Navo moet een nieuwe bestaansgrond vinden Luns: ook ik ben tegen de oorlog Reportage Theologisch onderwijs in ons land op de helling Noordaüantische Verdragsorganisatie bestaat 40 jaar MAANDAG 3 APRIL 1989 De opheffing van de theologi sche faculteit van de universi teit van Amsterdam en het te rugbrengen van de Katholieke Theologische Universiteit Am sterdam en de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heer len tot hbo-opleidingen zijn de meest ingrijpende voorstellen i de Verkenningscommissie Godgeleerdheid aan minister Deetman van onderwijs en we tenschappen. )e commissie baseert haar ad- 5 op een meting van de kwali teit van het wetenschappelijk on derzoek, het lage aantal gepromo veerde theologen, de dalende in stroom van studenten en de prog- 'e van de meelevende kern van de kerkgenootschappen. "Er is geen andere oplossing dan bun deling door concentratie", zegt de commissie. "Dertien faculteiten s te veel". Er zijn vier openbare theologische opleidingen (Gro ningen, Utrecht, Amsterdam en Leiden), vijf rooms-katholieke, twee gereformeerde, een vrijge- maakt-gereformeerde en een christelijk-gereformeerde. In het Hoger Onderwijs- en On derzoeksplan (HOOP), dat op de derde dinsdag in september ver schijnt, zal de minister officieel op het rapport reageren. Tot die tijd kunnen de betrokken univer siteiten en adviesraden dat doen. Volgens de commissie moet er nauwe samenwerking komen tussen de Groningse theologi sche faculteit en de Theologische Hogeschool van de Gereformeer de Kerken in Kampen, tussen de theologische faculteit van de Vrije Universiteit en de Leidse fa culteit en tu. sen de Nijmeegse theologische faculteit en de Theo logische Faculteit Tilburg, in het laatste geval zelfs door dubbelbe- noemingen. Uitgebreide voorstellen doet de commissie om de kwaliteit van de theologie in ons land te verbete ren. Er moet een landelijk insti tuut komen voor de wetenschap pelijke studie van theologie en re ligie (STER) als 'hoeder en stimu lator van het wetenschappelijk niveau en kweekplaats voor de toekomstige wetenschappers'. Het aantal vrouwelijke docen ten blijft ver achter bij de snelle groei van het aantal theologische studentes. Bij het aantrekken van assistenten-in-opleiding moet aan vrouwelijke kandidaten daadwerkelijk voorrang worden verleerfd, vindt de commissie. - De commissie stelt voor, in Utrecht. Leiden en Groningen een bijzondere instelling in te richten. In Utrecht moeten be halve de hervormden hierin de baptisten, oud-katholieken en vrij-evangelischen deelnemen. Door de opheffing van de Am sterdamse faculteit moeten doopsgezinden en luthersen een nieuw onderdak vinden. Dat kan de bijzondere instelling in Leiden met hervormden en re monstranten bieden. Wat de gereformeerden betreft adviseert de commissie dat de predikantenopleiding in toene mende mate aan Kampen wordt toevertrouwd. De Vrije Universi teit kan zich dan specialiseren in theologisch onderwijs zonder de klassieke talen. Kampen zou met de hervormde kerkelijke oplei ding in Groningen een bijzondere instelling moeten formeren. Lof heeft de commissie voor het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica in Leiden en Utrecht en voor het Titus Brandsma-instituut in Nijmegen. Ernstige uit zij op de stichting Open Theologisch On derwijs, een particuliere instel ling waarin de faculteiten van Groningen, Vrije Universiteit, Heerlen en Brussel participeren. "Het is onoirbaar dat de facultei ten hun eigen verantwoordelijk heid delegeren en rijksgelden in een particuliere organisatie wor den geïnvesteerd. De stichting moet zo spoedig mogelijk in het wettelijk kader van de Open Uni versiteit worden ondergebracht. Volgens het lid van de Verken ningscommissie de kerkhistori cus dr. Heiko Oberman is de we tenschappelijke beoefening van de theologie in Nederland ver weggezakt. "De harde feiten van het rapport spreken een te duide lijke taal om de huidige toestand te kunnen handhaven. Het gaat niet alleen om bijsturing van een koers, maar om de zeewaardig heid van de academische theolo gie in de 21ste eeuw". Shell De Raad van Kerken in Neder land en Shell hebben voor het eerst sinds het begin van de jaren 70 weer om de tafel gezeten. "Een gesprek op goed niveau", zei se cretaris ds. W. R. van der Zee van de raad na afloop, "maar we zijn geen stap dichter by elkaar geko- De delegatie van de raad heeft ir. L. C. van Wachem, voorzitter van het comité van Shell-groeps- directeuren, en drs. H. Hooykaas, president-directeur van Shell-Ne- derland, gewezen op het 'politiek- psychologische effect' dat het vertrek van Shell uit Zuidafrika kan opleveren. Het terugtrekken van investeringen is zeker nü ge boden omdat de onderukking door het apartheidsregime een onaanvaardbare omvang heeft gekregen, zei Van der Zee. Na mens de Raad van Kerken namen ook voorzitter professor dr. D. C. Mulder, dr. A. H. van den Heuvel, dr. G. Boer en dr. H. M. de Lange aan het gesprek deel. Shell staat op het standpunt dat een terugtrekken van investerin gen uit Zuidafrika nadelig is voor de zwarte gemeenschap. Van der Zee wilde wel toegeven dat de oliemaatschappij een sociale rol speelt voor een deel van de zwarte bevolking, "maar dat doet niets af aan de blijvende steun van Shell aan het bewind". De Raad van Kerken distanti eerde zich tegenover de Shell-lei- ding nog eens uitdrukkelijk van alle gewelddadige acties tegen bezine-pompstations. De delegaties spraken niet over een mogelijk vervolg op dit ge sprek. Baptisten "De baptistengemeentena moe ten zich bekeren van hun verza king van de scheppingszorg. De christelijke gemeente is een deel Dat zei ds. Y. Hoijus, docent praktische theologie aan het bap tistenseminarium in Bosch en Duin, zaterdag op een bezin ningsdag over het thema 'Het be houd van de schepping'. De alge mene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten besloot vorig jaar niet mee te doen aan de oecumenische bezinning op vre de, gerechtigheid en behoud van de schepping (bekend onder de naam Conciliair Proces), maar op eigen gelegenheid hiervoor aan dacht te vragen. Volgens Hoijus is het voor de baptisten wel even wennen om zich met het behoud van de schepping intensief bezig te hou den. Vanouds ligt in deze ge meenten de nadruk op de verkon diging van het evangelie. Nadat de docent enkele jaren geleden een referaat over 'rentmeester schap' had gehouden, bekenden verscheidene predikanten dat zij daarover in hun gemeente niet durfden praten. Maar, zei ds. Hoijus ook, geluk kig is er wel wat veranderd. "Wij hebben niet alleen een woord voor de wereld, maar ook een zorg". De predikant vindt, dat In een uitgebreide discussie ronde concludeerden de 75 deel nemers dat christenen nog m dan anderen bereid zouden m ten zijn offers te brengen voor milieu, maar dat hiervan in praktijk nog maar weinig zicht- Hervormde Kerk: aangeno men het beroep van de classis Leiden voor de geestelijke 1 zorging in het Academisch Zie kenhuis in Leiden L. Schokker Uitgeest-Akersloot, naar 't Harde (buitengewone wijkgemeente) W. I. Doude van Troostwijk Eerbeek, naar Oude en Nieuwe Wetering kandidaat M. B. Heijting Hendrik Ido Ambacht, die hiermee be dankte voor Zwammerdam en Suameer; bedankt voor Oud-Al- blas C. M. Buijs Gameren, voor Leeuwarden-Huizum en Goutum-Swichum P. Noord mans Haulerwijk. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Eefde-Gorssel dr. G. L. Goedhart Antwerpen; be dankt voor Dokkum C. P. Meijer Leerdam. Nederlands Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Oegstgeest W. Janse Loosd- recht; bedankt voor Amstelveen L. G. Compagnie Zaandam. De Noordatlantische Verdragsorganisatie, oftewel de Navo, bestaat 40 jaar. Officieel wordt dat pas eind mei ge vierd, wanneer in Brussel staatshoofden en regeringslei ders van de zestien Navo-landen voor een speciale topcon ferentie bijeenkomen. Maar omdat het 'Verdrag van Was hington,' waarmee de Navo destijds werd opgericht, de da tum van 4 april 1948 draagt, vandaag al een terugblik op de geschiedenis van het bondgenootschap. door Hans de Bruijn De geschiedenis van de Navon is er een van vallen en opstaan. Want al wordt in Navo-kringen alom de lof gezongen van wat in vier decennia is bereikt - en 40 jaar vrede in Euro pa is daar niet het minste resultaat van - heel wat critici menen dat dat eerder ondanks dan dankzij de Navo is gebeurd. Ook voor de alliantie lijkt het le ven echter bij 40 opnieuw te begin nen. Opgericht en voortbestaan vanwege de koude oorlog en de spanningen tussen oost en west, zal zij nu nieuwe bestaansgrond moe ten vinden in een tijd van ontspan ning. Dat stelt de Navo voor grote pro blemen. Voor het functioneren van een militair bondgenootschap is het bestaan van een overduidelijke te genstander met slechte bedoelin gen en agressieve methoden im mers een uitstekende motivatie. Dat was het geval na de Tweede We reldoorlog, toen de Sovjetunie niet, zoals het westen, ontwapende en begon aan de wederopbouw van een verwoest continent, maar bleef bewapenen en zijn invloedssfeer tot heel Oost-Europa uitbreidde. In de jaren daarna waren er in de onderdrukte opstand in Hongarije, de bouw van de Berlijnse muur, de Cuba-crisis en de gewelddadige on derdrukking van de Praagse lente voldoende aanleidingen voor het westen om zich krachtig teweer te stellen. Maar anno 1989 is de wereld dras tisch veranderd. Vanachter het IJzeren Gordijn regent het voorstel len voor ontwapening, slaat de pe restrojka om zich heen, wordt Oost- Europa steeds vrijer en houdt de Sovjetunie zelfs 'democratische' verkiezingen. Er gloort een Europa achter de' horizon waarin oost en west niet langer vijandig tegenover elkaar staan, waarbij de kernbewapening fors wordt gereduceerd en de mili taire inspanningen aan beide kan ten niet boven het hoogstnodige uit stijgen. Verwarring De viering van het 40-jarige be staan van de Navo wordt dan ook met het nodige optimisme omge ven. Maar dat optimisme verbergt dat de bondgenoten momenteel nogal in verwarring zyn over wat er allemaal in Oost-Europa aan de gang is. Dit jubileumjaar zal dan ook niet gebruikt worden om voldaan terug te blikken, maar vooral om nieuwe visies te ontwikkelen, zowel op de relatie tussen Navo en Warschau pact, als wel tussen de leden van het bondgenootschap onderling. Daarbij gaat het om vragen als hoever de hervormingsdrang in Oost-Europa zal gaan, wat zullen daarvan de gevolgen zijn voor de di verse wapenonderhandelingen en voor de bereidheid van de Europese burgers om hun defensie op peil te houden. "De Navo staat voor haar grootste krachtproef in 40 jaar", schrijft de voormalige Amerikaanse defensie minister James Schlesinger in het blad 'Navo-kroniek'. De komende jaren zullen een even groot beroep op haar eensgezindheid doen als de vorige 40, "Wij kunnen de verbetering van het internationale klimaat zien als een succes van de Navo. Maar een periode van succes kan wel eens grotere problemen opleveren dan een periode van vijandigheid", al dus de gezaghebbende Amerikaan. De Navo werd destijds opgericht om de Sovjets ervan te weerhouden hun macht ook over West-Europa uit te breiden. Daartoe moest het door de oorlog hevig verdeelde West-Europa tot een politieke en militaire eenheid gebracht worden. Het motto daarbij was dat van de drie musketiers: "Een voor allen, al len voor een". Met andere woorden: een aanval op één Navo-land werd beschouwd als een aanval op alle. Een opvatting waarmee een tweele dig doel gediend werd. Men hoopte er zowel de Sovjets mee buiten de deur te houden als te voorkomen dat Europa opnieuw, zoals zo vaak in de voorbije eeuwen, ten onder zou gaan aan onderlinge oorlogen zoals degene die net met de Duitse nederlaag was afgesloten. Veiligheid De eerste secretaris-generaal van de Navo, de Brit lord Ismay, heeft wel eens niet ten onrechte gezegd dat de oprichting van de Navo bedoeld was "om de Amerikanen erin, de Sovjets erbuiten en de Duitsers er onder te houden". De Amerikanen zijn, met een aan wezigheid van 300.000 soldaten in Europa inderdaad verankerd met de Europese veiligheid, de Sovjets hebben de kans nooit gekregen tot Europese avonturen en de Duitsers vormen nu de ruggegraat van de Navo in Europa. De Navo heeft om dat te bereiken 40 jaar van crisis naar crisis geleefd. En ze allemaal overleefd, zeggen de optimisten. Maar hun oorzaak, de permanente wrijving tussen de Ver enigde Staten en hun Europese partners, heeft dat ook. Terwijl het reddeloze Europa na de oorlog aan zijn wederopbouw werkte, groeiden de VS uit tot het machtigste land ter wereld dat de Europeanen er economisch boven op hielp en met zijn massale militai re aanwezigheid voor het rode ge vaar beschermde. Dat leidde tot een paternalisti sche houding by de Amerikanen die de Europeanen jarenlang pro beerden te vertellen wat goed voor hen was. Maar met de wederopstan ding van Europa groeiden ook de transatlantische spanningen. De Europeanen raakten steeds minder overtuigd van de wijsheid van de Amerikaanse opvattingen. Naarmate West-Europa econo misch meer op eigen benen ging staan en uiteindelijk de VS zelfs overvleugelde, groeide hier ook het zelfbewustzijn. De Europeanen wilden zich met name in hun relatie tot Oost-Europa niet laten meeslepen met het Ame rikaanse zwart-wit-denken. Maar ook op andere gebieden liepen de Europese en Amerikaanse belan gen vaak niet parallel, tot weder zijdse ergernis. Crisis Dat is niet iets van de laatste jaren. De geschiedenis van 40 jaar Navo kent vele voorbeelden van dergelij ke crises of pseudo-crises. Dat be gon al in 1956 toen de VS botsten met Frankrijk en Engeland over de acties van de laatsten rond het Suez- kanaal. Later waren er de wrijvingen over de Amerikaanse rol in de Vietnam- oorlog, de Europese weigering tot steun aan Amerikaanse activiteiten in het Midden-Oosten, de commotie rond de neutronenbom en, recen ter, de plaatsing van de kruisraket ten. De Amerikanen legden dat stee vast uit als een teken van Europese zwakheid en gingen hun eigen gang. Maar de Europeanen erger den zich op hun beurt vaak aan dat eigengereide optreden dat de soli dariteit in de Navo op de proef stel de. Vooral het Reagan-bewind heeft daar voorbeelden van opgeleverd, ook al vanwege de wispelturige po litiek van de vorige president, die zijn ambt begon met regelrechte koude-oorlogtaal en hem afsloot met belangrijke wapenakkoorden op zak. Maar toen Reagan het in 1985 in Reykjavik zonder overleg met de bondgenoten op een akkoordje gooide met zijn tegenspeler Gor- batsjov, ging de Navo door een diep dal. De Europeanen waren bang er niet meer aan te pas te zullen ko- Uiteindelijk is dat meegevallen. Maar het heeft in West-Europa de roep om een eigen veiligheidsbeleid versterkt. Natuurlijk kan dat niet zonder de Amerikanen, maar de Eu ropeanen hebben behoefte aan een grotere inbreng in de veiligheids discussie. Op den duur zal dat ook de Ame rikanen niet slecht uitkomen. Al ja ren hameren zij op de ongelijkheid in de lastenverdeling binnen de Navo, waarbij de Europeanen on voldoende (geld) zouden over heb ben voor hun eigen verdediging.. Afhankelijk Naarmate Europa ('met het oog op 1992') economisch steeds sterker wordt, zal het ook militair minder van ons afhankelijk moeten wor den, zo menen de VS. Maar dan zal men daar ook een grotere politieke inbreng vanuit Europa voor lief moeten nemen. Hoe dat er uit gaat zien is nog ui terst onzeker. De Navo kijkt vol ver wachting naar wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt, omdat dat in belangrijke mate bepalend zal zijn voor de koers die het bondge nootschap zal kunnen varen. Of de veranderingen in Oost-Eu ropa ook tot veranderingen in het westen zullen leiden, hangt vooral af van de duurzaamheid van de her vormingen in de communistische wereld. 'Haalt Gorbatsjov 1995?' is daarbij de cruciale vraag. De antwoorden die daarop de ko mende tijd binnen de Navo worden geformuleerd, zullen daarom iets voorlopigs hebben. Op de top van Brussel, op 29 en 30 mei, zullen de regeringsleiders wellicht al de eer ste stappen kunnen zetten. Kruisraketten komen aan op Woensdrecht. De meeste Europese NAVO-le den willen dat de Amerikaanse kernwapens op Europees grondgebied aan wezig blijven. (foto anp) "Nee, lid van het CDA ben ik niet meer geworden. Waarom zou ik? In het buitenland wonende Nederlan ders hebben nog wel stemrecht, maar het wordt me nagenoeg onmo gelijk gemaakt om er gebruik van te maken. Ik moet fotocopieën van mijn paspoort laten maken en een handtekening aan de burgemeester van Brussel gaan vragen". door Hans Maas Aan het woord is Joseph Luns, ook wel de schutspatroon van de Navo genoemd. In 1971 volgde hij Manlio Brosio op als secretaris-generaal en hij zou dertien jaar in die functie blijven. "Inderdaad heb ik mijn lidmaat schap van de KVP opgezegd, toen ik secretaris-generaal van de Navo werd. Dat was toen onverenigbaar. Er was toen iemand, wie was dat ook weer, ja, ene Goudswaard die later, meen ik, naar de PvdA is over gestapt, die schreef dat ik-bij mijn brief 25 gulden voor de partij had in gesloten. Dat was heel gemeen. Die 25 gulden was contributie die ik nog was verschuldigd, maar ik heb ook nog duizend gulden overgemaakt". Van uw dertienjarig secretaris generaalschap zijn in Nederland vooral ook uw uitvallen naar de vre desbeweging blijven hangen. Luns: "Uiteraard. Dat was mijn taak. Ach, ik herinner mij dat die dames dan werden geïnterviewd voor de televisie en dan zeiden ze: We zijn tegen de oorlog. Merkwaar dig genoeg ben ik dat ook". "Wat toen vooral opviel, ook in het buitenland, was dat de Neder landse minister-president nooit één woord contra de vredesbeweging heeft gezegd, nooit een verklaring heeft gegeven in het parlement, nooit het dubbelbesluit heeft verde digd en overigens nooit de indruk heeft gegeven alsof hij een warm hart heeft voor de Navo. Nooit sprak Lubbers een warm woord over de Navo. En dat hij op de dag van de beslissing naar de vredesbe weging is gegaan en een of andere dame op het toneel heeft omhelsd en zei: Gij hebt niet voor niets ge streden, dat was volkomen fout, hij had naar het ICTO moeten gaan". Genoeg Veertig jaar Navo. Is dat niet ge noeg? Of zal er nog een tachtigste verjaardag komen? Luns: "Dat is niet uitgesloten, maar het is de vraag of het dan ook nog een militaire alliantie zal zijn. Wanneer de ontspanning met Rus land werkelijkheid wordt en de agressiviteit van de communisti sche leer verdwijnt, dan nog hoop ik dat de alliantie tussen democrati sche landen van Westeuropa en de Verenigde Staten van Amerika zal voortbestaan op een wijze die veel minder militair is". De vernieuwingen in Rusland gaan ongekend snel; glasnost, pe restrojka, Jeltsin. Luns: "Er is ongetwijfeld sprake van een liberalisatie van het regime, hetgeen natuurlijk niet automatisch inhoudt dat het bewind niet meer agressief naar buiten zou zijn. Ter wijl Engeland in de 19e eeuw steeds democratischer werd, voerde het wel oorlogen en breidde het zijn im perium uit". Maar verandert uw vijandden ken, uw beeld van Rusland niet door de snelheid van de veranderingen? Luns: "Niemand heeft, voordat Gorbatsjov aan de macht kwam, kunnen denken dat deze verande ringen zouden komen. Hij is echt een fenomeen in de Russische poli tieke wereld. Dat heeft ook mij ver rast". Als de weegschaal aan de Russi sche kant lichter wordt, zouden wij er ook wat afmoeten nemen. Luns: "Hoezo? Moeten wij nog democratischer worden, omdat ze in Rusland nu eindelijk ook 's een beginnetje maken?" Ik doel op wapenvermindering. Je ziet in Nederland al dat de PvdA in het Europese verkiezingspro gramma schrijft dat er 5 percent minder aan onze verdediging moet worden uitgegeven. En zelfs de WD. pleit tegenwoordig voor verlaging van de groei van de defensie-uitga- huns: "Dat heeft me met zorg ver vuld. Want als er één ding zeker is, dan is het dat wanneer de atoompa raplu gaten begint te vertonen de conventionele bewapening dient te worden opgevoerd. Dat heeft de Navo ook besloten. Zoals de Navo in '79 ook unaniem heeft besloten om de defensie-uitgaven per land jaarlijks met 5 percent te verhogen. Maar Nederland doet daar niet aan mee. In Nederland is er een ver schijnsel dat ik niet begrijp. Dat is het onbesef van het gewicht van de machtsfactor. De Sovjetunie heeft uitsluitend en alleen aan de enorm zware bewapening te danken dat ze wordt beschouwd als supermacht. Op geen enkel ander gebied mag de Sovjetunie daar aanspraak op ma ken. In Nederland is er een onwil om dit begrijpen, bij alle partijen. In tegenstelling tot andere landen is er in Nederland ook geen defensielob by. Er is een lobby in de Tweede Ka mer van één persoon, namelijk Ad Ploeg". Maar Gorbatsjov doet voorstellen voor eenzijdige ontwapening en troepenvermindering. Dat duidt er toch op... Luns: "Ho, ho, dat moet u toch wel met een korreltje zout nemen. Gorbatsjov heeft inderdaad de im mense Sovjet-strijdkrachten iets verminderd, het schijnt nog wel op aanbeveling van de legerleiding, die de legers te groot en te zwaar vond. Maar de defensiebegroting is ver meerderd. Het gaat om 15 tot 16 per cent van het nationaal inkomen, te gen Nederland minder dan 3 per cent. De kreet van de onaanvaard bare last van defensie moet men toch ook zien in verband met ande re staatsuitgaven. Volgens The Eco nomist geeft Nederland per jaar tus sen de 51 en 53 miljard dollar per jaar uit in de sociale sector en in de defensiesector ongeveer 6 miljard. Maar ja, ik heb altijd gezegd, ook te gen de Amerikanen, ook een rege ring-Luns kan daar weinig aan ver anderen. Je kan er misschien een miljardje afkrabben, maar als je ziet, by voorbeeld toen de regering de eerste 15 gulden van de ziekte kosten door de patiënten zelf wilde laten betalen, heel Holland was in last". Architect Het komt me voor dat niet zozeer de Russische legerleiding aandringt op bezuinigen, maar dat het de econo mische crisis is die Gorbatsjov dwingt tot wapenvermindering. Luns: "Dat geldt vooral op het ontzettend dure nucleaire terrein. Het is een van de redenen waarom Gorbatsjov het INF-verdrag heeft nagestreefd. Men moet ook niet ver geten dat hij tot het INF-akkoord kwam, omdat het dubbelbesluit is uitgevoerd, door alle landen, ten slotte zelfs ook min of meer door Nederland". Het dubbelbesluit waarvan we u de architect mogen noemen? Luns: "Een beetje wel ja". Was Nederland altijd het moei lijkste land om in het gareel te krij gen? Luns: "Nee hoor, Nederland was niet het moeilijkste geval. Dene marken is erger, dat is hopeloos. Maar Nederland moetje wel tot een andere orde rekenen. Met 15 mil joen inwoners en het enorme natio naal inkomen is het een middelgro te natie. Het irriteert me altijd vrese lijk als ze over hun kleine kikker landje praten. En dan wel meteen zeggen dat ze in Patagonië moeten oppassen en dat het in Nicaragua misgaat en na aandachtig lezen van het Siamese staatsblad is het opge vallen dat..."

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2