'Rekening rijden' in 1992 ingevoerd EEN LEUKE MEEVALLER VOOR 55-PLUSSERS? Seks kan groot probleem zijn voor gehandicapte Ruzie in kabinet bijgelegd Plan Smit-Kroes ontmoet felle kritiek' Beverwijk geeft homo voorrang Vliegangst? Dan liever de lucht in Recherche rolt bende op na inbraken in 17 postkantoren MENDOR4DO f! DINSDAG 4 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil na een proef vanaf 1992 een systeem van rekening-rijden (elektronische tolheffing) invoeren, te beginnen in de Randstad. Dat blijkt uit een rapport dat de minister de Tweede Kamer heeft toege stuurd. Over de lasten voor de automobilist bestaat nog weinig duidelijkheid, omdat de minister niets kan zeggen over de kosten van invoering van het systeem. Er zijn becijferingen die uitkomen op bedragen tot 2000 gulden. Rekening-rijden is ener zijds bedoeld om de aanleg van vijf tunnels in de Randstad te bekosti gen. Deze tunnels worden door par ticulieren voorgefinancierd. Daar naast wil de minister met het reke ning-rijden het autogebruik terug dringen, zonder het bezit ervan aan te tasten. In een eveneens gisteren versche nen nota adviseert de Projectgroep Bereikbaarheidsplan Randstad het rekening-rijden zo snel mogelijk in te voeren. Voorafgaande daaraan moeten ter beperking van het auto verkeer de benzine-accijnzen tijde lijk met minimaal 25 cent per liter worden verhoogd, aldus de project groep. Voor diesel en lpg zou een vergelijkbare verhoging moeten gelden. In samenhang daarmee moet de motorrijtuigenbelasting worden verlaagd. Het is de bedoeling dat eerst op enkele plaatsen een (voor de auto mobilist kosteloze) proef wordt ge nomen met het rekening-rijden. Slaagt deze dan wordt het in de pe riode 1992-1996 in de Randstad in gevoerd en daarna tot 2010 in de rest van het land. Het systeem waarvoor Smit-Kroes wil kiezen bestaat uit een fijnmazig netwerk van elektro nische meetpunten langs de wegen. Ook bij het verlaten van de wegen staan meetpunten, zodat sluipver- keer en omrijgedrag wordt voorko- De automobilist moet een passa gepasje aanschaffen, dat hij voor vertrek in een in zijn voertuig aan gebracht kastje steekt, de zoge naamde transponder. Het pasje is een kaart die een geldwaarde in elektronische vorm bevat, zoals bij BEVERWIJK (ANP) - De gemeen te Beverwijk geeft bij het aannemen van nieuw personeel de voorkeur aan onder anderen homoseksuelen. Ook etnische minderheden en vróu wen hebben een streepje voor. Dit heeft een woordvoerster van de ge meente Beverwijk bevestigd. Vol gens de woordvoerster zal bij geble ken bekwaamheid van meer men sen de voorkeur gegeven worden aan homoseksuelen. De gemeente Beverwijk wil hiermee haar anti discriminatie beleid uitdragen. Een woordvoerder van het COC zei het een goed initiatief te vinden. Het COC gaat ervan uit dat de ver- trouwensgegevens niet openbaar gemaakt worden en ziet in de regi stratie van de homoseksuele sollici tanten dus geen probleem. Een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten verklaarde dat het initiatief van Be verwijk bijzonder is. In meer steden is overleg geweest over het al dan niet voorkeur geven aan homo seksuelen bij een sollicitatie bij de gemeente, maar alle gemeentera den hebben dit idee verworpen. Binnenland kort Telefoonnet Minister Smit (telecommunicatie) ziet geen reden tot maatregelen voor een betere beveiliging van het telefoonnet. Het aantal inbreuken op de integriteit van het telecom municatienet is gering. Van nalatig heid van de zijde van de PTT is geen sprake. Smit heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld naar aanleiding van schriftelijke vragen na berich ten over het afluisteren van tele foongesprekken, beschadigingen van het telefoonnet en kraken van computers. OV-kaart Een meerderheid van studenten en scholieren is tegen invoering van de OV-jaarkaart en daaraan gekoppel de verlaging van de basisbeurs. Dat blijkt uit een enquête van de Lande lijke Studenten Vakbond (LSVB). Van de 744 ondervraagden wil 59 procent liever geen Openbaar-Ver- voerjaarkaart; 39 procent is voor stander van de kaart en 2 procent heeft geen mening. Huursubsidie De maximum huurgrens voor wo ningen die binnen de wet individue le huursubsidie vallen wordt op 1 juli verhoogd van 725 naar 750 gul den per maand. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) schrijft dit aan de Tweede Kamer over de jaarlijkse aanpassingen van de huursubsidie. De inkomensgrenzen waarboven men geen recht meer heeft op huursubsidie blijven 37.000 gulden voor meerpersoons- huishoudens en 33.000 gulden voor alleenstaanden. voorbeeld de telefooncelkaart van de PTT. Bij het passeren van het meetpunten wordt een bepaald be drag van het saldo op de kaart afge trokken. Tegelijkertijd worden au tomatische controles uitgevoerd om te kijken of het saldo op het pas je toereikend is en of de transactie is geslaagd. Op een schermpje kan de automobilist zijn saldo aflezen. Bij een meetpunt zijn camera's gemonteerd die de hele rijweg kun nen overzien Als een automobilist geen passagepasje heeft of een te laag saldo wordt een foto of video opname gemaakt van zijn voertuig. Hij krijgt dan een naheffing, even tueel verhoogd met opslagkosten. Het systeem moet ook aan een groot aantal andere eisen voldoen en bij voorbeeld bestand zijn tegen van dalisme. De Stichting Weg heeft felle kri tiek op de plannen. Het systeem van rekening-rijden veel te duur en te ingewikkeld, zo reageert mr.drs. A.C.M. van Eekhout van deze stich ting, waarbij belangenorganisaties en bedrijven op het gebied van het wegvervoer zijn aangesloten. Daar onder bevinden zich de ANWB, de BOVAG en een aantal oliemaat schappijen. Het voorstel van de Projectgroep Bereikbaarheidsplan Randstad om, voor het rekening-rijden vanaf 1992 van start kan gaan, tijdelijk de ben zine-accijnzen met minstens 25 cent per liter te verhogen, noemt Van Eekhout "helemaal van de gekke". Hij vraagt zich af hoe dit nog in ver band gebracht kan worden met het Europees beleid op het gebied van accijnzen. „Als dit doorgaat komt het punt waarop men voordeliger in Duitsland kan tanken ergens tussen Amsterdam en Utrecht te liggen", zo stelt hij. Ten aanzien van het rekening-rij den wijst Van Eekhout op de grote lijst van eisen waaraan dit systeem volgens Smit-Kroes moet voldoen. Becijferde de Stichting Weg de uit voeringskosten vorige week nog op 100 tot 200 miljoen gulden, gezien deze lijst van eisen komt zij nu op het dubbele. "Het ziet er sterk naar uit dat ze de mensen de auto uit wil pesten zonder dat er van een goed alternatief met openbaar sprake is". Oud-gezagvoerder Bill Veldhuis stelt een bange cursiste gerust. SCHIPHOL (ANP) - "Er is een wondertje gebeurd". De 68-jarige mevrouw Lida Bronsgeest uit Hillegom straalt. Haar volgende vakantie wordt een vliegvakan tie, zegt ze zonder enig spoor van twijfel. Nog geen twee uur voor deze uitspraken was Lida Brons geest niet f.e bewegen een Boeing 737 in te gaan. Even had ze op een vliegtuigstoel gezeten. Bijna in tranen had ze het vliegtuig weer verlaten. Toch weer overgehaald het nog eens te proberen stapte ze weer in en bleef dit maal. Van haar angst verlost keerde ze een uur later op Schiphol terug. Lida Bronsgeest was één van de 100 cursisten die gisteren deel namen aan de eerste cursus tegen vliegangst waartoe de luchtvaart maatschappij Transavia Airlines, samen met het produktiebureau Wilma Oudshoorn het initiatief had genomen. Aan de cursus werkte de gedragstherapeut Jo- sée Lodder mee. Na een dag van uitleg over het vliegtuig, het vlie gen, ontspanningsoefeningen en ademhalingstechnieken, werd besloten met datgene wat de meeste cursisten eigenlijk vol strekt niet wilden: het maken van een uur durende rondvlucht met een Boeing 737 boven Nederland. Op twee cursisten na hadden de 100 na de lesdag op Schiphol zo veel moed verzameld dat ze de' vlucht wensten mee te maken. De meesten met het "angstzweet overal", of "de zenuwen gierend door het lijf' en sommigen in tra nen en met duidelijk waarneem bare paniekgevoelens. De enige overeenkomst tussen de cursis ten was hun angst om te vliegen. Mannen en vrouwen, ouderen en jongeren, huisvrouwen en zaken mensen, bang waren ze allemaal. Cursussen tegen vliegangst be ifoto ANP) staan onder andere bij de Univer siteit van Amsterdam. Geen van deze cursussen wordt afgesloten met een vlucht. Een succes, zo zei Josée Lodder na de vlucht in een eerste reactie. Ze had de indruk dat 95 procent van de deelnemers nogeens in een vliegtuig zal stap pen en dat met aanzienlijk min der angst dan voorheen. Het gegeven dat iedereen in het gezelschap vliegangst heeft is vol gens haar van zeer grote beteke nis geweest. "De mensen moch ten bang zijn. Hun angst werd se rieus genomen", zo zei ze. De uit voerige uitleg die oud-gezagvoer der Bill Veldhuis voor de vlucht gaf en bezoeken aan de cockpit tijdens de vlucht, waarin twee ge zagvoerders voor deze gelegen heid hadden plaatsgenomen, ble ken bij vele passagiers veel angst te hebben weggenomen. Voor een enkeling mocht ook deze cursus niet baten. "Ik ben en blijf doodsbang. Ik vind het vre selijk", verzuchtte een vrouwelij ke cursist, die na drie andere cur sussen op deze haar laatste hoop had gevestigd. Voorhoeve (WD) tegenstander centraal akkoord HAARLEM - Door een auto van 10 meter hoogte uit een kraan te laten vallen, werd gisteren in Haarlem het startsein gegeven voor de actie 'auto gordel Noord-Holland 1989'. Doel is het draagpercentage te doen stijgen met zo'n 30 procent. Dat zou jaarlijks 40 levens kunnen sparen. (foto anp) APELDOORN (ANP) - De ruzie tussen vice-premier De Korte en minister-president Lubbers is bij gelegd. De fractieleider van de WD in de Tweede Kamer, Voorhoeve, zei dat gisteravond tijdens een WD-verkiezingsbijeenkomst in Apeldoorn. Vorige week vrijdag ontstond tussen Lubbers en De Korte ruzie over de publiciteit rond het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP). Vol gens Lubbers zou De Korte afspra ken over het NMP hebben laten uit lekken. Vice-premier De Korte rea geerde daarop woedend en zei ver bijsterd te zijn over de uitlatingen van Lubbers. Voorhoeve zei gisteren blij te zijn dat de ruzie niet ging over de in- VERKRACHTING (ANP) - Een 31- jarige man uit Emmen is door het gerechtshof van Leeuwarden in ho ger beroep veroordeeld tot ander half jaar cel na een eis van driejaar. De man verkrachtte in 1986 zijn toen 15-jarig schoonzusje en een 16- jarige vriendin. houd, maar over de publiciteit rond het plan. Eerder had hij de onenig heid een "stormpje in een glas wa ter" genoemd. Voorhoeve zei dat hij uit gesprekken met De Korte en Lubbers had begrepen dat ze het ge schil inmiddels hebben bijgelegd. De Korte reageerde vrijdag op de weergave van het NOS-journaal van de uitspraken van de premier. Dat was echter slechts een kleine selec tie van de uitspraken van de pre mier over dit onderwerp. De Korte's boosheid zou zijn verdwenen, toen hij van de volledige uitspraken van de premier op de hoogte werd ge steld. Loongolf Voorhoeve verklaarde gisteren in Apeldoorn ook dat de WD geen voorstander is van een centraal ak koord om daarmee een loongolf te voorkomen. Hij reageerde hiermee op het pleidooi van zijn CDA-colle- ga De Vries. Volgens Voorhoeve is de kans groot dat in een centraal ak koord de financiële ruimte wordt bepaald door de sterke bedrijven. Daarvan zouden de financieel zwakkere bedrijven de dupe wor den, aldus de WD-fractievoorzit- ter. Hij zei meer te voelen voor een decentrale aanpak waarin afspra ken per bedrijfstak worden ge maakt. Voorhoeve zei verder niets te voe len voor een bedrag van 200 miljoen gulden extra voor uitkeringsge rechtigden. Volgens hem is er vorig jaar al zo'n bedrag op tafel geko men, is de koopkracht vrijwel sta biel gebleven en betekent de belas tingherziening ook voor uitkerings gerechtigden een vooruitgang. Voorhoeve waarschuwde ervoor dat de looneisen van allerlei maat schappelijke groepen kunnen lei den tot een ernstige achteruitgang van de economische groei en een toename van de werkloosheid voor al onder de lagere inkomens. Om 200 miljoen gulden voor uit keringstrekkers was dit weekeinde gevraagd door CNV-voorzitter Hof stede. Een centraal akkoord komt er wat hem betreft alleen als die eis wordt ingewilligd. Maar minister De Koning (sociale zaken) legde die eis al naast zich neer. AMSTERDAM (GPD) - Met de aanhouding van twintig Amster dammers heeft de postale recher che een serie van zeventien inbra ken in postkantoren opgelost. Bij de diefstallen werd voor vele mil joenen guldens aan girobetaalkaar ten, strippenkaarten en postzegels gestolen. De Amsterdammers, beroepscri minelen die in groepjes van vijf ope reerden, braken het afgelopen half jaar postkantoren open in onder an dere Leiden, Hilversum, Nieuwe- gein, Alkmaar, Wervershoof, Til burg, Amersfoort, Amsterdam en Breda. In Hilversum werd voor 1,2 miljoen gulden ontvreemd; in Til burg voor 400.000 gulden. De postale recherche heeft tot nu toe geen ruchtbaarheid aan deze zaak willen geven. De bevestiging ervan tegenover deze krant kon moeizaam worden verkregen; mondjesmaat was de recherche be reid inlichtingen te verschaffen over het onderzoek .dat in januari is begonnen en nog steeds niet is afge rond. Het openbaar ministerie had gisteren zelfs helemaal geen infor matie beschikbaar. De postale recherche kwam in eerste instantie op het spoor van een viertal helers van de gestolen waar. Door bekentenissen van dit groepje konden de daders worden gearresteerd. Alle betrokkenen, van wie er nog zeven in voorlopige hechtenis zitten, hebben bekend. Bij huiszoekingen werden niet al leen ontvreemde betaalkaarten en strippenkaarten aangetroffen, maar ook valse stempels. Groepscommandant De Jong van de postale recherche denkt het hele circuit te hebben gearresteerd. "Sinds wij de club te pakken heb ben, zijn er in elk geval geen inbra ken meer geweest". Hij zegt dat de zaak kon worden opgelost doordat de postale recherche een landelijk verband wist te leggen. "Voor elk politiekorps afzonderlijk waren de diefstal te klein om zich er erg druk over te maken". Volgens A. Jansen, hoofd van de PTT-afdeling huisvesting en veilig heid, zijn de inbraken geen aanlei ding geweest voor verscherping van beveiliging. Eerder dit jaar werd in Noord-Brabant en Rotter dam een reeks verdachten aange houden in verband met het innen van betaalkaarten en het vervalsen van stempels. Meeste gevangenen Veenhuizen staken VEENHUIZEN (ANP) - Ongeveer 120 van de 142 gedetineerden in de strafinrichting Esserheem in Veen- huizen zijn gisteren voor onbepaal de tijd in staking gegaan. Dat heeft directeur E. Kuiper van de inrich ting meegedeeld. De staking is be doeld om kracht een brief kracht bij te zetten die de gevangenen hebben verzonden aan de Tweede Kamer. Daarij vragen zij met klem af te zien van de voorgestelde reorgani satie, waarbij Esserheem verandert van een inrichting voor langgestraf ten in een inrichting voor kortge straften. De gedetineerden vrezen dat zij bij overplaatsing over minder faciliteiten zullen beschikken. In Esserheem bestaan ruime mogelijk heden voor het volgen van studies, terwijl vrije sportbeoefening moge lijk is op de altijd toegankelijke bin nenplaats. Ook Kuiper is verbolgen over de plannen, die overplaatsing van zo'n zestig personeelsleden met zich mee brengen. HAAKSBERGEN - Gehandicap ten die in verpleeghuis Het Wieden- broek in het Twentse Haaksbergen wonen, krijgen voortaan alle moge lijke medewerking van het tehuis om seksueel actief te zijn. Voor waarde is wel dat zij beschikken over een 'handelingsbekwaam heidsverklaring'. Met het onderte kenen van die verklaring geven de ouders aan dat zij het streven van Het Wiedenbroek steunen. door Theo Haerkens De discussie over het seksleven van de patiënten in Het Wiedenbroek loopt, net als in veel andere tehui zen, al sinds het begin van de jaren tachtig. Directie en personeel vin den dat de patiënten zoveel moge lijk een normaal leven moeten lei den en daar hoort ook seks bij. Maar de ouders van de gehandicapte pa tiënten denken daar nogal eens an ders over. Met als gevolg dat de vaak zwaargehandicapten het seksuele leven moeten ontberen. Hoewel de patiënten in leeftijd variëren van vijftien tot veertig jaar, wil Het Wiedenbroek hen niet zon der instemming van de ouders in de gelegenheid stellen seksuele rela ties aan te gaan. "Ze zijn lichamelijk gehandicapt, maar geestelijk heb ben ze vaak nog niet de volwassen heid bereikt die normaal gesproken met hun leeftijd overeenkomt", ver klaart algemeen directeur drs. E. Nij Bijvank. Zonder hulp zijn de dertig patiën ten niet of nauwelijks in staat seksu ele relaties met elkaar aan te gaan. Een verpleeghuis is nu eenmaal niet de meest geschikte omgeving voor romantische ontmoetingen, de ruimte ontbreekt eenvoudig en er kan op ieder moment een verpleeg kundige binnen lopen. Daarnaast zijn veel patiënten zodanig gehandi capt, dat zij hulp nodig hebben om elkaar te ontmoeten of met elkaar naar bed te gaan. In overleg met de patiënten, de ou ders en het verplegend personeel is nu besloten tot invoering van de handelingsbekwaamheidsverkla ring. Wie naar het inzicht van het te huis oud genoeg is, genoeg geeste lijk niveau heeft en voldoende soci ale verantwoordelijkheid kan op brengen, komt ervoor in aanmer king. De directeur laat er geen twij fel over bestaan dat de ouders het laatste woord hebben. Als de ver klaring eenmaal is afgegeven, kan de patiënt rekenen op alle mogelij ke medewerking. Maar er zijn ook patiënten die zo zwaargehandicapt zijn, dat zij zich zelf nauwelijks kunnen bewegen. Normaal seksueel contact behoort dan niet tot de mogelijkheden. De genen die zelfs niet in staat zijn zich zelf te bevredigen, kunnen de ver pleegkundigen vragen hen daarbij te helpen. Teamleidster Agnes Da vids vindt dat een goede zaak. "Als wij hen niet helpen, gaan ze daar geestelijk ook onder lijden. Er zijn hier jongeren die hun handen niet eens kunpen bewegen". Hoewel het beleid erop gericht is zoveel tegemoet te komen aan de behoeften van de patiënten, be hoort deze dienstverlening niet tot de normale taken van de verpleeg kundigen. Wassen en verzorgen is één ding, maar het lenigen van seksuele nood is nog heel wat an ders. "Degenen die er moeite mee hebben, zijn er absoluut niet toe verplicht. Dat respecteren we van elkaar". De seksuele revolutie heeft in ver pleeginrichtingen maar weinig spo ren nagelaten. Verscheidene initia tieven om gehandicapten op dit vlak aan hun trekken te laten ko men, zijn gestrand. Een aantal ma len is geprobeerd organisaties op te richten van mensen die tegen gerin ge vergoeding bereid waren tot seksuele omgang met gehandicap ten. Maar het heeft allemaal weinig blijvends opgeleverd. Henk van Ko peren, oprichter en oud-voorzitter van de Stichting Alternatieve Rela tiebemiddeling, bevestigt dat. Niet alleen was er nergens geld om dergelijke hulp te betalen, er waren ook emotionele moeilijkhe den. Gehandicapten willen net als iejiere ander niet alleen seks, maar ook iemand om van te houden. "Het is wel fijn als de spanning even wordt weggenomen, maar daarmee zijn we er nog niet. Het probleem blijft". Ook de leiding van Het Wieden broek is zich van dit aspect bewust. En er is met de bewoners uitgebreid over gesproken. "We willen de be woners helpen, maar ze moeten ver der niets verwachten", stelt Davids "maar dat iemand verliefd wordt op een verpleegkundige, houd je niet tegen. Dat gebeurt nu ook wel". Tien bewoners van Het Wieden broek beschikken inmiddels over een handelingsbekwaamheidsver klaring. Hun ouders hebben ermee ingestemd dat zij proberen hun seksuele leven vorm te geven. Bin nen de verpleegkundige staf zijn op dit moment voldoende mensen be reid de bewoners zo nodig daadwer kelijk te helpen om zichzelf te be vredigen. Directeur Nij Bijvank wijst erop dat de verklaring niet zoveel om het lijf heeft, het is zeker geen juridisch document van betekenis. Van Ko peren vraagt zich af of de aanpak bij Het Wiedenbroek wel voldoende doordacht is. "Stel dat het ergste van het ergste gebeurt. Iemand krijgt aids of er gaat emotioneel iets fout bij degenen die helpen, wie is er dan verantwoordelijk?" ADVERTENTIE Bent u 55 jaar of ouder? Dan bent u in alle Vendorado Bungalowparken extra voordelig uit. U profiteert er van maar liefst 30% weekkorting en zelfs 40% midweek korting! Per (mid)week is echter slechts een beperkt aantal bungalows voor de aanbieding beschikbaar. Vandaar dat per 55-plusser maar één bungalow met korting kan worden geboekt.Reserveer dus vooral tijdig! 40% MIDWEEKKORTING VOOR 55-PLUSSERS IN APRIL, MEI OF JUNI: bijv. ó-pers. geschakelde bungalow E MÊ 1 vanaf 450;- MêêM Exclusief toeslag dekbedlinnen en eventuele overige toeslagen. Eventuele andere kortingen vervollen bij deze aanbieding. Itamve deze en andere voordelen leest u in de Vendorodo folder. Gebruik d ze bon, don krijgt u die gezellige kjeurenfokfer gratis toegezonden! Nnnm el voor informatie en reservering: 020-665 65 65 Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel nooi Vendorodo. Antwoordnummer 10072,4800 VB Bredo. Er ligt ook een folder voor u Idoor bij V&D, ABN Bonk, D-Retzen en de grote postkantoren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3