij aangevallen door Zuidafrikaanse De Swapo-strijders die bij de ge- troepen en moesten ze zich natuur- vechten met de Zuidafrikaanse lijk verdedigen," aldus Iyambo. Niet dat de Russische leider i meteen zijn perestrojka-politiek duceren, i Castro zou willen opdringen, zelf gaan het leggen van kransen bij de monumenten voor de Cu baanse volksheld José Marti en Lenin, weigerde Gorbatsjov vragen in die richting te beantwoorden. dendathettijdwordtdatCuba.dat neraal wilden bekorten, duurde het Castro maakte van de gelegenheid op het ogenblik nog zo'n 5 miljard debat gebruik om de Russische leider er- op te wijzen, dat het vooral Ameri kaanse journalisten waren die op staan. 'een perestrojka voor Cuba' aan drongen. nomische verhoudingen tussen Cu- dat Frankrijk en Italië de ambtspe- de Sovjetunie. De Russen vin- riode van de nieuwe secretaris-ge- 'en bekorten, duurde het oVan Eekelen's benoe- dollar per jaar uit Moskou krijgt, ming langer dan over kwesties als op eigen benen gaat de Oost-West betrekkingen penbeheersing. Tijdens hun eèrste officiële on derhoud wisselden Castro en Gor batsjov gisteren gedachten uit over de in de Sovjetunie op gang ge brachte economische en politieke hervormingen. Castro is een fel te genstander van de door de Russi sche leider nagestreefde liberalise- PORT-AU-PRINCE (GPD) - De ring. Zelf probeert hij op Cuba de machtsstrijd binnen het Haïtiaanse touwtjes nog strakker aan te trek- leger gaat in volle vaart verder. Zon ken om het socialisme te kunnen dag ketste op het allerlaatste mo- 'perfectioneren'. Toch zouden de ment een staatsgreep tegen gene- discussies in een vriendschappelij- raai Avril af, maar gisteren bleven ke sfeer hebben plaatsgevonden, al- verschillende groepen van militai- dus Russische woordvoerders. ren opstandig. Tot diep in de nacht werd er in en rond Port-au-Prince Ook spraken beide communisti- geschoten. Er zijn al minstens acht sche leiders over de problemen van doden geteld, het huidige Latijns-Amerika. Daar bij werd de nadruk gelegd op de drugssmokkel en de problematiek s Ochtends vroeg zorgden eenhe- Zuidafrikaanse soldaten rusten uit bij de luchtmachtbasis Ondongwa bij de grens tussen Angola en Namibia na gevechten met Swapo-strijden ADVERTENTIE ADVERTENTIE Buitenland kort Tunesië De Tunesische regeringspartij heeft bij de parlementsverkiezingen van zondag een grote overwinning be haald. De Democratische Constitu tionele Unie (RCD) sleepte alle 141 zetels in de wacht. De hoop van de oppositie om eindelijk het al meer dan dertig jaar durende machtsmo nopolie van de huidige regerings partij te kunnen doorbreken, is op niets uitgelopen. Suriname De Surinaamse politie heeft het af gelopen weekeinde een eenmotorig vliegtuig in beslag genomen en vier buitenlanders gearresteerd. In poli tiekringen is vernomen dat vlieg tuig en arrestanten uit Colombia af komstig zijn. Een politiewoordvoer der wilde bevestigen noch ontken nen dat het om verdovende midde len gaat. Pinochet De militaire leider van Chili, gene raal Pinochet, heeft zijn voltallige kabinet gisteren verzocht af te tre den. Hij wil daarmee de vrije hand krijgen om het kabinet te wijzigen na het aftreden van minister van fi nanciën Buchi, die overweegt om zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen in decem ber dit jaar. Kernfusieproef Twee Hongaarse natuurkundigen hebben met succes een recent ecx- periment herhaald, waarmee twee andere geleerden zeggen bij kamer temperatuur kernfusie te hebben opgewekt. Dat meldt het Hongaarse persbureau MTI. Het experiment werd volgens MTI aan de universi teit van Debrecen herhaald door twee specialisten op het gebied van kernfusie. Mode voor de fijnste jaren van uw leven. o epa) De secretaris-generaal van de Na mibische Raad van Kerken, Sche- vajavali, die zondag in het grensge bied is geweest, vroeg zich gisteren verontwaardigd af waarom de meeste VN-waarnemers in Wind hoek waren en niet in het grensge bied. Verslaggevers in Okahenge hebben gisteren enkele VN-militai ren in het gebied gezien. Geen van hen heeft echter een poging gedaan de gevechten te stoppen. Volgens de VN waren er in het noorden van Namibia 300 VN-militairen toen de gevechten uitbraken. Van de in totaal 4.650 VN-waarne mers die in Namibia toezicht moe ten houden op een vreedzaam ver loop van de overgang naar onafhan kelijkheid zijn er pas 1.000 aangeko men. Vooral van de zijde van Swapo is de afgelopen weken de vrees ge uit dat het relatief geringe aantal VN-waarnemers, dat om financiële redenen is verminderd, niet in staat zou zijn om overal in Namibia af doende toezicht te houden. Afgelopen zondag had B B niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Töto deze week twee keer uit Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa f85.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... de nodige paniek in Petionvil- le, de 'goudkust' van Port-au-Prin- ce. Ze vuurden salvo's in de lucht af en staken vervolgens verschillende lokalen in de brand. Even later wer den het vliegveld, de studios van de nationale televisie en ook een lokaal radiostation bezet door comman do's van hetzelfde elitecorps. President Avril heeft de arrestatie van de opstandige militairen bevo len. De rebellen riepen de bevol- king van Port-au-Prince op om de het elitecorps 'Leopards' straat te mijden. Rond het middag uur dreigden ze de hoofdstad in puin te zullen leggen indien hun commandant, kolonel Himler Rebu niet snel wordt vrijgelaten. Kolonel Rebu werd zondag in het presidentiële paleis gearresteerd, nadat de presidentiële garde kans had gezien om Avril uit de handen van de rebellen te bevrijden. Dat ge beurde terwijl de tijdelijk afgezette president naar het vliegveld werd vervoerd om hem op een vliegtuig naar Santo Domingo te zetten. Volgens sommige versies zou Avril zondagnacht hebben beloofd om kolonel Rebu vrij te laten in ruil voor een van zijn zoons en de minis ter van binnenlandse zaken. Dezen werden op dat moment nog vastge houden door de 'Leopards'. Gis terochtend zouden de rebellen hun gijzelaars hebben bevrijd. President Avril heeft de uiteinde lijk mislukte staatsgreep van zon dag toegeschreven, aan de 'blinde machtswellust' van een groepje of ficieren. Avril beweerde op dat mo ment dat hij de situatie weer geheel meester was. Wel verduidelijkte hij dat de gebeurtenissen hadden be wezen dat de weg naar democratie in Haïti nog 'lang en moeilijk' is. PORT-AU-PRINCE - Haïti lijkt verslaafd te zijn aan coups en cocaï ne. Afgelopen weekeinde werd het armste land van het westelijk half rond opnieuw opgeschrikt door een poging tot staatsgreep. Klaarblijke lijk uit onvrede met het door Was hington gesteunde anti-drugsbeleid van het bewind van president Pros per Avril probeerde een handjevol opstandige militairen de generaal van het regeringspluche te verja gen. Het was de vierde putsch op Haïti sinds er in februari 1986 een einde kwam aan de dynastie van de Duvaliers. Generaal Avril verklaarde giste ren op de televisie dat „God het land opnieuw heeft gered". De mili taire machthebber weet de misluk te staatsgreep aan „een paar door ambitie verblinde i door Ad Gijselhart/ANP Waarnemers menen dat enkele ho ge militairen Avril wilden afzetten omdat de president ernst zegt te ma ken met het beëindigen van de lu cratieve drugshandel. Vorige week ontsloeg hij vier kolonels in ver band met hun illegale drugspraktij ken. Verder zette hij een nieuw anti- drugsbureau op. Een Amerikaanse regeringsfunctionaris acht het ont slag van de militairen de belangrijk ste aanleiding tot de recente coup. „Sommige militairen vinden de maatregel van de Haïtiaanse presi dent van willekeur getuigen", zei hij. Washington heeft Haïti laten we ten dat de Amerikanen de bestrij ding van de drugshandel hoog op de politieke agenda hebben staan. Als Haiti meewerkt, overweegt Was hington de economische hulp aan het Caribische eiland te hervatten. De Amerikaanse regering staakte de hulp aan Haïti nadat de verkie zingen in november 1987 in een or gie van bloedvergieten waren ge strand. Haïti heeft een lange twijfelachti ge staat van dienst op het gebied van terreur, coups en corruptie. De steeds weer oplaaiende onrust op het eiland houdt de laatste tijd voor al verband met de drugshandel van officieren, aldus waarnemers. De militairen vullen allemaal hun zak ken met de winsten uit de Colom biaanse drugshandel. Maar de één verwijt de ander het meest uit de co- caïnepot te graaien. Doorvoerhaven Haïti is een belangrijke doorvoerha ven van cocaïne van de machtige drugskartels uit Colombia. Vanaf het eiland vindt de lading haar weg naar de Verenigde Staten en Euro pa. De bemoeienis van het Ca- ribisch eiland met de drugshandel levert miljoenen dollars op. „Wat Haïti achter de schermen beweegt en in beroering brengt is cocaïne- geld", aldus een Amerikaanse rege ringsfunctionaris. „Net als zo'n beetje de rest van Latijns-Amerika en het Caribisch gebied, staat Haïti tot aan zijn nek in de drugs". lijkt de carrousel van geweld en staatsgrepen op Haïti sneller te laten draaien. De burger- president Leslie Manigat, één van Avrils voorgangers, werd afgelopen juni door generaal Henri Namphy afgezet. Volgens Manigat kwam dat omdat leger- en politie-officieren zich verzetten tegen zijn onderzoek naar de drugshandel. Namphy werd op zijn beurt aan de kant geschoven door generaal Avril, die de Ameri kanen plechtig beloofde paal en perk aan de cocaïnesmokkel te zul len stellen. Manigat kon echter niet verkla ren waarom hij zulke goede contac ten had met de beruchte kolonel Jean-Claude Paul. Deze machtige legerbevelhebber werd door een rechtbank in Miami in staat van be schuldiging gesteld wegens drugs smokkel naar de Verenigde Staten. Hij overleed afgelopen november na het eten van een kommetje soep waarin klaarblijkelijk door een ri vaal vergif was gegooid. Een westerse diplomaat zegt dat de vier door Avril ontslagen kolo nels op een Amerikaanse lijst van notoire drugssmokkelaars voor komt. Ook lagere officieren komen erop voor. Tegen hen is nog geen ac tie ondernomen. De rol van Haïti in de drugshan del toont volgens narcoticadeskun- digen aan hoe machtig de Colom biaanse drugsbaronnen zijn. Hun netwerk wordt steeds verfijnder en Washington moet alle zeilen bijzet ten om de handel te kunnen stop pen. De nieuwe Amerikaanse rege- ring-Bush heeft aangekondigd de strijd tegen de drugs te verhevigen. Zij wil dat landen als Peru, Colom bia en Bolivia de cocaïneteelt tegen gaan. In Latijns-Amerika echter valt de „eenzijdige benadering" van Washington slecht. Washington moet de hand maar in eigen boezem steken. Het probleem zit niet zozeer bij de producerende, maar veeleer bij de consumerende landen, aldus de mening van veel Latijnsameri kaanse landen. Afzetgebied De Verenigde Staten zijn het groot ste afzetgebied van drugs ter we reld. Het drugsprobleem neemt er alarmerende vormen aan door de corruptie en het buitensporige ge weld dat de handel met zich brengt. In talrijke grote steden van de Vere nigde Staten leveren drugsbendes ware veldslagen over de beheersing van de markt en sluipmoorden en executies zijn er aan de orde van de dag. Een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat kreeg vorig jaar te horen dat Haïti steeds belangrijker wordt als doorvoerhaven van drugs wegens het succes van anti-drugs acties op de Bahamas en andere ei landen in het gebied. „Volgens onze informatie gebruiken de grootste Colombiaanse drugsorganisaties vooral Haïti als doorvoerhaven, op- slaggebied en ontmoetingsplaats", aldus een agent van de Amerikaan se narcoticabrigade DEA. Volgens de DEA herbergt Haïti 1.000 Colombianen, van wie sommi gen legale bedrijven opkopen als dekmantel voor de cocaïnehan del moeten fungeren. John Kerry, voorzitter van de subcommissie over drugs, vergeleek Haïti met Pa- Washington probeert ^1 meer dan een jaar de sterke man van Panama, Manuel Antonio Noriega, te pakken te krijgen. Noriega moet eveneens in de Verenigde Staten terecht staan op beschuldiging van drugs handel. Hij zou meer dan 4,6 mil joen dollar smeergeld hebben opge streken in ruil voor het verlenen van hand- en spandiensten aan de Co lombiaanse drugsmafia. Behalve Panama en Haïti, zijn ook Mexico, Ecuador, Venezuela en Paraguay belangrijke doorvoerha vens van cocaïne. Maar Haïti is door zijn grote armoede, politieke insta biliteit en grootscheepse corruptie het geliefdste land van de Colom biaanse cocaïnebonzen, aldus des kundigen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5