Beroepskracht voor jeugd- en jongerenwerk KABELKRANT ONTBIJT S\H 'Cultuur in de natuur ligt moeilijk' 'Kom in de stal' in Stompwijk ~l Voorschoten wil nieuwe start SURFERS WAGEN ZICH OP T JOPPE Gemeente versmalt Oostdorperweg weer 1989 MAANDAG 3 APRIL 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Belangstellenden nemen een kijkje in de ligboxstal van melkveehouder Oudshoorn in Stompwijk. De omwonenden echter zijn in hun ziel getroffen, schrijven ze let terlijk, nu De Wits plannen ingang lijken te hebben gevonden bij zowel de kunstadviescommissie als de ge meente Oegstgeest. De gemeente heeft wel aangekondigd dat Mien Ruys, de tuinarchitecte, zal worden geraadpleegd maar onduidelijk is of haar stem doorslaggevend is. Vol gens bewoner K.J. van Duren heeft ook de directeur van de Hofdijck- STOMPWIJK - 'Kom in de ligbox- ming', 'substraattteelt' en de 'lig- straatteelt' voor het milieu zijn. Me- school de protestbrief ondertekend: stal' had het motto kunnen zijn van boxenstal' konden uitvoerig melkveehouder C.A. Oudshoorn uit den bestudeerd Stompwijk. Zaterdag hield, hij, sa- Ongeveer 500 met twaalf plaatselijke tuin- i bezoekje aan het melkveehou ders, open huis tijdens de landelijke derij van Oudshoorn aan de Stomp 'Kom in de kas-dag'. Nieuwe ont- wijkseweg. Op zijn boerderij kon wikkelingen in deze bedrijfssector, den de belangstellenden kennis ma zoals 'biologische gewasbescher- ken met fenomeen 'ligboxenstal' GESTOLEN - Uit de kas in het ge bouw van tennisvereniging Meer- ,i w..v.v burg aan het Kooikerspad in Zoe- landse stal'. In de 'ligboxstal' kun- r- vrouw van den Ham: "Bij substraat teelt worden de potjes gevuld met brachten steenwol en daarin komt het plant je. Grond is dan niet meer nodig". 'Hij vreest dat de leerlingen hun be nen zullen breken en hun handen verwonden aan de grove stalen pla ten". Doorgaande Beweging zou Deze stal is ongeveer vijftien jaar geleden in de plaats gekomen van de oude, veel kleinere 'Zuidhol- terwoude is zaterdagnacht 100 gul- runderen los rondlopen en kan den gestolen. De daders kwamen de boer met zijn tractor naar binnen 1 het ge- rijden om de dieren te voederen. Oproep getuigen schietpartij OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest is op zoek naar getuigen van de schietpartij die vorige week donderdag plaats had op de Rhijn- geesterweg. Bij deze schietpartij waren een 23-jarige Oegstgeester marechausse betrokken en een 40-jarige plaatsge noot. Beide mannen zijn kort na het vallen van de twee schoten, afkom stig uit een dienstwapen van de ma rechausse, door de politie aange houden. Na de vechtpartij heeft een nog onbekende getuige het vuurwapen aangepakt. De politie vermoedt dat er nog meer getuigen zijn geweest en vraag hen het volgende telefoon- r te draaien: 071-155440. bouw Studieclub, afdeling Leids- chendam/Nootdorp: "In de ligbox stal kunnen koeien in- en uitlopen. Je hoeft niet meer voor ze langs te lopen zoals dat bij het oude model stal het geval was. Daardoor blijven de dieren rustiger en dat scheelt weer in de melkproduktie". De glastuinbouwbedrijven lieten de belangstellenden onder meer zien wat de voordelen van 'sub- DEKKING - De Wassenaarse poli tie heeft gisteravond twee plaatsge noten, 18 en 19 jaar oud, aangehou den die bij het zien van agenten met een fiets en een bromfiets een tuin aan de Middelweg indoken. Een on dervraging maakte duidelijk dat de rijwielen kort tevoren in Wassenar waren gestolen. De jongemannen zijn overgebracht naar het bureau. Daar bekende de 18-jarige Wassen aarder dat hij eerder wieldoppen van auto's had afgehaald. Bromfietser (18) gewond aan been OEGSTGEEST - Een 18-jarige bromfietser uit Oegstgeest raakte gis teravond rond acht uur licht gewond bij een aanrijding op de President Kennedylaan in Oegstgeest. De bromfietser stak van de Irislaan de Kennedylaan over en zag een naderende auto, die richting Leiden reed, niet aankomen. De 21-jarige Leidse automobilist kon niet op tijd stoppen. De 18-jarige man raakte de auto aan de achterkant en werd met een pijnlijk been naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgbracht. Lammetje overlijdt na mishandeling VOORSCHOTEN - Een twee dagen oud lammetje is gisteren door on bekende daders over een hek op het Voorschotense MOC-terrein ge gooid en aan de verwondingen van de mishandeling overleden. Het MOC-terrein aan de Koninklijke Marinelaan wordt door de ge meente Voorschoten als opslagplaats voor kadavers gebruikt. In het weekeinde was echter niemand aanwezig op het terrein. Een voorbijganger merkte het diertje op. Sterk onderkoeld en met oogletsel werd het lammetje overgebracht naar een dierenarts. Die constateerde ook enkele fracturen. Na enkele uren overleed het dier. 'Geforceerd slot' vol met kauwgum VOORSCHOTEN - Een met kauwgum dichtgestopt sleutelgat zorgde zondagmorgen bij enkele bewoners van een woning aan de Zeven Pro vinciën in Voorschoten voor de nodige opwinding. De bewoners dachten dat het slot door inbrekers geforceerd was en waarschuwden de politie. Die constateerde dat het slot door enkele vandalen was dichtgesmeerd met de plakkerige substantie. Van een in braak was geen sprake. VOORSCHOTEN - Hoewel er niet één vrijwilliger is op gestaan en er geen zicht is op een 'adequaat bestuurlijk kader', kan Voorschoten niet langer wachten met open jeugd- en jongeren werk. Dat stellen B en W in een raadsvoorstel. De be stuurders willen zelf het ini- atief nemen en een ervaren jeugd- en jongerenwerker aanstellen voor 30 uur per week. Sinds de ondergang van de Linde hoeve zit Voorschoten zonder open jeugd- en jongerenwerk. De jeugd moet het doen met levensbeschou welijk jongerenwerk. B en W be speuren een 'latente behoefte' aan open jeugd- en jongerenwerk maar kampen met het probleem "dat de groep jongeren die hieronder zou vallen, niet uit zichzelf iets oppakt". De jeugd- en jongerenwerker dient het 'Voorschotense veld' te verkennen, een werk- en actieplan te maken, vrijwilligers en bestuur ders te recruteren, activiteiten te or ganiseren en aan het einde van een proefperiode van een jaar zijn be vindingen te analyseren. Met die be vindingen geeft hij een voorzetje voor de verdere besluitvorming. De jeugd- en jongerenwerker moet door de Stichting Sociaal Cul tureel Werk in dienst worden geno men, schrijven B W van Voor schoten. Deze stichting is reeds werkgever van de jongerenwerkers voor de buurthuizen. De gemeente kan de aanstelling subsidiëren met zestig mille voor de personeelslas ten en vijftien mille voor de activi teiten en de organisatie. De nieuwe beroepskracht zal kantoor houden in het gebouw 'On derdak' aan de Prins Bernhardlaan, waar ook het levensbeschouwelijk jeugd- en jongerenwerk en de jon gerenwerkers van de buurthuizen zijn ondergebracht. De activiteiten moeten worden georganiseerd in ruimten die op dat moment vrij zijn, stellen B en W. Voor de grootschali ge activiteiten denken ze aan het cultureel centrum. Andere sugges ties worden niet gedaan. OEGSTGEEST - "Echt, het beeld doet de omgeving en de mensen die er wonen geen kwaad", bezweert de Leidse kunstenaar F. De Wit. Zijn 'Doorgaande Beweging', be staande uit zeven stalen poor ten, is door 64 Oegstgeestena- ren die rond de eventuele nieu we standplaats wonen, onge wenst verklaard. De omwonen den laken het gebrek aan in spraak en willen de langgerekte grasstrook met de bomenrijen, ontworpen door de Amster damse tuinarchitecte M. Ruys, intact laten. Voor Doorgaande Beweging moest De Wit in verband met de aanleg van een rotonde in Haaswijk een an dere plaats zoeken. "En het gazon aan de Hofdijck is de enige geschik te plek", aldus De Wit. "Het beeld komt helemaal aan het einde van de Hofdijck te staan, op het gedeelte van het gazon na het dwarswegge- tje, ter hoogte van de Hofdijck- school. Het bindt zich aan de kop van de flat die erbij staat en steekt voor de school langs. Het zal daar door verwijzen naar de volgende open ruimte. Er gaat niets agres siefs van uit", aldus de kunstenaar. Wassenaarders verwijderden trottoirbanden WASSENAAR - Een week nadat be woners van de Oostdorperweg aan gebrachte wegversmallingen in de bocht bij de Kokshoornlaan verwij derden, heeft de gemeente Wasse naar ze weer teruggeplaatst. Vol gens B en W zijn de versmallingen nodig om het verkeer langzamer te laten rijden en de Oostdorperweg onaantrekkelijk te maken als sluip route. Dat bewoners anders willen, kan de bestuurders niet vermurwen. Na het terugplaatsen van de geschakel de trottoirbanden in de binnen- bocht, komen er voorzieningen in de rest van de Oostdorperweg. Het stuk tussen de Donker Curtius- straat en de Van Cranenburchlaan wordt de komende twee maanden omgetoverd in een chicane: door om en om begroeide uitstulpingen aan te brengen moet het verkeer zich een weg slingeren en zijn hoge snelheden uit den boze. Ook komt er een drempel op de hoek van de Oostdorperweg/Van Cranen burchlaan. Zijn deze aanpassingen definitief, over de omstreden trottoirbanden in de bocht willen B en W nog dis cussiëren. Mochten tellingen en an dere onderzoeken de noodzaak van de maatregel aantonen dan worden de banden vervangen door een combinatie van beplanting en be strating. Dat de gemeente zich op dit moment druk maakt om de Oostdorperweg is niet toevallig. Na dat zij stoplichten had laten plaat sen op de kruising Katwijkseweg- /Van Zuylen van Nijeveltstraat. werd het voor automobilisten aan trekkelijker om de route Kokshorn- laan/Oostdorperweg te nemen en oostelijker op de Van Zuylen van Nijeveltstraat uit te komen. VIOS voor tweede keer kampioen ZOETERWOUDE - Voor de tweede achtereenvolgende keer is de Zoe- terwoudse drumband VIOS Neder lands kampioen geworden in de eerste divisie afdeling D. In de Roda-hal in Kerkrade streed het korps zaterdagavond onder lei ding van Ben Arends om de felbe geerde 'witte wimpel'. Het kam pioenschap was georganiseerd door de Federatie van Katholieke Neder landse Muziekbonden. Opgesteld voor de jury speelde VIOS 'Marching through America' en 'My dear friend'. Voor een verblijf op het strand van het Warmondse recreatie-ei land Koudenhoom waren door de koude wind de omstandighe den wat al te Spartaans. De wind is echter de vriend van de surfers, hier klaar voor het altijd lastig te bedwingen Jopge. ffoto Burgemeester Oegstgeest over conflict rond Hofdijckplantsoen De Wit belt zelf nog eens terug voor een toevoeging. "Ik wil het nog even hebben over de betekenis van het beeld. Mien Ruys heeft in het verleden die bomen op een zeer on gebruikelijke manier neergezet. Op den duur bleek dat een bepaalde waarde te hebben. Ik voel een paral lel met Doorgaande Beweging. Had ik voor een wat meer traditioneel beeld gekozen, dan was het niet zo opgevallen en was er ook niet zo scherp op gereageerd. Maar het is de vraag of je altijd voor het meest behoudende moet zijn". Burgemeester S. Scheenstra, nog maar net beheerder van de kunst portefeuille, houdt zich een beetje op de vlakte. Hij houdt het op de voorlopige conclusie "dat cultuur in de natuur blijkbaar moeilijk is". Wel vraagt hij zich hardop af "hoe Het karakteristieke langgerekte plantsoen met bomerijen aan de Oegstgeester Hofdijck, dat tuinarchitecte Mien Ruys zo'n 30 jaar geleden ontwierp en waar Frans de Wit zijn Doorgaande Beweging wil plaatsen. Onder: De Wit bezig met de onttakeling van Doorgaande Beweging, die moest wijken voor de rotonde in Haaswijk. (Archieffoto's) wel eens "een gevaarlijk doch ver leidelijk speelobject" kunnen wor den, zegt Van Duren. Acrobatenschool "Dat lijkt me sterk", reageert De Wit. "Die Hofdijckschool is toch geen acrobatenschool? De boven balk ligt op 2.20 meter hoogte". Het is de kunstenaar lief als zijn werk wat meer wordt geaccepteerd, maar hij vindt het bepaald geen heilig principe "dat iedereen overal een stem in moet hebben". "In Haas wijk had het al een acceptatie van meer .dan 50 procent. Dat is aardig hoog voor een beeld waarvoor geen middenweg is. Je vindt het mooi of niet. Wat me aan de oude plaats in Haaswijk opvalt, is dat nu het beeld weg is, het een onduidelijke ruimte is geworden, je weet helemaal niet meer waar je zit". zwaar de bezwaren wegen van ie mand die op 400 meter van de plaats van het beeld woont". De eerste burger laat ook doorschemeren dat de vraag centraal staat "in hoeverre Mien Ruys vindt dat haar kunst werk wordt aangetast door de plaat sing van het werk van een andere kunstenaar". Een compromis is on haalbaar, oppert Scheenstra: "We kunnen moeilijk tweederde deel herplaatsen". Uitsluitsel kan de eerste burger nog niet geven. Er komen nog ge sprekken met De Wit, Ruys en de omwonenden. De Kabelkrant Ontbijtshow op de Leidsch Dagblad Kabelkrant is er morgen weer tussen 8.00-12.00 uur. Welke stuntaanbieding kunt u dan verwachten? Dat verklappen we natuurlijk niet. De verrassing moet compleet blijven. Het is echter wel raadzaam om een oogje te houden op uw gebakvoorraad. U weet het nog? Om in het bezit te komen van de aanbieding, morgen t.w.v. maar liefst 320,-, wordt een kleine tegenprestatie van uw verwacht. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt, dus haast u! Kijk morgen, van 8.00-12.00 uur, naar de Kabelkrant Ontbijtshow op uw t.v.. Gratis te ontvangen door ruim 107.000 kabelnetabonnees in de regio Leiden en Bollenstreek!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9