LEIDSCH DAGBLAD Botha dreigt VN-leger te verbannen wm Eerste acties verpleging Olietanker strandt en scheurt open op Rijn ANDIJVIE EN STROGANOFFGEHAKT Sfo mm L25Ö&99 he'in Zware gevechten in Namibia Spanning aan kop terug VAN DE TV! Kabinet wil subsidie op investeringen kleinere bedrijven stopzetten VS krijgen Nederland op ontbijt-tv LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD MAANDAG 3 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38898 Prijs fl. 1,25 WIESB ADEN/LAN AI (DPA/AP) - Een tanker met 1.200 ton stookolie aan boord is vanmorgen op de Rijn in de buurt van Riedstedt in de deel staat Hessen op de rivierbodem ge lopen. De romp van het schip is opengebroken. Gevreesd wordt dat grote hoeveelheden olie in de Rijn terecht komen. De scheepvaart in de buurt van het ongeluk werd stilgelegd om te voorkomen dat golven het schip ra ken en de tanker breekt. Een lich- terschip is naar Kornsand, gestuurd om de lading van het schip over te Een andere olieramp bedreigt de twee Hawaiiaanse eilanden Lanai en Molokai ligt. Stookolie van onbe kende herkomst heeft al meer dan 32 kilometer strand vervuild. Deskundigen zijn bezorgd over het lot van de groene zeeschilpad den en bultrugwalvissen die in deze wateren voorkomen. Beide dier soorten worden met uitsterven be dreigd. Het is de tweede grote olievervui- Konijn 'waakhond' APPINGEDAM (GPD) - Een konijn zorgde er het afgelopen weekeinde voor dat een inbre ker de benen nam. De dief open de de voordeur van een woning in Appingedam via de brieven bus, maar raakte van zijn stuk door het luidruchtig gestamp van een konijn, dat in een hok in de gang zat. Het gestamp wekte ook de be woners. Toen de heer des huizes poolshoogte nam, trof hij de voordeur van zijn woning wijd open aan. Koude wind Half tot zwaar bewolkt. Af en toe re gen; soms voorafgcgaand door wat sneeuw, eerst in het zuiden van het land, in de loop van de middag en avond ook elders. Minimumtemperatuur van -1 graad in bet noorden tot 3 graden in het zuiden. Middagtemperatuur rond 6 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsscImecr tot hard en mogelijk tot stormachtig toenemende wind uit noordoost tot oost. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Nu en dan zon van tijd tot tijd enkele buien. Middagtempera tuur eerst rond 12 graden tegen het weekeinde wat hoger. Dinsdag 4 april zon op: 07.08 uur. zon onder: 20.19 uur; maan op: 06.22 uur. maan onder: 18.18 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.39 en 14.54 uiir; laag wa ter: 10.46 uur. ling die Hawaii binnen een maand te verwerken krijgt. Op 2 maart raakte de tanker Exxon Houston op drift en liep vast voor het eiland Oahu, waarbij meer dan 100.000 li ter olie in zee terecht kwam. Inmiddels is men op diverse ei landen bij Alaska nog druk bezig om de omvangrijke olieresten te verwijderen die aanspoelden na de ramp met de tanker Exxon Valdez op 24 maart. Het schip liep aan de grond, scheurde en daarbij kwam meer dan 40 miljoen liter olie in zee terecht. Opnieuw gif ontsnapt bij BASF Polymeren ARNHEM (GPD) - Bij BASF Poly- meren in Arnhem is weer een grote hoeveelheid van de uiterst giftige stof vinylcholoride ontsnapt. Het bedrijf heeft de uitstoot op 27 maart gemeld aan de Dienst milieuhygië ne. De provincie is nu bezig met een onderzoek naar de oorzaken van de uitstoot van in totaal 30 kilo van het gas. Volgens directeur Rijk was een defect aan de terugwinningsinstal latie de oorzaak. Deze installatie moet er voor zorgen dat het gas gro tendeels binnen het bedrijf blijft. BASF Polymeren is het afgelopen jaar diverse malen stilgelegd op last van de provincie. Eind 1987 gebeur de dat nadat een grote hoeveelheid van het gas naar Arnhem-zuid was gewaaid. HAVANA De Russische leider Michail Gorbatsjov is gister avond op overweldigende wijze op Cuba ingehaald. Meer dan een half miljoen Cubanen, een kwart van de totale bevolking van Havana, trok de straat op om hem te verwelkomen. Op het vliegveld werd de Rus sische partijleider opgewacht door een goedgehumeurde Fidel Castro, zoals altijd gehuld in zijn sobere, bruine gala-uni form. Vervolgens ging het in een open limousine richting Hava- Jubelende Cubanen stonden zich langs het 16 kilometer lange traject te verdringen om een glimp van Gorbatsjov op te van gen. „Welkom zoon van Lenin", stond in het Russisch op een van de velen grote borden langs de weg met zijn eigen afbeelding. „Leve de Sovjetunie", schreeuw den de met Cubaanse en Russi sche vlaggen getooide menigte. De liberalisering van Gor batsjov zal een van de pittigste discussiepunten worden tijdens zijn gesprekken met Castro. De Cubaanse leider vindt dat de Sovjetunie met de 'perestroika' een verkeerde weg heeft ingesla gen en ziet dergelijke hervor mingen voor Cuba helemaal niet zitten. (foto AP) CREMATORIUM - De zestien werknemers van het Crematorium Groningen zijn sinds vanmorgen in staking uit protest tegen de eis van de werkgevers om de zaterdag als normale werkdag in te voeren om dat er steeds meer behoefte aan cre maties op zaterdag is. Via een esta fette-actie willen de werknemers de werkgevers tot andere gedachten dwingen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, 1 QC 500 gram ±.£3 Stroganoff 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea markt in Noordwijkerhout pamflet ten uit. Morgenochtend gebeurt dat op de Keukenhof in Lisse. Morgen middag staat er een blokkade van de Victoriberg door het Bavo-perso- neel op het programma. Verplegers en verzorgers van de Van de Berghstichting in Noord- wijk blokkeren morgen de Zwarte- weg en delen donderdagavond in Katwijk en Noordwijk pamfletten uit. Woensdag trekt personeel van Sancta Maria in een demonstratieve optocht naar een dependance van het ziekenhuis in Sasenheim. Ook personeel van het Zeehospi tium in Katwijk gaat de straat op. Voor vrijdag staat een demonstra tieve optocht op het programma. Bij de Wilbert in Katwijk zou van middag een actieplan worden opge steld. Naar schatting 500 verpleegkun digen nemen donderdag deel aan een regionale actie op het Leidse Stationsplein. Als gevolg daarvan wordt in de omgeving van het sta tion een verkeerschaos verwacht. Volgens de actievoerders is het niet de bedoeling kruispunten te bezet ten, maar zal het verkeer wel veel hinder van de protestactie onder vinden. De actie van ongeveer een uur begint om 16.30 uur. WASSENAAR/LEIDEN/NOORD- WIJK - Zo'n 100 a 150 verpleegkun digen van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heb ben vanochtend tijdens de spits ac tie gevoerd om hun eis van 5 pro cent loonsverhoging kracht bij te zetten. Even na 7 uur blokkeerden de monstranten de afrit van de Gaas- perdammerweg en wezen met een groot aantal spandoeken voorbij gangers op hun eisen. Een uur later werd de actie beëindigd. Personeel van de Wassenaarse Ursula Kliniek hing vanmorgen spandoeken langs de drukke Rijks straatweg. Er ontstond een lang zaam rijdende file tussen de kliniek en verkeersknooppunt Den Deyl van 3 kilometer. Een aantal boze automobilisten belde de politie. Volgens de actievoerders ging het om een milde actie en wordt over wogen de Rijksstraatweg te blokke ren ter hoogte van de Ursula. Het autoverkeer zou dan een smal laan tje achter de kliniek moeten nemen. In Leidschendam bezetten ver pleegkundigen van het Antonius- hove-ziekenhuis met bedden een kruispunt in het centrum. Het ver keer ondervond weinig hinder. In WINDHOEK (GPD) - De Zuidafrikaanse regering heeft het afgelopen weekeinde bij monde van minister Botha van buitenlandse zaken gedreigd de vredestroepen van de Ver enigde Naties uit Namibia te zetten. Die troepen moeten het komende jaar het onafhankelijkheidsproces van Namibia begeleiden. Het dreigement volgde na zware ge vechten tussen guerrilla's van de bevrijdingsbeweging Swapo en de Namibische politie die werd bijge staan door eenheden van het Zuid afrikaanse bezettingsleger in Nami bia. De gevechten braken uit in de nacht van vrijdag op zaterdag in het noorden van Namibia, vlakbij de grens met Angola. Aanvankelijk werd slechts melding gemaakt van schermutselingen tussen Swapo-le- den, die illegaal de grens zouden zijn overgetrokken, en de politie, zonder dat er over slachtoffers werd gesproken. Later maakte minister Botha bekend dat 38 'Swapo-terro- risten' en twee politieagenten om het leven waren gekomen en acht agenten gewond waren geraakt. Gisteren meldde de woordvoerder van de Namibische politie, hoofdin specteur Du Rand, dat er bij ver- volgoperaties nog minstens 90 an dere Swapo-indringers en een twin tigtal politieagenten waren gedood, onder wie vijf blanke Zuidafrikaan- ders. Delegatie Onmiddellijk na het bekendworden van het treffen tussen de Swapo- eenheden en de Namibische politie nam Botha contact op met de spe ciale VN-afgezant voor Namibia, de' Fin Ahtisaari, de bevelhebber van de Untag-vredesmacht in Namibia, generaal Prem Chand, en de secre taris-generaal van de VN, Perez de Cuellar. Ahtisaari voldeed onmid dellijk aan het verzoek van Botha om een Untag-delegatie naar de grens met Angola te sturen om de beweerde schendingen van VN- resolutie 435 door Swapo te onder zoeken. Deze delegatie is inmiddels in Windhoek teruggekeerd, maar haar bevindingen zijn nog niet ge publiceerd. Veroordeling Ook gaf Ahtisaari toestemming om het 101ste bataljon van het Zuid- westafrikaanse territoriale leger, dat officieel vanaf zaterdag ontbon den zou worden, bij vervolgopera- ties tegen de SWAPO-indringers in te zetten. Zowel Perez de Cuellar als Ahtisaari hebben de schendingen veroordeeld, terwijl de Britse pre mier Thatcher om een spoedzitting van de Veiligheidsraad heeft ge vraagd. De Swapo heeft de gevechten niet ontkend, maar beschuldigt de Na mibische politie en de Zuidafri kaanse bezettingsmacht ervan de incidenten te hebben uitgelokt en in het wilde weg op de Swapo-strij- ders te hebben geschoten. Volgens Swapo-leider-in-ballingschap Nu- joma hebben zijn troepen uit zelf- verdeding teruggeschoten. Swapo herhaalde wel zich aan de wapen stilstand te willen en zullen houden. r rol van Het financieel arme Sparta beleefde zaterdagavond een moment van sportieve rijk dom. De Rotterdammers ver sloegen koploper PSV in eigen huis met 0-1. Reden genoeg voor Michel Beukers, doelman Ed de Goey en Piet Wijnberg (rechts, gedeeltelijk zicht baar) om na afloop van de wed strijd een spontaan feestje op het veld te bouwen. Dat werd uiteraard ook ge daan door Ajax, dat door de stunt van Sparta en de 1-4 overwinning op FC Groningen plotseling weer uitzicht heeft gekregen op de landstitel, die tot voor kort leek gereser veerd voor PSV. VANDAAG 24 PAGINA'S vraag kleurenfolders van de fraaie Radson radiatoren. CV-ketelsen boilers. Antwoordnummer 67, 5960 VJ Penningen. (Geen postzegel!) Stap naar uw installateur of bel 04760-88580 RADSON suartuaKigie DEN HAAG (GPD) - Het kabinet overweegt de kleinschaligheidstoe slag op investeringen af te schaffen. Met deze subsidie steunt de over heid investeringen tot een bedrag van ruim één miljoen in het het mid den- en kleinbedrijf. Met de rege ling is jaarlijks 700 miljoen gulden gemoeid. De kleinschaligheidstoeslag werd afgelopen jaar gehandhaafd, toen de wir werd afgeschaft. Het ka binet zou een deel van de 700 mil joen willen gebruiken voor het Na tionaal Milieuplan om zo een verho ging van de accijns op huisbrand olie en de heffing via de wet vervui ling oppervlaktewater te voorko men. Dan zou immers de collectieve lastendruk stijgen, een ontwikke ling waartegen vooral minister Ru- DEN HAAG (GPD) - Amerika nen kunnen in de week van 15 tot 20 mei via de ontbijt-tv-show 'Good Morning America' kennis maken met Nederland. In die week wordt het programma ge heel vanuit ons land verzorgd. Het ministerie van economische zaken heeft zich garant gesteld voor de kosten: 2,5 miljoen gul den. Naar het programma kij ken gemiddeld 21 miljoen Ame rikanen. Steden als Maastricht, Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn al aangezocht om mee te werken, evenals de Keukenhof in Lisse. Via docu mentaires wordt aandacht be steed aan wetenschap, cultuur, handel, industrie en transport. Het ministerie wil via het pro gramma de naamsbekendheid van ons land in Amerika vergro ten. AVRO, TROS en Veronica zullen de programma's een dag later in ons land als ontbijt-tv uitzenden. ding (financiën) zich verzet. Volgens het ministerie van finan ciën is in het kabinet nog geen be sluit gevallen over de toekomst van de kleinschaligheidstoeslag. Pre mier Lubbers werkt aan voorstellen om het milieuplan financieel te dek ken. Daarbij wordt gekeken naar af schaffing van de kleinschaligheids toeslag, maar een concreet voorstel is er volgens de woordvoerder nog niet. Het ministerie van economische zaken is niet blij met de discussie in het kabinet. Toen afgelopen jaar de wir werd geschrapt, verzette Econo mische Zaken zich tegen het gelijk tijdig schrappen van de kleinscha ligheidstoeslag. Staatssecretaris Evenhuis beloofde de Kamer een studie over een andere opzet van de ze regeling. Eind vorig jaar meldde Evenhuis de Kamer dat de studie niet vlotte. Afgesproken werd toen de regeling niet te wijzigen. Nog meer favorieten sneu velden trouwens het afgelopen weekeinde. In de Ronde van Vlaanderen ging het jeugdige Belgische wielertalent Edwig van Hooydonk in z'n eentje op jacht naar de eerste prijs. Hij deed dat met zoveel machts vertoon dat de vedetten het antwoord schuldig bleven. Zelf kon Van Hooydonk het op het erepodium nog niet gelo ven dat hij had gewonnen. Tranen met tuiten huilde hij. In Dortmund, op het YVK-ta- feltennis, maakte Miriam Kloppenburg naam door de nummer 3 van de wereldrang lijst, de Koreaanse Li Bu Hui te verslaan. Kloppenburg bleef daarmee ongeslagen. Meer dan persoonlijke voldoe ning restte haar niet, want haar persoonlijke resultaten konden de uitschakeling van het vrouwenteam niet voorko men. Real tegen AC Milan rechtstreeks op tv HILVERSUM (GPD) - De NOS doet woensdagavond rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Real Madrid-AC Milan die wordt gespeeld in de halve finale van de Europacup 1. Hierdoor komt de aangekondigde Antilliaanse speelfilm 'Boka Sarantonio' te vervallen. De uitzending begint om 20.55 uur op Nederland 3 en wordt voor afgegaan door een samenvatting van de andere halve finale wed strijd uit de Europacup I: Steau Boekarest-Galatsaray. Deze sa menvatting wordt uitgezonden om 20.29 uur, eveneens via Neder land 3. Speurtocht gif in Kanaal opgeschort CHERBOURG (AP) - De speur tocht in het Kanaal naar een lading zwaar giftige bestrijdingsmiddelen is vandaag voor mogelijk een week opgeschort. Zwaar weer en sterke stromingen in het gebied nabij Cherbourg maken het zoeken on mogelijk. Een gezamenlijk Frans-Brits team vond vorige week 1,6 ton pes ticiden in metalen containers. De zwaar giftige bestrijdingsmiddelen gingen met het Indonesische schip Perentis op 13 maart in een storm ten onder. Nog altijd worden 6 ton zwaar gif, waaronder lindaan, ver mist. Milieudeskundigen hebben gewaarschuwd dat het lindaan gro te schade kan toebrengen aan het milieu als de container openbreekt. Oe krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! P) per maand* 24.45 I-] per kwartaal 72.40 n per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) svp. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden AMC-verpleegkundigen met spandoeken blokkeren de afrit. Alkmaar bezetten circa 130 ver- letten het personeel en alle bezoe- Personeel van het centrum St. pleegkundigen van het Medisch kers de toegang tot het gebouw. Bavo en het psychiatrisch zieken- Centrum Alkmaar het kantoor van Ook telefonisch was het zieken- huis Sancta Maria in Noordwijker- het ziekenfonds in Alkmaar. Ze be- fonds onbereikbaar. hout deelde vanmiddag op de

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1