Eis bonden: extra voor uitkeringen §1 Aids-specialisten: patiëntenzorg stokt PvdA wil debat over milieuruzie kabinet Hondenfokkers eisen intrekken coupeerverbod Politiemensen krijgen aanbod voor goedkope snoepreis naar Zuidafrika Op nippertje cao bij EMO MAANDAG 3 APRIL 1989 In ruil voor centraal akkoord AMERSFOORT/DEN HAAG (ANP/GPD) - Premier Lub bers heeft de vakbeweging zaterdag opgeroepen om sociaal verantwoorde cao's af te sluiten. Hij pleitte er op het jubile umcongres van het 80rjarige CNV in Amersfoort voor om al gemene loonsverhogingen zoveel mogelijk te beperken en de beschikbare ruimte te gebruiken voor meer werk, scho ling en kansen voor werklozen. UTRECHT (ANP) - De stichting tot Herstel van de culturelefcetrek- kingen met Zuidafrika verwacht dat minstens vijftien officieren van politie en marechaussee zullen deelnemen aan een door haar ge sponsorde reis naar Zuidafrika. Dit meldt het maandblad van het Korps Rijkspolitie, RP-magazine. Van de 1270 aangeschreven poli- tie-officieren hebben er inmiddels ongeveer 40 het strookje voor nade re inlichtingen ingestuurd, terwijl er negen definitieve aanmeldingen binnen zijn. De algemeen inspec teur van het Korps Rijkspolitie en de commandant van de marechaus see hebben Nederlandse politie mensen ontraden om mee te gaan. De reis duurt van 2 tot 23 juni en kost 1500 gulden. „Een extreem la ge prijs", aldus RP-magazine, dat het over een snoepreis heeft. Er is de stichting Herstel kennelijk veel aan gelegen om een groepje politie officieren uit Nederland naar Zuid afrika te laten reizen, veronderstelt het blad. Als reisleider zal Van de Kerkhof optreden, een gepensioneerd mare chaussee-officier die hoofdbe stuurslid is van de Marechaussee vereniging. Hij zegt in RP-magazine dat hij nog nooit in Zuidafrika is ge weest, maar dat ze hem midden in de nacht kunnen wakker maken om op reis te gaan. Hij is degene die er voor heeft gezorgd dat de ruim 1200 politie-officieren persoonlijk wer den aangeschreven toen RP-maga zine en andere politiebladen - ook dat van de Marechausseevereniging - weigerden om een advertentie over de reis op te nemen. Als argument voert hij aan dat de Zuidafrikaanse politie nog steeds lid is van de internationale politie organisatie IPA. Bovendien heeft hij een heel goede relatie met poli tiemensen in Zuidafrika. Over de prijs van 1500 gulden zegt Van de Kerkhof: „De Stichting Herstel heeft als doelstelling de culturele betrekkingen tussen Nederland en Zuidafrika te bevorderen. Daar heeft men dus geld voor over. De stichting doet een oproep om zo'n reis te financieren en dan stromen de giften van rijke sponsors bin- Het hoofdbestuur van de Mare chausseevereniging distantieert zich in een ingezonden brief van de activiteiten en uitspraken van Van de Kerkhof als het gaat om bezighe den van de stichting Herstel. Het wenst op geen enkele manier be trokken te worden bij, noch geïden tificeerd te worden met de activitei ten van het bestuurslid Van de Kerkhof als privé-persoon, aldus de brief. Hij toonde zich - met CNV-voorzit- ter Hofstede - voorstander van lan delijke afspraken op dit punt, maar wilde niet ingaan op diens voor waarde dat per 1 julie 200 miljoen gulden extra voor de uitkeringen beschikbaar komt. Komt dat geld er niet, dan zal het CNV een centraal akkoord blokkeren en samen met de FNV en de ouderenbonden actie voeren, aldus Hofstede. Minister De Koning (sociale za ken) noemde de CNV-eis gisteren voor de radio een doodlopende steeg. Hij sloot in navolging van Lubbers een verhoging van de uit keringen per 1 januari echter niet karwei afgemaakt is", aldus de pre- weer tegen bij de werkgelegenheid. De zwakkeren zijn daar altijd de du pe van". De vakbeweging, aldus Lubbers, heeft ook belang bij het in stand houden van collectieve voorzienin gen. Hij noemde in dit verband het onderwijs, dat de laatste jaren een versnelde groei te zien heeft gege ven, wat -vooral bij de meisjes-heeft geleid tot veel meer scholing. De sociaal-economische situatie ziet er nu aanzienlijk beter uit dan bij het aantreden van het eerste ka- binet-Lubbers in 1982. „In zekere i je kunnen zeggen dat het uit. Lubbers zei zaterdag dat het la- De economische positie 1 ten delen van de uitkeringsgerech- de bedreven is sterk verbeterd tigden in de algemene welvaartsstij ging op zichzelf een goed uitgangs punt is. Er moet volgens de premier reke- het aantal banen groeit met bijna 100.000 per jaar. Maar intussen is er nog een fors werkloosheidspro bleem, is nog niet echt een begin ge- ning mee worden gehouden dat de maakt met het bieden van kansen sociale premies de komende jaren zullen stijgen door de vergrijzing de gelijkberechtiging gedeeltelijk arbeidsongeschik ten en loopt de werkloosheid onder de etnische minderheden in de tien- ra de algemene arbeids- tallen procenten, ongeschiktheidswet aaw en de alge mene weduwen- en wezenwet aww (waarbij het om bedragen gaat van een half a driekwart miljard gul den). Er zijn grenzen aan de pre- miesolidariteit, aldus Lubbers. Ook mag volgens hem niet wor den vergeten dat het bedrijfsleven, waar weer geld wordt verdiend, niet los kan worden gezien van al diege nen die in de collectieve sector wer ken of er hun inkomen aan ontle nen. Zo gezien zijn de marges smal: „Voor je het weet wordt schijnbare verbetering weer teniet gedaan door prijsstijging en kom je jezelf zeven jaar niet anders gedaan dan AMSTERDAM/LEIDEN (ANP) - tebeeld'bestaat. Weliswaar stijgt het Het moment komt snel naderbij dat aantal patiënten minder snel dan aidspatiënt die dringend spe cialistische behandeling nodig heeft, daarop moet wachten. Mis schien is het over enkele weken al zo ver, schrijven zestien aids-spe cialisten uit het hele land in een t open brief aan de leden van de vaste huisopnamen kamercommissie voor de volksge- Inmiddels zijn zondheid en aan de Nationale Aids- cieel zo' commissie. „Onze verantwoorde- streerd, nkelijk werd verwacht, i als gevolg van de behandeling is de overlevingsduur van de patiënten aanzienlijk toegenomen. Een lange re overlevingsduur betekent meer polikliniekbezoek, meer zieken eer kosten. Nederland offi- idspatiënten geregi- momenteel nog de lijkheid tegenover de patiënten helft in leven is. Hiervan is 15 tot 20 dwingt ons nu met kracht de alarm- procent tegelijk opgenomen i klok te luiden". ziekenhuis, aldus de aids-specialis- Het aantal patiënten stijgt snel, ten. De briefschrijvers vinden dat terwijl de middelen achterblijven. De aids-werkgroep van het Acade misch Ziekenhuis Leiden onder- den omdat grote deskundigheid r schrijft de brief. Volgens een dig is bij de behandeling. Het idee woordvoerder is de verklaring een van één referentieziekenhuis en een onderstreping van het vooral finan- aantal centrumziekenhuizen voor ciële probleem: de behandeling van de behandeling, zoals dat indertijd een aids-patïent kost 70- tot 80.000 door de staatssecretaris werd voor- gulden per jaar en WVC stelt daar- gesteld, lijkt de specialisten dan voor te weinig geld beschikbaar. In ook nuttig. Staatssecretaris Dees (volkge zondheid) is boos over de brief. Hij vorige week 70 patiënten opgeno- heeft zich altijd bereid getoond tot i Amsterdam. overleg, stelt hij, en voelt zich Vooral in de hoofdstad is de situa- onterecht aangevallen. Volgens tie nijpend. Mogelijk al binnen t ook geen sprake paar weken moeten aids-patiënten, problemen die de specialisten sig- Druk Lubbers constateerde ook dat de vakbeweging weer sterk genoeg is em bij dc cao-onderhandelingen goede resultaten te boeken. Maar volgens hem zal ze met die moge- EINDHOVEN De Turkse Fatih-moskee in Eindhoven is gisteren onder belangstelling van vele honderden lijkheid moeten omgaan in het licht moslims officieel geopend. De overwegend mannelijke moslims waren niet alleen afkomstig uit Zuidoost-Bra bant, maar ook uit andere delen van het land en zelfs uit België en de Bondsrepubliek. indien al mogelijk, r naleren. Op het departement wordt haar verantwoordelijkheid iedereen die nu nog aan de kant staat. „Daar hoeft hij mij niet toe op te roepen", zei de als toehoorder op het congres aanwezige FNV-v De Fatih-moskee is de grootste moskee in Nederland. De gebedsruimte, onder een koepel met een doorsnee van twaalf meter, biedt plaats aan 850 gelovigen. De moskee is de afgelopen dagen extra door de Eindhovense politie bewaakt, omdat er enkele weken geleden ruiten waren ingegooid. Ook gisteren was de politie duidelijk alles bleef rustig. i worden waar weinig tot geen dat voor alle zekerheid momenteel ervaring met het ingewikkelde ziek- uitgezocht. Lubbers 100.000 nieuwe banen per jaar. Stekelenburg is het ermee eens dat de loonruimte voor een belang- ROTTERDAM (GPD) - De Poolse rijk deel moet worden ingevuld Walesa komt later wDe moskee wordt niet alleen gebruikt als gebedsruimte, maar ook als sociaal-cultureel centrum. De bouw van zich beheerst op te stellen zodat de moskee vergde een bedrag van bijna drie miljoen gulden. Dat geld moet worden opgebracht door de Turkse 'op de loop kan' met die moslim-gemeenschap. De Islamitische Stichting Nederland staat daarvoor garant. Inmiddels is al 700.000 gulden bijeengebracht door de moslims in Eindhoven en wijde omgeving. Ook zijn er giften gekomen uit België en de Bondsrepubliek. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil maatregelen, is bü Lubbers i morgen een debat over de knallen- verkeerde keelgat geschoten, e die vrijdagavond plotseling Ondertussen doen de fractievoor- Aan de officiële opening ging een lange reeks van sprekers vooraf, onder wie burgemeester Van Kemenade. Hij ees de aanwezigen erop dat vrijheid van godsdienst samengaat met vrijheid van meningsuiting, daarmee dui- zal het kabinet het onderhande- delijk verwijzend naar de commotie rond het boek de Duivelsverzen van Salman Rushdie. (fotoANP) lingsklimaat moeten verbeteren werkgelegenheid. Maar dan vakbondsleider Walesa komt wel naar Overschie, maar niet heeft voorzitter Walop vs mité 'Overschie helpt Polën' dit door per 1 juli iets voor de uitke- weekeinde gezegd. Hij kondigde ringsgerechtigden te doen. Boven- eerder vorige week aan dat Walesa dien zal het de werkgevers onder ROTTERDAM (ANP) Bij de in mei naar de Rotterdamse wyk druk moeten zetten, bijvoorbeeld EMO (Europees Massagoed Over- Overschie komt, maar hoorde zater- door hen via de hoogte van de pre- slagbedrijf) in Rotterdam is zater- uitbarstte tussen premier Lubbers zitters van CDA en WD verwoede en vice-premier De Korte over de pogingen om de ruzie te bagatellise- publicitieit rond het Nationaal ren. Voorhoeve (WD) deed het me- Milieuplan. Volgens Lubbers heeft ningsverschil af als een stormpje in De Korte ten onrechte laten uitlek- een glas water. Hij toonde zich wel ken dat binnen het kabinet overeen- verbaasd over de toon waarop beide stemming is bereikt over het plan. heren elkaar toespraken. De Vries De Korte reageerde verbijsterd op (CDA) zei dat de ruzie het sop de die uitspraak. „Het is volstrekt niet k.ool niet waard is. „Als het juist z dag dat dat niet het geval i Er is volgens woordvoerders van Solidariteit iets tussen gekomen. Walop vertrekt vandaag naar West- duitsland voor overleg. Binnenland kort moeten betalen, te straf fen vdan wel te belonen, al naar ge lang hun inspanningen op het ge bied van de werkgelegeheid. lang onderhandelen alsnog een cao-akkoord bereikt. Al eerder was de CAO bijna rond. De onder handelingspartners struikelden De Rotterdamse havenwerkge versvereniging SVZ vindt het goede zaak dat bij EMO een c looptijd van twee jaar i ir, ik ben daar zeer boos c zijn dat er voortijdige of onjuiste be- Volgens oppositieleider Wim Kok richtgeving over het milieubeleids- - - - - pl buiten is gebracht, kan ik voorstellen dat dat aanleiding heeft gegeven tot enige irritatie", al- de compensatiedagen woordvoerder de overdracht van werk. De de het desgevraagd op zichzelf juist bonden wilden zes dagen maar de akkoord, dat de gemiddelde loonstijging be- EMO-directie wilde slechts tot twee Aan het principe-akkoord i. Wel ziet Andriessen lie- gaan. Er werd door de bonden aan de hand dan e met voudig meningsverschil. „Het gaat - - - afge- er niet om of beide heren samen sproken. Het materiele resultaat door één deur kunnen", aldus Kok dus De Vries. „Maar het lijkt r van dit cao-akkoord kan voor cao- dit weekeinde voor de radio. Hij lemaal te liggen in de persoonlijke gesprekken bij andere bedrijven vermoedt een diepgaand conflict gevoeligheden die weieens meer de invulling van het beleids- voorkomen. De Chauffeur nimumvloer wordt Kamervoorzitter Dolman vmdt dat drijfstakken toch er paal en perk moet worden gesteld gaan. aan de auto's met chauffeur. Minis ters, hoge ambtenaren, burgemees- ters en directeuren inliet bedrijfsle ven mogen wat hem betreft die auto aan de kant zetten voor het milieu. Voor de radio keerde Dolman zich zaterdag tegen het idee om ook de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer een auto met chauffeur te ge ven. Hij wil liever terug naar een eerste klas treinabonnement voor kamerleden. scheiden i ver afspraken per bedrijfstak of on- ultimatum gesteld dat vandaag 2 derneming dan een centraal ak- aflopen, koord. Volgens hem leert de ring dat zo'n akkoord een soort r De EMO heeft nu toegestemd i s dagen voor zowel de dagploegen het werk r sterke be- als de continu-diensten. FNV-o de vervoersbond echter geen maatstaf zijn, aldus de blij te zijn met het principe- SVZ. De haven werkgevers wijzen plan. erop dat EMO een topjaar achter de rug heeft, in tegenstelling tot veel andere bedrijven. De directie van EMO heeft zich na het bereiken van het akoord in de nachtploeg soortgelijke zin uitgelaten. De hoge minister Bukman (ontwikkelings- nadat ze te horen had- prijs die de bonden bij EMO konden samenwerking) 250 miljoen gulden de onder- bedingen is voor andere bedrijven moet bijdragen rigens in de nacht van vrijdag op za terdag een korte werkonderbreking vorrafgegaan. Rond 04.00 den vijftig Volgens de premier heeft het ka binet nog niets besloten door de af wezigheid van minister Ruding (fi nanciën). Met name het i den gekregen dat het 1 internatio- bovenuit derhandelaar Verroen toonde zich handelingstafel fout dreigde te in de haven volstrek onrealistisch, naai fonds dat ontwikkelingslanden -j helpt bij het financieren van milieu- tevreden met het resultaat. Ook aldus de EMO-directie. Gortzak Het oud-kamerlid voor de CPN Henk Gortzak is vrijdagnacht op bijna 81-jarige leeftijd overleden. In 1925 werd timmerman Gortzak lid van de CPN en bleef dat tot zijn roy ement in 1958, toen hij een discussie eiste over de net bekend geworden gruweldaden van Stalin. Gortzak was tien jaar kamerlid voor de CPN. In 1969 kwam Gortzak terug in de Kamer, nu als lid van de PSP. In 1982 veranderde de koers van de CPN en werd Gortzak gerehabili teerd. Hij keerde echter niet terug in de partij. Provincies Door provincies met meer dan 1,75 miljoen inwoners een hogere uitke ring per inwoner te geven, ontstaat een eerlijkere verdeling Van de uit keringen uit het Provinciefonds. Dat heeft directeur Gerritse van het Instituut voor onderzoek van Over heidsuitgaven (IOO) gisteren voor de radio gezegd na een onderzoek op verzoek van Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Deze laatste twee provinceis zou den er volgens hem ieder 15 miljoen bij moeten krijgen, Noord-Brabant 5 miljoen. Neergestort Bij een vliegtuigongeluk op vlieg veld Midden-Zeeland in Arnemui- den is gistermorgen een 52-jarige leerlingvlieger om het leven geko men. De 48-jarige instructeur die naast hem zat is zwèargewond ge raakt. Het vliegtuig verloor zijn ba lans en stortte neer toen een vleugel verstrikt raakte in een omlaagko- mende lier van een zweefvliegtuig, dat op de baan ernaast was opgeste gen. DEN HAAG Boxers, bouviers, Deense doggen en dobermann pin chers die na 30 april geboren wor den, mogen niet meer tentoonge steld worden met gecoupeerde oren. Dit heeft de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Neder land onlangs besloten. Hetzelfde geldt voor nog elf andere hönderas- sen. De raad loopt met zijn maatre gel vooruit op wijziging van de wet. De fokkersvereniging Dober- mannvrienden Nederland kan zich hier niet in vinden en vecht het be sluit morgen in een kort geding aan voor de rechtbank in Amsterdam. door Theo Haerkens Al bijna dertigjaar is het in ons land verboden de oren van honden te couperen. Het bezit van zo'n hond is echter wel toegestaan, met als ge volg dat er overal van die honden rondlopen en dat de dader op het kerkhof ligt. Dit tot grote ergernis van de dierenbescherming en ande re organisaties die het dier een goed hart toedragen. De dierenbescherming is blij met de maatregel, maar vindt dat die lang niet ver genoeg gaat. Het bezit van een hond met gecoupeerde oren moet aangepakt worden, aldus woordvoerster Van Veen. Maar om dat er zoveel van die honden zijn, kan dat niet van de ene op de andere dag. De dierenbeschermers willen dat het bezit op termijn strafbaar wordt gesteld. Rekening houdend met de gemiddelde levensduur van de die ren kan zo'n verbod over vijftien jaar van kracht worden. Ook wordt gedacht aan een oplossing waarbij het kopen van een hond met gecou peerde oren strafbaar wordt. Nog deze maand houdt het parlement zich bezig met het coupeerverbod. De meeste fokkers van boxers, Deense doggen en andere rassen, die met behulp van schaar en mes worden 'verfraaid', hebben geen moeite met de maatregel van de' raad van beheer, aldus penning meester Beeftink. Er zijn veertien rassen bij wie couperen gebruike lijk is, pittbuls vormen geen erkend ras en tellen dus niet. Van de veer tien rasverenigingen hebben alleen de fokkers van bouviers en dober mann pinchers bezwaar gemaakt. De Dobermannvrienden Neder land vinden het onzin dat de raad van beheer vooruit loopt op de wetswijziging. „Zevenentwintig jaar lang hebben ze zich niets aange trokken van het coupeerverbod en nu vinden ze ineens dat ze op de stoel van de wetgever moeten gaan zitten", aldus secretaris Van Kra- Volgens hem zijn de Neder landse fokkers straks in het nadeel op internationale tentoonstellin gen, waar ook honden komen uit België, Frankrijk, Spanje en andere landen waar couperen wel mag. Op merkelijk is dat in Duitsland, waar het ras oorspronkelijk vandaan komt, ook niet meer gecoupeerd mag worden. Als gevolg van dit ver bod is de zogenoeijide rasstan daard, die voorschrijft hoe de hon den eruit moeten zien, zo aangepast dat de honden voortaan ook met hangende oren op een tentoonstel ling mogen verschijnen. „Maar op dat punt is nooit gefokt, dus wie een hond heeft met gecoupeerde oren is dan in het voordeel", aldus Van Kranen. De Bouvierclub Nederland zit in een nog moeilijker positie omdat de rasstandaard het couperen van oren wel verplicht stelt. Voorzitter Kol- voort is bang dat er straks geen bui tenlandse honden meer te zien zijn op de tentoonstellingen hier. Met te genzin legt zjjn organisatie zich neer bij het besluit van de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied. „Wij willen niet dat ons vereni- gingsgeld verdwijnt in de zakken van een of andere advocaat". Legalisatie De dierenbescherming vindt dat er een eind moet komen aan het knip pen en snijden in dieren zonder me dische reden. „Het dier wordt niet in zijn waarde gelaten", aldus Van Veen. De hondenfokkers tillen daar niet aan. Secretaris Van Kranen pleit juist voor legalisatie van de in greep, zodat men niet langer is aan gewezen op beunhazen, waarvan er een aantal zelfs niet voor terug deinst de oren zonder verdoving bij te knippen en de wonden dicht te branden. „Pure mishandeling", vindt ook Van Kranen. „Maar als het op de juiste manier gebeurt, en de dierenarts de hond volledig ver dooft, heeft hjj er absoluut geen hin der van". De dierenbescherming heeft er grote moeite mee dat mensen met messen en scharen proberen hun dier te verfraaien. Vaak echter wor den andere argumenten genoemd om in levende dieren te snijden. Honden zoals de boxer verliezen hun staart omdat die dun behaard en erg kwetsbaar is: een beetje kwispelen in de buurt van een muur kan leiden tot lelijke verwondin gen. In die gevallen vindt de dieren bescherming een relatief geringe in greep gerechtvaardigd. De dieren bescherming zelf stimuleert met te genzin het castreren van honden en katten om de overbevolking in te dammen. Dat is echter wat anders dan bijvoorbeeld het castreren van biggen, ter voorkoming van 'bere- lucht', of het castreren van runde ren en paarden om ze beter hanteer baar te maken. Lubbers wil werklozen in verpleging AMERSFOORT (ANP) - Gedi plomeerde verpleegkundigen besteden 40 procent van hun werktijd aan werk dat ook door minder geschoolden kan wor den gedaan. Die taken kunnen worden overgenomen door werkzoekenden - met name vrouwen - die juist niet aan de slag komen vanwege een te laag opleidingsniveau. Premier Lubbers zei dat zater dag op het jubileumcongres van het CNV in Amersfoort, waar hy door demonstrerende verpleeg kundigen werd opgewacht. Hij wil in ieder geval een fors aantal arbeidservaringsplaatsen cre ëren om de verpleegkundigen te ontlasten. ADVERTENTIE /M NEDE BLAND SE. ?TA ATSLOTEmj__3SKJ ELKAARS LOT DELEN. Volgende week woensdag is het weerzover. Dan begint om 19.46 uur op Ned. 3 de eerste van 3 trekkingen. Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met ruim 33 miljoen gulden in kas. Als u snel bent, doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3