'Bekijk knelpunten verkeer Leiden-zuid' 'Optreden tegen illegale nudisten' 'Een rare manier van besturen' LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLADLET OP!l ALWEER VELE GULDENS KORTING VOOR U Wassenaar bang voor slechte verhouding met Smit-Kroes Groeiend protest tegen planten bomen vuilstort De Does in Leiderdorp Zoeterwoude vraagt ministerie POLITIE MAAKT VINGERAFDRUKJES Rel rond 'misbruik' raadhuis Wassenaar PAGINA 14 DINSDAG 4 APRIL 1989 Uw dagblad biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen ƒ40,-- korting op de Gezinstourkaart en/of de Gezinstourpluskaart. Met één van deze kaarten kunt u dan gedurende de maanden juni, juli en augustus met uw hele gezin vier dagen kris kras door Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van tien dagen doet. De Gezinstour pluskaart geeft gedurende deze dagen bovendien recht op onbeperkt reizen in het stads- en streekvervoer in Nederland. Koop bij één van onze kantoren voor 30 april as. een cheque. U betaalt dan voor de Gezinstourkaart: 2e klas: geen 160,-- maar 120,-- I «orde 2e klas: geen 200,-- maar 160,-- 1e klas: geen 200,-- maar 160,-- cezinstourgkiskaart: ie klas: geen 240,-- maar 200,-- Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u aan het NS-loket de cheque in tegen een echte Gezinstour (plus)kaart. Indien u niet in het bezit bent van een geldige NS-gezinsstamkaart dient u daarbij pasfoto's va de gezinshoofden in te leveren. Tevens moeten alle meereizende gezinsleden zich kunnen legitimeren. De NS vat het begrip 'gezin samenwonen) en verder alle eigen kinderen, stief- of pleegkinderen to loket de leeftijd Overigens in de kinderen te kunnen bewijzen, s hond mag ook mee. Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1, Leiden Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn Vuurbaakplein, Katwijk Gezinstoerliaarl Door getouwtrek om snelheden WASSENAAR - De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute is niet erg gelukkig met het getouwtrek rond de maximumsnelheden op de Rijksstraatweg. Wanneer een ge meente en een minister elkaar voor de Raad van State bevechten "ver hardt dat de verhoudingen". En daar is hij niet op uit. Dit zei de burgemeester gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. De WD had de discussie aangezen- geld door te informeren naar de laatste ontwikkelingen rond de snelheid op de Rijksstraatweg. Was senaar wil de weg een snelheid van 50 of hooguit 60 geven, maar het mi nisterie van verkeer en waterstaat zweert bij een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur. Tussen Den Deijl en de voormali ge dierentuin gold die snelheid van 70 kilometer al, tussen de voormali ge dierentuin en de grens met Den Haag werd het 50 na de verschillen de reconstructies aan de weg. In ja nuari liet de minister hier borden met 70 kilometer neerzetten en stapte Wassenaar naar de Raad van State. Toen de Raad van State de ge meente gelijk gaf, vroeg het minis terie om een schorsing. Ook de tweede beslissing viel in het voor deel uit van Wassenaar en vorige Gebroken been bromfietser OEGSTGEEST - Een 18-jarige bromfietser uit Oegstgeest raakte gisterochtend gewond bij een aan rijding op de Laan van Oud Poel geest in zijn woonplaats. Een 35-jarige automobilist uit Voorhout zag de bromfietser over het hoofd toen hij van de Laan van oud Poelgeest rechtsaf de Laan van Arenstein in wilde rijden. De brom fietser reed op de Laan van Aren stein rechtdoor. Het slachtoffer werd met een ge broken been en letsel aan pols en gezicht overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. week werden de 50 kilometer-bor den teruggehangen op het deel bij Den Haag. Toch verkeert de burgemeester niet in een overwinningsroes. "Ik zit hier niet om een overwinning te bejubelen, maar vecht voor een juis te snelheid", sprak hij. "Voordat mi nister Smit-Kroes de beslissing nam, heb ik haar nog gevraagd dat niet te doen. Ze meende door te moeten zetten en twee maal het zand te moeten ingaan". Ondanks de escalatie heeft de burgemeester de hoop op een goede samenwerking niet opgegeven. "Op ambtelijk niveau lopen de onder handelingen over de Rijksstraat weg voorspoedig", zei hij. "We heb ben voorgesteld extra bomen te planten en groen te plaatsen in de middenbermen. En daar luistert men naar". SCHOOLPLEIN - Te hard het schoolplein afrijden veroorzaakte gistermiddag omstreeks vier uur een ongeval op de Wijttenbachweg in Oegstgeest. Een 17-jarige brom fietser uit Oegstgeest liep hierbij een gebroken been op. De scholier reed volgens getuigen met een snelheid van ongeveer 60 kilometer per uur het schoolplein van de Duinzichtschool af. Een 21- jarige plaatsgenoot, die met zijn au to reed op de Wijttenbachweg, kon de snelheidsmaniak niet meer ont wijken. LEIDERDORP - De rooms-katholieke basisschool De Schakel in Lei derdorp heeft net als openbare bassischool De Vogelweid in Leider dorp besloten morgen niet mee te doen aan het planten van bomen rondom de toekomstige puinstort in het Doesgebied. De gemeente Leiderdorp heeft alle 17 basisscholen uitgenodigd c woensdag, op de Nationale Boomfeestdag, bomen te planten in 1 Doesgebied. De bomen moeten geluid en stof tegenhouden, zolang het Doesgbied als stortplaats wordt gebruikt. Daarna zouden ze recreatie- gebid De Munnikenhof moeten verfraaien. Openbare school De Vogelweid was de eerste school die de gemeen te liet weten niet mee willen doen aan de boomplantdag. Directeur Ver- sluys is het, evenals de leerlingen op zijn school, oneens met de geko zen plek. "Overheden gaan het milieu vernielen en dan moeten wij voor de sier rondom die plek wat boompjes planten", aldus Versluys. Voor De Schakel is dat eveneens een reden niet mee te doen aan het planten van bomen rondom de toekomstige puinstort. Directeur L. van Harteveld: "In eerste instantie gingen wij akkoord omdat de gemeente ons zei dat het ging om het planten van bomen in recreatiepark De Munnikenhof. Ik had geen flauw idee waar dat was, maar het bleek c de vuilstort in het Doesgebied te gaan". Gisteren hebben leerkrachten en leerlingen samen besloten niet m te doen aan de boomaanplant. In plaats daarvan planten de leerlingen van De Schakel morgen rondom hun school wat extra planten. Ook bij de Vogelweid wordt morgen als alternatief de omgeving van de school opgefleurd met extra plantjes. CDA Wassenaar wil 'gewone' strand zuiveren WASSENAAR - Het Wassenaarse CDA wil op het 'gewone' strand met borden duidelijk maken dat men sen hier niet uit de broek mogen en voor naaktrecreatie moeten uitwij ken naar het tegen Scheveningen aangelegen naaktstrand. Het con troleren, waarschuwen en bestraf fen wordt dan een stuk gemakkelij ker. Dit zei de christen-democrati sche fractie gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aange legenheden. Steun bleef gisteravond uit en de PvdA/D66-combinatie verzette zich zelfs tegen het voorstel. Volgens PvdA-fractieleider H. Goulooze "stikt het nu al van de borden tus sen De Klip en de Wassenaarse Slag". Hij heeft ook principiële be zwaren: "Het is een maatschappelij ke afspraak dat we weten hoe we ons op het strand moeten gedragen. Als gemeente moeten we niet gaan aangeven wat de burger wel en wat de burger niet mag dragen". Als het aan D66 ligt krijgt Wassenaar meer dan 500 meter naaktstrand en komt dat naaktstrand wat dichter bij de Slag. "Nu is het helemaal wegge drukt tegen Scheveningen aan", klaagde D66-raadslid A.J.F. de Vries. De burgemeester bestreed dat het naaktstrand is 'weggedrukt'. Vol gens hem sluit het juist aan op het Scheveningse nudisten-gebeuren. Een groter naaktstrand ziet hij niet zitten: "Het schoonmaken van het strand wordt dan veel duurder. We weten dat nog uit de tijd dat we het nudistenstrand instelden, in 1985". De CD A-roep om extra borden on derschreef hij niet: "Bij de Wasse naarse Slag staan nu al borden dat het naaktstrand zoveel kilometer die en die kant op is. In de praktijk blijkt dat de politie vrijwel nooit hoeft op te treden". Wetboek De discussie werd gisteravond ge voerd omdat, volgens een artikel in de gemeentewet, het naaktstrand artikel van de algemene plaatselijke verordening niet langer geldig is. De gemeenteraad hoefde niet meer te doen dat dat artikel te laten ver vallen en het wetboek van straf recht aan te halen. Bij een deel van de CDA leven echter zulke grote bezwaren tegen 'ongeklede recreatie' dat de partij gisteren de discussie aanzwengel de. Aan het weren van nudisten denkt de partij niet. De wetgever heeft bepaald dat wanneer gemeen te geen stukje strand tot naakt strand benoemen het héle strand nudistenstrand is. En daar moeten de christen-democraten helemaal niets van weten... Burgemeester P.H. Schoute: noeg borden... WASSENAAR - De Wassenaarse WD is boos op D66 omdat die par tij - tegen alle afspraken in - een openbare vergadering houdt in raadhuis De Paauw. In de raads commissie voor algemene bestuur lijke aangelegenheden hadden de li beralen het gisteravond over een "para-commercieel gebruik van ons raadhuis". Burgemeester P.H. Schoute gaf toe dat de toestemming niet ver leend had mogen worden en deelde mee dat de kwestie vandaag wordt besproken door het college van bur gemeester en wethouders. Persoon lijk denkt Schoute dat de D66-ver- Burgemeester, PZ en CDA blijven ruziën over raadhuis Zoeterwoude VVD boos over D66-vergadering gadering niet afgelast hoeft te wor den, maar een herhaling sluit hij uit. "In feite concurreren we op deze manier met cultureel centrum Wa- renar, waar wél zaalhuur betaald moet worden en consumpties duur der zijn", sprak de burgemeester. "Bovendien ben ik er niet gelukkig mee dat hier 's avonds publiek door het raadhuis loopt zónder dat ons personeel een oogje in het zeil houdt. Ik wil raadslid De Vries hier bij dan ook aanstellen als portier en nachtwacht". Volgens de beheerder van het raadhuis was er sprake van een mis verstand bij het maken van de af spraak: "Om een gezelschap van tien mensen onder te kunnen bren gen, wilde D66 de fractiekamer een maal verruilen voor een grotere ka mer. Ik wist niet dat het om een openbare vergadering ging en was zeer verbaasd toen ik in de krant op roepen zag staan voor een openbare vergadering". De WD betreurt de gang van za ken maar is blij dat B en W niet zijn opgeschoven. Fracties mogen be sloten vergaderen in De Paauw, er kunnen bewaakte exposities ko men, burgemeester en wethouders hebben er hun kamers en het is een lokatie voor raads- en commissie vergaderingen. Als het maar geen publieksaangelegenheid wordt. Het D66-raadslid was het daarmee eens en bood zijn verontschuldigingen aan voor het gedrag van zijn afde ling. Ironisch genoeg spraken de partij en twintig minuten later over de aanschaf van 62 stoelen voor bezoe kers van trouwerijen en raads- en commissievergaderingen in De Paauw. B en W hadden hun oog la ten vallen op stoelen die 500 gulden per stuk kosten en dat leek de frac ties aan de dure kant. Echt tegen waren ze niet, maar ze verlangden wel een verklaring. Volgens de burgemeester zijn de huidige, plastic stoelen 15 jaar oud en is een vervanging op zijn plaats. De nieuwe, beukehouten stoelen met stoffen bekleding zijn stapel- baar, passen bij de huisstijl en zijn iets eleganter dan de stoelen in de fractiekamer. Duur vindt Schoute ze allerminst. "De stoelen in de raadzaal van Noord wijk kosten 800 tot 900 gulden per stuk", zei de bur gemeester. ZOETERWOUDE - "We praten glad langs elkaar heen. Aan wie dat ligt zal de geschiedenis uit wijzen". Met deze woorden richtte de Zoeterwoudse burge meester A. Houdijk zich gister avond in de raadscommissie al gemene zaken tot de fractie voorzitter van Progessief Zoe terwoude, W. Ooijendijk. De twee kruisten voor de zoveelste keer de degens over de gedeel telijke nieuwbouw van het Zoe terwoudse raadhuis in het alge meen en de architectenkeuze in het bijzonder. Ooijendijk vindt het onjuist dat niet meer architecten hebben kunnen meedingen naar de opdracht tot het maken van een ontwerp. Dat B en W als in een soort van automatisme de opdracht aan het architectenbureau Van der Starre-Peetoom hebben verstrekt en daaraan ook geen schriftelijk vastgelegde voorwaar den hebben gekoppeld vindt hij "een slechte zaak" en "zeer beden kelijk". En: "De raad heeft maar 'ja' te knikken". Dat het architectenbureau van meet af aan betrokken is geweest bij alle plannenmakerij voor het raad huis betekent volgens Ooijendijk nog niet dat er nu sprake is van een morele verplichting. "Het architec tenbureau heeft altijd betaald ge- GESTOLEN - Inbrekers hebben in een woning aan de Boekenburg in Leiderdorp tien gulden en een alar mpistool weggenomen. De inbraak is vermoedelijk gepleegd tussen 1 en 3 april. In die periode waren de bewoners niet thuis. kregen voor het werk dat het heeft verricht". En: "Met de nieuwbouw is drie miljoen gulden gemoeid. Het archi- tectenloon bedraagt 16 procent daarvan. Dat zijn toch geldsommen waarmee alert en zorgvuldig moet worden omgesprongen". Openbaarheid Burgemeester Houdijk leek toena dering te zoeken met zijn opmer king dat "Ooijendijk in de grond van de zaak gelijk heeft". "Het is gans zo gek niet om met andere ar chitecten te praten. Dat was zeker ook gebeurd in een blanco situatie maar die is er niet". De burgemees ter wees er ook op dat toen enige tijd geleden er 2,5 ton beschikbaar moest worden gesteld in verband met de voorbereidingskosten van het project "er niemand is geweest die de architectenkeuze ter discus sie heeft gesteld". Behalve met de eerste burger kreeg Ooijendijk het ook nog eens aan de stok met de fractievoorzitter van het CDA, R. Hogenelst. Ooijen dijk sprak andermaal zijn vermoe den uit dat andere fracties meer en sneller worden geïnformeerd over de ontwikkelingen. Hij vroeg Hoge nelst wat deze nu precies heeft be doeld met de opmerking dat Ooijen dijk met de mond. vol tanden zou staan als deze de schetsontwerpen te zien zou krijgen die de CDA'er reeds had bekeken. "Ik kom hier nog wel eens", beet Hogenelst terug, "en dan verneem je nog wel eens wat. Je krijgt dan wel eens dingen te zien die nog niet rijp zijn voor de openbaarheid". Ooijendijk: "Er circuleren hier dus allemaal schetsontwerpen!". Hogenelst: "Het is mijn goed recht om me op de hoogte te stellen en als u erom vraagt krijgt u ook die Burgemeester Houdijk: ..."Grote druk op Westeindsepolder" ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude wil dat het ministerie van verkeer en waterstaat een studie ver richt naar de verkeersafwik keling aan de zuidkant van Leiden. Vooral de drukke Europaweg zou een pro bleem zijn, vooral wanneer rijksweg 11-west niet wordt aangelegd. Overigens is ook Zoeterwoude fel tegen de '11' gekant. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie algemene zaken. Volgens burge meester A. Houdijk rijden per et maal 35.000 voertuigen over de Eu ropaweg tussen het knooppunt Lammenschans en de rijksweg bij Zoeterwoude. Die verkeersdruk in combinatie met de verbreding van de rijksweg A4, betekent volgens de burgemeester "een sterke belasting van de Westeindsepolder dat met het Papemeer te boek staat als een vogelreservaat". Uit notulen van een gesprek met vertegenwoordigers van Zoeter woude, Leiden, Rijkswaterstaat en de provincie blijkt dat Zoeterwou de alleen staat in zijn standpunt dat de A4 ter hoogte van Zoeterwoude beter aan de Leidse kant kan wor den verbreed. Andere wensen van de gemeente lijken wel in vervul ling te gaan. Zo krijgt Zoeterwoude zijn fiets- verbinding richting recreatiegebied Vlietland, onder de te verbreden rijksweg door. De ingang van de tunnel wordt gedacht tussen de Meerburgerwetering en de A4. Rijkswaterstaat betaalt de kosten en trekt zich vervolgens terug. De provincie legt langs de Europaweg richting Leiden een busbaan aan. Het bus verkeer verdwijnt dan vol ledig van de Vrouwen weg, waar door het fietsen daar veiliger wordt. File Het Europaviaduct, dat door de A4- verbreding geheel moet worden vernieuwd, zal op de parallelweg worden voorzien van twee ander halve meter brede fietsstroken. De parallelweg, nu nog 5,5 meter breed, wordt drie meter breder. De file in de ochtendspits op de ringweg zal naar verwachting niet korter worden door de verbreding van het viaduct. Het is daarom beter de snelbusverbinding Zoetermeer- Leiden van de Burgemeester Det- mersweg af te halen en de Papeweg te laten nemen. De fietsers moeten dan wel de Papeweg verruilen voor het door te trekken fietspad bij de geluidswal (vanaf de Westeindse- weg langs de Bloemenweidewijk tot aan het fietspad langs de Dr. Kortmannstraat). PZ'er Ooijendijk: "Rare manier van besturen". informatie". Ooijendijk vindt dat maar "een rare manier van bestu ren". "Ik moet me dus informeel vervoegen bij ambtenaren terwijl ik lid van de stuurgroep raadhuis ben. Wat zit ik nu te sturen, ik mag hoog uit op een rem trappen. Het gevoel dat anderen meer weten, is van avond alleen maar versterkt". CDA'er Hogenelst: "Ik verneem og wel eens wat". (archieffoto's) Burgemeester Houdijk maakte tiet nog raadselachtiger. Hij ver klaarde dat er helemaal nog geen schetsen zijn gemaakt. "Hooguit is er op de afdelingen wel eens wat ge tekend voor de gedachtenvorming. En we zorgen ervoor, meneer Oooij- endijk, dat u niets mist, echt, echt, echt". WARMOND - Twee Warmond- se agenten hebben vanmorgen een praatje gehouden in de plaatselijke Oostergeestschool, kinderen rondgereden en vin- gerafdrukjes gemaakt van leer lingen van de basisschool. Hun bezoekje luistert een hulpverle ningsproject van de school op, dat precies is toegesneden op de verschillende groepen. Lagere groepen doen het met brandweer, politie en ambulan ce, hogere groepen krijgen de komende tijd bezoekjes van red dingswerk en EHBO.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14