LEIDSCH DAGBLAD Acties komen op gang GAAT IEDEREEN AAN! Kritiek VN op Swapo-actie Exxon biedt excuses aan 'Ziekenhuizen mogen niet sympathiseren met acties' Verpleegkundigen de straat op Christoffel Reizen stopt Nederlandse afgevaardigde aidscongres VS gearresteerd LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Met toestemming van de ouders worden kinderen in het kinderdagverblijf Zorenka in het Russi sche Tikhvin bij Leningrad tussen de middag door hun juf in hun blootje mee naar buiten genomen. In de sneeuw doen ze wat spelletjes en gymnastiek. De schooldokter die over de gezondheid van de kinderen waakt, constateert dat de kinderen die meedoen aan de kou-oefening een lager ziektever zuim hebben dan de rest van de groep. Voor Rusland is het normaal dat om deze tijd van het jaar nog sneeuw ligt. Afgezien van de mooie paasweek weet de winter echter in deze streken ook nog van geen wijken. In de komende dagen gaat de temperatuur dalen en er staat een harde, oostenwind. In Denemarken en Engeland worden zelfs flinke sneeuwbuien verwacht. <foto anp> DINSDAG 4 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38899 Prijs fl. 1,25 ARNHEM (GPD) - De Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) heeft de in stellingen in de gezondheidszorg onlangs richtlijnen gestuurd voor hun houding bij de acties van de verpleegkundigen. Reden is, zo schrijft de NZR, dat 'de tot nu toe gevoerde demonstraties plaats gaan maken voor acties die de gang van zaken in de instellingen meer direct zullen raken'. De NZR wil schriftelijk op de hoogte worden gesteld van alle ac ties, zeker wanneer die de zorgver lening in gevaar brengen. De Zie kenhuisraad vindt bovendien dat de instellingen niet langer blijk moeten geven van hun sympathie voor de looneis van 5 procent van de verpleegkundigen. "Waar tot nu toe veel werkgevers uiting gaven aan die sympathie is bjj verscherping van de acties nadere bezinning op deze openlijke opstelling nodig. Dit niet in de laatste plaats met het oog op positiebepaling in eventueel nog komende rechtsgedingen in ver band met de acties", aldus de NZR. De Ziekenhuisraad wil dat de werkgevers nauwkeurig bijhouden welke verpleegkundigen in ver band met de acties het werk verzui men. "Er bestaat dan geen verplich ting tot loonbetaling, al is er geen re den voor ontslag zolang een actie niet onrechtmatig is verklaard", zo laat de NZR weten. wezenlijke onderdelen van het werk niet verrichten, daar op te wij zen en een en ander schriftelijk vast te leggen. In verband daarmee at tendeert de NZR de instellingen er ook op, dat verpleegkundigen niet eenzijdig kunnen besluiten om geen geneeskundige handelingen meer te verrichten. Vanuit de ver pleging is een dergelijke vorm van actie al enige keren ter sprake ge bracht. Bij aanzegging van een actie is het volgens de NZR van belang dat de instellingen alle rechten voorbe houden ten aanzien van schadever goeding, onrechtmatige daad en dergelijke. heeft", aldus de president-directeur voor velen was dit al te laat. van Exxon, L. Rawl in de adverten- Intussen staan medewerkers van ties. het Nederlandse zeehondencen- Tot nu toe heeft de olie 1290 kilo- trum in Pieterburen klaar om in meter strand vervuild en vele die- Alaska te helpen bij het redden van ren en vissen de dood ingejaagd, met olie besmeurde zeehonden na Wetenschappers en vissers sloegen de ramp met de olietanker Exxon de afgelopen dagen de handen in- Valdez. Ze hebben de Amerikaanse een om zoveel mogelijk dieren van ambassadeur in Den Haag gisteren een wisse dood te redden, maar per telegram hun hulp aangeboden. Dees 'met de rug tegen de muur' UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) is van morgen letterlijk met de rug tegen de muur gedrukt toen hij bij de Jaar beurs in Utrecht arriveerde voor de opening van de vakbeurs Medica '89. Hij werd opgewacht door een paar honderd actievoerende werkne mers van ziekenhuizen en andere instellingen. Toen mensen van de veiligheidsdienst van de Jaarbeurs begonnen te duwen, ontstonden er nogal wilde tonelen, waarbij niet alleen de staatssecretaris maar ook actievoerders en meegebrachte kinderen in de knel raakten. Eén ver pleegster viel in het gedrang flauw. De deur naar de zaal waar Dees zijn openingsspeech uitsprak werd daarna zo streng bewaakt dat een deel van de genodigden er niet in kwam. Daarvoor had Dees nog wel een ingelijst actielied in ontvangst genomen met de beginregels "Hup Deesje hup, laat de pleeg niet in z'n hempje staan". Instemming Zuidafrika met indirecte veroordeling KAAPSTAD/WINDHOEK (GPD) De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha heeft vanmorgen zijn tevredenheid uitge sproken over de indirecte veroorde ling door de Verenigde Naties van de door Swapo-strijders gepleegde grensschendingen in het noorden van Namibia. Het aantal doden als gevolg van deze grensschendingen is inmiddels op meer dan 170 ko men te staan. Gisteravond presenteerde VN-se- cretaris generaal Perez de Cuellar een voorlopig rapport aan de Veilig heidsraad over de jongste gevech ten in Namibia. In het rapport wordt de Swapo noch het Zuidafrikaanse leger verantwoordelijk gesteld voor het uitbreken van de strijd. Wel wordt toegegeven dat zwaarbewa pende Swapo-strijders zaterdag vanuit Angola de grens met Nami bia zijn overgestoken. In een telefonisch interview met de Zuidafrikaanse staatstelevisie zei Botha vanochtend teleurgesteld te zijn dat Perez de Cuellar niet na drukkelijker de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo heeft ver oordeeld. "Maar twee zaken kun nen nu niet langer meer genegeerd worden. Officieel heeft de VN be vestigd dat Swapo in strijd met VN- resolutie 435 illegaal en zwaarbewa pend vanuit Angola de grens met Namibia heeft overschreden. En verder, dat de VN Zuidafrika niet veroordeeld heeft voor zijn militair optreden, nadat het de grensover schrijdingen had geconstateerd". Negen gevangen genomen Swapo-guerrilla's zouden inmid dels hebben toegegeven dat zij van hun commandanten opdracht had den gekregen om de grens tussen Angola en Namibia over te trekken om Swapo-bases in te richten. Hun was verteld, dat zij hierbij geen te genstand hoefden te verwachten, omdat het Zuidafrikaanse bezet tingsleger met ingang van 1 april niet meer buiten zijn legerkampen zou mogen opereren en dat anders wel de VN-vredesmacht (Untag) tussenbeide zou komen. Het wordt niet uitgesloten dat de speciale afgezant van de VN in Na mibia, Martti Ahtisaari naar de Zim- babweaanse hoofdstad Harare zal vliegen voor een ontmoeting van Swapo-leider Sam Nujoma. In zo wel Zuidafrika. de frontlij nstaten als in Namibia vraagt men zich af waarom de Swapo-guerrilla's in strijd met resolutie 435 zwaargewa pend vanuit Angola de grens over zijn getrokken. Als het niet een doelbewuste schending van resolu tie 435 is geweest dan lijkt de meest plausibele verklaring dat het hier gaat om Swapo-strijders, die weige ren de lijn van president Nujoma te volgen. Pagina 5: (Gevechten Namibia gaan door) ROTTERDAM (ANP) - De reisorga nisatie Christoffel Reizen B.V. m Rotterdam zal vanaf 7 april ophou den te bestaan. De aandeelhouders van de reisorganisatie hebben dit besloten na de tegenvallende resul taten van de voorgaande jaren. Ook het uitblijven van voldoende boe kingen voor dit jaar was een reden voor de aandeelhouders de activi teiten te staken. De passagiers die al geboekt had den worden overgeheveld naar col lega-reisorganisatie Rekro-reizen in Rotterdam. Wie dat niet wil kan zijn geld terug krijgen. AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-jtotions. Actievoerende verpleegkundigen van de Van den Bergh-Stichting hielden vanochtend automobilisten aan en overhandigden hun pamfletten en rozen. (foto van den Bergh-stichting) Zeehondencentrum Pieterburen biedt Canadezen hulp aan VALDEZ (Rtr/UPI/GPD/AP) - De Amerikaanse kustwacht heeft van daag de haven van Valdez korte tijd voor het scheepvaartverkeer open gesteld, maar op verzoek van de au toriteiten van Alaska ging de haven toch weer dicht. Men vreest dat an ders nog meer schade wordt toege bracht aan het milieu, dat door het recente ongeluk met de olietanker Exxon Valdez al geduchte klappen heeft gekregen. De olievlek heeft zich inmiddels aver een oppervlak van 2600 vierkante kilometer ver breid. Gisteren bood het bedrijf Exxon in paginagrote advertenties in Ame rikaanse dagbladen zijn veront schuldigingen aan voor zijn rol in de grootste olieramp in de Amerikaan se geschiedenis. "Natuurlijk kun nen we niet ongedaan maken wat er is gebeurd. Maar ik kan u verzeke ren dat het ongeluk dat op 24 maart plaats had onze volle aandacht Uitstel vertrek marechaussees DEN HAAG (GPD) - Het vertrek van 33 Nederlandse marechaussees naar Namibia wordt waarschijnlijk met enkele weken uitgesteld. Was het aanvankelijk de bedoeling half april naar Namibia te reizen, nu ver wacht een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken dat pas eind april wordt vertrokken. De marechaussees zullen in Nami bia deel uitmaken van de Untag, de vredesmacht van de Verenigde Na ties die moet toezien op een geweld loze aanloop naar de verkiezingen op 1 november dit jaar. Gezien de recente gevechten in het noorden van het land, wil minister Van den Broek meer duidelijkheid over de risico's die de Nederlandse mare chaussees in Namibia lopen. Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige oostelijke wind. aan de kust hard tot stormachtig, later in het zuiden afnemende wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Af en toe zon en een enkele bui. Middagtemperatuur rond 12 graden. Woensdag 5 april zon op: 07.05 uur. zon onder: 20.20 uur, maan op: 06.35 uur, maan onde?: 19.51 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.22 en 15.38 uur; laag wa ter: 00.09 en 11.26 uur. LEIDEN/LEIDERDORP/ STREEK - De acties voor een loonsverhoging van 5 procent in de gezondheids zorg komen goed op gang. Patiënten worden daarbij ontzien en in de meeste ge vallen zelfs extra verwend. Van harde acties is voorlo pig geen sprake. In het Leid- se Diaconessenziekenhuis en de psychiatrische inrich ting Endegeest in Oegst- geest volstaat het personeel met Verwenacties'. Enige honderden verpleegkundi gen en andere medewerkers van de Dr. mr. W. van den Berghstichting in Noord wijk blokkeerden vanmor gen ruim een uur de Zwarteweg langs de verpleeginrichting. Werk nemers van het Alphense verpleeg huis Oudshoorn luidden vanoch tend de actieweek in met een bij eenkomst op het plein voor het te huis. Personeelsleden van het Leider- dorpse ziekenhuis St. Elisabeth en verpleegtehuis Leythenrode bieden donderdagmorgen na afloop van de blokkade van het Engelendaal burgemeester A.J.A.L. Bruggeman een petitie aan. Tijdens de actie op het Engelendaal, die duurt van kwart over zeven tot kwart over acht, zullen verplegers actiepam fletten uitdelen aan de automobilis ten. Twee mensen gaan diezelfde och tend om zeven uur met een span doek ('Lager dan vijf procent gaan we niet') de buitenkant van het Eli sabeth Ziekenhuis afklimmen. Donderdag is het St. Elisabeth Ziekenhuis tevens uitgeroepen tot 'troeteldag'. De patiënten kunnen dan rekenen op een uitgebreide ver pleegkundige zorg. Alle haren krij gen een extra wasbeurt, nagels wor den geknipt en zusters en broeders maken met alle patiënten een praat je. Verder mag iedereen die dag uit slapen tot half negen en worden ontslagen patiënten tot aan de deur van ziekenhuis uitgeleide gedaan. De extra aandacht komt in de plaats van de vele medische hande lingen die verplegers normaliter wel verrichten maar die eigenlijk niet tot hun takenpakket behoren. Zo worden er geen medicijnen uit geschreven, geen aanvragen voor laboratorium- öf röntgenonderzoek gedaan en geen uitslagen van on derzoeken doorgegeven. In Lisse deelde vanmorgen perso neel van Sancta Maria en Sint Bavo (Noordwijkerhout) pamfletten uit. Het personeel van Hooge Burch, de Zwammerdamse instelling voor geestelijk gehandicapten, vergadert donderdagmiddag over de vraag of en hoe er actie moet worden ge voerd. SAN FRANCISCO (UPI) - Een Ne derlandse afgevaardigde naar een conferentie over aids in San Fran cisco is afgelopen zondag door de Amerikaanse immigratiedienst ge arresteerd in de staat Minnesota. De Nederlander heeft een aan aids ge relateerde ziekte. De 31-jarige man, een aids-pre- ventiewerker uit Rotterdam, werd zondagavond in de gevangenis van het district Scott in de buurt van Minneapolis opgesloten op grond van een recent afgekondigde Ame rikaanse wet die aids omschrijft als een 'gevaarlijk overdraagbare ziek te'. Op grond van die wet kan een buitenlander de toegang tot de Ver enigde Staten worden ontzegd, al dus organisatoren van de conferen tie. De Nederlander, die wordt be handeld voor het HIV-virus - een mogelijk voorstadium van aids werd gearresteerd toen de douane in zijn bagage het geneesmiddel AZT vond. AZT is het enige in de VS toegestane geneesmiddel voor de behandeling van het HIV-virus. Nederlanders brouwen eigen potje bier LOON OP ZAND (ANP) - Dui zenden Nederlanders brou wen regelmatig hun eigen pot je bier. Hoeveel het er precies zijn is niet bekend, maar de ra mingen lopen uiteen van vijf tot tienduizend. Dat zegt J. Bertens, voorzitter van De Peilstok, een vereniging van 60 amateur-brouwers in Midden- Brabant. "Sommigen komen er toe vallig mee in aanraking en vin den het leuk. Anderen zijn om welke reden dan ook echt ge ïnteresseerd in bier. En er is een grote groep mensen die het doet omdat het een stuk goedkoper is", aldus Bertens. Met een investering van pakweg 150 gulden is het al heel goed mogelijk thuis bier te brouwen. "Zelf gemaakt bier kost vaak niet meer dan een kwart van de prijs die je er in de winkel voor betaalt", al dus de voorzitter van De Peil stok. Dat komt onder meer om dat de thuisbrouwer niets be taalt aan de fiscus. "Strikt genomen is het ver boden wat we doen. Zolang we het niet verkopen. Iaat de Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst laat ons echter met rust", aldus Bertens. Vredesacties tegen NAVO LEEUWARDEN (ANP) - Zes vre desactivisten hebben vanochtend enkele uren een 25 meter hoge mast bij de Leeuwarder vliegbasis bezet gehouden. De actie was een protest tegen het veertig jaar geleden op richten van de NAVO. In Utrecht hield de politie drie mensen aan die op een opslagtank van Shell een spandoek hadden ontrold uit pro test tegen de banden tussen de olie maatschappij en de NAVO. WIESBADEN (AP) - Het tankschip dat gisterochtend met 1200 ton zwa re huisbrandolie in de Rijn bij Op- penheim aan de grond liep, is gebor gen. Functionarissen zeiden dat het gevaar van een groot olielek inmid dels is geweken. De waterpolitie in Wiesbaden vreesde vlak na het ongeluk dat het schip bij de eerste de beste golf zou breken en verbood daarom alle scheepvaart ter plaatse tot de tanker was geborgen. Volgens een woordvoerder van de politie liep de 'Rheintank 24' kort na 4 uur 's ochtends op een krib, een dwars op de vaarrichting liggende dam, waarbij de romp openscheur de. De olie die uit het schip was gelo pen vormde al gauw klonters in het koude Rijnwater. De 'Rheintank 24' kwam na enkele uren weer los, maar dreigde vervolgens te breken, zodat men het niet meteen aandurfde het schip weg te slepen. Een deel van de olie werd uit het schip gezogen en nadat de tanker naar de haven van Oppenheim was gesleept, zoog een ander tankschip de resterende olie uit de romp. (foto ANP) Opsturen naar: De Krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpt.: Tel.:(i v m bezorging) Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1