Kandidaat conrector Rembrandt haakt af 'Het is daar een eer om wijkagent te zijn' LEIDSCH m DAGBLAD Na brief en telefoontjes van leerkrachten Muzielmiarathon levert clubs te weinig geld op D66 wil vijf miljoen gulden uittrekken voor energieopwekking en -besparing SS£L ^DEN MAANDAG 3 APRIL 1989 LEIDEN - Mevrouw A. Bo- land heeft zich teruggetrok ken als kandidaat voor het conrectorschap van de Rem- brandt-scholengemeen- schap. Ze heeft dit gedaan omdat haar overduidelijk was geworden dat ze niet hoeft te rekenen op de steun van de leraren op de Rem brandt. Mevrouw Boland heeft de gemeente vanoch tend in een brief op de hoog te gesteld van haar besluit. Ze heeft zich op de valreep terugge trokken. Vanavond zou haar benoe ming worden behandeld in de ge meenteraad. De verwachting was dat ze - vrijwel - unaniem zou wor den gesteund door de raadsleden. Vooral ook omdat die verbolgen zijn over de acties van het personeel van de Rembrandt. Mevrouw Bo land had eerder laten weten dat ze wilde wachten op de uitspraak van de gemeenteraad. Daar is ze dit weekeinde dus op teruggekomen. Wethouder J. de la Mar, die on- derwijs-wethouder Van Dongen vervangt, en P. Peters, het hoofd van de directie onderwijs van de ge meente Leiden, reageerden van morgen uiterst teleurgesteld op het besluit van mevrouw Boland. "Hoe wel ik haar beslissing kan begrij pen", stelt Peters. "Het zal je maar gebeuren datje, nadat je hebt gesol- liciteerd, dit allemaal over je heen krijgt. Ik heb er zelfs respect voor dat ze het nog zo lang heeft uitge houden". Mevrouw Boland was als kandi daat geaccepteerd door de benoe mingscommissie van de school en officieel voorgedragen door het col lege. Later werd ze door de perso- neelsraad van de school eerst telefo nisch en later ook schriftelijk ver zocht zich terug te trekken. De per- soneelsraad heeft dit gedaan omdat ze haar ongeschikt acht voor de functie. Emotioneel In haar brief aan de gemeente schrijft mevrouw Boland dat ze zeer is teleurgesteld door de acties van het personeel. Vooral ook door het feit dat conrector Hartjesveld, met wie ze zeer nauw had moeten sa menwerken, de brief van het perso neel had ondertekend. Ze betreurt het dat de medewer kers van de school zich niet hebben willen neerleggen bij een democra tisch genomen beslissing, en noemt hun acties 'emotioneel getint', 'on terecht' en 'onjuist'. Omdat het haar echter duidelijk was geworden dat ze niet op de medewerking van het personeel hoefde te rekenen, het geen haar een 'vreugdeloos vooruit zicht' leek, heeft ze zich uiteindelijk teruggetrokken. Wethouder De la Mar noemt de brief van de personeelsraad 'onfat soenlijk'. "Er is voldoende gelegen heid geweest tot inspraak", aldus de wethouder. In een brief aan de per soneelsraad heeft het college vorige week gesteld dat het de acties be schouwde als 'een onacceptabele poging tot intimidatie van me vrouw Boland'. Het college is ook boos omdat vertrouwelijke stukken zijn uitgelekt, 'wat schadelijk is voor de privacy van de sollicitant', en het vreest door de negatieve pu bliciteit 'nadelige gevolgen voor de school'. Peters laat zich niet minder dui delijk uit. "We nemen deze zaak zeer hoog op. Als de gemeente nu een onjuiste procedure zou hebben gevolgd, had ik de acties nog kun nen begrijpen. Maar de procedure in zeer zorgvuldig geweest, en daar over hebben we ook geen enkele klacht gehad. Daarom vind ik het ook zeer betreurenswaardig dat het personeel buiten alle procedures om mevrouw Boland heeft bena derd, de zaak in de publiciteit heeft gebracht en daarbij met allerlei 'los se flodders' haar privacy heeft aan getast". Volgens Peters zal de gemeente voorlopig geen nieuwe stappen zet ten. "We willen eerst wachten tot wethouder Van Dongen van vakan tie is teruggekeerd". Het vertrek van rector B. Getfrts - die overigens als enige onder het personeel de kandidatuur van mevrouw Boland steunde - staat volgens Peters los van deze kwestie. Evenmin vertrekt Geerts vanwege conflicten met L. Bofsboom, de interim-manager, zoals door een personeelslid van de school is gesuggereerd. "Geerts heeft al lang geleden aangekondigd dat hij, nu het nog kan, iets anders wilde gaan doen. Hij wil zich meer richten op zijn kunstenaarsactivi teiten (Geerts is kunstschilder, red.). Daarbij had hij enkele opties baan". grote deel van het personeel bezwa ren uitte maar de sollicitante nog nooit had ontmoet, vindt Hartjes veld niet relevant. "De leerkrachten zijn niet gevraagd een oordeel over deze dame uit te spreken maar slechts de vertegenwoordigers in de benoemingscommissie te steunen", aldus Hartjesveld. Zowel de heer Geerts als me vrouw Boland waren vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Waarnemend-rector van het Rem brandt P. Hartjesveld vindt de brief van het college overtrokken. De brief van de leerkrachten aan me vrouw Boland is volgens Hartjes veld geen poging tot intimidatie, zoals het college schrijft, maar be wijst 'hoe ernstig het personeel de zaak vindt en hoezeer zij de school een goed hart toedraagt'. Overigens noemt Hartjesveld de brief van het personeel 'ongebruikelijk'. De waarnemend rector noemt het beleid van het gemeentebestuur ten aanzien van de benoeming van een conrector 'eenzijdig'. "Het emanci patiebeleid staat voor de gemeente voorop", zegt Hartjesveld. Hij sug gereert dat de gemeente de benoe ming van mevrouw Boland door wilde drukken 'omdat er anders geen vrouw te vinden was' en onvol doende oog had voor de belangen van de school. Toch wil Hartjesveld er geen twij fel over laten bestaan dat het beleid van de gemeente om een vrouw te benoemen, voor het personeel van het Rembrandt niet ter discussie staat. "Wij steunen dit beleid. Het gaat ons volstrekt niet om het feit dat er een vrouw werd voorgedra gen". "De gemeente als bevoegd gezag eet van twee walletjes. Enerzijds l^eeft zij een stem in de sollicitatie procedure, anderzijds kan de ge meente zomaar afwijken van het ad vies van de benoemingscommissie en een andere kandidaat naar voren schuiven", aldus Hartjesveld. Het verwijt van een woordvoer der van de gemeente dat het over- LEIDEN - Het D66-raadslid Langenberg wil dat het voorma lige Energiebedrijf Rijnland (EBR) 5 miljoen gulden uittrekt voor energiebesparing en klein schalige en milieuvriendelijke manieren van energie-opwek king. Dat geld moet worden be taald uit de pot van ongeveer 35 miljoen gulden, die is overge bleven nadat het EBR is overge gaan naar het nieuwe nutsbe drijf in deze regio, de EWR. Het bestuur van het voormalige EBR denkt erover de 35 miljoen gulden in één keer terug te betalen aan de verbruikers van dit energie bedrijf. Die zouden daarmee een be drag van gemiddeld 400 gulden te gemoet kunnen zien. Langenberg is het er op "zichzelf mee eens dat het geld teruggaat naar de verbruikers. Hij meent echter dat het bestuur er ook goed aan doet een gedeelte van het overschot achter de hand te houden voor energiebesparing en kleinschalige opwekking. Het animo voor dergelijke zaken is door de lage energieprijzen ge daald. Mensen of bedrijven die in stallaties willen aanschaffen waar mee op kleine schaal - en op milieu vriendelijke wijze - energie kan worden opgewekt, zien hier vaak vanaf omdat de installaties voorals nog weinig profijt opleveren. Door nu subsidies beschikbaar te stellen voor dergelijke projecten, zou het nieuwe nutsbedrijf particulieren alsnog over de streep kunnen trek ken. Het fonds kan volgens Langen berg ook door de EWR zelf worden gebruikt om allerlei projecten op poten te zetten voor alternatieve energie-opwekking. Hij denkt daar bij vooral aan een vervolg op het on derzoek dat vorig jaar is begonnen. Bij dat onderzoek wordt gekeken naar de mogelijkheden van zonne- ënergie voor de verwarming van on der meer bejaardentehuizen, zwem baden en sporthallen. Langenberg: "Dat onderzoek is een prima zaak. Maar als het klaar is, moet er natuurlijk wel geld zijn om iets met de uitkomsten te doen". Langenberg meent ook dat het nutsbedrijf een belangrijke taak heeft om nieuwe of alternatieve vor men van energie een kans te geven. "Zeker nu iedereen verwacht dat de energieprijzen binnen afzienbare tijd opnieuw zullen stijgen". Daar bij verwacht hij dat de investerin gen in de toekomst zichzelf dubbel en dwars zullen terugbetalen. Dat de verbruikers door zijn voor stel een deel van hun uitkering wordt onthouden, vindt Langen berg niet zo'n punt. "De afgelopen AUTOKRAKERS Autokrakers zijn het afgelopen weekeinde in de stad zeer actief geweest. Verspreid over de gehele stad werd maar liefst in totaal in zo'n 23 auto's ingebro ken. Daarbij werden onder andere 16 radio-cassetterecorders gestolen. Daarnaast verdwenen er leren jacks, tassen met inhoud zoals pas jes en rijbewijzen, zonnebrillen, ca- settebandjes, en sportkleding. jaren hebben de verbruikers al een groot aantal kortingen gekregen. Bovendien zijn er over het over schot van 35 miljoen geen toezeg gingen gedaan. Niemand kan dus zeggen dat er beloften zijn gedaan, die nu niet worden nagekomen". Evenmin vindt hij het bezwaarlijk dat geld,'dat door de EBR-consu- menten is opgebracht, ten goede komen aan het nieuwe nutsbedrijf. "Dat is ook met andere zaken ge beurd, zoals de kinderopvang". Meisje (7) ernstig gewond na botsing met autobus LEIDEN - Een 7-jarig meisje liep vrijdagochtend na een botsing met een NZH-bus aan de Montgomery- laan hersenletsel op. De bus die werd bestuurd door een 37-jariger Katwijker, kwam uit de richting van de Vijf Meilaan. Het meisje fietste in tegengestelde richting. Plotseling stak zij schuin over in de richting van de Van Randwijk straat. De chauffeur trapte vol op de rem, maar kon een botsing niet voorkomen. Het meisje is naar het AZL overgebracht. Een 58-jarige Leidse vrouw die in de bus zat, raakte gewond doordat viel door het hevige remmen van de bus. LEIDEN - De opbrengst van de mu- ziekmarathon die vijf muziekvere nigingen zaterdag in de Stadsge hoorzaal hadden georganiseerd, is ver beneden de verwachtingen ge bleven. De vijf verenigingen had den gehoopt voldoende geld op te halen om hun bijdrage in de finan ciering van het centrum, met enkele tonnen te verminderen. De op brengst van allerlei akties, waaron der de muziekmarathon, zal echter niet veel meer dan een ton bedra gen. De bouw van het zogeheten mu- ziekverzamelgebouw kost drie mil joen gulden en de vijf verenigingen moeten daaraan een derde bijdra gen. Zij kunnen het geld lenen van de gemeente maar moeten dan jaar lijks 70.000 gulden aan rente op brengen. Dit bedrag is volgens de verenigingen nauwelijks op te bren gen. Door allerlei acties is getracht de noodzakelijke lening te vermin deren, maar dat is in praktijk bitter tegengevallen. "We hadden gehoopt, met acties 2,5 ton op te halen maar dat halen we bij lange na niet", zegt J. Kluts van het promotieteam van de vijf verenigingen: "Het is onverklaar baar maar het Leidse publiek loopt niet warm voor het muziekverza- melgebouw". Zo werden van de 1000 beschikbare loten van de su perloterij er slechts ruim 780 ver kocht. De opbrengst van de muziekma rathon schat Kluts op circa 5000 gul den en dat is aanmerkelijk minder dan waarop was gehoopt. Van de verwachte 2000 bezoekers kwamen er slechts ongeveer 1000 opdraven. Wanneer een sponsor de kosten van de huur van de Stadsgehoorzaal niet voor zijn rekening had geno men, hadden de vijf verenigingen er geld op toe moeten leggen. Familie De teleurstelling van de lage op komst werd voor Kluts enigszins goed gemaakt omdat het er deson danks gezellig aan toeging in de Stadsgehoorzaal. Het aanwezige publiek was duidelijk gekomen voor het fanfarewerk dat zich in de grote zaal voltrok. Dat publiek bleek dan ook hoofdzakelijk te be staan uit familie en bekenden van de leden van de organiserende vere nigingen. De plaatselijke pop- en jazzmusi ci moesten het in de bovenzalen met slechts een handjevol luisteraars stellen. Alleen de Leidse vertolkers van het levenslied konden in een ei gen zaal concurreren met de drum bands in de grote zaal. George Ju- lien, Leidse Kees en Wies Cavé kre gen zelfs de dansers op de vloer. Het hele gebeuren werd rond midder nacht afgesloten door de Franse fanfare Les Biton d'Jhonzat die met dit optreden veel succes oogstte. Ook 's middags werd er gespeeld in de Stadsgehoorzaal maar ook toen viel de toeloop tegen. De orga nisatie besloot halverwege de mid dag de toegangsprijs te schrappen om zodoende nog wat publiek bin nen te krijgen. Toch gingen er enke le onderdelen van het speciale jeugdprogramma niet door wegens gebrek aan publiek. Halverwege de avond werd ook de uitslag van de superloterij be kend gemaakt en het was te ver wachten dat de 3 Octobervereni- ging als afnemer van 100 loten twee maal in de prijzen viel. De fietsen die de vereniging zich verwierf, worden bij opbod en ten bate van het muziekcentrum verkocht. Voor één exemplaar werd zaterdagavond al een bod van 650 gulden geno teerd, de andere wisselt van eige naar bij de opening van het muziek centrum, dat vermoedelijk eind mei wordt opgeleverd. De hoofdprijs - een auto - viel ten deel aan Ton Chaudron, fluitist bij het seniorenkorps van K&G. Met een sponsorloop die rond de ope ning van het muziekcentrum wordt georganiseerd, hopen de verenigin gen hun toekomstige lasten alsnog wat te verminderen. Kinderaspirientje tegen hartinfarct' LEIDEN - Een lage dosis asperine, bijvoorbeeld in de vorm van een kinderaspirientje dat dagelijks wordt ingenomen, kan nieuwe trombosevorming na een hartin farct tegengaan. Dit concludeert de heer B. Knippenberg in een proef schrift waarop hij woensdag tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universiteit hoopt te pro- Leidse politie-inspecteur loopt week stage in het Russische Vladiinir UTRECHT/LEIDEN De reis van Moskou naar Vladimir gaat per zwarte Wolga, onder begeleiding van inspecteurs van het politiedistrict Moskou. Precies daar waar het district ophoudt en de weg ver der gaat in het district Vladimir, stopt de wagen. De inspecteurs stappen uit, dragen hun twee Neder landse gasten over aan de collega's van het andere district, en rijden in hun limousine terug. In een andere zwarte Wolga zetten Erik Akerboom en Bert Wijbenga hun reis voort. Akerboom is inspecteur bij de Utrechtse politie, plaatsvervangend chef in district 1: de binnenstad. Wijbenga is chef van het district Zuidoost in Leiden. De twee ken nen elkaar van de politie-academie, en studeren nu bestuurskunde aan de Vrije Universiteit van Amster dam. Voor die studie brachten ze met veertig studiegenoten een acht daags bezoek aan Moskou en Kiev, een reis met een cultureel program ma, maar vooral ook met gesprek ken over de ontwikkelingen in de Sovjetunie met journalisten, stu denten en partijfunctionarissen. Centraal thema voor alle studenten: glasnost en perestrojka (openheid en vrijheid). Stoutmoedig Leidenaar betrapt bij inbraak Elam LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in de garage van de Elam aan de Haarlemmerweg. De gealarmeerde politie kwam bij het bedrijf aan en hoorde op dat mo ment de garagedeur open gaan. De man stond op het punt om er met een auto vandoor te gaan. De inbre ker liet zich zonder problemen ar resteren. De man was binnengekomen door een ruit aan de achterkant van het bedrijf te vernielen. Een kast in de kantoorruimte was opengebro ken. Wat de man mee heeft geno men is niet bekend. 'Een stoutmoedig plan' noemt Erik Akerboom het gezamenlijk idee om aansluitend aar hun bezoek een week stage te lopen bij de politie in Moskou of een andere grote stad. Wat is immers mooier dan de open heid onderzoeken in het openbaar bestuur: hét orgaan waar overheid en burgers direct met elkaar te ma ken hebben. Twee dagen met de he le groep naar de politie in Moskou en Kiev was zo geregeld, maar op hun stage-verzoek kwam in eerste instantie geen reactie, de aanbeve lingsbrieven van hoofdcommissa rissen Wiarda en Mostert ten spijt. Eenmaal in de Sovjetunie bleek een dag voor de oorspronkelijke ver trekdatum, dat er voor het tweetal toch een stage geregeld was door de autoriteiten. Een week lang in Vla dimir met een eigen tolk, de moge lijkheid om overal te kijken, om on beperkt te fotograferen, om alles te vragen. Glasnost zoals partijleider Gorbatsiov dat propageert. „Drie jaar geleden zou dit abso luut onmogelijk zijn geweest", we ten Akerboom en Wijbenga. „We hebben met collega's gesproken over drugs, over georganiseerde cri minaliteit. Driejaar geleden zouden ze ons wazig hebben aangekeken. Zo van 'Waar hebben jullie het over. Dat zijn jullie eigen problemen'. Nu vertellen ze erover, en vragen ons hoe wij bijvoorbeeld het prostitutie- probleem oplossen". Criminaliteit Met de toenemende vrijheid neemt ook de criminaliteit toe. Wijbenga: „Tot nu toe schikte de Rus zich in zijn materiële lot. Immers, voor ie dereen gold hetzelfde, anderen wa ren niet beter of slechter. Dat is nu niet meer zo. De coöperatieven heb ben het al snel beter dan anderen. Daarmee neemt de criminaliteit toe. Mensen zien het verschil, zien dat de coöps geld hebben en plegen een overval". Volgens Wijbenga erken nen hun Russische collega's het af persen van de coöps, het spelen van balletje-balletje en andere rottig heid niet als georganiseerde crimi naliteit. „Het zijn incidenten, zeg gen ze. Ze zien het verband nog niet tussen politiek en criminaliteit". Het bezoek van Akerboom en Wijbenga is de eerste uitwisseling tussen Westeuropa en de Sovjetu nie. Niet alleen interessant voor de twee Nederlanders, ook voor de Sovjets. Akerboom: „Bij elk bezoek vroegen ze naar ons salaris, en naar het aantal vrije dagen. We hebben zelfs de schiettechnieken vergele ken. In Nederland kennen we twee manieren van schieten. Vanuit je schouder en gericht schieten, dus met je linkerhand je schothand on dersteunend. Daar kennen ze alleen het schot vanuit de schouder. Ze ke ken wat argwanend en lacherig, maar Bert schoot over 25 meter toch raak. Dat vonden ze helemaal niet leuk, het tast hun eergevoel aan". Telefoon Qua uitrusting liggen de Sovjets ver achter, zagen Akerboom en Wijben ga. „Alles gaat er nog per telefoon, ook het contact met de auto's. Ze zijn wel wat geautomatiseerd, maar er zijn onvoldoende computers. De kennis is er wel, maar ze beschik ken gewoon niet over de mogelijk heid om snel veel computers te ma ken". Ook in de politiestructuur zijn de resten van de militaire discipline van vroeger nog terug te vinden. Akerboom: „Ze verbaasden zich er allemaal over dat wij zo jong zijn. Ik ben 27, Bert is 25. Daar zijn de in specteurs toch al gauw tien jaar ou der. Zij gaan daar uit van de erva ring. Hoe hoger de rang, hoe meer ervaring. Een voorbeeld daarvan zijn de wijkagenten. Een wijkagent heeft daar een veel hogere status dan hier. Het is een eer om wijk agent te zijn. Als je een hoofdbureau binnenkomt, zie je vrijwel meteen de portretten van de wijkagenten op een muur hangen. Zoals je hier een pojtret van de hoofdcommissa ris zou ophangen". In Vladimir, een stad met drie honderdduizend inwoners, waar de beide inspecteurs een week 'meelie pen', stond onder andere een be zoek aan de politiebeveiligings- dienst op net programma. In de Sovjetunie zijn dergelijke diensten zelffinancierend. Ze bewaken alle overheidsgebouwen en, als de eige naar vier roebel per maand betaalt, ook particuliere gebouwen. Wordt De Leidse politie-inspecteur Bert Wijbenga liep een week stage bij de Rus- iische politie. (foto Henk Bouwman) len ue inbreker op heterdaad is be trapt. Erik Akerboom: „Ik zet wat vraagtekens bij die cijfers, want ik heb mijn twijfels over het registra tiesysteem. Ik vind drie gevallen wel heel erg weinig, maar dat is puur gevoelsmatig. Op zich is het een mooi systeem, waarvan wij hier nog veel kunnen leren". De beveiligingsdienst in Vladimir heeft 9000 mensen in dienst om in totaal vijfduizend openbare en 700 privé-gebouwen te bewaken. Uit de cijfers blijkt dat er in een jaar tijd 210 keer een alarmmelding is bin nengekomen, waarna in 207 geval- Anti-stollingsmiddelen worden al lange tijd gebruikt om trombose verschijnselen te onderdrukken. De gunstige invloed van aspirine was al eerder bekend maar kon nauwelijks wetenschappelijk worden aange toond. Knippenberg bschrijft in zijn proefschrift een onderzoeksme thode waarin de gunstige werking van aspirine op trombosevorming wordt aangetoond. Trombose in een ernstig verkalk te slagader leidt tot hart- en hersen infarcten en in veel gevallen tot de dood. Na vaatoperaties bestaat er een extra grote kans op stolselvor ming omdat het stollingsproces wordt versterkt door de operatie. Dagelijks een asperientje biedt de patient een grotere kans om in leven te blijven, stelt Knippenberg. Zeven jongens drie kwartier vast in lift LEIDEN - Zeven jongens hebben vrijdagavond door eigen schuld drie kwartier vastgezeten in een flat de Vijf Meilaan. De in leeftijd van 12 tot 16 jaar variërende jon gens, waren op bezoek geweest bij een vriend die in de flat woont. Door hevig te stampen en te dansen weigerde de .lift op een gegeven ogenblik dienst. Een gewaarschuwde monteur re pareerde de lift, waardoor de jon gens uit hun benarde positie kon den worden bevrijd. Zij zijn daarna naar het politiebureau gebracht waar zij over het geval zijn onder houden. Het is niet voor het eerst dat bij de flat dergelijke storingen voorkomen. Niet wordt uitgesloten dat dit het werk is van vandalen. De kosten van deze reparatie, 280 gul den, zijn hoofdelijk over de jongens omgeslagen. Kluis gestolen bij bakkerij LEIDEN - Uit de woning boven een bakkerij aan de Hogewoerd is zon dag tussen 15.00 en 21.00 uur een kluis gestolen. Inbrekers verniel den een deel van de schutting aan het Utrechts Jaagpad en vernielden de deur aan de achterkant van de bakkerij. In de kluis zat een bedrag van ongeveer 5000 gulden en wat buitenlands geld. De loodzware kluis is ook via de achterkant van de bakkerij in een auto geladen. De inbrekers hebben hierbij gebruik gemaakt van een rolcontainer. Omdat de inbraak op klaarlichte dag is gepleegd, neemt de politie aan dat voorbijgangers van dit voorval getuige zijn ge weest. Gezien de zwaarte van de kluis wordt aangenomen dat er minstens twee personen bij deze in braak betrokken zijn geweest. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7